Nationale Atlethiekwedstrijden Geen Engelsch-Franscb militair verdrag Zal Baldwin aftreden? Groot Gemaskerd Bal Teraardebestelling Sportpark Wieringerwaard ZONDAG 5 JULI 1936, nam. 2 uur n.t. Modebladen Trapman Co. op 5 Juli Gedelegeerden te Genève gefopt P. Slot K.Rz. Groote deelname uit het geheele land, w.o. verscheidene kampioenen uit het K.N.G.V. Ploegen uit Groningen, Leiden, Bloemen- daal, enz. Entrée f 0.40. Kinderen f 0.10 Tijdens de wedstrijden gelegenheid tot Rijwielstalling bij het terrein. Gevraagd: Een NET DAGMEISJE, bij P. WARDENAAR, Loet, Schagen. Huishoudster gevraagd, bij man alleen op leeftijd, met kleine vergoeding. Brieven No. 15 bureau van dit blad. Te koop: Twee beste MELKGEITEN, bij J. BROEKHUIZEN, Chris- jeswerf, Schagen. Te koop, of ruilen'! Een FORD, tweez., van '27, een als nieuwe Bakwagen, een licht melkventerswagentje, twee platte wagentjes,een dogcar, allen óp Coll. assen. Twee stel lage Hooikroswielen, twee beste Auto-onderstellen, een groote bak voor hooikros, drie zware bankschroeven, partij prima Wagenveeren en Coll. assen, enz., enz. ADR. VOS, Callantsoog. Zondags ook thuis. Je adres voor prima geteer de Hoolklampnetten, diverse maten, Werkhamen, Touw werk, Ijzerwerk en Gereed schap, enz. enz. ADR. VOS, Callantsoog. Donderdags te genover Albert Heijn. na afloop der wedstrijden in de Gekroonde Haan HENSBROEK. GROOTE DEELNAME. REDE VAN DUFF COOPER GELAAKT. - ZAL BALDWIN AFTREDEN? Zooals wij reeds meldden, heeft de En- gelsche minister van Oorlog in Parijs een rede gehouden, welke door de pers is uitge legd als een pleidooi voor een Engelsch- Fransch militair verhond. Hiertegen is gisteren in het Lagerhuis felle critiek uitgeoefend, welke slechts iet wat luwde door een regeeringsverklaring bij monde van Sir John Simon. Attlee, de leider der Labour-oppositie, maakte een toespeling op de rede, van Duff Cooper. Hij zeide, dat het aandringen op een zeer nauwe samenwerking tusschen de bei de groote democratieën van West-Europa weliswaar zeer wen schel ijk is (luid applaus) maar dat het iets heel anders is frases te ge bruiken, welke in de pers kunnen worden geïnterpreteerd als een aanwijzing voor het verlangen naar een nauw militair bondge nootschap. Duff Cooper heeft gewezen op het convenant van een „Entente cordiale", maar wees niet op het convenant van den Volkenbond als geheel. Wij hebben onze ver plichtingen uit hoofde van het Volken bondsconvenant en onze. verplichting uit hoofde van Locarno. Verder is het onge- wenscht, dat andere ministers zich mengen in de zaken van het Foreign Office. Sinclair, de leider der liberale oppositie, zegt dat veel van de rede van Duff Cooper in groote mate de instemming heeft van Groot Brittannië, maar de grief tegen hem is, dat hij den Franschen zou hebben gesugge reerd, dat het uur zou zijn gekomen, waarop onze beide groote naties zouden kunnen sa menwerken tegen een derde. Sinclair hecht de voorkeur aan een politiek, zooals deze wordt voorgestaan door den minister-pre sident, en zou wenschelijk vinden een over eenkomst tusschen de groote mogendheden met inbegrip van Italië, om de vredespolitiek welke de politiek van den Volkenbond is, voort te zetten. Churchili zegt, dat Duff Cooper zijn uitste kende redevoering met een bewonderens waardig gevoel heeft uitgesproken, zonder eenig ander land te denigreeren. Antwoord der regeering. Sir John Simon, sprekende namens de re geering, verklaarde, dat de indruk, dat Duff Cooper naar Parijs is gegaan en er een En- gelsch-Fransch militair verdrag heeft be pleit, geheel ongegrond is. Hij deed niets van dien aard. Spr. verklaarde dat niemand, die de rede gelezen heeft, hem dat zou kun nen tegenspreken. Het schijnt, aldus vervolgde Sir John, dat het verschil van meening voor 'n belangrijk deel is toe te schrijven aan het feit, dat wei nig afgevaardigden de rede van Duff Cooper hebben gelezen. Hoevelen van hen, die van avond gesproken hebben, of nog zullen spre ken, kunnen oprecht verklaren haar te heb ben gelezen? Churchill antwoordde: „Ik". Het schijnt dat hij de eenige is, die kan zeggen haar in extenso te hebben gelezen. Sir John vervolg de, dat de critieken gebaseerd zijn op de ver keerde veronderstelling, dat Duff Cooper op hartelijke wijze een Fransch-Engelsche bond genootschap zou hebben bepleit, maar het is zeer zeker niet waar, dat hij dit ten koste van Duitschland heeft gedaan. Hij heeft nim- VELEN HUNNER BEGAVEN ZICH ZONDAG NAAR EEN TUINPARTIJ DIE ECHTER ACHTERAF VER ZONNEN BLEEK TE ZIJN. Vreemde grapjes van Geneef- sche fascisten. In de kringen van de Engelsche en Fran- sche delegaties bestond gister heftige en be grijpelijke verontwaardiging tegen de „grap jes", die leden van de fascistische volkspar tij van den bekenden Geneetschen politicus Oitramare sich in de laatste dagen jegens volkcnbondsgedelegeerden hebben veroor loofd. Reeds verleden Vrijdag was men hier alge meen ontstemd, aldus de Geneefsche corr. van Crt. omdat aanhangers van deze partij, vermoedelijk in overleg met Italiaansche kringen alhier, een man in een op den Negus gelijkende vermomming in een auto door de stad hadden laten rijden en o.a. een krans op het monument der Hervorming hadden doen neer leggen. mer eenig militair bondgenootschap bepleit Hij noemde weliswaar de Rijngrenzen, maar noemde slechts, wat Baldwin reeds heeft genoemd. Sir John is van meening, dat men evenmin andere deelen van Duff Coopers re devoering kan aanvallen. John Simon voeg de hieraan toe, dat het wenschelijk is dat Groot Brittannië goede betrekkingen onder houdt met Frankrijk en dat deze onder alle omstandigheden moeten worden voortgezet. Tenslotte zeide Sir John, dat de deur niet is gesloten voor een mogelijke vreedzame over eenkomst met Duitschland, Het doel van onze politiek is bevrediging van den toestand in Europa Duff Cooper had het concept zijner rede voering aan het ministerie van buitenland- sche zaken voorgelegd, dat er enkele wijzi gingen in aanbracht. De vorm, waarin de redevoering werd uit gesproken was evenwel niet tevoren door minister Eden ingezien. Deze had het te druk. Dat Eden den tekst niet heeft ingezien, moet niet aan opzet worden toegeschreven. De leider der Labour-oppositie, Majoor Attlee, vond dit antwoord niet bevredigend. Hij vroeg een directe interpellatie aan over de buitenlandsche politiek der regeering. Deze motie der oppositie moet als zeer ern stig worden beschouwd, temeer daar minis ter Baldwin afwezig is. Het Lagerhuis heeft echter de motie verworpen. De conservatief Winterton vroeg naar aanleiding van de rede van Attlee, waarin hij zeide de nationaal so cialistische idee ie verfoeien, waarom de Labonr dan steeds zulke goede woorden heeft voor Duitschland. De houding van de geheele Labour is op het oogen- blik: men moet niets zeggen, dat de gevoelens van Hitier zou kunnen kwetsen. Het feit, dat minister-president Baldwin zijn verblijf op Chequers, waar hij het week einde pleegt door te brengen, heeft verlengd, wordt door alle bladen druk besproken. Er gaan geruchten, dat hij om gezondheidsrede nen zou aftreden, hetgeen hij Donderdag a.s. zou mededeelen in een rede tijdens een ban ket van de vereeniging van conservatieven in de Londensche City. Het gerucht gaat voorts, dat Neville Chamberlain, Baldwin zal opvolgen, doch dit stuit op fel verzet van de genen, die Eden als opvolger wenschen. EEN MOEDIGE DAAD Een Nederlandsche adelborst redt, in een Enaelsche haven een meisje dat in het water was Gevallen. De adelborst E. H. Larive, dienende aan boord van Hr. Ms. mijnenlegger Van Meerlant heeft, tijdens een bezoek van bet schip aan de haven van Weymouth, een zevenjarig meisje, dat in bet water gevallen was gered. De adelborst was op het dek, toen hij zag dat liet meisje. Iris Clark geheeten. door de afrastering van de kade gleed en in bet water viel. Geheel gekleed sprong Larive onmiddellijk van het dek van bet schip in zee, een sprong van 15 voet, hetgeen een riskante onderneming was, omdat hij de diepte van het water in de haven in het geheel niet kende. Hij had het geluk, het kind spoedig te kunnen grijpen en het boven water te houden, tot een boot kwam en hen behouden aan den wal bracht. Zaterdag hebben deze zelfde lieden een „grapje"' uitgehaald, waarvan de Fransche minister-president Blum het middelpunt was. Zij hadden namelijk aan een groot aantal hier reeds aanwezige gedelegeerden voor den Vol kenbond en voor de Volkenbondsvergade ring, alsmede aan tal van ambtenaren van het volkcnbondssecretariaat en bekende Geneefsche personen een uitnoodiging doen toekomen om Zondag een tuinpartij bij te wonen, die de voor zitter van de Geneefsche socialistische partij Kamerlid Dicker in zijn villa ter eere van Blum heette te geven, met de mededeeling dat Blum een toespraak zou houden. Gisteren zijn 60 auto's met het onderschei- dingsteeken van het diplomatieke corps naar de villa van Dicker gereden, waar de inzittenden en nog vele andere „genoodigden" de deur ech ter gesloten vonden. Alles bleek achteraf een ontoelaatbaar grapje van leden der fascistische volkspartij te zijn geweest. De regeering van het kanton Genève heeft vandaag deze aangelegenheid besproken en een stemmig, dus ook met volkomen goedvinden van de leden van de burgerlijke minderheid in de regeering de mystificaties in de laatste dagen veroordeeld als nadeelig voor den goeden naam van Genève als internationale stad en als zetel van den Volkenbond. Bovendien heeft de regee ring besloten met den procureur-generaal in overleg te treden over de mogelijke bestraffing der schuldigen. De ontstemming in Fransche en Engelsche kringen was desniettemin gister zoo groot, dat zelfs de gedachte van een verplaatsing van den Volkenbond naar een andere stad werd geuit, indien dergelijke mystificaties ten nadeele van voïkenhondsgedelegeerden zich nog eens zouden voordoen. WARMENHUI ZEN Maandagmiddag te half vier had onder buitenge woon groote belangstelling de teraardebestelling plaats van wijlen den heer P. Slot K.Rz. op de Ned. Herv. begraafplaats alhier. Hij was een geziene per soonlijkheid en tal van aanwezigen gaven hiervan blijk hem de laatste eer te bewijzen, niet uit nieuws gierigheid, doch uit zuiver dankbaarheidsgevoel en medeleven. O.m. waren aanwezig de burgemeesters van War menhuizen en Schoorl, de voorzitter van de Langen- dijkcr Groenten-Centrale den heer S. de Boer, de voor zitter van den Noordermarktbond den heer Ootjers, besturen van de tuinbouwvereeniging de Noord, mid- denstandsvereeniging „Samenwerking", woningbouw- vereeniging, enz. Achter de lijkauto, waaraan een 7-tal kransen hin gen, kwamen de familieleden, gezeten in drie volg auto's. Toen de kist was opgebaard en de kransen en bloemstukken hierop waren neergelegd, schreed een droeve stoet grafwaarts. Aan het graf sprak allereerst burgemeester Nolet namens het gemeentebestuur en tevens voor burge meester van Fridagh van Schoorl namens het bestuur van de Noorder Stoomtram. Deze woorden waren als volgt: Op dit droeve oogenblik acht ik het mijn plicht namens het gemeentebestuur van Warmenhuizen eenige woorden te wijden aan de nagedachtenis van den ontslapene. Hard is die plicht, omdat wij afscheid nemen van een man, die, begiftigd niet groote gaven van geest en hart, steeds belangeloos en met volle overgave de belangen der gemeente heeft gediend. Een man van groote rechtschapenheid en eerlijkheid, die niet streefde naar goedkoope populariteit, doch die er naar streefde objectief en onbevangen zijn oordeel te vor men, en dan in volle gerustheid, in het sterke be sef zijn plicht te hebben gedaan, alle gevolgen van zijn beslissingen aanvaardde. Pieter Slot, in u lijdt de gemeente een groot verlies. Moge uw diepbedroef de weduwe en uw verweesde zonen troost en sterkte vinden in de wetenschap dat zoovelen met hen treu ren om uw dood. Tenslotte bid ik tot U, Mijn God: geef zijn ziel de eeuwige rust, dat het Eeuwige Licht hem bescliijne, dat hij ruste in vrede. Hierna voerde den heer Klant het woord namens de C.V.V. „Warmenhuizen en Omstreken". Namens deze vereeniging wil ik U een laatste groet brengen en onze dank betuigen voor al hetgeen gij voor onze ver eeniging, en onze leden hebt verricht, want dit is niet weinig geweest. Met onze gemeenschappelijke vrienden Tromp en wijlen burgemeester Burger, zijt gij een van de oprichters geweest van onze organisa tie. Het zal thans ongeveer 25 jaar geleden zijn, dat gij plannen maakte tot het oprichten van een eigen veiling te Warmenhuizen en op 1 October a.s. zal het 23 jaar geleden zijn, dat die plannen zijn verwezen lijkt. Al dien tijd zijt gij onze voorzitter geweest en hebt gij onze organisatie met vaste hand geleid, dikwijls onder zeer moeilijke omstandigheden. Speciaal de eerste tijd na de oprichting, daarna de oorlogstijd en vervolgens de crisis van den laatsten tijd hebben veel van uw beleid gevraagd. Door uw ruime blik en groote gaven van hart en verstand gelukte het u echter steeds de zaken in de goede banen te leiden en onze veiling op steeds hech tere grondslagen te vestigen. Gij waart tuinder van top tot teen en hebt de be langen van onze tuinders steeds met groote liefde ge diend. Wij hebben daarbij uw groote scherpzinnigheid loeren kennen en uw helder inzicht en rechtvaardig oordeel zonder aanzien des persoons leeren waardee- ren. Toen gij de laatste keer als voorzitter werd her kozen, hebt gij nog gezegd, dat dit u in het bijzonder verheugde, omdat gij in deze periode het 25-jarig bestaan van de vereeniging hoopte fce beleven. Helaas heeft dit niet zoo mogen zijn. Wij weten niet of ook wij dit jubileum zullen mo gen beleven, doch wij weten wel, dat het dan een groote schaduw op de blijde stemming zal zijn, dat gij het niet hebt mogen meemaken en zeker zullen wij ons dan met dankbaarheid herinneren, welke groote verdiensten gij voor onze organisatie hebt ge had. In onze herinnering zult gij blijven voortleven als ons aller vriend en medestrijder voor de belangen van den tuinbouw. Uw heengaan zal een ledige plaats achterlaten, die wel weer zal worden vervuld, docli uw gemis zullen wij nog lang voelen. Uit naam van alle tuinders in onze streek, voor wie gij uw leven lang op de bres hebt gestaan, bren gen wij onze eerbiedige dank. Beste Vriend, ik geloof dat je leven voor je om geving van goeden invloed is geweest. Rust zacht na een welbesteed leven. Vervolgens werd gesproken door den heer P. J. Mink als lid van den raad en voorzitter der Vrij zinnige Kiesvereeniging. Helder inzicht en waar noodig een goed woord voerder, een groote steun en hoewel in aanwezig heid zwak, stond de fractie sterk door uw persoon lijkheid. Niet op de spits drijvende meeningen, geen tegenstelling scheppende, maar indien noodig uwe principe verdedigend op voor anderen niet afstuiten de wijze, indruk makende bij hen die u aanhoorden. Uw groote kennis van zaken zal door ons gemeente- bestuur ten zeerste worden gemist. Steeds opnieuw stelde het overgroote deel onzer AARDBEVING VEROORZAAKT PANIEK Lahore (Britsch Indië) Een aardbeving van een halve minuut veroorzaakte een paniek welke 20 minuten duurde. Twee huizen stortten in, een hiervan was door den hliksem getroffen. Slachtoffers zijn niet te betreuren. TWEE PERSONEN VERDRONKEN Brugge Tijdens een hevigen storm is in het kanaal Brugge-Zeebrugge een klein jacht, waar in vier personen zaten, omgeslagen. Twee van hen verdronken, de beide anderen konden gered worden. ITALIAANSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESORT Rome Nabij de luchthaven Ciampino is door onbekende oorzaak een militair vliegtuig neergestort. De twee inzittenden zijn om het leven gekomen: Vrijz. Protestantsche kiezers hun vertrouwen in u en steeds opnieuw aanvaardde gij uw benoeming als raadslid, om dienende het algemeen belang onzer gemeente, onze speciale belangen te verdedigen, wan neer u dat noodig oordeelde. Ook op ander terrein hebt gij een zeer vooraanstaande plaats ingenomen. Verder sprak de heer Mink namens den Raad van Toezicht van de boerenleenbank. Ook daar pro fiteerden wij van uw goed inzicht en uwe ervaring. Bij moeilijke gevallen waart gij een goed raadgever. De problemen werden ook daar ernstig door u be handeld, maar uw vlotte omgang en beminnelijke persoonlijkheid, maakten de vele vergaderingen, die vooral het bestuur bij u aan huis moest houden, tot amicale samenkomsten. Uw werk werd ook daar steeds in goede orde bevonden. Gij had uw spreek uur, maar voor degenen die u noodig hadden, waart' gij steeds te spreken. Velen kwamen tot u met hun ne moeilijkheden en steeds kon men op een gewillig oor rekenen. Gij gaf de menschen raad en hijstand en niemand werd ooit onverdiend onvriendelijk door u bejegend. Ook daar doet uw heengaan zich nu reeds gevoelen. Uw plaats zal ook daar zeer moeilijk door een ander kunnen worden ingenomen. De heer S. de Boer, vertegenw. der Langendijker Groentencentrale. Als vriend van de L.G.C. willen wij u naar uw laatsten rustplaats brengen. Wij hebben gehoord hoe of u zal worden gemist, ook wij zullen u missen, want steeds hebben we op uwe medewerking kun nen rekenen. Ook voor de tuinbouw-onderlinge heeft gij goed werk verricht, met de oprichting in 1909 heb ik u leeren kennen. Verleden jaar toen het 25-jarig be staan werd herdacht werd u hiervoor de ecremedaille uitgereikt. Vriend Slot rust in vrede. Vervolgens sprak de heer Ootjers, voorz. van den Noordermarktbond. Ook door hem werd de overlede ne geschetst als een hoogstaand mensch. Veel had den zij. met elkaar meegemaakt op het gebied van het veiiingswezen. U was een eerlijk en rechtvaardig mensch. Ik wensch de familie sterkte in dit verlies. Hierna nog een kort woord van den Weleerw. heer Ds. Hornstra. Geachte heer Piet Slot. Kort heeft uw leven ge duurd en staan we hier aan de open groeve. Dank' zeggen wij voor alles wat gij voor ons hebt gedaan. Dat gij rust mag vinden in 's Vaders Huis. Gij zijt te vroeg van ons heengegaan. OUDE N I E D O R P, Zondag vond onder groote belangstelling van het publiek een z.g. clubdag plaats van de zwemverecni- ging „Het Skarpet". Het was een vroolijk gezicht, dat talrijk opgekomen publiek, de baadsters en baders en de zeer talrijke jeugd, die op het strand zich heerlijk vermaakten. Wij laten hieronder de uitslagen van de wedstrij den volgen; Dames 50 M. schoolslag: 1. N. de Wit Ld. 48,2 sec., ■2. M. Koopmans 49 sec. Hoeren 50 M. vrije slag: 1. C. Blokker 42.4 Sec.; 2. C. van Zoonen 44.8 sec. Dames 50 M. rugslag: 1. Tr. Mijts 52.8 sec.; 2. A, Leek 55.2 sec. 100 M. vrije slag heèren: 1. C. Blokker 1 min. 38.2 sec„ 2. C. van Zoonen 1 min. 38.6 sec. 25 M. schoolslag schoolkinderen (meisjes): 1. R, Meereboer Pd., 26.8 sec.; 2. G. Fijma 29.2 sec. 25 M. vrije slag schoolkinderen (jongens): 1. P, Wolfswinkel 29.6 sec.; 2. J. Biersteker 32.2 sec. Hierna werden estafette-wedstrijden gehouden voor dames en heeren, bestaande uit 50 M. rugslag, 50 M. schoolslag en 50 M. vrije slag. Er namen 6 ploegen aan deel. Van de dames waren de snelste: W. de Wit Ld., W. de Wit Ad. en R. Heinis in den tijd van 2 min. 45.6 sec. Van de heeren waren de snelsten: C. van Zoonen, C. de Wit en D. Biersteker in 3 min. 3.6 sec. Daarna wedstrijden voor oudere dames: 1. T. van Zoonen Cd. 41.4 sec., 2. mevr. S. Klaver 46.2 sec. Tot slot nog een korf bal wedstrijd voor de school jeugd in het ondiepe bassin, met als uitslag 3—1,

Schager Courant | 1936 | | pagina 3