Het incident te Genève Geen erkenning van de Abessijnsche inlijving Voor de Italiaansche gevallenen De economische sancties hebben gefaald KIJKEn is KOOPEfl t,ijCLOECK Het Indische bestuurs* apparaat. Donderdag 2 Juli 1936. Postrekening No. 23330 SGHAGER 79ste Jaargang. No. 10010 COURANT. Int. Telel No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h'. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. SLECHTS MILITAIRE MAATREGELEN KUNNEN ABESSINIË NU NOG REDDEN. In de gisterenmiddag gehouden vergadering van Öen Volkerenbond, betuigde clë gedelegeerde der Unie yan Zuid-Afrika de trouw zijner regeering aan de beginselen van den Volkerenbond en bereid te zijn om de collectieve actie te handhaven. Eden aan het woord. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, die vervolgens aan het woord komt, verklaart: Wij hebben gisteren geluisterd naar het beroep van den Keizer van Abessinië. De waardigheid, waarmede hij zich tot ons richtte, moet bij ieder onzer sympa thie hebben gewekt. De omstandigheden waren voor allen pijnlijk. Toch zijn wij er ons allen van bewust, dat de oeconomische maatregelen, welke wij hebben genomen, hun doel hebben gemist. Indien de Brit- sche regeering eenige reden zou hebben gehad te ge- looven, dat het handhaven der bestaande sancties of de uitbreiding met nieuwe sancties de positie van Abessinië zou hebben hersteld, zou zij een dergelijke politiek hebben bepleit. Maar onder de tegenwoordige omstandighe den zou slechts militaire actie resultaat kun nen hebben en ik kan niet gelooven dat een dergelijke actie in overweging zon kunnen worden genomen. De Britsche regeering ge loof niet, dat de Volkerenbond de verovering van Abessinië zal kunnen erkennen. Met groote belangstelling verklaart Eden te heb ben geluisterd naar hetgeen Blum heeft gezegd over de pogingen het gezag vand en Volkenbond te her stellen. Namens de Britsche regeering kon Eden Blum de verzekering geven, van volledige medewer king. Het ideaal der collectieve veiligheid brengt de idéé van militaire maatregelen mede. Indien een dergelijk ideaal thans niet kan wor den bereikt, ben ik het eens met Blum, dat in een zwaar bewapende wereld de moeilijkheden om een dergelijk ideaal te bereiken, zullen toenemen. Spr. Étcht 't noodig, dat eenige voorbereidende besprekin- plaats vinden over de toekomst van den Volkeren bond en hij stelt derhalve voor, dat deze kwestie pas in de Soptembervergadering ter sprake zal worden gebracht. Eden besluit met zijn trouw te bevestigen aan de Volkerenbondsbeginseien. De houding van Rusland. Litwinoff bevestigt dat de houding van zijn re geering in het Italiaansch-Abesstijnseh conflict slechts werd ingegeven door de eerbiediging van do [bij het pact aangegane verplichtingen. Het is in de- izen geest, dat zijn regeering zal samenwerken bij den arbeid der coördinatiecommissie. Men zou ernstiger maatregelen onder" oo- gen hebben moeten zien, indien zekere staten be reid zouden zijn ge weest een militaire po ging te ondernemen. Aangezien zulks niet het geval is geweest, aldus Litwinoff, was het nutteloos verder de sancties toe te passen. De Volkenbond is dus j niet in staat geweest de territoriale integriteit c-n politieke onafhanke lijkheid van een zijner leden te verzekeren, doch artikel 16 geeft de bond machtige wapenen welke zij niet gebruik- te. De afwezigheid van zekere mogendheden veroorzaakte de misluk king der toepassing ,van het pact. Het pact is niet volkomen het bevat onduidelijkheden en vaagheden. Men moet het niet [hervormen, maar het preciseeren, het versterken, met name door een goede definitie van het begrip aanvaller. Men moet niet raken aan artikel 16. De oeconomi sche sancties moeten verplicht zijn voor alle Vol kenbondsleden. In een ideale Volkerenbond zouden mili taire sancties eveneens verplicht moeten zijn. Indien wij dit ideaal van internationale soli dariteit niet kunnen bereiken, moeten wij ie der continent versterken, hetzij door een net van regionale pacten, waarvoor bijzondere groepen staten bepaalde gebieden tegen iede- ren aanvaller zonden moeten verdedigen. In dezen geest zou ik, aldus Litwinof, een ver sterking van het pact onder oogen willen zien. Hij juichte het door den eersten gedelegeerde van Frankrijk uiteengezette program toe, dat in zeer LITWINOFF. ruime mate met zijn eigen waarnemingen in over eenstemming is. Den Volkenbond moet nieuw leven worden ge geven, dit is meer dan ooit noodzakelijk Na Litwinof deelde de voorzitter, Van Zeeland, mede, dat heden twee vergaderingen zullen worden gehouden. De Assemblee zal Vrijdag baar zitting kunnen beëindigen. Wil de Negus naar Abessinië terug? G e n v e, 1 Juli. Terwijl de toon der redevoe ringen in de Assemblée er duidelijk op wijst, dat de gedelegeerden er alles op zetten, het Italiaansch Abessinische conflict zoo snel mogelijk te liquidee ren, dreigt een nieuwe hindernis op te doemen, al dus de speciale corr. van de „Tel." te Genève. Het schijnt n.1., dat de Negus van plan is, wanneer de Assemblée hem geen volledige voldoening geeft door de sancties tegen Italië te handhaven, naar Abessinië terug te keeren. De keizer heeft, zooals bekend, giste ren zijn redevoering beëindigd met tot de Assemblée de vraag te richten: „welk antwoord zal ik aan mijn volk kunnen brengen?" Gisterochtend nu schijnt de negus aan eeni ge leden van het Secretariaat openlijk ge zegd te hebben, dat hij in elk geval van plan is, naar Abessinië terug te keeren. Op de vraag, waar hij dan naar toe zou gaan, ant woordde hij: „Naar West-Abessinië, waar heen de regeering zich teruggetrokken heeft". De keizer heeft hieraan nog toegevoegd, „dat hij, ook wanneer de Assemblée besluiten zou, aan zijn regeering geen credieten te verstrekken voor de aanschaffing van wapens, toch zal terugkeeren en liever aan het hoofd van zijn troepen zal sterven, dan werkeloos toe te zien, hoe zijn land door de Italianen geknecht wordt." Deze uitlating van den negus heeft daarom zeer de aandacht getrokken, omdat hierdoor de vraag opge worpen wordt, op welke wijze hij naar Abessinië zou kunnen terugkeeren. DIE PRETTIGE GEVANGENIS New Delhi, De Britsch Indische bedelaars hebben onlangs twee dingen ontdekt: eerstens dat een gevangenis voor hun begrippen een aan genaam verblijf is, waar men zich geen zorgen behoeft te maken om eten en drinken, en twee- dens, dat men al die heerlijkheid het best kan verkrijgen, door zonder kaartje in den trein te stappen en zich dan te laten arresteeren. De spoorwegen zijn daardoor in verlegenheid ge raakt; in de laatste twaalf maanden heeft men niet minder dan 2.700.000 blinde passagiers moeten arresteeren. De spoorwegdirectie stelt nu voor, deze lieden mét stokslagen te bestraffen en hen niet meer haar het paradijs achter de tralies te zenden. EEN REUSACHTIG MAUSOLEUM ZAL OP DEN AMBA ALADZJI VERRIJ ZEN. Rome, Juli De acht duizend Italiaansche soldaten, die in den Oost-Afrikaansche veldtocht vielen, zullen nu tezamen met de mannen, die in 1896 onder Toselli gevallen zijn, op den top van den Amba Aladzji hun laatste rustplaats vinden. De duce heeft de plannen tot den bouw van een reusachtig mausoleum op den berg, die eens getuige was van de vernietiging van de troepen van majoor Toselli en waarop ook tij dens den laatsten veldtocht belangrijke gevech ten hebben plaats gehad, thans goedgekeurd en met de noodige werkzaamheden zal dan ook reeds direct een aanvang worden gemaakt. De kosten van het project, die op 10 millioen lire worden geschat, draagt de bevolking van de stad Turijn, uit welke stad de meeste soldaten van Toselli stamden. He mausoleum zal acht duizend met bron zen platen bedekte graven krijgen. De namen der gevallenen zullen worden gegraveerd op metalen platen, die versierd zullen zijn met helm geweer, het fascistische embleem, houweel en schop - de werktuigen, waarmede Italië zijn Oost Afrikaansche imperium stichtte. Verder zal het mausoleum een kerk en een honderd meter hoogen toren, waarop een per manent vuur zal branden, krijgen. In den berg zelf zullen góveldige trappen uit gehouwen worden, die toegang tot het mauso leum, dat aan den schutspatroon van Turijn is gewijd, moeten verleenen. Het geheele bouwwerk zal in zeven a acht maanden gereed moeten komen. (V.P.B..tU.P) DE AVONTUREN VAN DE GIRL PAT Aan de eigenaars van de Girl Pat, de Mars- brand Vischreederij te Grimsby, is gisteren een ezploit beteekend voor de onkosten die het schip tusschen 12 en 24 April in de Spaansche haven La Corunna gemaakt heeft. De vorde ring beloopt 450 pond voor victualiën, motorolie en reparaties. Uit deze vordering kan een eigenaardig proces ontstaan, want de eigenaars hebben voorloopig van hun eigendomsrecht op het schip afstand gedaan. Felle aanval op Titoelescoe „JAAG DIE WILDEN WEG", HAD DE ROEMEENSCHE MINISTER VAN BUI TENLANDSCHE ZAKEN TEGEN DE ITALIAANSCHE JOURNALISTEN GE SCHREEUWD. Rome, 1 Juli (ANP). Alle bladen, aldus seint liet Italiaansche nieuwsbureau Stefani, maken met groo te verontwaardiging melding van het gezegde van Titoelescoe, den Roemeenschen Minister van buiten landsche Zaken, die de 10 Italiaansche journalisten, die den „Slavenhandelaar Tafari" hebben uitgeflo ten, „wilden", heeft genoemd. Deze meneer Titoelescoe, schrijft de „Giornale d'Italia" zal het Italiaansche volk zich herinneren als de vertegenwoordiger van een mentaliteit, die nog beneden het peil van de negermentaliteit staat, „Jaag de wilden weg", schreeuwde gisteren te Ge- neve in zijn haat tegen Italië de Roemeensche Mi nister van Buitenlandsche Zaken. Deze woorden zul len in de herinnering en bij de daden der Italianen in de komende maanden en jaren niet verloren gaan. Hoe de Italiaansche bladen schelden. Uit hetgeen de „Lavoro Fascista" schrijft, citeert Stefani: Kiezende tusschen de Italiaansche wilden en een diefachtigcn en moordlustigen neger, heeft de bariton Titoelescoe de voorkeur gegeven aan den Abessijn, om de eenvoudige reden, dat de Italianen blanken zijn, en Titoelescoe en Tafari kleurlingen. De bariton Titoelescoe een halve Aziaat, een krui sing van minderwaardige rassen, bij wien een Wes- tersch vernisje de gekleurde afkomst zeer slecht be dekt, heeft zijn bloed laten spreken. TITOELESCOE. De journalisten op vrije voeten gesteld. Zij zullen waarschijnlijk over de grens worden gezet. Geneve. Na een demarche van den Italiaanschen gezant te Bern, die gister een onderhoud heeft ge had met Motta, den leider van het federale departe ment voor politieke aangelegenheden, zouden de acht Dinsdag als gevolg van een betooging tegen den Negus gearresteerde journalisten gisteravond op vrije voeten zijn gesteld. Zij zullen niet strafrechterlijk worden vervolgd, maar er zullen administratieve maatregelen tegen hen worden genomen, met name definitieve of tij delijke verwijdering uit Zwitserland. Nader uit Geneve r De acht Italiaansche journalisten, die naar aan leiding van het incident in de Volkenhondsvergade- ring werden gearresteerd, werden verzocht het grond gebied van stad en kanton Geneve Woensdagavond te verlaten. De meeste dezer journalisten zullen zich voorloopig te Coppet vestigen, dat op enkele kilome ters afstand van Geneve in het kanton Waadt (Vaud) is gelegen, teneinde aldaar het verder verloop der gebeurtenissen af te wachten. Rome, 1 Juli. In officieuze kringen heeft men de hoop te kennen gegeven, dat het incident, dat Dinsdag in de Volkcnbondsvergadering is voorge vallen, zoo spoedig mogelijk zal kunnen Avorden ge regeld, opdat Italië de samenwerking met de andere mogendheden zal kunnen hervatten en geen enkele vijandige geest de terugkeer van dat land zal kunnen verhinderen. TWEEDE KAMER. DECENTRALISATIE THANS EEN FEIT. Een wetsontwerp tot regeling van het middelbaar handelsonderwijs in voorbe reiding. Bij de verdere behandeling der Indische begrooting zegt de heer Van Boetzelaar van Dubbeldam (c.h.), huiverig te zijn voor invoering van het regionale stelsel. De heer Van Kempen (lib.) betoogt, evenals de heer Van Dijk (a.r.), dat de voorgestelde bestuursvorming zal bijdragen tot de financieele hervorming. De laat ste wijst ook op de groote waarde van het beginsel van een gewestelijk zelfbestuur. De heer Vervoorn (pl.land) zou de bestuursinrich ting wettelijk zien geregeld, waarop Minister Colijn opmerkt, dat de Indische staatsregeling sinds 1925 reeds wettelijk geschiedt. De eerste stap is reeds in 1903 gezet. In 1926 werd een begin gemaakt met de uitvoering van deze administratieve hervorming, toen enkele gouvernementen werden ingesteld. De 10-jarige ervaring van de bestuurshervorming op Java is niet bevredigend, doch de wijze, waarop deze her\7orming is uitgevoerd, geeft reden tot ergernis. Spreker ging de oorzaken van deze moeilijkheden na en wees er op, dat door de beperkte invoering van de decentralisatie het centrale gezag volledig ge handhaafd moest worden. Doublures en wrijving met de reeds gedecentrali seerde gebiedsdeelen waren er het gevolg van. Minister Colijn toont verder aan, dat de taak van het Centraal Bestuur enorm is uitgebreid. In 1854 kon van Batavia uit, Indië geregeerd worden. Thans kan dat niet meer. Minister Colijn toont vervolgens met voorbeelden aan, dat het centrale bestuur in den loop der jaren topzwaar is geworden. Aan één bepaald geval kwa men 32 ambtelijke adviseurs te pas. De heer De Visser (c.p.) tot den heer Westerman: „Daar sta je nou met je goeie gedrag." Spr. hoopt, dat de bestuurshervorming. welke de vrucht is van 30-jarigen arbeid, nu eindelijk tot uit voering zal worden gebracht. Hij acht invoering er van voor Indië van groot belang. De decentralisatie zal een nieuwe phase be- teekenen in het koloniale regeerbeleid. Na eenig debat tusschen den Minister en den heer Joekes, keurt de Kamer het wetsontwerp z.h.s. goed met aanteekeninig dat de communisten tegen zijn. Op het wetsontwerp tot toelating van bezitters van het diploma H.B.S. A (litlerair-economisch) tot de examens in de vereenigde faculteiten der rechts geleerdheid en der letteren en wijsbegeerte, dient de heer Tilanus (c.h.) eeiï amendement in om den overgangstermijn te laten eindigen op 1 September 1938, inplaats van 1 September 1937. Minister Slotemaker de Bruine zegt, dat hij bin nen zeer korten tijd een wetsontwerp tot wettelijke regeling van het middelbaar handels- of economisch onderwijs aan de Kamer hoopt voor te leggen en verzoekt daarom den heer Tilanus zijn amendement in te trekken. Deze is daartoe bereid, zoodat heden daarover zal worden gestemd. De vergadering wordt te 7 uur verdaagd. Vliegongeluk in België Toestel plotseling omlaag gestort. Twee dooden. Brussel, 1 Juli. (A.N.P.). Twee officieren van het tweede luchtvaartregiment, te Bierset, die met een bombardementsvliegtuig waren opgestegen zijn met hun toestel neergestort en om het leven geko men. Het toestel bevond zich op een hoogte van 400 meter boven de vlakte van Fooz, dicht bij het vliegveld Bierset, toen het plotseling omlaag stortte. Luitenant Delraye, die het' vliegtuig bestuurde, was op slag dood, de waarnemer, luitenant Frede- rick, werd zwaar gewond uit de wrakstukken van (je machine geborgen. Hij bezweek echter tijdens de overbrenging naar het militaire hospitaal. 12 DOODEN TENGEVOLGE VAN EEN OVERSTROOMING San Antonio (Texas) In het Zuiden van Texas zijn de rivieren zoodanig gezwollen ten gevolge van de hevige regens, dat zij ver buiten de oevers zijn getreden. 12 personen zijn omge komen, terwijl nog zes worden vermist. Men vreest dat ook zij zijn omgekomen. TWEE DOODEN BIJ EEN TREINONGELUK IN POLEN Warschau Nabij Wresnia in Poznanie is een personentrein ontspoord. De machinist en de beambte in den postwagen werden gedood. Een treinbeambte en vier passagiers werden ge wond. BRAND NA BLIKSEMSLAG Grubbenvorst, 1 Juli Gistermiddag ont lastte zich boven Grubbenvorst een vrij zwaar onweer, gepaard gaande met een hevigen slag regen. De bliksem sloeg in de boerderij van J. in 't Zand in de buurtschap Galifornie. Stallen en schuren werden voor een deel in de asch gelegd, waarbij ook een broedmachine verloren ging. De woning kon behouden blij ven. Verzekering dekt de schade.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1