Sport van Zondag K.N.V.B. Tli. M. Ketelaar overleden Hoeveel Liter? Maandag 29 Juni 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10007 Berger Sportvereeniging. FEIJEN00RD LANDSKAMPIOEN. N.E.C. PRO MOVEERT. Landskampioenschap. De nog resteerende wedstrijd tusschen .Fèijenoord Be Quick heeft, zooals te verwachten was de be slissing gebracht. Toch heeft de 32 overwinning ,van Feijenoord nngal wat voeten in de aarde gehad, omdat Be Quick zich bijzonder heeft verweerd, om de nederlaag te ontgaan. Aan enkele F.-doelpunten zou zelfs „een luchtje" hebben gezeten. Hoe het zij, Rotterdam's groote club is kampioen van het seizoen 19351936. De eindstand is: Feijenoord Ajax Enschede Be Quick N-A.C. 25—16 2419 22—20 18—26 10—18 Promotie afdeeling III. Nijmegen heeft zijn eerste klasser behouden. In Borne is de strijd tusschen Borne en N.E.C. geëin digd in een 20 overwinning voor N.E.C. Deze club maakt nu als derde uit de Keizer Karei-stad haar op wachting in de eerste klasse. Eerst is het lange ja ren, Quick geweest, daarna voor een enkel jaar S.C.H., en nu N.E.C., de eeuwige tweede klasse kam pioen. De eindstand van de promotiecompetitie is: N.E.C. Borne S.C.H. 4 3 0 1 8—5 6 4 2 0 2 7—8 4 4 1 0 3 8—10 2 N.H.V.B. Gouden Kruis. De wedstrijd tusschen de winnaars van de distric ten Drechterland en Alkmaar resp. N. Niedorp 2 en D.T.S. 2 is Donderdagavond door D.T.S. 2 gewonnen. De Oudkarspelsche club mocht nu dus.Zondag naar Petten 1, de winnaar van het district Den Helder. Petten 1 heeft met 4—1 over de Langedijkers geze gevierd en daarmede een plaats in de finale ver overd, die bovendien op haar eigen terrein verspeeld zal worden. De andere finalist de a.s. bezoeker van Petten dus, is de winnaar van D.R.C. 1-- Zaanlandia 2. De ontmoeting tusschen deze twee is Zondag jl. gespeeld. De uitslag is ons echter nog niet bekend. We geven hier even de stand van de beide clubs D.R.C. en Zaanlandia 2. Ze spelen beiden in 1 B, de afdeeling waar K.F.C. 3 kampioen geworden is. Er spelen in 1 B 11 clubs. Zaanlandia 2 staat no. 7 en D.R.C. no. 8. De cijfers zijn* Zaanlandia 2 D.R.C. 20 20 10 46—45 16 12 4451 15 De stand van Petten in de competitie is. no. 5 van de 10 clubs in 1 D met de volgende cijfers: Petten 18 8 9 33—49 17 Men weet nu zoo ongeveer van welke ki-achtsver- houding de beide finalisten te Petten zullen zijn. Op het oog af mag een open Strijd worden verwacht. Petten, houdt het Noorden hoog! In een aardigen, fraai gespeelden wed strijd, zegevierde een adspiranten-combi- natie met 43 over Koedijk a. Onze voorspelling in het blad van Zaterdag, dat de wedstrijd tusschen Koedijk a en een combinatie van B.S.V. a en b een heel wat prettiger karakter zou dragen, dan de onsmakelijke vertooning te Eg- mond, is ten volle uitgekomen. Ofschoon ook de Koedijkcr-ploeg, evenals die van Egmond, over een aantal groote stoere jongens be schikte, speelden de Koedijkers zeer fair en werd er zoo nu en dan eens van lichaamskracht gebruik ge maakt, dit gebeurde dan altijd op zeer correcte wijze, zoodat we een aardigen, fairen wedstrijd te zien heb ben gekregen. Laten we dadelijk zeggen, dat de Berger jongens wel iets meer hebben gekregen, dan hun toekwam; één doelpunt verschil had o.i. de verhouding beter weergegeven. Geruimen tijd toch zijn de Koedijkers constant in den aanval geweest, maar Fokke Jonker en Dick Zwakman toonden zich een actief backstelletje en zij lieten weinig passeeren. In uiterste instantie stond achter hen nog Karei Colnot, die zijn doel keurig ver dedigde. Wij vernamen, dat Karei met September naar Eindhoven gaat verhuizen en ontegenzeggelijk beteekent dit een zeer geweldig verlies voor de a- adspiranten. In de middenlinie schitterde ditmaal Jaap Jan sen en wel op zeer bijzondere wijze. Hij was uiterst bewegelijk en verdedigde stug. Daarbij wist hij steeds wat hij met den bal deed, zijn plaatsen was bijna feilloos. Jan Willig op den anderen vleugel bleek nog te zeer onder den indruk te zijn van den opstop per in Egmond opgeloopen en deed het voorzichtig aan, waardoor hij niet die activiteit ontwikkelde, welke wij van hem gewend zijn en zich nog al eens liet passeeren. Karei ten Bruggencate, bleek als spil niet de juiste opvatting van z'n taak te hebben en bleef herhaalde lijk staan als het z'n plicht was geweest de achter hoede te helpen, waardoor het midden steeds onge dekt was. Wij voor ons gelooven, dat hij beter de rechtsbuitenplaats bezetten kan, want Jackie Buijs bracht er op den vleugel bitter weinig van terecht. Hij liet zich steeds afdekken en wanneer hij al eens een bal toegespeeld kreeg, dan zette hij zoo scherp voor, dat backs of keeper het leer gemakkelijk be machtigen konden. Hans Busselmann als rechts binnen en Jan Eriks als middenvoor, wisselden goede en slechte momenten met elkander af en beide hadden weinig geluk met schieten. Jan Eriks had bovendien pech, toen hij hoog opspringend, een afgemeten voorzet van Rein Maasen net naast den paal kopte. Thijs Kroon als linksbinnen, bleek ook nu weer te klein van postuur te zijn, om succes te boeken, al was hij heel wat beter dan in Egmond en deed hij vaak handige dingen. Rein Maasen speelde veel te veel individueel en had meer moeten combineeren, vooral ook omdat de rechtshalf van Koedijk een puik spelertje bleek te zijn, dat hem keer op keer een halt toeriep. Toch maakte Rein van den vleugel af het eerste doelpunt met een fraai, onhoudbaar schot. Karei ten Bruggen cate zorgde voor nummer twee, toen hij Eriks op de midvoor plaats een oogenblik verving en inloo pend handig profiteerde van een fout in de geel zwarte achterhoede. Rust 02. In de tweede helft leek het er aanvankelijk op, of Koedijk gelijk zou maken, de jongens zaten er fana tiek op en ook zij hadden eenige malen geen geluk. Jammer, dat bij een aanval van B.S.V. een back van Koedijk in eigen doel trapte. 0—3. Maar daarna kwam toch ook het zeer verdiende tegenpuntje. 13. Hans Busselmann passeerde handig vier tegenstan ders en maakte er 14 van en in de laatste secon de scoorde zoo waar Koedijk nog eens, zoodat B.S.V. met 42 won. WILSKRACHT II—VOORWAARTS I. 1—2. Promotie-degradatie. Na twee maanden hadden we toch eindelijk weer eens een promotie-wedstrijd en wel tegen Wilskracht in Amsterdam. Wat het spel betreft, nu daar was Wilskracht de sterkste in, maar wat uithoudingsver mogen en vuur betrof, daar waren de Noordschar- wouders ver uit de baas in, zoodat deze kleine over winning zeker verdiend was. Als even half drie, scheidsrechter Kosjer uit Haarlem roet zijn beide neutrale grensrechters beginnen laat, stéllen beide ploegen zich volledig op. Voorwaarts wint de toss, zoodat Wilskracht aftrapt. Een hachelijk moment ontstaat voor het Voorw. doel, maar de keeper redt. Aan den anderen kant schiet S. Mett.es net over. Als er tien minuten gespeeld is, krijgt Voorwaarts een corner te nemen, deze wordt mooi voor het doel ge plaatst en de spil, die zich ook voor het doel heeft opgesteld, kopt zuiver in. Wel heeft de Wilskracht keeper den bal, maar achter de lijn. De scheidsrech ter wijst dan ook onverbiddellijk naar 't midden. 01. Dit prikkelde de thuisclub. Eenige .gevaarlijke aanvallen volgen, maar vooiioopig zonder succes. De Voorw. linksbuiten krijgt den bal, zet hard voor, maar een der Wilskracht spelers slaat den bal met de hand neer. Penalty. Deze wordt hard tegen den paal geschoten. Wilskracht krijgt nu het beste van het spel, en als de rechtsbuiten, vlak voor de rust den bal afgemeten voorzet, is het de middenvoor die gelijk maakt. (1—1). Even later is het rust. Na de thee is het dadelijk Voorw. die aanvalt en we denken reeds aan een doelpunt, maar Leek schiet op 'n meter van het doel naast. Steeds komen de be zoekers terug en met succes, want als de rechtsbui ten hoog voorzet, loopt de linksbuiten toe en kopt mooi in. De Voorwaarts aanhang juicht, de scheids rechter wijst ook naar 't midden maar de twee neutraio grensrechters keuren het doelpunt af, zoo dat de scheidsrechter zijn beslissing terug trekt en dit doelpunt ongeldig verklaart. Het spel wordt nu aan beide kanten vuriger. Wilskracht krijgt een paar mooie kansen. De schoten, al zijn ze nog zoo goed ge richt, zijn voor den keeper. Weer zien we Voorwaarts er van door gaan, weer zet de rechtsbuiten mooi voor en Leek voltrekt het Vonnis. De* bal vliegt hard in den hoek, doch de scheidsrechter fluit op hetzelfde moment voor buitenspel. Door dezen tegenslag raakt Voorwaarts iets van de wijs, waarvan Wilskracht profiteert. De Voorw. achterhoede krijgt het nu zwaar te verantwoorden, maar de backs en keeper geven niet thuis. Er is nog 10 minuten te spelen ern de Voor waarts supporters beginnen zich te roeren. Dit schijnt te geven, want Voorw. komt weer in den aanval. De linksbuiten krijgt een kans, maar schiet tegen de paal. Weer komt de bal terug,, een schot volgt, een Wilskracht-speler stopt de bal royaal met de hand, ieth wat de scheidsrechter niet ontgaat, (penalty). S. Mettes plaatst zich weer achter den bal. Zuiver en hard vliegt de bal langs de paal in den hoek (12). Wilskracht zet nu al op al. Eenige harde schoten krijgt de Voorw. keeper te verwerken. Dit gaat hem goed af. Een paar gevaarlijke aanvallen op het Wils kracht doel leveren niets op. Wilskracht zet de laatste minuten de tanden nog op elkaar, doch de Voorw. keeper houdt stand. Onder groote spanning kondigt even later de scheidsrechter het einde aan en heert Voorwaarts haar kans voor den S.V.C.B. behouden. VERGETEN JULLIE MIJ NIET? Bijna 30 jaar lid van de Tweede Kamer Amsterdam 27 Juni Zaterdagmiddag om half vijf is overleden het Tweede Kamerlid Th. M. Ketelaar. Theodor Matthieu Ketelaar werd op 6 Mei 1864 te Amsterdam geboren. Hij koos zich een loopbaan in het onderwijs en volgde daartoe de Kweekschool voor onderwijzers in zijn geboor testad waar hij van 1882 tot 1897 zich aan de opvoeding van de jeugd wijdde. In dit laatste jaar werd hij voor den vrijzinnig democratischen bond tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal gekozen, waar hij op 21 December 1897 zitting nam. Van deze tak van volksvertegen woordiging is hij tot zijn dood lid gebleven voor den vrijzinnig democratischen bond. Als onder- wijzer. vond hij zijn taak vooral op onderwijs gebied. Nog tijdens zijn onderwijzersjaren, in 1889, werd hij secretaris van den bond van Neder- landsche onderwijzers en redacteur van het orgaan „De Bode". Hij bleef dit tot 1907. toen hij werd benoemd tot schoolopziener in het ar rondissement Hilversum, terwijl hetzelfde jaar zijn verkiezing tot lid van den raad der gemeen te Amsterdam bracht. Beide functies gaf de heer Ketelaar op in 1912 toen hij, na een ze venjarig lidmaatschap van de provinciale Sta ten van Noordholland, werd gekozen tot gede puteerde. Als lid van het college van Gedepu teerde Staten heeft hij tot 1923 gearbeid, daarna [was. hij weder lid van den gemeenteraad van de 'hoofdstad, weikon hij thans door den dood ont valt. Van 1925 tot 1927 bekleedde de heer Kete laar het ambt van wethouder van onderwijs en kunstzaken. Belangrijk werk heeft de heer Ke telaar ook verricht als penningmeester van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings oorden. en vacantiekolonies welke functie de BOEREN BEMONSTREEREN TE LONDEN Vijfduizend Engelsche boeren hebben Woens dag in Hyde Park te Londen gedemonstreerd tegen de zwaar drukkende belasting op lande rijen, de „Tithe" Hierboven: Een zinnebeeldige voorstelling. BALDWIN WEIGERT EEN DELE GATIE UIT HUN MIDDEN TE ONT VANGEN Londen Naar verluidt heeft de leider der Engelsche boeren demonstraties, een brief van ministerpresident Baldwin ontvangen, waarin de ze weigert een delegatie der boeren te ontvangen - Deze weigering zal Woensdag a.s. in een bijeenkomst der boerenorganisaties worden be sproken. overledene sedert 1906 vervulde. Dit genoot schap had als teeken van rouw de vlag op alle koloniehuizen en op het kantoor te Amsterdam halfstok geheschen. TWEE DOODEN BIJ ONGEREGELDHEDEN TE CETTINJE Belgrado, Zaterdag hebben te Cettinje bloe dige ongeregeldheden plaats gehad. Een 500-tal boeren verzamelde zich om de vrijlating te eischen van een aantal personen, die gearres teerd waren in. verband met onlusten, welke in April j.1. hadden plaats gehad. De gendarmerie wilde de menigte verspreiden, doch, aangezien zij met stokkeji en steenen werd aangevallen, moest zij vaü de wapenen gebruik maken. Twee personen werden hierbij gedood en zestien ge wond. Een twintigtal arrestaties werd verricht. Warrens was al een beetje de jeugdige jaren te boven. En hij was vrijgezel. Dat. kon hij nooit na drukkelijk genoeg aan zijn bekenden mannelijke en vrouwelijke verzekeren Maar zie op ze keren dag. Op zijn bureau had hij dikwijls zaken te doen met agenten van een andere firma. Op zekeren dag dus kwam er inplaats van de gewone agent een., dame. „Mijn collega is tot procuratiehouder aange steld," zei ze, „en ik heb zijn post gekregen. Ik hoop, dat. U mij hetzelfde vertrouwen wilt schenken. Warrens trok de neus op en de mondhoeken om laag en kneep de oogen achter zijn bril half dicht! Dat ontbrak er nog aan: zoo'n dame, die oud noch leelijk was, zou men in zaken vertrouwen schenken! Misschien zat er wel bedriegerij achter. „Kunt U zich legitimeeren?" knorde hij. „Zekex\ meneer Wax*- rens". Snel vouwde de dame een blad papier opexx en hield het zoo voor hem, dat het juist den goeden afstand tot zijn bril had. Deze kleine attentie deed 't 'em...! Hij keek haar vragend aan. „Hoe weet U, dat ik wat. kortzichtig ben? Heeft Uw collega dat soms aan U meege deeld?" vxxxeg hij, bij de gedachte aan deze xnogelijkheid al weer woedend. „Neen... dat niet," zei de dame vriendelijk, „dat heb ik eigenlijk heelemaal onbewust gedaan. Excu seert U mij. Maar mijn vader hield zijn hoofd bij het lezen precies zoo als U en dan schoof ik hem de bi'ieven en couranten altijd zóó „onder den neus"... zoo noemde hij dat altijd". Ze lachte vroolijk. „Zoozoo hmm." Deze vrouw bracht hem wex-ke- lijk eenigszins. van zijn stuk. Ongelooflijk. Hij nam met veel vei'toon zijn adx-esboekj streepte den naam van den agent door en maakte aanstalten om den nieuwen naam erin te schrijven. Hij vroeg niets, maai' zocht in den brief van de fix-ma naar haar naam: Lilian Wolters, Hooisti-aat. Lilian... ook al weer geen naam voor oen zakenvx-ouw. Hij schudde het hoofd, terwijl hij den naam inschreef. „U bent toch niet boos om hetgeen ik gezegd heb, meneer Warrens", zei de dame. „Gelukkig. Dus hoeveel inkt? Hoeveel doorslagpapier kan ik notee- ren?" Wai'rens haalde een schrift te vooi'schijn en dic teerde: „Twee liter beste- inkt, kwaliteit 10988, zwax*t10.000 vel Nu was hij weer alleen. Maar zijn evenwicht had hij verloren. Met schrik moest hij dat vaststellen. Maar als mensch, die gewend is vei'standig te den ken, trok hij dadelijk zijn conclusies: „Deze vrouw hm tje ja, goed! Dat wil zeggen: misschien! Eerst moet ik moet ik werkelijk? ja, natuur- lijk ik moet inlichtingen omtrent haar inwinnen!" Hij ging zelf naar het informatiebureau. Toen hij het formulier in handen kreeg om in te vullen, sche merde het hem opeens voor de oogen. Typisch! Waai'om wond hij zoch eigenlijk zoo op? Haastig vulde hij het formulier in. Naam: Warrens. Woon plaats: Keizerstraat 47. Als adres gaf hij zijn firma op, dan kreeg hij het snelste antwoord. Zoo dat was in orde gemaakt! „Binnen twee dagen hebt U de inlichtingen mijn heer!" Die twee dagen duurden Warrens ditmaal vreese- lijk lang. Maar... tenslotte gingen ze tocli voorbij en den derde, 's morgens, lag bij de post de bi'ief van de bewuste fix*ma. Warrens. zond zijn secretai'esse weg en scheurde haastig het couvert open. Las het bovenschrift niet, maar las dadelijk de inlichting zelf: „Geldt in de firma, waarin hij nu 16 jaar werkt, als volmaakt-betrouwbare arbeidskracht met uitstekende vakkennis... particulier leven gei'e- geld... nuchter en spaarzaam (sommigen noemen hem een gierigaard)..." Maar... maar... dat was im mers in het geheel geen informatie op een vrouw! Hij las het opschrift. Informatie over den heer Otto Warrens, koopman, in de firma..." Wat was dat? Had hij in zijn opwinding het for mulier missohieii veikeerd ingevuld? Duivels... zoo was het... zijn eigen naam had hij erboven geschre ven! Dat komt'ei'van! Mechanisch las hij vei'der: „Niet gehuwd geen kinderenpart. vermogen dertig- tot veertigdui zend gulden privé-leven uiterst spaarzaam weinig behoeften, onaangenaam humeur Dat was toch ja Dat was te veel! „Weinig behoeften onaangenaam humeur?" Ongehoord! „Sommigen noemen hem 'n gierigaai'dOpge past dat houdt van nu af aan op! Ze zullen eens zien, welke behoeften ik heb... dta ik geen gierig aard ben die die Zijn secretaresse kwam binnen. „Dicteeren", snoof hij woedend. En tien zakenbi'ieven suisden uit zijn mond, als uit een automaat. De hand van de secre taresse vloog over het papier Toen ze weg was, liet hij het hoofd in beide handen zinken. Ach, de menschen hebben gelijk. Maar waarom grijpt mij dat zoo aan: weinig behoeften Sinds wanneer tracht ik vriendelijker te zijn. Tracht ik dat werkelijk? Lilian Lilian Lihan lachte ook den volgenden keer tegen hem. Hij had haar gevraagd of zij geen lust had te trou wen „Lust wel", zei ze, „inaar met wien?" „Met mij",, zei Warx-ens. Doch daarmede was zijn moed dan ook ten ein de. Hij durfde haar niet aan te zien en. zijn handen trilden. Lilian legde voorzichtig, teeder haast, een hand op zijn schouder. Zachtjes zeide ze, maar haar lach klonk in haar woorden: „Waarom niet? Als wij daar eens nuchter over denken: we kennen elkaar nog zoo weinig Maar de sooi't mannen als u, dxe mag ik wel Warrens hoorde muziek in zijn ooren. De soort mannen als hij, die mocht ze wel Dat was vol doende. Wat stond er ook weer in de informatie: „Weinig behoeften onaangenaam humeur" hm tja Het werd een oogenblik stil in het kantoor. Toen legde Lilian haar hand neen zijn hand! op de schrijftafel, reikte hem de pen toe en zei vroolijk: „En nu liefste hoeveel liter beste, zwarte inkt,; kwaliteit 10988

Schager Courant | 1936 | | pagina 5