et huis De Brabantsche Brief H i»iji van Dré. Zaterdag 4 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Vijfde Blad. No. 10011 Buckingham=Palace gaat verdwijnen. met de Ulvenhoutj 30 Juni 1936. Meneer, Om den Joost te plazie- ren, ge kent 'm, dat weduwmanneke uit Ooster hout, reiziger op de fiets in worsterijen en aan verwanten, om hun dan te plazieren zou de prop- club vorigen Zondag nie gaan schieten. In plek daarvan, zouwen we 'nen middag feestelijk prop pen, ter eere van den Joost zijnen verjaardag. Vijf en vijftig wierd ie, deuzen, al dertig jaren on- mïmm geslagen weareldkampi- oen! Wat nog al iets zeggen wil op den dag van vandaag, nou geenen Zondag meer passeert zonder 'n stuk of tien nieuwe wearcldrecords! Den Joost schijnt indertijd dan ook nie gevochten te hebben veur één of twee tienden van 'n secondeke, hij hakte geen splinterke, hij hakte heele spaan ders, af. Van 't ouwe record liet ie nie veul anders over, dan 'n zooike brandhout! En 't geheim van zijn taaie, onverwoestbare kampioenschap zal 'm wel zitten in 't feit, dat den Joost 'nen geboren en geenen opgefokten sportman was! Want daar is veul, veul verschil in, amico! Daar is veul, hemelsbreed verschil, tusschen de van God gegeven eigenschappen en talenten en die welke door den mensch worden opgekweekt. 't Verschil is zóó groot, dat de menschen van deuze kunstmatige weareld, waarin veur God en zijn Natuur haast geen plek meer overbleef, zelfs vij andig staan tegenover 't aangeborene; teugenover het deur God aangewezene. Training! Alles training, da's 'n soortement van nieuw geloof. 't Robuste van de Schepping zelve, das te echt veur den modernen namaak! Training! Training van 't lichaam en training van den geest. Training van de spieren en training van de har- Zie maar in de kranten van deuze zomerdagen. Kolommen van examens. Kolommen van gebroken records. Of dat allegaar athleten zijn? Athleten van geest; athleten van spieren? Allez! Veur bekaans 100 is 't materiaal waarvan op 'nen goeien dag den een of anderen „Joost'' brand hout hakt! Training! 't Is d' uitkomst veur de middelmatigheid! Ster ker: 't is de kroning van de middelmatigheid! Waar uit 'nen „Joost" z'n eigen zoo moeizaam ontworstelt. Want hij vecht nie veur 'n „record" alleen! Hij vecht meteen teugen de heele weareld van de middelma- tighedens Dat leste doet ie er dan meteen „ef- kens" bij! Maarr 't zijn kearels van staal, zulke „Joosten gehard in 't vuur van de hel, die de middelmatige duuvels zoo heet kunnen stoken. Gehard ook in de bloedstremmende kou, die van 't egoisme en den wangunst der middelmatigheid uitgaat. Maar den Joost! 'k Heb altij 'n warm plekske in m'n hart, veur deuzen eenzamen kearel, die van dag 'tot dag van 't eene naar 't andere durp trekt, op z'n ouwe, pie pende fietske, dat nie veul méér weerd is, dan den belastingpcnning, die er mee 'n touwke aanbun- gelt. 'k Heb altijd compassie mee 'm, al zou 'k hum dat nie geren laten merken. Want 't is 'n ijzerhard, 'n stalen kcareltje, gehard deur 't „leven" eigens, lijk wij de heete afgunst en de kouwe trouweloos heid van onzen evennaaste noemen. En bij zulken als zoo'nen Joost, mot ge nie mee kuismoesjes aan komen! Hij was dan jarig, wa'k goed onthouwen had, daar zijnen jaardag gelijk valt met eenen, die 'k nie vergeten kan! „Fielp", had ik gezeed van de week: „zus-en-zoo en convaceert den Joost." ,,'t Zou poddome tijd worren ook", vond den Fielp. „Dat dén Joost verjaart, Fielp?" „Neeë, dat er weer 's gepropt wordt! Jullie mee oew schietromimel, ge leert oew proppen er eele- gaar mee haf!" „Nie vergeten, Fielp!" „Vergeten Ben ik zoo vergeetachtig soms? 'k Zal 'm subiet oonvlecureeren!" En toen den Joost Zondagmiddag kwam aange stampt, toen wapperde uit de „Gouwen Koei" de vlag! Op z'n plaats aan 't tafeltje stond al 'n ijskou kruikske dubel gerste en 'n pakske mee tien dure sigaren ernaast. „Wa's hier te doen", zoo kwam ie binnen en on derwijle schoof ie 't bolhoedeke op den kraag van z'n jaske en veegde z'n veurhoofd droog. „Ge zij toch jarig", zee den Jaan, die altij blij is, als ie denkt veur 'n ander 'n nieuwke te hebben. Den Joost vergat efkens mee z'nen zakdoek te vrij ven, hij hield 'in efkens op één plek van z'nen kop, sjuust of ie daarop gevallen was, en toen hakkelde-n-ie: „jj ja jarig?? Eh eh den hoeveulsten is 't vandaag?" „Den achtentwintigste", kwekte den Jaan, die weer blij was. Langzaam, langzaam, begost den Joost te lachen. Op de manier, zooals de zon wel 'ns deur 'n wolkske komt schijnen, zoo begost den lach te glanzen over den Joost zijnen donkeren kop. „Vrek, guilie hebt gelijk", zee-t-ie eindelijk. Toen wierd ie geinstalleerd als 'nen nieuwen bur gemeester achter z'n kruikske bier en z'n sigaren. Den Fielp stond op. 'n Feest zonder toespraak is bij den Fielp proppen zonder piek! „Joost", begon ie: „jubilaris, 't Is wel 'n bietje de homgekeérde weareld hom den jubilaris bij de feestcommissie te laten komen, inplak dat de feest commissie naar jou toekwam, maar de kwestie is deus: wij wouwen van deus gelegeneid gebruik ma ken hom weer 'nen keer te proppen, Die ufters, die hamper 'nen haas van 'nen eer kunnen honder- scheiën, denken wel dat ze 's zomers nie oeven te kaarten om bij te blijven, maar van zulke heigen- wijze hezelsveulens kan ik ok gin menschen ma ken." Den Blaauwe applaudisseerde veur deuze gevoe lige woorden. „Dus Joost, gefieliesieteerd! Wij uldigen in jou 'nen trouwen kameraad, 'nen gèèven spulder en wij open van arte dat ge nog 'nen bussel van jaren ier in hons midden, oew propke komt speulen? Veur de harigeid ebben we tien goeie sigaren veur oe neergeleed en 'n kruikske dubbele, schenkt oew glas nou heerst 'ns vol, suffert zooow, goed zoo, 't is nie veul, maar toch, maar toch „Weinig" riep den Blaauwe. „Sjuust", zee den Fielp: „en uit 'n goei art. Joost' den bakker pakte z'n glaske: „Joost! staan jullie 'ns op, lapzwansen! Joost, ik klink mee oe hop 'n goeie gezondeid, veule jaren en en „n Zalig uiteinde", zee den Tiest. ,,'n Goei begin", zee den bakker, die 't heft nie uit z'n handen liet nemen. „Joost, nogmaals namens de feestcommissie santjes en gewitterallesvan! En ik geef, ruiters is troef!" Meteen zat ie de kaarten al te deelen. Onderwijle feliciteerden wij den Joost nog altij, ook al kregen we daar dan eigenlijk de kans nie veur. van den Fielp. Den Blaauwe voelde z'n eigen daardeur geraakt in z'nen ponteneur. Dus vroeg ie: „Zeg, papzak, as hier 'nen jubilaris is, meugde gij den alleen 'n haanspraak ouwen?" „Ik piek", zee den Fielp ijskoud. „Eeft huwhedelhachtbare me nie verstaan?" vroeg den Blaauwe 'n bietje vuil. „Mot'nou meehalle geweld deus heerste kaart- middagske na vijf weken aan stukskes en brokskes gekletst worren. Blaauwe?" vroeg den Fielp. „Motte gij nou mee halle duuvelsche geweld ok spietsen? Gaauw dan, nimt oewen haanloop!" ,,'k Was heelegaar nie van plan te spietsen" zee den Blaauwe: ,,'t is maar bij manier van spreken, ee, Fielp?" „Laten j'uilie 's voldoen, jongens", noodigde den Joost uit. Maar den Fielp schudde zijnen kop en zee: „gin aar op m'n oofd!" „Ok bij manier van spreken", zee den Jaan toen, die na z'n pensioen veul meer durft te zeggen teu gen 't Raadslid, dat zoo kaal is, als 'n eerpelschaal. „Zwijg, geaktbal", ze den Fielp superieur: „of ik dien 'n bezuinigingsveurstel in, in den Raad tot ver laging van salarissen en pensioenen". Onmiddellijk paste den Jdan aan en gedwee zee-t-ie: „borst". „Joost", ging den Fielp toen opgelucht verder: „wij ebben de zaak homgekeerd, dus wij tracteeren. En nou veur 't lest: „piek!" *t Wierd 'nen ouwerwetschen propmiddag, dus eenen mee veul vuile pico's van den Fielp, mee veul plazier en 'nen halfzatten Jaan, die op 't lest docht, dat hij verjaarde. Want toen z'n spichtige Tonia 'm kwam halen, toen beweerde-n-ie: „Toontje, Toontje toch, 'nen mensch is toch maar ééns in 't jaar jarig!" Als die twee weg waren, dan zee den Joost: „ik zou haast ook wel veur den tweeden keer willen trouwen, maar éénen kwaaien borrel, en ge raakt van den drank af!" (Ge weet, amico, den Joost heeft 'n helleke gehad, mee z'n overlejen levensgezellin). „En toch zee-t-ie. Wij zwegen. Na 'n tijdje vroeg den Blaauwe: „ja?" „En toch zee den Joep: „vandaag had ik op visite gemotten..." „Is er van datte?" vroeg den Fielp dalijk en hij hield zijnen knuist-als-'n-zonsverduistering onder den Joost z'n neus, 'n geldtellende beweging makend mee vinger en duim. Den Joost knikte. „Zat", zee-t-ie. „Hoe oud is da kindje?" vroeg dèn Blaauwe. „Zestig", zee den Joost, maar ik mot zeggen: „ze ziet er uit as vijf en zeuventig." „Krom", vroeg den Fielp. „Als 'nen hoepel", zee den Joost. ,,'Nen baard?" vroeg ik. ,,'n Gècf kneveltje", zee den Joost enthousiast. „Dus 'n hander gaat er nie mee haan den aal?" stelde den Fielp vast. „Die rustigheid zou 'k wel hebben", knikte den Joost: „tenzij tenzij iemand die heel slecht van gezicht was!" „Ik begrijp 't", peinsde den Fielp hardop, deur 't horreke den weg opturend: „hal aar haantrekke- lijkheid zit in aren spaarpot." „En moeste gij daar vanmiddag op visite, Joost, bij da da meiske-mee-den-baard?" vroeg den Tiest. Den Joost knikte. „Dus wij hebben oew verloving in de weer ge stuurd?" vroeg ik. De Joost knikte. „Bezit ze genogt van datte, Joost, om de worsterijen aan kant te doen en 'n nuuwe fiets te koopen veur oew plazier?" Den Joost knikte. „Ja, da wel! Maar dan mot ik 'nen tandem koopen, zee ze!" „Mot ge ze veur laten rijen", zee den Blaauwe mee 'n slim gezicht 'ee zo'n rond ruggeske veurop, da's 'n sportief 'it en goeie gangmaking". Den Joost lachte iitjes. Ik zat me inwendig te bedooien. Maar den Fielp zee na veul nadenken: „Neeë, Joost. Dan kunde gij beter alleenig mee de worsterijen blij ven fietsen!" „Da's ok mijn gedacht", antwoordde den Joost droog. „Ik mot kiezen tusschen mijnen baas enne... en da troeleke. M'nen baas heb ik dikkels aan ge hakt in den worst gewenscht, want dieën kearel be handelde me dikkels as 'nen hond, maar toch nou ik kiezen mot ik denk toch den baas maar te kiezen." „Dan is 't ok nie de ware liefde!" riep den Tiest als 'nen vader, die lang en seerjeus 't wel en wee veur z'nen zoon overwogen had. „Neeë", peinsde den Joost hardop; „ik blijf er 's nachts dan ok nie wakker van, om in den maan te leggen droomen". Wij zwegen. Genoten. „Hebt ge gin portret van 'r in oewen portefulli?" vroeg den Blaauwe. „Nneeë", teemde den Joost: ,,'t staat op m'n nachtkastje" Toen: „de tijen zijn wel zwaar, jon gens. De klanten weten da en de bazen weten da- d-ok! Maar trouwen enkel en alleen om tus schen den druk uit te komen van patroon en klan ten neeë! Dan zou 'k de pest aan m'n eigen krijgen. En dan heb ik liever nog 'n bietje de smoor aan m'nen worstbaas en m'n worstklanten. En 'k zorg: zelf nie den hansworst te gaan speulen. Dan wierd me 't zaakje 'n bietje èl te worsterig!" „Op da worsterijke geef ik 'n rondje", kwekte den Blaauwe! „Keeë! Keee!" En zoo, amico, zoo ont-worst-elde den Joost weer aan 'n helleke. 't Helleke van verlies aan respect veur z'n eigen, 'n helleke waar baas en klanten hum bekaanst ingetrapt hadden! Want worst maken en worst kóópen schijnen die menschen 'n veul verhevener taak te vinden, dan worst vèrkoopen! Zóó verhevener, dat ze mee- nen den worstverkooper zoo te mogen te tempeeren, dat ie van den zorg zijnen verjaardag en zijn eigen zou gaan vergeten. Maar „toevallig" hebben èn baas èn klanten geen weareldkampioenschap ooit gehaald, dus als ze den harden Joost trappen, bezeeren ze hunnen eigen grooten teen! Vol. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t. a. v. DRé. Er kwam niet het minste lichtstraaltje door de reten van mijn vensterruiten. Ik ging in plaats van op mijn zijde op mijn rug liggen en strekte mijn armen boven mijn hoofd uit. En zoowaar God mijn Rechter is, kwam mijn hand bij die beweging in aanraking met een gezichte" en zelfs na al die dagen, stond de schrik van dat oogenblik haar nog zóó levendig voor den geest dat zij van het hoo fd tot de voeten rilde en haar woorden met een snik afbrak. „Een gezicht, dat zich vlak boven mij had gebogen, in diepe stilte. Met een gesmoorden kreet trok ik mijn handen weg Mijn hart klopte in mijn keel Een paar se conden lag ik als versteend verlamd Toen kreeg ik de beschikking over mijn stem terug en gaf een gil". Het was het uiterlijk van het meisje terwijl zij haar verhaal deed, misschien méér dan haar woorden, doch als iets aanstekelijks had haar schrik zich aan haar toehoorders medegedeeld. Jim Frobisher trok zenuwachtig met zijn schou ders. Met wijd opengesperde oogen en ingehou den adem. hing Betty aan haar lippen. Zelfs Ha- naud maakte de opmerking: „Ugaf een gil? Dat verwondert mij geen zier" „Ik wist dat niemand mij kon hooren. en dat ik daar hulpeloos lag", ging Ann voort. „Ik sprong doodsbenauwd uit bed doch daarbij raakte ik niemand aan. Ik was zoo buiten mijn zinnen, dat ik alle besef van richting verloren had. Ik kon den knop van het electrisch licht niet vinden. Met mijn handen voelende, stom melde ik langs een wand. Ik hoorde mijzelve snikken, alsof het een ander was. Eindelijk liep ik tegen een kast aan, en kwam eenigszins tot mijzelve. Toen kon ik mijn weg naar den knop vinden, en draaide het licht op. De kamer was ledig. Ik trachtte mijzelve in te prenten dat ik moest hebben gedroomd, doch niettemin wist ik, dat zulks niet het geval geweest was Iemand had DE RESIDENTIE DER ENGELSCHE KONINGEN WORDT VERKOCHT WANT DE STAND VAN DE BUURT GAAT ACHTERUIT Londen, Juli 1936 Het van ouds beroemde Buckingham-Palace, dat zovele Engelsche koningen en koninginnen tot eigenlijke woning diende, zal binnen afzien- baren tijd door den kroon verkocht worden. Reeds is het paleis alsmede de daarbij behooren- de, veertig acres omvattende tuin opgemeten en getaxeerd. De prijs zou ongeveer 3 millioen pond moeten bedragen. Naar verluidt is er ook reeds een kooper in den vorm van een Londensch syn dicaat gevonden. HET VERLICHTE BUCKINGHAM-PALACE Er zijn twee oorzaken, die aanleiding zouden hebben gegeven tot het plan van verkoop van het Buckingham-Palace. In de eerste plaats is het algemeen bekend, dat de jonge koning zich tus schen de oude muren niet bijzonder wel voelt en veel liever in zijn vrijgezellenwoning York's House, St. James, resideert. In de tweede plaats echter heeft de omgeving van het Buckingham- Palace zich sinds het einde van den wereldoor log zoo veranderd, dat reeds de gestorven ko ning George V met de gedachte rondliep, zijn residentie voor goed te verlaten en zijnerzijds reeds liet verklaren, dat hij tegen den verkoop van het paleis geen enkel bezwaar had. Inderdaad is rondom het Buckingham-Palace een nieuwe zakenwijk ontstaan. Grosvenor Place Grosvenor Gardens, Buckingham Palace Road en andere in de nabijheid liggende straten, die nog slechts enkele jaren geleden het karakter van woonstraten droegen, wemelen thans van bureaux en winkels van allerlei aard, kortom, de buurt is heel wat minder voornaam gewor den en in het midden schijnt de koninklijke re sidentie ietwat „out of place". Overigens was het Buckingham-Palace bij de verschillende vorsten, die hier moesten verblijven nooit zeer geliefd. Koningin Charlotte erfde het van koning George III. doch bewoonde het nooit langer dan de staatszaken zulks noodig maak ten. George IV en William IV hielden ook weinig van het paleis en koning Victoria verbleef er zoo weinig mogelijk. Koning Edward VII tenslotte beklaagde er zich zelf steeds over, dat hij Marl- borough House met het Buckingham-Palace moest verwisselep. (V.P.B.-U.P.) zich héél stil, tot vlak bij, o, zoo vlak bij mijn gezicht gebogen terwijl het in de kamer pik donker was. Mijn hand, die het andere gezicht had aangeraakt scheen te tintelen. Met een ril ling vroeg ik mijzelve af, wat er met mij ge beurd zou kunnen zijn, indien ik niet juist op dat oogenblik wakker was geworden: Ik bleef stilstaan en luisterde, doch het eenige geluid wat ik hoorde, was het kloppen van mijn hart, waarmede de kamer gevuld scheen. Ik sloop naar de deur en legde mijn oor tegen het pa neel. 0, ik zou gemakkelijk hebben kunnen ge- looven dat een geheel leger, man voor man, op de teenen voorbij mijn deur sloop. Eindelijk nam ik een besluit. Ik rukte de deur wijd open. Ik deed even een schrede terug, doch nu de deur eenmaal wijd openstond, hoorde ik niets. Bene den mij lag de hal. zoo stil als een ledige kerk. Ik geloof, dat ik een spin had kunnen hooren loopen. Eensklaps kwam ik tot het besef, dat het licht uit mijn kamer naar buiten stroomde en dat het ook moest vallen op mij. Toen riep ik uit Wie is daar?" en ging daarna terug in mijn kamer, waarvan ik de deur op slot deed. Ik wist dat er dien nacht voor mij geen sprake meer was van slapen Ik liep naar de vensters en wierp de luiken open De nacht was helderder geworden, de sterren vonkelden in een zwarten hemel, en een frischheid van daglicht hing in de lucht. Ik kan misschien vijf minuten aan het venster gestaan hebben u weet misschien, mijnheer Hanaud, hoe de klokken van Dijon het uur beginnen te slaan en het van elkander over nemen, om het geluid ver over de heuvelen te zenden toen ik ze alle drie uur hoorde slaan Ik bleef bij het venster, tot aan het aanbreken van den dag". Nadat zij geëindigd had. bewaarde iedereen gedurende eenige oogenblikken het stilzwijgen. Daarna stak Hanaud langzaam een nieuwe FEUILLETON Naar heft Engelsch door A. E. W. Mason 32. „Ja", zeide Hanaud. „Doch thans gelooft u, dat de ware beteekenis niet door u werd begre pen. U gelooft thans, dat terwijl u in de duister nis stond, die deur geopend, en het licht daar achter, mevrouw Harlowe werd vermoord, dat men wreedaardig en in koelen bloede bezig was, een paar ellen van u verwijderd, een moord te begaan". Ann Upcott rilde van het hoofd tot de voeten. „Ik wil het liever niet gelooven", riep zij uit. 5,Het is te verschrikkelijk, om aan te denken". „U gelooft thans, dat de persoon, die gefluis terd heeft „zoo is het genoeg", niet Jeanne Bau- din geweest is", ging Hanaud onverbiddelijk voort „doch deze of gene onbekende, en dat dit gefluister werd geuit, nadat de moord door een derden, in die kamer aanwezigen persoon, werd bedreven. Ann schoof van het eene einde van den stoel waarop zij zat naar het andere; zij wrong de handen. „Ik vrees het!" kreunde zij. „En hetgeen u thans kwelt, mademoiselle. is. dat gij uit de duisternis niet voorzichtig door de schatkamer geloopen zijt, ten einde een blik achter die geopende deur te werpen". Hij sprak met groote omzichtigheid en het feit, dat hij haar wroeging scheen te beseffen, schonk haar in zekeren zin eenige verlichting. „Ja", riep zij gretig uit. „Dezen morgen ver telde ik u, dat ik bij machte was geweest het te verhinderen. Eerst dezen morgen werd dit door mij ingezien. Want, weet u, dien nacht gebeurde er nog iets meer"; en in dit oogenblik verdreef een doodelijke angst alle kleur van haar wan gen, en stond onmiskenbaar in haar oogen te lezen. „Nog iets meer?" vroeg Betty met een inhou den van den adem, terwijl zij haar stoel zoo danig verschoof, dat zij Ann recht in het gelaat kon zien. Zij droeg een zwarten mantel over een wit zijden blouse, die aan den hals open was, en uit een zak van dezen mantel had zij een zak doek genomen, waarmede zij zich het voorhoofd afwischte. „Ja, mademoiselle". richtte Hanaud tot haar het woord. ..Het is uw vriendin duidelijk aan te zien, dat haar dien nacht nog iets meer over kwam, iets, wat samen genomen met ons ge sprek van heden morsen over het boek met de pijlen, haar tot het inzicht gebracht heeft, dat er een moord was bedreven ".Daarna keek hij Ann aan. „U is dus naar uw kamer gegaan?" Ann hervatte het verhaal. „Ik kroop in bed. Ik was zeer wat zal ik zeggen van streek gebracht door de uitbars ting van mevrouw, waarvoor ik het gebeurde hield. Men wist in dit huis nooit van te voren, wat er kon gebeuren. Mijn zenuwen waren in de war. Een tijd lang wentelde ik in mijn bed van de eene zijde op de andere. Het was alsof ik de koorts had. Daarna moet ik plotseling in slaap zijn gevallen, in een diepen slaap. Doch dit was slechts van korten duur. Ik werd wak ker, en in mijn kamer was het nog pikdonker

Schager Courant | 1936 | | pagina 17