Het kerkelijk vraagstuk Zaterdag 18 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 10021 ia Duitschland Beschuldiging aan het adres van de regeering Joodsch leger in Palestina De C.P.N. en de a.s. verkiezingen Dc spellingskwestie U neemt geen stoffer en blik Eerlijk is eerlijk 1. 2. 3. is *t best Lloyd George over den wereldoorlog Vesfigf Sir Henry Deterding zich in Duitschland? Poolsch vliegtuig in zee gestort Noodlottig auto ongeval bij Assen PROTEST VAN DE LEIDERS DER BELIJDENISKERK AAN HITLER OVER DE MISLEIDINGEN DER EENHEIDSBEWEGING. Londen. Naar de bladen melden hebben de Duitsche leiders der Evange lische belijdeniskerk aan Hitier een pro test doen toekomen, waarin zij verkla ren, dat de misleidingen, die met het oogmerk der eenheidsbeweging in naam van het volk plaatsvinden, en de anti- kerk compagne Duitschland's moreel in gevaar brengen. Verder verklaren zij: „Wij vragen voor ons volk (vrijheid om in gode te wandelen, opdat onze klein kinderen niet hun grootvaders zullen vervloeken die ;een staat op aarde opbouwdén, doch den staat van gods koninkrijk voor hen sloten. Zij protesteeren verder tegen de systematische (Ondermijning van den invloed van de kerk op jong en oud en verzekeren, dat de anti-semietische be weging in strijd is met het christendom. Zij voegen hieraan toe: „Wij moeten den Fuehrer waarschuwen, dat heel vaak de aanbidding, die hem 'ten deel valt, slechts god verschuldigd is. Heden ten dage worden zijn denkbeelden gebruikt als basis ivoor alle beslissingen omtrent moraal en wet en wordt hijzelf gehuld in de godsdienstige waardigheid [van priester des volks, zelfs van bemiddelaar tus- gchen volk en god". Het protest werd aan Hitier toegezonden kort na Pinksteren en naar Reuter verneemt, werd minister Kerrl ervan in kennis gesteld, dat het protest open baar zou worden gemaakt, indien pp 1 Augustus geen antwoord zou zijn ontvangen. Het omvat 4000 woorden en er wordt achtereenvolgens in geprotes teerd tegen het bestaan van concentratie-kampen in Duitschland, tegen de maatregelen van de geheime staatspolitie, tegen beweerde vervalsching der stem men bij de laatste verkiezingen, en tegen wat voor .vergoding van Hitier wordt gehouden. Het stuk is onderteekend door Nie- moeller, Middendorff, Asmussen en vele andere leden van den raad en het be stuur der oppositioneele kerk. Met be trekking tot de laatste verkiezingen zegt het stuk, dat de eischen van het volk gesteld werden boven die der waarheid Bovendien wordt de regeering beschul digd van opzettelijke ontkerstening van het volk. HET ZOU 50.000 MANNEN EN .VROUWEN TELLEN. Naar de „News Chronicle" meldt, bestaat er met medeweten van de Bntsche regeering in Palestina thans een volledig bewapend en goed georganiseerd Joodsch leger, dat 50.000 mannen en vrouwen zou tellen. Dit leger is het Joodsche verdedigingscorps. Het is uitgerust met de nieuwste modellen machine geweren, geweren, bommen en granaten en met groote voorraden munitie. Het heeft zijn eigen transportdiensten en Roode Kruis-eenheden, zijn .eigen systeem van seinen en draadlooZte verbindin gen in heel Palestina. Het corps was oorspronkelijk gesticht door de eerste Joodsche kolonisten onder het Britsche man daat om zich te beschermen tegen plotselinge aan vallen der Arabieren. Geleidelijk heeft het zich ont wikkeld tot een uitgebreide organisatie, versterkt door duizenden jonge immigranten uit Duitschland. Het is opgebouwd volgens het communistische cel- lenstelsel; elke groep omvat zeven mannen, met in begrip van den leider, zoodat indien de regeerïng er tegen zou willen optreden, niemand meer dan zes andere leden van de organisatie kent. Aan het hoofd staat een geheim comité, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van het politie ke, het industrieel© en het sociale leven van het Joodsche nationale tehuis in Palestina. Een van de eerste dingen bij het opbouwen van het corps is geweest om in zoo goed als alle Jood sche kolonies, landbouwnederzettingen en dorpen een fort of versterkt huis te vestigen, waarin bij een aanval vrouwen en kinderen zouden kunnen worden verdedigd. De muren van deze gebouwen Zijn zoo vervaardigd, dat er in een oogenblik door het verwijderen van steenen of paneelen van beton schietgaten in kunnen worden gemaakt. Over het heele land zijn er verder geheime bewaarplaatsen van wapens en munitie. In afgelegen gebieden en ondergrondsche banen worden schietoefeningen gehouden. Ook vrouwen worden in den wapenhan del geoefend. Er zijn in den laatsten tijd proeven genomen om landbouwtractors in pantserwagens te .veranderen door ze van platen te voorzien. [ABNORMALE HITTE IN SOVJET-RUSLAND Moskou In de Russische Poolgebieden heerscht op het oogenblik een tropische hitte. Men heeft temperaturen gemeten tot 30 graden G. hetgeen sinds menschenheugenis niet is voor gekomen. In Zuid-Rusland steeg de temperatuur tot 40 graden in de schaduw en er hebben, zich talrijke gevallen van zonnesteek voorgedaan. Voorstel tot een eenheidslijst met de S.D.A.P. Amsterdam. De Communistische Partij van Nederland beeft zich met een schrijven gewend tot het partijbestuur der S.D.A.P., naar aanleiding van de a.s. parlementsverkiezingen. Daarin wordt verklaard, dat de a.s. verkiezings campagne gericht moet zijn op een verandering van het regeeringsbeleid, waarbij inplaats van de hui dige „aanpassingspolitiek" een politiek komt, in overeenstemming met de wenschen van de over- groote meerderheid van het Nederlandsche volk. Verder wijst de C.P.N. erop, dat een nieuwe si tuatie wordt geschapen, doordat voor het eerst de N.S.B. aan de Tweede Kamer-verkiezingen zal deelnemen. Dit maakt een nieuwe strijdformatie noodzakelijk, waarbij alle partijen, die de democratische en grond wettelijke rechten des volks wenschen te behouden, verhoeden, dat de N.S.B. groeit door de verdeeld heid der tegenstanders. De C.P.N. wijst op de verheugende resultaten, die de samenwerking der anti-fascistische krachten in een land als Frankrijk heeft geboekt, waar aan het fascisme daardoor ernstige slagen zijn toegebracht. De bedreiging van de onafhankelijkheid van Ne- derland van de zijde van het fascistische Duitsch land, aldus het schrijven maakt het tevens tot een belang van de eerste orde, dat de N.S.B. deze voorpost van het Ilitler-fascisme in Nederland wordt teruggedrongen. De C.P.N. doet daarom een beroep op het partij bestuur van de S.D.A.P. om in het belang van het Nederlandsche volk onderhandelingen te openen om te komen tot een eenheidslijst, waarop de candidatcn van de S.D.A.P. en C.P.N. gezamenlijk voorkomen. De C.P.N. stelt zich bij de a.s. verkiezingen niet ten doel eigen verkiezingslijsten te verkrijgen ten koste van de democratische partij, doch streeft naar den nederlaag van de fascistische en reactionaire groepeeringen. Zij stelt daarom voor een niet-aanvalsverdrag tus- schen deze democratische partijen. I LETTERKUNDIGEN VRAGEN EEN PLAATS IN DE NIEUWE COMMIS SIE VAN ONDERZOEK. 's Gravenhage. De vereeniging van Letterkun digen heeft aan den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen een adres gezonden met be trekking tot de spellingskwestie. In dit adres zegt het bestuur, dat de vereeniging zich verheugt over het feit, dat de minister een commissie heeft ingesteld, ten einde het vraagstuk der spelling van de Nederlandsche taal opnieuw te bestudeeren en tot een waarlijk nationale spelling te komen, die het Nederlandsche volk in zijn geheel zal kunnen aanvaarden. De vereeniging heeft evenwel tot haar teleurstel ling. moeten opmerken, dat in deze commissie tot dus ver niet zijn opgenomen een of meer leden van de vereeniging van letterkundigen. Zij' is overtuigd, dat de Nederlandsche schrijvers niet in de laatste plaats het goed recht kunnen doen gelden, op medezeggenschap in deze en daar zelfs toe verplicht zijn, als degenen, die de taal als het volledig levend uitdrukkingsmiddel moeten bewaard weten, vooi* wat zij hij gods genade aan hun voJk als blijvend bezit hebben af te dragen. De vereeniging van letterkundigen verzoekt daar om dringend, alsnog een of meer leden der vereeni ging, die een overgroot deel der Nederlandsche schrij vers en schrijfsters omvat, aan genoemde commissie toe te voegen. LUGUBERE VONDST. Lijk in verren staat van ontbinding ge vonden. Op het landgoed van den heer Van Haeften onder de gemeente Groesbeek, werd door de beide zoons van den burgemeester Van de Poll, die daar met hun hond wandelden, het lijk van een man gevon den, dat niet meer herkenbaar was. De kleeren wa ren grootendeels reeds vergaan, alleen de schoenen waren nog gaaf. Blijkbaar heeft het lijk, dat onder een boom in dicht struikgewas werd gevonden, r.eeds lang daar gelegen. als U een stofzuiger kunt krij gen. Maar sta dan ook niet te ploeteren aan de wasch- tobbe als 1. 2. 3. de wasch veel mooier en voorzich tiger kan doen. Gebruikt Uw tijd voor andere dingen. Een pak 1. 2.3. van 18 ct. spaart Uw goed en Uw krachten. HANDELSONDERNEMING ARSOL - APELDOORN De Daily Telegraph geeft uittreksels uit Lloyd George's oorlogsherinneringen Ditmaal (in de Ü.T. van 16 Juli) stelt en beantwoordt L. G. de vraag, of de oorlog had vermeden kunnen worden: En Lloyd George beantwoordt die vraag met „.ia" Geen van de heerschers of 'van de leidende staatslieden der (latere) oorlogvoerende landen streefde naar oorlog of wensebte dien. En zeker geen Europeeschen oorlog. Berchtold. de Oosten- rijksche minister van buitenlandsche zaken, *wikle een strafexpedities tegen Servië maar niet tot den prijs van een grooten oorlog. Had hij voorzien, dat Rusland daarvoor oorlog zou voeren, dan zou hij op die strafexpeditie niet hebben aangedrongen en zou hij met de excuses van Servië genoegen genomen hebben. En de Duitsche keizer steunde Oostenrijk niet omdat hij oorlog wilde, maar omdat hij er van. overtuigd was dat Rusland bakzeil zou halen. Wilhelm II's doel was, door een diplo matiek succes zijn prestige als voornaamste legerhoofd van Europa te vestigen. Vroeger was hem dat ook gelukt in de Bosnische auaes- tie en jegens Rusland. Toen het Servische ant woord kwam op het Oostenrijksche ultimatum dachten de Duitsche machthebbers (allen!) dat het oorlogsgevaar voorbij was. En had keizer Wilhelm geweten dat een inval van de Duitsche troepen in België Engeland tot meedoen aan den oorlog zou brengen, zou die daad achterwege zijn gebleven. Frankrijk en Engeland waren huiverig voor een oorlog, en wenschten hem allerminst. Maar het conflict werd ongelooflijk onzakelijk en vluchtigjes behandeld. Zoodat Lloyd George tot de slotsom komt dat de oorlog had moeten en had kunnen worden vermeden. Berlijn Naar' de „Angriff" uit geloofwaardige bron heeft ver nomen, zou SiT Henry Deter ding. die zooals in en weet kort geleden in het huwelijk is ge- treden met een I Duitsche vrouw j een landgoed hebben gekocht f* in Meckienburg. Hij zou voorne- j- mens zijn zich daar te vestigen L Sir Henry zou bef de^loiain^ Sm HENRY DETERDING van de Roijal Shell te willen houden zoo dat hiermee het zwaartepunt van dit concern naar Duitschland zou worden verplaatst. De „Eenzame" DRIE INZITTENDEN OM HET LEVEN GEKOMEN Warschau Nabij Gdingen is gister een Poolsch vliegtuig in zee gestort. Be drie in zittenden zijn om het leven gekomen De lij ken zijn reeds geborgen. Tot de slachtoffers behoort ook generaal Orlicz-Breszerdie pas eenige dagen tot luchtvaartinspecteur van het Poolsche leger was benoemd. Het ongelukwaarvan de oorzaak een motorde fect zou zijnvond plaats tusschen Zoppot en de Poolsche badplaats Adlershorst, op slechts een paar honderd meter van het strand De Danzigsche plezierboot Falkesnelde onmiddellijk te hulp en sleepte het veronge lukte vliegtuigC waarvan nog slechts de staart boven water uitstak, naar de pier van Adlershorst. Daar konden de inzittenden helaas nog slechts als lijken geborgen wor den. DE BURGEMEESTER VAN BEILEN EN EEN WETHOUDER GEDOOD. DE ANDERE WETHOUDER EN DE SECRETARIS GEWOND. Gelijk wij nog in een deel van onze vo rige oplaag konden vermelden, heeft Don derdagmorgen omstreeks half elf een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad, te Gras- wijk bij Assen, juist ten Noorden van het bruggetje over het Deurzer-diepje. Bij dit auto-ongeluk zijn om het leven gekomen de burgemeester van Beilen, de heer T. Froen tjes en de wethouder van Beilen, de heer J. E. Eleveld. De andere wethouder van Beilen, de heer H. Schuring Rzn. werd zeer ernstig ge wond, terwijl de gemeente-secretaris, de heer H. Thalen ernstige verwondingen opliep. Al leen de laatste verkeert niet in levensgevaar. Omtrent de toedracht van het ongeval kan wor den gemeld, dat de burgemeester met de beide wethouders en den gemeente-secretaris in de auto van den burgemeester uit Beilen kwam en met groote snelheid in de richting Assen reed. Juist voorbij het bruggetje te Graswijk moest hij een met hout geladen trailer van de firma Rottinghuis te Delfzijl, welke uit de richting Assen naderde, passeeren. Waarschijnlijk door de groote snelheid heeft de burgemeester de houtauto niet kunnen voorbijkomen en reed hij, na even de cabine van de trailer aan den zijkant te hebben geraakt, met volle vaart tegen de vracht hout op. De gevolgen waren, zooals gemeld, ontzettend. De auto van den heer Froentjes werd totaal vernield, het geheele dak is er af gereten. De houtauto werd slechts licht beschadigd. Alle slachtoffers zijn naar het Wilhelmina-zieken- huis te Assen overgebracht. Het parket en de gemeentepolitie waren spoedig ter plaatse en stelden een nader onderzoek naar de oorzaak van het droevig ongeluk in. Groote verslagenheid te Beilen. Heel Beilen is in diepe verslagenheid over het groote verlies, dat de gemeente getroffen heeft, door het plotseling overlijden van haar eerste burgers. De arbeid wilde Donderdag niet meer vlotten, de gedachten gingen uit naar het verschrikkelijk onge luk, dat had plaats gehad en naar de nabestaanden wier huiselijk geluk verscheurd is. Burgemeester Froentjes stond in Beilen in hoog aanzien. Het was de eerste gemeente, waar hij bur gemeester was. Dit ambt aanvaardde hij op 1 April 1931. Hij werd te Groote gast geboren en bereikte den leeftijd van 42 jaar. Hij was gehuwd, doch had geen kinderen. Voor de christelijk-historische Unie had hij zitting in de Provinciale Staten van Drente. Ook was hij voorzitter van de afdeeling Drente van Kerkher- stel in de Noderlandsch Hervormde Kerk. De heer J. E. Eleveld, die 36 jaar oud was, had zit ting in den gemeenteraad voor de S.D.A.P. en was verleden jaar zijn tweede wethoudersperiode inge gaan. Hij was gehuwd en vader van drie kleine kin deren. De heer H. Schuring, die levensgevaarlijk gewond is, is 56 jaar en is in den gemeenteraad gekozen op de lijst van den Boerenbond.

Schager Courant | 1936 | | pagina 13