Aan den vooravond Olympische Spelen Maandag 6 Juli 1836. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10012 van de Rijkssportveld en Olympisch Dorp maken een machtigen indruk* Athletiekwedstrijden te Wieringerwaard. Voetbal Berger Sportvereeniging. ELK LAND ZIJN EIGEN KEU KEN. IS DIT ALLES EIGEN- LIJK NIET TE MOOI? Rechts een luchtfoto van het ge weldige complex gebouwen en ter reinen, die tezamen het Rijkssport veld vormen. dat de bezoekers van iedere natie met hun landslied den in hetzelfde stadsdeel kunnen worden onderge bracht. Een over de stad verspreid net van Inlich- tingenbureaux staat den gasten ten dienste en een leger 'van taalkundig geschoolde gidsen bieden hun hulp aan. Het verhoogen van prijzen in hotels en restaurants is verboden, wat intusschen niet weg neemt, dat de prijzen desondanks toch een kleinigheid gestegen zijn, naar ik hier te Berlijn kon bemerken. Deze prijsver- hooging is echter uiterst gering, zoodat ik met mijn reischèques in de Duitsche hoofdstad nog heel wat gocdlcooper leef, dan in het goede vaderland met zijn niet minder goede guldens. Intusschen zit er heel wat meer aan de voorberei ding van de-Olympische Spelen vast dan het bouwen van een rijkssportveld, een Olympisch Dorp en het organiseeren van het vreemdelingenverkeer. Veel en veel meer is er gedaan, maar over de kleine bijzon derheden, die juist het werk zoo ingewikkeld ma ken, zal ik in een volgenden brief uitwijden, om thans nog even terug te komen op den indruk, die Rijkssportveld en Olympisch Dorp op den toeschou wer maken. Gewezen heb ik al op het streven naar eenvoudige lijnen, die eer de schoonheid verhoogen dan verkleinen. En hoewel men in dit streven zeer zeker geslaagd is, ontkomt men eigenlijk toch niet aan den indruk, da dat alles wat al te mooi, wat al te groots is opgezet. Sport is goed en Olympische Spe len dienen een hoog doel: verbroedering der volken. Maar toch is het verantwoord in een sportieve on derneming dergelijke kapitalen te investeeren. als onze Oosterburen ongetwijfeld hebben moeten doen, om zoo goed voor den dag te komen? Zeker, wij begrijpen, dat de Duitschers den buiten landers wilden bewijzen dat alles in hun land „klapft", dat er niet zulke barfoaarsche toestanden heerschen, als sommigen ons wel eens willen doen gelooven; kortom men wilde een goeden indruk ma ken. Daar is men zeker in geslaagd, ook als het wat minder mooi was geweest. Intusschen kunnen wij buitenlanders niet beter doen, dan al het gebodepe, dat alle verwachtingen verre overtreft, te aanvaar den. EEN OLYMPISCHE OLIJFBOOM IN BERLIJN. Athene's burgemeester Kotzias, beijvert zich er voor, dat een zoo groot mogelijke Grieksche ploeg naar de a.s. Olympische Spelen zal worden gezon den. Op zijn aandringen heeft de stad Athene een extra-subsidie van 100.000 drachmen beschikbaar gesteld vor de uitzending van een Grieksch Olyrrï- pisch elftal. Ook ijverde hij voor de uitzending van 15 leerlin gen en twee onderwijzers' naar het Olympische jeugdkamp, waartoe dan ook door het desbetreffen de ministerie besloten werd. Zelf zal de sportieve burgemeester in Berlijn niet ontbreken. Hij heeft het Duitsche Olympische Comité een wilde olijfboom aangeboden, waarvan de. wortels in aarde van den berg Olympus zullen staan. Voor den boom, die tij dens de spelen kan worden bezichtigd, wordt een speciale broeikas gemaakt. Uitgeschreven door de Gymnastiekvereeniging Olympia en begunstigd door prachtig zomerweer, hebben alhier op ons mooie Sportterrein Zondag middag Atletiekwedstrijden plaats gehad, waarvan de uitslag was als volgt; Dames Hoogspringten. 1. L. Hcnsema, Brunshilde, Groningen, 1.45 M.; 2. N. van Balen Blanken, Olympia, Wieringerwaard, 1.45 M.; 3. T. v. d. Kolk, idem 1.42Vè M.; 4. R. vafi Asselt, B.G.V., Bloemendaal, 1.40 M. na loting. Barnes Kogelstooten. 1. E. Krijthé, Bruuhilde, Groningen, 9.91 M.; 2. Mevr. v. WijkBosma, H.E.V., Hoorn, 9.75 M.; 3. H. P. Munnekes, Simson, Amsterdam, 9.61 M. Dames Hordenloop. 1. N. van Balen Blanken, Olympia, Wieringer- waard, 13.5 sec.; 2. L. Hensema, Brunlhilde, Gronin- gen, 13.5 sec. Dames 100 M. hardloopen. 1. G. Veldman, Brunhilde, Groningen, 13.5 sec.; 2. A. de Bruin, Nieuw Brunhilde, Leiden, 13.6 sec.; 3. B. Langhout, Brunhilde, Gi'oningen, 13.6 sec.; 4. F. .Benen-dis, B.G.V., Bloemendaal, 13.7 se.; 5. C. Claudé, Brunhilde, Groningen, geen tijd. Dames Verspringen. 1. Ans de Bruin, Nieuw Brunhilde, Leiden, 5.01 M.; 2. A.. Vos, Brunhilde, Groningen, 4.89 M.; 3. N. van Balen Blanken, Olympia, Wieringerwaard, 4.81 M.: 4. R. van Asselt, B.G.V., Bloemendaal, 4.70 M.; 5, F. Berendis, B.G.V., Bloemendaal, 4.63 M. Dames 4 x 100 M. hardloopen: 1. Brunhilde, Gi-oningen 53.8 sec.; 2. Brunhilde 3, Groningen 54.7 sec.; 3. RG.V., Bloemendaal, 55.6 sec.; 4. Olympia, Wieringerwaard, geen tijd. Dames discuswerpen: 1. E. Veldman, Brunhilde, Groningen 30.25 M.; 2. H. P. Munnekes, Simson, Amsterdam 28.65 M.; 3. N. Walrecht, Brunhilde, Groiógen 27.20 M.; Heeren discuswerpen. 1. K. Schenk Jz., Olympia, Wieringerwaard 33 M.; 2. J. Boot. Lijnden, Haarlemmermeer 32.25 M. Heeren hoogspringen: I. K. Schenk Jz., Olympia, Wieringerwaard i.671/^ M., 2. J. Mooiweei-, B.G.V., Bloemendaal 1.62y2 M.; 3. H. H. Kluft, Turnlust, Beverwijk 1.55 M. Heeren kogelstooten: 1. W. Kuchlein, Lycurgus, Schagen 10.83 M,; 2. C. Blaauw, Bato, de Rijp 10.40 M. Heeren 1500 M. hardloopen: 1. J. Bakema, Quick, Groningen 4.36.07 min.; 2. Dekker, Turnlust, Grootebroek 4.46.02 min. Heeren 100 M. hardloopen: 1. J. van der Wal, Quick, Gi-oningen 11.6 sec.; 2. A. Schaap, Turnlust, Beverwijk 11.6 sec., na loting met no. 3.; 3. J. Roozenhurg, Quick, Groningen 11.6 sec. Heeren hink-stap-sprong: 1. K. Schenk Jz., Olympia, Wieringerwaard 13.29 M. 2. J. G. Boelsums, U.D.I., Kolhorn 12.10 M., 3. G. Moen, Achilles, Zaandam 11.88 M. Heeren 4 x 100 M. hardloopen: 1. Quick, Groningen 46.4 sec.; 2. U.D.I., Kolhorn 48 sec.; 3. B.G.V., Bloemendaal 48.1 sec. Heeren, Zweedsche estafette, 400, 300, 200, 100 M: 1. Quick, Groningen 2 min. 14.6 sec., 2. Olympia, Wieringerwaard 2 min. 15.6 sec. Heeren, touwtrekken tot 275 KG.: 1. Sportvereeniging Beemster. (Van onzen bijzonderen V.P.B.-correspondent.) BERLIJN, Juli 1936. Over vier weken, op 1 Augustus 1936, zullen de Olympische Spelen, die dit keer door Duitschland ge organiseerd worden, beginnen. De voorbereidingen, 'die regeering en volk getroffen hebben, zijn met één woord geweldig en daar alles op het oogenblik tot in de kleinste kleinigheden geregeld is, kunnen wij thans wel reeds een groot overzicht geven. Het rijkssportveld, dat op initiatief van Hitier zelf is aangelegd en beschouwd kan worden als het groot ste sportterrein ter wereld, is gereed. JEnorme bouw werken zijn hierop volgens de plannen van den ar chitect Werner March verrezen. Breede wegen leiden naar het Olympische stadion en zelfs is men er toe over gegaan, hier een nieuw station neer te zetten. Door dezen enormen opzet zal het mogelijk zijn, voor de eerste maal in de geschiedenis van de Olympi sche Spelen alle wedstrijden afgezien van roeien en zeilen in de onmiddellijke nabijheid van elkaar te doen houden. Het rijkssportveld is gelegen in het' deel van Berlijn, BerlinGrünewald en meet niet piinder dan 131 hectaren. Het kernstuk wordt ge- yormd door het Olympische Stadion, dat plaats biedt aan honderdduizend toeschouwers. De - feestweide, die beheerscht wordt door den 76 meter hoogen klok kentoren, meet 12 hectaren; hier kunnen niet minder dan vierhonderdduizend menschen verzameld wor den. Het zwemstadion beschikt over 8000 toeschou wersplaatsen. Verder vindt men op het rijkssportveld een openlucht-theater, hockeyvelden, schietbanen, kortom elke sport vindt hier een geschikt terrein. Het Olympisch Dorp is op 14 K.M. afstand van bet rijkssportveld te midden van een heerlijke om geving gebouwd. Het bestaat uit 160 gebouwen, het een. al mooier dan het ander, waarin de mannelijke deelnemers aan de Spelen zullen worden onderge bracht. Iedere natie krijgt zijn eigen woondistrict en alle maatregelen zijn getroffen, om den verschillen den delegaties het verblijf te Berlijn zoo aangenaam mogelijk te maken. 38 keukens zijn er en even zoo vele eetzalen, waarin de deelnemers zich te goed kunnen doen aan het eten, dat geheel volgens de gewoonten van hun land is toebereid. Rijst met ker rie voor de Britsch-Indiörs zal er al evenmin ontbre ken als onze goede Nederlandsclie biefstuk. Alles wat tot sport en training behoort is rijkelijk aanwezig. De waschlokalen bevatten zitbaden en douches, alsmede een stoombad. Een geweldige hal, uitgerust met alle trainingsmateriaal bevindt zich fnidden in het dorp. Verder is er nog een groote recreatiezaal, zoodat de athleten zich niet behoeven te vervelen. Het geheel werkt harmonisch door zijn stille een voud en schoonheid, die men aan een groote doelma tigheid heeft kunnen paren. Maar niet alleen voor de athleten, ook voor de gasten is op schitterende wijze gezorgd. Onze ooster buren willen op hun bezoekers den best mogelijken indruk maken en daarom heeft men zich bij de tech nische en organisatorische voorbereidingen ten aan zien van het onder dak brengen der buitenlanders alle mogelijke moeite getroost. Thans is men zoover, Hieronder: De 250 nieter lange tribune in het zwemstadion, waarop 6000 bezoekers plaats kunnen vinden. 1 Na afloop werden de prijzen met een toepasselijk woord door den heer Jb. Kaan Kz., voorzitter van Olympia in het Wapen van Wieringerwaard uitge reikt. De heer H. Jonker Hz. heeft zich als megafo- nist zeer verdienstelijk gemaakt, terwijl de heer A. M. Oudendijk met zijn gramofoonversterker voor een vroolijk stukje muziek zorgde. Rond het IJsselmeer. Er zal weer een record-aanval worden onderno men en wel door Dirk Vermeulen. Indien vandaag het weer medewerkt, zal hij om 5.30 uur starten bij het Tolhuis te Amsterdam. Uitgereikte licenties. W. Vonk, Hoom, P, Bleelcer, St. Pancras; beiden nieuweling. Boeten. De Alkmaarsche renner M. Bol, werd door de N.W.U. beboet met f5.wegens het niet starten voor het kampioenschap van Nederland op de Sta- dionbaan te Amsterdam. Individueel kampioenschap van Nederland op de baan, hebben de navolgende 'renners uit onze omgeving ingeschreven: Amateurs: P. G. Zandvoort en J. N. Zandvoort, bei den uit Alkmaar; Onafhankelijken: K. den Hartog, Beemster; J. Kui per, Julianadorp; D. Klink, Wieringen; W. Metz, Alkmaar, De ronde van Ilpendam, Deze wordt gehouden op 8 Juli a.s., zulks met toe* stemming van de verschillende autoriteiten, o.m. van den Edelachtb. Heer Burgemeester van Ilpendam, waaraan het hoofdzakelijk is te danken dat deze open course mag worden gehouden. De medewerking van de burgerij is daar verrassend. Iedere winke lier schonk prachtprijzen. Zou het niet mogelijk zijn een ronde van Schagen te organiseeren? Kom West-Friesland, steek de han den uit de mouwen. Het zou voor Schagen als cen trum-plaats weer veel volk trekken. Clubkampioenschap F.W.N.H, Het clubkampioenschap van de federatie Noord- Holland, werd dit jaar gewonnen door de Amster- damsche rennersclub Olympia, met 11 punten; tweede werd le Champion met 8 punten; derde de Kampioen met 5 punten. Totaal werd door 8 clubs hieraan deel genomen. Kampioenschappen op den weg. De kampioenschappen-op den weg werden te Ho- gerheid verreden. Kampioen der veteranen werd D, Vermeulen uit Amsterdam, met 700 meter voorsprong op. zijn concurrenten. Een uitstekend resultaat. Open sterrit. De Ren- en Tourvereeniging „West-Friesland", zal naar verluidt, in de maand Augustus een Sterrit or ganiseeren voor verschillende categoriën. Tevens zullen toeristen aan dezen rit kunnen deelnemen. De komende wedstrijden, 8 Juli: Ronde van Ilpendam. Deze ronde is uitge schreven door de Amsterdamsche Sportclub „Ger- mania". 12 Juli: Grasbaanwedstrijden te Hoorn. 19 Juli: Grasbaanwedstrijden te Medemblik. 27 Juli: Open courses in. de Midden-Beemster om den Kavervé-beker,uitgeschreven door Excelsior. NOORDSCHARWOUDE. Wielrennen Onderling Genoegen, De ren- en tourvereeniging Onderling Genoegen hield Zondag de tweede rit om de aV'n' Zijl Beker, voor Juniores, A en B klasse. De uitslagen hiervan waren als volgt: Jiwiiores, 28 K.M.: 1. P. 'Zeegers, 53 min. 24 sec.; 2. H. Groen, 53 min. 47 sec.; 3. Bas Spanjaart, 52 min., 17,4 sec. (teruggezet naar de derde plaats). B-klasse, 3S K.M.: 1. C. de Mayer, 1 u. 12 min. 50 sec.; 2. C. Zeegers 1 u. 13 min. 32 sec.; 3. K. Heidsma 1 u. 15 min. 38 sec. A-klasse, 56 K.M.: 1. P. Kort, 1 u. 40 min. 42.2 sec.; 2. J. van Zijl, 1 u. 45 min. 42 sec.; 3. W. Dek ker, 1 u. 48 min. 24 sec. De a-adspiranten door Alkm. Boys b uit geschakeld; B.S.V. b deed kranig werk en veroverde in groep 28 den eersten prijs De groote jaarlijksche adspirantendag is weer ach ter den rug en is, dank zij de uitmuntende organi satie, weer schitterend geslaagd. Ook het weer werk te er toe mede om het adspirantenfeest tot een waar succes te maken. Wat de B.S.V. elftallen betreft, is het geheel an ders uitgekomen dan we gedacht hadden. Immers, we voorspelden voor de a-adspiranten een overwin ning op Alkm. Boys b en de jongste ploeg van Ber gen hadden we weinig succes toegedacht, maar het is gansch anders uitgekomen! B.S.V. a verloor den eersten wedstrijd tegen de rood-wit geblokte Alkmaarders met 1—0, al dienen we onmiddellijk te zeggen, dat een gelijk spel de verhouding beter zou hebben weergegeven. De eenige goal werd gescoord door een der B.S.V.-backs, die een zachten roller van richting deed veranderen en in eigen doel deponeerde. En daar dit punt in het tweede kwartier kwam, was het moeilijk gelijk té komen, daar de Boys stug verdedigden. Toch had Jan Eriks bijna succes gehad met een keurig schot in den uitersten beneden hoek, dat echter door den doelverdediger even keurig werd gestopt. Jammer, dat Dick Oosterling door een misverstand niet gekomen was en de voorhoede uit vier man bestaande daardoor veel van kracht had verloren, In de verliezersronde herstelde de a-ploeg zich schitterend en klopte Succes a uit Wieringen met niet minder dan 6—0. Als de Berger jongens in den eersten wedstrijd zoo hadden gespeeld als tegen Succes, zouden zij ongetwijfeld niet hebben verloren. Nick v. d. Berg was topscorer met drie fraaie doel punten, waarvan een keurige kopbal uit een mooien voorzet van Hans Busselmann. Jan Eriks scoorde twee goede doelpunten, terwijl aanvoerder Kuipërs, eveneens met een kopbal een van de lat terugsprin gende kogel van Jan Eriks, in een doelpunt omzette. Over de b-ploeg van B.S.V. kunnen we allszins te vreden zijn. Nadat in de ochtenduren K.V.V. d met 30 geklopt was, werd in den beslissingswedstrijd

Schager Courant | 1936 | | pagina 5