Verbod van weerkorpsen. Vrij FEESTBAL Wierinpmeer. Het stichten van twee christelijke scholen Anti=Japansche agitatie in China neemt toe T eraardebestelling Th. M. Ketelaar Advertentiën. MARIE BART, q M. G. DE KIIS l A. HOMAN, AUTORIT Ouden ven Dagen, SCHAGEN Marktberichten. EERSTE KAMER. Verweer der N.S.B. Bij het afdeelingsonderzoek van het ontwerp van wet houdende voorzieningen omtrent weerkorpsen bleek, dat het vrij algemeen met instemming, ge grond op een gevoel van noodzakelijkheid, werd ohtvangen. Enkele leden verklaarden intusschen, zich in gee- nen deele met deszelfs strekking te kunnen ver eenigen. Deze leden achtten de indiening van de onder havige voordracht het noodlottige, zij het natuurlijke gevolg van de hier te lande gevoerde partijpolitiek. De voorgestelde regeling is, naar hun mee ning, geheel gericht tegen een in aanhang wassende, bevolkingsgroep, die wars is van de bovengeschetste praktijken, te weten de y Nationaal-Socialistische beweging in Neder- land. Deze leden achtten de politie niet in staat overal haar beschermingstaak te vervullen. Zij ontkenden dat de voormalige weerkorp sen een militair karakter hadden, maar be toogden, dat ze voornamelijk waren opgericht voor het weren van ongewenschte elementen op door de N.S.B. belegde vergaderingen. Vrele leden verklaarden zich met de strekking van de voorgestelde regeling ten volle te kunnen ver eenigen. Zij waren van oordeel, dat toepassing er van in de toekomst van groot nut zal kunnen zijn. In positief opzicht., omdat zij het taak en roeping van de overheid achtten, zooveel mogelijk orde, rust en veiligheid binnen de landsgrenzen te verzekeren, re den, waarom particulieren zich huns inziens niet op dat gebied van overheidszorg mogen begeven door de slichting van weerkorpsen, in negatief opzicht, op dat de hier aan het woord zijnde leden van meening Waren, dat de veiligheid van den staat gevaar loopt, iüdien zoodanige korpsen worden in stand gehouden. De oprichting toch van het eene korps veroorzaakt indirectelijk de stichting van het andere, hetgeen op den duur slechts tot burgeroorlog kan leiden, gelijk zulks in Oostenrijk het geval is geweest. Mitsdien moet d priori van overheidswege krachtdadig de vorming van zulke korpsen worden tegengegaan. Deswege juichten deze leden toe, dat dit wetsontwerp ife ingediend. DOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MEDEMBLIK AFGEWEZEN. De gemeenteraad van Medemblik heeft Dinsdag avond een dubbele aanvraag tot schoolstichting be handeld. In 1935 is in den Wieringermeerpolder een vereeniging opgericht, welke ten doel heeft de stich ting en instandhouding van Chr. scholen voor l.o. en u.l.o. Deze vcreeniging heeft thans-tot den ge meenteraad van Medemblik verzocht, gelden be schikbaar te stellen voor den bouw van twee scho len, een te Middenmeer en een te Slootdorp; het over groot o deel van den Wieringermeer is gemeentelijk ingedeeld bij Medemblik, ook de plaats waar de scholen eventueel zuien worden gesticht B. en W. zijn van meening, dat de ingediende aan vragen niet aan artikel 73 der wet voldoen en prae- advisoeren afwijzend; het aantal leerlingen, dat vol gens opgave de nieuwe school zal gaan bezoeken is niet toereikend. Dit zou volgens het wettelijk voor schrift voor elk der beide scholen minstens 60 moe ten bedragen. Daarbij mogen echter niet worden meegerekend de leerlingen die de door hen bezochte gelijksoortige school zouden veriaten, tenzij er om standigheden aanwezig zouden zijn, die tot de stich ting van een nieuwe school aanleiding geven. Bij de hierboven genoemde aanvraag der vereeni- ging in de Wieringermeer nu waren verklaringen overgelegd, waaruit moest blijken, dat 86 kinderen de to Slootdorp te stichten school zouden bezoeken on 88 kinderen die te Middenmeer. Echter bezoeken thans respectievelijk 67 en 62 kinderen van deze aan tallen een der bestaande scholen van de stichting „Do Wicringerffieerscholen". Ook deze scholen zijn bijzondere lagere scholen en dus gelijksoortige bijzondere scholen als hierboven- bedoeld. Zij bevatten voldoende plaatsruimte voor de kinderen, die haar thans zouden gaan verlaten, in de voor hen bestemde klas, en zijn niet meer dan vijf kilometer verwijderd van de woningen dier leer lingen, die haar reeds gedurende ten minste zes maanden bezochten. Waar in dit geval niet gezegd kan worden, dat aanzienlijke toeneming of belangrijke verplaatsing van de bevolking in de betrokken deelen der ge meente, of andere gewichtige omstandigheden tot de stichting der nieuwe scholen aanleiding geven, moe ten dus de laatstbedoelde kinderen buiten beschou wing blijven. Er blijven dus nog slechts over 19 leerlingen voor de te Slootdorp te stichten school en 16 voor die te Middenmeer, getallen, die aanzienlijk blijven bene den bet bovenvermelde minimum aantal van 60. Afgezien van de vraag of de andere ingevolge art. 73 der Lager Onderwijswet 1920 over te leggen stuk ken voldoende zijn. staat dus vast, dat in dit geval niet. volledig is voldaan aan de in genoemd wets artikel gestelde vereischten, zoodat de ingediende aanvragen behooren te worden afgewezen. Op deze gronden woidt door B. en W. voorgesteld op liet verzoek afwijzend te beschikken, met welk voorstel, zooals hierboven reeds gezegd, de raad accoord gaat. In den nacht van Vrijdag 3 Juli op Zaterdag 4 •Tuli a s. zal de Waardbrug nabij Kolhorn van 19 u. tot uiterlijk 7 uur gesloten zijn voor alle verkeer, behalve van rijwielen en voetgangers. Do heer J. M. van Hee, onderwijzer te Wieringer- werf, is met ingang van heden overgeplaatst in ge- lijko betrekking aan de school te Middenmeer. Naar men ons mededeelt, zal het schoolreisje van do Wieringermeerscholen voor do groote kinderen plaats vinden op 15 Juli en voor de lagere klassen op 16 Juli a.s. Het ligt in het voornemen om met de eerste groep een bezoek te brengen aan Amsterdam en met de tweede aan Bergen en Schoorl. Een bijtend vrouwtje. Door onze politie werd proces-verbaal opgemaakt tegen mevr. Sp. aan den Medemblikkerweg. Het vrouwtje had n.I. haar echtvriend een flinke beet in den arm toegebracht, waarvan deze aangifte deed. Medische hulp werd ingeroepen, k. Politie. Verloren: Een zilveren ketting met Hangertje. Gevonden: nummerbord G 46974. Inl. en tc bevragen politie Middenmeer. WIE RIN OER WERF. Tot tijdelijk onderwijzeres aan "de scÏÏool alhier is benoemd mej. B. W. van Es te Heemstede. Automobiel-brandspuit aangekomen. De fraaie, nieuwe auto-brandspuit is hier gearri veerd. Onder luid sirènegeloei reed het glimmend water monster ons dorp binnen, dat met deze nieuwe aan winst, welke de veiligheid zoo sterk verhoogt, zeker gelukgewcnscht mag worden. OUDE N 1 ED 0 RP Bevolking. Ingekomen: Simon Doorn uit Heerhugowaard, Mid delweg D 40 en gezin. Vertrokken: Klaas Franke naar St. Pancras, Kerk- laan en Marijtje Ursem naar Alkmaar, 1ste Kabel straat 3. Burgerl. Stand. Geboren: Willem 'Adrianus, zoon van Arie Gouds blom en Anna Plak. Johannes Jozef, zoon van Nico- laas Johannes Terra cn Elisabeth de Boer. Johannes Petrus, zoon van Nicolaas Johannes Ligthart en Ma ria Portegijs. Overleden: Cornelis Maria Bruin, oud 1 jaar, zoon van Gerrit Bruin en Petronella Kuiper. Pieter van Baar, oud 73 jaar, echtgenoot van Petronella Balvers. Gehuwd en Ondertrouwd: Geene. SCHOORL Burg. stand over de maand Juni 1936. Geboren: Petrus Joseph, zoon van Petrus Joseph Stam en Catharina Hendrika Orij. Gehuwd: Simon Houdewind, 34 jaren, bloemist, wonende te Zijpe en Jannetje Speur, 28 jaren, zon der beroep, wonende alhier. Overleden: Hendrikus Praat, 37 Jaren, tuinbouwer wonende alhier. DE OLYMPISCHE ZEILWEDSTRIJDEN. DE „DE RUYTER" NAAR KIEL Oslo2 Juli A.N.P- De „De Rujfter" is aangewezen om Nederland le vertegenwoor digen bij de aanstaande Olympische zeil wedstrijden te Kiel, elke van 4 tot 14 Augus tus aldaar gehouden worden. Het jacht wordt bestuurd door mr. Carp. .VALSCHE MUNTER GEPAKT Gistermiddag heeft de politie te Vlaardingen aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld zekeren V., lood- en zinkbewerker te Schiedam die zich toelegde op de fabricage van valsche kwartjes en daarvan in verscheidene winkels te Rotterdam en Schiedam en Vlaardingen had uitgegeven. In drie sigarenwinkels te Vlaardin gen had hij inkoopen gedaan, toen hij in de si garenwinkel v. d. Z. kwam. waar ontdekt werd dat hü met valsch geld betaalde Men heeft den man. die per rijwiel was, gevolgd en aan een agent van politie aangewezen, die hem naar het bureau bracht Hij bleek daar in het bezit te zijn van dertig valsche kwartjes. In samenwerking met de politie van Schiedam is in zijn woning aan de IJsselmondsche straat huiszoeking ge daan, waar het materiaal, waarmede de kwar tjes werden vervaardigd, in beslag is genomen. KERKELIJK PROTEST TEGEN A.V.R.O.- FEEST OP ZONDAG u De Ncderlandsche predikanten Hoekzema (Ned. Herv.), Holtrop (Chr. geref.) Laarman (ger.) Van Petheghem (vrij evang.) en Van der Wou- de (ger. in herst. verb.) zenden de volgende ver klaring de wereld in: „Ontsteld door de publicaties omtrent de fees telijkheden verbonden aan de officieële opening van de A.V.R.O.-studio, waarbij de rust en de heiliging van de Zondag in gevaar zouden ko men, hebben verschillende Protestantsche kerken te Hilversum zich gewend tot den burgemeester dezer gemeente, in de hoop, dat op deze wijze het misbruik van de Zondag alsnog kon worden gekeerd. Hoewel de burgemeester dit gebruik van de Zondag betreurde, meende hij toch als hoofd van een groote gemeente zijn toestemming en medewerking aan het organiseeren van deze fees telijkheden niet to moeten onthouden. Daarna hebben deze kerken zich gewend tot den minis ter van Binnenlandsche Zaken, die, voor zoover mogelijk zijn medewerking toezegde en daad werkelijk verleende. De afgevaardigden, die na mens hun kerken den burgemeester en den mi nister hebben bezocht, meenden, nu ondanks deze pogingen de feestelijkheden toch voortgang heb ben, tot deze publicatie te moeten overgaan". De POSTVLUCHTEN De Kievit, op de uitreis, landde heden te Bandoeng. EET MEER HARINGEN! Hoe de haringweek zal worden ingeluid. De Rccdcrsvereeniging voor de Ncderlandsche ha- ringvisscherij heeft besloten tot het organiseeren van een „haringweek'' voor geheel Nederland en wel van 20 tot 25 Juli. Zij hoopt daarbij te mogen rekenen op de mede werking van de desbetreffende autoriteiten. Toestem ming zal worden verzocht aan ongeveer 80 gemeente besturen van de voornaamste plaatsen, om op daar toe geschikte punten de „haringweek" to mogen in luiden, waarbij gebruik zal worden gemaakt van met allerlei visscherijattributen versierde wagens, waar» op een visschersman, al klinkende met zijn bekken, de aandacht van de inwoners zal trekken. Hij kondigt dan luide de „haringweek" aan, prijst het zeebanket als het gezondste Nederlandsche pro duct en doet een beroep op alle nationaal voelende Iandgenooten om vooral gedurende de „haringweek" eiken dag een of meer haringen te eten. Dit inluiden van de „haringweek'' zal plaats vin den in de week van .13 tot 18 Juli a.s, - Geen bijzondere voordeelen meer voor buitenlanders in Mandsjoekwo. Volgens een United Press bericht uit Kanton zul len driehonderd vertegenwoordigers van nationalis tische organisaties uit Kwantoeng zich naar Nan king begeven, om maarschalk Tsjang Kai Sjek met aandrang te verzoeken, zich bij de anti-Japansche politiek van de regeering van het Zuid-Westen aan te sluiten en aldus één groot Chineesch front tegen Japan te vormen. Heden werd bovendien door zeven en dertig Chi- neesche maarschalken aan den minister van oorlog van de Nanking-regeering, Ho Yin Tsjin, een tele gram toegezonden, waarin den minister verzocht wordt, zijn invloed bij zijn collega's aan te wenden, om hen gunstig voor de actie van het Zuid-Westen te stemmen. Dat het in het Zuiden gaat spannen kan ook blij ken uit het feit, dat Japan een groote vlootmacht in de Zuid-Chineesche wateren samentrekt, welke een directe bedreiging voor Kanton vormt. Japansche kruiser naar Tsingtao. Tokio, 1 Juli (ANP). De Japansche kruiser „Izumo" zal naar Tsingtao vertrekken, teneinde ter plaatse een onderzoek in te stellen naar aanleiding van de beschieting van het. Japansche stoomschip „Moeki Maroe" door een Chineesche douanevaartuig. Slechts Japanners genieten speciale voor deelen in Mandsjoekwo. In een verklaring van den minister van buiten- landsche zaken van Mandsjoekwo, Tsjang Jen-tsjing, wordt gezegd, dat Mandsjoekwo niet langer de ex territorialiteit, welke in Mandsjoekwo onder Chi neesch bewind stond wenscht te handhaven,, zoodat de buitenlanders in het vervolg aan de in Mands joekwo geldende wetten en bepalingen zullen zijn onderworpen. Tenslotte wordt in de verklaring gezegd, dat Mandsjoekwo ook met andere landen dan Japan een overeenkomst wenscht ten aanzien van den status hunner respectieve onderdanen, die op de wederzijd- sche grondgebieden zijn gevestigd, zulks op den grondslag van rechtvaardigheid, billijkheid en gelijk heid en bereid is te dien einde voorstellen in over weging te nemen en onderhandelingen te openen. Een verklaring van Japansche zijde. Tokio, 1 Juli (N.A.P.) De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken van Mand sjoekwo betreffende den status der buitenlanders in Mandsjoekwo, anders dan Japanners, onderschre ven, en voorts verklaard, dat volgens de grondbe ginselen van het internationaal recht een nieuw land, dat zich van het moederland heeft afgeschei den, niet noodzakelijkerwijze de verplichtingen van dit laatste op zich behoeft te nemen. Als voorbeeld noemde hij Finland, Estland en Polen, welke landen zich van Rusland hebben afgescheiden en na den wereldoorlog onafhankelijk zijn geworden. Op de begraafplaats „Zorgvliet" is gistermiddag on der buitengewoon groote belangstelling het stoffelijk overschot van den heer Th. M. Ketelaar, lid der Tweede Kamer en van den Amsterdamschen gemeen teraad, ter aarde besteld. Onder de zeer velen die in de Aula van de be graafplaats bijeengekomen waren om aan den over ledene de laatste eer te bewijzen, merkten we op de ministers Oud en Slingenberg, de Commissaris der Koningin in Noordholland, Mr. Dr. A. Roëll, benevens leden van God. Staten cn oud-leden van Ged. Staten, waarvan ook de heer Ketelaar lid is geweest. Voorts de burgemeester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt, met de wethouders Kropman, De Miranda en Boek man, zoomede de gemeente-secretaris Mr. Van Lier. Tal van oud-leden van den gemeenteraad waren aanwezig. Onder dezen waren de heeren H. J. den Hertog, en Mr. L. v. d. Bergh en Klaas de Vries. Ook waren aanwezig het bestuur van het Cen traal Gen. van Vakantiekolonie?, van welke instel" ling de heer Ketelaar de penningmeester was. Onder de vele sprekers was ook Z.Exc. minister Mr. Oud, die zeide als vriend te spreken. Ik wensch slechts een kort persoonlijk woord te spreken, aldus de minister, omdat ik zoo heel veel aan je te dan ken heb. Als Kamerlid heb ik Ketelaar leeren ken nen en waardeeren. Alles wat wij voor de openbare zaak en het kind gedaan heeft kwam voort uit zijn groote én goede hart. Voor u cn voor uw kinderen, zoo richtte spr. zich tot de nabestaanden, is deze slag zeer hard. Misschien kan liet u een steun zijn, wanneer ik u zeg, dat wij Ketelaar zeer waardeeren en ook de hulp die u, mevr. Ketelaar, hem steeds hebt geboden. Weest ervan verzekerd, aldus eindigde de minister, dat wij Ketelaar nooit zullen vergeten. Hierop werd de baar onder zacht orgelmuziek graf waarts gedragen. Mr. R. M. Nierstrasz dankte voor de laatste eer den overledene bewezen. ONVEILIGHEID OP DE SPAANSCHE BUITENWEGEN. Auto's 'durven niet meer op 'den weg komen. Madrid In den loop van Juni zijn bij de Spaansche belastingautoriteiten in Sevilla ruim 600 particuliere auto's afgeschreven. Deze snelle achteruitgang van het autoverkeer wordt voor een groot deel toegeschreven aan de onveilig heid op de buitenwegen, naar het blad *,Ya" meldt, nog steeds groepen mannen de auto's aanhouden en bijdragen in geldeischen uit naam van de internationale roode hulp. STAKING IN DE „OPERA COMIQUE" TE PARIJS Parijs Na de voorstelling van Dinsdag avond bleef een deel van de kunstenaars en het personeel in het gebouw en hield dit bezet, om pressie nit te oefenen op de directie. Te 's nachts twee uur organiseerden de sta kers tot tijdverdrijf een bal, met medewerking van een deel van het orkest. WIJZIGING IN PREDIKBEURTEN. Schagen, Geref. kerk (kantongcrechtsgcbouw), a.s. .Zondag, Ds. D. Visch van Kolhorn. Heden overleed, zacht en kalm, in het Centraal Zieken huis te Alkmaar, onze gelief de Dochter, Zuster en Be huwdzuster, Mej. Wed. van Cornelis Bart, in den ouderdom van 47 jaar. Haar diepbedroefde Vader, ABR. BART. Veenhuizen. Heerhugowaard, Noord, 30 Juni 1936. OSOOsOOsOOjOOsOOsOOsOOiO Den 7den Juli hopen onze q geachte Zwager en Zuster, q O en O T. DE NIIS-Muntjewerf O hunne 25-jarige Échtvereeni- Q Q ging te herdenken. Q 8 Familie MUNTJEWERF. Q Anna Paulowna, Juli 1936. 0 O O OööOOÖÖOÖOOOÖOOiO van 2-jarig bestaan van Nieuw „Jagerslust", op 5 JULI. Aanvang 3 uur. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Inwoners van Schagen, 65 jaar of ouder, die wenschen deel te ne men aan de Auto-rit voor Ouden van Dagen op 21 Juli a.s., kunnen zich opgeven tot en met 11 Juli bij den heer K S. LEGUIT, Hoep. Schager Roosjes. Te koop: 100 M3. SINTELS en 100 M3. PUIN I. ROOS, vrachtrijder, Julianadorp, Tel. 38. Te koop gevraagd: Een KALVERENSCHETS. door P. THOMAS, Julianadorp. Gevraagd: EEN KANTENMAAIER. W. KOMEN Jz., Anna Paulowna. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Gerarda Maria, dochter van Simon Jo zef Overtoom en van Agatha Christina Wit; Frede- rik Adrianus, zoon van Cornelis Petrus Oudejans en van Grietje van Kooten, Ondertrouwd: Pieter Spaans, oud 33 jaren, ma joor-machinist. wonende te Den Helder, en Engelina Guardina Koole, oud 23 jaren, zonder beroep, wo« nende te Schagen. Overleden: Pieter Jonker, weduwnaar, oud 76 b POLITIE. Gevonden: een ceintuur en een rijwiel. SCHAGEN, 2 Juli. 10 paarden f150—350, 8 geldekoeien, mag. f 110 150, 60 idem, vette f 160-210, 3 kalfkoeien f 140—180, 114 nuchtere kalveren f614, 63 schapen, vette f 1621, 71 lammeren f5—8, 22 varkens, vette, pe* kg. f 0.34—0.36. 86 biggen f 8—13. SCHAGEN, Eierveiling, 2 Juli. 82 part. 65000 kipeicrcn, 4 part. 2000 eendeieren. Prijzen: kipeieren f 2.45—2.60, eendeieren f 2.10 2.20, 16 kalkoeneieren f 4.30. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht ïa het nr. van a.s. Zaterdag. WINKEL, 1 Juli. Kersen f 77.50, aardbeziën f 58, tuinboonen f 1 2, peulen f 67, aardappelen f 22.10, postelein f 11.80 per 100 pond, komkommers f 2—4, rabarber f 1—1.60, kropsla f 1—1.40 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 1 Juli. Aangevoerd: 75100 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 3.50—3.60, grove (export) f 2.50, drielingen f 2—2.90. AMSTERDAM, 1 Juli. Veemarkt. 306 vette kalveren: le kw. 46—56, 2e kw. 3844, 3e kw. 2836 ct. p. Kg. levend gewicht; 104 nuchtere kalveren f 58, 289 varkens: vleeschvarkens 90—110 Kg. 4244 ct., zware varkens 4041 ct., vette varkens 3839 ct. per K g. slachtgewicht. AMSTERDAM, 1 Juli. aardappelmarkt. (Bericht van Jac. Knoop, mak.) Andijker muizen f 4.80—5.60, kl. muizen f 3.60—4, kriel f 22.60, Westl. muizen f 55.60, kl. muizen f 3.604, kriel f 2—2.60, Katwijker zandaardappelen f 67, Noordwijker id f 6—7, drielingen id. f 4—4.40, ALKMAAR, 1 Juli. Aardappelen f 2.10—3.80, p. 100 Kg., aardbeien 15—52 ct. p. slof; aalbessen 11 ct. p. doos; andijvie f 0.50— 1.S0, bloemkool I 1.505, korpsla f 0.50—1.80, kon> kommers f 1—3, perziken f 1—6 per 100 stuks, dop erwten f 1.50—5.50, druiven f 20—24, peulen f 1.50— 6.50, snijboonen f 10—15, dubbele spercieboonen f 14 —16, tuinboonen f 1.59—3, tomaten f 1.50—5, per 100 pond, peterselie f 1.10, rabarber f 1—4, radijs f 1.10, selderie f 0.50—1.20, uien f 2.90—5.50, wortelen f 2.50 —5 per 100 bos, spinazie 1640, postelein 1012 ct. per bak. BROEK OP LNGENDIJK, 1 Juli. 380.000 Kg. aardappelen: Schotsche Muizen f 3.50 —3.70, Bonte f 3.50, bi. eigenh. f 5.90, driel. f 2—3.30„ kleine f 1.40—1.80, 5800 bos peen f 3.19-3.80, 700 bos rhabarber f 2.50, 180 stuks bloemkool f 3.90—5.40. NOORDSCHARWOUDE, 2 Juli. 226200 Kg. Aardappelen: Schotsche muizen f2.50-« 4, grootèn f2.59—3.50, bl. eigenheimers f5.40, drie* lingen f2.30—2.70, kleine f 1.40—1.60, 600 st. bloem* kool f2.40—4. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Juli. 400.000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 3.50— 4.10, bl. eigenh. f 5.70—5.80, driel.f 2—3.40, kleine f 1.40-1.60, 21000 Kg. tomalen A f 7.20—8.20, B f 7.90S.80, C f 6.90—7.10, CC f 3—4.40. 24 Kg. drui ven f 48.90, 3000 boswortelen f 2—3.40, 100 stuks bloemkool f 5.60—7.30, 2600 Kg. roode kool f 7.10 —7.30.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2