De veertigurige werkweek. Uit onze omgeving. Familiedrama in de hoofdstad- NIEUWE N IE DORP BIJ HET HEENGAAN VAN MEESTER WILBRINK. Toen Vrijdagmorgen de droeve mare door Nieuwe Niedorp ging dat Meester Wilbrink was gestorven, zal menigeen plotseling stil zijn geworden en met zijn gedachten eenigen tijd heben vertoefd bij hem wiens doodstijding het betrof. Meester Wilbrink tooh nam bij de Niedorpers een zeer bijzondere plaats in. Ieder die met hem had te maken en dat waren er uit hoof de zijner beroep talrijken, werden steeds weer ge troffen door zijn eenvoudige hartelijke wijze van om gaan: Bij jong en oud, bij arm en rijk was hij een bemind man. Op velerlei gebied is hij werkzaam ge weest in N. Niedorp. Aan veel vereenigingen heeft hij zijn steun en toewijding gegeven, zooals: Het Nutsdepartement, IJs- en Volksvermaak, Volkson derwijs en de voetbalver. N. Niedorp. Al wat hij voor eerstgenoemde vereenigingen heeft gedaan, en dat was veel, valt in het niet vergeleken bij hetgeen hij gedaan heeft voor de voetbalvereeniging in N. Nie dorp. De voetbalvereeniging was ongetwijfeld zijn lievelingsvereeniging, dit is dan ook wel duidelijk gebleken aan het werk, dat hij daaraan heeft ge geven. Als jong onderwijzer hier gekomen, is hij één der mede-oprichters geweest van de voetbalvereeniging hier ter plaatse, het zal 1920 geweest zijn toen hij met enkele anderen de vereeniging N.V.C. oprichte. Uit dat N.V.C. is het nu bestaande Nieuwe Niedorp ge groeid, na verschillende naamswijzigingen. Reeds di rect had hij zitting in het bestuur en was toen al één der drijfkrachten. Naast een goed bestuurslid was hij tevens één der beste spelers van het team. Ja hij was één der allerbeste uit de geheele omge ving, het was in den W.F.V.B. dat hij zijn grootste triomfen vierde. Veel jarn is hij een gevreesd schut ter geweest, steeds bleef hij een beheerscht sportief tegenstander. Eenmaal geen actief voetballr meer, Is hij met enkele jaren uitgezonderd steeds in het bestuur grootendeels als voorzitter werkzaam ge weest. Op deze plaats heeft hij eerst kunnen laten zien wat hij voor de vereeniging beteekende. Enorm veel productief werk is mede door hem tot stand gekomen. Waren er al eens geschillen en dat ge beurde wel eens, steeds wist hij deze op uiterst tact volle wijze op te lossen op een onnavolgbare manier. Een voorzitter die de vereeniging groot heeft hel pen maken. Daartoe genoopt door zijn gezondheids toestand was hij de laatste jaren in naam nog voor zitter. Echter een andere voorzitter kiezen deden de leden niet, want steeds werd er gehoopt en half ge rekend: „Meester Wilbrink komt weer gezond en wel terug en dan neemt hij het voorzitterschap weer op zich". Het heeft niet zoo mogen zijn. Mees ter Wilbrink is niet meer. In den bloei van zijn leven is hij van ons weggerukt. Het achtergebleven gezin verliest een liefhebbend vader, de gemeente N. Nie dorp een bemind hoofdonderwijzer, de voetbalver eeniging een voorzitter, wiens naam niet licht zal worden vergeten, wiens arbeid steeds een voorbeeld kan en zal zijn voor allen die na hem komen. Mede namens alle leden der voetbalvereeniging N. Nieedorp een eerbiedigen groet. Rust zacht, Meester Wilbrink. Uw oud-leerling, JAN BLOKKER. BERGEN PAARD MET VISCHWAGEN ER VANDOOR. Zateragmorgen omstreeks half twaalf was de vichventer G. E. alhier bezig bij een zijner klanten aan de Breelaan, ter hoogte van de Zuidlaan, zijn waar te verkoopen en had paard en wagen voor het huis van den klant op den rijweg staan. Vermoedelijk is het paardje voor iets geschrokken en ging er plotseling pijlsnel van door, niettegen staande eigenaar een stok door een der wielen had gestoken, Bij de Guurtjcslaan schijnt het gespan tegen een boom te zijn gebotst, waardoor de as afhrak en de beide wielen er af vlogen. Alleen met den bak van den wagen achter zich aan rende het dier voort; de zure haringen en de palingkjes vlogen links en rechts de straat op en aangezien de hotsende wagen een helsch lawaai maakte, konden fletsere en voet gangers zich tijdig uit de voeten maken, zoodat er gelukkig geen persoonlijke ongelukken gebeurden. Vlak voor het station wist een chauffeur van de Nas- sau-tax, de heer Z., het hollende dier te grijpen en tot stilstand te brengen. De eigenaar boekte een aardig schadepostje, want behalve een totaal vernielden wagen, had hij ook al zijn waar verloren. Het paardje had een wonde aan het linker-voor- been opgeloopen, welke evenwel niet van ernstigen aard was. LANGEN DIJK DE SORTEERING VAN AARDAPPELEN. Met ingang van heden (Maandag) is de maat der aardappelen aanmerkelijk gewijzigd. De vroege aardappelen van groep A, waaronder ook de Schot- sche Muizen vallen, hebben thans de volgende ma ten; groote van 36 tot 45 m.M. en grove van 45 mM. en hooger. De drielingen blijven 28—38 m.M. Hier door verkrijgt men een aanmerkelijk grooter kwan tum grove aardappelen, waardoor de export naar de verschillende landen gunstig wordt beinvloed. Speldjesdag E.H.B.O. Zaterdag werd door de E.H.B.O. een speldj'esdag ge houden in alle 4 Langendijker gemeenten. De op brengst was als volgt: Oudkarspel f 32.96, Noord- scharwoude f 24.42, Zuidscliarwoude f 21.63 en Broek op Langendijk f 46.29, alzoo totaal f 125.30, wat zeker een prachtig succes voor de vereeniging genoemd kan worden. K.R.O.-collecte. De Zondag gehouden speldjesdag van de K.R.O. ïn de parochie Langendijk heeft f 39.47 opgebracht Excursie. Door de Arbeidersvereniging van Lijkverbranding is besloten binnen korten tijd wederom een excursie te houden naar het Crematorium te Westerveld. NOORDSCHARWOUDE. Het schoolfeest der O.L. school. Zaterdag werd het schoolfeest, gehouden van de leerlingen der O.L. school. De oudste leerlingen zijn naar Den Haag en Scheveningen geweest, terwijl de kleineren wederom naar Schoorl, Bergen en Castri- cum aan Zee geweest zijn. Al was het aan zee wel wat frisch, deed dit geen afbreuk aan de goede stemming, daar het overigens heel goed weer was. Opgewacht door vele belangstellenden arriveerden allen weer veilig thuis om ongeveer negen uur. CONCOURS R.K. BOND VAN ZANGVEREENIGIN- GEN IN NOORD- EN ZUIDHOLLAND. Eerste dag. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de R.K. gemengde zangverecniging St. Ceacïlia te Noord- scharwoude, werd aldaar het jaarlijksch zangcon cours van bovengenoemden bond gehouden op Zon dag 28 Juni. 's Middags te een uur vond de officieéle ontvangst van hoofdbestuur, jury-leden, directeuren en vertegen woordigers der deelnemende vereenigingen plaats op het gemeentehuis te Noordscharwoude, door den bur gemeester dezer gemeente, den „heer Jhr. A. L. van Spengler. De raadzaal was geheel bezet met genoo- digden. In zijn welkomstwoord zcide de burgemeester het zeer toe te juichen, dat in deze bewogen tijden eens iets wordt gedaan, waardoor de gedachten eens 'n andere richting worden gegeven. Spr. behandelde de beteekenis Van de zang als de oudste uiting van de muziek, waarbij spr. er op wees, dat reeds in de Ve eeuw door Paus Hilarius een zangschool was op gericht. De ontwikkeling van de zangkunst wordt be vorderd door het werk van de toonkunstenaars, aan wien het te danken is, dat de zangkunst op zulk een hoog peil staat. Hartelijk verwelkomde de burge meester het Hoofdbestuur van den bond, speciaal den voorzitter, den heer Spigt. Men is dankbaar dat het concours hier wordt gehouden en heeft een goede keus gedaan, daar de zangkunst in deze streek door velen wordt beoefend. Spreker is het Hoofdbestuur erkentelijk voor de wijze waarop het Ceacilia in de gelegenheid heeft gesteld, het concours hier te hou den. Spr. richtte vervolgens hartelijke woorden tol de juryleden, die een moeilijke taak hebben. Spr. hoopte, dat de deelnemers dit zullen beseffen en de beslissing aan de jury zullen laten. Verder verwel komende spr. eht eere-comité, het dag. bestuur van 't uitvoerend comité, de vertegenwoordigers van de zangvereenigingen om tenslotte de jubilecrende ver eeniging toe te spreken, den wensch uitsprekende, dat het in de toekomst crescendo mag gaan, hoewel spr. zich afvraagt, of er, als de vereen, uit den strijd komt, met de overwinning, weer een hoogere afdee- ling zal worden toegevoegda Spr. wenschte den voor zitter van St. Ceacilia toe, dat het hem gegeven moge zijn, zijn zilveren jubileum als voorzitter over wei nige jaren te vieren. De burgemeester eindigde zijn' speech met een dx*onk te wijden aan den bond en zijn voorzitter en op het welslagen van het concours. De heer Spigt beantwoordde de rede van den bur gemeester, hem dankend voor de tot hem gesproken woorden. Het H.B. heeft ten zeerste prijs gesteld op de medewerking van het gemeentebestuur. Men kan alleen bij kool niet leven, zeide spr. Ook de geest stelt eischen. Opmerkelijk en verheugend is het, dat men dit hier heeft gevonden bij de twee takken van de volkskunst, de zang en de muziek. Spr. uitte de beste wenschen voor het welslagen van het concours. Wethouder Bakker sprak namens het gemeente bestuur van Oudkarspel een. felicitatie tot de jubilee- rende vereeniging en uitte de beste wenschen voor het spoedig herstel van den beschermheer, Z.E.W. Pastoor van Noord. Het deed spr. genoegen, te zijn uitgenoo- digd in het eere-comité voor het muziekfeest, dat een feest is voor den geheelen Langendijk. De heer Wilmink, voorzitter van het uitvoerend comité dankte voor de ontvangst ten raadhuize en voor de tegemoetkomende houding van het gemeente bestuur. Juist in dezen tijd van depressie van den geest heeft men opheffing noodig. En geeft de zang die niet? Spr. betuigde dank aan allen, die mede gewerkt hebben de voorbereidingen te doen slagen en deelde onder het applaus der aanwezigen mede, dat door H. M. de Koningin een medaille beschikbaar was gesteld voor het concours, evenals door het prov. bestuur. Spr. hoopte, dat het feest het symbool mag zijn van een opgaande tijd. De burgemeester sprak hierna nog zijn leedwezen uit over het niet aanwezig zijn van Z.E.W. den Pastoor en verzocht den E.W. Kapelaan de beste wenschen voor een spoedig algeheel herstel te wil len overbrengen. Op het feestelijk versierde terrein werd te twee uur met den wedstrijd een aanvang gemaakt. Het was prachtig weer en velen hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt om van dezen zangwedstrijd te genieten. Te pl.m. half zeven kon tot het bekend maken van den uitslag werd overgegaan. De heer Jos. Vran- ken Sr., die met den heer 01. Koop de jury uit maakte, gaf eerst een korte indruk van het concours weer. Er was, aldus de spr., over het algemeen zeer mooi gezongen. Misschien dat de uitslagen sommige vereenigingen zullen tegenvallen. De keuze van de nummers is een moeilijke zaak. Een uitzondering maakte spr. voor de kleine vereenigingen in de lagere afdeelingen, wien hij een bijzonder woord van lof toesprak, omdat zij in verhouding het best hebben gezongen. i Hierna las de voorzitter van den bond de uitslag voor: Vierde afdeeling Gemengde Koren: Con Amore, Westwoud, 3e prijs, 162 punten. Vierde afdeeling Mannenkoren: „Onze Gezellen", Bevenvijk, le prijs, 213 p. Derde afdeeling Gemengde Koren: St. Ceacilia, Hoorn, 2e prijs, 213 p. Tweede afdeeling Gemengde Koren: Zang en Vriendschap, Wognum, le prijs, >21334 p.; Arti et Religioni, Enkhuizen, le prijs, 218 p.; St. Ceacilia, Edam, 2e prijs, 188 p. Zijn vader met een mes gestoken Amsterdam Op den Stationsweg te Amster dam heeft zich gisternacht een familiedrama afgespeeld. Er waren in het gezin reeds meer malen woorden gevallen over het laat thuis komen van een der gezinsleden. Ook thans was dit weer het geval. Het geheele gezin was door het optreden van den vader op de been. Een der zoons, een jongen man van 17 jaar, maakte zich daarbijdriftig. In dien drift greep hij een mes en bracht er zijn vader een steek mee in de borst en in den rug toe. De geneeskundige dienst bracht den gewonde, waarvan men aan vankelijk vreesde dat hij er slecht aan toe was naar het Wilhelminagasthuis. De jongeman, die het mes hanteerde, werd door de politie meege nomen. Gistermorgen bleek de toestand van den ge wonde goed te zijn en gevaar voor het leven was geweken. GUNSTIG WEER VOOR AARDAPPELZIEKTE Het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te de Bilt heeft onderstaande bericht uitgegeven. In het etmaal van 's avonds 24 tot 's avonds 25 Juni is te Hoorn de weersgesteldheid gunr stig geweest voor het optreden van aardappelziek te, in het midden van het land gunstig behou dens wellicht iets te weinig dauw. NOODLOTTIG AUTO-ONGELUK IN JOEGO-SLAVIE 5 dooden zijn te betreuren Belgrado Te Werschtz is de benzinetank van een autobus ontploft, waardoor 5 personen verbrandden en 10 ernstig werden gewond. De bus, welke nauwelijks meer bruikbaar was, viel bij een bocht door het weigeren van de remmen in een 6 meter diepen afgrond naast den weg. Hierbij ontplofte de benzinetank en 4 der inzit tenden verkoolden geheel, terwijl een vijfde aan de bekomen brandwonden overleed nadat hij naar het ziekenhuis was gebracht. BOTSINGEN IN ROUAAN Parijs Zaterdagavond laat zijn in het cen trum van de stad botsingen ontstaan tusschen leden van het volksfront en aanhangers van het Nationale front. De politie zag zich gedwongen in te grijpen. Drie agenten werden gewond, een arrestatie werd verricht. REEDS INGEVOERD IN AMERIKA, ITALIë EN RUSLAND. De invoering van de veertigurigc werkweek in'de meest belangrijke Fransche industrieën heeft de aandacht weer eens op een probleem gevestigd, dat lot nog toe weinig populair was. Zooals dikwijls het geval is, wordt ook hier de fout gemaakt te gclooven, dat de 40-urige werkweek een uitvinding van jongen datum zou zijn. In werkelijkheid is niet slechts het vraagstuk oud, doch vele landen hebben de 40-urige werkweek tenminste gedeeltelijk, reeds eenige jaren geleden ingevoerd. Erz ijn drie landen, waar de 40-urige werkweek verplicht is gesteld. Het zijn de politiek en econo misch zoo geheel verschillend georganiseerde landen zooals Rusland, Italië en de U.S.A. In de Sovjet- Unie bedraagt de werkdag 7 uren. De werkweek omvat deels 5, deels 6 dagen en bedraagt dus ge deeltelijk 35, gedeeltelijk 42 uren. In Italië wordt 8 uren per dag gewerkt, doch dit slechts gedurende vijf dagen. In de V. S. werd de 40-urige werkweek verleden jaar door Roosevelt ingevoerd en hoewel deze wet intusschcn door het Supreme Court ongel dig verklaard is, bleef de industrie de 40-urige werkweek over het algemeen toch aanpassen. Talrijke andere landen hebben de 40-urige werk week in verschillende industrieën ingevoerd. In Duitschland wordt in de automobiel-industrie en do mijnen gedeeltelijk 40 uren per week gewerkt. In Oostenrijk hebben slechts de Steyr-fabrieken de 40- urigc werkweek ingevoerd. In België is het do automobiel- en de diamantindustrie, in Polen do suiker-industrie, in Tsjecho-Slowakije de kunstzijde- en glasindustrie alsmede het groote schoenen-concern; Bata. Zelfs in Engeland, dat zich op de laatste In ternationale Arbeidsconferentie krachtig verzette tegen de verplichte invoering van de 40-urige werk week, hebben verschillende industrieën vrijwillig do 40-urige werkweek ingevoerd. Ook in Argentinië, Australië, Estland, Canada, Lithauen en Luxemburg bestaat sinds jaren in verschillende takken van industrie de 40-urige werkweek. De ervaringen? Zij zijn over het algemeen gun stig, hoewel ook nergens gebleken is, dat het mot gelijk zou zijn, door een reduceering van den werk tijd de in alle landen heerschcnde werkloosheid te/ overwinnen; (de Sovjetrussische toestanden zijn wegens de geheel andere sociale structuur der economie niet voor vergelijking vatbaar). In ieder geval bestaat er geen twijfel aan, dat de gedachte van de 40-urige werkweek in die landen, waar zij. reeds ingevoerd is, zoowel door werkgevers als werk nemers met steeds grootere sympathie begroet wordt Ongetwijfeld zullen ook die landen, welke tot nog toe wat onwennig tegenover deze nieuwigheid' stonden, zich spoedig met de principieele gedachte van de 40-urige werkweek practisch moeten bezig houden. DEENSCH SCHIP GESTRAND Eerste afdeeling Mannenkoren: Streeker Mannen koor, Grootebroek, le prijs, 211 34 p. Eerste afdeeling Gemengde Koren: St. Ceacilia, Spanbroek, le prijs, 210 p.; Helder's Gemengd Koor, Hélder, le prijs, 21034 p. Afd. Uitmuntendheid Kwartetten: De West-Friezen, Wognum, 2e prijs, 190 p. Eere-afdeeling Gemengde Koren: Nieuw Leven, Medemblik, 2e prijs. 181/4 p.; St. Ceacilia, Noord scharwoude, le prijs, 25134 p. 's Avonds te acht uur werd de eere-wedstrijd ge houden, waaraan door de eerste prijs winnende ver eenigingen werd deelgenomen. Een gezellig bal in Concordia en De Burg besloot dezen goedgeslaagden concoursdag. De uitslagen van den eere-wedstrijd waren als volgt: Onze Gezellen, Beverwijk, 102 p.; Zang en Vriend schap, Wognum, 112 p.; Arti et Religioni, Enkhuizen, p.; Streeker Mannenkoort-, Grootebroek, 10734 p.; St. Ceacilia, Spanbroek, 9534 p.; Helder's R.K. Gem. Koor, Helder, 98 p., St. Ceacilia, Noordscharwoude, 124 p.' SINT MAARTEN Politie. Gevonden: een rol glaspapier. Inl. politie. Begunstigd door aangenaam weer hielden de leerlingen der openb. lagere school alhier haar jaar- lijksche schoolfeestje. Met 2 autobussen van de wed. Spaan ging het Vrij dagmorgen den duinkant tegemoet en is hun dag in vreugdevolle stemming doorgebracht aan duin en strand, benevens een kijkje op de kaasmarkt en de apenkooi. Als attractie werd ook een bezoek gebracht aan de speeltuin te Bergen niet de kettingbrug, dooltuin enz. Toen de bussen met hun volkje des avonds te 8 uur weer arriveerden, waren allen nog in vroolijke stemming en vol van hetgeen dezen dag genoten was. Een woord van dank aan hen die door hun bijdrage dit rijtoertje mogelijk hebben gemaakt. Vrijdagavond heeft het bestuur der B. v. Staats- pensionn. afd. St. Maarten in haar verg. besloten, zoo mogelijk weer een rijtoer te organiseeren voor de ouden van dagen en als doel Haarlem en omstreken te bezoeken en een kijkje op Schiphol te nemen. Evenals voorheen zal door enkele dames aan de burgerij lijsten worden gepresenteerd om de pennin gen bijeen te krijgen, wat, waar wij niet aan twijfe len, wederom zal slagen. De dag voor dit reisje zal nog nader worden bepaald. ANNA PAULOWNA Onze hoogspringster Onze plaatsgenoote Nel van Balen Blanken deed Zaterdag, mede aan de Ned. kampioenschappen ath- letiek te Amsterdam. Ze ging met de derde prijs strijken op het nummer hoogspringen voor dames met een sprong van 1.50 M. De winnares sprong 1.53 M., nummer twee 1.50. Deze won pas na over springen van Mej. van Balen Blanken. SINT P AN GR AS De heer C. Molenaar, ambtenaar ter secretarie al hier, is geslaagd voor het te Den Haag gehouden examen voor de acte gemeenteadministratie. Wij gaan onzen Bond opdoeken, Als men oud en arm vergeefs gaat zoeken. Londen, 28 Juni Het Dèensche schip „Nep tune" is gisteravond in de monding van de Humber in het zand geloopen. De vijftien leden van de bemanning hebben bet schip heden ver laten, toen zij zagen dat het toch niet meer te redden was. DE „GIRL PAT" Londen, 28 Juni (A.N.P.) Volgens te Lon den uit Georgetown ontvangen berichten zijn kapitein George Osborne, de gezagvoerder van de Britsche vischtrawler „Girl Pat" en Jim Osborne. lid van de bemanning gisteren in ar rest gesteld op grond van diefstal van het vaar tuig. GEEN DEVALUATIE IN GRIEKENLAND. Athene, Het agentschap „Athene" verklaart De minister president spreekt categorisch te gen, dat de regeering er over zou denken over te gaan tot devaluatie van de drachme of een wijziging aan te brengen in de gevolgde mone taire politiek. De premier voegt hieraan toe, dat strenge maatregelen genomen zijn om een vlucht uit de valuta te verhinderen. VLIEGFEEST IN FRANKRIJK EISCHT EEN DOODE. Het toestel op de toeschouwers ingereden. Ti.jdens het te Bethune in Frankrijk gehouden luchtfeest kon een piloot niet met zijn toestel van den grond komen en reed hij recht op een groep toeschouwers in'. Hij trachtte nog te wen den, doch dit mislukte. Het toestel sloeg om en vijf toeschouwers werden gewond, een van hen is inmiddels in het ziekenhuis overleden. ERNSTIGE STRAFFEN IN SOVJET RUSLAND Wegens geknoei met vakver- eenigingsgelden. Moskou De rechtbank te Kief heeft drie personen te dood, drie tot tien jaren dwangar beid en drtien tot gevangenisstraf veroordeeld. Deze personen werden beschuldigd van verduis tering van meer dan twee millioen ten nadeele van de vakvreeniginsorganisatie en de sociale verzekering in Oekraine.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7