Hevig onweer boven ons land Duitsch offensief tegen Genève te verwachten Treedt Eden af? KIJKEI1 is KOOPEn uj CLOECK Italiaansche vliegers in Abessinië vermoord Greiscr leidde de actie in Woensdag 8 Juli 1936. Postrekening No. 23330 SC1AGER 79ste Jaargang. No. 10014 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. - Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Blikseminslag en wolkbreuken op vele plaatsen. Weer verscheidene personen getroffen. Gistermiddag heeft opnieuw over verschil lende deelen van ons land een hevig onweer gewoed, dat met ontzettenden regenval ge paard ging. Vooral over Amsterdam, Haar lem en omstreken ontlastten zich zware buien, welke het karakter van een wolkbreuk droe gen; elders werden personen door den bliksem getroffen en gedood, terwijl groote schade werd aangericht aan woningen en boerde rijen. Voor zoover bekend, heeft tot nu toe het noodweer aan 5 menschen het leven gekost. In Amsterdam-Noord werd een man door den bliksem getroffen en op slag gedood; zijn vrouw en een neef kregen ernstige brand wonden. Een tweede slachtoffer van den bliksem viel in Bergschenhoek, waar een tuindersknecht tijdens zijn werkzaamheden in een tnin werd getroffen. Ook hij was op slag dood. Voorts werd in Kortezwaag een veehoudersknecht door het hemelvuur ge dood. Te Alem in Noord-Brabant werd een elfjarig knaapje door den bliksem getroffen en gedood. Ten slotte viel in Jonkersland on der Langezwaag een veehouder als slachtof fer van den bliksem. Uit verschillende plaatsen wordt nog blik seminslag in woningen en boerderijen ge meld; in enkele gevallen ontstond brand. Bij kans overal ging het onweder gepaard met slagregens, die zoo hevig waren, dat men van een wolkbrenk spreken kan. Ook daardoor is op tal van plaatsen groote schade aangericht. Het verkeer ondervond overal groote stagna tie tengevolge van ondergeloopen wegen en straten. In de hoofdstad zware schade aange richt. Over Amsterdam is, na een dag van broeiende hitte in den namiddag een hevig onweer losge barsten, gepaard gaande met een slagregen, zooals hier sinds langen tijd niet is voorgekomen. Terwijl het licht niet van de lucht was en felle donderslagen zich voortdurend deden hooren, ont stonden in verscheidene wijken van de stad gelei delijk ware overstroomingen. Vooral in het zuide lijk stadsgedeclt stond in vele straten het water een paar decimeter hoog, zoodat het as-verkeer, hetwelk zich door deze rivieren een weg moest banen, meters hooge fonteinen deed opspuiten. Zoo geweldig was de Tegenval, dat de Hortus Botanicus te 4.15 uur 57 mm. regen, in een uur gevallen, noteerde, een hoeveel heid, welke sinds het bestaan van dit station nog niet is geconstateerd. Tientallen malen is de brandweer moeten uitruk ken om hulp te verleenen bij het leegpompen van kelders, het verwijderen van vuil uit dakgooten, welke verstoppingen op tal van plaatsen ernstige lekkages hadden doen ontstaan, terwijl zij ook ver scheidene andere karweien heeft moeten opknappen. De materieele schade, welke op tal van punten in de stad is ontstaan, is zeer aanzienlijk geweest. Zoo is de tunnel van den Zeeburgerdijk naar de Bor- neo-straat, als gevolg van het schuin afloopende wegdek geheel onder water komen te staan, waar door het tramverkeer van de lijnen 3 en 9 geruimen tijd volkomen ontredderd was. Ook zeer veel woningen hebben zwaar van den enormen regenval te lijden gehad. In het bijzonder aan den Linnaeusparkweg en in Betondorp was de toestand in verscheidene huizen zoo ernstig, dat de stoelen en tafels als het ware in het water rond dreven, terwijl in de Utrechtschestraat een deel van het plafond van een étage-kamer instortte, hetgeen ook in tal van huizen in de Riouwstraat plaats vond. Ook Amsterdam-Noord ondervond de on aangename gevolgen. Het noodweer, bracht ook in Amsterdam-Noord talrijke onaangenaamheden met zich. Aan den overkant van het IJ werden op meer dan honderd plaatsen door de politic verzakkingen in het wegdek en straatdefecten geconstateerd. Op het Purmerplein waren de gevolgen voor den win kelstand al zeer nadeelig. Aan beide zijden van het plein zakte over een afstand van ongeveer 60 meter de tegelbestrating van het trottoir weg en het was vrijwel onmogelijk om de winkels te verla ten of binnen te komen. In de Zwaluwstraat stond 5 i u'ater misschien minstens een voet hoog. De deksels der reinigingsputten werden van hun plaats gedreven en vaak op grooten afstand terug gevonden. Ransdorp was den geheelen avond in het donker gehuld, daar de geleidingen der straat verlichting door den bliksem waren getroffen. Op den Klaprozenweg werd een. groot gat in de bestrating aangetroffen, dat eenig gevaar opleverde voor het drukke busverkeer op dezen weg. De po litie nam evenwel onmiddellijk alle mogelijke maat regelen, waardoor ongelukken voorkomen konden worden. De afdeeling bestratingen van publieke werken was tot laat in den avond bezig om de tal rijke defecten te herstellen. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Durgerdam. Tijdens het hevige onweer, dat gistermiddag woedde is de 28-jarige heer Krul uit de Commelingestraat te Amsterdam, die op het z.g. „Blauwe hoofd" bij Durger dam met zijn vrouw en een neef schuilde, voor den hevigen regenval, gedood. Zijn twee metgezellen verloren het bewust zijn, doch door toepassing van kunstmatige ademhaling konden de levensgeesten weer spoedig worden opgewekt. Het drietal was op het Buiten-IJ gaan zwemmen, toen zij door het onweer overvallen werden. Zij kleed den zich aan en zochten in een kuil op den dijk een schuilplaats, terwijl zij als dekking een regenjas over zich heen trokken. Een hevig noodweer barstte los en op een gegeven oogenblik sloeg de bliksem vlak achter hen in den grond. Waarschijnlijk tengevolge van den luchtdruk verloren alle drie het bewustzijn. Een eindje verder op zat in een kuil elf andere personen te schuilen. Zij bleven allen ongedeerd en kwamen onmiddellijk het drietal te hulp. Onder hen bevonden zich leden van de Amstcrdamsche reddingsbrigade die dadelijk begonnen kunstmatige ademhaling toe te passen. Later arriveerden ook Dr. Bokslag uit Durgerdam en de G.G.D. uit Amsterdam. Bij de vrouw en de neef werd de kunstmatige ademhaling met succes toegepast. De man bleek echter overleden te zijn. INSTORTING NABIJ OVERVEEN. DE SPOORBAAN NAAR ZAND VOORT VOOR GERUIMEN TIJD BEDREIGD. Ook in Haarlem en omgeving ging het zware on weer vergezeld van een ongekend hevigen regenval, welke meer dan twee uur aanhield. Verschillende straten, pleinen en parken stonden in een oogwenk blank en onder de viaducten bij het station was ver keer onmogelijk, omdat hier meer dan een halve me ter water stond. De ontzaglijke regenvloed, heeft in Overveen en het Zuidelijk deel van Bloemendaal schade aangericht en de spoorbaan naar Zand voort geruimen tijd be dreigd. De baan ligt in het dal tusschen de duinen als een-rivier, maar de losse zandgrond nam het water zoo snel op, dat het treinverkeer er niet door bemoei lijkt werd. Totdat, aan den kant van den Blinkert, waar de nieuwe weg langs de Brouwerskolk naar de spoorbaan loopt, de grond begon te werken. Men is daar bezig met het bouwen van een viaduct, die de verbinding tusschen den Brouwerskolkweg en den Zeeweg moet tot stand brengen. De brouwerskolkweg komt als een breede asfaltbaan die nu een enorme goot werd, van. het hooge duin naar het viaduct. Het water kolkte in een breeden stroom van dezen weg naar de spoorbaan. De zand- helling hield dat niet langer dan een uur uit. Om kwart voor drie brak een geweldige zandmassa, naast en onder het viaduct, los en stortte over de spoorbaan. Het door-gutsende water gaf den indruk van een onweerstaan- baren waterval, die het geheele viaduct dreigde mee te sleepen. Zoover is het geluk kig niet gekomen. Zeer snel werden door den leider van het werk maatregelen getroffen om verdere zandstorting te voorkomen en om de spoorbaan te bevrijden, die door een zandlaag van een meter hoogte volkomen versperd was. De ingenieur van den weg was spoedig aanwezig; er kwamen spoorwegarbeiders uit Haarlem en Am sterdam en zoo kon men met 50 man het neerge storte zand wegwerken. In een half uur was de noor delijke baan baan vrij en na nog een half uur was ook de andere spoorbaan van zand bevrijd. Het treinverkeer tusschen Haarlem en Zandvoort kon dus voortgaan. Maar moeilijker werk was de herstelling van de wrakke helling, die nog met. nieuwe instorting dreigde en die het viaduct, dat ruim halvenvege ge reed is, nog in gevaar bracht. Gelukkig had de stortbui om half 5 een eind ge nomen, zoodat men ernstig kon werken aan de ver sterking van de helling en de verdere beveiliging van het viaduct. Het eigenlijke bouwwerk bleek geen schade te heb ben gekregen. Hevig onweer boven het bergische land. Vrouw door den bliksem gedood. Te Opladen is een vrouw, die zioh op het veld bevond, in de nabijheid van een bovengrondsche electrische stroomleidinor door den bliksem gedood. Verder werden verscheidene hoornen ontworteld en electrische leidingen vernield. Ook telegraaf- en telefoonlijnen werden verbroken. Door den bliksem getroffen. Gorredijk, 7 Juli. Tijdens het hevig onweer van gistermiddag is de 20-jarige boerenknecht D. Hansma in dienst hij den landbouwer J. F. Wind te Kortezwaag, terwijl hij aan het maaien was, dooi den bliksem'getroffen en gedood. Doodelijk ongeval bij onweer boven Lange.Zwaag. Gorredijk. Te Jonkersland onder Lange-Zwaag is de 29-jarige veehouder Bouke Krikke, toen hij gistermiddag per fiets van het melken huiswaarts keerde, door den bliksem getroffen en gedood. De man was gehuwd en vader van een kind. Door den bliksem getroffen en gedood. Alem (Nd. Bi*.). 7 Juli. Gisteravond omstreeks half zeven, toen de landbouwer J. van Mook met zijn elfjarig zoontje Christiaan bezig was met het melken der koeien, werd het knaapje op een ge geven moment door den bliksem geti-offen en op slag gedood. De vader bevond zich op ongeveer vijf tig meter afstand, toen het ongeluk gebeurde. Bliksem in auto geslagen. Gistermiddag is te omstreeks half drie in de Banningstraat te Soesterberg tijdens het hevige on weer de bliksem geslagen in de auto van den adju dant vlieger P. v. d. Griendt, die daarmede op weg was naar het militaire vliegterrein te Soesterberg. De heer van der Griendt werd geheel versuft, tengevolge waarvan de wagen met groote snelheid tegen een aan den rechterkant van den weg ge parkeerd staande auto van den arts Van Beek op reed. Door den bliksem waren de handen en het gelaat van den heer v. d. Griendt geheel zwart ge schroeid. Door de aanrijding brak de heer v. d. Griendt het neusbeen en liep hij verder eenige schaafwonden op. Hij is overgebracht naar het mili tair hospitaal. De auto van den vlieger werd groo- tendeels vernield. De andere wagen kreeg slechts weinig schade. Militairen door het hemelvuur verrast. Soesterberg. Toen gistermiddag tijdens het he vige onweer een aantal militairen op de Stompert bezig was een telegraafdraad op te rollen, sloeg de bliksem op dien draad en werden allen geheel ver suft ter aarde geslagen. Behalve eenige brandwon den bekwam geen der manschappen verder letsel. Zware regenval te Eindhoven. Ook te Eindhoven ging het noodweer gepaard met felle bliksemslagen en hevige slagregens. Op vijf plaatsen sloeg de bliksem in, doch slechts in een geval werd schade veroorzaakt. Bij den slager Bee- rends n.1. in de Kruisstraat werd de schoorsteen door het hemelvuur getroffen en van het dak geslagen. Er ontstond brand, die weldi-a gebluscht was, dank zij de hevige regen en het onmiddellijk ingrijpen van de brandweer. Op verscheidene plaatsen in de gemeente stond het water een halve meter hoog, waardoor het verkeer ernstige stagnatie ondervond, vooral daar het noodweer juist tijdens het uitgaan der fabrieken woedde. Daar de tramrails op verscheidene plaatsen onder water stond, was deze voor wielrijders niet zicht baar, zoodat vele fietsen slipten en de berijders het met een nat pak moesten bekoopen. Persoonlijke ongelukken hadden echter niet plaats. BOERDERIJEN DOOR HET VUUR GETROFFEN. HEMEL- Tengevolge van inslag door het hemelvuur ont stond gistermiddag brand in de boerderij» van den heer J. Leegwater in de Boekelermeer onder Heiloo. De Alkmaarsche brandweer begaf zich met de mo torspuit ter assistentie en wist nog tijdig het woon huis te behouden. De stallen zijn in vlammen op gegaan. Het vee kon worden gered. Te Bergen. Omstreeks drie uur gistermiddag is in de boer derij van den heer J. C. Leijen aan de Zaanegeest te Bergen de bliksem ingeslagen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de inmiddels gearriveer de brandweer niets meer kon uitrichten en onver- riohterzake moest teruggaan. Het pand brandde ge heel uit. Verzekering dekt de schade. Verder brandden nog boerderijen af, te Steenwijk van den landbouwer Fleer; te Voorst van den landbouwer Van Voorst, waar de schade 25.000 gul den beliep; te Drunen een groote boerderij bewoond door den landbouwer Hendriks. De brandweer stond hier machteloos tegenover de vuurzee; te Olst de kapitale boerderij van J. W. Markvoort. Hij zal een week rust nemen. Londen. Britsche di plomatieke kringen ge ven te kennen, dat .Eden met verlof gaat, hetgeen geenszins zou beteekenen, dat een ernstige wending is ge komen in den gezond heidstoestand van den minister, maar zijn ge neesheer heeft het noo- dig geoordeeld, dat Eden een week rust zal nemen na een buiten gewoon druk jaar aan den vooravond der be langrijke besprekingen met de Locarno-mo- gendheden. Eden zal midden vol gende week naar Lon den terugkeeren ter voorbereiding der be spreking van Brussel. Nciclat ze eerst in een hinder - laan waren gelokt. Reuter seint uit Rome Acht of negen Italiaansche officieren zijn gedood, nadat zij met hun drie vliegtuigen, waarmede zij van Addis Abeba kwamen en naar de pro vincie Djimma gingen, bij de landing in een hinderlaag waren gelokt. Het bericht wordt niet-officieel bevestigd Tot de slachtoffers zouden behooren de plaatsvervangende chef van den luchtvaart staf in Oost-Afrika, alsmede kolonel Loca- telli, die in 1919 als eerste over de Andes vloog en talrijke vluchten naar Grieken land, Groenland en de Zuidpool heeft ge maakt. GEEN BEZETTING VAN FABRIEKEN MEER IN FRANKRIJK Tijdens de debatten in de Senaat verklaarde minister Salengro op een precieuze vraag van Rienvenu Martin, dat de huidige regeering vast besloten is de openbare orde te handhaven en indien morgen andermaal pogingen zouden worden gedaan om magazijnen, kantoren, fa brieken of landbouwbedrijven te bezetten, de re geering daaraan met alle geschikte maatrege len een einde zal maken. Het Poolsche Ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft met groote omzichtigheid het officieele standpunt ten aanzien van de Dantziger kwestie uiteengezet. Hoewel de Poolsche regeering met nadruk wijst op de rechten van Polen in Dantzig, is het toch op vallend, dat zij er blijkbaar alles op wil zetten om de goede Duitsch-Poolsohe verstandhouding te be stendigen. De regeeringsverklaring gaat uit van het stand punt, dat enkele regeeringen het conflict tusschen Dantzig en Polen opblazen om daardoor de Duitsch- Poolsche tegenstellingen opnieuw te accentueeren, in de hoop, den Duitschen Staat, welken zij zelf vreezen, in Poolsche richting af te leiden. Het schijnt wel zeker, te zijn dat Warschau van plan is een vriendschappelijke demarche bij Berlijn te ondernemen en er op te wijzen, dat de vriend schappelijke Poolsch-Duitsche betrekkingen zouden worden geschaad, indien aan de rechten van Polen in Dantzig geweld zou woi'den aangedaan. De correspondent van de N.R.Ct. telefoneerde gis teren uit Warschau, dat men algemeen in het op treden van Greiser een weloverwogen offensief van Duitschland tegen den Volkenbond ziet. Dit offensief zou Polen koud kunnen laten, wan neer Berlijn niet juist Dantzig als stormram tegen Genève wilde gebruiken. Nu ziet zich de Poolsche regeering echter uit eigen belang wel genoodzaakt om de partij van den Bond te kiezen. De Poolsche regeering betreurt het ten zeerste, dat Duitschland voor deze actie, resp. dat Greiser voor zijn optreden juist het oogenblik koos, waarop de voor Dantzig zoo pijnlijke kwestie op 'n geschikte en verstandiger wij ze scheen te kunnen worden geregeld. Men beschouwt het dan ook in Poolsche kringen als een veeg teeken, dat Greiser wegens zijn onbeta melijke houding in de Duitsche pers als een held wordt geëerd. Als Hitier de Dantziger kwestie werkelijk in der minne zou willen schikken, had hij thans een goede gelegenheid gehad om Greiser op zij te schuiven en daardoor een oplossing uit de misère te vinden. Thans blijft het Dantziger vraagstuk en dat. van de Poolsche corridor de vrede in Oost-Europa bedreigen. MGR. DE LA VILLERABEL Be zaak thans geschikt. Heeft zelf ontslag aangevraagd. Be noemd tot titulair aat'tsbis- schop van Melitona. De aartsbisschop van Rouaan. mgr. De la Viierabel, wiens aanvankelijke weigering, bij zijn afzetting wegens zekere geschillen van kerkelijk bestuur, eenige maanden geleden, buitengewoon veel opzien had verwekt, beeft Zondag van den pauselijken Staatssecretaris, mgr. Pacelli, een brief ontvangen, waarin deze hem mededeelt, dat de Paus heeft toegestemd in zijn aftreden waarom hij den 28sten Juni verzocht had. Namens den Paus deelde kardi naal Pacelli mgr. De la Villerabel mede. dat deze hem tot titulair aartbisschop van Meli tona benoemd beeft.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1