Storm eischt menschenlcvcns Mussolini en Locarno KIJKEn is KOOPEn uj CLOECK Drie dooden te Hilversum Eindelijk regen in Amerika Brutale diefstal te Londen Nieuw vredesplan van Mussolini Notaris gearresteerd Donderdag 16 Juli 1936. Postrekening No. 23330 SC1ACER 79ste Jaargang. No. 10020 COURANT. Int. Telef, No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. ONDER VALLENDE BOOMEN TE RECHT GEKOMEN. VERSCHIL LENDE SCHEPEN OP DE BINNEN WATEREN VERGAAN. GROOTE SCHADE IN VELE PLAATSEN. Opnieuw heeft een vliegende onweers- storm, vergezeld van plasregens, gistermid dag over het grootste deel van ons land ge woed. Zware onweerswolken stonden in drei gende slagorde aan den horizon, felle blik semstralen kliefden door een aschgrauwe lucht, en de straten stroomden blank van den regen. En uit alle hoeken van het land komen de berichten binnen van schade bij verwoestingen, door den storm aangericht. VREESELIJK ONGELUK TIJDENS STORM TE HILVERSUM. VIER MENSCHEN ONDER EEN VALLENDE IEP. TWEE DOODEN EN EEN ZWAARGEWONDE. Hilversum, 15 Juli. De hevige storm die gisteren boven Hilversum woedde, heeft een zeer ernstig ongeval veroorzaakt, waarbij een vrouw en een kind werden gedood en een man zwaar werd gewond. Te omstreeks zes uur knapte gistermiddag in de Stationsstraat een zware iep doormidden. Op dat oogenblik passeerde een bejaarde vrouw, de zestigjari ge weduwe Krant, woonachtig te Hilversum met haar kleindochtertje. Op den rijweg, bevonden zich tevens de veertig-jarige Amsterdamsche koopman Amtoon Spaan, wonende in de Rustenburgerstraat en een jong meisje in een invalidenwagen. De vier menschen werden door den neerstortenden boom ge troffen. De weduwe Krant en haar kleindochtertje werden op slag gedood, terwijl de heer Spaan zwaar werd gewond. Zijn beide beenen waren gebroken, ter wijl hij voorts een hersenschudding en inwendige kwetsuren opliep. Onmiddellijk waren enkele artsen ter plaatse, die de slachtoffers behandelden. Het stoffelijk overschot van de vrouw en het kind werd naar de woning ver voerd, terwijl de heer Spaan in deerniswekkenden toestand per ziekenauto naar de R.K. ziekenverple ging in Hilversum werd overgebracht. De vierde persoon, het meisje in den invalidenwagen, die even eens onder den boom terecht kwam, bleef wonder wel geheel ongedeerd, terwijl het ziekenwagentje totaal werd versplinterd. Ook het derde slachtoffer overleden. Nader uit Hilversum: A Het derde slachtoffer van het ongeval, de heer A. Spaan, uit Amsterdam, is in de R.K. ziekenverple ging te Hilversum aan een longbloeding overleden. Aan het begin van de raadsvergadering van gister avond heeft de voorzitter, burgemeester J. M. J. H. Lambooy, woorden van deernis aan de slachtoffers gewijd. Het noodweer te Nijmegen en omgeving. Oude man te Millingen door boom ge troffen. Nijmegen. Tijdens den storm van gistermiddag is de zeventigjarige S. Hoeks, die langs den Waal- Bandijk te Millingen liep te wandelen, toen hij een der weinige boomen passeerde, door een zwaren stam, welke door den wind werd neergeveld, getrof fen. De man kreeg ernstige in- en uitwendige kneu zingen en werd onmiddellijk door toegeschoten om wonenden opgenomen en naar het ziekenhuis te Mil lingen overgebracht. Gisteravond was zijn toestand hopeloos. Ongeluk op de Waalbrug. Op de Waalbrug te Nijmegen is tijdens den storm nog een ernstig ongeluk geschied. Eenige werklieden van de firma Pannevis waren daar bezig met het stellen van de ijzeren posten voor het. afsluithek van de brug. Plotseling schoot een der ijzeren platenl os, met het noodlottig gevolg, dat de opzichter van Doorn erdoor werd getroffen en ernstig aan het hoofd werd gewond. Vermoedelijk zal hij een der oogen moeten missen. Het slachtoffer is naar zijn woning te Lent ver voerd. Uit de Over-Betuwe vernamen wij nog, dat de storm in de boomgaarden voor duizenden guldens schade aangericht heeft. Tientallen fruitboomen zijn ontwor teld. Te Bemmel werd een garage vrijwel geheel ver nield. Te Nijmegen heeft het ontspanningsterrein Oud-Holland, veel schade opgeloopen. Menig licht geveltje gaf het op. Gisteravond omstreeks half elf is een nieuwe storm opgestoken en werden in de buitenwijken van Nij megen wederom talrijke zware takken van de boo men gerukt. Storm op de Waal. Verscheidene aken gezonken en op den wal gezet. Onder de gemeente Brakel zijn gistermiddag ten gevolge van den plotseling opkomenden storm twee Rijnschepen gezonken, die met kolen geladen waren. Bij een der schepen, de „Berna" uit Raamsdonk, heeft men nog getracht het met een sleepboot op den wal te trekken, doch dit mislukte tengevolge van het breken van den sleepkabel. Alle opvarenden wer den gered. Ook onder de gemeente Nieuwaal is een schip, ge laden met hout, gezonken. Tengevolge van den storm begon de lading te werken, sloeg over boord, waardoor het ruim zich met water vulde en het schip zonk. Ook werden verscheidene schepen ten gevolge van den storm op den wal gezet. Rijnschip door storm verrast en gezon ken. Bemanning door een sleepboot gered. Wemeldinge. Het Ned. Rijnschip „Jan van Rooien" van de Ned. Steenkolenmaatschappij te Rot terdam, geladen met steenkool en varende naar Vlis- singen, is gistermiddag omstreeks 6 uur in de z.g. „Witte Tonnen-Vallei" op de Oosterschelde door een vliegenden storm overvallen, welke zoo hevig was, dat groote hoeveelheden water over boord kwamen en het schip in weinige minuten begon te zinken. Het was niet mogelijk een sloep uit te zetten, daar voordat de bemanning hier in had plaats genoemen de sloep reeds gekapseisd was. Gelukkig had men aan boord van de sleepboot „Sloe" het in nood ver- keerende schip bemerkt en werd ijlings hulp geboden De uit zeven koppen bestaande bemanning van de „Jan van Rooien" en de schipper Hamelink werden door de sleepboot te Wemeldinge aan wal gezet. Het Rijnschip dat met 1865 ton kolen geladen was, zonk op een diepte van 8 a 9 m. en verdween aldus geheel onder den waterspiegel. Het noodweer in Brabant. Sleeuwijk". Gistermiddag woedde in het land van Heusden en Altena een hevig onweder, verge zeld van een zwaren plasregen. De bliksem trof verschillende boomen. Vervolgens trok de bui Gel derland in, waar bij den landbouwer Marinus Regt te Poederoyen een koe in de weide door den bliksem werd getroffen en gedood. Na het onweder stak een hevïgen wind op en werden op verschillende plaat sen heele groepen vruchtboomen ontworteld. Ver scheidene daken werden gehavend. In tal van boomgaarden zoowel hier als elders ligt de grond bezaaid met afgevallen vruchten. Aan den oogst is groote schade aangericht. Ook in de Betuwe groote schade. Ook in de Neder-Betuwe heeft een hevige storm gewoed, welke gepaard ging met regen- en hagel buien. Vele boomen werden hierbij ontworteld, ter wijl voor de vruchtentelers de storm een groote schadepost beteekent. Van den oogst, die toch al weinig beloofde op te leveren, is tengevolge van den storm, vrijwel niets overgebleven. Ook aan de vele bovengrondsche electrische geleidingen werd schade aangericht. Groote schade in het Westland. Delft. Tijdens den hevigen storm, welke Woens dagmiddag over het Westland woedde, zijn vele rui ten van kassen en warenhuizen vernield. Te Hoek van Holland en te Terhei de werd groote schade aangericht aan de strandinrichtingen. Te Hoek van Holland werd een strandrestauratie geheel vernield, terwijl vooral ook het kampeerter rein en kampeerhuisjes stormschade opliepen. Te Terheide werd een strandtent van de Joodsche kampeerkolonie tegen den grond geworpen en ver nield, terwijl het gemeentelijk badbedrijf eveneens in gevaar verkeerend, gestut moest worden. Vele boomen werden in deze streek ontworteld. Ruw weer in de Residentie. Ook Den Haag heeft haar aandeel gehad in den zwaren storm, welke gister boven ons land heeft gewoed. Nadat nagenoeg den geheelen ochtend tij dens een overigens niet zwaar onweer de regen bij stroomen was neergevallen, klaarde het weer tegen het middaguur eenigszins op en brak zelfs het zonnetje een tijdlang door de grauwe lucht. Verbetering bleek dit echter geenszins te betee- kenen, want geleidelijk kwam een sterke wind op zetten, welke in den namiddag als het ware over ging in een orkaan. Tal van ongelukken, hoewel gelukkig geen ernsti ge, waren hiervan het gevolg. Op het Rijswijkscheplein werd een oude man door den sterken wind omvergeworpen, waarbij hij ver schillende schaafwonden opliep, in een ander deel is een wielrijdster omvergewaaid, tengevolge waar van zij een enkel kneusde, en voorts kreeg een voorbijganger door glasscherven van een uitgewaai de ruit vrij ernstige snijwonden in zijn linkerarm. Ook tal van boomen moesten het ontgelden. Ge- heele takken werden door den storm afgerukt, en zelfs werden eenige boomen ontworteld. Op de Laan van Nieuw Oost-Indië kwam een boom over den rijweg te liggen, zoodat het verkeer tijdelijk over het trottoir moest worden geleid. Verder konden op den Ouden Scheveningscheweg twee groote boomen jte kracht van den storm niet doorstaan, een kwam terecht op het rijwielpad en de ander op dc voe dingsdraad voor de tram, met het gevolg, dat het tramverkeer gedurende 1A uur moest worden om gelegd. Op het stille strand is het dak van de reddings- loods afgewaaid, terwijl in het Lunapark in Scheve- ningen een zweefmolen dor den wind omver werd geworpen, persoonlijke ongelukken deden zich hier bij gelukkig niet voor. Bovendien werd hier het dak van het huisje voor den electrischen stroom afge rukt, zoodat het geheele Lunapark zonder stroom kwam. De politie heeft met het oog op eventueel ge vaar het Lunapark ontruimd. Waar de wind als het ware loodrecht op de kust stond en het water tegen den avond reeds tot het hek van het park was genaderd, werd gevreesd, dat de verschillende vermakelijkheidsinrichtingen bij hoogwater des avonds om half twaalf zouden wegspoelen. Met man en macht is men daarom aan net werk getogen, om deze inrichtingen zooveel mo gelijk „zeevast" te maken. Stormschade in de hoofdstad. Ook in de hoofdstad heeft de storm, welke na zes uur opstak, op verscheidene plaatsen materieele schade veroorzaakt, die echter in het algemeen geen grooten omvang had. De brandweer moest wederom verscheidene malen uitrukken en op vele plaatsen as sistentie verleenen. Te half zeven werd zij gealarmeerd vanwege de stormschade, die was veroorzaakt in het Lunapark op het terrein nabij de Centrale Markthallen, dat daar in verband met de feestweek in Amsterdam-West is opgeslagen. Hier heeft de orkaan een ware ruïne aan gericht. De brandweer ruimde zeilen en tentdeelen op, brak tenten, die gevaar van instorting opleverden af en hield anderen, die minder ernstig beschadigd wa ren, overeind met behulp van stutten en touwen. TE LAAT OM DE KOREN OOGST TE REDDEN Ruim 3400 slachtoffers Reuter seint uit New York jHevige on weersbuien hebben de atmosfeer in de droog- tegébieden weer ovoefrischt. Het totaal aantal doodendat als gevolg van de hitte te betreuren valtbedraagt ov het oogenblik meer dan 3400waarvan 707 in Minnesota508 in Michigan401 in Illi nois en 363 in Wisconsin Berichten uit Chicago méldendat de re gen te laat gekomen is, om den korenoogst te redden maar dat een deel van den maisoogst gered zal kunnen worden. Lugubere ontdekking LIJK IN EEN SCHUUR IN DEN NOORDER IJPOLDER TE AM STERDAM. Gisteravond meldde zich bij een van de politie- bureaux te Amsterdam een man, die aan den dienst- doenden brigadier vertelde, dat hij omstreeks zes uur voor den hevigen regen had geschuild in een schuur in den Noorder IJpolder in de nabijheid van Sloterdijk. Hij had in de schuur een lugubere ont dekking gedaan. Daar lag namelijk het lijk van een man. Het politiebureau van de Admiraal de Ruyterweg werd van deze ontdekking in kennis gesteld, en aan stonds werd ter plaatse een onderzoek ingesteld. In derdaad werd in de schuur het lijk van een man aan getroffen. Vermoedelijk is het een zwerver geweest, die in deze schuur onderdak had gezocht en daar is overleden. Het lijk is overgebracht naar het Binnen gasthuis. 3000 pond in gouden munten en staven buitgemaakt. Op klaarlichten dag hebben vier brutale roovers gister in de Aylesburystraat te Clerkenwell (Lon den) hun slag geslagen. Een vrachtauto van de Southern Railway met eenige kisten gouden staven en munten als lading was op weg naar een bank toen op een druk punt in de straat een fruitkar voor den auto werd geschoven. De man die dit deed scheen zoo geschrokken, dat hij hard wegliep en de chauffeur van zijn zitplaats kwam om het obstakel uit den weg te ruimen. Toen hij dit gedaan had en weer op zijn plaats achter het stuur wilde gaan zit ten zag hij dat vier mannen in die halve minuut dat hij van zijn plaats was geweest, den wagen van achteren opgebroken en er een kist hadden uitge haald, die ze in een gereedstaanden auto schoven. De chauffeur schreeuwde om hulp en wilde op de treeplank springen, waarop een der mannen echter was blijven staan, die een ijzeren staaf ophief en daarmee den chauffeur de hersens dreigde in te slaan. Op hetzelfde oogenblik reed de auto weg, en voor de chauffeur, die natuurlijk bij de rest van zijn kostbare lading moest blijven, tijd had gehad den omstanders uit te leggen, dat hier een brutale diefstal geschied was, had de auto een voorsprong van eenige honderden meters genomen en was uit het gezicht verdwenen. Scotland Yard heeft twee vliegende patrouilles uitgezonden, maar tot gister avond acht uur was van de roovers nog geen spoor gevonden. DE OLIE BRAND OP GURAGAO. Het vuur eindelijk bedwongen United Press seint uit Willemstad: Te middernacht is het gisteren eindelijk gelukt het vuur in de raffinaderij van de Kon. Ned. Petroleum Maatschappij meester te worden en verdere uitbreiding te voorkomen. Niettemin bestaat nog steeds het gevaar, dat door over waaiende vonken of door de groote hitte de groote tanks in brand zullen geraken. Om dit te voorkomen zijn de arbeiders voortdurend in de weer met het sproeien van water over deze tanks, teneinde deze koel te houden. ITALlë EN DUITSCHLAND WER- KEN POSITIEF SAMEN IN EURO- PA. BEWAPENINGSWEDLOOP MOET WORDEN GESTUIT. De Londensche correspondent van het „Alg. Hsbl." meldt, dat de bekende journalist H. R. Knickerboc ker te Rome met Mussolini een interview heeft ge had, waarvan de „Evening Standard" gister melding maakte. Mussolini heeft den journalist medege deeld, dat hij, als antwoord op het terugtrekken van de Britsche Noordzeevloot, uit de Middelland- sche Zee, een zeker aantal divisies troepen uit Li bië zal terugroepen. „Is thans het gevaar van oorlog tusschen Italië en Groot-Brittannië geweken?", vroeg Knickerbocker. „Van oorlog is thans in het geheel geen sprake", zeide Mussolini. „De EngelschItaliaansche betrek kingen zijn door het terugtrekken van de vloot zeer veel opgehelderd." „Zal Italië deelnemen aan de conferentie van de Locarno-mogendheden te Brussel?" „Als de gedeeltelijke versterking, die thans nog in de Middellandsche Zee wordt gehandhaafd, wegtrekt, en daarmede de laatste overblijfselen van de sanctie- politiek in Europa wordt opgeheven", zeide Musso lini, „zal de fascistische regeering haar volle inter nationale samenwerking hervatten. Italië staat thans in nauwe samenwerking met Duitschland. Deze is nog verre van een alliantie, maar de twee mogend heden werken positief samen in Europa. Het is on mogelijk, bij den tegenwoordigen toestand aan ont wapening te denken; maar het is wel mogelijk den wedloop in bewapening stop te zetten". Mussolini acht hervorming van den Volkenbond en opheffing van het sanctiebeginsel noodzakelijk. Een Stefani-bericht uit Rome meldt dat men in politieke kringen verklaart, dat na de opheffing van de sancties Italië, dat gevoelens van dank baarheid koestert jegens de staten die geen sancties hebben toegepast, geen rancune koestert tegenover de staten, die de politiek van Genève hebben ten uitvoer gelegd. Dientengevolge is de vrees voor re presailles, te voorschijn getreden in bepaalde kleine staten, van allen grond ontbloot. De sancties hebben de wereld 'n les van beteekenis gegeven wat betreft de politieke en economische onafhankelijkheid van Italië. Terugtrekking Italiaansche troepen uit Lybië. Rome, 15 Juli. Van bevoegde zijde wordt het bericht over een a.s. terugtrekken van een deel der Italiaansche troepen uit Lybië bevestigd. Het terug trekken van troependeelen zal geleidelijk parallel met het terugtrekken van Britsche vlooteenheden uit de Middellandsche Zee geschieden. GEBASEERD OP SAMENWERKING MET FRANKRIJK EN DUITSCH LAND. Van in zeer nauwe betrekking met Mussolini staande zijde wordt vernomen, dat de duce bin nenkort een nieuw „vredesplan" aan Europa zal voorleggen, aldus een bericht van United Press uit Rome. Mussolini zou zich a.s. Maandag naar zijn slot in Rocca della Gamminnate begeven en daar de laatste hand aan de formuleering van zijn ontwerp-pact leggen. De duce trekt zich daar altijd terug, vóór hij belangrijke beslissingen neemt. Men laat doorschemeren dat het nieuwe plan gebaseerd is op het denkbeeld van consultaties en samenwerking tusschen Italië, Duitschland en Frankrijk. Men gelooft dat Mussolini's oude idee van een hiërarchie der groote Europeesche mogend heden weer erin naar voren komt, die in het kader van den Volkenbond moet functioneeren. Dit zou beteekenen, dat Duitschland in den Volkenhond moet terugkeeren. Verdacht van onreaelmaticheden Gistermiddae is, verdacht van het plegen van onregelmatigheden te 's-Hertogenbosch geaTres- teerd. notaris L. L. aldaar. Na te zijn Behoord is hij in het huis van bewa ring ingesloten Hangende het onderzoek konden geen nadere inlichtingen worden verstrekt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1