Kanaalfeesten Uit onze Omgeving. Abessijnsche aanval fe wachten Sesanit Onderkleeding. Firma G. de WAARD Het bezoek van den deurwaarder BERGEN BOERDERIJ AFGEBRAND. Bliksem ingeslagen. In minder dan geen tijd was alles verloren. Tijdens het onweer, dat zich gistermiddag boven deze gemeente ontlastte en dat gepaard ging met elkander snel opvolgende bliksemflitsen, sloeg te gen half vier het hemelvuur in een boerderij aan den weg naar Zanegeest, eigendom eener Katholieke Stichting en verhuurd aan een zekeren Cor Leijen. De hofstede, gedekt met een rieten dak, stond in minder dan geen tijd in lichte laaie en vóórdat de brandweer ter plaatse was, viel er aan redden niet meer te denken. Temeer nog, daar het water moest worden gehaald uit de put, gelegen aan den Kerke- dijk cn er ongeveer 150 M» slang moest worden uit gelegd, vóórdat men bij de brandende boerderij was. Het vee was gelukkig in de weide, doch de ma chines waarvan er slechts één naar buiten kon worden gesleept werden een prooi der vlammen. Het was een sensationeel oogenblik, toen te mid den der laaiende vlammen, de brandweer erin slaagde den hoogen schoorsteen om te trekken. Terwijl het talrijke publiek naar alle zijden vluchtte, kwam het gevaarte met donderend geraas naar beneden. Het duurde slechts een goed uur en toen was er van de geheele boerderij niets meer over en moest de brandweer zich bepalen tot het natspuiten van de zeven wagenvrachten hooi, welke op den deel waren opgeslagen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, een knecht die zich op het moment, dat de bliksem in sloeg, buiten bevond, werd echter door den lucht druk tegen den grond geslagen en was eenige oogen- blikkcn bewusteloos. Evenals bij den brand was er ook bij het na- blusschingswerk in de avonduren zeer veel belang stelling van de zijde van het publiek. Een geldkistje van een der knechts, hetwelk zich onder de puinhoopen bevond, werd later gevonden. De burgemeester, mr. H. van Reenen, toefde ge- ruimen tijd op het terrein van den brand. Verzekering dekt de schade. BERGEN BINNEN. Onze plaatsgenoot, de heer H. J. Zaal, slaagde voor het in Den Haag gehouden Staatsexamen voor Mu ziek, (hoofdvak piano) aan het Koninklijk Conserva torium. LANGEND1JK Landdag. Bij het district Noord-Holland van den Ned. Tuin- dersbond zijn plannen in overweging om een Land dag te houden ter demonstratie van den nood, waar in de tuinbouw nog altijd verkeert. Het ligt echter in de bedoeling van het bestuur eerst poolshoogte te nemen bij de afdeelingen door een vergadering van afgevaardigden bijeen te roepen, ten einde hun mee ning te hooren of de mogelijkheid van slagen. Zieke aardappelen. Naar wij vernemen worden bij verschillende tuin bouwers aan den Langendijk, maar in meerdere mate bij tuinders buitenom vandaan zieke aardap pelen aangetroffen. Wat betreft de Langendijkers heeft het nog niet zulke afmetingen aangenomen, doch er zijn in de omgeving al heel wat zieken. Dit is wel heel jammer, want dit bevorder nu juist niet do export van de vroege aardappelen naar Argentinië, voor welk land heel wat gekocht werd. De aardappelen voor dit overzeesche land be stemd, moeten een heele zeereis maken voor ze op de plaats van bestemming zijn en daardoor wordt het risico, dat de handelaren loopen wel groot. Men deelde ons mede, dat er groote voorzichtigheid wordt betracht. Het smokkelen van aardappelen. Het smokkelen van aardappelen, d.w.z. het koo- pen van aardappelen zonder de heffing van f 0.80 per 100 Kg. te betalen schijnt zeer groote vormen aan te nemen. Wij hoorden door een handelaar de ver zuchting slaken: Op de veiling wordt zoo ongeveer niets gekocht en toch zijn de markten te Amster dam rijk en overvloedig voorzien van aardappelen. Deze aardappelen zonder heffing worden door handelaren, die zich hiertoe leenen, uit de hand ge kocht van tuinbouwers, die geen haar beter zijn, want ook zij bederven hierdoor de markt. Do han delaar, die geen heffing betaalt, kan natuurlijk ge makkelijk concurreeren tegen een die zijn plicht wel kent en de heffing wel betaald heeft. Dat hier door zeer scheeve toestanden ontstaan is begrijpe lijk. Er wordt dan ook van alle kanten gewerkt, om do z.g. smokkelhandel uit te roeien. De crisisambte naren welke hiermee belast zijn, hebben een zware taak, want men moet do overtreders zoo ongeveer op heeterdaad betrappen. Anders valt het heel moeilijk te bewijzen dat er van gesmokkelde aard appelen sprake is, daar geen vervoerbewijzen meer noodig zijn, zooals verleden jaar. Af en toe wordt er wel eens een gepakt, doch allemaal lang niet. Nu wordt er door de handelaren in aardappelen een beroep gedaan op de collega's om direct de Cen trale van Vereenigingcn voor den Aardappelen-, Groenten- en Fruithandel in kennis te stellen van door hen geconstateerde aardappelsmokkel, Laatst genoemde Centrale zal n.1. als centraal punt dienst doen en alle eventueele klachten en aanwijzingen omtrent onderhandschen verkoop van vroege aard appelen, of vermoedens hiervan zoowel telefonisch als schriftelijk in ontvangst nemen en aan de betrokken controle-instantie doorgeven. NOORBSCHARWOUDE. De Provinciale weg. De Provinciale weg van Koedijk-Noordscharwou- de zal, nu de sluis in de Ringvaart klaar is, spoe dig worden doorgetrokken tot aan deze sluis. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds gedeel telijk aan den gang. ZUIDSCHARWOUDE. Kanaalwerken. Aan den Waarddijk, in de nabijheid van de Lan- gebalk hebben zich een achttal woonschuiten gesla- tionneerd in verband met, naar men ons meedeelde, de werkzaamheden, die moeten worden verricht voor den aanleg van het nieuwe kanaal. Men mag hieruit afleiden, dat de voorbereidingen van dit werk wel dra een aanvang zullen nemen. Als de Langendijkei- arbeiders dan daarbij te werk kunnen worden ge steld, zou dit door hen zeer worden gewaardeerd. Door verschillende kolfclubs wordt deelgenomen aan de 50-slagenwedstrijden, die als voorbereiding kunnen worden beschouwd van de in Augustus te houden Nationale Kolfwedstrijden, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Op Maat. OUDKARSPEL. De heer H. J. Zaal te Bergen, Directeur van „Caecilia" alhier en verschillende koren in den om trek, slaagde Maandag te 's-Gravenhage voor het Staatsexamen Muziek, hoofdvak Piano. ALKMAAR Bij K. B. van 4 Juli 1936 is benoemd tot voorzitter van het College van Regenten over de Gevangenissen te Alkmaar, mr. E. II. Hijmans, lid van voornoemd College. Z 1 J P E BURGERBRUG. Hevig onweder eischt bijna slachtoffers. Gistermiddag ontlaadde zich een kort doch hevig onweder boven ons dorp en omgeving. Verscheidene knetterslagen die elkander zeer kort opvolgden, kwamen met. de aarde in aanraking, zoodat de lucht zwavelig rook. Op de boerderij van den heer J. Kra mer sloeg een groote vuurbal de voordeur (welke openstond) in, om gelukkig zonder onheil te stich ten, evenspoedig de achterdeur te verlaten. Het zoon tje van den heer G. v. d. Stoop werd neergeslagen en verloor het bewustzijn. Na door den dokter behan deld te zijn, knapte hij weer spoedig op en 's avonds liep hij weer buiten. Een kleine verdikking aan z'n hoofd was zichtbaar. Ook een jongetje van den heer Otten werd zooda nig getroffen, dat 't onder geneeskundige behandeling gesteld moest worden. Ook hij knapte in den avond wat op en kan wat voedsel tot zich nemen. Op 't oogenblik maakt 't ventje 't heel goed. Ook op de boerderij van Mevr. Wed. II. 't Hart sloeg 't hemelvuur in. Hier moest de electrische meter en 't stopcontact in de kamer 't ontgelden. Het stopcontact vloog aan stukken de kamer over. Door den geweldigen druk maakten ook de bewoners enkele benauwde oogenblikken mee. Brand werd evenwel niet veroorzaakt. Aan 't Noordhollamlsch Kanaal sloeg een midden op 't land staande hooirook' in brand en aan den Burgerweg werden enkele personen aan den grond geslagen, evenwel zonder nadeelige gevolgen. Geslaagd. De heer T. de Boer Pz. alhier behaalde met gunstig gevolg het einddiploma 5-jarige cursus der R.H.B.S. te Alkmaar, in de afd. literair en econo mie. SCHAGERBRUG. Schoolfeest O. L. School. Dinsdag hebben de leerlingen der hoogste klassen der O. L. School alhier een schoolreisje gemaakt naar Amsterdam en het natuurbad „Velserend". 's Morgens kwart vóór acht werd afgereden in twee bussen van den heer Van Scheijen. Na een vroolijke rit langs de Zaanstreek, werd Amsterdam tegen tie nen bereikt. Als eerste punt van 't programma gold een bezoek aan het Koloniaal Museum. Hier zagen ze veel moois en interessants, te veel feitelijk om liet goed in zich op të nemen, maar waarom zou er geen tweede bezoek op kunnen volgen? Een volgend jaar bijvoorbeeld? Als tweede programmapunt: naar Ar- tis! Ook hier heel veel nieuws en bezienswaardigs. Juist stapten ze het aquarium binnen, toen er een onweer lostbarstte, waarover de couranten zouden schrijven en dat hen tot een langer verblijf bij de waterbewoners noopte, dan de bedoeling was. Ruim vijf uur was het weer opgehelderd en ging het naar „Velserend". Hier was, op een enkele na, het heele gezelschap spoedig in het water en werd er naar hartelust geplast en gebaad. Te gauw was hiel de pret uit, maar te Schagerbrug stonden velen te wachten en daarom werd de terugtocht aanvaard. Tegen half tien waren „ze" thuis, moe, maar vol daan over wat ze voor nieuws te zien en te genieten hadden gekregen. 'T ZAND. Bezoek aan Lever's zeepfabrieken. Dinsdag, gister, maakte een aantal dames een excursie naar Vlaardingen, waar de Sunlight-fabriek werd bezichtigd. Het modern ingerichte bedrijf werd onder groote belangstelling bezichtigd, waarbij toelichting werd gegeven door de technische leiding der fabriek. Geïnteresseerd volgden de dames het ingewikkelde procédé van de bereiding van een stuk zeep, terwijl de automatische verpakking der producten Sunlight Zeep, Vim, Radion, Rinso en Lux Toilet Zeep ieders bewondering afdwong. Nadat eenige vervcrschingen waren gebruikt, ver liet het gezelschap, zeer voldaan over dezen geslaag den tocht, de fabriek. BARS1NGERH0RN DEMONSTRATIE MET MOTORMAAIMACHINES. Een honderdtal belangstellenden hebben Dinsdag middag de demonstratie bijgewoond, welke was uit geschreven door de Werktuigencommissie der Hoil. Mij. van Landbouw en de Vereeniging Hollands Noorderkwartier, om ook in het Noorden der provin cie te laten zien hoe men met behulp van een motor het grasgewas kan maaien. De heer W. v. d. Oord te Barsingerhorn had een perceel grasland voor deze demonstratie afgestaan. Het was een zeer zwaar gewas, dat echter door de vier motormaaimachines en de RASA-REX, in zeer korten tijd werd gemaaid. Evenals bij de demonstratie in de Beemster, wa ren ook weer de heeren De Haan van Kwadijk en de heer S. de Ridder te Purmer, met hunne machines aanwezig, die ook in dit zeer zware gewas perfect werk leverden. Thans was •'ook de heer Plevier uit Schagen met zijn machine gekomen, die evenals de beide anderen geriiaakt was van een oude T-Ford, en was zoodanig ingericht, dat bij eventueele verstopping direct de riem van de overbrenging, afliep, zoodat het mecha nisme niet beschadigd kon worden. Ook deze ma chine werkte tot groote tcvredenhoid. Tijdens de demonstratie kwamen onverwachts de Gebr. Koopman van Bergen aan. Dezo hadden een auto ingekort door liet afzagen van het chassis, en de achterbrug direct aan den versnellingsbak te kop pelen, waardoor een korte tractor werd verkregen. Deze tractor trok een maaimachine met een korten boom. Voor deze combinatie zijn dan ook twee per sonen noodig. Het geheel was handig en eenvoudig bedacht. Ter opluistering werd eveneens de RASA-REX maaimachine gedemonstreerd, welke door zijn ge- ruischloosheid, licht en mooi maaien en tevens dooi de soliede constructie, een zeer goeden indruk maakte. OUDE N1EB O RB Een zeldzame prestatie. De heer Poen gaf 21 dagen geleden met den heer Postma, die met vacantie ging, een paar postduiven mee naar Salzburg (Hongarije). Daar deze afstand (900 K.M.) feitelijk veel te ver is om te vliegen, ver wachtte men niet dat de beesten terug zouden kee- ren, temeer daar ze ongetraind waren. 13 dagen na loslating echter is toch één van de dieren teruggekeerd en heeft hiermede eep zeldza me prestatie volbracht. Een gevaarlijke plek. Bij de brug te Verlaat zijn Zondag j.1. drie mo torrijders gevallen door het losse grind, dat op den weg lag. Allen kwamen er echter zonder ongeluk ken af. C'ALLANTSOÖQ Brand. Attractie voor onze badgasten. Gisterenmiddag omstreeks half vier is brand uit gebroken in een oud boerenhuis van den heer Jb. Vos. Het huis, hetwelk in het dorp Callantsoog stond, werd nog slechts gebruikt voor bergplaats en vee stalling. De brand, begonnen binnen op de „dorsch", breidde zich langs het rieten dak uit naar boven. Met een slang op een brandkraan werd het belen dende zomerhuisje, in eigendom van den heer Op meer, nat gehouden. Dit heeft dan ook absoluut geen schade gekregen. Het, oude huis is geheel uitgebrand en omgetrokken. Het is een mooie opruiming, waar mee een ieder blij zal zijn. Een en ander trok de groote belangstelling van de reeds in onze badplaats aanwezige badgasten, die door het slechte weer aanvankelijk gedwongen wa ren thuis te zitten, doch nu het buitenkansje kre gen getuige te ziin van dit ongevaarlijke brandje. Verzekering dekt de schade. Londen, 7 Juli (ANP). Volgens den specialen correspondent van de „Daily Herald" te Djibouti zou binnen de eerstvolgende dagen een Abessijnsch of fensief aanvangen met het opblazen van den spoor weg, het aanvallen van geisoleerde garnizoenen, het afsnijden van wegen en raids op Addis Abeba zelf. De Abessijnsche krijgers, aldus seint de correspon dent, wachten slechts op het begin van het regen seizoen. De correspondent zegt in staat te zijn de algemeene richtlijnen van het offensief mee te deelen. Aller eerst zal de spoorlijn naar Djibouti worden vernield, waarbij het vrij gemakkelijk zal zijn den brug over de Awasj op te blazen. Daarop zullen dan nachtelijke aanvallen op kleine garnizoenen volgen langs de wegen, die de Italianen bij hun opmarsch hebben ge volgd. Ten derde zullen talrijke gewapende benden rondom de hoofdstad worden geconcentreerd. Het vierde gevaar voor de Italianen is gelegen in het nog niet verslagen leger van Ras Immeroe, dat in de hoogste bergen van Noord Abessinië is teruggetrok ken. Immeroe zal zijn offensief hervatten, wanneer de regens het optreden van Italiaansche luchtstrijd krachten moeilijk zullen maken. Ten slotte verzame len in het westen talrijke hoofden, die tegenstanders zijn van de Italianen, al zijn zij niet altijd den negus vriendschappelijk gezind, hun troepen. HITTEGOLF IN AMERIKA Reeds 23 dooden. Chicago In de afgeloopen 24 uur zijn 23 personen om het leven gekomen tengevolge van de warmte, hetzij direct, hetzij door verdrinken tijdens zwemmen e.d. De oogst wordt eveneens bedreigd door de hitte Deze bedraagt 48 graden celsius in de schaduw. De schade, welke tot nu toe is aangericht aan de oogst wordt op 300 mil- lioen dollar geschat. EEN HUIZENZEE EEN MERKWAARDIG BEELD VAN NEW Y ORK's WOLKENKRABBERS IN DEN MOR GENNEVEL EEN MODERN MAN DRAAGT De beste en meest volmaakte zomerdracht. SINGLET (Borstrok) 85 cent KORT SPORTBROEKJE 85 cent (Mot kleine prijsverhooging per maat.) Ook in LANGE PANTALON en BORSTROK MET HALVE MOUWEN. Keurige collectie: POLO SHIRTS, RIEMEN, SOKKEN, BADPAKKEN, Enz. IJMUIDEN. SCHAGEN* SCHOOLFEEST O. L. SCHOOL. De leerlingen van onze openbare lagere school hebben gisteren hun jaarlijksch schoolfeest gevierd, Onze Harmoniekapel bracht ze des morgens weer naar het station, waar de leerlingen van de 2e, 3e en 4e klasse in den trein stapten om naar Bergen te trekken, terwijl de grootere leerlingen met auto* bussen van de H.A.B.O. naar Zaandam werden ver* voerd. Van Zaandam ging het per boot naar Am* sterdam, vandaar per autobus naar Schiphol, waar: alles met groote belangstelling werd aanschouwd. Er: werd volop genoten; bij Heek voor den inwendigen mensch gezorgd en in echte feeststemming was daar* na het doel „Castricum aan Zee". Al met al een" heerlijken dag en zeer voldaan arriveerde men tei ruim 8 uur weer in Schagen. Het was jammer dat voor de kleintjes in Bergen regen en onweer spelbrekers waren, en toch aan da blijde gezichten was te zien, dat men zich deson* danks goed had vermaakt. Schagen's Harmoniekapel was 's avonds weer op haar post en in optocht ging het vanaf het station naar de Markt, waar de vroolijke troep werd ontbon* den en men vermoeid, maar vol van het genotenö naar huis ging. Kinderen van buiten werden door; autobezittende kindervrienden naar huis gebracht, een attentie die ook nu weer ten volle werd ge* waardeerd. Het was een welgeslaagde dag, dank zij velei* hulp en bijstand en de geldelijke offers van de bur* gerij. De Commissie voor de kanaal/eesten geeft de zakenlieden van Schagen in overweging om voor zoover hun. zaken dat toelaten hun winkels kantoren en werkplaatsen op Vrij* dagmiddag a.s. tijdens de officieels opening van de haven te sluiten van l'A 4 uur n.m. teneinde ieder in de gelegenheid te stellen dit histoi risch gebeuren bij te wonen. i EN DE VLOOIEN VAN DEN HEER BORI Dezer dagen kreeg, naar de „United Press'* uit Boedapest meldt, de deurwaarder Egyed! aldaar opdracht, have en goed van den heen Bori, directeur van 'n vlooientheater" in be-: slag te nemen en openbaar te verkoopen. De deurwaarder begaf zich met zijn assi-. stenten naar den directeur, die een schuld- eischer 120 pengo moest betalen, doch trof hem niet thuis daar hij juist met zijn „troep" in de provincie gastvoorstellingen gaf. Een tweede maal troffen de gerechtsdiena ren hun slachtoffer evenwel aan en wilden tot beslaglegging overgaan. Toen de eigenaar van het „artisten-instituut", echter vernam^ dat al zijn roerende goederen, met inbegrip: van de „ster" van zijn circus, openbaar ver-, kocht zouden worden, opende hij in zijn wan hoop de kast, welke zijn begaafde „artisten" herbergde en liet zijn hongerige troep op del verschrikte beambten los. Zonder eenigen eerbied voor artikel 253 van het Hongaarscha wetboek van strafrecht opzettelijke belee- diging van beambten in functie stortten del vlugge springers zich op de vertegenwoordi gers der justitie, die hals over kop voor do vlooien vluchtten. Deurwaarder Egyed krabde zich het hoofd en ook andere lichaamsdeelen en ver leende voorloopig eenige dagen uitstel van' executie NOG STEEDS 93000 STAKERS IN FRANKRIJK Parijs In het geheele land staken nog on geveer 93.000 arbeiders, waarvan in het depar tement van de Seine ongeveer 5500. DOOR BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. Bergschehoek, 7 Juli. Gistermiddag is de 27- jarige tuindersknecht A. A. Langeveld tijdens zijrï werkzaamheden in een tuin door den bliksem ge troffen en gedood. j

Schager Courant | 1936 | | pagina 7