Het geschil met minister Gelissen commissaris van politie gearresteerd Zaterdag 4 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 10011 Over de regeling van den Zuivel-expori Aanzienlijke bedragen verduisterd Kanalisatie- feestmarsch" Vrijdag a.s. alle burgers» Schagen Voorkoming van brand door hooibroei CRISIS-ZUIVELBUREAU NOEMT HET BELEID VAN DEN MINISTER STEL SELLOOS. 's-Gravenhage: Het Crisis-Zuivelbureau deelt mede, dat het zich genoodzaakt ziet op de vage uit eenzettingen van minister Gelissen, die gepubliceerd werden in de avondbladen van Woensdag 1 Juli, een aantal correcties aan te brengen, omdat die uiteen zettingen een geheel verkeerd beeld geven van den aard van het over den zuiveluitvoer gerezen geschil. Bestreden moet dan in de eerste plaats worden, dat bij den minister een beginsel en het belang van den zuivelexport voorzit, zooals hij het thans tracht voor te dragen. Reeds sedert geruimen tijd werd van de zijde van den minister aandrang uitgeoefend op het crisis-zuivelbureau om buiten de bestaande rege ling om extra exportrecht uit te reiken aan een. be paalde met name genoemde persoon. Dusdanige uit reiking heeft niets te maken met algemeene staats belangen of algemeene belangen van de zuivelexport en werd dan ook steeds door het Crisis-Zuivelbureau beleefd doch categorisch geweigerd. In het feit dat de minister geen algemeen vraag stuk op het oog heeft, ligt ook de verklaring, waarom hij thans allerlei vage en zichzelf tegensprekende be schouwingen geeft, en in gebreke blijft orn te.zeggen, wat hij eigenlijk wil. Als men het betoog van den minister volgt, komt het op het volgende neer: 1. het systeem van verdeeling van den uitvoer naar vroegere basisjaren wei'kt'niet goed meer; 2. ik had dit systeem nu willen verbeteren door het in hoofdzaak te'handhaven, maar voor een' zeer klein percentage een ander systeem te volgen; 3. Dit andere systeem is echter geen systeem want: „het gaat er veel meer om iets te kunnen doen in bepaalde gevallen" 4.- En als men mij vraagt, hoe ik dat „iéts doen in bepaalde gevallen" zal toepassen, dan deel ik u me de: „dat bij het gedachte de gevallen, welke voor behandeling in aanmerking komen zoo nauwkeurig mogelijk zullen worden onderzocht en geschift, en alleen daar iets zal worden gegeven, waar dit bil lijk en rechtvaardig is"; 5. M.aar nu de zuivelorganisaties zich hebben te ruggetrokken ben ik boos geworden en ben nu weer van plannen veranderd, want ik deel mede, „dat ik bovendien thans zoo spoedig mogelijk zal bevorde ren, dat er voor het geheele zuivelcomplex een rege ling zal komen, waardoor ook andere kwesties, welke tot herhaalde twistpunten aanleiding geven, tot een definitieve oplossing komen." Ziedaar de korte inhoud van de publicatie van den Minister. Naar ons oordeel levert deze weinig kijk op des ministers wisselende bedoelingen en plannen, doch is een onge zochte bevestiging der juistheid van het door het crisis zuivelbureau ingenomen standpunt: met een dergelijk stelselloos beleid kunnen wij geen bemoeienis hebben, het dwingt ons, om ons terug te trekken. Onderstreept moge' worden, dat van een onder hoek en schifting der gevallen en een alleen daar iets; geven, waar dit billijk en rechtvaardig is, bij een .verdeeling zonder basis, zooals de minister dat wil, geen sprake lcan zijn, daar dit een verdeeling wordt'naar subjectieve gegevens. Dit wordt een schifting op het gevo.el, hetgeen nooit billijk en rechtvaardig kan zijn en hetgeen op den duur lei den moet tot willekeur. Naast de hoofdinhoud van des ministers persbe richt, mogen enkele speciale punten niet onbelicht blijven. Met nadruk moet dan in de eerste plaats bezwaar gemaakt worden tegen de passage waarin de minis ter aan buitenlandsche regeeringen les meent te moeten geven omtrent de wijze waarop zij deze kwestie, die van. zuiver huishoudelijke Nederland- schp beteekenis is, kunnen aanwenden tegen 't Neder- landsche landsbelang. Wat de min. in dit verband zegt is er gelukkig in alle opzichten naast. Een tweede belangrijk punt is, dat de minister het niet beneden de waardigheid van zijn ambt acht, om te trachten de bij de zuivelorganisaties aange slotenen tegen hunne leiders op te hitsen. Als hij zegt: „Ik voeg hieraan nog toe dat' ik in het geheel niet begrijp, hoe de betrokkenen dezen stap tegenover hun organisaties kunnen verant woorden', dan kunnen wij den nftnister op dit punt volkomen geruststellen: de zuivelorganisaties keu ren onverdeeld de dóór de betrokkenen gedane stap goed. Zij behoeven zich dus niet van verdachtma kingen en' laag bij de gronsche insinuaties te be dienen om hun daad te rechtvaardigen, zooals de minister insinueert, maar wel moet het hun van het hart, dat een bewindsman, die zich van dergelijke opmerkingen bedient, een weinig „excellent" voor beeld geeft. Er. zou, veronderstelt de minister, een bepaalde mate van onwil aanwezig zijn. Inderdaad. Het C.Z.B. wenschte niet aan deze ve rdeelingswijze me de té werken, maar er is geen onwil aanwezig om bezwaren, die aan het huidige stelsel kleven, te on derzoeken en voorstellen te doen, om deze te elimi- neeren. Dit is den minister in het onderhoud op 28 April duidelijk medegedeeld. De mededeeling dat de minister treurige ervaring heeft opgedaan bij de samenwerking met de be stuurders der zuivelorganisaties en dat hij zich voortaan voor hun medewerking zal hoeden, zoo dat nu verder zonder hen de uitvoer van zuivel producten zal worden geregeld, maakt op ons een weinig verheffenden indruk. Dat ook zonder de medewerking van dergelijke onwilligen het com plex van maatregelen, zooals voorheen, kan worden uitgevoerd, zal in de .eerste plaats nog moeten blij ken, wij hopen hét van ganscher harte. Maar in de tweede plaats zullen wij .een dergelijke uitlating maar toeschrijven aan de onbekendheid van dezen minister met hetgeen er op dit terrein door die on willigen gedurende vier en een half jaar gedaan is en waarbij aan het departement een stuk werk uit de lianden is genomen, waarvan men daar totnog toe geen flauw begrip heeft gehad. Aan het einde schept de minister in zijn publicatie een theatraal sloteffect door zichzelf ten tooneele te voeren, omgeven door het aureool van wat hij ge lieft te noemen „de verdeelende rechtvaardigheid" en als bestrijder van het Crisis-Zuivelbureau dat de personificatie is van het „beati possidentes", van het egoïsme en van het gebrek aan kijk op wat de mi nister aanduidt als: „de dynamiek onzer samenle ving". Vooral tegen een minister die hier voor het publiek laat doorschemeren, dat die leden van het Crisis-Zuivelbureau" eigenbelang verdedigen eigen bezit nog wel moet hier krachtig geprotesteerd worden. Noch de leden van het Crisis-Zuivelbureau noch de Zuivelorganisaties behoeven zich dergelijke verwijten aan te trekken om de eenvoudige reden dat in alle opzichten eigenbelang hier afwezig is. De leden van het Crisis-Zuivelbureau zijn geen expor teurs en hebben geen exportrecht. Zij houden zich bezig met een meer algemeene taak: de behandeling van de algemeene Nederlandsche Zuivelbelangen. Ware dit anders, zat hier eigenbelang voor, dan zou het Crisis-Zuivelbureau eerst recht met den minister zijn meegegaan, want juist wat de minister wilde, gaf gelegenheid om speciale belangetjes te dienen. T.er wille van de objectiviteit had duide lijk op den voorgrond moeten worden gesteld dat hoe men verder ook over de regeling van den export moge denkenalle orga nisaties op het gebied van zuivèlproductie en zuivelhandel de door den minister aangege ven gedragslijn ten krachtigste afkeuren en dat het zelfs moeilijk zal zijn om onder de tallooze direct en indirect bij dit vraag stuk in Nederland betrokkenen een indivi dueel persoon of onderneming te vinden, die er anders over denkt. Uitzondering hierop zal wellicht vormen de persoon dien de mi nister bij dit geheel raadselachtige optreden als aanstaande begunstigde op het oog had. Bekendmaking. MINISTER HAD HIERAAN TOE TE VOEGEN. NIETS Het A. N. P. heeft den minister gevraagd, of deze naar aanleiding van de mededeelingen van het Cri sis-Zuivelbureau nog het een of ander wenschte op te merken. De minister antwoordde, dat zijn standpunt vol doende bekend was, en dat hij hieraan niets had toe te voegen. LAWINE VAN FRAUDULEUZE HAN DELINGEN KOMT LOS. MISBRUIK GEMAAKT VAN HET IN HEM GE STELDE GROOTE VERTROUWEN. Na een uitgebreid onderzoek, geleid door den burgemeester van Nijmegen, de heer J. A. H. Steinweg, en den substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr. ba ron Speyart van Woerden, is de commissaris van politie te Nijmegen gearresteerd en naar het huis van bewaring te Arnhem overge bracht. Bij 't onderzoek is komen vast te staan, dat de commissaris v. politie zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van gelden tot 'n zeer aanzienlijk bedrag. Bekentenis afgelegd. De gearresteerde commissaris van politie heeft een bekentenis afgelegd, zoo wordt later gemeld. De gemeentelijke controleur van financiën heeft de kas van de politie aan een onderzoek onderworpen, waarbij is gebleken, dat een bedrag van vierhonderd gulden te kort was. Het verlies, dat de gemeente Nijmegen door de on regelmatigheden lijdt is dus gering. Omtrent de omstandigheden, die tot deze arresta tie, welke zoowel bij het politiecorps als bij de bur gerij groot opzien gebaard heeft, geleid hebben, wordt nog het volgende gemeld. De bijzonderheden over zijn frauduleuze handelin gen komen als een lawine los. Het is nu reeds dui delijk, dat het hier een schandaal betreft, waarvan de omvang nog niet bij benadering is vast te stellen. I-Iet was reeds eerder opgevallen, dat de commis saris zich grootere uitgaven veroorloofde, dan zijn salaris kon toelaten. Men meende echter dat hij be middeld was, zoodat daarin niet zooveel vreemds was te zien. Den laatsten tijd echter, juist toen de commissaris zich zeer verdienstelijk maakte met de regeling van den openbaren dienst in verband met de Waalbrug feesten, werden de beweringen in bepaalden kring meer positief, dat het met zijn financieel beheer niet geheel in orde zou zijn. Er is toen een voorloopig onderzoek ingesteld met het gevolg, dat de commissaris in het begin van de week met ziekteverlof ging. Intusschen werd door den controleur van financiën de politiekas gecon troleerd, waarbij bleek, dat er een tekort was van f 400.—. De commissaris, die hieromtrent werd gehoord door den officier van justitie te Arnhem, mr. Speyart van Woerden en door den burgemeester Steinweg, gaf toe, dat hij dit geld ten eigen bate had gebruikt. Hierop volgde zijn arrestatie en de overbrenging naar het huis van bewaring te Arnhem. Gisteren kwam hier een ander feit bij. In den loop van den dag namelijk werd in Arnhem door een Duitsoher een klacht ingediend, dat de commis saris hem een bedrag van duizend gulden had la ten storten voor een verblijfsvergunning. Van dit geld is geen spoor meer te vinden. De Duitscher kan alleen een door den commissaris geteekende kwi tantie overleggen. Tot nu toe staat het vrijwel vast, dat de gemeen te Nijmegen, zooals de autoriteiten gisteren mede deelden, geen groote schade beloopt bij deze mal- versatiès. Geruchten, welke willen, dat de commissaris ook steekpenningen zou hebbm aangenomen bij leve ranties, konden tot dusver geen bevestiging vinden. Het is ongetwijfeld een goede en sympa thieke gedachte geweest van den componist Jac. Jansen te Bergen, den dirigent van Schagen's Harmonie, om ter gelegenheid van de opening van kanaal en haven een feest marsch te componeeren, welke door hem genoemd is de „Kanalisatie-feestmarsch" en opgedragen is aan Dr. C. J. K. van Aalst, een der grootste ijveraars voor het Westfriesche Kanalenplan. Vrijdag zullen dus de vroolijke klanken van deze feestmarsch door de straten en over het water van Schagen's haven en kanalen weerklinken. DE VLAG UIT! BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGEN vestigen de aandacht der ingezetenen op artikel 158 der Algemeene Politieverordening voor die gemeente, lui dende: Houders van hooi, stroo en andere licht ontvlambare stoffen zijn verplicht van ieder ontdekt gevaar van brand, door broeiing of eenige andere oorzaak ontstaan, onverwijld kennis te geven aan den Burgemeester en tevens aan de daartoe vanwege de gemeen te aangestelde hooistekers, die steeds tot onderzoek daarvan moeten worden toege laten. Zij zijn verplicht op last van den Burge meester of van de hooistekers de bedreigde voorwerpen terstond van de plaats te ver wijderen en verder al datgene aan te wen den, wat hun door of vanwege den Burge meester of de hooistekers wordt bevolen. Schagen, 1 Juli 1936. Burgemeester en Wethouders voor noemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. GESLAAGD N.M. Kroone alhier slaagde voor het Hand- arbeid-examen der Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk. BENOEMD Tot brugwachter aan de brug over het Kanaal Stolpen-Schagen bij de Stolpen met in dienst tre ding van Vrijdag a.s. is benoemd onze plaatsge noot de heer A. Hoogschagen. VRIJZINNIG HERVORMDE VROUWENCLUB. Woensdag 1 Juli maakten de ledeii dezer club haar jaarlijksch clubreisje. Dit keer ging het naar Den Haag en Scheveningen. Ongeveer tien uur arri veerde het gezelschap in Den Haag. Het eerst werd het Koninklijk Paleis bezichtigd, waar veel viel te bewonderen. Daarna trok men naar het Mesdagmu seum en Panorama, ook daar genoot men. Jammer dat toen reeds, 't was ongeveer hall* één, de regen plaste. Alvorens verder te gaan, werd koffie ge dronken en om 2 uur gingen de dames het Vredes paleis binnen. Wat daar te zien en te bewonderen valt, kan niet worden naverteld, prachtig mooi als alles is. Toen naar Scheveningen, waar de club dineerde en te ruim half acht aanvaardde het ge zelschap de terugreis. Even tien uur stoomde de trein Schagen binnen en voorbij was 't. Het was een gezellige dag geweest. Hoog bezoek aan Alkmaar's Kaasmarkt MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was een Donder dag jl. wel goed. De koeien werden duur en vlug verkocht. Hoogste noteering was f 220, kwam op naam van slager Dijkshoorn, Den Helder, per pond 28 ct. De handel in gelde- en kalfkoeien was matig. Nuchtere kalveren duur, vlug. De handel in paar den was goed. De koopman L. Vader, Zijpe, ver kocht er nog een voor f 400 bestemd voor de Wie- ringermeer. Oude slachtschapen 17—22 gld. Vette schapen hoogste noteering 21 gld., handel goed. Lammeren voor den slacht niet aangevoerd, voor de weide 5—8 gld. Handel stil. Voor vette varkens werd later op den dag 19 ct. besteed, noteering was 18 ct. De handel in biggen was stug. Schrammen niet aangevoerd. Op de kippenmarkt weinig drukte. JONG HOLLAND GETUIGT VOOR DEMOCRATIE. Landdag der V.D.J.O. te Arnhem op 12 Juli a.s. Zondag 12 Juli a.s. organiseert de „Vrijzinnig De mocratische Jongeren Organisatie" in het Openlucht theater te Arnhem haar derde groote Landdag. Zonder in détails te treden, wordt uit het rijk va- rieerende programma vermeldt: Redevoeringen van Mr. P. J. Oud en Mr. A. M. Joekes; Bezoek onder deskundige leiding aan het bekende Openluchtmuseum; Gemeenschappelijk zingen onder leiding van Boy Wolsey uit Bussum, de samensteller van de bekende liederenbundel „Jan Pierewiet"; Verschillende declamaties, o.a. door Maartje Bier man uit Oosthuizen in Westfries dialect. Voor de Jongeren (leden zoowel als niet-leden) uit Schagen en omgeving bestaat gelegenheid deze land dag te bezoeken. Daartoe vertrekt om 6 uur (n.t.) een autobus uit Wieringerwaard vanaf café van der Woude; vertrek uit Schagen om 6.15 uur vanaf de Markt. Deelnemers uit andere plaatsen, mits bij vol doende deelname, worden op nader af te spreken tijd opgehaald. De kosten van vervoer van en naar Arnhem zullen voor hen slechts f 1.25 bedragen. Hier bij komt voor de leden dan nog f 0.10 (voor niet-le den f 0.25) voor het bezoek aan het Openluchtmu seum. Ook ouderen (boven 30 jaar), die interesse hebben voor de V.D.J.O. zijn van harte welkom; voor hen bedragen de kosten van vervoer f 2. Op het terrein zijn lunchpakketten verkrijgbaar a 35 cent, bestaande uit 2 broodjes met kaas en 1 met ham. Deelnemerskaarten voor de Landdag kunnen wor den aangevraagd bij J. Schoorl Pz. te Schagen; H. K. Koster te Wieringerwaard en J. J. Smit te Dirks- horn, voor Donderdag 9 Juli a.s. Van den oud-lord Mayor van Londen. Alkmaar, 3 Juli. Gistermorgen bezocht een ge zelschap van 91 vooraanstaande Engelschen onder leiding van den oud-burgemeester van Londen, Sir Charles A. Bato de Alkmaarsche kaasmarkt. Men bracht o.m. een bezoek aan een kleine tentoonstel ling, ingericht door samenwerking met de V.V.V. en het Zuivelbureau te 's-Gravenhage. Aan de be zoekers werd door de dames in Noordhollandsch cosfuum een proefje kaas aangeboden,levens werden foto's van de markt aangeboden. Toegelicht door een in Engelsche taal gestelde uiteenzetting van de beteekenis van de Nederlandsche. Zuivelindustrie. DIENSTMEISJE UIT HET RAAM GEVALLEN. Haar toestand is zorgwekkend. Gistermiddag om vier uur is uit een raam op de derde verdieping van een perceel aan de Witte de Withstraat te Amsterdam, een dienstmeisje, dat be zig was de ruiten te lappen, naar beneden gevallen en in een tuin terecht gekomen. Deerlijk verminkt, met tal van verwondingen en inwendige kneuzingen, werd zij door den G. G. en G.D. naar het Wilhelmi- nagasthuis vervoerd. Haar toestand is zorgwekkend. ENGELSCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Boulogne. Een Engelsch sportvlietgtuig, dat onderweg: naar le Touqu-et was, is dicht bij het strand in zee gestort. Het toestel werd vernield. De beide inzittenden werden licht gewond. OERAL DOOR EEN TYPHOON GETEISTERD. Moskou: De Oeral is door een typhoon ge teisterd, welke de oogst vernielde en verdere schade aanrichtte. Eenige personen werden gewond. DUITSGH TOERIST VERONGELUKT Van den Schneehorn omlaag gestort. Bern Tengevolge van het breken van een ijshaak zijn twee Duitsehe touristen in het Ber- ner Oberland van de Schneehorn omlaag ge stort. Geen van hen is om het leven gekomen, de ander werd licht gekwest.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9