Uitvaart meester Wilbrink Gangster-methoden in Zweden Marktberichten. NIEUWE N1EDORP Maandagmiddag had onder groote belangstelling de plechtige uitvaart plaats van den heer H. Wil brink in leven hoofd der openbare lagere school de zer gemeente. Van het schoolgebouw hing de vlag halfstok en op het schoolplein hadden zich met het onderwijzend personeel de leerlingen der school ge schaard. Het was een ontroerend schouwspel toen de baar van den overledene tusschen een haag van leer lingen werd gedragen en zijn leerlingen bloemetjes strooiden op de baar van hun meester, die tevens ge dekt was door een zestal kransen en bloemstukken. De stoet werd naast de familieleden gevormd door Burgemeester en Wethouders en de Raadsleden, het onderwijzend personeel, de voormalige onderwijze res mej. Oostveen, het bestuur van IJs- en Volksver maak, voetbalvereeniging N.V.V., de oudercommissie, leden der commissie van schoolverzuim, oudleerlin gen en leerlingen en nog vele vrienden en kennissen. Bij het terrein der voetbalvereeniging hing even eens de vlag halfstok. Voor den ingang der begraafplaats hadden een veer tigtal leden van de voetbalvereeniging N.V.V. zich in twee rijen opgesteld, waartusschen de baar werd gedragen. Deze laatste groet van N.V.V. aan hun voorzitter, die vanaf de oprichting zooveel van zijn krachten aan deze vereeniging had gewijd, gaf een onvergetelijlcen indruk. Nadat allen zich aan de versch gedolven groeve hadden geschaard en de kist onder doodsche stilte, slechts onderbroken door het dof gerommel van een naderend onweer, nam allereerst het waarnemend hoofd der school, de heer B. Verhoeve, het woord als yolgt: Beste Collega! Het valt mij moeilijk onder deze droeve omstandigheden een woord van afscheid te spreken tot U, die zoo vurig gehoopt had den blij den dag te beleven, waarop u zelf weer de taak die u zoo lief was, zoudt kunnen vervullen. Het is helaas anders geloopen en niemand had aan deze afloop kunnen denken. Twee jaar geleden toen ik als waar nemend hoofd hier kwam is mij gebleken welk een plaats gij in de harten van collega's en leerlingen had ingenomen. U was een groot kindervriend en een zeer joviaal collega. Ik breng u dank voor alles wat gij de kinderen hebt geschonken en namens Juffr. Visser en meester Stenneberg dank voor de prettige samenwerking die zij altijd mochten ondervinden. We zullen aan u terugdenken als een rondborstig, edel en vooral eerlijk mensch. De groote liefde en toewij ding voor het onderwijs heeft u de kracht gegeven het leed te dragen, dat u niet bespaard is gebleven. Spr. hoopt dat Mevr. Wilbrink de kracht en de steun moge vinden bij hare kinderen om deze zware be proeving te weerstaan. Beste Collega, beste meester Wilbrink, „Rust in Vrede". Hierna sprak burgemeester Pluister in-de eerste plaats als hoofd der gemeente en als vriend. Spr. schetst allereerst hoe meester Wilbrink gedurende 18 jaren, waarvan 10 jaren als hoofd het onderwijs in deze gemeente heeft gediend en bracht hem op deze plaats namens het Gemeentebestuur dank voor al hetgeen hij voor het onderwijs in deze gemeente heeft gedaan. Voor een drietal jaren terug werd het den heer Wilbrink duidelijk aan welke ernstige ziekte hij leed. Moedig trok hij naar het sanatorium om de zoo begeerde genezing te zoeken. Kort na zijn vertrek hebben eenige kinderen mij gevraagd wan neer meester Wilbrink weer terug kwam en ze zei den mij de school dan met bloemen te zullen ver sieren en of de vlak dan van de school mocht wap peren. Meester Wilbrink is thuis gekomen, de bloemen zijn er, en van de school waait de vlag, maar half stok, en de vroolijke kinderschaar staat als met stomheid geslagen. Helaas moest burgemeester hier zijn rede afbre ken, omdat de onweersbui die steeds dreigender en dreigender naderde, deze plechtigheid wreed kwam verstoren. Nadat allen een goed heenkomen hadden gezocht in de consistoriekamer, nam burgemeester Pluister wederom het woord, verklarende dat door heel het leven van meester Wilbrink een draad van tragiek loopt, die zelfs bij deze ter aardebestelling niet ontbreekt. Meester Wilbrink zocht naar een volledig herstel van gezondheid, eerst dan kon hij de plaats weer innemen, die hij noodgedwongen had moeten verla ten. Het heeft helaas niet zoo mogen zijn. Laat het zijn vrouw tot troost zijn, dat gansch het dorp deel neemt in haar verlies en in haar smart. Tot de familie zeide burgemeester, dat zij uit de groote belangstelling wel zullen hebben begrepen, welk een plaats de heer Wilbrink hier op Nieuwe Niedorp heeft ingenomen. Een goed onderwijzer, een goed collega, een goed vriend, een goed vereenigings- man en een goed burger is heengegaan. Collega's, vrienden, bestuurders van vereenigingen en oudleerlingen hebben besloten gezamenlijk een gedenkteeken op zijn graf te plaatsen. Een gedenk- teeken uit graniet gehouwen in den geest van dezen man, stoer, eenvoudig, en sober. Een blijvend gedenkteeken voor hem, die in de harten van zoovelen een blijvende plaats heeft inge nomen. Beste vriend Wilbrink: Rust zacht. De vader van den overledene bracht den dank van de familie voor de gi'oote belangstelling en hoopt dat zijn zoon te midden van dit dorp, waar hij met zooveel toewijding zijn arbeid heeft vervuld, in vrede zal moge rusten. OPVOLGER VAN DEN HEER KETELAAR Beruchte uit zeven personen be staande moordenaarsbende on schadelijk gemaakt. Uit Stockholm wordt gemeld: De Zweedsohe politie is er in geslaagd, een zeven man tellende moordenaarsbende op het spoor te komen. Deze bende, die haar daden voornamelijk in de streek van Sala ten Noorden van Stock holm bedreef werkte volgens Amerikaansche gangster-methoden. Aaneiding tot de ontdekking was een Vrij dag j,.l. gepleegde moord. De bandieten hadden met een auto hun slachtoffer, een kaslooper, omvergereden en getracht, zich van zijn geld- tasch meester te maken. De man slaagde er evenwel in weer overeind te komen en de vlucht te nemen, waarop de bandieten een he vig vuur op hem openden. Door zes kogels getroffen, stortte de kasloo per doodelijk gewond neer. Hij is den dag daar op aan zijn verwondingen bezweken. Dank zij den mededeelingen van een man, dien de bandieten gepoogd hadden bij het com plot te betrekken, doch die dit geweigerd had. slaagde de politie er in, alle leden der bende, in totaal zeven, achter slot en grendel te zetten. Bij de verhooren is gebleken, dat de bende nog vier moorden heeft bedreven. Onder anderen hebben de roovers een slager en diens huishoud ster neergeschoten; waar zij 10.000 kronen buit- maakten. Voorts hebben zij door middel van gas, dat zij in een der vertrekken van een villa lieten binnenstroomen, een vrouw bewusteloos ge maakt. Toen zij echter geen geld vonden, staken zij de villa in brand, ten einde de sporen van hun daad uit te wisschen. De vrouw is daarbij in de vlammen omgekomen. Tenslotte hebben zij een chauffeur doodge schoten, die tijdens een autorit getuige ge weest was van een afspraak tot het plegen van een moord. Ofschoon de chauffeur op zijn eerewoord be loofde nimmer iets te zullen vertellen van het geen hij gehoord had, beroofden de bandieten hem toch van het leven. Majesteit op het Loo zal dineeren en aldaar zal overnachten. Zondagmorgen zal de hertog zich van het Loo naar Schiphol begeven, om vandaar per eigen vliegtuig naar Engeland terug te keeren. De hertog komt Vrijdag, eveneens per vlieg tuig, naar Nederland en begeeft zich van het vliegveld terstond naar Den Haag, waar hij op de Engelsche legatie zal logeeren. Voor dien dag staat dan nog een bezoek aan het Mauritshuis op het programma, terwijl de Prins waarschijn lijk ook nog een partij golf zal spelen op de ba nen van de Haagsche golfclub. Zaterdag vertrekt de hertog dan naar Am sterdam. VECHTPARTIJ TE LINDLOH Waarbij eenige Nederlanders betrokken waren. Zondagavond is op het Heimat Schutzfest te Lindloh in Duitschland, dat door vele Neder landers uit het grensgebied werd bezocht, ern stig gevochten tusschen een groep bezoekers uit Emmer-Compasciun. De ongeveer 30-jarige H. T. werd door messteken zwaar getvond. Hij is in het ziekenhuis te Haren in Duitschland opgenomen. De Duitsche politie heeft gisteren het onder zoek hier te lande voortgezet waarbij is komen vast te staan, dat de dader van den aanslag was zekere H. M. uit Emmer-Compascum. De Duitsche politie heeft van het geval proces verbaal opgemaakt. De toestand van den patiënt was gisteren nog ernstig, doch niet meer levens gevaarlijk. DE HERTOG VAN KENT IN ONS LAND Bezoek aan H. M. de Koningin op het Loo. Naar aanleiding van de komst in ons land van Z. K. H. Prins George, Hertog van Kent, teneinde op 4 Juli a.s. de Britsche tentoon stelling te Amsterdam, uit naam van den Ko ning van Engeland te openen, vernemen wij, dat de hertog, gevolg gevende aan de uitnoodiging van H. M. de Koningin, Zaterdag a.s. bij Hare Een smoesje, jjftoK, meneer die hoofd^cöinmisseadö, schrijft U mij toch niet op de bon, ik ten zoo arm, dat ik zelfs de lucht in m&n Wdftft OMA ÈE9Ö M&&SP Naar de Avondpost meldt, zal voor de ver vulling van de vacature-Ketelaar in de Tweede Kamer eerst benoemd worden verklaard mr. H. P. Marchant, de vroegere lijstaanvoerder van de vrijzinnig-democraten. Het is echter te verwachten, dat deze zal bedanken, evenals mr. P. J. Oud, minister van financiën, die ver volgens aan de beurt is. Daarna zal benoemd worden verklaard de heer M. M. Cohen, belas tingambtenaar te Amsterdam. De heer Cohen is ook opvolger van den heer Ketelaar in den gemeenteraad van Amsterdam. DORPSBRAND IN SPANJE In het Spaansche dorp Horajo las Torres zijn 100 huizen in vlammen opgegaan. Persoonlijke ongelukken deden zch echter niet voor. WIERINGERMEER Maandagmiddag ontlastte zich boven on zen polder een kort, doch vrij zwaar onweer, vergezeld gaande met hagei, stortregen en windhoosen. Voor vele veldvruchten was deze plasregen niet gunstig. Tal van com plexen tarwe, haver, gerst, alsmede vlas zijn hierdoor vrij sterk gelegerd, terwijl door den zuigenden wind vele hooiruiters een ronde dans maakten. Hoewel voor verschillende soorten veld vruchten de slagregen schadelijk was, voor de aardappels en tuingewassen was ze een welkome verkwikking. Sommige aardappel veldjes in de volkstuintjes o.a. gaven reeds de eerste verschijnselen van watergebrek, Van ongelukken hoorden we gelukkig niet Politie. Verloren: Een gedeelte van een gecomb. hooihark. Inl. politie Slootdorp. LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. Slaboon en-kweekers vergaderen. Onder leiding van den heer S. de Boer werd Maandagavond een vergadering van slaboonenkweekers gehouden in het betaal- kantoor, teneinde een bespreking te voeren over het veilen van het product op eigen veiling. De ontworpen regeling werd besproken en het resultaat was dat men tenslotte de voor gestelde regeling aanvaardde. Door den Voorzitter werden nog enkele wenken gegeven inzake het kuilen van door gedraaide vroege aardappelen en werden me dedeelingen gedaan over maat en minimum prijs, enz. BARSINGERHORN KOLHORN. Eerste prijs voor „De Eendracht" Zondag heeft onze plaatselijke muziekver- eeniging deelgenomen aan het groote con cours in Artis te Amsterdam. De ijver en toe wijding van den dirigent en de leden brach ten voor „De Eendracht" weer een eerste prijs met 350 punten (hoogste aantal 355). De hoboist, de heer Koeten, verwierf voor zijn spel den lof der jury. Het is voor „De Eendracht" dus weer een succesvolle dag geweest. Van de gelegenheid om mee te gaan naar Amsterdam hebben velen gebruik gemaakt, zoodat een gezelschap van 105 personen aan de reis deelnam. Het heeft wel wat drukte gegeven, maar het Bestuur mag de voldoo- ning smaken, dat zij op goedkoope wijze aan de deelnemers een pleizierige dag heb ben bezorgd. WAR ME N EU IZ E N RETURNWEDSTRIJD M.K.V. (Leeuwarden)—V.I.O.S. Het door de spelers en supporters van dezen wed strijd zoo gaarne gewenschte zomerweer bleef geluk kig j.I. .Zondag niet uit. De' heenreis werd aange vangen met twee touringcars en één luxe auto. In Leeuwarden voegde zich nog een ander gezelschap van Warmenhuizen, hetwelk ook met een luxe auto was gekomen. De wedstrijd werd aangevangen om half drie. Voor den wedstrijd werden nog een paar toespraakjes gehouden door de beide voorzitters van de vereenigingen. De uitgeloofde prijs was een be ker. Onder dank werd door den voorzitter van M.K.V. als surprise van V.I.O.S. een bloemen vaas- in luxe uitvoering aanvaard. Onmiddellijk na den aftrap kwam M.K.V. sterk op zetten en zelfs zoodanig dat de verdediging van V.I.O.S. spoedig voor moeilijke problemen kwam te staan. Met het verstrijken van de minuten keerden de kansen voor V.I.O.S. en spoedig wist V.I.O.S. het eer ste doelpunt té scoren. De strijd ging tot de rust ge lijk op en neer. De rust ging in met 2—2. Ook na de rust gaven de beide elftallen elkaar niet veel toe. MKV deed alle moeite 'n tweede nederlaag te voorkomen. De kans dat V.I.O.S. in Leeuwarden een nederlaag te boeken zou hebben, was trouwens ook niet ondenkbaar. Tien minuten voor het einde kwam het winnende doelpunt van V.I.O.S. 32 voor V.I.O.S. Wat het spel van de spelers betreft, dit stond op een heel wat lager peil, dan die in den wedstrijd te Warmenhuizen. Het warme weer en het feit, dat het veld zeer klein was, v/aren wel de hoofdzaken dat de spelers hun spel niet goed konden ontplooien. Na dezen wedstrijd werd de uitreiking van den prijs ge houden in een hotel te Leeuwarden, alwaar wederkee- rig eenige hartelijke woorden werden gesproken. Te vens werd daar het besluit genomn, telken jare twee wedstrijden tegen elkaar te spelen. Vervolgens werden de supporters en spelers van Warmenhuizen in de gelegenheid gesteld onder de leiding van den voorzitter van M.K.V. eenige beziens waardigheden van Leeuwarden te bekijken. Begrijpelijk was het niet vroeg, dat de Tourings- cars te Warmenhuizen arriveerden, WARMENHUIZEN. Het fanfarecorps TAVENU onder leiding van den heer Anderson uit Alkmaar behaalde Zondag j.1. op het festival-concours dat gehouden werd in de Artis te Amsterdam, een eerste prijs in de afdeeling uit muntendheid. Het wordt nu een zware taak voor de vereen, omreden zij nu volgens regel overgaat naar de eere-afdeeling. Maar ook voor dit concours kwam de vereeniging te staan voor een moeilijk probleem. Haar dirigent werd twee dagen voor het concours ziek en wat nu. De zoon van den heer Anderson stel de zich in dit geval disponibel en heeft twee keer met hun gerepeteerd en ziedaar ze kwamen zege vierend uit den strijd. Alle respect, voor deze jonge musicus die nog maar 24 jaar oud is. EEER-HUGOWAARB Maandagmiddag ontlastte zich boven ons dorp een hevig onweer, gepaard gaande met slagregen. De boerderij van den heer Jb. Dekker in de Berkmeer werd getroffen en brandde tot den grond toe af, Vezekering dekt de schade. Een windhoos richtte groote schade aan en huizen, boomen en de te veld staande ge* wassen moesten het terdege ontgelden, Hon derden hooihoopen werden weer over het land verspreid, al met al een groote schade» In de woning van den heer K. Wit werden de be« woners die in de kamer zaten, onder de tafel gedrukt en de spiegel van de muur geslagen. In het in aany bouw zijnde huis van den heer Specken sloeg een! vuurbal door het huis heen, gelukkig zonder iemand te raken en kwam 25 M. verder in den den grond terecht. Op het schoolplein werd een boom ontworteld. TaL rijke schoorsteenen en boomen werden gehavend. Een klein incident bij de wedloop. i Staat U mjj toe, juffrouw, dat ik U be*j geleid? I Gemeente Schagen. Geboren: Hendrik Johannes, zoon van Antonius van Pul en van Dina Johanna van Duren. Overleden: Elisabeth Bijpost, oud 58 ja> ren, zonder beroep, wonende te Schagen, on gehuwd. Gevonden: Een duif, belastingplaatje, ceintuur. NOORDSCHARWOUDE, 30 Juni. 11800 kg. aardappelen: Schotsche muizen f2,50—4,60, grooten f2,50—3,50, bl. eigen heimers f 5.10, drielingen f 2.20%2,90, kleine f 1,501,70, 600 st. bloemkool f 1,502.70. ALKMAAR, 29 Juni. Aardappelen f 2.90—4.20, p. 100 Kg., aardbeien p. slof 20—50 et', andijvie f 0.50—1.70, bloemkool I f 3.50 —5, II f 2, kropsla f 0.50—1.70, komkommers f 1.— 3.50, perziken f 2—6 per 100 stuks; doperwten f 3— 5.50, druiven f 25—28, peulen f 3.50—6, snijboonen f 1014, dubb. spercieboonen f 1517, tomaten f 3.50 6.50, per 100 pond; postelein f 0.100.14, spinazie f 0.16—0.42 p. bak, uieri f 1.50—2.60, wortelen f 2.50 5.50, rabarber f 3.50—6, selderie f 0.501.50, p. 100 bos. MEDEMBLIK, 29 Juni. Schotsche muizen f 1.75, kleine f 11.05, grove f 1.25—1.30 e(xport), Borgers f 2.20, kl. Borgers f 1.05, Ronde f 1.80—2, kl. f 1—1.05 per 50 Kg. WINKEL, 29 Juni. Aalbessen f 12—13, aardbeien f 4r-7, peulen f 6 —7, aardappelen f 6.75—2.30, per 100 pond, bloemkool f 45, komkommers f 24, wortelen f 34, kropsla f 0.50—0.70 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 29 Juni. Aanvoer 17300 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 3.504.30, grove f 3.50, drielingen f 2.303. AMSTERDAM, 29 Juni, veemarkt. Aangevoerd: 40S vette koeien le kw. 5460 ct., 2e kw. 44—52 ct., 3e kw. 36—43 ct. p. Kg. slachtgewicht 65 melk- en kalfkoeien f 160—210, 131 vette kalveren 2e kw. 38—48, 3e kw. 2,6—36 ct. p. Kg. levend gew.; 122 nuchtere kalveren f 5S, 21 schapen f 1822, 10 lammeren f 1012, 403 varkens: vleeschvarkens 90— 110 Kg. 4244, zware varkens 3040, vette varkens 37—38 ct. per Kg. slachtgewicht. Overzicht: Runderen aanvoer minder dan vorige week, handel zeer gedrukt, prijzen voor mindere soorten iets hooger, weinig eerste kwaliteit. Melk koeien minder aanvoer, zeer stille handel, vette kal veren korte aanvoer, stille handel, hoogere prijzen* Nuchtere kalv. weinig aanvoer, vlotte handel, con stante prijzen. Varkens korte aanvoer, zeer slechte handel, weinig vleeschvarkens, welke hooger in prijs waren, overigens prijzen onveranderd, paarden geen noteeringen. AMSTERDAM, 29 Juni. Aard appelmarkt. (Bericht van Jac. Knoop, Makelaar. Andijker muizen f 55.60, kleine f 3.601, kriel f 2 3, Westlandsche muizen f 5.405.60, kleine f 3.60 4, kriel f 23, Nieuwe blauwe eigenheimers f 7— 7.40, Muizen Bonken f 4.605, Nieuwe Malta aard appelen f 1011. Verder per 70 Kg. Friesche Roodstar f 1.75—1.80. AMSTERDAM. 25 Juni (Boerennoteeringen). - Granen, Rogge per 100 kg &Vé8^; Ch. Gerst per 100 leg 5.506.Haver per 100 kg 6.50^ 685; Duivenboonen per 100 kg 8.50 9. Paardefooonen per 100 kg 5.506.Karwijzaad per 50 kg 9^; Blauwmaanzaad per 50 kg 7-7^. ALKMAAR, 29 Juni 1936. Op de heden gehou den veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 66 Vette koeien 125f 210! 25 Kalveren gras f 15f 22 en vette f 30f 75, per kg 45— 65 cent; 80 Nuchtere kalveren (slacht) f 4—f 14 165 Vette varkens 3337 cent per kg Handel goed.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8