Het Landbouwcrisisfonds. SPIERPIJNEN in zijn arm genezen DANK ZIJ KL00STERBALSEM AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE KL00STERBALSEM Scherpe aanval op Roosevelt Twee verkeersonqelukken bij Den Helder Dc internationale m e ester wedstr ij d te Zandvoort EERSTE KAMER. MINISTER DECKERS SLAAT TERUG. GEEN RICHTPRIJSVERHOOGING VAN TARWE. In de vergadering van Donderdag, werd voort gezet de behandeling van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1936. De heer de Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) merkt op, dat bij de behandeling van het vaste- Iasten ontwerp in de Tweede Kamer de meerderheid het crisisbeleid heeft afgekeurd. Het zou goed zijn, de begrooting niet goed te keuren, omdat de ge veerde politiek funest voor ons land is. De regeering faalt in haar landbouwcrisisbeleid, omdat zij de vele steunmaatregelen dictatoriaal aan de boeren oplegt. De sanctie-maatregelen tegen Italië hebben ook voor onzen landbouw nadeelige gevolgen gehad. Maar het fascistische Italië heeft de overwinning behaald en door de opheffing van sancties over 52 demo-liberale staten gezegevierd (Vroolijkheid). De heer Van den Bergh (lib.) betoogt, dat de ge voerde landbouwpolitiek voor diverse producten be vredigende resultaten heeft opgeleverd. Alleen voor onze zuivelindustrie welke 70 pet. van den landbouw omvat, hebben de maatregelen tot nu toe gefaald. Tegenover een sterke toename der boterproductie staat een reusachtigen achter uitgang van den export. De minister strevo naar een meer bevredigende prijsregeling. De heer de la Bclla (s.d.) betoogt, dat de heffing op boter geleidelijk met 32 cent per kilogram is verminderd en de heffing oo margarine met 40 cent per kilogram, is verhoogd. Het groote deel der be volking dat op margarine is aangewezen ondervindt hier sterk de nadeden van. De margarine-prijzen dienen sterk verlaagd te worden. De regecring zou, blijkens haar mcdedeelingen, de grootste objectiviteit betrachten ten aanzien van de verhouding tusschen coöperaties en handel. De practijk laat evenwel, aldus spreker, ruimte voor twijfel. Een eerlijke poging van een paar coöpe raties, om de distributiekosten te verlagen, werd onmogelijk gemaakt. Eenerzijds streeft de regee ring naar loonsverlaging, doch anderzijds houdt zij vermindering van de kosten voor levensonderhoud tegen. De heer Janssen (r.k.) verdedigt den Limburgschen land- en tuinhouwbond tegen de critiek van den heer de Marchant et d'Ansembourg. De minister van landbouw, de heer Deokers, betoogt, dat het crisisapparaat uitstekend werkt. Door de genomen maatregelen is een ineenstorting van den landbouw voorkomen. Hij betreurt, dat de crisisdienst indertijd niet bij den gewonen land- bouwdienst is ondergebracht. Een hechtere basis van den crisisdienst zal zooveel mogelijk worden bevorderd. De wenschen van den heer d'Ansembourg betref fen niet het crisisbeleid maar het landbouwvraag stuk in het algemeen. Het is het. landbouwprogram zijner partij of van een partij elders. (Gelach). De regeering beschouwt landbouw en nijverheid niet als antipoden. Integendeel. Haar geheele stre ven is er op gericht, het geheele economische vraagstuk zoo goed mogelijk op te lossen. Van den stichtingsvorm zijn bij de uitvoering van do landbouwcrisiswet geen moeilijkheden on dervonden. Uit een accountantsonderzoek is gebleken, dat oen pakhuishoudcr van de gewestelijke tarwe-orga- nisatie te Arnhem, in de eerste helft van 1935 f 15.000 heeft verdiend. Door de vaststelling van lagere vergoedingen voor den opslag van tarwe is aan dezen toestand een einde gemaakt. Wat de ontslagname van vier juristen betreft, het onderzoek van mr. Schepel heeft tot resultaat ge had, dat gebleken is, dat dit ontslag zonder dwin gen de redenen is genomen. De juristen hadden zich voor hun ontslag tot hun hoogsten chef moeten wenden. Het ontslag blijft gehandhaafd, omdat een eenzijdige beëindiging van den dienst niet geduld kan worden. Toen misstanden aan het licht kwamen, heeft de minister niet geaarzeld, den desbetreffenden ambte naar op staanden voet ontslag te geven. In het algemeen kiest spreker geen partij in den strijd tusschen coöperaties en den particulieren han del. De Molkslijtersvereeniging „De Nieuwe Melk weg" te Haarlem heeft hij zooveel mogelijk in haar streven gesteund. Hij zal overwegen, of in deze nog iets gedaan kan worden. Toepassing van de crisis-uitvoerwet op groenten, fruit en vroege aardappelen is in overweging. Spreker hoopt, dat de vetsmelters tot elkaar zul len komen. Zooveel mogelijk zal hij hieraan jnede werken. Voor dat deel van onze bevolking dat het zonder reuzel en margarine zou moeten stellen, is onbelaste reuzel en volksmargarine verkrijgbaar. Spr. wil een teeltpremïe op kornmais overwegen, doch heeft bezwaar tegen een premie op mais als groenvoer. De richtprijs voor de tarwe van i9 acht de minister voldoende. Vóór 29 September zal de nieuwe richtprijs voor tarwe worden bekend gemaakt. Een verhooging ervan ligt thans niet in het voornemen. De prijzen, welke in Engeland voor onze boter gemaakt worden, bewegen zich in stijgende lijn. Bij het vetplan is uitgegaan .van het beginsel, dat der margarine-industrie geen ernstig nadeel mocht worden berokkend. Een kleurgebod voor margarine is niet te ver wachten. Vele boeren erkennen hun tevredenheid met den huidigen toestand in hun bedrijf. Men stelle het geluid van de ontevredenen niet te zeer op den voorgrond. De heeren Mendels (s.d.), Ruyter (r.k.), De Mar chant et d' Ansembourg (N.S.B.) en Janssen (r.k.) repliceeren. Minister Deckers dupliceert De begrooting wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde is het wetsontwerp oprichting van een naamlooze vennootschap „N.V. Maatschappij voor Industrie Financiering". De heer Ter Haar (c.h.) zet uiteen, dat het ver- leenen van credieten op langen termijn door ban ken aan de industrie principieel niet juist is. Daarom acht hij de gedachte, welke aan dit ont werp ton grondslag ligt, onjuist. De heer Danz (s.d.) betoogt, dat het vraagstuk van werkverruiming niet aan particuliere onder nemers mag worden overgelaten, omdat zij niet in de eerste plaats met het belang der arbeiders, maar met kapitaalvorming en winst rekening hou den. De heer Gelderman (lib.), is in zooverre voor dit ontwerp, als het op den voorgrond stelt, dat de werkgelegenheid moet worden verruimd, maar kan niet inzien, dat dit door de overheid moet geschie den. Van de vestiging van nieuwe industrieën moet men geen overdreven verwachtingen koesteren. Spreker weet niet, of hij over zijn bezwaren zal kunnen heenstappen en zijn stem aan dit ontwerp zal kunnen geven. (Zie voor vervolg elders in dit nummer). 'n Pijn om razend te worden bU 't bewe&en van den arm „De pijn begon in mijn bovenarm en zette zich zoo oitori tot in mijn nek, soms zóó hevig, dat het huilen mij nader stond dan het lachen. Gewone spierpijn, zeide men mij, maar ik kon niets vinden om die gewone pijn te genezen Ten einde raad ben ik met Kloosterbalsem begonnen. De uitwer king is enorm qeweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn al en na voortgezet gebruik zijn al mijn pijnen verdwenen, dank z(j Klooster balsem, den grooten pijndooder." E. o C. te A. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bjj brand en snjjwonden Ook ongeëvenaard|als wrijf middel b(J Rbeumatiek, spit en pijnlijke spieren ^chroetdoos 35 cL Potten ct. en 1.01 De dreigende burgeroorlog in China AMERIKA AXSCRE BUR GERS VRAGEN BESCHER MING Honpkonp Amerikaansche zendelingen in Zuid-W est-China hebben eeniac onae- rustheid te ween pebracht bij de in de Azia tische wateren lippende Amerikaansche vlootdoor om bescherminp te verzoeken voor Amerikaansche Staatsburpers die wepens den dreipenden burperoorlop in pe- vaar verkeeren. Bewoners van Kanton zijn beponnen de stad te verlaten, do.ar zij een veldslap aldaar vreezen. VAN DEN RADIO-PRIESTER VADER COUGHLIN Cleveland De bekende „radio-priester", father Charles E. Coughlin een verwoed tegen stander van president Roosevelt heeft splitsing veroorzaakt in de zg. Townsend Pension Clubs, welke in nationale conventie te Cleveland bij een waren en waar hij 't woord voerde. Pension clubs zijn. zooals bekend, in het leven geroe pen door dr. Francis E. Townsend. die een plan heeft opgesteld om den ouden van dagen een pensioen van 200 dollar per maand te verze keren. Father Coughlin deed in zijn rede een scherpen aanval op president Roosevelt, dien hij een leugenaar en bedrieger noemde. Hij trachtte de leden van de Townsend Pension Clubs gunstig te stemmen voor den derden candidaat voor het presidentschap WiJliam Lemke. Na de rede van Coughlin nam de vice- voorzitter van de Townsend club. Homer Smith terstond het woord, om Roosevelt te verdedigen tegen wat hij noemde „den bijbel gebruiken om een demagogische rede te houden" Coughlins rede oogstte een langdurig applaus, maar tevens protesten van de gedelegeerden der Zuidelijke Staten, die Roosevelt gunstig gezind zijn. Ten slotte kwam de conventie overeen om Roosevelt. Landon en den socialist Thomas uit te noodigen Zaterdag in de conventie te spre ken. terwijl Lemke voor a.s. Zondag werd uit- genoodigd. TWEE TERECHT STELLINGEN IN SING SING New York In de Sing Sing gevangenis zijn Donderdag avond de 38-jarige mrs. Fran- ces Creighton en haar 36-jarige minnaar Eve- rett Appelgate geëletrocuteerd. Zij waren ter dood veroordeeld wegens vergiftiging van Ap- pelgate's echtgenoote. Den Helder, 16 Juli. Gisteravond te half twaalf kwam op den Rijksweg langs het Noordhollandsch kanaal een personenauto uit de richting Alkmaar, waarin zich de heeren S., L. A. H., M. J. en D. van B., bevonden, allen Den Helder. Bij het nemen van de bocht bij het woonwagen kamp bij Den Helder vloog de auto, een Plymouth, vermoedelijk door te groote snelheid, tegen een der betonnen paaltjes aan, waardoor de chauffeur de macht over zijn stuur verloor. Een der inzittenden werd door den hevigen schok uit den wagen geworpen en bleef bewusteloos op den berm van den weg liggen. De auto sloeg daar na over den kop, reed de glooiing, die naar het wa ter voert. af. en kwam met het voorste gedeelte in den modder terecht Door het lawaai was 'direct hulp aanwezig. Het bleek echter, dat de drie inzit tenden reeds uit het water op den wal geklommen waren en dat slechts een tweetal lichte verwondin gen had opgeloopen. Ook eerstgenoemde was spoe dig bij kennis, zoodat men den weg naar huis kon vervolgen. SCHAKEN DE BELANGSTELLING NEEMT MET DEN DAG TOE Zandvoort De belangstelling voor de internationale scbaakmatch neemt met den dag toe. De eerste meesters uit het team der buitenlandscbe grootheden hebben zich bereids te Zandvoort geïnstalleerd. Bogoljubow, prof. Becker, Grünfeld en Fine zijn reeds op de plaats van bestem ming aangekomen. De overige deelnemers worden ten spoedigste verwacht. Ok de wereldkampioen Dr. Max Eu we is reeds sinds eenige dagen te Zandvoort in bet Grand Hotel aanwezig. Tenslotte vernemen wij nog, dat de in Nederlandsche schaakkringen zoo bekende en gewaardeerde meester Hans Krnoch zich opnieuw bereid verklaard beeft als wedstrijd leider voor dit tournooi op te treden, even als hij dit gedaan heeft tijdens denduur van den wedstrijd om het wereldkampioenschap tusschen dr. Aljechin en dr. Euwe. Een voorbeschouwing. Zandvoort. Na, neen, door Euwe's overwinning op Aljechin is de belangstelling voor het schaakspel in Nederland met sprongen in de hoogte gegaan. Gedurende de match waren schaakstukken en schaakboeken overal uitverkocht. Na de match meld den zich niet minder dan dertigduizend hoorders voor Euwe's radiolessen, een nieuw schaakweekblad is uitgekomen, kleine wedstrijden met medewerking van Spielmann zijn georganiseerd, Nederlanders speelden weer in het buitenland, van den Bosch te Nauheim, Knoppers te Madrid. Het kon niet uitblijven, dat in Nederland ook een internationale meesterstrijd tot stand kwam. Een wedstrijd met een bezetting, die voor de andere groo te wedstrijden, in de EuweEra, Moskou, Godcbrad, volstrekt niet onderdoet. Terwijl veelal de organiseerende landen niet heb ben nagelaten vele plaatsen voor landgenooten te re serveeren, hetgeen niet steeds het peil van den wed strijd ten goede kwam, heeft Nederland in prijzens waardige bescheidenheid niet meer dan een dorde der plaatsen voor zich gehouden. En onder deze vier van de twaalf is nog Dr. Euwe, die niet geacht kan worden, een nationale plaats te bezetten. En Lan- dau, van Doesburgh en Prins, zij mogen waarachtig niet als stopsels beschouwd worden; zij zijn hun plaats in iederen internationalen wedstrijd waard. Gewoonlijk klassificeert men de deelnemers, hetzij naar nationaliteit, hetzij naar hun leeftijd, hetzij naar hun carrière. Nationaliteit bestaat echter in Nog een ongeluk op dezelfde plaats. Een uur later heeft zich wederom een ongeval Voorgedaan. In den bocht, waar eerstgenoemde wa- ppn verongelukte, had een automobilist uit Den Hel der zijn wagen' aan den rechterkant van den weg geparkeerd, teneinde een kijkje te nemen bij het zwaar beschadigde vehikel. Vanuit de richting Alk maar kwam de motorrijder P. M. van B., op zijn .Norton" aangereden, zwaar onder den invloed van sterken drank. Hij reed met volle vaart tegen de stilstaande auto op. Zoowel motor als auto werden licht beschadigd. De motorrijder werd licht gewond. De politie, die spoedig ter plaatse was, vervoerde den man naar het hospitaal, waar hij verbonden werd. Hij is daar na in arrest gesteld. De motor werd in beslag ge nomen. Motorrijwiel in den Beemsfer van den dijk gereden Duo-vassapier verdronken In den nacht van Donderdag op Vrijdag te omstreeks een uur heeft op den Oostdijk in den Beemster een ernstig motorongeluk plaats gehad tengevolge waarvan een persoon is ver dronken. Wegens afsluiting van den Purmerenderweg is het verkeer PurmerendHoorn tijdelijk om gelegd over een gedeelte van den Oostdijk. Ver moedelijk door groote vaart is de motorrijder J. Bertens uit Hoorn van den dijk geraakt en in de ringvaart terecht gekomen. De bestuur der wist aan d enkant te komen en heeft een passeerende auto aangehouden. Hoewel men uit de verwarde mcdedeelingen van den lieer Ber tens, die in zeer overspannen toestand verkeer de. niet begreep wat er precies gebeurd was stelde men onder aan den dijk. waar het licht van het motorrijwiel nog brandde een onderzoek in. Aan den kant gekomen zak men een hand boven water uitsteken, waaruit wel bleek, dat de duopassagier zich niet had kunnen redden. Di rect werd de drenkeling boven gebracht doch de levensgeesten bleken reeds gewekentezijn. De verdronkene is de 24-jarige J. de Groot uit Hoorn. De heer Bertens. die geheel in de war was. is in het ziekenhuis te Purmerend ter observatie opgenomen. DE LEVENSMIDDELEN ZAKEN TE PARIJS BLIJVEN DES MAANDAGS GESLOTEN Parijs De pölitie-prefect van Parijs heeft over eenkomstig het onlangs gesloten accoord over den arbeidstijd in levensmiddelenzaken een be paling uitgevaardigd, volgens welke alle levens middelenwinkels, met uitzondering van de bak kerijen, iedere week des Maandags gesloten moeten zijn. Alleen de verkoop van melk is tus schen 7 uur en 9.30 des morgens toegestaan. het schaakspel nief, men kan niet zeggen, 'dat In de partij KcresMaroczy de eer van Esthland en die van Hongarije op het spel staat. En leeftijd? Is Ma roczy niet eeuwig jong? Om van Lasker nog niet te spreken. En heeft niet de piepjonge Fine den stijl van den routineman? En carrière? Een carrière als Maroczy heeft geen der deelnemers achter den rug, ook Bogoljubow niet, noch Spielmann, noch Tarta- kower, maar Keres, die nog nimmer een eersten prijs heeft gewonnen, staat als prijscandidaat boven Maroczy, en in de oogen van sommigen kan hij voor de ouderen, ondanks hun staat van dienst, ge vaarlijk worden. Laten wij de deelnemers beschouwen naar hun strategische aspecten. Wij kunnen zoo drie hoofdgroepen vormen: de, groep der wetenschappelijke schakers, voor wie dc logica boven alles gaat, en die in Zandvoort verte genwoordigd wordt door Euwe, door den Weenschen meester Grucnfeld, door den systematischen profes sor Becker, naast wie de sympathieke Hongaarschc grootheid Geza Maroczy schittert en imponeert. Imponeert? Ja, maar niet te imponeeren is dc groep der schaakfantasten, die voor niemand en niets respect hebben. Tot deze groep behooren de eeuwige optimist Bogoljubow, de scepticus dr. Tar- takower, de grootste houwdegen van alle tijden, Bud. Spielmann. in wiens gezelschap dc sccessionist Lan- dau zich thuis gevoelt. Wat Landau betreft, wij ho pen, dat zijn groot talent en niet zijne even groote indolentie zijn spel te Zandvoort zal regcercn, en dat hij eraan gedachtig zal zijn, dat de titel van Ncder- landsch kampioen hem verplichtingen oplegt. De derde groep is dc groep der innocents, der on beschreven bladen, der nieuwelingen, die nog niet bun laatste woord gesproken hebben, en over wier toekomst nog veel te hopen is. Laten we de jonge meesters. Fine en Keres, hoe uiteenloopcnd zij ook zijn, vergelijken. Fine gelooft slechts aan wat hij ziet, en Keres bouwt op wat hij niet ziet. De Amerikaansche vice-kaimpioen is een positi vist. Keres een diabolische fantast. Van Doesburgh en Prins zullen te Zandvoort too- nen wat zij tegen het internationale veld vermogen. En wat denken de deelnemers zelf van de ande ren en van zichzelf? Zoo zegt ons de steeds temperamentvolle Spiel mann: „Ofschoon eenige welwillende collega's en critici mij reeds tot het oud-roest rekenen, en mij levend zouden willen begraven, zal ik trachten in het schoone Zandvoort mijn ouden „Schwung" tc herwinnen, waarbij mij de herinnering dat ik in Nederland (Scheveningen, 1923) mij steeds jong en sterk heb gevoeld, niet weinig zal steunen". En Gruenfeld: „Daar ik voor het eerst in Neder land ben, is 't mijn voornemen in dit gastvrije land eerst goed mijn best te doen, om een goeden indruk te maken. Ik heb ingezien, dat ik te veel aan het door Ca- pablanca voorgetooverde spook van den Remistod heb geloofd, ik zal mijn stijl opfrisschen, ik zal heusch niet op remise schuiven. De namen der andere deelnemers prikkelen mij tot goede sport". Dr. Xavier de Tartakowcr: „In iederen wedstrijd speelt dc verrassing een groote rol, men moet zich zelf steeds verjongen en vernieuwen en een voor beeld nemen aan den grooten Lasker. Mijn succes sen bestonden tot nu toe daarin, niet dat ik won, maar dat de anderen verloren. Nu zal ik het anders doen, niet dat ik nu zal verliezen en de anderen zul len winnen, maar ik zal winnen, positief, niet door de fouten der anderen, maar door mijn eigen daden" Maar over de anderen wilden de heeren ons niets zeggen: we zijn eikaars geachte collega's en spre ken geen kwaad, laat staan goed van elkaar. De schaakwereld ziet met meer dan gewone be langstelling naar het resultaat van den wedstrijd uit, al is»men het erover eens. dat de eerste plaats zal zijn voor dr. Max Euwe. Maar zal de tweede plaats voor een ouderen meester zijn, of voor de jeugd? CORRESPONDENTIE. H. t. H., Nieuwe Niedorp. Uw schrijven, waarin U critiek uitoefent op een uitgesproken feestrede, lijkt ons niet voor opname geschikt. Staking bij de Opelfabriek. Mainz Naar verluidt zijn 300 arbeiders van de autofabriek van Opel te Ruesselsheim in sta king gegaan. Zij protesleeren tegen de verkor ting van den werktijd, die de directie heeft moe ten invoeren in verband met de moeilijkheden bij het betrekken van rubber. De arbeiders laten bij hun actie het nationaal: socialistische begin sel van het „recht op arbeid" gelden. De directie heeft zich tot het Duitsche arbeids front gewend dat opdracht heeft gegeven, de arbeiders te ontslaan. CONSUMPTIEMELK REGEERINGSCONTRACT. 's Gravenhage. Nederlandsche zuivelcentrale, 19 t.m. 25 Juli 1936 consumptiemelk regeeringscontract, taxegedeelte 5Vi cent, eventueel verhoogd met pre mie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeerings-minimumprijs 4.10 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.5 cent. CRISIS-BOTERMERK. 's Gravenhage. De heffing op boter en dc ver- voervergunning voor buitenlandsche boter is voor de week 19 t.m. 25 Juli vastgesteld op 80 cent per kilo gram. De nieuwe brug over den Moerdijk Enkele technische bijzonderheden Nu de plaatsing van de laatste spanning van de nieuwe verkeersbrug over den Moerdijk een feit is geworden, mogen eenige technische bijzonderheden over dit grootsch werk van ingenieurskunst nogmaals in herinnering worden gebracht. Te dier zake moge dienen dat de eerste spanning geplaatst werd op 30 Maart 1935, onmiddellijk na het gereedkomen van de eerste pijlers. De volgende spanningen volgden successievelijk op 15 Mei, 19 Juni, 20 Aug., 22 Oct., 5 Dec., 3 Maart 1936, 1 April en 19 Mei d.a.v. De geheele brug bestaat uit 10 overspanningen, elk lang 100 meter. De totale breedte der brug is ongeveer 19 meter. Verder is de eigenlijke rijweg 11 meter breed, terwijl aan weerszijden buiten de hoofdliggers een trottoir is uitgebouwd ter breedte van ongeveer 2.5 meter. Het gewicht der ijzercon structie van elk der 10 overspanningen bedraagt ongeveer 900.000 K.G.

Schager Courant | 1936 | | pagina 19