9aat II op reis? De Regel- van-Drieën Auio-iochl. Zaterdag 11 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 10016 De Zomerreeks- Uitgave Boekhandel Trapman daar bij elke uitzetting en inkrimping een licbte verplaatsing van den bol. Anderen betoogden, dat, wijl de bol slechts van één kant door de zon wordt beschenen, het gedeelte, waarop recht streeks dezonnestralen vallen, zich meer uitzet, 't geen een verandering van dichtheid tusschen het beschaduwde en het aan de zon blootgestelde gedeelte teweeg brengt Hierbij dient evenwel op gemerkt, dat de bol draait tegen de zon in. Voorziet U dan van aangename trein lectuur! biedt U een keus van aardige boekjes, in den prijs van slechts 75 en 90 ct. Verkrijgbaar in: LAAN - SCHAGEN Heeren automobilisten. Die de vrije wegen kiest. En van heel den blijden zomer. Bijna geen minuut verliest. Weet U. dat er in de stilte 0 zoo veel te wachten staan. Die niet langs de zomerwegen Vrij naar buiten kunnen gaan? In hun kamer, in hun tuintje Brengen ze hun dagen door. En ze volgen heel den zomer Telkns weer hetzelfde spoor, 0. ze zijn niet ontevreden. Want het zonnetje is goed. En in zeer veel oude harten Leeft nog frissche levensmoed! Maar één dagje vrij naar buiten, In den zomerzonneschijn. Waar de verre, groene lanen. En de vrije velden zijn! Zoo één dagje vrij naar buiten. Met geen tuintje tot hun grens. Dat is van zoovele oudjes Werkelijk een levenswensch! Want nog vele manden later. Op hun bankje in het groen. Spreken ze van 'n heerlijk tochtje. Dien meneer van toen. en....toen! En ze weten met een glimlach. Wat hun werk'lijk vreugde schenkt. Dat ze niet meer zijn vergeten. Dat er iemand aan hen denkt! Heeren automobilisten.- Neem dan nu de oudjes mee. Breng ze langs de zomerwegen Naar het bosch, de hei, de zee! Want nog vele maanden later Komt U dit weer voor den geest, En ge zegt vol stille vreugde: „Da's m'n mooiste tocht geweest!" KROES Juli 1936, '(Nadruk verboden.) luchtig als eenvoudig. Een aardige robe van gebloemd linnen „doet" het in alle opzichten. Veler voorkeur gaat uit naar de Perzische tu niek. die aan de draagster een exotisch tintje geeft Voor vrouwen met een Oostersch type is deze dracht bijzonder aanbevelenswaardig. Blondjes evenwel zien er beter in organdi of in kleurige tulle uit. Brussel G E R T R U D E EE N etmaal, jonge dames, heeft vier en twintig uren. Het laat zich, be halve in de Poolgebieden, indeeflen in een dag en een nacht en de dag is op zijn beurt te verdeelen in een morgen, een middag en een avond". Deze gelukkig niet al te diepzinnige wijshe den van den ouden heer, die tot niet-benijdens- waardige taak had een klas van twintig ongedu rige zeer-met-zichzelf-ingenomen bakvisschen de beginselen van de natuurkundige aardrijks kunde en de kosmologie bij te brengen, konden wij gereedelijk beamen, maar als hii daaraan, morab'seerend. toevoegde, dat de nacht er was om te slapen, de morgen en de middag dienden om ons te beschaven en te ontwikkelen, terwijl !de avond voor gepast vermaak nuttig gebruikt worden kon, werd er een gevaarlijke geest van tegenspraak over ons vaardig, die zich maar met de grootste moeite in dammen liet. Maar had de oude heer. die zich Wanhopige inspanning getroostte om ons aan het verstand te brengen Waarom de planeet Saturnus een ring heeft „omdat-ie verloofd is" veronderstelde een van de nesten in den grond van de zaak geen ge lijk? Blijkt op den duur een natuur lijke simpele dagindeeling, die werk en spel en slaap op den goeden tijd recht gelden doet, niet verreweg de beste? Zelfs "de mode, waarin de logiek 'dikwijls ver te zoeken valt, is van dat oordeel. Zij kleedt ons anders naarmate het ochtend wordt of middag.avond of nacht, en zij doet er wél aan. Zelfs in den zomer, zelfs in de vacantie- maanden houdt zij voor den dag aan haar gulden regel-van- idrieën vast. Wie, zonder tot f.mode - slavernij te vervallen, in het oog houdt dat een vrouw, (Me op haar uiterlijke verschijning eenigen prijs stelt, in den loop van den dag drie gedaanteverwisselingen Ke ondergaan heeft, laat de veilige, leiding van het gezond verstand niet los. De ochtend viert den triomf van het simpele kleedje. Op het strand spelen het badpak en het linnen koele en luchtige wandelpakje* de eerste rollen. De sjiek schuilt in kleinigheden, in de tails, in accessoires. Met schoenen hebben wij niet veel meer op. Dit jaar is voor het strand en voor „den buiten" in het algemeen aan 'de sandaal een eereplaats ingeruimd. Die san dalen zijn plat en sluiten over den voet met een simpel kruisleertje. De teenen blijven geheel vrij en de nagelsmoeten daarom met zorg on derhouden worden. Er is niets tegen, en zelfs veel vóór, ze te lakken, maar de lak moet van de nuance parelmoer zijn; tien bloedroode nagels aan de voeten ziin afschuwelijk. De sandalen en de handtasch vormen een ge heel. De tasschen behooren van stevige makelij te zijn, van linnen in twee kleuren, of van lin nen en leder of raffia en gevlochten stroo. Hoofdzaak is dat ze tegen een stootje kunnen en flink wat kunnen bergen. De hoeden zijn natuurlijk breed gerand en van het eenvoudigste en goedkoopste materiaal. Ook voor het hoofddek sel komt in de eerste plaats gevlochten stroo in aanmerking. Maar op minder zonnige dagen is een baret met een rooden pompon een practische hoofdbedekking en in bepaalde omstandigheden kunnen ook jockey-petten met breede transpa rante „visières" goede diensten bewijzen. Sommige mode-ontwerpers doen opnieuw een poging de parasol ingang te doen vinden. De nieuwe parasols, van de zonderlingste materia len vervaardigd, zijn óf rond óf ook vierkant en het wordt als bijzonder sjiek beschouwd met de parasol een sjaaltje te dragen, dat dezelfde kleuren als het zonnescherm vertoont. Onnoo- dig te zeggen dat deze grillen-van-een-dag niet veel geestdrift ontketend hebben. Zal men dan nooit leeren begrijpen dat wij op zomermorgens niet anders verlangen dan ons vrij en ongedwon gen te kunnen bewegen en dat wij er niets voor voelen ons met nuttelooze bagage te belasten,- bok al is die nóg zoo elegant? Maar na de lunch en de rust, die er een nood zakelijk verlengstuk van is, wordt het zaak een beetje gekleeder voor den dag te komen. En niets is gemakkelijker. We kunnen als we Madame Mode voor het oogenblik haar zin wil len geven een veelkleurige gebloemde tuniek van crêpe de Ghine aanschieten en daarop een breede ceintuur dragen. Die ceintuurs, die met een vierkante gesp gesloten worden, zijn thans vooral van dun fluweel. Maar een tailleur van witte zijde, waarbij een lichtblauwe handtasch verrukkelijk kleurt, is ook de overweging waard en opperst elegant is de revers van het mantel pak in dezelfde stof en dezelfde kleur als de blouse te hebben. Aan de handschoenen wordt merkwaardig- veel aandacht gegeven. Dezer dagen ontmoette ik bii een polo-wedstrijd, een in zwart-en-wit ge- TWEE MERKWAARDIGE MODELLEN, DIE DEZER DAGEN OP. EEN MODE-SHOW. TE PARIJS WAREN. TE BEWONDEREN kleede jonge vrouw, die een gelen hoed en sa tijnen saffraan-gele handschoenen droeg. Het ensemble, ofschoon wat opzichtig, was aller-, minst smaakloos. Voor den namiddag worden in tusschen bij voorkeur peau de Suède of fluwee- len handschoenen gedragen. Deze handschoenen omsluiten ook een goed deel van den onderarm en de meest-geziene tinten zijn: grijs, bisschops paars, koningsblauw, havana, roze en zwart. Satijnen handschoenen zijn meestal wit. Het spreekt vanzelf dat deze gekleede handschoenen alléén gedragen worden bij gelegenheden, die een ietwat feestelijk of ceremonieus karakter dragen. Wie bij een vriendin theedrinken gaat behoeft zich niet zoo plechtig uit te dossen. De keepjes en de bonten ziin volkomen ver dwenen. Ze zijn door niets vervangen en het is dus volkomen in den haak een japonnetje met een lagen „kalen" hals te dragen. Wie de sim pele lijn wat breken wil gebruikt daarvoor een een paar bloemen. De hoeden zijn voor het meerendeel van een voile voorzien. Deze voile bedekt alleen de oogen Zij is roze, blauw, groen of violet. Op kleine toques kan de voile geplisseerd worden en bij sommige andere hoeden worden voiles gedragen, die soepel om den geheelen hoed neerhangen. Lange mantels van wit piqué worden veel ge dragen. Deze mantels zijn waschbaar en dat is 's zomers van belang. Ook op een donker cos- tuum kan zulk een lichte mantel zonder eenig bezwaar gedragen worden. Haar laatste transformatie ondergaat de vrouw na het diner. Zij kleedt zich in avondtoilet. Dat wil niet zeggen dat ze zich in een ingewikkelde japon wurmt. Het zomersche avondtoilet is even REUZENBOOMEN Geen land of het kan wijzen op het bezit van woudreuzen, die hoe oud ook, nog maar altijd niet volwassen schijnen, m.a.w. steeds toenemen in hoogte en breedte van kroon en in omvang van stam. Tusschen reus en reus is echter het verschil nog zeer groot, bij de machtigste reu zen schijnen de minste niet veel meer dan dwer gen. De grootste boom der wereld staat te Mas- cali aan den voet van den Etna. Het is de „no- teboom" der 100 paarden" Dien naam kreeg hij hierdoor, dat Johanna van Aragonië met geheel haar gevolg bij een hevigen storm onder zijn takken beschutting vond. De stam zou een om vang hebben van 64 meter. In Californië staat in de nabijheid der Tule-rivier een boom van 40 meter omvang; een mexicaansche conifeer mag op 55 meter omvang bogen. In Polen heeft men eiken van 15 m. omvang met 715 jaarringen in Lilhauen een linde van 25 meter omvang met 815 jaarringen geveld In Senegambië staat een apenbroodboom van 30 meter omvang en een leeftijd van meer dan 5000 jaren De reuzen- linde bij Stoffelstein in Beieren is 24 meter in omvang, een exemplaar van dezelfde soort bij Neuenstadt in Wurtenberg meet 31.8 meter in middellijn, en de Herderslinde bij het station Dorven. in Oost-Friesland, heeft een omvang van 18.60 meter. „D0L0RES" Zomer-avondjapon van paars mignonette Ontwerp van Lncien LelongParijs. Gedeponeerd model P.A.I.S (Reproductie verboden) EEN GEHEIMZINNIGE STEEN VAN HET KERKHOF VAN MARION (V.S.) Op bovengenoemd kerkhof, in den Amerikaan- schen staat Ohio, trekt een grafmonument se dert een jaar de grootste aandacht. Het werd opgericht ter nagedachtenis van een lokaal ban kier zekeren heer Merchant. In het begin der lente van 1934 merkte het aan het kerkhof ver bonden personeel voor het eerst op, dat de stee- nen bal zich, even zichtbaar, bewoog en draaide Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat de steen inderdaad om een horizontaale as draaide. De steenen bol is nooit vastgehecht geworden aan zijn voetstuk, maar op het gedeelte, dat op dit voetstuk moest rusten had de werkman een niet gehouwen schijf gelaten, bestemd om de adhae- sie van den bol aan zijn standpunt te verzeke ren. De verplaatsing van deze ronde schijf is het beste bewijs van de draaiende beweging door den bol gemaakt. Voortreffelijke natuurkundigen zijn geraad pleegd ter verklaring van dit verschijnsel. Een parig, ofschoon op grond van verschillende re deneeringen, namen zij als oorzaak aan de wer king der zonnestalen. De bol weegt meer dan 200 kilogram; er zouden dus machtige toestellen noodig zijn om door het lichten van den steen dezen te doen draaien wat alle denkbeeld aan bedrog buitensluit. Zekere geleerden oordeelen, dat er verschil van uitzetting onder den invloed der zonnehitte bestaat tusschen den bol en het voetstuk. Van-

Schager Courant | 1936 | | pagina 13