TOBY. Waarheen gaat de Negus De staking te IJmuiden. Wilde staking in Maastricht. Veiligheidsmaatregelen onvoldoende Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zwitserland verzoekt hem zijn bezoek uit te stellen. Het Zwitsersche telegraaf agentschap ver neemt van officieuze zijden dat de bondsraad den negus verzocht heeft te willen afzien van zijn voornemen om zich in Zwitserland te ves tigen, zoolang het Italiaansch-Abessijnsche ge schil niet definitief geliquideerd is, daar de bondsraad niet zonder moeilijkheden een duur zame gastvrijheid kan verleenen aan het hoofd van een staat, die zich nog als in oorlog met een zijner naburen beschouwt. De raad zal geen be zwaar maken tegen de aanwezigheid van den Negus te Geneve, indien hij het noodig acht der waarts te komen om zijn zaak te verdedigen bii de aanstaande zittingen van Volkenbondsraad- en -vergadering. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Bern seint over deze kwestie aan zijn blad dat de Zwitsersche regeering in antwoord op een vraag van den Abessijnschen zaakgelastigde te Parijs, heeft doen weten, dat zij niet wenscht dat de Negus voor goed zijn verblijf kiest in Zwitserland. Hieraan voegt de correspondent >toe, dat hij heeft vernomen, dat op grond van deze Zwitsersche beslissing Haile Selassie zijn plannen gewijzigd heeft. Wel blijft het mogelijk, dat hij zich naar Geneve zal begeven, maar waarschijnlijk zal hü den zomer verder op Mal- lorca doorbrengen. De Spaansche regeering schijnt geen bezwaar 'daartegen te hebben gemaakt. De brand aan de Velper» weg te Arnhem Schade 80.000 a 100.000 gulden Tot Dinsdagavond ongeveer elf uur is de brandweer op het terrein van den brand aan den Velperweg gebleven voor het verrichten van na- blusschingswerk, hetgeen voornamelijk hierin bestond, dat op de smeulende stapels half ver koolde planken met eenige stralen op de water leiding water werd gegeven. De aangerichte schade is groot bij de firma ter Horst waar niet alleen de houtvoorraad in vlammen is opgegaan, maar ook kostbare zaag machines door het vuur zijn vernield. Bij de firma Abas is de brandschade minder groot dan de waterschade. Vooral de electrische geleidingen hebben veel geleden. Bij de Defa is de schade aan laboratorium en magazijnen aan zienlijk. De totale schade van dezen brand, welke voor het grootste gedeelte door verzekering bij den assuradeur A. L. van Elten te Arnhem wordt gedekt, wordt, naar voorloopige raming op 80 duizend a 100.000 gulden geschat. De vermoedelijke oorzaak is grasbroel op het terrein van Defa. Een andere mogelijkheid en deze is door getuigenverklaringen aanneme lijk, is, dat er in de opslagplaats van de Defa, vonken zijn gevallen, die zijn overgewaaid van een treinlocomotief op den spoordijk. De Centrale Bond tracht een gedeelte der stakers los te wee ken. Het hoofdbestuur van den centrale bond van transportarbeiders heeft zich bereid verklaard, aan alle stakende leden, die crisissteun als steun uit de werkloozenkas ontvangen en die bereid zijn zich los te maken van het stakingscomité, een leening te verstrekken ter grootte van het steun bedrag dat zij voorheen ontvingen. Met de uit betaling zal heden een begin worden gemaakt. Het hoofdbestuur bepaalt, dat de leden die va rende waren en die bereid zijn zich achter de leiding van den Centralen Bond te plaatsen, zich bij hun afdelingsbesturen moeten opgeven. Gistermorgen hebben de arbeiders van de N.V. Holland Radium rubberfabriek aan de St. Pie- terskade te Maastricht het werk neergelegd. Deze staking is ingeleid met het niet opko men van de nachtploeg Vulcaniseurs, die Dins dagavond moest beginnen. De vulcaniseurs heb ben een oude loongrief, waarbij thans ook de kwestie van het collectief contract voor alle te werk gestelden naar voren wordt gebracht. Dit contract was begin van dit jaar afgeloopen en werd door de directie alhoewel zij de bepalingen ervan bleef nakomen, niet hernieuwd. Tot op het oogenblik betreft het hier een staking, waar bij ongeveer driehonderd man zijn betrokken. Gisterenmorgen hebben de stakers met de af- deelingsbesturen van hun vakvereenigingen vergaderd. De vakvereenigingsleiders moeten zich thans in verbinding stellen met hun hoofd besturen, waarna vastgesteld zal worden, welk' standpunt de organisaties zullen innemen. De vergadering had overigens een rustig ver loop. Hedenmorgen was de politie bij de fabriek en verspreidde de arbeiders, die zich later naar hun verenigingslokalen begeven hebben. In de buurt van de fabriek is het zeer kalm. Hel ongeluk bij de brug te Loenen. 's-Gravenhage, 24 Juni Naar aanleiding van het eenige dagen geleden plaats gehad heb bend ongeval waarbij een motorrijder tegen de omhoog gaande klap van de brug in den weg Loenen-Hilversum opreed en nog maar ternau wernood aan een zeer ernstig ongeluk ontkwam heeft de algemeene Nederlandsche wielrijders- bond ter plaatse een onderzoek ingesteld. De brug is een dubbele opklapbrug. Wanneer deze geo pend wordt en dus beide klappen omhoog gaan, worden eerst door den brugwachter witte stop planken met roode reflectoren op den weg ge zet als sein voor het wegverkeer. Intusschen blij ken deze planken niet altijd voor het geheele verkeer zichtbaar te zijn, vooral niet voor het verkeer, dat reeds gestopte auto's achterop rijdt, en het is dan ook reeds eenige malen voorge komen, dat autobestuurders eerst op het laatste moment bemerkten, dat de brug open ging. Daar komt nog bij, dat de brugwachter aan een zijde van de brug de schakelaars voor de electrische beweging bedient en weinig zicht heeft op hetgeen aan de andere zijde op den weg gebeurt. De A.N.W.B. is van oordeel, dat het. om ver dere ongelukken te voorkomen, noodzakelijk is, de waarschuwingsplanken te doen vervangen door hekken of slagboomen, welke een duidelijke afsluiting vormen, voordat de brug geopend wordt, en heeft zich met een verzoek in dien zin gericht tot den Provinciale Waterstaat, on der wien de brug ressorteert, Motortrawler in nood Behouden te IJmuiden binnen gebracht. rj5T 's-Gravenhage De motortrawler R.O. 46 (Dirkje) heeft op zee een defect aan den motor gekregen, zoodat het schip hulpeloos ronddreef en genoodzaakt was, radiografisch hulp in te roepen. ,De R.O. 26 (Klaasje) is daarop ter assistentie uit IJmuiden vertrokken en heeft de R.O. 46 be houden te IJmuiden binnen gesleept. De „Dirkje" vischte aan de westkust van En geland en had 19 dagen reis. Van de IJmuidensche trawlbooten is nu nog slechts een schip op zee, n.1. de „Gerbedine Jo- hanna", die ook aan de Engelsche westkust vischt. Wanneer deze zal zijn binnengekomen, zullen alle IJmuidensche trawlers stilgelegd zijn Australië wenscht handel met de goudlanden. De organisaties der Australische wolproducen ten en vetweiders dringen er bij de regeering op aan, dat maatregelen worden genomen, om het verlies, dat zij door de Japansche restrictie lijden, te compenseeren. Zij stellen voor, dat faciliteiten worden verleend voor het herstel van den handel met de Europeesche staten, die den gouden standaard hebben gehandhaafd. De or ganisaties stellen vast, dat Amerika, Frankrijk, en Engeland in verband met hun Valuta niet in Australië kunnen koopen en zijn van meening dat hiermede rekening moet worden gehouden bij het bepalen der tarieven zoodat de positie tegenover de goudlanden gunstiger wordt. In tusschen keurt de pers de houding der Austra lische regeering ten aanzien van de Japansche maatregelen goed. DE GEWEZEN DUITSCHE KROONPRINS TE DOORN De gewezen Duïtsche Kroonprins is gistermor gen voor een bezoek van enkele dagen op huize Doorn aangekomen. Toen Mr. Tatterbul op Het vlieg veld van Denver verscheen, toonde zijn begeleider eenige onrust. Twee maal joeg hij den jongen van den mechano-van-dienst om het veld heen... beet den machine zelf in de laars.. Deze begeleider was, zooals U inmiddels wel gesnapt zult hebben, een hond. Van de familie der buldoggen. Hij was eigenlijk meer breed, dan lang, had een veelvuldig-gespleten neus waar door hij voortdurend hinderlijk hoorbaar snoof. Bovendien had hij twee ver-uitstekende hoektanden, die zijn gezicht iets ongemeen-aan- trekkelijks verleenden. „D i e moeten we meenemen?" vioeg de piloot van het vliegtuig Denver-Chicago langgerekt, terwijl de hond grommend en gorgelend trachtte de sterke leeren riem, waaraan Mr. Tatterbull hem vast hield, door te bijten. „Ja, d i e" zei meneer Tatterbull vroolijk, ,hij heet Toby. Een pracht- dier, nietwaar? Ik breng hem naar Chicago, naar de hondententoon stelling, die morgen begint." „Hm had U niet beter met den trein kunnen gaan?" meende de piloot, „er zijn daar prachtige veewagens met ijzeren tralies voor de luiken en Zwaar onweer boven Parys Verschillende plaatsen onder water. Het onweer, dat Dinsdag boven Parijs is los gebroken, heeft veel schade aangericht. Groote hoeveelheden water drongen in de metro binnen zoodat het verkeer over verschillende afstanden verscheidene uren stilgelegd moest worden. Hon derden kelders liepen onder In verscheidene gevallen moest de brandweer te hulp geroepen worden om passagiers uit de overstroomde metro te bevrijden. Tal van boomen werden door de kracht van den wind vernield. In vele straten stond het water een meter hoog. In het Bois de Vincennes konden 10 personen, die met hun kin deren door het water waren ingesloten, slechts met behulp van de brandweer in veiligheid ge bracht worden. Een spoorlijntje in de Baindieu werd over een afstand van een kilometer over stroomd, zoodat het verkeer stop gezet moest worden. Doordat tijdens het noodweer een stroom draad van de tram brak, werden drie perso nen, door de uitslaande steekvlammen licht ge wond. Dwergvolken in Zuid» Amerika Stockholm, 24 Juni (A.N.P.) De Zweed- sche Ethnograaf dr. Bolinder is met zijn vrouw naar Columbia vertrokken, met het doel daar voor onbepaalden tijd in de wildernis van het grensland tusschen Venezuela en Columbia on derzoekingen te doen. In dit nog nooit geëxploteerde gebied hoofdza kelijk bestaande uit met wouden begroeide ber gen, waar geen andere verkeerswegen zijn dan de Indianenpaden, hoopt dr. Bolinder bevesti ging te vinden van de theorie, dat een ras van Pigmeeën eens het Zuid-Amerikaansche vas teland heeft bewoond. In vroegere expedities in Columbia heeft de ontdekkingsreiziger inboorlingen ontmoet van bijzonder kleine gestalte, zelfs in streken, waar de meerderheid der bevolking bestond uit Indi anen van meer dan gemiddelde lengte. De theo rie steunt voorts al de verhalen van de vroege re Spaansche conqquistadores, die vertelden dwergachtige Indianen te hebben ontmoet terwijl bovendien van tijd tot tijd expedities melding hebben gemaakt van ontmoetingen met inboor lingen, wier afmetingen een bevestiging van de theorie vormden. OPBRENGST LANDSMIDDELEN Batavia, 24 Juni (Aneta) De opbrengst der landsmiddelen bedroeg over April fl. 28.900.000.- tegenover in April 1935 fl. 27.500 duizend gulden. De totale opbrengst over de periode Januari- April 1936 bedroeg fl. 116.400.000.- tegenover in het overeenkomstige tijdvak van 19 3 9 fl. 113.800.000.- In vergelijking met April 1935 werd in deze verslagperiode meer ontvangen aan vennoot schapsbelasting fl. 1.000.000.- en uit tinverkoo- pen fl. 1.000.000.- Het uitvoerrecht op onderne mingsrubber, met het aandeel voor de algemeene middelen in het bijzonder uitvoerrecht op be volkingsrubber, bracht fl. 500.000.- op. De ove rige middelen bleven algemeen achter ten op zichte van de opbrengst in April 1935. PSYCHOPAAT UIT HEILOO TE MAASTRICHT AANGEHOUDEN In den afgeloopen nacht heeft de politie te Maastricht op de St. Pieterskade een Psychopaat P. Z. aangehouden, die op 14 Juni j.1. was ont vlucht tijdens de gemeenschappelijke wandeling te Heiloo, waar hij in de R. K. Psychopatenin- richting werd verpleegd en wiens opsporing door den Officier van Justitie te Alkmaar was ver zocht. De man is gistermorgen op transport naar Alkmaar gesteld. UIT ONZE OOST EISCH WEGENS VERDUISTERING Semarang, 24 Juni (Aneta) De Officier van Justitie bij den raad van Justitie alhier eischte tegen mevrouw B(uisman) de echtgenoote van den beheerder van het Indische verzend huis te Semarang, wegens verduistering acht maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte het opleggen van een voorwaardelijke straf. ZIEKTE ONDER DE KLAPPERS Semarang, 24 Juni (Aneta) Duizenden klapperboomen in het Klatensche zijn aangetast door Brachartona. Het bestuur neemt maatre gelen voor het kappen van de aangetaste boo men. KINDERLIJKJE AANGESPOELD Hontenisse, Dinsdagavond te zeven uur is uit het kanaal te Hoogwoerden, gemeente Hon tenisse, een kinderlijkje opgehaald. Men vermoedt, dat hier misdrijf in het spel is. Het lijkje is in beslag genomen. Dr. Hulst uit Leiden zal Donderdag sectie verrichten. AL CAPONE HEEFT ONEENIGHEID San Francisco Al Capone, de beruchte fi guur uit de onderwereld van Chicago. is in de gevangenis te Alcatraz door een medegevange ne met een schaar gestoken. Beide mannen had den ernstig meeningsverschil. „HINDENBURG" OP DE THUISREIS Lakehurst Het luchtschip „Hindenburg'1 is Dinsdagavond voor de terugreis naar Europa gestart, hoewel de weerberichten ongunstig .wa ren. DOLFIJNEN IN DE ZWARTE ZEE. Novor Ossisk, In de Zwarte Zee zijn groote troepen dolfijnen verschenen. Op 22 Juni werden in een dag verscheidene duizenden dezer dieren gedood. (Meervoudige strafkamer -Strafzitting 23 Juni)' UITSPRAKEN Jan, W., Bakkersknecht, Castricum, ged. diefstal, eisch: 6 mnd. voorw. gev. Uitspraak: 8 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren. C. P. v.d. H. ged. handelsreiziger v.h. te Til burg, laatstelijk te Heiloo, verduistering'» eisch 5 mnd. gev. Uitspraak: 4 maanden gev. W. G. D. K. ged. Hoorn, meineed; eisch jaar gev. Uitspraak: 9 maanden gev. Dirk de W. hooger beroep, rijden zonder be hoorlijke remmen, eisch bevestiging vonnis kan tonrechter; uitspraak conform. Vonnis bevestigd Aldert Zw. aanrijding te Medemblik; hooger beroep vonnis kantonrechter; eisch bevestiging vonnis kantonrechter; uitspraak conform. Von nis bevestigd. Petrus Tr. Uitgeest, poging tot diefstal, eisch jaar gev. Aangehouden tot nader onderzoek en verdachte op vrije voeten gesteld. Ane Koolhaas, arbeider Oosthuizen. Ged. ver duistering 1 jaar gev. voorw. met 3 proefjaren en verplichte opname in de kolonie „Hoog Hul len" voor den tijd van 1 jaar. „O," zei Mr. Tatterbull, „hij kan niet tegen treinen, weet U. Dat maakt hem nerveus.. Maar gevlogen heeft hij al dikwijls." De piloot keek Mr. Tatterbull eens scherp aan. Maar Mr. Tatterbull werd absoluut niet rood. Dat lag weliswaar minder aan zijn waar heidsliefde dan wel daaraan, dat Mr. Tatterbull in vroeger jaren patentmedicijnen had verkocht, en dientengevolge een verhard gewe ten bezat. „Hmm," zei de piloot eindelijk en haalde de schouders op, „vooruit maar: instappen!" Mr. Tatterbull trok den hevig weerstrevenden Toby een muilkorf over den kop en stapte in. De beide andere rei zigers, die reeds in de cabine zaten een conservenfabrikant uit San Francisco en een advocaat uit Den ver, waren over het nieuwe gezel schap even weinig enthousiast als de piloot. Dat veranderde echter op sla.?, toen de machine was gestart. Het gebrek aan enthousiasme werd openlijk verzet. En daaraan was Toby schuldig! Het dreunen van de motoren scheen hem eerst niet te storen. Maar toen het vliegtuig omhoog ging en 't lichte schomme len begon, dat alle luchtreizigers kennen, werd hij zeer onrustig. Hij huilde benauwd, liet zijn tan den zien, en staarde met bloedbe- loopen oogen om zich heen. Zijn vier pooten zette hij schrap... hij deed alle moeite om los te komeu. de oogen puilden hem uit den kop. Toen kwam er opeens een van die „luchtzakken", die ook aan luchtreizigers bekend, is. Het vlieg tuig zakte een beetje omlaag. Mr. Tatterbull zelf klampte zich angstig aan zijn fauteuil vast. Maar Toby vatte dit afzakken als een persoon lijke beleediging. Hij sprong grom mond heen en weer, trok als een dolleman aan den halsband en de lijn en beet, ondanks de muilkorf, in de hoek van de leeren fauteuil, waarin de conservenfabrikant zat. Toen werd hij misselijk. Heel erg misselijk. Maar inplaats van zijn lijden in stilte te dragen, woed de hij als een razende. Hij maakte zijn omgeving voor zijn toestand verantwoordelijk en raasde tegen alles en iedereen. Het gevolg was, dat het vliegtuig een klein uur na den start te Denver ergens in de buurt van eeri klein stadje in den staat Nebraska een noodlanding maakte en de piloot Mr. Tatterbull benevens Toby met de heilwenschen vnn den advocaat en den fabrikant uitlaadde en liet staan. Het vliegtuig schroefde zich weer omhoog en Mr. Tatterbull wandel de, Toby achter zich aan trekkend naar het kleine stadje. Beide waren zij in het slechtste humeur van de wereld! Mr. Tatterbull's humeur was er den volgenden dag geen haar beter op geworden. Hij stond voor het ou- derwetsche herbergje, waarin hij don nacht had doorgebracht en dacht aan de opening van de hondententoonstelling te Chicago. H ijdacht aan de leege box, aan de vijftig Dollar baar geld, die hij daarvoor had moeten neertellen, aan den prijs, die Toby nu niet krijgen zou... Wraakzuchtig keek hij naar den hond, die lui naast hem in de zon zat en zachtjes snoof. Een jongen met een pak nieuwe kranten kwam langs. Tatterbull kocht er een., keek naar het op schrift, kreeg een halve flauwte en verslond de eerste kolommen. Toen zonk hij op de bank voor het lo gement neer en staarde naar het blad in zijn hand. De letters dans ten voor zijn oogen: Vliegtuig Den ver-Chicago verongelukt. Machine bij de landing omlaaggestort Pi loot gedood de beide passagiers zwaar gewond onder 't wrak van het toestel te voorschijn gehaald... Een minuut lang bleef Mr. Tatter bull onbeweeglijk zitten, met open- gesperden mond. Toen sprong hij plotseling op, bond Toby aan de benk vast en rende dwars over de straat naar een slagerswinkel. Hij keerde terug met een reus achtige bloedworst, die Toby met veel misbaar, maar zonder veel dankbaarheid naar binnen werkte. Hi: kauwde, hoestte, hoestte en kauwde. Het maakte niet den ge- ringsten indruk op hem, dat Mr. Tatterbull steeds weer met trillen de handen zijn kop streelde en te»» gen hem fluisterde

Schager Courant | 1936 | | pagina 7