Scherpe woorden aan het adres der N S B. Interview met Twee tramtreinen op elkaar geloopen Autobus tegen een boom KIJKEn is KOOPEn bij CLOECK Maarschalk Badoglio Roosevelt strijdt voor de democratie Maandag 29 Juni 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 10007 COURANT. Int. Telel. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. ERNSTIGE BOTSING OP HET BAANVAK VAN DE GOOSCHE STOOMTRAM. OP EEN PUNT, WAAR DE BESTUURDERS EL KAAR NIET KONDEN ZIEN. DE BOTSING WAS ONDANKS DE GERINGE SNELHEID ZEER HE VIG. Geweldig gegil steeg uit tal van wagons op AMSTERDAM. Twee tramtreinen van de Gooische stoomtram zijn gistermiddag op het baanvak achter de Vrolikstraat op elkaar ge reden. In beide treinen zaten tusschen de 100 en 150 passagiers. Er waren 12 gewonden, van wie 6 op het terrein zijn verbonden en dadelijk naar huis gingen. Zes werden door den G.G.D. naar het Ned. Isr. iZekenhuis vervoerd, waar zij wer den verbonden en naar huis vervoerd. De twee tramtreinen bestonden ieder uit drie wa gens. De tramtrein, die van de Weesperpoort ver trok, in de richting van Diemen, moest de uit de richting komende tramtrein passeeren aan de Linnaeusstraat. Deze laatste is echter door den wissel gereden naar de Weesperpoort. Indien beide tramtreinen elkaar zouden ontmoet hebben aan het lange einde achter de Vrolikstraat, zou er vermoedelijk niets zijn gebeurd, maar beide trams ontmoetten elkaar juist op het punt waar de Vrolikstraat zicht ombuigt en de wagenbestuurders elkaar niet konden zien. De bestuurder van de tram uit de richting van de Linnaeusstraat zou nog tweemaal hebben gefloten. Ofschoon niet harder werd gereden dan met een vaart van 12 a 15 K.M., was de botsing hevig en de slag geweldig. Van alle kanten kwamen de bewoners uit de huizen van de Vrolikstraat toesnellen, vooral toen ook uit alle wagens een gewel dig gegil opsteeg. Zij klommen over de hekken van hun tuintjes en verleenden dadelijk alle mogelijke hulp. De schrik had de meeste passagiers te pak ken en met een glas water kwamen de meeste passagiers weer op hun verhaal. Er bleken echter ook gewonden te zijn. Het waren de passagiers uit de eerste wagens van de beide trams. Treinen, waarvan enkele rui ten braken en de banken van' haar plaatsen werden gerukt en de bodems werden ver hogen. De passagiers van deze wagens werden als kegels door elkaar geworpen, waardoor dan ooh de passagiers, die gewond werden, meest hoofdwonden hadden. Allo passagiers van beide tramtreinen verlieten zoo spoedig mogelijk de rijtuigen en werden door de bewoners van de Vrolikstraat in hun huizen opge nomen. Een lid van het Roode Kruis, die in de huurt woont, verleende de eerste hulp. Weldra was ook de- geneeskundige dienst met vier ziekenauto's in de Vrolikstraat aanwezig. De gewon den, een twaalftal, werden geholpen in het leeg staande perceel no. 68 door dr. de Haas van den ge neeskundigen dienst. Zes van de gewonden, die hoofdzakelijk snij- en schaafwonden hadden, konden daarna te voet naar huis keeren. De zes overigen werden naar het Ned. Israël. Zie kenhuis gebracht. Ook zij werden allen, na verhonden te zijn, naar huis vervoerd. De rijtuigen van de beide tramtreinen 'hadden schade. Vooral de beide eerste wagons waren, zooals we reeds zeiden, het meest beschadigd. Van alle an dere wagons waren de koppelingen gebroken en stonden de bordessen stijf tegen elkaar. Een drietal wagons stond eveneens naast de rails. Zooals vanzelf spreekt, was door dit ongeluk de clienst van de Gooische tram in de war, omdat de weg versperd was. De passagiers uit de richting Diemen konden niet Verder worden vervoerd, dan tot aan de Linnaeus straat en van de Weesperpoort kon geen tram ver trekken. De passagiers in de richting Diemen werd ge zegd, op eigen gelegenheid naar de Linnaeusstraat te gaan, vanwaar de trams vertrokken in de richting Diemen. CHAUFFEUR TRACHTTE UIT TE WIJKEN VOOR ENKELE' PERSO NEN DIE ONDER DEN INVLOED VAN STEgKEN DRANK WAREN EN NAAR HET MIDDEN VAN DEN WEG UITWEKEN. Twaalf personen gewond Eindhoven 29 Juni. Zondagavond omstreeks elf uur heeft op den Boschdijk ter hoogte van de grens tusschen de gemeenten Eindhoven en Best een vrij ernstig autobusongeluk plaats gehad. Een autobus van den heer Jac. Verhagen uit Gilze-Rijen, bestuurd door den heer G. Piere, kwam van de richting Deurne en reed in de richting Best. De inzittenden keerden terug van een Priesterfeest te Deurne. Op de grens van de gemeente Eindhoven liepen eenige personen, die min of meer onder den invloed van sterken drank verkeerden, op den rij weg. Toen de buis naderde, week een dezer perso nen naar'het midden van den rijweg. Een aanrijding was onvermijdelijk. De voetganger E. Sukkel uit Eindhoven liep daarbij een beenbreuk op. Tengevolge van de plotselinge zwenking van het stuur, waarmede de chauffeur een aanrijding had getracht te vermijden, verloor deze de macht over het stuur. De auto reed met een vaart van 40 a 45 K.M. tegen een boom, waardoor de bus grootendeels werd vernield. Van de veertien inzittenden liepen twaalf verwondingen op. De chauffeur bleef onge deerd. Acht gewonden zijn naar het katho lieke Binnengasthuis te Eindhoven overge bracht, de anderen naar het St. Joseph's Zie kenhuis te Eindhoven. Van de acht gewonden, die in het Binnen Gasthuis zijn overgebracht, konden er denzelfden avond vijf worden ontslagen, om thu/is te worden verpleegd, drie dames, alle licht gewond, blijven voorloopig ter observatie opgenomen. Erger zijn de vier gewonden er aan toe, die naar het St. Joshephs ziekenhuis zijn overgebracht. De geneeskundige hulp werd verleend door vijf doctoren. De wagen, die grootendeels vernield is, is naar het politiebureau te Eindhoven gesleept, terwijl door de verkeersrecherche van Eindhoven e.en onderzoek is ingesteld naar de schuldvraag. Alle inzittenden van de autobus waren afkomstig van Gilze-Rijen. Jaarfeest van Eenheid door Democratie. Druk bezochte vergadering op Fran- kendael. De Nederlandsche beweging voor „Eenheid door Democratie", heeft Zaterdagavond een zeer drukbe zochte bijeenkomst gehouden in het openluchttheater van Frankendael, ter viering van het feit, dat zij een jaar geleden werd opgericht. De algemeene voox-zitter der beweging, dr. H. Fa- ber, memoreerde in zijn openingswoord, dat deze be weging, die een jaar geleden werd in het leven ge roepen door 71 Nederlanders, thans reeds 3600 leden telt. Er is alle reden, vervolgde spr., zich hierover te verheugen, omdat er uit blijkt, dat ons volk zich de gevaren die ons land bedreigen, bewust begint te worden en bereid blijkt, voor zijn toekomst offers, te brengen. Spr. uitte zijn dank jegens allen, die door hun toewijding tot dit resultaat hebben bijgedragen en leidde uit de activiteit van het afgelöopen jaar af, dat met aller medewerking de toekomst van de beweging verzekerd is. (Applaus.) Spr. besloot zijn rede met een opwekking aan de leden, de kracht der beweging te versterken door een geest van onbaatzuchtigheid en enthousiasme. Hij eindigde met de woorden: „Als het in de naaste toekomst voor Nederlands vrijheid erop of er onder gaat, dan zullen wij zorgen dat zij erop komt. (Luid en langdurig applaus.) Dr. A. J. van Leusen zette uiteen, dat de beweging E.D.D. strijdt op twee fronten, in de eerste plaats tegen de machten, die de geeselijke vrijheid willen knotten en allen willen onderwerpen aan den wil van den leider, in de tweede plaats tegen alles in eigen gelederen wat de democratie ontheiligt. Het doel der beweging is niet tekortkomin gen en fonten te verdoezelen, maar deze aan het licht te brengen en te verbeteren. „De dag zal komen", zoo ging spr. voort, „waarop duizenden in grootere snelheid dan zij geko men zijn de N.S.B.-gelederen zullen verlaten, als de schellen hun van de oogen vallen. Zij zullen zeggen: Wij walgen van de verdacht makingen, van het on-Nederlandsche gedoe, van de beloften, die in de lucht hangen van de persoonsverheerlijking en onwaarachtig heid". Het „Mussert wint", is de Coué-metho- de waarmede de wankelmoedigen op de been worden gehouden. Maar Mussert zal niet win nen. (Applaus.) Mussert zal geen volkseen heid kunnen bevestigen, want wij, na een jaar bestaan eenige duizenden sterk, maar dage lijks in invloed en getal groeiende, wij zullen de laatste, onneembare veste der democratie vormen. Mussert kan het niet winnen. Wij straks gegroeid tot een leger van honderddui zenden, wij zullen blijven weigeren aan zoo'n soort eenheid deel te nemen. Wij zullen de machtsdroom van Mussert en de zijnen ver storen. Onze Nederlandsche grond duit geen dwingelandij. Ons Nederlands hart buigt zich niet voor een dictator. (Daverende toejuichin gen.) Na de pauze werd het woord gevoerd door den heer N. G. Weisz, voorzitter van de afdeeling Den Haag. Deze vatte nogmaals in korte woorden samen wat de saamhoorigheid, welke de N.S.B. propageert, geheel iets anders is dan de saamhoorigheid, die be rust op vrijheid. Tenslotte sprak de heer N. M. Duykers, voorzit ter der afdeeling Amsterdam, die op dezen histori- schen dag de beweging wenschte te karakteriseeren als de bewustwording der ontzaglijke beteekenis van onzen tijd als schakel tusschen verleden en toe komst en als een bewijs van de bereidheid gemeen schappelijk de taak tot bewustmaking te aanvaar den. President Roosevelt heeft bij zijn aanvaarding der candidaatstelling voor het presidentschap voor een auditorium van ruim 100.000 personen een redevoe ring uitgesproken, waarin hij een overzicht gaf over de economische ontwikkeling met name van de Vereenigde Staten. De president zette uiteen, dat na de feodaliteit het economische royalisme aan de macht is gekomen. Nieuwe Koninkrijken, zoo zeide hij, werden gesticht, dank zij de concentratie der rijk dommen en deze economische machten vormden weldra de basis van ons moderne leven. Voortgaande, zeide Roosevelt: Een industrieele dictatuur heeft de wetten gemaakt, die de bedrijvigheid, ja zelfs het leven van den Amerikaanschen burger be sturen. Wij beweren thans, dat men ten aan zien van de vrijheid geen halve maatrege len kan nemen. Wanneer de burgers gelijke rechten genieten bij de stembus, moeten zij ook gelijke kansen hebben in het economi sche leven van het land." Spr. keerde zich tegen het conservatisme der repu blikeinen, waartegenover hij het ideaal der democra-- ten stelde, waarna hij zijn rede als volgt besloot: „In andere landen bestaan zekere volken, die vroeger voor hun vrijheid hébben gestreden, maar die er ge noeg van schijnen te hebben nog te strijden. Zij heb ben hun democratie in pand gegeven. Alleen ons succes kan hun weer hoop geven. Zij beginnen te zien, dat wij hier in de Vereenigde Staten een groo- ten veldslag voor de vrijheid leveren. Het is vooral een veldslag om het voortbestaan van de democra tie. Wij strijden voor het behoud van deze prachtige en onschatbare regeeringsvorm, ten voordeele van ons zelf en van de geheele wereld." Over de ontwikkeling van Abes sinië Londen - Be correspondent van de „Sunday Express" Ignatius PhaVre, heeft een onderhoud gehad met maarschalk Badoglio. De maarschalk begon met te zeggen, dathij over politiek niet wenschte te spreken, aangezien die hem niet aanging. Evenmin wenschte hij iets te hooren over „den goudmijn het dorado Abessinië", aan gezien dat alles illusie is, zoolang de bewijzen nog niet zijn geleverd. Weliswaar is de oorlog voorbij, maar de -zuivering blijft nog, en daarna moet de „overwinning" komen. „Voordat wij in Octoher j.1. de Mareb over trokken^ aldus ging de maarschalk voort, dacht de duce, dat de veldslagen een half jaar zouden kunnen duren en de rest misschien een halve eeuw. Alles moet er nog gedaan worden. In Abessinië hebben wij een „vraagteeken", dat drie of vier maal het gebied van Italië zou kunnen beslaan. Abessinië tot ontwikkeling te brengen is een zoo veelomvattend en ingewikkeld pro bleem, dat het tot het uiterste het genie van ons ras op de proef zal stellen, maar de geheele we reld zal zien, hoe wij opgewassen zullen raken tegen deze crisis in de geschiedenis. Er moet geen ongepaste haast gemaakt worden bij deze taak, want Italië kan zich niet veroorloven ern stige fouten daarbij te maken. Zij die critiek op ons uitoefenen moeten er zich van bewust zijn, dat dit maagdelijke land nog 'een chaos is van wildheid, waar alleen nog maar in het centrum een vernisje is opgelegd van bescha- vingsteekenen. Badoglio. „In de eerste plaats zullen wij het land moeten verkennen en kaarten maken. Voorts moeten wij de rechten en tradities eerbiedigen van de inboorlingen, die de Arabische veroveraars van oudsher geclassi ficeerd hebben als Habeshi, d.w.z. een mengelmoes van volken. Maar onze Romeinsche vrede zal de overhand houden en zich uitbreiden als een roem rijke morgen over een land van duisternis. Eerst zullen wij voor water zorgen, dan voor wegen en daarna voor gebouwen. Dat zijn de symbolen van het Romeinsche fascisme, die gij in Tripolitana en Cy- renaica met eigen oogen hebt kunnen zien. Wanneer onze Duce dit tot stand heeft kunnen brengen als een verzamelaar van woestijnen, wat kan hij dan niet in Abessinië verrichten? „Wij hebben daar artsen noodig aldus vervolgde Badoglio na een oogenblik een medisch centrum trekt dé inboorlingen onmiddellijk aan. Een blanke rechtspraak moet door allen worden gevonden, even als in Engcland's eigen gebied in Azie en Afrika. Wat scholen betreft, telegraaf, radiostations, burger luchtvaart enz. die helpers van de vooruitgang zul len spoedig komen. „En dit alles heeft betrekking op wat ik de „pe riode der penetratie" zou kunnen noemen. Naar mijn meenïng zal die vier of vijf jaar heslaan. Let wel, niet dat zich voordien geen kolonisten in Abessinie zouden kunnen vestigen. Tienduizenden Italianen zijn reeds ter plaatse en zijn niet voorne mens terug te keeren. „De tweede periode zou ik, „het tijdperk der ont wikkeling" willen noemen", Badoglio gaf hier rus tig en krachtig de verzekering, dat de Buitenland- sche critici, die de Italiaansche doeleinden omlaag halen en de mislukking daarvan voorspellen, teleur gesteld zullen wordenevenals de buitenlandsche strategen datz ijn in den loop van den oorlog. „Afgescheiden van overdreven verwachtingen, zie ik niet in, zoo ging Badogio voort, waarom Abessi nië niet 'n tweede Italië geschapen kan worden. Mil- lioenen emigranten zijn misschien te overdadig. De tijd zal het uitwijzen." Op de vraag van den journalist, hoe spoedig het bezettingsleger teruggetrokken zou kunnen worden, antwoordde Badoglio: „Dat weten wij niet. Daadwerkelijk bezit te nemen van zoo'n vaag gebied vrijwel geheel zonder we- f?en is een taak, die niet overhaast kan worden." Ten aanzien van de economische mogelijkheden gaf de maarschalk als zijn meening te kennen, dat Abessinië zeker de kosten der verovering in de eerstvolgende paar jaar honderdvoudig zou .terug betalen: „Onze kans is gekomen, een onontgonnen rijk van onberekenbare waarde is nu in onze handen En geheel Italië is zich daarvan bewust. Onze jonge mannen staan te trappelen om er op uit te gaan en dit land te regeeren en tot ontwikkeling te brengen." „Het is een land van ongeloofelijke contrasten. Een aardrijkskundige gril op fabuleuze schaal. Een hel, misschien, maar met vele paradijzen in zijn woeste ruimtenWij schenken geen aandacht aan de klandyke-verhalen over schatten, ruimte om produc ten te verbouwen, die zoeken wij. Alles zal men er kunnen lcweeken, dank zij de groote verschillen in hoogte. Toch zijn er ook goud, platina en duidelijke sporen van petroleum. Maar de land bouwmogelijk heden staan bovenaan, voor katoen bijv. zijn er uit stekende mogelijkheden, evenals voor rubber. Italië zal in veel opzichten profijt trekken van de Britsche koloniale methodes. Op een vraag van den interviewer, waar Italië het geld voor al deze plannen vandaan wilde halen, ant woordde de maarschalk: „de jeugd van Italië zal daarin voorzien. Ons voornaamste actief is dc jeugd. „Maak plannen, heeft de Duce tot mij gezegd, vraag alles wat gij noodig hebt en gij zult het krijgen,"

Schager Courant | 1936 | | pagina 1