Nederland bereidt opheffing der sancties voor Groot fascistisch front in Midden-Europa De zee-engten confereime Op den onbewaakten overweg KIJKER is KOOPEn tij(LOECK Begin der guerrilla in Abessinië Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. Met ingang van 15 Juli a.s. Op indringer geschoten Eden treedt niet af Brand te Roosendaal Mexicaansch dorp door noodweer geteisterd Donderdag 9 Juli 1936. SC1ACEI 79ste Jaargang. No. 10015 COURANT. Int Iele! No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. V.L. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Naar wij vernemen worden de noodige voorbereidingen getroffen opdat, overeen komstig de aanbevelingen van de vergade ring van den Volkenbond en het coördinatie comité de sanctiemaatregelen tegen Italië met ingang van 15 Juli a.s. zullen worden opgeheven. Gelijk bekend betreft het hier 'n uitvoerverbod v. wapenen, munitie en oor logsmateriaal naar Italië, een uitvoerverbod van bepaalde transportdieren en grondstoffen naar Italië, een invoerverbod van Italiaan- sche goederen en een verbod van credieten aan Italië. De beide eerstgenoemde uitvoerverboden zijn over eenkomstig de wet van 9 October 1935 (stbl. no. 599) uitgevaardigd in den vorm van koninklijke beslui ten, de koninklijke besluiten, waarbij de intrekking plaats heeft kunnen nog voor 15 Juli as. worden verwacht. Het invoerverbod van Italiaansche goede ren en het verbod van credieten zijn krachtens de sanctie wet 1935 (stbl. no. 621) uitgevaardigd in den vorm van algemeene maatregelen van bestuur. De opheffing daarvan zal in denzelfden vorm moeten geschieden. Gezien den korten termijn, welke daartoe beschikbaar is, zal in afwachting van de in trekking dezer algemeene maatregelen van bestnur door den minister van buitenland- sohe zaken krachtens de hem toekomende bevoegdheid met ingang van 15 Juli a.s. een algemeene dispensatie van deze verbodsbe palingen worden verleend. Na de opheffing der sancties, De Ita liaansche handelspolitiek. Rome. Virginio Gayda schrijft in de Giornale d'Italia, dat de Italiaansche handelspolitiek een nauwkeurig en standvastig evenwicht in het ruil verkeer beoogt, d.w.z. een vermindering tot nul van het deficit pp de Italiaansche handelsbalans. Hij heeft den Italiaanschen producenten den raad: 1. geen nuttelooze producten in te voeren en geen producten te eischen uit landen, die niet van Italië koopen. 2. een poging te ondernemen om den Italiaan schen uitvoer tot ontwikkeling te brengen en 3. de Abessijnsche markt spoedig van waarde te maken. De Tribuna ontwikkelt de idee, dat het voor Ita lië noodig is zijn economische autonomie te ver volmaken en schrijft: De op dit punt opgestelde plannen kunnen niet .worden prijsgegeven om een genoegen te doen aan de staten, die sanctiemaat regelen hebben toegepast. oZo moeten de langs den weg naar autonomie verworven posities worden ge consolideerd met het oog op hun politieke waarde. LANDLOOPER WILDE DEN EI GENAAR VAN EEN HORLOGE ZAAK TE LIJF GAAN. *- Gistermiddag te ongeveer halfdrie, heeft de heer T. de Wilde, die een horlogezaak drijft, in de Hoog straat, te Veenendaal, een landlooper, die hem te lijf wilde, neergeschoten. Do eohtgenoote van den heer De Wilde stond rustig achter de toonbank eenig werk te verrichten, toen zij een manspersoon voor de étalageruit opmerkte, die een ongunstigen indruk maakte. Zij liep naar achter en zeide, tegen haar tman: „Daar komt zoo een rare kerel aan, help jij maar even". Daarna kwam de man de winkel binnen en pro beerde iets te verkoopen, waarop de Wilde echter niet inging. Hierop begon de man te schelden en riep: „Ik zal je wel krijgen". De Wilde kwam achter de toonbank vandaan en verzocht hem tevens den winkel te verlaten. De man ging echter door met razen en tieren en 't liep zoo ver, dat hij de Wilde te lijf ging, doch deze week eenige passen terug in den aangrenzendon gang. De man werd tenslotte zoo woedend, dat hij eenige klokken greep, die daar bij tientallen stonden en hingen. Hij slingerde deze naar het hoofd van den heer de Wilde, zonder hem echter te raken. De klok ken sloegen aan stukken tegen den vloer. De heer de Wilde, ten einde raad, riep naar zijn vrouw, „Haal de browning eens even". Hierna ging de heer de Wilde naar den woesteling, die maar niet tot bedaren wilde komen en ten lange leste tot het uiterste geprikkeld schoot hij den indringer a bout portant neer. De man zakte onmiddellijk ineen en bleef liggen. Het bleek, dat de kogel door het bo venbeen was gegaan. De man is door de politie naar het ziekenhuis te Nijmegen overgebracht. Italië en Duitschland zouden elkaar naderen United Press meldt uit Weenen dat een op lossing van het thans reeds drie jaar bestaan de conflict tusschen Oostenrijk en Duitsch land eerdaags is te verwachten. De handige von Papen, die zooals men weet Duitsch gezant te Weenen is, schijnt 'n modus te hebben gevonden voor de tot stand- koming van een Oostenrijksch-Duitsch ac- coord. Men verwacht dat deze overeenkomst, waardoor alle bestaande punten van geschil tot wederzijdsche voldoening zonden worden bijgelegd nog vóór het begin der Brusselsche Locarno-conferentie zal tot standkomen. Verdere geruchten maken melding van een over eenkomst waarbij Duitschland zich bereid zou heb ben verklaard om de intregiteit van het Oostenrijlc- sche grondgebied te erkennen. In diplomatieke kringen te Weenen staat men zeer sceptisch tegenover deze berichten. Men wijst er op, dat Hitier niet zal kunnen afzien van de Anschluss-gedachte zonder tegelijk aan het Duitsche volk een of andere zege te kunnen bieden, want de aansluiting van Oostenrijk bij het Duitsche Rijk is van de allergrootste beteekenis in de Duit sche nationaal-socialistische iedeologie. Wel zal Duitschland zich thans opofferingen wil len getroosten om een herstel van het Stresa-front te voorkomen en veel willen doen om Italië aan zich te binden, maar dat het geheel afstand zal willen doen van de idéé om Oostenrijk bij het Reich te voegen, acht men toch niet waarschijnlijk. Berichten uit Rome maken er gewag van, dat men met groote belangstelling de uit Weenen ko mende berichten volgt. Men wijst er op, dat een Duitsche verklaring be treffende de eerbiediging van de territoriale onaan tastbaarheid van Oostenrijk den laatsten hinder paal uit den weg zou ruimen voor een eventueele Duitsch-Italiaansche toenadering en tegelijkertijd de hervatting zou vergemakkelijken van een politiek, welke die van Locarno zou volgen, waarbij Italië zijn plaats onder de waarborgende mogendheden weer zou kunnen innemen. Dat Italië hier ook denkt aan steun van Duitsch land bij een eventueele Britsche provocatie in de Middellandsche Zee mag men veilig aannemen. Een front van Duitschland, Polen, Oostenrijk, Italië en Hongarije zou inderdaad een gevoelige knak toebrengen aan de Fransch-Britsche militaire suprematie. Drie ongelukken op één dag Jongetje tegen een trein opgeloopen. Gistermorgen 8 uur is te Apeldoorn op den onbe waakten spoorwegoverweg van de locaalspoor Apel doorn—Zwolle tusschen de Waldeck Pyrmontlaan en de Tweede Koningsdwarsstraat de 8-jarige W. Nieu- wendijk op weg naar school en nog vlak bij de ou derlijke woning, tegen den laatsten wagen van een passeerenden goederentrein geloopen. Met een deer lijk verminkt hoofd is hij naar het Algemeen Zieken huis te Apeldoorn overgebracht, waar hij in den loop van den middag aan de verwondingen is bezweken. Door den trein vermorzeld. Gisteravond te acht uur is de 49-jarige A. West broek uit Krimpen a. d. IJsel, die per rijwiel den on bewaakten overweg aan de Oudelaan te Capelle a. d. IJsel passeerde, door een sneltrein gegrepen en ver morzeld. De vrouw van het slachtoffer was de spoorbaan reeds gepasseerd en bevond zich op een afstand van 50 meter toen het ongeluk geschiedde. Kindje dat op den overweg speelde, door den trein gegrepen en gedood. Venraaij: Gistermiddag is op den onbewaak ten overweg te Oirlo (gem. Venraaij) het tweejarig dochtertje van de familie Van Rijswijk te Venraaij bij het spelen op een onbewaakten overweg, door den trein, die om 15.01 uur uit Venraaij naar Venlo ver trekt, gegrepen en op slag gedood. De landbouwer Van R. bewoont een boerderij in de nabijheid van den overweg en heeft drie kleine kinderen. Zonder dat de moeder, die met de kinde ren alleen thuis was, het merkte, was de tweejarige Hendrina de spoorlijn opgeloopen. Het treinpersoneel heeft van het ongeluk niets ge merkt. Een broertje van het slachtoffer deed aan de ontstelde moeder een onsamenhangend verhaal van het ongeluk, waarna het kind werd gevonden. Op dat oogenhlik waren de levensgeesten nog niet ge weken. Het stoffelijk overschot is naar de ouderlijke woning vervoerd. OVERVALLEN OP DEN SPOOR WEG ADDIS ABEBA—DJIBOETI. - SPOORBRUG OPGEBLAZEN. Dood van Italiaansche officieren bevestigd. Volgens te Djihoeti ontvangen berichten, aldus een bericht van United Press kobben Abessynische benden den spoorweg Addis AbebaDjihoeti bij de plaatsen Mojjo, Arba en Hadama overvallen. Op verschillende plaatsen zijn de i^ails ernstig be schadigd, terwijl een spoorbrug in de lucht is ge vlogen. Bij deze overvallen is blijkbaar een aantal Ita lianen gedood. De guerilla tegen de Italianen lijkt begonnen en neemt blijkens berichten uit het binnenland steeds grooteren omvang aan. Op verschillende punten hebben zich blijkbaar reeds sterke Abessynische troepen geconcentreerd. MOORD OP ITALIAANSCHE VLIEGERS BEVESTIGD. ER ZAL EEN OFFI CIEEL COMMUNIQUÉ WORDEN GE- PUBLICEERD. Rome. De berichten volgens welke de bekende vlieger Locatelli en enkele andere Italiaansche officieren in de pro vincie Djimma in hinderlaag zijn gelokt en gedood, worden thans door den minis ter van luchtvaart bevestigd. De minister van luchtvaart verklaarde echter, dat de desbetreffende berichten overdreven waren. Er zal een officieel communiqué worden gepubliceerd. Omtrent den moord op de Italiaansche officieren meldt Stefani uit Addis Abeba nog het volgende: Drie Italiaansche vliegtuigen waren voor het ma ken van een verkenningsvlucht uit Addis Abeba vertrokken. Aan boord bevonden zich generaal Vin- cenzo, Maearocco, een kolonel van den generalen staf, Mario Calderoni, de bekende vlieger Locatelli, een ingenieur en een geestelijke. Het vliegtuig maak te een tusschenlanding in de nabijheid van Oullega. Op den ochtend van 28 Juni jl. deden soldaten van het vroegere Abessinische leger, die zich als bandie ten hadden vermomd, een aanval op het gezelschap Ondanks een heldhaftige verdediging moesten de Italianen het onderspit delven. Alleen de geestelijke wist zich te redden. Onmiddellijk nadat de Italiaan sche autoriteiten van het gebeurde op de hoogte wa ren gesteld, hebben zij vliegtuigen naar de plaats des onheils gezonden, teneinde represaillemaatrege len te nemen. Naar Reuter nog uit Rome meldt, heeft de dood van de Italianen, die in de streek van Wollega zijn vermoord, aldaar levendige opwinding veroorzaakt. Vooral de persoon van Locatelli was bijzonder popu lair. In Italië zal men nooit zijn heldendaden ge durende den oorlog vergeten, vooral zijn vlucht over Weenen. Locatelli heeft voorts deelgenomen aan de expeditie naar Fiume, terwijl hij een poging heeft gedaan, den Atlantischen Oceaan over te vliegen, welke poging echter mislukte. Zijn vliegtuig werd later door een Amerikaanschen kruiser 30 Italiaansche soldaten bij Lechemti vermoord. Rome: In totaal zijn thans een dertigtal Ita liaansche soldaten in door de Abessynen gelegde hinderlagen gedood, nabij Lechemti in de provincie Jimma. Zij maakten deel uit van de militaire mis sie onder leiding van generaal Ambliocco. Gisterochtend werd de aanval officieel toegege ven, doch het aantal slachtoffers werd vier genoemd. Verder werd meegedeeld, dat de luchtmacht was ingezet en dat 'n autokolonne van ongeveer honderd wagens naar de plaats was gezonden. Troepen keeren uit Oost-Afrika terug. Rome: Het eerste groote troepentransport uit Oost-Afrika, bestaande uit 3.500 man van de divisie Gavinana, die bijna anderhalf jaar geleden als een der eerste naar Massaula is vertrokken, is gister te Napels aangekomen, en daar feestelijk ontvangen. Vrijwel tegelijkertijd zijn nieuwe arbeiderstranspor ten naar Oost-Afrika vertrokken. Ook de tien dagen geleden benoemde plaatsvervangende gouverneur van Oost-Afrika, Petretti, is gisteren naar Abessynië ver trokken. Reuter meldt uit Londen Van Britsche of- ficieele zijde wordt ontkend, dat dè afwezigheid van Eden uit Londen wijst op een spoedig af treden, als minister van Buitenlandsche Zaken, zooals door sommige Engelsche en Buitenland sche bladen werd beweerd. Men wijst er op. dat Eden zeer zeker de Locarnoconferentie te Brus sel zal bijwonen. Russisch-Engelsche tegenstellingen MOSKOU IS WEINIG GESTICHT OVER DE HOUDING VAN TUR KIJE. Men maakt zich in Moskou bezorgd over den gang van zaken te Montreux en men acht zich zeer teleur gesteld door de onvriendschappelijk geachte houding van Turkije tegenover de Sovjet-Unie. Men is van meening, dat het door het weinige begrip dat An kara voor de vitale belangen van Sovjet-Rusland heeft, te wijten is, dat het Engelsche tegenvoorstel, dat minder gunstig voor Rusland is dan het oor spronkelijk Turksche ontwerp, is ingediend. Nadat eenige dagen geleden de „Pravda" gewezen heeft op de onvriendschappelijke houding van Ankara jegens de Sovjet-Unie, schrijft thans het dagblad van Moskou, o.a.: De jongste gebeurtenissen hebben de noodzaak aangetoond, de veiligheid van Turkije te versterken. De Sovjet-Unie kan deze ten volle ver zekeren, en alle Turksche eischen tot versterking van de Turksche veiligheid steunen. Waarom toont Turkije zoo weinig begrip, wanneer de Sovjet Unie haar eigen veiligheid in de Zwarte Zee wil waarbor gen? Het blad spreekt de wensch uit, dat de Turk sche delegatie de positie van de Sovjet-Unie in aan merking zal nemen en hoopt op versterking van de Russisch-Turlcsche betrekkingen. Het agentschap Tass merkt ten aanzien van de Engelsche ontwerp-conventie op, dat Engeland zijn vloot van haven tot haven en naar iedere plaats ter wereld kan zenden, terwijl het de Sovjet-Unie van een dergelijke vrijheid wil berooven, wanneer dit land b.v. zijn Zwarte Zeevloot door de zee-engten naar de Oostzee wil zenden of' omgekeerd. Engeland wil ten aanzien van de doorvaart der zee-engten de overstaten van de Zwarte Zee op ge lijke basis behandeld zien als de niet-overstaten, ofschoon deze laatste in de Zwarte Zee noch vloot- steunpunten noch grondbezit hebben. Litwinoff niet teruggeroepen. Litwinoff ontkent, dat hij instructies zou hebben ontvangen de conferentie te verlaten, indien hij geen voldoening zou ontvangen op zekere punten. De Britsche gedelegeerde Stanley heeft gisteren middag een onderhoud gehad met Litwinof,waarvan het resultaat was een wezenlijke vooruitgang bij het bereiken eener oplossing. Breifdbriek en bananenrijperi] vernield. Gistermiddag is aan de Kalsdonkschestraat te Roosendaal brand uitgebroken in een ge bouw, waarin waren ondergebracht de brei en kousenfabriek van de firma Mormes een ba- nanenrijperij van den beer W. van Rooy uit Eindehoven en een carrosseriebedrijf van de firma Dekkers te Roozendaal. Het vuur bleek te zijn ontstaan in de bananenrijperij. Het breidde zich snel uit en toen de brandweer ter plaatse verscheen sloegen de vlammen reeds uit het dak van bet gebouw. In het bananen- pakhuis explodeerde bovendien een vat benzine, waardoor de vlammen nog snellr om zich heen grepen. Het bananenpakhuis en de brei fabriek brandden geheel uit. Van het carrosse riebedrijf wist men den inventaris in veilig heid te brengen. De brandweer wist het vuur tot het brandende perceel te beperken. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is niet bekend. Talrijke bewoners onder de puinhoopen begraven. Mexico Het plaatsje Tonava, in den staat Jalisco, is bijna geheel door een hevig noodweer verwoest. Een wolkbreuk, die zich boven het plaatsje ontlastte, vranderde de beek, die er doorheen stroomt, in korten tijd in een wilden stroom, die de huizen binnendrong en deze voor het groot ste deel deed instorten. Verscheidene bewoners werden onder d puin hoopen begraven en kwamen om bet leven, ter wijl veel vee is verdronken. De schade is zeer groot.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1