„Frankrijk wil geen oorlog tot herstel van het recht" De Kanaalfeesten De Volkenbond bijeen Donderdag 2 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10010 Een rede van Blum Maiscultuur in ons land? Tusschen truck en oplegger GEEN ENKEL LID, DAT HET INCI DENT VAN DINSDAG NIET BETREURT. G e n v e, 1 Juli: De Volkerenbondsvergadering !s gistermorgen onder voorzitterschap van Van Zee land bijeengekomen. De belangstelling was even groot als gisteren. HET INCIDENT VAN GISTEREN. In zijn openingsrede verklaarde Van Zee land ten aanzien van de incidenten die zich Dinsdag hebben afgespeeld, dat er geen lid in de vergadering is, die deze niet betreurd 4 en ze niet veroordeeld heeft. Dergelijke ge beurtenissen kunnen trouwens de Assemblee niet treffen. De elementaire orde moet wor den geëerbiedigd. Geen enkele betooging zal worden geduld. DE REDE VAN BLUM. Nadat' de Columbiaansche gedelegeerde de alge- meene besprekingen had geopend met de verklaring dat zijn land een trouw aanhanger blijft van de be ginselen van het Volkenbondshandvest, las Leon Blum uit naam van de Fransche regeering een ver klaring voor, waarin hij zeide, zonder omwegen te willen spreken. Allereerst al dus Blum moe ten eenige ernsti ge misverstanden dit den weg wor den geruimd. Men heeft ge zegd, dat de in vloed van Frank rijk in Europa en zijn vermogen, de Ëuropeesche za ken mede te be palen, achteruit zijn gegaan en dat zijn macht van nu af aan niet meer in staat is, zich doelmatig te verzetten tegen schendingen van liet internationale recht of doelmati ge hulp te bren gen bij de uitvoe ring van internationale overeenkomsten. Frankrijk zóu door zijn binnenlandsclie moeilijkheden naar buiten machteloos zijn gemaakt en geworden zijn tot een tweederangs-mogendheid. Er bestaat geen rangorde tusschen de mogendheden, die deel uitma ken van de internationale gemeenschap. Van den dag af, waarop binnen den Volkenbond een hiër archie zou ontstaan of buiten den bond een leiden de groep zou opkomen, zou de Volkenbond moreel en materieel geruineerd zijn door omverwerping van Zijn eigen beginselen. Met klem ontkende Blum, dat de arbeiders beweging in Frankrijk en de bezetting van het Rijngebied naar buiten in een passieve houding zouden hebben gebracht. Is het een bewijs van zwakheid, dat Frankrijk na de bezetting van Rijnland niet zijn toevlucht tot de wapens heeft genomen? Is het zwakheid zich liever op het recht dan op de wapens te beroepen? Wanneer het gebied van Frankrijk zelf zou zijn aangetast, zou anders zijn opge treden. Wat de arbeidersbeweging betreft, wilde Blum slechts zeggen, dat vurige volken geen laffe of egoïstische volken zijn, en dat het volk te meer gehecht is aan zijn onaf hankelijkheid wanneer het meer redenen heeft, deze te verdedigen, en vrijer leeft in een rechtvaardiger maatschappij. Voor het eerst sedert 18 jaar ziet men een Europeeschen oorlog als mogelijk. De wil van het Fransche volk is duidelijk, het wil 'den vrede voor alle volken en met alle volken, wat iook hun staatsbestel en welke ook hun regeerings- beginselen mogen zijn. Zijn vredeswil is echter noch overgegeven zwakheid noch een egoïstisch terugtrek ken op zichzelf, noch een berustend aanvaarden van het voldongen feit. Dit zou tegenwoordig trouwens .volstrekt onmogelijk zijn. Daarom wil Frankrijk niet ialleen den vrede voor zich zelf, maar den ondeelbaren Vrede in Europa en de geheele wereld. Het tegen woordige Europa is geen Europa des vredes, de tegen woordige wereld is geen wereld des vredes. Voor de eerste maal sedert 18 jaar ziet men een Europeeschen oorlog als mogelijk. Van alle oorlogsgevaren nu is het ernstigste misschien wel het collectieve gevoel, 'dat de oorlog mogelijk is geworden, zoodra hij opge vat wordt als onafwendbaar* Ernstiger nog achtte Blum het feit, dat de staten, die bereid zijn den oorlog te ontketenen, zich daar mede 'n voorsprong verschaffen op de aan hun ver plichtingen trouwe staten. Het gevaar ligt in het feit, dat het Europa van voor 1914 niet alleen in zijn raa- terieele, maar ook in zijn-moreele elementen her steld wordt. De catastrofe wordt tenslotte verkozen LEON BLUM. boven den angst. Frankrijk wil dit gevaar vastbera den den weg versperren. Daarom is internationale organisatie in de richting van een internationale gemeenschap noodzakelijk. De oorzaak van het echec van den Volkenbond ligt niet in het handvest, maar in de trage, onzekere en dubbelzinnige toepassing. De Fransche regeering zou zich derhalve bij geen enkele herzieningsformu le kunnen aansluiten, die den Volkenbond zou te rugbrengen tot een rol van academische raadgeving. Frankrijk is bereid voor te stellen of te aanvaarden alle wijzen van regeling of uitlegging, die de prac- tische doelmatigheid van het handvest zouden doen toenemen en het nauwkeuriger en sneller aan zijn doeleinden zouden aanpassen. Frankrijk geeft zijn woord, dat het zijn woord gestand zal doen en met alle kracht zal bijdragen tot de herleving van den Volkenbond. Blum prees, zich gelukkig, dat bij de recente be sprekingen nauwkeurige overeenstemming van in zicht geconstateerd was met de meeste vertegen woordigde mogendheden. Het is het instinct tot zelf behoud, dat de landen drijft tot versnelde bewape ning. Maar collectieve veiligheid, gebaseerd op een coalitie van sterker krachten, die zich verzetten te gen iederen aanval, d.w.z. op een voortdurende toe neming van bewapening, kan geen instrument zijn van duurzamen stabielen vrede. De bewapeningen zouiden de wereld naar den oorlog medesleuren. Daar staat tegenover, dat het Abessijnsche drama geleerd heeft, dat de internationale overeenkomsten falen, wanneer de mogendheden, die ze onderteekend hebben, niet tot het uiterste willen gaan, d.w.z. het risico willen aanvaarden van den oorlog. De even tualiteit van den oorlog moet dus aanvaard worden ter redding van den vrede. Dit alternatief wordt ge steld aan allo mogendheden zonder onderscheid. Onze voorstellen tot regeling beperken het tot de mogendheden, die in geografisch of politiek opzicht het dichtst bij de aangevallen mogendheid liggen. Toch blijft min of meer algemeen het oorlogsrisico bestaan. Volledig bewust en vol moed, aldus ver klaarde Blum, moet men in den tegenwoordigen stand van zaken dit risico onder de oogen zien. Hoe moediger dit gevaar wordt aanvaard, des te zwak ker het zal blijken. De collectieve veiligheid moet echter geen enkel oorlogsgevaar met zich medebren gen, d.w.z. dat, om volledig te zijn, de collectieve veiligheid met algemeene ontwapening moet samen gaan. Wat Abessinië en het Rijnland aangaat: Frank rijk wil geen oorlog tot herstel van het recht. Een zeker middel het verleden te liquideeren, is een nieuwe toekomst te scheppen. Zijn de staten die den inbreuk hebben gepleegd, bereid deze toe komst voor te bereiden? Het Italiaansche memoran dum levert in dit opzicht een bijdrage en spr. hoopt dat het Duiitsche antwoord op de BritsChe vragen eveneens daartoe zal bijdragen. Een buitengewoon attractief pro gramma. In dit nummer vindt men afgedrukt het volledige programma voor de Kanaalfeesten, welke op 10, 11 en 12 Juli a.s. te Schagen zullen worden gehouden. Over de openingsplechtigheid gaven wij reeds in ons blad van Dinsdag jl. volledige bijzonderheden. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat de hoofden der drie lagere scholen zich spon taan tot medewerking bereid hebben ver klaard en een 400-tal kinderen de tocht van af Stolpervlotbrug zullen medemaken. De Commissaris der Koningin Jhr. Mr. Dr. A. Röell, zal te 1.07 aan het station Schagen arriveeren, en zich daarna tezamen met on zen burgemeester, per auto naar de Stolper vlotbrug begeven, waar zij zich op „de Stle- rop" zullen inschepen, welke daarna naar Schagen opstoomt. Na beëindiging van de officieele plechtig heid der opening aan boord, zal de boot aan de havenkade aanleggen, tot het uitlaten van de passagiers. Daarmede echter zal voor Schagen de feestvreugde nog niet ten einde zijn. De Heer van Schagen, die dien dag vanaf 9 uur 's avonds oppermachtig is in onze ge meente, heeft namelijk verordineerd, dat vanaf dat uur geen enkel inwoner of bezoe ker van Schagen zich ongemaskerd op straat mag begeven. Onze straten en alle café's zullen dien avond het beeld doen zien van een groot maskeradefeest, dat beschenen door ben- gaalsch vuur en opgevroolijkt door draai- orgelmuziek, zal doen denken aan een luisterrijk feest uit lang vervlogen tijden. Wij hoorden reeds van verschillende kanten, dat velen zich voorstellen dien avond zich gecos- tumeerd op straat te begeven, hetgeen de feestvreugde zeker nog zal verhoogen en wij zijn er dan ook zeker van, dat dien avond weer eens echt op oud-Schager wijze zal worden feestgevierd. Ook de Zaterdag belooft een dag van ver maak te worden. Een tweetal muziekcorpsen zullen voor de noodige stemming zorgen, ter wijl het herhaald optreden der Kozakken de paardenliefhebbers ongetwijfeld naar Schagen zal doen stroomen. Dat de verschillende café's ook op dien dag voor de noodige attracties zullen zorg dragen spreekt vanzelf, WILT U EEN VLUGGE EN GOEDKOPE HULP IN DE HUISHOUDING? Laat Rinso U dan helpen, het bekende zeeppoeder, dat met zijn bijzonder hoog vetgehalte alles grondig reinigt. En bovendien geelt Uw winkelier U thans bij elke 2 pakken Rinso een standaardbus Vin), de onmisbare hulp overal in huis, geheel gratis. Wacht dus niet langer. Vandaag nog naar Uw win kelier om wat pakken Rinso met gratis Vim. ^iis extra RSA.92-02S2H, Als er van een knaldag kan worden ge sproken, dan zal dat de Zondag zijn. Honderden, naar wij hopen duizenden, motorrijders en automobilisten zullen zich dan naar Schagen begeven om mede te doen aan de Kanalisatie-sterrit waaraan tal van schitterende prijzen zijn verbonden. Maar het wil ons voorkomen, dat niet al leen om de sterrit, maar dat ook nog vele anderen zich naar Schagen zullen opmaken, want er is nog veel meer te doen. Er zal feest zijn in den vollen zin des woords en als eind van de jool zal te ruim 10 uur een vuurwerk worden afgestoken zóó schitterend, en met, naar de commissie ons verzekerde, zulke groote effectvolle stukken, dat het een waardige afsluiting zal zijn van de feesten, welke zullen worden ge houden ter gelegenheid van de officieele in- gebruik name onzer haven en kanalen. Een dergelijk uitgebreid vuurwerk is een unicum in Noord-Holland. AUTO-RIT OUDEN VAN DAGEN. In een bestuursvergadering van de afdeeling Scha gen van den Bond voor Staatspensionneering, werd besloten, de Auto-rit voor de Ouden van Dagen dit jaar te houden op Dinsdag 21 Juli a.s. Als eindpunt van deze rit werd Velserend gekozen. Door eenige dames zullen de burgerij lijsten worden aangeboden, om deze plannen financieel mogelijk te maken. NAAR TEXEL. Gisteren hebben leerlingen van de U.L.O. school een uitstapje gemaakt naar Texel. In Den Helder werd eerst een bezoek gebracht aan het Dorus-Rijkers-monument, waarna men na een prettig boottochtje te Oudeschild arriveerde. Per voet naar Den Burg, daarna per autobus via De Cocks- dorp naar De Koog, waar een uurtje aan het strand werd vertoefd. Het Denenbosch en de Fonteinsval werden eveneensbezocht. Het was jammer dat des middags de regen spel breker werd. Maar het was toch een prettige dag. GESLAAGD. Geslaagd voor het toelatingsexamen der le klasse van de Handelsschool in Den Helder, P. Raat, leer ling der O. L. S. te Schagen. SCHAGEN—NIEUWS. Wedstrijden voor Zondag 5 Juli 1936. B.K.C. I—Schagen L Aanvang 3.30 uur. P. Schoorl A. de Wit, M. Slikker. J. Weeland, A. Slikker, M. de Haas. H. Veenstra D. Schoorl S.S. C. de Moor Jb. Dekker Reserves.: W. J. Biersteker, P. Boontjes, D. Ruig, B.K.C. 3—Schagen 3. Aanvang 1.30 uur. T. Bijpost. A. Molenaar, E. Rus. H. Naber, S. Breebaart, J. v. d. Oord. v. d. Bel, S. Grootes, G. Koch, L. Schoorl, J. Broersma. Reserves: A. v. d. Pijl, Heemsbergen, T. Moransart, W. Geerts. Vertrek per bus van beide elftallen om 12.45. Van de E. C. De spelers zoowel als de reserves, worden voor de laatste maal gewaarschuwd om toch vooral bij ver hindering afbericht te sturen. Deze plicht wordt her haaldelijk verzaakt, waardoor de leden der E. C. meestal op het laatste moment nog, genoodzaakt wor den, loopjongensdiensten te verrichten. Gaan sommi ge leden op dezen weg voort, dan zal de E. C. zich verplicht zien, strenge maatregelen te gaan nemen, want deze manier van doen moet den kop ingedrukt worden. De opkomst ter training is wel bijzonder slecht te noemen. Gisteravond b.v. verschenen er 3 leden op het veld, waaronder 1 uit de Wieringermeer en 1 uit Den Helder. De spelers uit Schagen schijnen lie ver langs de straat te flaneeren of te beurzen op den hoek van de Laan. Onze instructeur zag er blijkbaar ook niet veel in en verdween weer van het terrein. Met dat al behoeft men zich het volgende seizoen, wanneer de resultaten weer slecht zijn, niet af te vragen, bij wie de schuld ligt. Natuurlijk, bij de E. C.l OUD-AFGEVAARDIGDE IN JOEGO SLAVIE VERMOORD Belgrado Gisternacht hebben bandieten den oud-afgevaardigde Uroscevitsj. terwijl deze lag te slapen, gedood om zich vervolgens met een bedrag van bijna een millioen dinars, dat zich in de brandkast van het slachtoffer bevond, uit de voeten te maken» LANDBOUW. Vragen van een Tweede Kamer-lid, 's Gravenhage, 1 Juli. De heer Louwes heeft tot den Minister van Landbouw en Visscherij de vol gende vragen gericht: Is de Minister niet van meening, dat de maiscul tuur voor zaadwinning in ons land zoodanige resul taten heeft opgeleverd, dat het geenszins is buiten gesloten, dat deze teelt zich cultuur-technisch zal kunnen handhaven? Is ook de Minister niet van meening dat dit een zeer verheugend feit zou zijn, met name voor de kleinere gemengde bedrijven, daar de mais veel lichten arbeid vraagt, welke arbeid in een hooge op brengst zijn belooning kan vinden? Moet niet worden vastgesteld, dat de maiscultuur hier te lande geen volkomen gelijkwaardige kans heeft, omdat de binnenlandsche mais ten opzichte van de buitenlandsche slechts gesteund wordt door de monopolieheffing van f 2 per 100 Kg., terwijl an dere voedergranen als rogge en gerst daarnaast nog een denaturatietoeslag of teeltpremie krijgen? Is de Minister bereid door een soortgelijke regeling de maiscultuur een redelijke kans te geven haar be staansrecht te bewijzen? Doodelijk verkeersongeluk bij Vriezen- veen. Vriezenveen. Toen de landbouwer J. Oliemulder wonende te West-Geesteren, gistermiddag per rijwiel met zijn buurman naar de veemarkt te Vriezenveen reed, raakte hij, bij het passccren van een wagen, met het stuur van zijn rijwiel in dat van zijn met gezel, met het gevolg, dat hij viel. Hij kwam terecht tusschen de truck en den oplegger van een juist voorbijkomende, met vee geladen vrachtauto van IC uit Almelo. Een achterwiel ging den landbouwer over het hoofd. Aangezien overbrenging naar een ziekenhuis geen uitkomst meer kon brengen, is Olie mulder per ziekenauto naar zijn woning vervoerd, waar hij weldra is overleden. Het slachtoffer was 60 jaar oud. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. NOODWEER VERNIELT BRUG IN AMERIKA Trein verongelukt. San Marcos, 1 Juli (Reuter-A.N.P.) Gis ternacht is een verschrikkelijke wolkbrenk los gebarsten, waardoor een brug werd weggespoeld Een goederentrein van de Missouri-Pacific verongelukte, waarbij de stoker onder de pui- nen bedolven werd. Er kwamen zulke ontzag gelijke hoeveelheden regenwater neer, dat in korten tijd het riviertje Blanco niet minder dan 20 voet wies. Dc Amerikaansche onderwereld Een leger van 500.000 goedge- wapenden. Ghester, (Pennsylvania) In een rede voor het militaire college van Pennsylvanie ver klaarde Edgar Hoover, het hoofd van de „g- men", de federale politie, belast met de bestrij ding van de gangsters, dat de onderwereld van de Ver. Staten een goed georganiseerd leger van 500.000 man is, dus twee maal zoo sterk als het staande leger van de staten. Dit leger Js bewapend met de modernste geweren en rijkeliik voorzien van munitie. Bovendien wordt het ge leid door knappe koppen. Verder deelde hij mede, dat jaarlijks 1.500.000 misdaden worden begaan. Hij becritiseerde ver der het gratie-systeem in de V.S. waardoor mo gelijk wordt, dat gewoonte-misdadigers op de kalme burgerij worden losgelaten. Alle ambte naren van het departement van Justitie, die de laatste 4 of 5 jaar werden gedood, werden ge dood door misdadigers, die reeds verscheidene malen wegens zware misdaden in de gevangenis hebben gezeten.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5