eestvierend Schagen Plaatselijk Nieuws* Schagen op z'n kop! FEEST IN DE PLAATSELIJKE ZALEN '^<xS£ Het Kanaal-lied Geheel de omgeving Vrijdag op naar Zaterdag 4 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10011 Vanaf de Stolpen per vlaggeschip door 't nieuwe kanaal naar Schagen's haven. OFFICIEELE OPENING door den COMMISSARIS DER KONINGIN 's Avonds 9 uur: GROOT MASKERADE-FEEST met draai-orgelmuziek leder doet mede! BENGAALSCH VUUR BAAD ,VAN SCHAGEN Vergadering van den raad der gemeente Scha gen op Maandag 6 Juli 1936, des namiddags kwart over zeven uur. Punten van behandeling? 1. Verzoek van de Commissie voor de officieele- en feestelijke opening van de haven en het kanaal om subsidie. 2. Regeling Comptabiliteit dienst 1935. I Naar aanleiding van het verzoek' van de 'Commissie voor de officieele en feestelijke ope ning van de haven en het kanaal, waarbij ge noemde Commissie een subsidie verzoekt van 'f 1000.-- hebben Burgemeester en Wethouders de eer den Raad mede te deelen, dat, blijkens mededeeling van den Voorzitter der Commissie in verband met de omstandigheden dat H. K. H. Prinses Juliana bij de opening niet aanwezig zal zijn, met een subsidie van f 500.- zal kunnen worden volstaan. Burgemeester en Wedhouders stellen den raad voor, gelet op de voor onze gemeente zoo hoogst belangrijke gebeurtenis het gevraagde bedrag {van f 500.- toe te staan. IWONINGBOUWVEREENIGINÖ s,SCHAGEN" Ten lokale van 3en heer J. K. Boontjes werd 'dezer dagen een ledenvergadering gehouden van de Woningbouwvereeniging „Schagen" onder presidium van den heer R. Brugman. In zijn openingswoord wees deze erop dat over het afgeloopen jaar het met de huurderving nogal was meegevallen, doch dat de toekomst zich wel somber liet aanzien. Spr. deelde dan verder mede dat in verband met de voltooiing van de kanaalwerken, verschillende woningen ontruimd waren, enkele waren inmiddels weer bewoond en geloofd werd dan ook dat de ontrui- ruiming tot staan was gekomen. Het nieuwe lid <de heer P. Bronder, werd in 't bijzonder welkom geheeten. Onder dankzegging voor 'de Juiste weergave, werden de notulen van den secretaris de heer £T. de Jong, ongewijzigd vastgesteld. Van de ingekomen stukken vermelden we de goedkeuring door het gemeentebestuur van den grond verkoop aan den heer G. J. Knuwer;; de heer H. deRaat nam zijn benoeming tot bestuurs lid aan. Van enkele woningen, die waarschijnlijk voor langeren tijd onbewoond zullen zijn, werd 'de waterleiding afgesloten. Medegedeeld werd dat een onderzoek naar het onderhoud van 'met rijkssteun gebouwde woningen, in verband met eventueele .verhooging van rijksbedrage gaande *s*- Door het Kestuur wordt steeds aandacht ge schonken aan de mogelijkheid om tot huur ver laging te komen. Het jaarverslag '1935 In het door den Secretaris uitgebrachte Jaar- Verslag wordt vermeld dat vooral met de verhuur van de duurdere woningen veel last werd on dervonden. Op 1 Januari 1936 stonden leeg 3 woningen in de Magnusstraat en 1 woning in de .Willem van Beijerenstraat. In 1935 had de ver- eeniging 117 weken huurderving. De Ned. Spoor' wegen hebben op 1 Januari 1936 gecontracteerd 8 woningen. De balans sluit tot een bedrag van f 557540.87 de verlies- en winstrekening tot een bedrag van f 36.643.14, het winstsaldo bedraagt f 43.91 Onder dankzegging wordt dit' verslag aan vaard. De heeren 'J. H. Schene en P. Rezelman hadden d bescheiden nagezien en overeenkom stig hun advies wordt de rekening goedgekeurd De vergadering van den Nationalen Woning raad te Arnhem gehouden, was bijgewoond door de heeren De Jong en Kouseband en laatstge noemde bracht nu verslag uit. Ook in deze ver gadering werd gewezen op het overcompleet zijn van woningen en werd aangedrongen op huur- verlaging w. I Benoemingen. De periodiek aftredende bestuursleden R. Brug man en T. de Jong werden bij acclamatie her kozen. Voor 1936 zal de financieële commissie be staan uit de heeren Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, P. Bronder, P. Rezelman, L. van Rijswijk en J H. Schene. Behandeld werd de beschrijvingsbrief van de te Leiden te houden algemeene vergadering van den Nationalen Woningraad. De afgevaardig den, de heeren Kouseband en De Jong kregen vrij mandaat; tot plaatsvervangend afgevaar digde werd benoemd de heer Rezelman. Er werd besloten tot het bijwerken van het buitenschilderwerk der woningenin de Mag nusstraat, Roosstraat en Cornelis Bokstraat. Bij de rondvraag werden nog enkele huishou delijke aangelegenheden besproken, waarna sluiting volgde. BAD- EN ZWEMVEREENIGING „DE WIEL". De heer Ch. H. Th. Schmalz benoemd tot Eere-Voorzitter. Bovengenoemde vereeniging vergaderde Donder dagavond, ten lokale van den heer C. Boontjes, De opkomst van de leden was gering. De Voorzitter, de heer Ch. H. Th. Schmalz opende de vergadering, heette allen hartelijk welkom en be treurde de slechte opkomst, vooral van de leden van de Sportclub. De secretaris, de heer G. Kouseband, las de notulen, die onder dankzegging werden goedgekeurd. Naar aanleiding van deze notulen informeerde de heer J. Visser, waarom dc plannen inzake het Kleu- terbad niet waren doorgegaan. De Voorzitter antwoordde, dat prijsopgave was ge vraagd naar het zand, en die was zoo hoog, dat het bestuur terugschrok. Daarom is geen zand ingebracht; ook al omdat het zand niet blijft liggen, zoodat elk jaar voorzieningen zullen moeten worden getroffen. De heer Schene voegde er nog aan toe, dat de prijs opgaaf in Augustus was binnengekomen en toen die nogal hoog was, oordeelde men het te riskant, voor die ééne maand zich zoo'n uitgave te getroosten. De heer Tolle informeerde, wie wanneer er een Kleuterbad was er op de kinderen past; voor wie is het risico? De Voorzitter zeide, dat iemand, die een kleuter meeneemt, daarvoor verantwoordelijk is. De heer Tolle wijst dan op het gevaar, dat een Kleuterbad met zich medebrengt en spreekt zich uit als eeff tegenstander van de stichting van een der gelijk bad. De heer J. Kweldam is juist een voorstander; als een kleuterbad wordt gesticht, moet het evenwel goed ondernomen worden. Men moet het behoorlijk afschieten, zoodat het zand steun krijgt. rdt i l Pen ElacnSL&ftit_Lvbe_60 ct.Doos.50.en25.c4 Ter gelegenheid van de opening der Schager haven en de kanalen, dichtte onze bekende rijmelaar, de heer Kroes, onder staand feestlied, dat door de schoolkinderen op „de Stierop" bij het binnenvaren van de haven zal worden gezongen. Wijze: De Zilvervloot, (Uit: „Kun je nog zingen, zing dan mee!") Dit is voor heel Schagen een feestTijke dag, Nu zijn de kanalen open, En over de haven waait Holland's vlag, We mogen op beter hopen! Hoezee! Hoezee! Wie vaart er met ons mee? De toekomst tegemoet, de toekomst tegemoet, We zijn weer allen (weer allen) vol frisschen moed. (bis) Niemand staat meer kijkend bedrukt aan den kant, Want Schagen gaat weer herleven, Nu zijn \Ve verbonden met heel ons land, En kunnen dus voorwaarts streven! Hoezee! Ploezee! Wie vaart er met ons mee?, De breede haven uit, de breede haven uit, Neemt nu dus allen (dus allen) een kloek besluit! (bis) Heel het vruchtbaar land van ons Noorderkwartier Laat duid'lijk zijn vreugde blijken! De Wieri'ngermeer zegt: „Kom maar naar hier, „Wij willen de hand U reiken Hoezee! Hoezee! Wie vaart er met ons mee? Sta niet meer aan den kant, sta niet meer aan den kant, Maar volg de roepstem (de roepstem) van 't Schager land! (bis) Eere aan de gravers! d' Oud-Hollandsche wil Kwam Schagen voorgoed bevrijden! Nu waaien de vlaggen, zit dus niet stil, Wij varen naar beet're tijden! Hoezee! Hoezee! Vaart allen met ons mee! Wij gaan met frisschen moed, wij gaan met frisschen moed Een nieuwe toekomst, de toekomst weer tegemoet!! (bis) KROES. De Voorzitter geeft in overweging deze zaak bij de rondvraag verder te behandelen, want dan weten de leden beter de financieele draagkracht van de ver eeniging, heeft men kennis gemaakt met de begroo ting. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van het gemeentebestuur om de achterzijde van het gebouw aan de Wiel met klimop te doen begroeien. Hiertegen bestaat geen be zwaar, maar aangezien het de bedoeling was een be planting rondom de geheele Wiel aan te brengen en dit nu niet bereikt kan worden, omdat diverse land eigenaren weigeren hun toestemming te geven, zal ook de begroeiing van ons gebouw met klimop wel vervallen. De Voorzitter deelt voorts mede, lo. dat benoemd is tot badmeester, de heer Küchlein, waarvan spr. hoopt dat hij aan de verwachtingen zal voldoen; 2o. dat de 2 viaggen zijn geplaatst. Het jaarverslag. Uit Ket jaarverslag van clen secretaris Vernemen we, dat het zwemseizoen weer tamelijk rustig verliep. Het ledental bedroeg 140, abonnee's 65 en kinderen 77, terwijl nog 307 badkaarten werden verkocht. De badcursus, onder leiding van badmeester Geerlings, slaagde goed; 33 personen namen er aan deel, 14 be haalden het diploma. Gememoreerd werden de zwemwedstrijden en de algemeene en bestuursvergaderingen, terwijl de tevre denheid werd uitgesproken over den financieelen toe stand. Hulde werd gebracht aan den badmeester Geerlings voor zijn prettinge en correcte leiding; veel geluk wordt hem toegewenscht in z'n nieuwe betrekking. Het jaarverslag sluit men den wensch, dat een mooie zomer tegemoet kan worden gezien, opdat al len naar hartelust van de mooie zweminrichting kun nen genieten. Rekening 1935. De rekening over 1935 werd nagezien door de hee ren J. Kweldam en J. Visser, die alles in orde be vonden en tot goedkeuring adviseerden, waartoe werd besloten, onder dank aan den penningmeester, den heer J. H. Schene en nazieners. Ontvangen is f 1062.65, uitgegeven f859.71, zoodat het batig saldo f202.94 bedraagt. De totale schuld is op het oogenblik nog f2580. De begrooting sluit op een bedrag van f832.94; on voorzien f67.94. Naar aanleiding van de begrooting werden diverse opmerkingen gemaakt. Zoo vroeg de heer J. Visser o.a., of op deze begroo ting rekening was gehouden met de stichting van een Kleuterbad. Het antwoord luidde, dat die stichting dan zou vallen onder den post vernieuwing en onderhoud, waarvoor f 150.was uitgetrokken. Verder werd uitvoerig gediscussieerd over dé red dingsmiddelen, waarvan het resultaat was, dat het be stuur zou informeeren naar de reparatiekosten van het bootje, terwijl gestreefd zal worden naar de aan schaffing van een lange reddingslijn, die naar men meende uitstekende diensten kan doen, bij ongeval len, die zich onverhoopt midden in de Wiel zouden kunnen voordoen. Van de gelegenheid tot inwisseling van coupons werd weinig gebruik gemaakt, terwijl als obliga ties werden uitgeloot de nrs. 272, 287, 139, 31, 143. Bestuursverkiezing. Aftredend waren mevr. Van Huit en de heeren Ch. H. Th. Schmalz en F. Tolle. De heer Schmalz stelt zich niet meer herkiesbaar. De Voorzitter merkte op, 26 jaar voorzitter van De Wiel te zijn geweest, maar nu was het oogenblik ge komen, dat hij den pensioengerechtigden leeftijd had bereikt. Spr. vond het gewenscht, plaats te maken voor de jongeren. Hij ging niet heen, omdat hij niet meer voelde voor De Wiel, integendeel, spr. heeft nog steeds veel sympathie voor deze vereeniging. Spr. brengt dank aan den heer Schene, die ook reeds 26 jaar bestuurs lid is, aan alle andere bestuursleden en ook aan de leden voor de medewerking die hij steeds heeft ondervonden. Mijn taak is volbracht, aldus spr., en ik wil een jongere die taak overlaten. Ik hoop dat het hem en het nieuwe bestuur gelukken mag, het zelfde of nog meer ervan te maken, dan dat wij er van gemaakt hebben en ik wensch het nieuwe Be-

Schager Courant | 1936 | | pagina 5