Plaatselijk Nieuws. Van onderwijzer tot krantenkoning Uit onze Omgeving. Geen handel in nieuwe aardappelen Bij korte mouwen Ongeval op den Afsluitdijk Theater Royal LANGENDIJK Het begint met de nieuwe aardappelhandel slecht te gaan. Verschillende partijen draalen reeds door. Ook nit de Streek komen dezelfde ongunstige berichten. Men krijgt dus weer den toestand, dat de aardappelen voor rekening van de Ned. Groenten- en Fruitcentrale wor den ingekuild. Het is te hopen, dat er spoedig verbetering in dezen toestand komt, te meer, daar de aanvoer grooter wordt. Jaarvergaedring Instituut v. Arbeiders ontwikkeling. De afd. Langendlijk van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling hield Woensdagavond haar alg. jaarvergadering in het lokaal van mej. de wed. P. Schoenmaker te Zuidscharwoude. Voorzitter, de heer Frielink, opende de vergade ring met woorden van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering door den heer Schouten werden voorgelezen, welke werden goedgekeurd. .Het jaarverslag van den secrotaris, hierna voor gelezen, werd vastgesteld. Opgemerkt werd n.a.v. dit verslag, dat het ge- wenscht is om meer lezingen te houden en verder om vooruit een winterprogramma op te stellen. Met diverse geuite wenschen zal rekening worden gehouden. De rekening van den penningmeester, den heer D. Bakker, gaf in ontvangsten f 128.09 aan, in uit- -gaven f 91.80, zoodat het batig saldo f 36.29 was. Het aanvang saldo was f 29.89. De heer J. Peijs rapporteerde dat kas en boeken in orde waren bevonden, waarna décharge werd verleend. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende heeren J. Frielink en Jb. Schouten her kozen. Hierna werd besproken het houden van een avond school voor de arbeiders. Naar aanleiding van dit punt werden verschillende vragen gesteld door de aanwezigen. Besproken werd het winterprogram, waarvoor door de aanwezigen verscheidene onderwerpen werden op gegeven. Hieruit zal een keuze worden gedaan. Tot leden der kascommissie werden aangewezen de heeren De Vet en D. Blom. Het volgend jaar zal de Esperantocursus worden voortgezet Men achtte het niet gewenscht om tege lijk een cursus opnieuw te beginnen. ZUIDSCHARWOUDE. In do ten lokale van den heer Kramer gehouden ver gadering van de Schoolfeestcommissie met enkele voorstanders van het openbaar onderwijs (alle bur gers waren per advertentie opgeroepen), heeft de voorzitter, de heer Erkamp, in het bijzonder welkom gehecten het nieuwe onderwijzend personeel. Het hoofd der school, de heer Renaud, had als altijd, geen blijk gegeven van ecnig medeleven met de kinderen, wier hoogtijdag het schoolfeest is. Het reglement werd voorgelezen, waarbij eenige wijzigingon werden aangebracht. Hot aantal gelei ders is de laatste jaren niet in overeenstemming met wat het reglement daaromtrent voorschrijft. Volgens deze redactie moeten er 8 mee. Met 4 kan, voor groo- tere reisjes, worden volstaan. Dienovereenkomstig werd het reglement gewijzigd. Lang en breed werd gesproken over het artikel, dat de gevallen bepaalt, waarin een kind niet aan het schoolfeest mag deel nemen, n.1. bij 5 of meer willekeurige verzuimen en hij voortdurend slecht gedrag. Tenslotte werd het zoo gelaten evenals het artikel, dat voor 13-jarigen, hoewel nog in een lagere dan de 6e klas zittende, de mogelijkheid opent, aan een grooter reisje te mogen deelnemen. In de plaats van de aftredende bestuursleden, mevr. Glas—Twisker, en de heeren D. Schoenmaker en D. Blom, werden als commissieleden gekozen mevr. DirksVan den Abeele, en de heeren A. Schoenma ker en C. Schrieken, die allen hun benoeming aan namen. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten met inbegrip van het saldo van het vorige jaar ad ruim f53.hadden bedragen f246.92, de uitgaven f203.80, zoodat het voordeelig saldo nu f43.12 bedroeg. Medegedeeld werd, dat het schoolfeest 24 Juli zal worden gehouden. Aan de mogelijkheid, om, nu de va cant ie 4 weken duurt, het in 't begin van de vacan- tie te houden, werd geen gevolg gegeven, daar men de meewerkende leden van het onderwijzend perso neel dan zou dupeeren. Daarna sluiting met dank voor de prettige bespre kingen. VIERINGEN Het a.s. schoolfeest. Dinsdagavond vergaderde de vereeniging tot be vordering van getrouw schoolbezoek aan de O. L. school te Hippolytushoef in hotel de Haan. De voorzitter opende met welkom en deelde mede, dat de heer v. 't Hof wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Door deze omstandigheid zal de heer Eden de leiding hebben van het schoolfeest. De opbrengst der lijsten was goed. 95 kinderen der hoogste klassen gaan naar Am sterdam, doch niet op 30 Juni, zooals eerst het plan was, maar op Vrijdag 3 Juli. De autobussen vertrokken 's morgens La.lt zeven. Men hoopt, na in Alkmaar even te verpoozen, om 10 uur in Artis te zijn, van 2 tot 5 uur Schiphol bezoe ken en dan om 8 uur weer thuis te komen. Het schoolfeest der jongste kinderen 'is vastgesteld op 24 Juli. Hieraan zullen deelnemen 13? kinderen. Vertrek der autobussen om 1 uur. De reis gaat naar Schoorl, klimduin, in Groet en Camperduin-strand. Men hoopt om S uur weer thuis te zijn. Bij de rondvraag vernemen we dat het ledental steeds achteruit gaat. De oorzaak ligt wel hierin, dat geen nieuwe leden werden gevraagd. Besloten werd propaganda te maken, om zoodoen de leden te werven. Eerst zullen alle ouders der schoolgaande kinde ren worden gevraagd lid te worden. Voorts zal dit punt op een ouderavond ter sprake worden ge bracht, om dan vervolgens telkenjare, de ouders van kinderen, welke tot de school worden toegelaten, te verzoeken lid te worden. Hierna volgt sluiting, waarbij de voorzitter de hoop uitspreekt dat de feesten goed zullen slagen. Wieleraieuws. De wedstrijden, welke Zondag op de Wieringer wielerbaan zullen worden verreden, beloven zeer spannend te worden. Het koppel Kuiper—Klink, die Zondag in Alkmaar wonnen, zullen trachten meer lauweren te oogsten. Ook zullen Derkse—Pronk, die Zondag zoo ongeluk kig waren., trachten een der eerste plaatsen te be reiken. Zij zullen voor 't eerst op de Wieringer baan als amateurs starten in den grooten koppelwedstrijd. Het belooft zeker een der mooiste sportmiddagen te worden, welke te Wieringen zijn verroden, daar het Amsterdamsche koppel Briseede Beer, wat zeer sterk is, ook veel leven in den strijd zal brengen. Een bezoek aan dozen sportdag is zeer aan te ra den en vooral met het mooie weer is het een uit- gaansdag, waarbij eerste klas sport te zien wordt ge geven. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 26 Juni 1936, des namiddags ten 2.30 uur. Agenda: 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Voordracht naar aanleiding van verzoeken om tegemoetkoming in de vervoerkosten van leerlin gen van, lagere scholen. 4. Voordracht tot gewijzigde en hernieuwde vast stelling der verordening op de heffing van leges (ventvergunningen), 5. Voordracht naar aanleiding van door de Re geering te kennen gegeven bezwaren tegen de ver ordening betreffende do classificatie der gemeente voor de heffing der personoele belasting. 6. Voordracht tot aanvulling der gemeenschap pelijke regeling inzake de schoolartsendienst. 7. Voordracht tot regularisatie van uitgaven op de begrooting voor den dienst 1935. 8. Voordracht tot verbetering van en aanleg van rioleering in den Noorderweg. 9. Voordracht naar aanleiding van bezwaarschrif ten en verzoeken om ontheffing inzake reinigings rechten. 10. Benoeming van 3 leden van het College van Armvoogden, beheerende de Hervormde of Gere formeerde Armenkassen. Geslaagd. De jongeheeren C. Pranger en J. Parlevliet, al hier, resp. leerlingen van den heer A. II. J. van 't Hof, alhier, en van de voorbereidende school te Den Helder, slaagden beiden voor het toelatingsexamen R.H.B.S., 5 j. cursus, te Den Helder. en lage halsbehoort een mooie bruine huid, want een blanke huid verbrandt door de zon. Uw gelaat, hals en armen worden snel natuurlijk bruin, indien U deze bij fiets tochten en bij verblijf ln de zon inwrijft met AMILDA-zonnebruincrême. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. BERGEN Opbrengst collecte. De in jdeze gemeente gehouden collecte ten bate van de vereeniging tot werkverschaffing aan hulp behoevende blinden lieeft een bedrag van f 124 opge bracht. Naaktlooper aangehouden Dooi* eenige particulieren is Dinsdagmiddag een manspersoon, kantoorbediende te Amsterdam aangehouden, die zich zonder eenige lichaamsbedek king op het z.g. stille strand te Bergen aan Zee op hield. Nadat hij in de gelegenheid was gesteld zich aan te kleeden, hebben genoemde personen hem voor de politie geleid, die proces-verbaal tegen hem opmaak te en hem na een long verhoor weer op vrije voeten stelde. Tal van slachtoffers. Door de politie is tegen verschillende ingezetenen proces-verbaal opgemaakt wegens het niet voldoen aan hun verplichting tot het inleveren van een aan gifteformulier voor de hondenbelasting. De aandacht van houders van honden wordt er op gevestigd, dat binnen 14 dagen na het ontstaan der belastingplichtigheid een aangifte moet worden ingeleverd. Men zij dus gewaarschuwd. CALLANTSOOG Openstelling „Kooibosch". Mede door de bemoeiienissen der V.V.V. alhier, zal binnen zeer afzienbaren tijd het zgn. „Kooibosch" in deze gemeente v. wandelaars worden opengesteld te gen afgifte van wandelkaarten, welke als seizoen en als dagkaart verkrijgbaar zullen zijn. Bouwvergunning. Aan den heer H. Steenhuis, predikant te Sneek is vergunning verleend voor het bouwen van een zo merwoning op het terrein ten Z.O. van 't dorpsplein Z I J P E Door B. en W. dezer gemeente zijn de volgende bouwvergunningen verleend: aan wed. H. Rijs te Schagerbrug tot het bouwen van een windbescherming; aan R. de Boer te Scha gerbrug tot het bouwen van een garage; aan L. v. Buuren te St. Maartensbrug tot het bouwen van een schuur, SCHAGERBRUG. Aan de Amateursband „The Funny Boys" alhier is toestemming verleend tot het houden van een verloting. Do bedoeling is 1500 loten a f0.10 uit te geven. ST. MAARTENSBRUG. Dinsdag j.1. hadden de kinderen der hoogste klas sen van onze school hun jaarlijiksch schoolfeest. Was het weer een week tevoren bij het eerste reisje bijzonder gunstig te noemen, deze keer liet het al evenmin iets te wenschen over. En dit was toch een voorname factor, daar als doel van de reis voornamelijk gold het eiland Marken. In de beste stemming vertrokken wc reeds om 7 uur zomertijd en reden via Alkmaar, Purmerend naar Monnikendam. Daar het in Purmerend zoo als bekend juifet marktdag was, zagen de kinderen vele bekenden, hetgeen telkens groote hilariteit ver wekte. Juist kwart over negen stapten we aan boord van de „Koningin Emma" en voeren over de Gouwzee naar Marken. Allereerst werden een tweetal woonhuizen bezichtigd, waarna we een rondgang over het eiland maakten en tevens het interieur der kerk bekeken. Met een flinke lading souvenirs voeren we in een gezellige botter naar Monnikendam terug, van waar uit nu een tocht naar Amsterdam werd ondernomen. Hier roden we naar het Damrak, waar wc opnieuw een gezellig boottochtje begonnen. Deze keer voe ren we in een ruime watertaxi door de oudste ge deelten van Amsterdam en vervolgens over het IJ langs de verschillende stoomvaartmaatschappijen en enkele droogdokken. 's Middags ging de reis verder langs de Hembrug naar het prachtige natuurbad Velserend te Santpoort Hier kregen de kinderen gelegenheid naar hartelust te pootjesbaden en verder maakten ze een dank baar gebruik van den speeltuin. Tot slot van den dag ging het naar Bergen, waar de nieuwe speeltuin met de bedriegertjes nog met een bezoek vereerd werd. In de béste stemming kwamen we omstreeks half tien weer op het dorp terug. Al met al was het een heerlijke dag geworden, waaraan de kinderen nog lang met genoegen zullen terugdenken, SENSATIE-ROMAN. Door het Blijspelgezelschap in het Noord- hollandsch Koffiehuis. Josie Frampton (Mevr. v. KcrckhovenKling), heeft oen roman geschreven! En wat voor een ro man! U weet wel, zoo'n roman, die men bij voorkeur in een kiosk koopt, in een roode, gele of groene om slag. Een roman „bij het schunnige af", die de bij zonder aantrekkelijke naam: „Dc Naakte Vrouw" draagt. Een roman dus, die door het groote publiek met huid en haar verslonden wordt en die men weg moffelt voor zijn eerbare zonen en dochteren. Kortom, een echte sensatieroman. Haar man, de litterator Philip Frampton (Const. v. Iverckhoven), die bezig is de laatste hand aan z'n levenswerk te leggen en haar tijdelijk verlaten heeft, om in volle concentratie te werken, heeft als zoovelen van zijn type niet het flauwste benul van geld. Om uit dc zorgen te komen, fabriceert Josi stiekum een roman, die al was het slechts om zijn titel tot een daverend succes wordt en in minder dan geen tijd de zooveelste druk be leeft. Haar opzet slaagt volkomen, zij heeft zich uit de zorgen gered, maar zich tegelijkertijd in andere niet financieele moeilijkheden begeven. Dc voor naamste daarvan is de minder goede verstandhou ding, die ontstaat tusschen haar en haar echtgenoot, nadat deze op de hoogte is gesteld, wie de auteur is van het litteraire prullarium, waarin hij ziet do auto biografie van de schrijfster. Const. v. Kcrckhoven gaf een zeer goede vertolking van de figuur van Philip Frampton. Zijn geweldig tempo en vlotte voordracht, maakten de momenten, die hij op het tooneel vertoefde, tot de meest genot volle. Hoe heerlijk was z'n jalouzie, toen hij in de personen, die in de roman van z'n echtgenootc, met haar op min of meer intieme» voet stonden een stel letje huisvrienden ontdekte, voor wie hij niet veel achting kon hebben. Het betrof hier Robert Bradley (Pierre Mijin), oen toonbeeld van slapheid cn half heid, iemand mot oen „celcste" neus, die verslaafd was aan het golfspel en voorts Percival Lockwood (Elias van Praag) een tooneelschrijver, die oen vol komen gebrek aan origineele ideeën demonstreerde. Deze twee figuren kunnen intusschen voor de notegaie als volkomen onontbeerlijk genoemd wor den. Zoowel Pierre Mijin als Elias van Praag .misschien nog in meerdere mate lieten een vlot spel zien. Zij veroorzaakten de dolste situaties en door hun geestige opmerkingen wisten zij telkens bij het publiek een gullen lach op te wekken. We denken nog terug aan het tooneel, waarin zij resp. verschenen met een lap voor het oog, een blessure, Familietwist te Amsterdam In de Ton Katestraat bij de Kinkerstraat te Amster dam had gisteravond een hevige vechtpartij plaats tusschen twee families, die sedert geruimen tijd ru zie met elkaar hebben. Een agent in burger wilde de vechtenden scheiden, doch deze inmenging in fa milieaangelegenheden was blijkbaar verre van wel kom. Als één man richtten de families zich tegen den agent, die het weldra zwaar to verantwoorden kroeg. Gelukkig daagde assistentie op en drie col lega's wisten hem weldra te ontzetten met behulp van den gummistok. Het publiek, dat zich ook met het geval bemoeide, moest met eenige charges uit el kaar worden gejaagd. Weldra was de rust in de buurt weer hersteld. Het vervolg van deze onver kwikkelijke familieveete zal zich afspelen in het stemmige zaaltje van den politierechter, daar van beide kanten klachten wegens beleediging cn mis handeling zijn ingediend. Bestuurder door zonlicht verblind. Door den afsluitboom gereden. Kornwerderzand. Herhaaldelijk gebeurt het, dat de laagstaande zon boven zee des avonds de bestuurders van voertuigen verblindt. Eenige malen reeds is de afsluitboom bij de brug op Kornwerderzand door de gevolgen van zulk een verblinding gesneuveld. Vanwege den Rijkswaterstaat is in verband hiermede het bord met het woord „stop" aan den afsluitboom bevestigd. De najaarsstormen rukten het bord echter af, en deponeerden het naast den dijk in het natte ele ment, waaruit het sindsdien nog niet is opgevischt. Gistermiddag omstreeks zes uur ging de afsluit boom omlaag in verband met het feit, dat een vaartuig de brug wilde passeeren. De bestuurder van een vrachtauto van den heer J. Kloos uit Noordwijk, W. G. werd als velen vóór hem, verblind door het zonlicht en de auto reed den afsluitboom stuk. Van den wagen werden ra diator en koplampen vernield. DROEVE BINNENKOMST Knaapje over boord geslagen en verdronken. Gisteravond is op tien minuten afstand van den vuurtoren van Durgerdam liet vijfjarig knaapje van den schipper T. de Ruiter uit Giessendam over boord geslagen en verdron ken. De schipper, die niets van het ongeval had gemerkt, ging toen hij het knaapje miste met zijn motorschuit „Johannes Corneüs" terug. Hij zocht den geheelen omtrek af, doch vond geen spoor. Niemand van het gezin heeft van het ongeluk iets bespeurd. Van de vermissing van het knaapje is aan gifte gedaan bij de Amsterdamsche politie van het bureau Kattenburg. AAN EEN ZONNESTEEK OVERLEDEN. Bejaarde man het slachtoffer. Gistermiddag is de zeventig-jarige Corbruines wonende te Alphen aan den Rijn. terwijl hij bij den landbouwer Oosthoek aan den West-Kanaal- weg werkzaam was, vermoedelijk door een zon nesteek getroffen. De bejaarde man, die op een wagen met hooi stond, stortte plotseling omlaag en werd levenloos opgenomen. die ze hadden opgeloopen bij een bezoek, dat de ja- loersche echtgenoot hen bracht. Merkwaardig was hun verschil van houding, die zij naar aanleiding van het opgeloopen blauwe oog aannamen. Jack Huffaker (Ford. Sterneberg) was in z'n rol van uitgever, het voorbeeld van de zakelijkheid en nuchterheid, maar toch was hij ook niet bang voor een weddenschap, getuige z'n gokje met Josi, hoe haar man het op zou vatten, als hij vertelde, wie wel de auteur van den sensatieroman was. Ferd. Sternberg kon ons in deze rol buitengewoon goed bevallen. Micn v. KcrckhovenKling ten slotte kon ons bijzonder bekoren Van haar werd het uiterste in de zware rol van de echtgenoote gevergd, doelt geen mo ment zakte ze af en ze kon ons de persoon van Josi Frampton volkomen aannemelijk maken. Marie v. Westerhoven, Tino Medema en Betty Kapsenberg vervulden de kleine rollen en ook dit onderdeel was goed verzorgd, Resumeerende zij gezegd, dat Het Blijspelgezel schap ons een opvoering van Sensatie-Roman heeft gegeven, die geheel en al af was en die men zich dan ook niet beter kon denken. De actrices en ac teurs konden, na afloop van de bedrijven een har telijk applaus in ontvangst nemen, dat zeer zeker in alle opzichten verdiend was. En voldaan keer de een ieder huiswaarts, het hart nog vol van het happy-end van deze Sensatie-Roman. Vanavond treedt het Blijspelgczelschap voor de laatst.o maal op, nu met de klucht: „Maak mijn Vrouw gelukkig". We kunnen niet nalaten om U aan te raden deze opvoering bij te wonen. Voorwaar, U zult er geen berouw van hebben! Vandaag voor 't laatst Cap tain Blood. Morgenavond nog één voorstel ling van Singende Jagend Met ademlooze spanning hebben de bezoekers gisteren en eergisteren de voorstelling van de superfilm „Captain Blood" gevolgd en wij mee- nen er daarom goed aan te doen er even aan te herinneren, dat deze prachtfilm slechts drie da gen loopt en het dus vanavond de laatste dag is, waarop men nog van deze avonturenfilm kan genieten. Morgenavond wordt dan nog éénmaal „Sin gende Jugend" gegeven. Wie van muziek houdt* wie van iets schoons wil genieten dient deze unieke gelegenheid niet te laten voorbijgaan. Seiji Noma, de Japansche pers magnaat - Tokio, Juni 19361 Niet alleen de Vereenigde Staten hebben hun groote mannen, millionnairs, geleerden en po litici,, die, uit zeer bescheiden milieu afkomstig zich door eigen kracht omhoog hebben weten te werken. De Japanner Seiji Noma is het clatante voorbeeld van een self-Mad-man: in zijn jeugd was hij eenvoudig onderwijzer, than3 is hij de oppermachtige krantenkoning van Ja pan. Seiji Noma werd in 1878 als zoon van een verarmde adellijke familie geboren. Zijn ouders leefden in doorloopend geldgebrek en waren ge noodzaakt alle mogelijke beroepen aan te pak ken, om zich zoo goed en zoo kwaad als het ging door het leven te slaan. De jonge Seiji toonde geen neiging tot hard studeeren. Hij had het eenigszins lichtzinnige, zorgelooze karakter van zijn vader geërfd. Toch was hij zeer intelligent en welbespraakt, Zijn eigenlijke loopbaan begon hij als schoolmeester in een klein Japansch dorp Hij blijkt een goed paedagoog te zijn en weet zich onder zijn leerlingen zeer bemind te maken Na verscheidene jaren als onderwijzer aan deze school te zijn werkzaam geweest, ontwaakt de lust tot studeeren in hem: hij gaat zich aan de Keizerlijke Universiteit te Tokio bekwamen voor het middelbaar onderwijs. Al zijn vrienden en kennissen moet de ondernemende Noma bedel brieven schrijven om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien. Doch hij slaagt en wordt leeraar in Okinawa in Zuid-Japan. Hier weet hij toegang te verkrijgen tot de lioogere krin gen en als hij het leeraarsambt er aan geeft om in Tokio een betrekking als Universiteitsambte naar te aanvaarden, is hij reeds in breeden kring als redenaar bekend. Hij roept verschil lende debatingclubs in het leven en houdt zich bezig met het doen drukken en uitgaven van de redevoeringen der leden. Dit is do eerste stap op den roemrijken weg, die hem tot krantenko ning maakte. In 1910 sticht hij zijn eerste cou rant, „Yuben" genaamd, die reeds na luttele weken een oplage van 14.000 exemplaren heeft Dank zij een meesterlijk gevoerde reclame-cam pagne kan „Yuhen" zich in enkele jaren tijds op een geweldigen lezerskring over geheel Japan beroemen. Terwijl hij weldra een tweede tijdschrift sticht dat zich eveneens in een groote populairiteit mag verheugen, is „Yuben" intusschen het eigen dom van den uitgever geworden, die zich „Ko- dansha" noemt. Niet lang daarna volgt de op richting van een jeugdtijdschrift. Een modern ingericht uitgeversbedrijf, „Fuji" genaamd, dat toegerust is met de nieuwste machines, wordt hiervoor in het leven geroepen. En steeds weet Seiji nieuwe propagandamethoden en -middelen te vinden om zijn lezerskring, die reeds in de millioen loopt, nog uit te breiden Seiji Noma is de afgod van zijn volk. want nooit wijkt bijl af van zijn devies: de pers in dienst en tot wel zijn van het volk. (U.P.B.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2