Be NedBïlandscbe ambulance inAhessiniê Oneerlijke concurrentie Wieringermeer. Bemestirgsproef op hooiland. „Tusschen Bommen en Roovers" Boekhandel Trapman „Wasscherijen", die het niet zijn. RADIO Steekpartij in de hoofdstad. Uitkomsten van een stikstofbemestings- proef op hooiland in 1936 bij den heer W. van Mourik, Slootdorp (Wieringer meer). Indeeling en bemesting van het proefveld. De proef is genomen op bestaand grasland, gele gen aan den grooten verkeersweg Middenmeer— Slootdorp, op kleigrond, zooals deze daar voorkomt, met schelpen gemengd. Het bestand bestaat voor een zeer groot deel uit klaver. Het proefveld werd aangelegd in 15 perceelen, Seder van 1 Are en wel zóó, dat een zelfde bemesting steeds drie keer voorkwam. Op 12 perceeltjes was de bemesting als volgt: '400 K.G. Ultrasuper 20 en 540 K.G. Kalizout 20 per H.A. De stikstof werd in verschillende vormen gegeven en wel: 3 perceeltjes zonder stikstof. 3 perceeltjes met 80 K.G. stikstof 400 K.G. Kalkammonsalpeter) p. H.A. 3 perceeltjes met 80 K.G. stikstof 400 K.G. Zwavelz. Ammoniak) p. H.A. 3 perceeltjes met 80 K.G. stikstof 525 K.G. Kalksalpeter) p. H.A. 3 perceeltjes met 80 K.G. stikstof 533 K.G. Nitrophoska) p. H.A. Deze laatste drie veldjes kregen geen Superfosfaat fen geen Kalizout, daar in de Nitrophoska 15:15:18, zoowel stikstof als fosforzuur en kali aanwezig is. Gemiddelde opbrengsten, omgerekend per H.A.: zonder stikstof 3.036 K.G. hooi. met 80 K.G. stikstof 400 K.G. Kalkammonsalp.) '6.797 K.G. hooi. met S0 K.G. stikstof 400 K.G. Zw. Ammoniak) 6.062 K.G. hooi. met 80 K.G. stikstof 525 K.G. Kalksalpeter) 6.S01 K.G. hooi. met 80 K.G. stikstof 533 K.G. Nitrophoska) 6.462 K.G. hooi. De meeropbrengsten bedragen dus per H.A. tegen- Ibver zonder stikstof: met 80 K.G. stikstof 400 K.G. Kalkammonsalp.) 5.761 K.G. hooi. met 80 K.G. stikstof 400 K.G. Zw. Ammoniak) 2.990 K.G. hooi. met 80 K.G. stikstof 525 K.G. Kalksalpeter) 3.765 K.G. hooi. met.80 K.G. stikstof 533 K.G. Nitrophoska) 8.426 K.G. hooi. De meeropbrengst met iedere K.G. stikstof be- iÖraagt. dus: bij 80 K.G. stikstof in den vorm van Kalkammon salpeter 47.01 K.G. bij 80 K.G. stikstof in den vorm van Zwavelz. Am moniak 37.3S K.G. bij S0 K.G. stikstof in den vorm van Kalksalpeter 47.06 K.G. bij S0 K.G. stikstof in den vorm van Nitrophoska '42.85 K.G. Stand van het proefveld gedurende den groei. Reeds een dag of 10 na het uitzaaien van de stik- stofmest was de werking duidelijk zichtbaar. De perceelen mpt stikstof bemest hadden weldra een groene kleur en staken sterk af tegen de perceelen zonder stikstof. De bovengenoemde oogsicijfers toonen aan: 'Ie. dat alle vier de stikstofmeststoffen uitstekend gewerkt hebben, daar met iedere K.G. stikstof Verschenen door A. van Schelven Verkrijgbaar in Laan Schagen opgeheven hoofd, doch met trillende lippen was opgestaan en vertrokken. „Haha! zeide Hanaud op den man af „Je schijnt toch wel iets meer omtrent Ann Upcott af te weten, mijn vriend. Wat weet je van haar?" Jim weifelde. Eenige oogenblikken lang scheen het, hom niet eerlijk toe tegenover haar, indien hij zijn geschiedenis vertelde Een maal aan het licht gebracht, kon zij in zulk geheel ander licht ver schijnen Het volgende oogenhlik achtte hij het heter, dat zij zelve deze mededeeling deed. Doch met Betty moest ook rekening gehouden worden. Ja, boven alles was daarBetty, met wie rekening moest worden gehouden. Hij was immers naar Dijon gekomen om haar bij te staan! ,,Ik zal het u zeggen", zeide.hij tot Hanaud. -„Toen ik te Parijs was, vertelde ik u, dat ik Ann Upcott nooit in mijn leven had gezien. En ik ge loofde het werkelijk. Niet dan tot zij gisteren de bibliotheek kwam binnenvallen, kwam ik tot het besef, dat ik u misleid had. In Januari van dit jaar, zag ik Ann Upcott aan de trente-et (juarante tafel in de Sporting Club te Monte- Carlo Ik zat vlak naast haar. Zij was geheel alleen en verloor al haar geld. Er was geen in zet, die haar gelukte. Zij hield zich trotscli en flink. Het eenige teek en van onrust wat ik bij haar waarnam, was het nu en dan klemmen van haar vingers om haar handtaschje, en een uit tartenden blik, dien zij op de omstanders wierp, toen zij opstond na haar laatste geld te hebben verloren, als wilde zij vragen, wie haar durfde beklagen. Ik zat aan de andere hand te winnen, en liet een biljet van duizend francs van de tafel op den grond fladderen, en plaatste er da delijk mijn hiel op, zooals gij kunt begrijpen. In ruim 37 lof '47 K.G. ïïooï meer werd gewonnen; 2e. dat de opbrengsten, verkregen met de vier ver schillende stikstofmeststoffen, op dezen grond niet veel uit elkaar loopen, waarbij Kalkammon salpeter en Kalksalpeter vrijwel gelijk staan, daarop volgt Nitrophoska en dan Zwavelzure Ammoniak. Bij het beoordeelen van de beteekenis van deze stikstofbemesting op het grasland moet bovendien in aanmerking genomen worden, dat niet alleen een verhooging, doch tevens een kwaliteitsverbetering van de opbrengst verkregen kan worden. Door de stikstofbemesting stijgt namelijk het eiwitgehalte van het jonge gras, verminderen in den regel de onkruiden en kunnen de goede grassen naar voren komen, hetgeen bij het zeer zware klaverbestand zeer gewenscht is. AANKLACHT VAN DE WASCH- INDUSTRIE OP GROND VAN ON EERLIJKE MEDEDINGING. 's-Gravcnhage. De bond van Waschindustriee- len in Nederland schrijft ons; In bet wasscherijbedrijf doet zich de eigen aardige omstandigheid voor, dat zich mis schien tweemaal zooveel ondernemingen „wasscherij" of zelfs „stoomwasscherij" noe men, dan er in werkelijkheid zijn. Vele van deze zich „wasscherij"-noemende bedrijven wasschen n.1. in het geheel niet, doch bepalen zich er toe, de waschgoederen op te halen bij de klanten van de „wasscherij" om die dan „en bloc" voor den laagst mogelijkcn prijs door een of andere stoomwasscherij te doen behandelen. Bij deze transactie speelt meer dan de kwaliteit, de voor het was schen te betalen prijs een rol. De „droge waschinrichting" of wel, zooals zij in vak kringen aangeduid wordt de „waschverzen- ding" moet n.1. bestaan van de marge tus schen de van de huisvrouwen te bedingen prijs en hetgeen aan de stoomwasscherij be taald moet worden. Het ligt voor de hand, dat de voortdurende druk, welken de waschverzenders uitoefenen op den door hen aan de wasscherijen te betalen waschprijs, aan de kwaliteit van het waschverzenderswerk niet t.cn goede komt. Met leede oogen zien de eigenlijke wasscherijen dan ook reeds sedert lang, dat de dik wijls in etagewoningen gevestigde waschverzendin gen, door zich met den naam „wasscherij", „wasch inrichting", „stoomwasscherij" enz. te tooien, de re putatie van de bonafide wasscherijbedrijven scha den, afgezien van de hygiënische bezwaren voor het fubliek, welke dezen waschverzendingen aankleven, n dit verband zij aangehaald, wat Minister Ver schuur in 1930 zeide bij de algemeene beschouwin gen over de begrooting in de Tweede Kamer (hande lingen bladzijde 674): „De practijk doet ons telkens nieuwe vormen van huisindustrie ontdekken en tot mijn verwondering, die niet van eenigen afschuw vrij is, heb ik den laatsten tijd ook het bestaan ontdekt van een buisindustrie, genaamd waschver zen ding, waarin alles gebeurt, wat na het eigenlijke waschproces voorkomt, maar ook alles, wat voor het waschproces plaats heeft, het sorteeren der goe deren, die het proces nog moeten ondergaan. Ik kan mij voorstellen, dat het een van die vorpien van huisindustrie is, die op de eerste plaats voor ver dwijning in aanmerking komt". Hoe het ook zij, de werkelijke wasscherijen willen niet langer meer met deze waschverzendingen ver eenzelvigd worden en daarom heeft de Bond van Waschindustrieelen in Nederland een proef-aan- klacht ingediend op grond van oneerlijke mede dinging (art. 328 bis, W. van Strafrecht) tegen een Haagschen waschverzender, die zijn onderneming tegenover het publiek als „stoomwaschinrichting" aanduidt. Het resultaat van deze aanklacht wordt zoowel ïn de kringen der wasscherijondernemers als in die van de pseudo-ondernemers met belangstelling verbeid. FORTUIN IN SCHUUR GEVONDEN. Een bedrag van 350.000 dollar. Tipton (Iowa), 7 Juli: Een vermogen van 350.000 dollar, waarvan niemand het bestaan vermoedde, is gevonden in de machineschuur van een farm in den Amerikaanschen staat Iowa, waarvan de eigenaar kort geleden is overleden. 17 bloedverwanten ma ken thans aanspraken op dit fortuin en bestrijden de geldigheid van het testament, dat de overledene heeft nagelaten. het Engelsch, want zij was klaarblijkelijk een landgenoote van mij, zeide ik tot haar „dit is van u. U heeft het op den grond laten vallen Zij schonk mij een lachje en een knikje met het huofd. Ik geloof, dat zij op dat oogenblik haar lippen niet genoeg vertrouwde om te spreken en er was nog geen seconde verloopen, of zij was, zooals van zelf spreekt, tusschen de menigte verdwenen. Ik bleef nog eenigen tiid doorspelen. Daarna stond ik ook op. en langs den ingang van de bar gaande om mijn jas te halen, stond dit meisje van een van de tafeltjes op en sprak mij aan. Zij noemde mij bij mijn naam. Zij be dankte mii heel lief en zeide, dat hoewel zij dien avond alles had verloren, zij werkelijk niet in moeilijkheden zat. Ik twijfelde aan de waarheid van hetgeen zij zeide. Want zij had geen enkele ring aan haar vingers, droeg niet het kleinste sieraad rond haar hals, geen juweelen op haar kleeding of in haar kapsel. Zij keerde zich op eens van mij af en ging terug naar haar tafeltje waar zij wéér ging zitten in het gezelschap van een man. Het meisje was natuurlijk Ann Upcott de man Waberski. Van hem had zij ongetwij feld mijn naam vernomen". „Greep dit tooneeltje plaats vóór Ann Upcott een lid van dit huishouden werd?" vroeg Ha naud. „Ja", antwoordde Jim. „Ik meen 'dat zij, te Monte-Carlo zijnde, met mevrouw Harlowe en Betty in aanraking kwam. Ik geloof dat zij met hen naar Dijon terugkeerde. „Ongetwijfeld", hernam Hanaud. Hij bleef eenige oogenblikken zwijgen. Daarop zeide hij zachtjes. „Dat ziet er voor mademoiselie Ann niet heel schitterend, uit DONDERDAG 9 JULI. HILVERSUM (1875 M.) AVRO-uitzending. 8.00 Grampl; 10.00 Morgen wijding; 10.15 Grampl; 10.30 Voordracht en Grampl; 11.30 Kovacs Lajos' orkest en grampl; 1.00 Grampl; I.45 Orgelspel en zang; 2.30 Viool en piano; 3.00 Het Omroeporkest; 4-.00 Voor de zieken; 4.30 Grampl; 4.45 Voor de kinderen; 5.30 De Palladians; 6.30 Sportpraatje; 7.00 Pianorecital; 7.30 „Ben Zesdaag- sche in MiddenNederland"; 7.45 Causerie over de Ninto-Organisatie; 8.00 Berichten A.N.P.; Mededee ling; 8.10 Omroeporkest en solist; 9.15 Radiotooneel met muziek; 10.30 Viool en* orgel; 11.00 Berichten A.N.P.; 11.10—12.00 Dansmuziek. HILVERSUM (301 M.) 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Grampl; 10.15 Morgendienst; 10.45 Grampl; 11.30—12.00 Godsd. halfuur; 12.15 Gr. pl. en KRO-orkest; 2.00 Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft den Heer"; 3.00—3.45 Orgelspel; 4.00 Bijbel lezing; 5.00 Handenarbeid voor de jeugd; 5.30 Gram. pl.; 600 Sopraan en piano; 6.45 Causerie; 7.00 Berich ten; 7.15 Cursus Psychologie; 7.45 Reportage; 8.00 Berichten A.N.P.; 8.15 Arnhemsche Orkestvereen.; 9.00 Causerie over Erasmus; 9.30 Vervolg concert; 10.25 Berichten A.N.P.10.30—11.30 Grampl. DROITWICH (1500 M.) II.25 Orgelspel; 11.50 Grampl; 12.20 Trocadero-Cine- ma-orkest; 1.05 Grampl; 1.35 Het Colombo-octet en soliste; 2.20 Het Pavilion-Theaterorkest; 3.20 Carlton Hotel-orkest; 4.10 Causerie „Our local business"; 4.30 Grampl; 5.10 Het Harp-Trio; 5.35 Dansmuziek; 6.20 Berichten; 6.50 Mantovani's orkest; 7.15 Radiotoo neel; 7.35 BBC-Midland-orkest; 8.20 Concert mmv. solisten, koor en orkest; 9.35 Pianorecital; 9.50 Be richten; 10.20 Kerkdienst; 10.40 Kamermuziek; 11.35 —12.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS (1648 M., 7.20, 8.40 en 9.20 Grampl; 9.50 Orgelconcert; 11.20 Omroeporkest; 2.50 Grampl; 5.20 Radiotooneel; 7.20 Grampl; 8.20 Zang; 9.05 Weensoh Vrouwenkoor en Nat. orkest; 11.05—12.35 Dansmuziek en populair concert. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Grampl; 12.50 Dansmuziek; 1.30 Salon orkest; 1.50—2.20 Grampl; 5.20 Salonorkest; 6.50 en 7.20 Grampl; 8.20 Symphonieconcert en zang; 10.30— 11.20 Grampl; 484 M.: 12.20 Grampl; 12.50 Salon orkest; 1.30 Dansmuziek; 1.50—2.20 en 5.20 Grampl; 6.20 Reportage; 6.35 Kamermuziek; 7.35 Grampl; 8.20 Operetteuitzending; 10.30—11.20 Grampl. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 8.30 Cabaret-programma; 9.05 Het Omroeporkest.; 10.20 Berichten; 10.50 „Olympia in Hellas";. 11.05 Weerbericht; 11.20—12.20 Dansmuziek. Vliegtuigkanonnen. Uitvinder van verbetering in Frankrijk wil geen export. P a r ij s. In verband met de Maandag ïn den „Echo de Paris" door Henry de Kerillis uitgesproken bewering, dat de minister van luchtvaart voorne mens was de teekeningen en het model van het •nieuwe, een buitengewone capaciteit vertoonende, vliegtuigkanon 23 ter beschikking te stellen van de Sovjet-Unie, heeft kolonel Bellanger, die onlangs een belangrijke verbetering in de richtingsinstallatie van dit kanon heeft uitgewerkt, verklaard, dat hij deze nieuwe plannen alleen dan aan het ministerie van luchtvaart zal voorleggen, wanneer hij de zekerheid zal hebben, dat zij alleen gebruikt zullen worden bij het Fransche luchtwapen. Grondwetsdag in Rusland Rijdende sportvelden op het Roode Plein te Moskou. Moskou. Maandag is ïn geheel Rusland op groote schaal de grondwetsdag gevierd met betoo gingen, sportfeesten, parades, enz. Op het Roode Plein te Moskou is een grootsche sportparade ge houden, waaraan 75.000 arbeiders-sportbeoefenaars deelnamen. StaHn, Molotof, Kalinin en andere lei ders van partij en regeering waren bij den optocht aanwezig. Gedurende vier lange uren trokken de sportslieden langs het Mausoleum van Lenin. Het was een boeiend schouwspel te zien hoe de einde- looze stoeten onder het meevoeren van artistieke vaandels en vlaggen en onder het uitvoeren van oefeningen langs trokken. Zoo werd o.m. op een enorme stellage een geheel zwembassin meegevoerd, waarin de zwemmers hun kunnen aan de belang stellenden vertoonden. Andere rijdende stellages had- Dit moest Jim volmondig toegeven. i.Doch neem dit in aanmerking, mijnheer Ha naud" merkte hij met nadruk op. „Indien Ann Upcott, wat ik niet geloof, met deze zaak iets uitstaande heeft, waarom zou zij dan uit eigen vrijen wil dat verhaal opdisschen van hetgeen haar in dien nacht van den 27sten is weder varen, en dat gezicht verzinnen dat zich over haar heenboog in het duister?" „Daarvan denk in het mijne",- antwoordde Hanaud. „Zij deed ons dat verhaal doch wanneer? Nadat ik gezegd had, dat de zegels vanmiddag moesten worden verwijderd en de ka mers geopend. Het is mogelijk, dat door ons in die kamers iets aangetroffen wordt, wat het voor haar wijselijk maakt, de verdenking op een andere vrouw in dit huis te wentelen. Jeanne Baudin, of zelfs Francine Rollard. de kamenier van mademoiselie Harlowe" i,Doch niet mademoiselie Betty", viel Jim snel in. „Neen, neen!" stelde Hanaud hem met een zwaaien van de hand gerust. „Dat is door de pendule op het ingelegd kabinet uitgemaakt. Mademoiselie Betty staat geheel buiten de zaak. Welnu vanmiddag zullen wij zien. Intusschen zul je te laat aan de lunch komen, mijn vriend". Hanaud was van de bank opgestaan en met een laatsten blik op den grootschen bergtop, dien voorpost van Frankrijk, richtten zij bun schre den stadwaarts. Jim Frobisher zag neer op de" kleine vierkante pleinen met bun lindeboomen en de steile, met pannen van een vroolijke kleur gedekte daken van de oulde buizen. Om hen heen rezen de fijn bewerkte spitsen als lansen boog op, tus- 'den tennisvelden, boksrïngen, etc. waar, al rijdende, wedstrijden en matches werden gehouden. Aan het slot van de parade werden oefeningen vertoond door 3000 gymnasten. Ten slotte spreidden leden van de sportorganisatie een enorm tapijt uit, dat een voetbalveld voorstelde, waarop hardloopwedstrijden werden gehouden. Ook een .voetbalmatch jvond plaats. BIJ EEN NACHTELIJKE TWIST IN DE CZAAR PETERSTRAAT. DE GETROFFENE ERNSTIG GE WOND. -* Amsterdam. Gisternacht heeft de geneeskundige dienst een 26-jarigen los werkman met een ernstige verwonding aan de borst naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, De man had deze verwonding opgeloo* pen door een messteek, welke hem in de Czaar Peterstraat, in de woning van een 28-jarigen metaal* bewerker, door laatstgenoemde tijdens een hoogloo- pende twist was toegebracht. De aanleiding tot het* gebeurde was dat de loswerkman den ander had opgewacht om te bemiddelen in de verwijdering, welke er bestond tusschen den metaalbewerker en diens vrouw. De vrouw had reeds herhaaldelijk te kennen gegeven, dat zij de woning wilde verlaten, doch haar man had steeds geweigerd, hier in mee te werken. Hij is tot zijn daad gekomen, omdat hij ver bolgen was over het feit, dat een buitenstaander zich met zijn persoonlijke aangelegenheden bemoei* de. De man is thans opgesloten in het bureau Kat* tenburg en zal wegens poging tot doodslag ter be* schikking van de justitie worden gesteld. Met negentig kilometer tegen een boom. Een zeer ernstig gewonde. Gisternacht Is op den Bakelschen weg te Helmond, in de bebouwde kom van Helmond een personenauto met een ontzettende vaart, naar schatting 90 K.M., uit de bocht gevlogen en tegen een boom te pletter gereden. De slag was zoo hevig, dat zij honderden meters in den omtrek was te hooren. IJlings toegeschoten voorbijgangers moesten eerst den wagen, die gekanteld was, en waarvan de voor* ruit twintig meter verder in splinters lag, overeind trekken en de merkwaardig genoeg heel geble ven zijruiten kapot slaan, om de beide inzittenden te bevrijden. De bestuurder van de auto, zekere Verkuijlen uit Helmond, had wonder boven wonder geen letsel be komen. Zijn medepassagier de 26-jarige M. Smits, eveneens uit Helmond, werd in bewusteloozen toe* stand, met zwaar bebloed hoofd uit den wagen ge haald. Hij werd nog op den weg van het H. Oliesel voorzien. Later is hij per ziekenauto naar het St. Antonius gasthuis te Helmond overgebracht. Gistermorgen was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. Het staat vast, dat de inzittenden van den wagen %oor den dollen rit drie café's hadden bezocht. UIT DE N.S.B. GETREDEN Eindhoven, De heer G. SENGERS te Eindhoven heeft medegedeeld, dat hij ontslag heeft genomen als lid van de N.S.B. en zijn ze tel in de Staten van Noord-Brabant ter beschik king van deze beweging heeft gesteld. Zijn op volger op de lijst is de heer J. Dihbits, industrieel te Breda. De heer Sengers heeft hiermede het voorbeeld gevolgd van zijn vroeger mede-lid den heer van der Grinten te Asten, die einde Mei zijn N.S.B.- zetel ter beschikking stelde. Opvolger van laatst genoemde zou zijn de oud-fabrikant Swinkels uit Helmond, die evenwel sedert lang in Antwerpen woont. schen de leien daken van de vele kerken. Een weinig naar het Zuiden en een kwart mijl voor bij de dakgevels zag hij den langwerpigen vorm van een groot huis en de rook uit één of twee schoorsteenen daarvan, omhoog kronkelen, en daarachter de toppen van hooge hoornen, die stonden te trillen en het zonlicht van hun bla deren schudden. „La Maison Grenelle!" zeide hij. Er volgde geen antwoord, zelfs-niet de ge ringste beweging aan zijn zijde. „Dat is het immers?" vroeg hij, zich omkee- rende. Hanaud had hem zelf niet gehoord. Hij stond eveneens naar La Maison Grenelle te zien, doch met de meest zenderlinge uitdrukking op zijn gelaat; een uitdrukking, waarmede Jim voelde dat hij in zeker opzicht gemeenzaam was, doch! waarvoor hij een oogenblik geen verklaring kon vinden. Een uitdrukking van verbazing was het niet. Van den anderen kant was belangstelling een te zwak woord. Eensklaps werd de beteeke nis door Jim Frobisher begrepen, en tegelijker tijd voelde hij zich door eenige ongerustheid bevangen. De blik van Hanaud, zeer scherp en waakzaam, was die van een goed afgerichte jachthond, op het oogenblik waarin zijn meester zijn buks gereed houdt. Jim zag wederom naar de hooge dakgoot van het huis. De leien van het dak werden hier en daar onderbroken door kleine, spits toeloopende dakvensters, doch aan geen van deze vertoon de zich een gedaante. Evenmin werd uit een van hen een signaal gegeven. (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1936 | | pagina 12