Het grootste winstgevende natuurwonder. et huis Zomer-raad Woensdag 8 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 10014 met de Ifc 1* 1 „En eeuwig zingen de Bosschen" Boekhandel Trapman Haar verjaardag 'Niagara Falls de ideale stad. Schoonheid en techniek werken hier samen. INDIEN er één plaats in Amerika wordt ge vonden, welke door haar veelzijdige schoon heid de aandacht van den toerist op zich heeft eten te vestigen, dan is het wel Niagara, op de grens van Canada en de Vereenigde Staten gelegen. Meer dan een eeuw lang staat het in de geheele wereld bekend als het tooneel van een der schoonste natuurschouwspelen. Da'arnaast ■wist de techniek de natuurkrachten van het wa ter tebenutten, zoodat het sedert 1881 bekend werd als de Tower City van de wereld, en ein delijk heeft de propaganda voor Niagara als .woonstad en verblijfplaats deze stad tot een der sterkst groeiende in den staat New York ge maakt. Nergens in Amerika of, zoo men wil, ner gens ter wereld heeft men zooveel natuurwon deren bijeen, dan juist daar. De machtige, don derende waterval, 'swerelds achtste wonder, spot hier met dichters en kunstenaars. Het is niet mogelijk den eersten indruk weer te geven en geen schilder is in staat met het penseel de kleu ren te schetsen,- welke de zon op de 167 voet diep vallenden waterstroom toovert. Een ge mengd gevoel van vrees en vervoering overmant den bezoeker, die voor de eerste maal deze mach tige scène aanschouwt en wel telkens wanneer hij weerkeert. De Groote Geest van Iroguis, een der vijf Noord-Amerikaansche stammen, be- toovert hem geheel en al. Hier staat hij, het hoofd gebogen,- voor het gezamenlijke graf van den Idiaan en diens blanken broeder. Geschiedenis, romantiek en natuurlijke schoon Ëeid hebben hier samen gewerkt om Niagara tot het Mekka van de beschaafde wereld te vervor men. De toeschouwer, die hier aan den rand van de ontzaglijke watermassa staat, kan zich ter nauwernood het beeld weer duidelijk voor den geest halen, van den snel aankomenden stroom, die zoodra het den afgrond nadert, alles wat het met zich meevoerde, daaraan ten offer brengt. Eet bestaan van den waterval wordt door de geschiedenis op 50.000 laar ge schat. Hier was het dat de onverschrokken mis- sionnaris den strijd aanbond tegen de wildernis en zijn bewoners en alom het Evangelie verkon digde. Hier aan de grens van Niagara bouwde La Salie de „Griffioen" het eerste schip, dat over de bovenmeren voer. Hier was het brand punt van den strijd tijdens den oorlog met En geland, in 1812 en werden de bewijzen geleverd van geloof en moed, welke de bouwstoffen vorm den voor de groote Amerikaansche republiek. Wanneer de vreemdeling, die voor het eerst den waterval heft gadegeslagen, zich omkeert en de plaats verlaat kijkt een Indiaan hem na met een blik, welke duidelijk verraadt, dat hij wil zeggen „Weer een bekeering van Nee-ah-Ga- nat" zooals hij dat noemt. Er zijn evenwel talrijke wonderen, waarvan dit grootste zich aan den Amerikaansche kant van Niagara vertoond Daar is b.v. de Dainty Bri- del Voil, de sierlijke sluier door het water ge vormd en de hoefijzer val, welke als het ware de brug vormt, welke de twee groote volkeren van Amerika vereenigt. Daar wordt de grootheid van het Amerikaansche volk, dat met trots de leider van de hedendaagsche wereld noemt, gesymbo liseerd. Op tal van andere plaatsen, vraagt de natuur de aandacht van den bezoeker. Het Pros. Park dat 10 acres beslaat, ligt langs de FEUILLETON Naar het Engelsch JLI X door I A. E. W. Mason 35. ;,In het duister van dien nacht, raakte Miss Ann het gezicht aan van een vrouw zoo zij dien nacht in het geheel een gezicht heeft aan geraakt". Jim stond volkomen verplet. ï,U gelooft dus, dat zij ons wat voorgelogen heeft?" riep hij uit. Hanaud stak waarschuwend een hand omhoog -„Ik geloof niets", zeide hij. „Ik kijk uit naar een misdadiger". j,Ann Upcott!" Jim sprak den naam met ver bazing uit. „Ann Upcott!" Toen herinnerde hij zich, hoe zij er uit had gezien terwijl zij haar verhaal deed, het gelaat verwrongen van schrik haar stem trillend. „0, het is onmogelijk, dat zij loog. Er bestaat niemand, die zulk een schrik kan veinzen!" Hanaud lachte. v,Je moogt die van mi] aannemen, mijn vriend Alle vrouwen, die groote misdadigsters zijn, zijn eveneens zeer handige tooneelspeelster. Ik heb er noit eene gekend, die het niet was". ï,Ann Upcott!" herhaalde Jim Frobisher nog bedding van de rivier en de Boven Rapids. Een paar mijlen verder ziet men de golvende bergen, de Whirpool Rapids. nu eens mijlen hoog zich verheffend, dan weer in de diepte verscholen Hierlangs loopt de weg naar het On- tario-Meer. Zoodra de zon achter den horizont is verdwenen en een groot gordijn het vallend water omgeeft, komt de mensch zich voor het gemis aan natuurschoon in de groote stad scha deloos stellen. De Niagara-watervallen kan men ook bij avond bewonderen. In de bergpassen van het Queen Victoria Park staan 24 reusachtige schijnwerpers, die de watervallen beschijnen en die telkens hun kleuren veranderen. De geza menlijke batterijen beschijnen de watervallen met een licht van 1.440.000.000kaarssterkte, een ongelooflijk aantal. Elke lamp is voorzien van een kleurenscherm, dat gedurig voor de lens rolt en zulk een kleurenpracht voor het oog weet te tooveren. BE watervallen dienen niet slechts om het menschenoog te verlustigen, doch in hoofdzaak om hem den arbeid te vergemakke lijken. De centrale, zooals wij die kunnen noe men, is de voornaamste industrie van Niagara. Zooals trouwens bij alle groote werken op indus trieel gebied was het begin uiterst bescheiden. Charbert Joncaire. bouwde voor het eerst in 1757 zijn kleine zaagmolen en maakte daarbij van de waterkracht gebruik. Deze kracht was ongeveer 20 P.K., heden ten dage werkt de cen trale met een capaciteit van 500.000 P.K. welke men in de toekomst nog hoopt uit te breiden. Momenteel beschikt men over een net van 1,300 hoogspanningsstroom, waarvan meer dan 30 millioen dollars ten koste werd gelegd. In 17 eens, doch nu met een greintje minder verbazing Langzamerhand en geleidelijk geraakte hij aan het denkbeeld gewoon. En toch dat meisje met dien stralenden blik van een jonge Lente! O, neen! „Ann Upcott was in het testament van me vrouw Harlowe in het geheel niet bedacht", bracht hij in het midden. „Wat kon zij bij den moord winnen?" „Wacht eens even, mijn vriend! Ga haar ge schiedenis eens goed na! Ontleed deze. Wat zult ge dan zien? Dat zij in twee deelen valt". Ha naud vertrapte het eindje van zijn sigaar on der zijn voet, bood Jim Frobisher een van zijn zware sigaretten aan, en stak er zelf een op. Hij deed dit met een zwavel-lucifer, waarvan Jim dacht, dat hij nooit zou ophouden met sissen, nooit vlam zou vatten. „Eén gedeelte, toen zij alleen in haar slaap kamer was een aardig verhaaltje van schrik, dat zij zeer effectvol voordroeg, doch dat, in dien het er op aan komt, door iedereen kan wor den verzonnen. Het andere gedeelte te verzinnen, was niet zoo gemakkelijk. De verbindingsdeur zonder reden geopend, het licht daar achter, de stem die fluisterde „Zoo is het genoeg", de be weging van de worsteling! Neen, mijn vriend dat dit verzonnen was, geloof ik niet. Er kwamen te veel kleine bizonderheden bij te pas, die sche nen te zijn doorgemaakt. De witte wijzerplaat van de pendule en het met de oogen opvangen van het licht. Neen! Dat alles mogen wij gerust voor zeker aannemen. Doch pas het nu eens toe. Kijk! Van morgen gaf Waberski ons een verhaal te hooren omtrent de Rue Gambetta en Jean Cladel"! „Jawel", beaamde Jim. „En vroeg ik u later niet, of Waberski ons niet een ware geschiedenis omtrent zich zeiven Staten van New York wordt in 142 steden en dorpen aan meer dan 2 millioen aangeslotenen stroom geleverd. Hier treffen ij een groote verscheidenheid van fabrieken aan. Meer dan 30.000 arbeiders vin den hier hun arbeid. Jaarlijks verlaten voor meer dan 130 miillioen dollars aan verschillen de producten, de fabrieken. Aan arbeidsloon wordt 43 millioen dollars uitbetaald. De goede geest onder de bevolking heeft mede bijgedragen om Niagara tot de snelst groeiende woonstad van den staat New York te maken. Aan het on derwijs wordt hier alles ten koste gelegd. En kele middelbare en tal van lagere scholen treft men in alle wijken der stad aan. De universiteit van Niagara staat op een der hoogtepunten van de Whirpool Rapids. Op sportgebied dingt Niagara naar de eerste plaats. Er is ruimschoots gelegenheid tot het beoefenen van iederen tak sport. Groot is het aantal sociëteiten, dat voor het merendeel over modern ingerichte panden beschikt. En eerste klas Variété Theater en verschillende bioscopen verschaffen de nooclige afwisseling. „The Play- ers of Niagara" is in Amerika een bekend too- neelgezelschap. Een der voornaamste kenmerken. van Niagara is het groot aantal schoone kerken, en zooals overal, bestreden de kerken ook het domein van het sociale leven. Het bestuur der stad, dat reeds tien jaar zitting heeft, verdient lof voor de wijze, waarop het de meest uiteenloo- pende belangen van haar inwoners weet te be hartigen. Het mooie stadhuis bevindt zich in het midden der stad, welke over alle moderne comfort beschikt. Het stedelijk tramwegnet strekt verteld kon hebben, en deze toepasselijk maakte op mademoiselle Harlowe?'" 4, J a". „Welnu dan, leg het verhaal van Ann Upcott eens op dezelfde manier uit", ging Hanaud voort. „Veronderstel eens, dat zij op dit of dat uur van den dag de deur ontsloten had! Wat was gemakkelijker? Mevrouw Harlowe was over dag op. Haar kamer was ledig. En die deur kwam niet in de slaapkamer van mevrouw uit waar het open of dicht zijn van die deur mis schien kon worden bemerkt, doch in een kleed kamer". „Ja" gaf Jim toe. Welnu, ga dan verder! Na het vertrek van mademoiselle Harlowe naar het bal van mijnheer de Pouillac, wordt Ann Upcott alleen gelaten. Zij zendt Gaston naar bed. Het huis is geheel don ker en alles slaapt. Veronderstel dat er iemand iemand bij haar gekomen is met het pij lengif in het hypodermische spuitje gereed. Dat zij de schatkamer binnengaat, juist zooals door Ann Upcott werd beschreven. Dat zij voor een seconde het licht opdraait, terwijl iemand de schatkamer doorloopt en de deur opent. Ver onderstel eens, dat de stem, die fluisterde, „zoo is het genoeg", de stem van Ann Upcott zelve geweest is en dat zij het toefluisterde, over het lichaam van mevrouw Harlowe heen, tot een derden persoon in die kamer". „Die „iemand", riep Jim uit. „Doch wie dan? Wie? Hanaud haalde de schouders op. -„Waarom niet .Waberski?" „Waberski?" riep Jim met nieuwe verbazing in zijn stem. „U heeft mij gevraagd, wat Ann Upcott bij de zen moord had te winnen, en gij hebt uw eigen vraag beantwoord. Niet met zooveel woorden, (Met warmte aanbevolen.) Geachte warmte-tijdgenooten, De zomer is weer in het land,- En allerhande temperaturen Zijn zeer afwiss'lend bij de hand. Wees daarom dubbel op Uw hoede, Opdat g'Uw niet te zeer vergist,' De hoofden koel in deze dagen,- En Uw geheugen opgefrischt! Vermijdt heethoofdige gesprekken. Wanneer ge iets beweren gaat. Ja, zelfs een tikje koude drukte Kan zelfs in dezen tijd geen kwaad! U is wat rustig van nature? Is dat wel heilzaam met dit weer? Zoek min of meer gepast ontspanning, En ijsbeer eens wat op en neerl Broei niet op allerhande zorgen. Daarvoor is 't niet de tijd van 't jaar, Hoewel, een al te zonnig lachje Ontmoet toch ook weer zijn bezwaar Spreek koeltjes bij Uw warmste vrienden. En als een huis'lijk onweer dreigt. Zorg, dat ge dan in ruime mate. Maar steeds de wind van voren krijgt! Doet ge soms lauw-weg vreemde dingen, En hebt ge min of meer het land. Bekijk dan altijd de gevolgen Ook even van den schaduw-kant! Vermijdt de steken onder water. Ga, frisch en vroolijk, recht door zee. Aanvaardt het weerbericht koelbloedig. Draai niet met alle winden mee! En dan tenslotte, wat gebeure. Op onze korte zomerreis, Met warmte zij 't U aanbevolen: „Ga nimmer over één nacht ijs"! Maar bovenal en da's 't voornaamste. Want hier is alles mee gezegd, -„Verkoop nooit knollen voor citroenen". Want dat bekomt U altijd slecht!! Juli 1936. KROES (Nadruk verboden) zich uit in totaal over een afstand van 16 mijl De fabrieken van Niagara staan in een bepaal de zone Daardoor wordt Niagara als woonstad van het overig deel gescheiden gehouden en komt op de eerste plaats de schoonheid der stad ten goede. Bouwgelegenheid is er nog in overvloed, en wat meer zegt, het kost niet veel moeite, mits men met goed uitgewerkte plannen komt, bouwkapitaal te verkrijgen. In het woord Niagara Falls, mag een ideale stad worden genoemd. Nergens past de natuur zich zoo goed aan bij de commercieele bedrijven en industrieele behoeften en ook de samenwer king van de menschen onderling, stempelen Nia gara Falls tot, wat de Yankee's zeggen, „de woonstad bij uitnemendheid." zoomede „WINDEN WAAIEN OM DE ROTSEN" de twee nieuwe romans van TRYGVE GULBRANSSEN, zijn verkrijgbaar in LAAN SCHAGEN mijnheer Frobisher, doch zegt uw snellen uit roep u nog iets? Waberski hij ten minste, was in de verwachting'van een mooi, vet lgaat. En indien hij ter belooning voor verleende hulp beloofde, dat mooie vette legaat met die uitmun tende mademoiselle Ann te deelen? Heeft zij nu nog niets meer te winnen? Wat weten wij fei telijk meer van haar, dan dat zij de betaalde ge zelschapsjuffrouw is en derhalve arm? Mademoi selle Ann!" en hij wierp zijn armen in de lucht. „Waar komt zij vandaan? Hoe is zij in dit huis gekomen. Was zij misschien de vriendin van Waberski?" doch een uitroep van Jim, bracht Hanaud tot zwijgen. Jim had aan Waberski gedacht als den mo gelijken moordenaar, indien er moord was be dreven een moordenaar, die, teleurgesteld in zijn verwachtingen omtrent het legaat, de vrucht van zijn moorden, zijn schurkachtigheid zoover had gedreven, dat hij tot chantage en het indie nen van een valsche aanklacht was overgegaan. Doch vóór deze oogenblikken op het terras van den toren, had hij Ann Upcott niet met Waberski in verband gebracht. Thans begonnen er een paar herinneringen bij hem op te doemen. De brief aan hem, bijvoorbeeld. Zij had gezegd, dat Waberski haar stem verlangd had en zijn ver langen belachelijk voorgesteld. Kon die brief niet een mom geweest zijn, en een zeer geslepen mom ook? Bovendien stond er een tafereel voor zijn geest, dat zeer verschillend was van het schouwspel, dat zich thans aan zijn blikken openbaarde: een tafereel van verlichte zalen en een menigte menschen, verzameld rond een lan ge groene tafel, en een mooi slank meisje, dat aan die tafel gezeten was. Zij verloor en verloor, tot het geheele stapeltje banknoten dat naast haar gelegen had, door het harkje van den crou pier naar dezen toegehaald had, waarop zij met

Schager Courant | 1936 | | pagina 11