Het Hint-feest te Hilversum Grootsclie hulde aan Drjolijn Uit onze Omgeving. De hertog van Kent verlaat ons land Marktberichten. De Fransche ballon „Nord Spherque" een der drie ballons, welke van de feesttereinen werden opgelaten, kiest het luchtruim, welk schouwspel door de duizenden aanwezigen vol belangst elling wordt gadegeslagen. Z I J P E PETTEN. NOODLOTTIG MOTORONGELUK. Zondagmiddag omstreeks 3 uur vond boven op den Droomerdijk een botsing plaats tus- schen een auto en een motorfiets. De auto, J komend uit de richting Petten werd bestuurd door den heer G. Neijls uit Den Helder, ter- 1 Wijl de heer K. Manncveld uit Assendelft, tot voor kort te Dirkshorn, van Camperduin kwam. Laatstgenoemde bekwam een dij- en beenbreuk. Nadat Dr. van Slooten de eerste hulp had verleend, is 't slachtoffer later ver voerd naar een ziekenhuis te Zaandam. De politie stelde een onderzoek naar de schuldvx-aag in W I E R 1 N 0 E N Vrijdag j.1. Iwlden de leerlingen der hoogste klas sen van de o. 1. school te Westerland hun schoolreisje. Op het, programma stonden ditmaal „Schiphol'' en „Art is". Om pl.m. 7 uur ving de tocht aan en werd recht streeks doorgereden tot Alkmaar, waar bij de herten 'énkele oogenblikken werd verpoosd. Na een voorspoedige rit werd daarna om pl.m. half '11 „Schiphol" bereikt. Gelukkig was het weer, dat 'tijdens de rit zeer ongunstig was geweest, aanzien lijk verbeterd, eigenlijk juist geschikt, om de lucht in te turen' naar aankomende en vertrekkende vlieg machines. Wat een heerlijkheid, om eens een paar uurtjes op het prachtige vliegveld der KL.M. door te brengen! 'Hoe "belangwekkend, om de schitterende „Douglas"- en „Fokker'Moestellen van nabij te bewonderen. En dan nog de léerzame uitlegging, die van een en ander wordt gegeven. Zooiets moet den kinderen heel lang bijblijven. Nadat nog een foto van het gezelschap was ge maakt met 't Indië-vliegtuig „Perkoetoet" als ach tergrond en na den inwendigen mensch te hebben versterkt, werd de tocht naar „Artis" aangevangen. Het spreekt wel vanzelf, dat dierentöïn zoowel als aquarium weer de volle belangstelling der kinderen hadden. Vooral de prachtige verzameling pinquins wds iets bijzonders. Doch hoe mooi alles ook was, het werd tijd om te vertrekken en na gegeten te hebben, werd de terug tocht aanvaard. In de beste stemming kwamen allen om pl.m. half tien op Wieringen aan en, het kan gezegd worden, er is volop genoten. Het was een schoolreisje, dat den kinderen veel plezier en den geleiders groote voldoening heeft ge schonken. De reisjes der overige leerlingen hadden reeds plaats gehad op 30 Juni en 1 Juli resp. naar Bergen, enz. en naar Huisduinen. Ook toen hebben de kin deren veel plezier gehad en is alles naar wensch verloopen. Verbouw. De lieer H. Smit heeft aan Gebr. Boersen alhier opgedragen een woongelegenheid te bouwen boven de bij den heer Leeuwenkamp in gebruik zijnde ga rage en auto-reparatie-inrichting. NIEUWE N I E D 0 RP Concert Vrijdagavond jl. gaf het fanfarecorps Excelsior, directeur de heer B. Koolhaas, gezamenlijk met Nie- dorps Gemengd Koor, directeur de heer Jb. I. Ho venier een concert in den speeltuin alhier. Het publick was in grooter getale opgekomen dan wij hier gewend zijn en als nu zij die hebben ge meend het concert op den weg te moeten beluisteren, ook in den tuin hadden plaats genomen, hadden wij kunnen spreken van een groote opkomst. Wij ho pen, dat zulks het volgende concert het geval zal zijn en dan nog meerdere er van overtuigd zullen zijn, dat het een genot is, een dergelijk concert op het mooiste plekje in onze gemeente te kunnen aan- hooren. Vooral met mooi weer mag het toch niemand te veel zijn, daar een uurtje te vertoeven. Het geeft tevens voor directeur en leden een groote voldoe ning, wat zeker medewerkt, dat steeds mooie avon den gegeven kunnen worden. Het was een mooi concert, wat door Excelsior werd ingezet met de mooi opwekkende Feeshnarsch van J. R. v. d. Glas, gevolgd door Patrie et Liberté van E. Rubin, welke nummers, evenals de volgen de opu accurate wijze werden afgewerkt. Vervolgens zong het Koor Boven de Sterren van F. Abt en 't Kerkklokje van W. Hespe, welke liede ren eveneens op keurige wijze ten gehoore werden gebracht. Na wederom een paar mooie nummers van Excelsior, hebben wij vervolgens kunnen genie ten van „De Sterren staan te branden" van O. Koop en ..Meien nacht" van W. Hespe, respectievelijk ver plicht en vrij nummer, waarmede Niedorps Ge mengd Koor op het jl. gehouden concours te Wie- ringen een eerste prijs heeft behaald. Het was in derdaad een genoegen naar deze uiterst mooie en be schaafde uil voering te luisteren. Vervolgens hoo- ren wij van Excelsior nog een paar opgewekte mar- schen Colonel Bogey en Blaze Away, waarmede dit zeer goed geslaagde concert werd besloten. Het geheel was een aantrekkelijk programma, en dat een en ander op zeer verdienstelijke wijze is uit gevoerd getuige mede het hartelijk applaus van het publiek. Het is ons inziens een zeer goede gedachte van de vereenigingen geweest op deze wijze samen te werken en wij zeggen dan ook gaarne „Tot weer ziens". S G H O O R L Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer D. Meereboer, slaagde voor het examen einddiploma aan'het R.K. Lyceum te Alkmaar. Goed afgekomen. Een zoontje van den heer T. werd, den weg over- loopende, door 'n voorbijgaande motorrijder aange reden. Hij bekwam enkele ontvellingen, terwijl de motorrijder wat averij opliep. ANNA PAULOWNA Benoeming en candidaatstelling Hoofd ingeland. De periodiek aftredende Hoofdingelanden V. Kaan en P. J. Zoete zijn als zoodanig herbenoemd. In de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer Lovink tot Heemraad, is voorzien door de benoeming bij enkele candidaatstelling van den heer H. Wilms. Voor de vacature Langelaan (die bedankte wegeM ziekte) zijn candidaat gesteld de heeren P. J. Tim mer en P. Schilderman Cz. De verkiezing zal 25 Juk plaats hebben. HIERINGERMEER MIDDENMEER. Op concours naar Amsterdam. Naar wij vernemen zal de plaatselijke Muziekver. Wieringermeerfanfare deelnemen aan het op 6, 12 en 13 Sept. te Amsterdam te houden Groot Internatio naal Concours van Zang- en Muziekverenigingen. Het corps denkt uit te komen in de 3e afdeeling. Naar Birkhoven. Per autobus hebben uit onze dorpen naprhet Zon dag j.1. te Birkhoven gehouden Vara-zomerfeest ruim 50 personen deelgenomen. Te pl.m. 6 uur .ls morgens werd reeds afgereden. Het koolzaad maaien reeds beëindigd. De lcoolzaadoogst bij de Cult. Mij. is in zeer kort tijdsbestek beëindigd. In nog minder dan 2 dagen is de totale oppervlakte, p.l.m. 130 H.A. gemaaid. Voor de graanoogst zal nog in verband met het vrij groene gewas, een korte onderbreking noodza- kei ijk zijn. - - HOOGWOUD Door de afd. Hoogwoud en Aartswoud van den Bond van oBerinnen en Plattelandsvrouwen werd Vrijdag j.1. een bezoek gebracht aan de Persilfabrie- ken te Amsterdam, aan welk tocht door 59 dames werd deelgenomen. Veel leerzaams was in de fabrie ken te bezichtigen, terwijl na den. rondgang een uit stekende lunch werd aangeboden. Daarna werd door verschillende dames nog een bezoek gebrapht aan Schiphol, waar een 16-tal de verleiding piet. konden weerstaan om een rondvlucht te maken boven Am sterdam. Hoogst voldaan keerde het gezelschap des avonds weder huiswaarts. WINKEL Begunstigd door prachtig weer, maakte de afdee- ling Winkel van den Ned. Bond van B. cn andere PI. Vrouwen j.1. Donderdag haar zomeruitstapje. Op het programma stond: bezichtiging van het raadhuis te Hilversum en bezoek aan de Gerofabrieken te Zeist. Half negen aanvaardden ruim 40 dames in een tweetal H.A.B.O.-bussen den tocht door het Gooi naar Hilversum, waar het gezelschap half twaalf arriveer de. Onder deskundige leiding werden de bezoekers in het raadhuis rondgeleid en omtrent bouw cn in richting uitvoerig ingelicht. Het grootsche werk maakte dan ook een machtigen indruk. Na te Hilversum eenige verfrisschingcn te hebben gebruikt, ging men in een uiterst gezellige stemming verder naar Zeist, waar de directie der Gerofabrieken voor een welwillende ontvangst had zorg gedra gen. Met nog twee andere gezelschappen werd de rondleiding door de fabrieken begonnen. Eerst werd in een daarvoor speciaal ingericht lokaal aan de dames op een zeer begrijpelijke wijze uitlegging ge geven over de samenstelling van het materiaal cn, de vervaardiging van de verschillende Gero-voorwer- pen Zelfs het eenvoudigste voorwerp, bleek veel ar beid te vereischcn. zoodat het niet te verwonderen viel, dat een 500 personen hier werk vinden aan de talrijke machines. Enorm was de verscheidenheid der artikelen en zoowel van de soliditeit als van het streven, zich te richten naar do eischen der moderne, huishouding, kreeg men een hoog denkbeeld. Ook de prijsnoteering vestigde den indruk, dat dit Nederl. fabrikaat met het buitenland best kan con- curreeren. In de modelkamers lagen de voorwerpen keurig geëtaleerd; alle bezoekers kregen een fraai uitgevoerd koffielepeltje. Ten slotte werd door de directie aan de dames een thée aangeboden in hotel „Hermitage" te Zeist. On der het aanhooren van 'n gezellig strijkje, werd op dit rustige plekje, na het geroezemoes der fabriek, veel genoten. Na hartelijken dank te hebben gebracht voor 't vele, dat gezien en genoten werd, nam men afscheid. Het volgende bezoek gold de pyramide van Auster- litz; hier verwijlde men eenigen tijd, genoot men van het prachtigo uitzicht, om daarna op do terug reis het Belgische monument onder Amersfoort tc bezichtigen. Ongeveer 8 uur was men te Amster dam, om bij Heek den inwendigen mensch te ver sterken. Ten slotte arriveerde men ruim 12 uur te Winkel, uiterst voldaan over den schitterend ge slaagden tocht. GEMEENTE SCHAGEN. Gehuwd: Leijden Iljalmar Axel en Molenaar Ca- tharina Margaretha; Pepers Martinus en Brantenaar Anthonia. POLITIE. Verloren: een gouden broche. Ant. Rev. Landdag in Artis Op de Zaterdagmiddag in Artis te Amsterdam ge houden landdag der A.R.-partij voerde o.a. het woord de oud-minister J. J. C. van Dijk, die opwek te om bij de komende verkiezingsstrijd vooral op de bres te staan voor die vrijheid, welke geen ongebon denheid beteekent, de vrijheid zooals de Anti-revo- lutionnair die ziet. Spr. wees op de worsteling op geestelijk gebied, welke onze tijd te zien geeft en brengt de noodzaak naar voren te zorgen voor een sterke weermacht. Nadat ook Ds. J. Fokkcma van Amsterdam gowe- zciir had op de noodzaak van eensgezinde actie, was inmiddels Dr. H. Colijn op den landdag verschenen. Met groot gejuich werd hij door de honderden be groet. De voorzitter Ds. Bijlevcld heette hem liarte- lij welkom en hem werd toegezongen psalm 118 vers B. Dr. Colijn betrad vervolgens het spreekgestoelte en fceide, dat men hier geen rede van hem mocht ver wachten, maar een toespraak, een opwekking tot mo bilisatie voor den verkiezingsstrijd, die ons te wach ten staat. Die strijd, zei spr. zal fel worden. Voortee kenen hebben zich reeds vertoond. Hij zal gelijken op die van 1905. Hij zal fel zijn omdat we in zoo'n won derlijken tijd leven, omdat we in een revolutionairen tijd leven. Dat beteekent niet dat er bloed vloeit, maar dat er op elk terrein diep ingrijpende verande ringen plaats hebben. In de eerste plaats op Staat kundig terrein. Het constitutioneel parlementair stelsel was de hoeksteen van de regeeringen en wat is er, vraagt spr., na enkele jaren van over ge bleven. Hoeveel is er al niet gevallen op dat gebied en hoeveel wankelt er niet. De ko mende verkiezing zal hier in Nederland ook beslissen over de vraag welk regeeringssy- steem zal kunnen worden gehandhaafd. Daarom moeten we kleur bekennen. We moe ten klaar voor oogen houden wat goed is voor land en volk. Bovendien zijn er nog de moeilijkheden van het economisch leven. We hebben getracht ons zoo goed mogelijk bij de omgeving aan te passen. Eiken dag wordt het echter openbaar dat wij niet op dien weg kunnen doorgaan. De boeien waarin het bedrijfsleven is geklonken, zullen worden ge slaakt. Ook dit zal een van de punten worden in den strijd en wanneer spr. dan denkt aan de. geestelijke verwarring dan wordt het hem bang te moede. Weo zullen kleur moeten bekennen te miden van het vele, dat wankelt. En dan komt spr. tot de vraag, welke houding de anti-rev. partij daartegenover moet aannemen. De eerste eisch waar men aan zal hebben te beantwoor den wordt uitgedrukt in het woord: rust. Onbewogenheid te midden van getier, gevaar, verwildering. Er gaat bijna geen week voorbij of er verschijnt een bock, er gaat bijna geen dag voorbij of er verschijnt een blad, waarin betoogd wordt hoe we moeten komen uit de verwarring. Daarom zegt spr. rust in den zin van onbewogenheid. Terwijl alles om ons roept om actie, roep ik u toe: rust. En dan maakt spr. een vergelijking met het ge bouw, dat op een rots was gebouwd. Het kan bij een stormvloed wel schade bekomen, maar het werd niet van zijn fundament gerukt. Zoo is het ook met onze beginselen, zegt spr. We kunnen wel eens mistasten bij de toepassing maar dat doet niets af aan die hooge beginselen. Het woord Gods is onveranderlijk en daarom als we maar altijd weer teruggaan naar dat woord, dan kunnen wc in een toestand komen, waarin we niet geslingerd worden van links naar rechts. Naast de rust is toch nog ook iets anders noodig zoo vervolgt spr., en wel buitengewone krachtsin spanning. We moeten brengen aan hetNederland- sche volk wat noodig is. Het gaat dan in hoofdzaak om de Nederlandschc staatszekerheid, de fundamen ten van het economisch leven, om behoud van een vrij geestelijk leven en het keeren van de ontwik kelingsgezindheid die hoe langer hoe meer op de volken van Europa beslag legt. Spr. komt dan tot de vraag hoe de strijd gevoerd moet worden. We moeten ons daarbij vastklemmen aan onze beginselen, maar er moet met waardigheid gestreden worden. Spr. heeft er zich over verheugd op dezen landdag te mogen zijn. (Langdurig ap plaus). De voorzitter, ds. Bijleveld, dankt allen die hebben bijgedragen tot dezen dag. De kroon van den dag was de aanwezigheid van dr. Colijn, die heeft aangemaand tot rust en onbe wogenheid. Nu gij in ons midden zijt, we willen u zeggen, zei spr. dat we u lief hebben. (Gejuich) omdat ge een van de onzen zijt, die zich nooit ge schaamd heeft dat te zeggen. Die liefde is dien laa1> sten tijd niet verminderd, nu ge door modder zijt bespat. Wij zijn aan U verbonden met den band van dat beginsel, het beginsel van de A.R. Partij. Tenslotte werd dr. Colijn toegezongen het laatste vers van Psalm 131: De Heer zal u steeds gadeslaan. Daarna werd de landdag op de gebruikelijke wijze gesloten. Amsterdam, 5 Juli Met het prive-vliegtuig van den koning ven Engeland, de rood en blauw geschilderde de „Havilland Rapid is de hertog van Kent hedenmorgen, kort voor half twaalf van Schiphol vertrokken om naar Londen te rug te keeren. Het fraaie vliegtuig was tijdig tot voor deü uitgang van het terras gereden, waar de Union Jack wapperd naast de Nederlandscke Driekleur en de vlag met het Amsterdamsche wapen. Kort voor elf uur kwam burgemeester De Vlugt op Schiphol aan om, tezamen met den havenmeester van Schiphol, den heer Dellaert dejj hertog te ontvangen en uitgeleide te doem De hertog van Kent was omstreeks negen uur van het Loo vertrokken vergezeld door enkele heeren van zijn gevolg, den hem toegewezen ad judant van HM de Koningin Jhr. Oe Jonge van Ellemeet, den Britschen gezant te 's Gravenhage sir Hubert Montgomery en lady Montgomery. Te ruim elf uur reden de hofauto's het voor plein van Schiphol op. De prins werd hier ver welkomd door burgemeester dr. de Vlugt, den' heer Dellaert en de overige autoriteiten die in middels waren aangekomen om afscheidtenemen Alvorens te vertrekken, overhandigde de her tog van Kent den schauffeur van de hofauto's* die hem gedurende zijn driedaagsch verblijf in ons land gereden hebben, ieder een geschenk als aandenken aan zijn bezoek. Naar wij veiN namen, had de hertog van Kent, voor zijn vei> trek van het Loo ook daar de leden van het per soneel ten paleise, die speciaal met de zorg vooï! den Engelschen gast belast waren, met geschen ken bedacht. De hertog van Kent onderhield zich eenigen tijd met den burgemeester wien hij o.a. zijn groo te ingenomenheid over zijn verblijf hier te lande te kenqen gaf, en vervolgens sprak hij nog eeni gen tijd met den gezant, sir Hubert. Inmiddels had de piloot van het Koninklijk vliegtuig, captain Fielden, de beide motoren aan het draien gebracht en nadat de prins op har telijke wijze van alle aanwezigen met een hand druk had afscheid genomen, sthpfe hh' in' en taxiede naar den Noord-Oos tel ijken hoek van vliegveld, om in de juiste positie in den wind te komen om op te stijgen. Het was de havenmeester van Schiphol, de heer Dellaert persoonlijk, die het startsein gaf. Te ongeveer tien minuten voor half twaalf stoof het roodblauwe vliegtuig over het veld om even later los van den grond te raken en in rech te lijn in Zuid-Westelijke richting te verdwijnen* STEEKPARTIJ TE KAATSHEUVEL. Arbeider den hals afgesneden. Kaatsheuvel, 6 Juli: Tijdens de kermis te Kaatsheuvel bij Waalwijk, kregen in den afgeloopen nacht de arbeiders Demmers en Van Ree ruzie, het geen weldra in een vechtpartij oversloeg. In een oog wenk werden de messen getrokken, waarbij Van Ree den ander zoo'n diepe snede in den hals toebracht, dat de dood spoedig intrad. De dader is door de marechaussee gearresteerd. 900 MENSCHEN IN LEVENSGEVAAR. Tokio, 6 Juli, A.N.P.: Het Russische vracht schip „Cima", dat 4.000 ton meet, is in den mist ge strand bij het eiland Onekaton in de groep der Koe« rillen. De machinekamer heeft ernstige averij. Aan boord bevinden zich niet minder dan 900 menschen, voor het meerendeel visschers. De toestand is zeer ernstig, daar schepen, die hulp willen bieden, de plaats van het ongeluk nog niet hebben kunnen be reiken wegens den dichten nevel. Het schip was op weg van Wladiwostok naar Petrapowlowsk. De Russische schepen „Orochon" en „Boerewsti- nik" hebben van de Japansche autoriteiten vergun ning gekregen om de havenzone van One-katon, die anders voor buitenlandsche schepen verboden gebied is, binnen te varen. NOORDSCHARWOUDE, 6 Juli. Aanvoer: 200900 Kg. aardappelen: Schotsche mui zen f 2.503.80, grooten f 2.50—3.50, bl. eigenh. f 4.40 4.80, drielingen f 2.102.80, kleine f 11.30. 400 stuks bloemkool f 5.60—6.30. MEDEMBLIK, 4 Juli 1936. Schotsche muizen f 1.75, kleine muizen f 11.05, grove Schotsche muizen f 1.25—1.30, borgers f2—2.30 per 50 Kg. ALKMAAR. 4 Juli 1936. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier. Aanvoer: 190.000 kipeieren: 5860 Kg. f2.55—2.65, 00—62 Kg. f2.60—2.85, 62—64 Kg. f 2.65-2.95, 64—66 Kg. f2.853, eendeieren f2.102.30 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 4 Juli 1936. Aanvoer: 153.400 Kg. aardappelen: Schotsche mui zen f 3-503.70, id. grove export f 2.50, id. drielingen f2.202.70, eigenheimers f4.705. ALKMAAR. 4 Juli 1936. Op de heden gehouden botermarkt waren de prij zen voor: groothandel 67V272% cent en kleinhan del 70—75 ct. Handel matig. Kipeieren (groothandel) f2.50—2.90. Handel goed. Eendeieren f 2.10. ALKMAAR 4 Juli 1936 Op de beden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 5 Paarden f 100-f 250: 6 Nuchtere kalveren (slacht) f 6f 101 7 Vette schapen f 17 en 2 Bokken of geiten f 8— f 12. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Juli 1936. Aanvoer: 300.000 Kg. aardappelen: Schotsche mui zen f3,504.10, grooten f3.50, bl. dito f4.50—5.10, dr. f "23.30, kleine f 1.24—1.40, 940 Kg. peen 4.70—6.90. 11.000 Kg. roodc kool f 3.10—4.10, 2925 Kg. tomaten; Af 11—11.40, B f 11.90—12, C f 9.20, CC f 4.10, 1300 st. bloemkool f 8.70—12.50, 2e soort f 4.50—5.30.

Schager Courant | 1936 | | pagina 4