fie democratische staats vorm bedreigd omrit GM§sireóp>s Dronken achter het stuurrad Wederom een incident in de V olkenbondsvergadering Een drietal werken aanbesteed Alkmaarschc Kaasmarkt. Van ccn zeehond en een zwemmer BLUM ZAL ZELF HET ANTWOORD OP ZIJN VRAAG MOETEN GEVEN. De Fransche Minister-President Blum heeft in zijn rede voor den Volkenhond de vraag gesteld of het een bewijs van zwakheid moet worden geacht, dat Frankrijk na de bezetting van Rijnland niet zijn toevlucht tot de wapens heeft genomen. Deze vraag raakt eigenlijk de kern der politiek van den iaatsten tijd. Alles draait immers om de vraag of bij schending van verdragen, naar het zwaard moet worden ge grepen, dan wel dat men zich tot protesten en niet- erkenningen dient te bepalen? Het wapen, dat men meende te bezitten in eco nomische Volkenbondssancties is gebleken weinig doeltreffend en daarenboven tweesnijdend te zijn, omdat ook de landen, welke de sancties toepasten, soms in niet onbelangrijke mate werden getroffen. Daarenboven is wel gebleken, dat een volk dat tot een zeker fanatisme is opgezweept, er gemakkelijk -toe is te brengen de buikriem nog wat aan te halen -en zich in zijn behoeftebevrediging te beperken. Daarom is thans, nu de Volkenbond op een keer punt staat, de door Blum gestelde vraag zoo urgent. Het zwaard of de rede? Als de wapenen vrede zullen moeten brengen, dan dienen die in handen te worden gesteld van een krachtige internationale troepenmacht, welke zal moeten staan onder gezag van den Volkenbond. Een internationale politiemacht dus, staande bo ven de partijen, in dienst van het instituut, dat ge acht moet worden de algemeene gangbare begrippen van het recht te vertolken. Is een dergelijke oplossing op dit oogenblik denk baar? Wij meenen deze vraag zeer positief ontkennend te moeten beantwoorden. Immers, groote, machtige volkeren als de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika, Japan en Duitschland staan volkomen los van Genève, terwijl het volkenbondslid Italië al weinig geschikt lijkt om als paladijn van het recht te fun- geeren. Zou er dus van een internationale politiemacht sprake zijn, dan diende het hoofdcontingent te wor den geleverd door Engeland, Frankrijk en Rusland. De kleinere neutralen zouden zich, uit begrijpelij ke overwegingen waarschijnlijk afzijdig houden. In elk geval veel steun is uit die hoek niet te verwach ten. De vraag is nu of de drie genoemde landen in staat zouden zijn de andere in toom te houden. En dat nu mag sterk betwijfeld worden. Met uitzondering van Amrika, dat om geheel an dere redenen afzijdig staat van den Volkenbond, vinden Engeland, Frankrijk en Rusland tegenover zich zwaar bewapende, zeer eenzijdig georienteer- de volkeren, die bereid zijn, voor de nationale eer en grootheid, spontaan goed en bloed op het altaar van het vaderland te offeren. Het typische bij de internationale groepeering is dat men aan de eene zijde ziet een groep naties, waarvan de bevolking bereid is zich allerlei te ont zeggen om het vaderland groot en machtig te ma ken en die oplossing tracht te bereiken door het scheppen van een sterke militaire macht; aan den anderen kant staan volkeren, waar vooral de arbei dende bevolking het allerliefst haar economische positie zou verbeteren, dus slechts schoorvoetend tot bewapening overgaat, omdat men wel zooveel rea liteitsbesef heeft om te begrijpen dat een gulden slechts éénmaal kan worden uitgegeven, dus of aan bewapening of aan verbetering der levensstandaard. Er blijft deze laatste naties echter geen keus over. De agressieve volkeren Japan, Duitschland, Italië blijven de bewapening opschroeven en noodzaken dus de anderen eveneens tot het onttrekken van milliarden aan hun begrooting, milliarden, welke zij liever zouden hebben besteed aan loonsverhoogingen, verkorting van arbeidstijd en verdere sociale verbe teringen. Bezien wij de situatie uit deze hoek, dan valt het tragische van Blum's vraag terdege op. Beteekent bezonnenheid zwakheid? vroeg deze Fransche premier. Natuurlijk behoeft dat niet altijd het geval te zijn, maar wij vreezen toch, dat Frankrijk meer en meer in 'n positie zal worden gedrongen, waarin het we gens zwakheid wel tot bezonnenheid zal zijn genood zaakt. Eenerzijds is het immers verplicht een leger op de been te houden, dat Hitler's legerscharen in toom kan houden, terwijl het anderzijds milliarden moet offeren aan de hoogere consumptieve eischen zijner arbeiders. In België is het evenzoo, terwijl ook Engeland min of meer aan dit euvel lijdt en daarenboven nog vele zorgen in het Verre Oosten heeft, om van de Ita- liaansche bedreiging nog maar niet te spreken. Het valt dan ook niet te ontkennen, dat de vol keren, welke er in den wereldoorlog slecht zijn af gekomen, een goede kans maken, het verlorene, weer te herwinnen. Het antwoord op Blum's vraag zal dan ook afhan gen van de mate waarin de arbeidersleiders in de landen der democratiën hun volgelingen beperkin gen in hun eischen zullen weten op te leggen. Gaan die steeds verder in het opvoeren van den levensstandaard, dan zal dat onverbiddelijk moeten leiden tot een verzwakking van de weerkracht. En dit moet in een wereld waarin de dictatuur reeds een groote kracht is. tot ondergang van den democratischen staatsvorm leiden. Of bevestigend op zijn vraag zal moeten worden geantwoord hangt dus allereerst van Blum en zijn consorten zelf af. Sterk bewapenen en tegelijk een aardsch para dijs opbouwen, gaat nu eenmaal niet samen. ONVERANTWOORDELIJK AUTO BESTUURDER VEROORZAAKT ERNSTIG ONGEVAL Voorst, 3 Juli Gistermiddag kwam een personenauto uit Deventer, bestuurd door HK. die naar later bleek onder invloed van sterken drank: verkeerde, in bot sing met een motorrijwiel bereden door F. O. uit Vaassen. O. sloeg met zijn motor over den kop en kwam in een sloot terecht. De autobestuurder K„ waarschijnlijk bevreesd voor het politieonderzoek, vluchtte uit den wagen en verdween in de weilanden bij de school te Empe De man werd echter korten tijd later, onder een dichte haag verscholen door den gemeenteveldwachter Wychers, teruggevonden en in het arrestantenlokaal ingesloten. In den door K. bestuurden wagen waren voorts nog gezeten D. W. en eenige dames, allen uit Deventer. Het motorrijwiel was totaal vernield. O. klaagde over inwendige pijnen, de inzitten den van de auto waren er met den schrik afge- komen. Korten tijd later is dezelfde auto, thans be stuurd door D.W., opnieuw door Wychers aan gehouden, nadat het gezelschap intusschen nog een bezoek aan een café had gebracht. Daar ook W. onder den invlded bleek te ver- keeren en het rijden aldus gevaar voor den weg opleverde, werd ook hij ingesloten. Auto en mo torrijwiel zijn, in beslag enomen. Een persfotograaf slaat de hand aait zichzelf. De volkenbondsvergadering is gisteren wederom het tooneel geweest van een treu rig incident. 's Morgens om vijf minuten over half twaalf, toen men bezig was met de vertaling van de rede van den Spaanschen vertegen woordiger werd plotseling een knal gehoord. Men zag op een der zijbanken, waar ge woonlijk leden van het personeel der dele gaties zitten, een man een gebaar maken, terwijl hij kreten uitstiet. Hij zeeg direct ineen. De man had zich met een revolverschot gewond. President van Zeeland schorste de vergade ring, waar groote beroering heerschte. De gewonde werd direct buiten de zaal ge bracht. Op hem werd een Tsjechoslowaaksch paspoort bevonden ten name van Stephan Lex, een persfotograaf. Men weet niet, hoe de man tot zijn daad ge komen is. Hij was in het bezit van een perskaart der Prager Presse. Om kwart voor twaalf werd de zitting hervat. Stephen Lex hopeloos toestand niet Nader uit Genève, Uit het medisch onder zoek van Stephen Lex. is gebleken, dat de kogel het hart niet geraakt heeft. Men hoopt Lex in het leven te kunnen houden. Nader is bekend geworden, dat Lex in een brief aan Avenol heeft meegedeeld, dat hij door zijn daad de aandacht der wereld heeft willè'n vestigen op den toestand der Joden in Duitsch land. Lex, die van Joodsche afkomst is, is te Weenen geboren en tot Tsjechoslowaak genatu raliseerd. Nog nader wordt uit Genève gemeld, dat Lex is overleden. DE JAPANSCHE KOLONEL AIZAWA TERECHTGESTELD Tokio Kolonel Aizawa. die in Mei ter dood is veroordeeld wegens moord op generaal Nagata den directeur van het bureau voor militaire opleiding, is terechtgesteld. CRISISHEFFING OP BOTER De heffing op boter en de prijs van de ver- voervergunning voor buitenlandsche boter zijn voor de week van 5 tot en met 11 Juli vastge steld op f 0.90 per kg. VOOR DE KANALEN EN WEGEN IN ONZE OMGEVING Haarlem Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aanbesteed 1. Het maken van den onderbouw van een vaste brug over het kanaal OUDKAR- SPEL-KOLHORN met bijkomende wer ken, in de GEMEENTE OUDE NIE- DORP. Laagste inschrijf ster de firma van Holten te Haarlem voor f 16.560 2. Het maken van een vaste brug in beton en gewapend beton over de Schermer ringvaart bij Huigendijk in de gemeenten HEERHUGOWAARD en OUDORP met bijkomende werken. Laagste inschriifster A. B. A. Broere, Am sterdam voor f 38.800. 3. Het maken van een gewalste fundeering voor de rijbaan in de aarden baan van het gedeelte van den Provincialen weg SCHAGEN-KOLHORN tusschen den Bu renweg en een punt op korten afstand bewesten den Oosterdijk van de WIE- RINGERWAARD met bijkomende wer ken in de gemeenten SCH AGEN en BARSIN GERHORN Laagste inschriifster fa. A. Groot te Aker sloot voor f 28.694 jVu. stecAts CDe-prys is veria ci fjtl f J&e tverking. is verkoogtLf De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten uil reeds in oude lijden bekende „genees-kruyden". Door een nieuwe toevoeging is de werking nog sterker, nog doeltreffender geworden. Een lepel AKKER's ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheenl Een ongeëvenaarde werking tegen: hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans» 75 ct F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik qebruik gebruik Een stugge markt, waarbij de prijzen zich ditmaal eens niet konden handhaven. De hoogste prijs liep terug van f 21.op f 19. en het is te begrijpen, dat ook de gang be langrijk lager was. In doorsnee is die onge veer te bepalen op f 17. De oorzaken van dezen terugslag zijn ver schillende. In de eerste plaats blijft de vraag van België uit. De stakingen schijnen er al tijd nog niet geheel tot bet verleden te behoo- ren, terwijl daarnaast bij onze zuidelijke bu ren stellig ook de factor zal zijn opgetreden, kie de vraag uit Nederland op het oogenblik sterk beperkt: de aardbeien. Daarbij komt, dat de vraag naar opzetkaas langzamerhand begint af te nemen. De handel heeft zich daarvan behoorlijk voorzien, ter wijl de periode van de beste kwaliteit ach ter den rug is. Wel willen sommigen nog hun voorraden vergrooten, maar alleen tegen lagere prijzen. Druk, ook al mede door het slechte weer, was het in het proefvertrek, dat deze week voor 't eerst in gebruik was en waarin een vijftal meisjes in oud-Noord-Hollandsche klee derdracht stukjes kaas aanbood. De aanklee ding van het lokaal ontbrak nog, doch die zal vermoedelijk de volgende week aanwezig zijn. Trainingswedstrijden op j.1. Donderdag. In het begin van de wedstrijden moest een kwar tiertje worden gewacht voor den regen. Sprint: le serie: 1. Hegeman, 2. Duineveld, 3. Deij- kes. 2e serie: 1. Pronk, 2. Lont, 3. Kuiper. 3e serie: 1. Snoodijk, 2. Kaptein. Achtervolgingsrace over 10 ronden: Korshuize wint van Meijer met 45 meter voor; tijd 3.51 m. Baartrnan wint van Glim, welke met 9 ronden werd gepasseerd; tijd 4.44 m. Jonker wint van Kaptein, welke met 9 ronden wordt gepasseerd; tijd 3.18 m. Kuiper wint van Duineveld met 40 meter voor sprong; tijd 3.41 m. Demi-finale sprint: 1. Hegeman, 2 Pronk, Beverwijk. 1. Snoodijk, 2. S. Lont Gz. Klassementsrace over 10 ronden: le serie, 2 klasse menten: le klassement Nijsing 4 pnt., Duineveld 3 p., Kaptein 2 p., Meijer 1 p. 2e klassement: Duineveld 4 p., Deijkes 3 p., Meijer 2 p., Oostdijk 1 p. Totaal uitslag: 1. Duineveld 7 p., 2. Nijsing 4 p., 3. Deijkes 3 p., 4. Meijer 3 p. Finale sprint om de le en 2e plaats: 1. C. Hege man; 2. Snoodijk. Om de 3e en 4e plaats: 1. Pronk; 2. S. Lont. Totaal uitslag: 1. Hegeman; 2. Snoodijk; 3. Pronk; 4. S. Lont. Extra sprint over 5 ronden, gereden door Snijders Den Helder en C. Smit, Schagen. C. Smit werd win naar. 2e serie van de klassemontsrace over 10 ronden, le klassement: C. Hegeman 4 p.; C. Smit 3 p., W. Geerligs 2 p.; J. Snijders 1 p. 2e klassement: C. Hegeman 4 p.; C. Smit 3 p., C. Bakker 2 p., J Snijders 1 p. Tijd 14.1. Totaal uitslag: 1. C. Hegeman 8 p., 2. C. Smit 6 p., 3. W. Geerligs 2 p., 4. C. Bakker 2 p.; 5. J. Snij ders 2 p. Finaio achtervolging 15 ronden. Vier maal één deelnemer, zoodat elk een tusschenruimte heeft van 50 M. Kuiper passeert na 4 ronden Jonker na 8 ronden Baartrnan en na 10 ronden Korshuize. Uitslag dus 1. Kuiper, 2. Korshuize, 3, Baartrnan, 4. Jonker. Finale klassementsrace, 15 ronden: le klassement: 1. Hegeman 4 p., 2. Geerligs 3 p., 3. Duineveld 2 p. 4. C. Smit 1 p. Tijd 14.1. 2e klassement: 1. Hegeman 4 p.; 2. C. Smit 3 p. 3. Duineveld 2 p.; 4. Deijkes 1 p. Tijd 13.4. 3e klassement: 1. Geerligs 4 p.; 2. Snijders 3 p.; 3. Hegeman 2 p.; 4. Smit 1 p. Totaal uitslag: 1. Hegeman 10 p.; 2. W. Geerligs 7 p.; 3. C. Smit 5 p.; 4. Duineveld 4 p. Koppelrace, 100 ronden in 2 klassementen. In het eerste klassement een valpartij, waardoor Hegeman uitvalt en waardoor in enkele koppels verandering komt. Uitslag le klassement: BakkerDuineveld 4 p. SnijdersKuiper 3 p.; HegemanLont (Lont is al leen in de baan) 2 p.; KorshuizeDeijkes 1 p. 2e klassement: BakkerDuineveld 4 p., Korshuize —Deijkes 3 p.; Lont alleen 2 p.; ValkoogBaartrnan (Baardman is alleen in de baan) 1 p. Totaal uitslag: 1. Bakker—Duineveld, 2. Korshuize—Deijkes, 3. Hege manLont, 4. SnijdersKuiper. SINT MAARTEN Toen de heer Geel, alhier, Donderdagnamiddag per rijtuig te melken zou gaan, wachtte hem 'n on aangename verrassing, daar zijn paard onverwacht op hol sloeg, met gevolg, dat alles, hutje en mudje in de wegsloot geraakte. Gelukkig geen persoonlijke ongelukken, zoodat schrik en overbodige arbeid enkel het gevolg was. MERKWAARDIG GEVAL AAN DE FRIESCHE KUST. JONGE ZEE HOND ZWEMT MET DE BADERS SCHOUDER AAN SCHOUDER Men schrijft uit Sexhierum aan de N.R.Crt.: Nu de warmere zomerdagen gekomen zijn en de menschen zich weer hebben aangepast aan het heerlijke weer, behoort een frisch zee bad tot de dagelijksche gewoonten van Fries- Iands jeugd. Zoo werd ook dezer dagen weer druk ge oefend. toen een der zwemmers een klagelijk geluid hoorde, wat hem het ergste deed vreezen Maar al spoedig werd hij gerust gesteld, toen een jonge zeehond kwam aanzwemmen en geen blijk gaf van eenige schuwheid ten opzichte van zijn watergenoot. Van kennismaking kwam vriendschap en al spoedig zwom de zeehond rustig naast zijn oppasser, alsof het de ge woonste zaak ter wereld was. Een snel duiken van den zwemmer bracht wel even den zeehond uit den koers, maar spoedig zwommen ze weer schouder aan schouder hoofd aan kop, tot groot vermaak der zwemmende jeugd. Toen dan eindelijk het uurtje van zwemmen voorbij was, werd de zeehond naar dieper water gebracht, maar niets kon dezen weerhouden om toch vooral bij zijn nieuwen makker te blijven Goede raad bleek duur te ziin, zoodat het zee hondje mee naar huis werd genomen, waar het een verblijfplaats kreeg in denz.g. dobbe. een drinkplaats voor het vee midden in een weiland. Den volgenden avond werd de zeehond wederom mee naar zee genomen en opnieuw zag men een schitterend waterfeest. Al duikende en zwemmende wedijverden mensch en dier totdat het zeehondje opgaf en zich een veilig rustplaatsje koosop den rug van zijn be geleider. En van deze plaats af genoot hij van een tochtje temidden van zijn element. Des avonds werd de zeehond onnieuw mee naar het dorp genomen naar zijn tijdelijke ver blijfplaats. Nu evenwel ziin voeding tot moei lijkheden aanleiding gaf en versche haringen werden versmaad, leek het alsof dit avontuur snel een einde zou nemen. Een paar dagen werden levertraan en melk met zachten drang gevoederd en zou men daarna zich voor het feit zien geplaatst, dit moedelooze diertje aan den dood prijs te geven, ware het niet dat Artis te Amsterdam prijs stelde op bezit van dit zee hondje. Zoo nam dit avontuur een onverwachte wending. DE NOOD IN HET CAFé EN RESTAURATIE- BEDRIJF. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier richtte zich opnieuw tot de Colleges van B. en W. van tal van gemeenten in haar district met het verzoek in overweging te wil len nemen om gebruik te maken van de hij de wet van 28 Juli 1933 S 388 aan de gemeenten toegeken de bevoegdheid om de huurwaarde van de perceelen of perceelsgedeelten uitsluitend dienende tot uitoefe ning van het bedrijf van houder van een koffiehuis, restaurant of andere inrichting tot het gebruiken van spijzen en dranken tegen betaling, voor de hef fing van de personeele belasting, slechts voor twee derde of voor één derde deel in aanmerking te ne men. Tevens verzocht zij het wettelijk tarief voor het houden van biljarts in deze inrichtingen te doen verlagen of voor dezen grondslag in het geheel geen belasting te heffen. De Raad der gemeente Harenkarspel, die dit adres der Kamer van Koophandel inmiddels in behande ling heeft genomen, besloot daarop gunstig te be schikken door verlaging van den grondslag der bil jartbelasting van f 20 op f 15. Daar de opcenten ter plaatse 200 bedragen is door de tegemoetkoming van den Raad aan het verzoek der Kamer de biljart belasting dus teruggebracht van f 60 op f 45 per jaar. AANBESTEDING. Aanbesteding van een winkelhuis met magazijnen op het Velserduinplein te Velsen, voor rekening van N.V. P. de Gruyter en Zn. te 's-Herlogenbosch. Veter, IJmuiden f 9300; v. d. Putter. Haarlem f 8057 P. de Geus, St. Maarten f 7980: Kes te IJmuiden f 7689; Faus-te N. Niedorp f 7623; Bergen, Haarlem f 7530; de Vries, Haarlem f 7387; v. Heijs, IJmuiden f 7347; v. Waard, Velsen f 7236; Qupido, Velsen f 7050, Heere, IJmuiden f 7100; P, Tuin, 't Zand f 6939; Kalf, IJmuiden f 6730; v, Roothuizen, Beverwijk f5936. Het werk is gegund aan de op 2 na laagste in schrijver, den heer P. Tuin te 't Zand voor f 6939. LANGENDIJK OVERZICHT der ontvangsten en uitgaven van het plaatselijk crisiscomité te Broek op Langen- dijk, vanaf 31 December 1931 t.m. 30 April 1936 ONTVANGSTEN: Busjescollecte f 3988.26; Giften van particulieren f 620.50; Extra collecten f 929.78^1 Nationaal Crisis Comité f 484.60; Extra steun voor klee ding en schoenenf 790.-; Lichtbeeldenavonden door de Gebr. ten Bruggencate f 82.78; N.C.C. vlaggetjes (zie ook uitgaven) f 25.50; Giften van Vereenigingen en diverse ontvanslenf 98.30 Totaal f 7019.72^ UITGAVEN: Levensmiddelen f 1209.55; Kleeding en schoenen f 4287.25; Brandstoffen f 93.86; Geld f 66.65; Onkosten brandstoffen (lossen en bezorgen) f 204.15; Aankoop vlaggetjes N.C.C. 19.60; N. C.C. 10% der ontvangsten f 567.97; Giro onkos ten f 4.60 Aankoop busjes f 19.65^; Drukwerk en papier f 28.-; Reepen chocolade f 242.14; Schoppen en onderhoud f 35.45; Vischvergun ningen, jachtakten en wegenkaarten vrachtauto's f 219.26; Vracht v. goederen. N. C. C. f 2.60 Totaal f 7000.73^ De ontvangsten bedroegen dus f 18.99 meeï dan de uitgaven.

Schager Courant | 1936 | | pagina 15