Haven en Kanalen geopend Schagen Havenplaats Knooppunt van vaarten en wegen. T De Officieële Opening. De nieuwe uitvinding M. KLERCQ ZOON UW FILMS KIJKEn is KOOPEn Uj CLOECK Aan boord van de „Stierop"+ Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 20 PAGINA'S. GEWELDIG SUCCES Zaterdag 11 Juli 1936. SCIAGEI 79ste Jaargang. No. 10016 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot rs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in bet eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent AD VER TEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. FORTÜNA CAECA EST Dat wij het voorbeeld van den voorzitter van de Commissie tot het houden van de Kanaalfeesten volgen en aan den kop van dit artikel een latijnsch spreekwoord plaat sen is niet te wijten aan zucht tot hfet ge bruik maken van vreemde woorden of uit drukkingen, maar geschiedt om dezelfde re den, welke ook Mr. Dr. Buiskool er wel toe zal hebben gebracht zijn Hora est! Het uur is geslagen! te gebruiken Die oude citaten en spreekwoorden span nen als het ware een brug tusschen de grijze oudheid en onze verlichte eeuw, daar hun gekristalliseerde wijsheid eeuwige waarhe den in zich besloten houdt, waarin zoowel de oude Romeinen als onze tijdgenooten zich spiegelen kunnen. Daarom is het zoo ver leidelijk ze te bezigen. Fortunae caeca est! Het geluk is blind! Een gezegde van Cicero, dat de eeuwen heeft weerstaan en ook heden nog niets van zijn schier magische bekoring heeft verloren. Wij hebben in de laatste dagen dikwijls moeten denken aan de woorden van dezen beroemden Romeinschen Staatsman en Rede naar, die zulk een groote invloed op de ge schiedenis van zijn land heeft gehad. Fortunae caeca est! Inderdaad Want het is ons helaas vele malen geble ken, dat meerdere onzer plaatsgenooten de groote^ mogelijkheden voor onze gemeente nog niet zien, die besloten liggen in de be langrijke geografische verandering, welke de provincie Noord-Holland heeft onder gaan. Door het groote werk der inpoldering van de ieringermeer is de punt van onze pro vincie geheel afgeplat en is ruim twintig duizend hectaren zeer vruchtbare grond toe gevoegd aan de streken waaruit de actieve Schager middenstand zijn levenssappen trekt Als in een sprookje van 1001-nacht heeft de geheele Nederlandsche natie aan ons, de centrumgemeente van Noord hollands Noordkop, een millioenen- schat in de schoot geworpen, waarvan ons huidig en toekomstig geslacht rijke vruchten zal kunnen plukken. Maar als uit een hoorn des overvloeds werden nog meer weldaden over onze hoof den uitgestort. De verdubbeling van onze invloedsfeer was blijkbaar nog niet vol doende. Fortuna had nog grootere plannen met Schagen. Vooruitziende particulieren en de overheid namen initiatief tot het gra ven van flinke kanalen en het leggen van breede landwegen, allen tezamen komende in Schagen, dat daardoor thans vanuit alle hoeken van Noord-Holland, zoowel te land als te water gemakkelijk is te bereiken en als met één slag het aardrijkskundig centrum van ons Noorderkwartier is ge worden. Wij drukken hierboven een kaartje van het noordelijk deel onzer provincie af, waarop de in aanleg zijnde Provinciale en Rijkswe gen zijn aangegeven. Duidelijk blijkt hieruit hoe onze positie zich zal wijzigen en hoe ze zal worden. Niet langer door smalle wegen of slechts voor zeer kleine vaartuigen bevaarbare slo ten is onze gemeente verbonden met het warm kloppend moderne zakenleven, maar krachtens zijn ligging is Schagen voorbestemd om de opslagplaats, het han delscentrum, te worden voor Hollands Noor den. Het geluk is blind! Helaas! Zooals gezegd, ontmoeten wij nog dagelijks velen, die met veel twijfel en zelfs met een zekere verbazing de groote werken beschou wen, welke om Schagen worden uitgevoerd en die in onbegrijpelijk pessimisme blijven praten over de slechte tijden, de moeilijkhe den van tegenwoordig en weinig heil ver wachten van de veranderde omstandighe den. Deze menschen zien het geluk niet. Zij voelen de vrijwel onbegrensde mogelijkhe den voor Schagen niet aan, welke uit het millioenen offer der Nederlandsche natie zijn geboren en sukkelen voort in hun ge woon dribbelgangetje. De groote kapitaalschatten, welke thans in den bodem van ons Noorderkwartier zijn vastgelegd, zullen in de komende jaren tot ontwikkeling moeten worden gebracht. Menschelijke werkkracht zal deze millioenen met haar initiatief en voort varendheid moeten bevruchten, want zoo goed als de moderne mensch zonder de genius kapitaal vrijwel hulpeloos staat, zoo goed is ook het kapitaal tot onvruchtbaarheid gedoemd als het niet benut en uitgebuit wordt door het menschelijk brein en werkkracht.. Op Schagen, maar daarnaast op heel ons Noorderkwartier komt dus een zware taak te rusten. De door de kanalisatie en het nieuwe we gennet geboden mogelijkheden zullen van alle kanten dienen te worden bezien en plannen dienen te worden beraamd, welke zullen strekken tot verhooging van de wel vaart van ons geheele Noorderkwartier en wij sluiten ons dan ook van ganscher harte aan bij het door Mr. Dr. Buiskool geopperde denkbeeld tot het samenroepen van een, op breeden grondslag samengestelde, commis sie, welke tot taak zal hebben de mogelijk heden te bestudeeren, welke kunnen voort vloeien uit den gewijzigden aardrijkskundi gen toestand, in onze streken. Het eerste offensief is goed geweest. De geheele nationale pers maakt vandaag ervan gewag dat Schagen havenplaats is ge worden en tal van fraaie foto's in alle bla den vestigen de aandacht van millioenen Nederlanders op ons klein, maar levensvat baar plaatsje. Met geen duizenden is een dergelijke re clame te betalen en de hiervoor uitgegeven gelden zullen Man ook zeker ruime rente af werpen. Schagen heeft door het organiseeren van deze feesten de algemeene aandacht op zichzelf en op ons Noorderkwartier geves tigd en daardoor een zeer te waardeeren initiatief genomen. Laten onze gemeentenaren zich die taak bewust blijven. Met het enkel organiseeren van een feest, hoe welgeslaagd en hoe vruchtdragend ook, zijn wij er niet. Er komen jaren aan waarin noeste vlijt zich zal moeten paren aan helder inzicht en krachtig initiatief. Wil de zege bevochten worden, en wil Schagen groeien tot stad, dan dient 't geluk, ons niet blind te maken en zullen wij niet mogen volstaan met hier en daar een graantje op te pikken van den rijken oogst, welke uit de tot stand gekomen groote wa terstaatkundige werken zal gaan vloeien. Maar dan zullen wij het roer van Fortuna's vaartuig, waarin wij plots geplaatst zijn, met krachtige hand moeten voeren, de vuist aan den helmstok, de Zuidwester stevig vastgedrukt, bereid om te vechten voor de welvaart van ons mooi en vruchtbaar West- Friesland. Dat Schagen ondanks het geluk zijn taak zal begrijpen en ziende moge blijven! op het gebied van het vermaken van veren of oude kapokbedden tot drie delige stellen met ingebouwde cellen is een geworden. Honderden tevredenheidsbetuigingen. AUPING MATRASSEN in alle maten. Spoorstr. 8-10, Tel. 206, Den Helder Laat vakkundig ontwikkelen, afdrukken en vergrooten Ons speciaal werk is een waarborg voor de beste residtaten. Vlug en goedkoop. Verzending dage lijks. Alle merkartikelen, filmspapierencame ra's enz. in voorraad. Fotogr. Atelier en Fotoh. Arpad Moldovan 0 Nieuwe Niedorp Daar was dan eindelijk het oogenblik aangebro ken, Vrijdagmiddag, dat de officieele opening van het kanaal Stolpen—SchagenKolhorn en de haven te Schagen zou plaats hebben. Met groote belangstelling hadden velen gevolgd de uitvoering van dit grootsche werk, bewonderd in zijn verschillend stadia, de voortreffelijke wijze van bruggenbouw, van kade-aanleg, en tenslotte 't graven van kanaal en haven. Met groot enthousiasme had de commissie, samen gesteld uit vertegenwoordigers van onze beide mid- denstandsvereenigingen en van „Algemeen Belang", deze officieele openingsplechtigheid voorbereid en vele burgers gaven blijk van meeleven met dit voor Schagen zoo belangrijk gebeuren, door het uitsteken van de vlag. Het was te ruim één uur aan de Stolpen reeds een groote drukte. Daar lag in het Noordhollandsch Bfènaal de mooie Stierop, een der booten van de Alkmaar Packöt, waarmede de openingstocht zou plaats vinden én waarop de feestcommissie met de genoodigden, Schagen's Harmoniekapel en de school kinderen plaats zouden nemen. Met Habo-bussen en particuliere auto's komen de genoodigden aan, de kinderen van de drie scholen in totaal ongeveer een 400-tal, worden van een vlaggetje voorzien, en als weldra de Harmonie haar muziek laat hooren, dan heerscht er al spoedig een prettige stemming. Steeds meer genoodigden nemen op de „Stierop" plaats, en op den Rijksweg zijn vele belangstellenden die dit gezellig gedoe gadeslaan. Te ongeveer half twee arriveert de heer Commis saris der Koningin van deze Provincie, die door den Burgemeester van Schagen van den trein, die te 1.07 uur in Schagen arriveert, is afgehaald en per auto zich naar de Stolpen heeft begeven. Onder de talrijke aanwezigeji, merken wij dan o.a. op: de heeren Jhr. Ir. C. J. A. Reigersman, hoofdin genieur-directeur van den Prov. Waterstaat, Ir. C. Thomese, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, K. D. Schilstra, technisch ambtenaar, Ir. W. M. Vink, hoofd der afdeeling bruggen; Ir. W. G. C. Gelinck, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, de heeren Visser en Leynse, de zich in onze gemeente gevestigd hebbende opzichter-teekenaar en opzichter Prov. Waterstaat; Wethouder Schoorl, en Secretaris der gemeente Schagen; Burgemeester, Wethouders en Secretaris der gemeente Zijpe; Burgemeester, Wethouders en Ontvanger der gemeente Barsinger- horn, verschillende raadsleden der gemeente Scha gen, vertegenwoordigers van de N.V. aannemersbe drijf voorheen firma T. den Breejen van den Bout; de gemeentearchitect van Schagen, de heer J. de Moor, oud-burgemeester van Zijpe; de heer J. Hoog land, lid van de Commissie van Aalst; Mr. W. C. Bos man, secretaris van de Westfriesche Kanaalvereeni- ging, tevens lid van de Commissie-van Aalst, de heer Arntz, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, de heer J. Kramer, lid van deze Kamer, vertegenwoordigers van Algemeen Belang te Schagen en van de beide Middenstandsvereenigingen aldaar, het Dag. Bestuur en de waarnemende opzichter van den Zijpe en Ha- zepolder, het Dag. Bestuur van de Banne en Polder Schagen, het Dag. Bestuur van den Polder Waard en Groet, en meerdere hoofdambtenaren en ambtena ren van den Prov. Waterstaat. Als laatste verschijnt aan boord van de „Stierop", de heer Dr. Ir. J. A. Ringers, oud-directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, de ontwerper van het West friesche Kanalenplan. Bij aankomst wordt de Commissaris der Koningin voorgesteld aan de leden der Feestcommissie en aan de leden van den Raad en den gemeentesecretaris van Schagen. Het Wien-Neerlandsch Bloed weer klinkt,, en de Harmonie laat zich hooren. Het is ruim half twee als de historische tocht be gint. We zien de eerste brug, die we aanstonds moe ten passeeren, geopend worden. Vele belangstellen den hebben zich aan weerskanten opgesteld en on der de tonen van den door den heer Jac. Jansen ge- componeerden en aan Dr. C. J. K. van Aalst opgedra gen Kanalisatic-feestmarsch varen we het nieuwe kanaal StolpenSchagen binnen. Het, was ook een prettige afwisseling de school kinderen op zeer enthousiaste wijze, onder leiding van het onderwijzend personeel, het Kanaallied, door onzen medewerker Kroese gedicht, te hooren zingen. Getroffen worden we door den verrassend mooien aanblik van de aan weerskanten van het kanaal liggende groene weiden, het is een nieuw gezicht, 't is wondermooi. Weldra kruisen we de Grootsloot, ook hier staaf

Schager Courant | 1936 | | pagina 1