De particuliere detectieve. De Djiguiten Ruiter-Kozakken Vrijdag a.s. alle burgersv. Schagen Woensdag 8 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 10014 De ramp van de „Dipping 5 Kort verhaal te Schagen- Amsterdam. De Raad voor de Scheepvaart heeft gister uitspraak gedaan inzake de aanvaring van het Nederlandsche motortankschip „Dipping 5" uit Groningen met het Engelsche stoomschip „La- gosian" op de Weser. De raad is van oordeel, dat deze droevige ramp, welke helaas aan den kapitein van de „Dipping 5", P. de Vries, diens echtgenoote en hunne twee kinde ren en voorts aan den stuurman Fr. Ketzscher het leven heeft gekost, in de eerste plaats moet worden toegeschreven aan den laag op het water hangen den mist. Wat de „Dipping 5" betreft, alles wijst er op, dat de kapitein zich ten volle bewust was van den ge vaarvollen toestand, waarin zijn schip zich bevond. Hij liet alles klaarmaken om te ankeren, had de vaart van het schip verminderd en hij had kenne lijk zijn vrouw van den toestand op de hoogte ge steld, daar deze zich in nachtgewaad op de brug be- yond. Uit een en ander valt af te leiden, dat de kapitein van de „Dipping 5" de noodige voorzichtigheid heeft betracht. Het is voor den raad bezwaarlijk om, wat de „La- gosian" betreft, omtrent de schuldvraag iets vast te stellen, nu van de zijde van het Engelsche schip geen getuigen zijn gehoord. De raad meent wel te mogen aannemen, dat de „Lagosian" zich aan hare goede zijde van het vaar water bevond. Het is daarom wel begrijpelijk, dat zij, het witte toplicht van de „Dipping V" ziende, zon der dat de boordlichten of een daarvan in zicht kwam, niet dadelijk aan een tegenligger dacht. Door de dicht op het water hangende mistbank kwam eerst het toplicht van de „Dipping V" in zicht Te betreuren is het echter, dat op een schip met een bemanning van 43 koppen de uitkijk naar vooruit werd gestuurd om bij het klaarmaken van de an kerlantarens te helpen, terwijl deze uitkijk op den bak zeer nuttig werk had kunnen verrichten. Het is wel zeer te betreuren, dat deze noodlottige aanvaring heeft plaats gehad, terwijl het witte licht ,van de „Dipping V" op een grooten afstand van de zijde van de „Lagosian'' zelf op 4 K.M. geschat zichtbaar was. Ingestemd kan worden met de van die zijde te kennen gegeven opvatting, dat, toen de „Lagosian" op het in zicht komen van het roode licht hard stuurboord-roer gaf, een aanvaring ware voorkomen, indien ook door de „Dipping V" gtuur- boord-roer ware gegeven. De maatregelen na de ramp door dc „Lagosian" getroffen, zijn zeer goed geweest en verdienen waar deering. In het bijzonder wil de raad nog zijn groote waar deering uitspreken voor het werk door het bergings- vaartuig „Seebar" verricht. Op treffende wijze heeft de bemanning van dit schip het leven van den kok Heine, die zich nog in het gekanterde schip bevond, kunnen redden met beleid en groote voorzichtigheid moest hier worden te werk gegaan, omdat deze kok niet bij het openen van de scheepshuid zoude ver drinken. De pogingen zijn echter met succes be kroond. Ongetwijfeld zijn de personen, die bij den ramp zijn omgekomen, en zeker diegenen van hen, die zich in het schip bevonden, vrijwel onmiddellijk na de aanvaring verdronken. HOOG WATER IN NOORD-ITALIë Milaan De Dora Riparia is na een wolk- Kreuk in het gebied van Ulz buiten zijn oevers getreden. Het hooge water heeft twee bruggen vernield. Ook de andere riviertjes, vertoonen een boog peil en vormen een bedreiging voor het plaatsje, zoodat de inwoners deels gevlucht zijn. OLYMPISCHE SPELEN VIER AUSTRALIëRS ZIEK Berliln Vier leden van de Australische Olympische ploeg moesten reeds onder behan deling in een ziekenhuis te Berlijn worden ge steld. De worstelaar EDDIE SCARFE heeft een ontsteking aan een der beenen opge- loopen en moet minstens veertien dagen in het ziekenhuis blijven. Les Harley, de middengewicht bokser, heeft een steenpuist op zijn linkerarm, welke een ver blijf van een week in het ziekenhuis noodzake lijk maakt. Cross, de boeg van de Australische acht, heeft na een ziekte eerst eenige dagen gele den het ziekenhuis kunnen verlaten. En ten slotte heeft Frederick Niquet, een van de trai ners der ploeg ontstekingen aan de kei en aan een der ooren, welke hem zeer veel last veroor zaken en een vrij langdurige behandeling ver- eischen. GEHEIME LEENING VAN 2 MILLIARD R.M.? Parijs De „Insomation" meldde in zijn editie van gister, dat Duitschland, behalve de openbare leening van 700 millioen R. M. streng in het geheim bezig is met de heffing van een andere leening ten bedrage van 1 milliard R.M. waarop uitsluitend moet worden ingeschreven door de spaarbanken en depositobanken. Deze verthouwdijke leening heeft een looptijd van 28 jaar. Doel der leening is de Duitsche spaar gelden uitsluitend door het rijk te doen gebrui ken. Het schijnt, aldus het blad, dat dit de eerste maal is, dat de Duitsche regeering met zooveel zorg een transactie van dit belang verbergt. RUIM 2^ DAG ACHTEREEN GEZWOMMEN Lahore (Britsch Indië) Robin Chatterjee heeft een nieuwe wereldprestatie verricht, door 62 uur 40 min. achtereen te zwemmen, zonder een oogenblik te rusten. De vorige prestatie stond op naam van Hgose uit Bengalen, die tien minuten korter in het wa ter bleef. BAL In het huls van een prominente Ameri- kaansche industrieel. In den rijken stroom der gasten, den gastheer slechts gedeelte lijk', en onder elkaar nog minder bekend, ook de ge leerde en onderzoeker McKinley, die een geweldig opzien baardé, toen hij kortgeleden publiceerde een methode gevonden te hebben, waardoor de ruwe olie voor allerlei doeleinden bruikbaar gemaakt werd, waarvan men vroeger nauwelijks had durven droomen! Het is een grijsachtig, kortzichtig heertje, wiens aangeboren linksheid door de ongewone omgeving nog sterker opvalt. Hij is gekomen om met een der oliekoningen over den verkoop van zijn zorgvuldig bewaard geheim te spreken. Hij is in egn goed hu meur vanwege de mogelijkheid weldra ook mil- lionnair te zijn, door den verkoop van zijn uiterst waardevolle uitvindingen. In een der feestelijk-versierde zalen komt een heer in een keurig avondcostuum op hem toe. Mr. McKinley? Ja natuurlijk. U bent het ik herken U van de foto's, die in de kranten van U gepubliceerd werden. Een oogenblikje, alstublieft! De vreemdeling schoof den geleerde in een stille kamer, die buiten het feestgewemel lag en sloot de deur achter zich. McKinley keek ver baasd naar de geheim zinnige maatregelen ën stoof opeens op: „Wat wilt U van mij, mijn heer?" Mijn naam Is Char les Miller. Ik ben de particuliere detective van dit huis, zei de vreemdeling met een charmant glimlachje, en hij maakte een lichte buiging. De uitvinder keek verschrikt op. Neen, neen, ik heb niets tegen U, lachte Mr. Miller. Hij trok nu een peinzend gezicht, haalde een papier uit zijn zak en reikte het den verbaasden McKinley over. Dat heb ik een kwartier geleden hier gevonden. McKinley hield het met cijfers en getallen be dekte papier dicht bij zijn brilleglazen. Mijn handschrift, een van de formules van mijn metho de! Hoe komt dat hier? Hij was zoo wit als een doek geworden. Dat zou ik juist graag van U vernemen, zei Mr. Miller. Hebt U Uw papieren bij U gehad, toen U hierheen kwam?. Neen, mijn papieren liggen in de safe van mijn laboratorium, volmaakt veilig! Heeft dit stuk papier ook in de safe gelegen, toen U hiervandaan ging? Als een zweepslag knalde die vraag den verschrikten geleerde in de ooren. Neen deze formule zal wel s op mijn schrijftafel ge legen hebben, zei hij en ademde lichter. Zij is al leen volkomen waardeloos geen mensch kan er wat mee beginnen zonder de papieren in mijn safe. Als ik U nu zeg, dat ik dit papiertje uit de zak van een man zag vallen, die tot de grootste olie magnaten behoort, ging Mr. Miller nadrukkelijk voort i meent U dan nog, dat hij alleen waarde- looze rommel bij U heeft laten weghalen? s B In 's hemelsnaam gilde McKinley s U denkt toch soms niet Ja, dat denk ik! U moet mij helpen het bewijs te leveren. Ik kan den betreffenden heer niet arres teeren voordat ik alles weet. Het kan mij mijn positie kosten McKinley was in een stoel neergezonken, had de handen voor het gezicht geslagen en steunde: Mijn hemel, wat kunnen we doen? s In de allereerste plaats geen opzien vferwekken. De dief zou het zien en dan bent U Uw papie ren kwijt! Komt U maar met mij mee. Mr. Miller schoof zijn arm door die van Mr. McKinley en liep lachend en pratend zooals men met een goeden vriend zou doen door de gasten naar den uitgang. Buiten namen zij dadelijk een auto en raasden naar de woning van McKinley. Onder het rijden zei Mr. Miller: Wij moeten snel handelen. Als Uw safe geplunderd mocht zijn, zijn we in een half uur weer terug en arresteeren den bewusten heer. Voor het geval er slechts enkele waardelooze papieren van Uw schrijftafel zijn gehaald, laat ik het aan U over te doen, wat U het best dunkt. Halt, niet overijlen! riep Mr. Miller, toen deze zijn huisknecht, die opendeed, voorbij wilde rennen. Is er iets gebeurd, sedert Uw patroon het huis verliet? vroeg hij aan den ouden man, die had opengedaan. Niets van belang. Een zekere Mr. Duff vroeg per telefoon naar Mr. McKinley hij wilde hem be slist spreken. Ik deelde hem mede, dat mijn patroon naar het avondfeest bij den heer Knox was gegaan en voor middernacht niet zou terugkeeren. Kent U een zekeren Mr. Duff? vroeg Miller aan McKinley. Neen, onbekend, steunde Mr. McKinley. En verder vroeg de detective aan den huis knecht. Daarna ongeveer een kwartier later kwam een man van Dreusen Ltd., en bracht de chemica liën, die Mr. McKinley voor vanavond besteld had. Daar het een dringende besteliing was, liet ik hem in het laboratorium brengen. Ik heb voor vanavond niet besteld! riep McKinley en stormde het huis binnen.Altijd dezelfde truc! zei Mr. Miller hoofdschuddend toen hij met den ge leerde de trap opliep. Niet al te veel intelligentie; die knaap zullen we gauw genoeg gevonden hebben! McKinley draaide aan de knop van het licht de lampen brandden nu het laboratorium lag daar in denzelfden vreedzamen toestand als twee uur geleden, toen hij het verliet. Hij rende door de kamer op een, door boeken kasten inbeslaggenomen muur toe, nam een bepaald boek eruit en scharrelde een oogenblik met zijn hand in de ontstane opening. Met een zacht geknars draaide een deel van de boekenkast naar binnen en daarachter werd de deur van een prachtige safe zichtbaar. Met koortsachtig-trillende vingers draaide de geleerde aan het letterslot en weldra kon hij de sterk-gepantserde deuropenmaken. Daar lagen al zijn papieren nog even onaangetast als toen hij ze verlaten had. Ik wist wel, dat niemand daaraan zou kunnen komen, zei hij triomfeerend, de beveili ging van deze safe is een van mijn beste uitvindin gen! Twee minuten later rinkelde in de loge van den ouden conciërge de telefoon. Loop dadelijk naar het dichtstbijzijnde politiestation en brengt U den recher cheur van dienst mee! hoorde de oude man zeggen. Maar haast U zich! Over hoeveel tijd kunt U op zijn vroegst terug zijn? Tien minuten! Dank U, dat is voldoende 1 Toen een kwartier later sergeant Hewitt het labo ratorium van den beroemden uitvinder betrad, vond hij McKinley in een clubfauteuil k in een diepen narcotischen slaap verzonken. Aan het diamanten knoopje van zijn rokvest hing een kaartje met het geheimzinnige opschrift: „Mijn helper, die U de chemicaliën bracht, stelde zich tevreden met een waardelooze formule! Ik heb me veroorloofd de rest af te halen! De beveiliging van Uw brandkast was werkelijk bijzonder goed, maar U zult moeten toegeven, dat mijn plan nog beter was! Hoogachtend, Charles Duff-Miller, parti culier-detective voor eigen rekening". Enkele uren later slaagde men er pas In Mr. McKinley uit het land der droomen tot dat der le venden te brengen. Als U maar begrijpt, wat niet alleen voor mij, maar voor heel de wereld verloren is gegaan! sloot' hij zijn verhaal. Op dat punt kunt U gerust zijn( Mr. McKinley, zei sergant Hewitt cynisch voor de menschheid gaat zoo snel niet iets verloren als Uw methode werkelijk goed was .-. zal er ergens ter wereld al spoedig mee gewerkt worden. (Nadruk verboden.) EEN MOOIE GIFT. Al km. Centr. Neutraal Ziekenhuis. De Stichting Alkmaarsch Centraal Neutraal Zie kenhuis (penningmeester Mr. M. Moens, Directeur Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V., Alkmaar) werd dezer dagen verblijd met een gift groot f1000, ontvangen van de erfgenamen van Dr. A. van der Horst, het vorige jaar te Alkmaar overleden. Ge noemde erfgenamen voldeden hiermede aan een door den overledene, niet lang voor zijn heengaan, uit gedrukt mondeling verlangen. Het is van algemeene bekendheid welk een werk zaam aandeel Dr. Van der Horst in de totstandko ming van het Centrale Ziekenhuis heeft gehad. Vele jaren was hij regent, ook toen het Ziekenhuis nog als kleine verouderde instelling gevestigd was in de Paternosterstraat. Tot aan zijn dood was hij bestuurs lid van voormelde Stichting, die een zoo belangrijke som voor den bouw van het nieuwe Ziekenhuis heeft beschikbaar gesteld. Deze Stichting bestaat nog steeds. Art. 2 van den stichtingsbrief omschrijft haar doel als volgt: „Zij (de Stichting) heeft ten doel het bevorderen van de oprichting, het medewerken aan de instand houding en het behartigen van de belangen van een Neutraal Ziekenhuis met Klassenverpleging voor Alkmaar en Omstreken". Het bij het eerste gedeelte van dit artikel genoem- de doel is reeds voor jaren in vervulling gegaan, door zijn gift werkt Dr. Van der Horst ook na zijn dood nog mede om de andere doelstellingen te be vorderen. Inbraak aan den Wester singel te Rotterdam Groote partij tafelzilver en damessiera den buitgemaakt, Rotterdam, 7 Juli. Tijdens de afwezigheid van de bewohers, die van 12 Juni tot 3 Juli met vacantie waren geweest, hebben ongenooden zich door in klimming en verbreking toegang verschaft tot de woning van een familie aan den Westersingel te Rotterdam. De onbekende bezoekers hebben alle kas ten overhoop gehaald en zijn ten slotte vertrokken met een groote partij tafelzilver en damessieraden. De waarde van de vermiste goederen wordt op eeni ge duizenden guldens geschat. De familie was tegen inbraak verzekerd. Voorts hebben de dieven zich meester gemaakt van een hoeveelheid postzegels ten bedrage van 25 gulden en een actetasch, inhoudende honderd gulden. Van de inbrekers ontbreekt tot dusverre elk spoor. DE MG UIT! De beroemde ruiter-acrobaten, de Djiguiten Ruiter- Kozakken, zullen op Zaterdag 11 Juli a.s., des mid dags en des avonds, een voorstelling geven te Scha gen op het terrein van de voetbalvereeniging Schar gen. Wie zijn deze Djiguiten Kozakken?, Het zijn officieren van de voormalige Wit-Russl- sche ruiter-regimenten, welke zich na de revolutie vereenigden onder leiding van „Hetmann" Remeleff. Zij reizen thans door alle landen van Europa en too- nen overal met het grootste succes hun onovertrof fen staaltjes van paardrijkunst en ruiter-acrobatiek. Velen zullen zich nog hun optreden van verleden jaar herinneren, toen zij een ieder versteld deden staan van hun onbegrijpelijke durf, hun geweldige stoutmoedigheid, waarbij zij dc Wild-westruiters, die wij van de film kennen, verre overtroffen. Hoe kan het ook anders; de Kozakken zijn vanaf hun jeugd met hun paarden opgegroeid en zij brachten het grootste deel van hun leven in het zadel door. Vrees kennen zij niet en het lijkt of man en paard één ge worden zijn. Toeren, zooals de Groote Pyramide, de Dolkendans en de Saltomortale zijn voor de ware liefhebbers een attractie. Het is geen hoogeschoolrijden noch circus voorstelling, doch een sportief en tevens leerzaam evenement. Wij twijfelen er dan ook niet aan of de voorstel lingen der Djiguiten Ruiter-Kozakken, welke door muziek zullen worden opgeluisterd, zullen ook hier ter plaatse zeer .veel belangstelling trekken.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9