De Brabantsche Brief i Ch. H. Th. SCHMALZ Laagzijde Schagen ZOM ER-OPRUIM ING 10 °|0 korting op alle courante goederen Kleeding naar Maat 10 °0 korting. van Dré. Spotkoopjes Damesconfectie. Heerenconfectie Wij verkoopen uitsluitend a contant c Schmalz ruimt oplB Dames Zomermantels, vanaf 4.90 Enkele restanten 2.90 Moderne Blouses, iets nieuws 1.65, 1.95 Gabardine Regenmantels vanaf 10.90 Ook nu zullen wij weer toonen dat elk dubbeltje bij ons goed is besteed.. Immers bij Schmalz gekleed is goed besteed. PROFITEERT VAN ONZE WERKELIJK GOEDKOOPE AANBIEDINGEN. Vloerbedekking vanaf 23 ■gp Coupons Balatum, Linoleum, spotgoedkoop. HfflHüÉ Coupons Twisted Mat 79 Zomer Pullovers Meisjes Wollen Polo blouses Katoenen Poloblouses, met lange mouwen COMPLETS, vanaf Zijden Dames Japonnen, vanaf 3.90 1.19 89 10.90 99 COSTUMES, vanaf 6.40 LAKJASSEN,( vanaf 4.90 JONGENSPAKJES, vanaf 2.90 MATROZENPAKJES, v. kal ven 'prijS. Zephir Heeren Pyama's, vanaf 1.59 Overhemden, met losse boord, vanaf 1.09 Hoeden 1.90 Petten, vanaf 39 ct. SPORTCOSTUUMS, vanaf 8.80 Japonnen, bedr. katoen Moderne Japonnen, werkelijk iets moois 3.25 Kinder Mantels met 20 pet. korting. Kinder Blaezers, vanaf 2.48 Costuumrokjes, vanaf 1.99 REGENJASSEN, blauw gabardine, vanaf 12.90 JONGENS GABARDINE JASSEN, enkele restanten 2.90 Manufacturen Tricotages Bedrijfskleeding. Het woord is aan U! Honderden koopjes wachten U. MASSIEF EIKEN SLAAPKAMER, 2-pers. boogledikant 2 nachtkastjes, Tafel, 2 Stoelen, Groote Leghangkast samen slechts Waschmandje Kinderboxen, vanaf 116.50 2.15 1.90 Handweefstof, vanaf 39 Etamine, vanaf 7 Coupons Vitrage goedkoop. WOLLEN DEKENS, ofschoon de wolprijzen hooger zijn, met 10 pet. korting. Molton Dekens, vanaf 39 Cocoslooper, 50 c.M. breed 54 Prima kwaliteit, 70 c.M. br. 81 Cocosmatten, vanaf 44 China Matten, vanaf 68 Ledikanten, uitsluitend betere soorten, vanai 5.20 Omlijsting voor Opklap- bed 5.90 Opklapbedden 9.45 Wollen Handweef Tafelkleeden 2.90 Katoenen Handweef Tafelkleeden 86 Handweef Dressoir- en Schoorsteenloopers 54 Pluche Tafelkleeden, vanaf 4.75 Enkele Velvet Tafelkleeden 2.90 Afgepaste Handweef Sluitgordijnen, per stel 3.60 Chenille Sluitgordijnen 7.40 Staaldraadmatrassen, vanaf 4.25 Prima Kapokmatrassen, 3-deelig, schuin peluw, en 2 kussens 19.35 VEEREN BEDSTEL, 3-deelig, peluw en 2 kussens 24.50 Ulvenhout, 13 Juli 1936. Meneer, Gisteren Zondagmor gen werd ik wakker van 't lawijt als van 'n schot op de blinden. Mee dak overènd zou gaan uit den warmen hcddekuil, vrong 'nen pijn lijken scheut deur mijnen rechterschouwer. M'nen asem snee er van af. En 'k viel terug in den donzen put van veeren warmte, die binnendrong tot in m'n bloed. Ai-mai! Das goec. Ef- kens blijven lggen, zoo, dc rimmctiek zonk in de pluimen van 't broeiwarme nest. Ik kreeg m'nen asem terug. Den tik van de steert- klok ritselde weer weg in den duister van den vroe gen Zondagmorgen, die schrielekes schemerde deur 't bovenlicht van d' achterdeur naar den erf. Klots, knots!! Weer zo'n knallewijt, nou op den 'deksel van de regenton. Storm vlaagde deur den notenleer. Kanjers van okkernooten, nog in den groenen bolster, zwiepten Aan de gierende takken, zwaar van 't natte geblaart. Van 't drijfnatte geblaart, a\-at ik verstond uit de ve gen, waarmee den reuzenkruin deur de locht sleur de. Kleer-Avakker nou, na *t le ste geknots van de smakkende vruchtbollen, verlangde-n-ik naar den stormenden buiten, die om m'n huiske stond te spo ken. Kneep in m'nen rechtervuist, spande de spie ren jah De rimmetiek was er uit. Trui sliep lochtckes nog. Schuins als van Onzen- lievenheer aan 't kruis, hing heuren kop slag bezijen. Hos van den gezonden slaap blonk ze onder 't witte mutske, dat 'n bietje dwaas op 'r ééne wenkbraauw stond Verschoven. Toen roosch den koperen ketting rollend deur het Uurwerk en de slagen vielen raauw op den stillen duister, uit de stecrtklok naast de bedstee. Zes uren. Ik luisterde naar den buiten, 'n Vette bui klatste ïnalsch op de eerde. 'k Hoorde 't water in pepkes uit den notenleer klie deren, telkens als' in 'n stormvlaag den kruin z'n eigen afschudde van 't overdadige water. Kitsig kroop 't Zondagsgedacht op m'n vel. Zon dag! Laat maar sauzen! En op 't lest drupte den m'alschen saus als geluk m'n zielement vol, tot in d' uiterste toppen. Maar nou Avilde-n-ik 'm voelen ook! Er uit! Voelen smakken op m'nen rug. Voelen zig- gelen over m'n schouwers. Voelen spetteren om m'nen kop! Er uit! Nonde, de broeiwarmte uit! Maar Trui! Die moest slapen blijven! En 't luk te. Trui bromde iets, 't was onverstaanbaar en 'k lette 'r nie op en efkens-later trok ik m'n flanellen hemd over m'nen kop en nam m'n morgenbad nie onder de pomp, maar onder den gieterenden notenleer. Hah! Zóó den Zondag over oew schokkende vel voelen drijven! In malscheklonters waters op oe- wen nek voelen patsen! Zoo O. L. Heer zijnen He mel gebruiken als 'nen malschen douche. Ik voelde den deugd daarvan in m'nen pit klop pen. 't Was of d'engeltjes zeivers met natte varens over m'n naakte schouwers sloegen. Wacht, nou efkens onder dc pomp in 't zeepsop kruipen. Dan onder den douche van God! Nou den kop achterover en den mond laten vol- sauzen. En 'k voelde 'nen koelen stroom onder m'n vel, in m'nen buik. 'k Was als 'n blad van de boomen. 'k Wier deur- drenkt van den buiten. Nou aan den notentak zwieren. En m'nen nakenden bast wier ros van deugd. Regen, regen, Lievenheerke, veul regen asten- blieft! En 't water, malsch als appelsap, gutste en klutste op m'nen koelen romp, waar 't nat óp klodderde in stukken! De peerls hongen aan m'n wenkbrauwen. Haakten aan m'n ooghaarkes, gieter den in m'n ooren. waar 't nat dan weer warm uit liep. Ge kost er nie van scheien! Maar als ik eindelijk weer binnenging, langs 't achterhuis, dan bloeide er in m'n borst 'n vuist- groote blom van dankbaarheid, open, veur deuzen peerlendcn Zondagmorgen, en 'k zee hardop teugen O. L. Hecrke: „cn dat noemen de mcnschcn dan: „rot-weer'71 Dc kiepen bleven 'n uur langer op stok. Ze waren abuis, deur den donkeren dag. Blek bleef in z'n hok. Mee 'n bietje verbazing in z'n trouwe hon- denoogen, had ie zitten kijken naar zijnen naakten baas, die daar zwierde in den gieterenden noten leer. Blek wéét altijd als 't Zondag is! Hij dee dus, sjuust als Trui daarstraks, en keerde z'n eigen nog 'ns om. Geenen pompzwengel krijt te nog deur den mor- gen-van-peerlcn. Deur den zilveren Zondag, die lijk gordijnen van blanken koraal over ons dorpke ncer- hong van den lagen hemel. Geen blind hacl ik nog hooren afdoen, 't Dorp stond onder 'nen glazen stolp van zilveren, rui- schende stilte. Prontjes lagen de Zondagsche spullen op 'nen stoel in de mooie kamer. M'n pak aan 't boutje aan den stoelleuning; op do zitting m'n „goeie" hemd, frontje, opgevouwen zakdoek, die ruukt naar den blijk en m'nen kerk boek. Op tafel 't dooske mee den gouwen-horloge- van-vader-nog. Onder den stoel m'n „goeie" schoe nen. blinkend gepoetst. Ja, zoo is Trui! Eénen klomp van goeie zor gen. Zoo hingen vroeger alle Zondagsmorgens alle stoelen vol...! Veur iederen jongen: zijnen stoel. En tóch, nog iederen Zondagmorgond krakeel, omdat ze de spullen deur malkaar wisten te wur men. Toch kost 't dan gebeuren, dat onzen Joep, met z'n kleine pooten rustig naar de kerk stapte in den Dré z'n schoenen, maat 47. En dat den Dré nie naar de kerk kost gaan, omdat den Joep, na de mis ging vrijen en d'eerste uren in geen velden of wegels te zien was. En den Dré op z'n klompen naar dc kerk gaan; op Zondag? Dat kon nie bestaan amico! Want in die dagen (op ons dorpke gelukkig nóg!) had iederen mensch, van. klein tot groot, z'n Zondagsch costuum, mee 'nen bijbehoorenden zak doek, horloge, alles navenant! 't Was nog verre van de teugenwoordige stads- mode, dat de mensch op Zondag ouwe spullen aantrekt, om te gaan visschen, te gaan fietsen, te gaan voetballen, te gaan marcheeren, enz. enz. kort om: van alles te gaan doen, dat mee 'rffen christe- lijken plazierigen Zondag geen bal te maken heeft! In schrijf dat zoo op, want 'lc heb dikwijls 't ge voel: ,,'t Zondagsch pak weer in eere en we zouwen teruggeraken naar wat ouwerwetsche degelijkheid en ouwerwetschen rust, die den mensch tot meer bezinning en dus weer bij O. L. Heer ook brengt! Maar, jah! In ieder geval: den Dré had 'n geldige reden tot kcrkvërzuim vond ie en den Joep liep te vrijen in 'n paar schoenen, waar ie dwars in kost staan! Maar 't is alles goed gekomen, horre! Den Joep is evengoed aan de vrouw gekomen mee z'n Cliarlie Chaplin-voeten en den Dré allez, dik in orde, man! Maar nou staat mijnen stoel al lang alleen in den duister van den Zondagmorgen, daar in Trui's mooie kamer! Ligt er maar éenen horloge op de blinkend ge boende tafel. En 'k heb nog dikwijls 'n bietje verlangd naar dat Zondagmorgcnkrakeel, Avaar ik vroeger wel 'ns duu- vclsch om kost worden...! „Hier! Da's mijnen zakdoek!" „Waar is den mijnen dan?" „Heb ik 'in soms?" „Hij hee-t-'m!" „Geef op, gij!" „Astcblieft van Epscheuten!" „Vuilen sjandoedel, ge hebt 'm al gebruikt!" „Mot ik jou soms vragen, wanneer ik m'n kok kerd mag snutten?" „Denkte gij, da'k jouw vuiligheid in mijnen zak steek?" „Daar is anders nie mee geknoeid, horre!" „Moedèrr!" Dan kwam Trui er hij. Of: „Suffert, gij hebt mijnen 'loge aan!" „Suffert??" „Kever dan!" „Zeg da nog 's!" „Kever!" Dan kwam ik' er tusschen. En wilt gc gelooven, amico, als ik 's Zondags in den vroegen, grijzen morgen, zoo in m'n eentje mij nen stoel sta uit te kleejen en m'n eigen aan te kleejen, da'k dikwijls terugdenk aan die drukke ja ren van her? Sodejabcl, 't was tóch plazierig, al dat jonk goed, driftig van levenslust, om oe henen te hebben. Gc kost er ook zoo dikwijls mee lachen! En..., ge kost 't baas! Ge kost 't in de rails hou wen! Later, als 't groote kearels zijn geworden, als er mocilijkhedens op hunnen nek vallen, bekans te zwaar veur 'nen mensch, als ge dan als ouwer zoo geren de vracht zou aftillen van den gebogen nek van oew eigenste kind, dan ja, dan kunt ze die vracht zoo dikwijls nie baas Dan mot ge 'r bij staan, mee oew arms slap langs oeAv lijf, als oewen jongen daar gebukt gaat onder zijn vracht, die ge, God-dan kend, zoudt Avillen overnemen op oewen eigen nek, al moest go 'r onder bezwijken. In zulke tijen is 't dan nog veul stiller in huis, als ik daar alleen bij mijnen stoel sta, die overschoot uit den heelen kring om de mooie, gepolitoerde ta fel, met de portretten er op nou, van de kinders en de kleinkinders, netjes deur Trui opgesteld, op den gehaakten looper, die terugspiegelt in 't blinkend tafelblad, of ie drijft op olie. Dan genog. Vol. 'k Hacl oe willen schrijven, hoe wij den regen-Zon- Oudesluis, 16 Juli 1936. Waarde Redactie, Vergun mij als abonné s.v.pl. eenige plaatsruimte in uav veelgelezen blad. Bij a'oorbaat mijn dank. Met aandacht heb ik het verslag van de Raadsver gadering van Zijpe op Dinsdag 14 Juli gelezen en met verwondering kennis genomen van het agenda punt: Bouwen van goedkoope woningen. Mijn inziens ligt het wel degelijk op den weg van het gemeentebestuur om woningen te bouwen van f 1.50 tot f 1.75 huur per week. Maar het gemeentebe stuur moet zoeken naar het centium van den arbeid en daar een blok woningen plaatsen. Het moet dan niet onmiddellijk kijken of het wel een sluitende ex ploitatierekening is, maar zoo mogelijk verhuren naar het inkomen en grootte van het gezin. Dat is mijn inziens een gemeenschapsbelang. Maar niet zooals een paar arbeidersafgevaardigden praten van woningen van f2.50 per week. Want ik weet zeker, dat zooals de lieer Veltman zegt, dat er een onderzoek is in gesteld en er 19 woningen zijn, die de gemiddelde huur van f2.40 doen, het nog te bezwaarlijk is voor de huurders om het op te brengen. Daarom kan iik mij niet indenken dat dc heele fractie van den heer Veltman het er mee eens is, want ik had van mevr. VriesmanSlot een ander geluid mogen hooren, want die weet zelf wel beter dat men a an een werk- verschaffïngsloon ol wat steungelden, geen f2.50 huur kan betalen. En wat betreft de vraag van mevr. Vriesman—Slot aangaande de menschen aan werk te helpen inplaats van de steunregeling, is het mijn inziens niet zooals de voorzitter zegt, dat het beter is dat de menschen in de steunregeling blijven. Ik vraag mij af, is dit dan geen rouleersysteem, als de menschen 2 of 3 maanden moeten loopen in de steunregeling. En wat mij verwonderde, dat men nog in comité gaat ter bespreking van een ambtswoning voor den Burgemeester. Ligt het niet op den Aveg van de Raadsleden, om dat in het openbaar te be handelen. dat ieder ingezetene van de gemeente er kennis van kan nemen hoe de Raad daar tegen- ovcr staat. Mijn inziens wel. U. mijnheer de Redacteur, nogmaals dank voor 'de plaatsing. Hoogachtend. A. SLIKKER. Akker, Oudesluis. dag aan kleine, malsche stukskes hebben opgefréten, mee wat Gouwen Koeiplazier, maar 'lc was vol veur ik 't wist. Ochja, die ouwe herindcringskes....! Den mensch lijmt uit die scherfkens zoo geren 'n mooie vaas van geluk, om die dan zorgvuldig te plaatsen op 't eereplekske van zn' huis: op de mooie tafel, tusschen de portretten van de kinders bijvoorbeeld.» Tot de naaste week dus maar! Veul groeten van Trui cn als altij geen haarke minder van oewen t. a. v. DRÉ.

Schager Courant | 1936 | | pagina 14