De last van Locarno Plaatselijk Nieuws. 10 pet. korting Fa. G. de WAARD Zaterdag 18 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 10021 De mislukte aanslag op koning Edward op ALLE artikelen it SPORT. Momentje bij de training! ENGELAND IS BEVREESD ZICH OPNIEUW TE BRANDEN. Het pact van Locarno is jarenlang beschouwd als de hoeksteen van den vrede in Europa en het is wel zeker, dat deze overeenkomst nog steeds het ge bouw der Fransche beveiligingspoUtiek zou schra gen, als niet een der garanten en wel Italië, op avontuur was uitgetrokken in Oost-Afrika, waar door de eensgezindheid in het kamp der garandee- rende mogendheden zoek geraakte. Hitier heeft hier op handige wijze gebruik van gemaakt en kalmweg onder de oogen van frank rijk, Engeland en België het Rijnland bezet. Voor Frankrijfk verhoogt deze daad het gevoel van onveiligheid, dat zijn inwoners toch al hebben sinds wereldkundig is gemaakt, in welk een snel tempo de erfvijand zich wapent. Maar ook voor Engeland is de schending-van' het Locarno-pact alles behalve aangenaam. Wij wezen er reeds in ons Donderdagnummer op, dat Engeland zich in den laatsten tijd tal van ver nederingen- heeft moeten laten welgevallen en de minste daaronder .is zeker niet het feit, dat Hitier openlijk Engeland's macht geringschatte, door de bezetting der, ook door Gro.ot-Brittanndë gewaar borgde, gedemilitariseerde zone. Het eenige waartoe Londen in staat bleek, was een scherp gestelde vragenlijst naar Berlijn te zen den, waarop Hitier zichniet eens verwaardigde te antwoorden. Blijkbaar wil de Engelsche regeering zich niet. aan verdere tegenslagen op politiek terrein blootstellen en is zij extra voorzichtig geworden-. Althans zij aarzelt om haar toestemming te geven tot liet bijeenroepen van een conferentie te Brussel over-de Locarno-kwestie. Daar zou zij immers haar houding moeten vast leggen en Londen vreest, waarschijnlijk niet ten onrechte, misschien voor de zooveelste maal weer van front te moeten veranderen. Op den aandrang van Frankrijk en België om met z'n drieën te confereeren, heeft Engeland dan ook tot dusver nog geen bescheid gegeven en het laat zich aanzien, dat Londen eerder bereid zal zijn een geheel nieuw plan ter verzekering van den vrede in Europa te steunen, dan alleen met Frank rijk, in zee te gaan. Door schade en schande geleerd, vreest het Hitier en Mussolini te verbitteren. Wie had dat een jaar geleden kunnen denken? De last. van Locarno moet wel zwaar drukken op Brittannië's schouders. SCOTLAND YARD GEEFT EEN OFFICIEELE LEZING VAN HET INCIDENT. Dader terstond door de politie gegrepen. LONDEN. Er is een groote parade in Hyde Park, want Koning Edward zal dan een zes tal bataljons van de garde vaandels uitrei ken. Er zijn duizenden en duizenden men- schen op de been. Na afloop van deze plechtigheid gebeurde het Nabij de Wellingtonpoort op Consti- tution Hill aldus de officieele lezing van Scotland Yard, drong een man uit de menig te naar voren. Het is nog niet duidelijk hetgeen daarop geschiedde, doch een revolver is op den weg gevallen tusschen de koning en de troepen die hem begeleidden. Het individu is onmiddellijk geattesteerd, en naar het politiebureau Hyde-park over gebracht. Er is geen enkel schot gelost, doch de re volver was met vier kogels geladen. Alclus de officieele verklaring van Scotland Yard. Overigens loopen de verklaringen der verschillende ooggetuigen uiteen en misschien dat de details nooit precies bekend zullen worden, daar alles zich in slechts een paar seconden afspeelde. De dader verhoord. Met gesloten deuren is George Andrew Mahon, dat is de naam van den dader, denzelfden middag verhoord voor het polilie-gerechtshofin Bowstreet. Onderweg daarheen ontkende Mahon tegenover de hem begeleidende inspecteurs van politie dat hij werkelijk het voornemen had een aanslag op den koning te plegen. Hij wilde slechts protesteeren. De minister van binnenlandsche zaken sir John Simon draagt de schuld -voor het incident. Hij had hem Woensdagavond nog geschreven en Donderdagmor gen 'opgebeld. Toen de beklaagde in het politiegerechtshof arri veerde vroeg hij of de koning gewond was. De man trilde over het gcheele lichaam, toen de eerste ge tuige, een inspecteur van politie, gehoord werd. Deze verklaarde, dat in het bezit van den beklaagde een revolver was gevonden met vijf kamers, waar van vier geladen waren. Bovendien beschikte hij over twee banden scherpe munitie, terwijl hij verder in zijn zak had, een couvert, een postkaart en een exemplaar van de Daily Telegraph. De inspecteur herhaalde daarop de verklaringen van den dader onderweg naar het gerechtshof. De dader had daar bij nog den wensch uitgesproken zich met zijn ad vocaat. in verbinding te mogen stellen. De voorzitter bepaalde daarop, dat de behande ling .een week zou worden uitgesteld, gedurende welken tijd de beklaagde in hechtenis zal worden gehóuden. De aanklacht tegen Mahon luidt, dat hij in het bezit is geweest van een revolver met het doel levens in gevaar te brengen. VREUGDE HEERSGHT IN ENGELAND Over het mislukken van de aan slag-poging op Koning Edward De dader geen Schotmaar een Ier? Londen Uit alle deelen van de wereld heeft koning Edward telegrammen ontvangen, waarin hij geluk gewenscht werd met zijn ontsnapping aan den op hem gepleegden aanslag. Mussolini o.a. heeft, zich, zoodra hij kennis kreeg van het incident in Hydc^ark, telefo nisch in verbinding gesteld met den Italiaan- schen zaakgelastigde te Londen en dezen op dracht gegeven, zich onmiddellijk naar liet Buc- kingham-pa.leis te begeven, om den koning „zijn hartelijke gelukwenschen ovc-r te brengen dat deze aan het gevaar, dat hem bedreigd heeft is ontsnapt." De geweldige menigte, welke in Bowstreet, waarheen de dader vervoerd was. was samen gestroomd, kon door de politie vaak slechts met moeite in bedwang worden gehouden, vooral op het oogenhlik, toen de beschuldigde onder goede geleide naar buiten kwam. Ook verzamelde zich een groote menigte per sonen voor het Buckingham-paleis, om den ko ning toe te juichen, doch deze speelde op dat oogenblik. geheel volgens zijn aanvankelijk voor nemen, een partij golf op Coombo Hill. De kolommen der ochtendbladen zijn met be richten -over den mislukten aanslag' gevuld. In 'groote hoofdartikelen geven de kranten uiting aan hun voldoening, dat het leven van den jon'-' gen koning is gespaard gebleven. In alle be richten wordt de nadruk gelegd op de koelbloe-i digheid, waarmede koning Edward. ondanks het incident, de troepen verder inspecteerde. De eerste, die hem met zijn ontsnapping aan het gevaar geluk wensch te, wa.s de koningin-moe- der, die hem na zijn terugkeer in Buckingham, Palace ontving. Volgens verschillende bladen is de dader, Mac Mahon een Ier. die als jongeman uit het graaf schap Tyrone in Ierland naar Glasgow is ge komen, waar hij sindsdien heeft gewoond. Bovendien zou hij een valschen naam hebben opgegeven. Zijn eigenlijke naam is Jeronie Bannigan. Hij dient zich aan als sociale her vormer en zou hebben deelgenomen aan de pro- paganda-campagne van de multimillionnaire, mevr. van der Eist tegen de doodstraf. Londen De motieven, welke de dader tot den aanslag op den koning moeiten hebben be wogen, blijven nog steeds in een zekere geheim zinnigheid gehuld. Over het algemeen gelooft men, dat hij de aandacht op zich wilde vestigen Het is thans gebleken, dat hij hoofdredacteur van een periodiek is geweest, waarin hij sociale hervormingen voorstelde en besprak. Zijn huren zijn het er over eens, dat hij den indruk van een zonderling maakte. Bouwmeester Revue „Lachende Komedianten", De nieuwe Bouwmeester-revue met Buziau komt vanaf Donderdag 30 Juli tot en met Zaterdag 1 Au gustus weer in Theater Royal. Een jaarlijksch terug- keerende gebeurtenis voor Schagen en omgeving, die een gang naar het theater Royal waard is. De beoordeelingen over Bouwmeesters revue wat dan in hoofdzaak beteekent, de beoordeeling over Buziau, de onvergelijkelijke komiek zijn ook dit jaar weer enthousiast. Zoo lezen we in de Haagsche Crt: De revue is begonnen en met een snel tempo gaat het naar het einde van den avond, een weelde van kleur en lijn voor oogen tooverend niet alleen, doch ook zang en dans biedend cn humor. Eerst zien we de troep Komedianten te Rijswijk. Dezelfde komedianten ontmoeten wij in 1936, den tijd van de stroomlijn. Buziau is thans reeds een vol wassen man en Tante Go (H. Bood) de vrouw van den ouden directeur, 90 jaar. En nu is het spel ten volle begonnen. Een uitgebreide show, zooals nog nimmer tevoren op het Scala-tooneel gestaan heeft, wordt dan vertoond en het zijn Buziau, Siem Nieu- wenhuyzen cn Willy Walden, die de zaal doen gieren van het lachen. Daar is in de eerste plaats Buziau. Hoe voortref felijk zijn steeds zijn vondsten weer. Welk een bij zonderen kijk heeft hij op het publiek, zijn publiek, kunnen wij wel zeggen. Is hij niet voortreffelijk als „De straatmuzikant", die niet blazen kan en in „Eerlijk duurt het langst", doch vooral in het „Stemwonder". En Siem Nieuwen- huyzen, wij hebben hem vooral bewonderd in den Apachendans samen met Willy Walden in de Cock tailbar. Dat was uitstekend. Trouwens als haan in de Chocolaterie, een aardig kippenbaliet met Beppie de Vries als hen, was hij niet minder. Willy Walden heeft zijn plaats in deze revue geconsolideerd. Ook hier is hij de dx-oge grapjas, zooals wij hem elders reeds gewaai*deerd hebben. Zang cn dans zijn er in deze revue te over. Tal van balletten onder leiding van Peter Leoneff, gedanst door een pitt.igen danstroep, aangevuld met een Wiener balletgroepje, geven afwisseling. Streamline- ballet, Zigeunerballet, een hal aan het hof van Lode- wijk XV, kuikendans, Venetiaansche nacht, het zijn dansen, welke training, doch vooral gevoel en smaak vereischen. Het stormachtige applaus sloeg over in een dave rende ovatie. Deze was niet alleen voor Buziau be stemd, doch voor het gansche gezelschap, dat thans twee en een halve maand lang avond aan avond onze stadgenooten denkt te vermaken en in verruk king te brengen. Waai'in zij zeker zullen slagen. OP DE REEDS ZEER LAGE PRIJZEN HEDEN NOG ÏJMUIDEN. SCHAGEN LIQUIDATIE VAN HET CRISIS-COMITé. In de Donderdagavond gehouden liquidatievei'ga- dering van het Plaatselijk Crisis-comité werd de door den secretaris-penningmeester gedane rekening en verantwoording goedgekeurd. Door den Vooi*zitter werd dank gebi-acht aan de loden en oud-leden van het Comité voor het vele belangeloos door hen verrichte werk, welke dank tevens door een der leden op den Voorzitter werd overgebracht. Tevens werd een woord van dank gericht tot al len, die het op eenigerlei wijze hebben mogelijk ge maakt, dat het Crisiscomité gedurende de jaren van haar bestaan heeft kunnen helpen de nooden door de crisis veroorzaakt te vei-zachten. MARKTOVERZICHT. Gi-oot aantal vette koeien aangevoci'd op de markt van 16 Juli j.1. De handel was vlug, hoogste notee ring kwam op naam van den heer J. Korver, den Helder voor f220. De heer Kr. Kater, Wieringei*- waard, was de verkoopei-. Deze koe kwam weer op 28 ets., deze prijs staat den laatsten tijd stabiel. De handel in kalfkoeien was ook vlug te noemen, de melkkoeien zijn heel duur, hoogste noteering f 215. Beste Friesche kalfkoeien waren er aangevoerd door den heer de Jong uit Goutum. Ongetwijfeld voor de zen tijd van het jaar waren er veel kalfkoeien aan- gevoerd. Zoo ging het met de gelde koeien eveneens VOOR DEN BOER. NOOTJES. Voor de bedrijven in Zijpe en Koegras X. Sommige bedrijven hebben bollen- en gras land omgezet in bouwland. Bij 't INMALEN hebben de gewassen last van KOUDE VOETEN, waardoor ze het min der goed doen. Ook komen de ONKRUIDEN verbazend sterk op. Het inmalen is dan ook voor de bouwgron den niet noodig, oordeelen de belanghebben den. Ze malen alléén in voor de graslanden van hun bedrijf. 't Is te begrijpen, dat de landbouwgewas sen van dat inmalen niet beter worden; ze zullen zwakker worden tegen ziekten, gau wer legeren (granen), minder diep wortelen (ook de bieten); de opbrengsten zullen in 't algemeen moeten dalen, tenzij een zeer zonnige groeiperiode wat goed maakt, in sa menwerking met de bemesting. P. aardigen aanvoer, deze handel was goed. De handel in gi-askalveren was matig. In nuchtere kalveren duurder, de handel goed. In vette kalveren goed, f 3090. Gebr. Kweldam hadden weer zoo'n exem plaar van f 90, wat een kalf, had veel bekijks. Paarden handel matig, alleen door Stammes werd er 11 stuks aangevoei'd, maar helaas is er één ver kocht. Oude slachtschapen handel vlug, van f 19—23.50. Vette schapen handel vlug, tot 23 gld.; de laatste weken heeft de heer Timmerman alhier altijd de duurste en beste schapen aangevoerd; deze schapen werden gekocht door den heer Davit v. d. Stam, Amsteixlam. Er was veel vraag vooi\ Lammeren voor de slacht wei'den niet gekocht. Lammeren voor de weide tot f 9, stille handel. De vette varkens konden ze goed verkoopen, tot 18V£ ets. De aanvoer was goed. Volgens een varkens handelaar zouden ze hier in Schagen de duui-ste varkens koopen; nu dat gaat den goeden kant uit. De handel in biggen en schrammen was goed, no- teei'ing iels hooger. Van kippen, konijnen enz. geen noteering. Over het algemeen was de markt wat de handel betreft, heel gunstig en aardig bezocht. BEVORDERD. Diok Sinnige, leerling van R.K. Lyceum te Alkmaar, is met lof bevorderd van de 4e naar de 5e klas gymnasium. M.U.L.O.-DIPLOMA. De leerling van de U.L.O. school alhier, P. Visser te Dirkshorn, slaagde gister voor het M.U.L.O.-di- ploma. SPORTAGENDA VOOR ZONDAG. Athletiek. In Aartswoud worden Zondag athletiekwedstrijden gehouden. We hebben de inschrijvingen niet gezien, maar vermoeden dat behalve de clubs, die „om de Oost" huizen ook enkele uit onze directe omgeving present zullen zijn. Van U.D.I., Kolhorn bijv. weten we het zekeix Veel succes, athieten en zorgt dat uw spoi't. een trapje hooger komt in de sympathie van de Westfriesche bevolking. Wielrennen. Wanneer wij zouden gaan opsommen, welke rijders er Zondag op Wieringen zullen starten, zouden we in herhaling vallen. Het zij daarom voldoende de te houden wedstrijden even aan te stippen en er bij te zeggen dat ze door de aanwezigheid van een Duitsch en een Belgisch koppel een internationaal tintje hebben. Voetbal. Ook nu nog vraagt de voetbalsport eenige aandacht, al mag het dan niet zijn, dat dit voor ons heele lezersgebied geldt. Ter gelegenheid van de Oude- sluizer kermis n.1. heeft het pas gepromoveerde D.O.S.K.O. een drietal wedstrijden uitgeschreven, n.1. DOSKO 2—Callantsoog 1, DOSKO 1—J.V.C. 1 en als klap op de vuurpijl B.K.C. 1—Alkm. Boys 1. Laatstgenoemde match vangt aan om 4 uur zomei*- tijd. Deze week is DOSKO begonnen met trainen onder leiding van Barend de Boer van Helder 1. Rie Mastenbroek en Piet Stam Mevrouw Braun. die met uitzondering van enkele zwemsters, die aan mevrouw van Wuiek- huyse zijn toevertrouwd, de training verzorgt van onze zwemmers en zwemsters, die straks naar Berlijn zullen vertreikken, iieeft het in deze dagen natuurlijk heel druk. In Stoop's bad komen de Olympische zwem mers tweemaal per week bij elkaar en dan wordt er duchtig geoefend. Mevrouw Braun ziet da delijk elk foutje en telkens klinkt haar sterke stem door de ruimte, om de jeugdige sportlui die aan haar hoede zijn toevertrouwd, daarop attent te maken. Behalve in Stoop's bad wordt er ook in an dere inrichtingen door mevrouw Braun geoe fend, o.a. in het zwembad aan den Honingerdijk en in het Oosteliik Zwembad. In het laatste bad was er dezer dagen het volgende momentje. Rie Mastenbroek en P. Stam blazen even wat uit op den kant. zitten naast elkaar. Onze Ne- derlandsche kampioenen korte baan! „Hoe oud ben jij eigenlijk" zegt Pist, en kijkt Rie onderzoekend aan. „Zeventien", antwoordt onze kampioene prompt. „Ik ook" zegt Piet Stam. „en wanneer word je achttien?" „Op 26 Februari 1937" „Dat is mijn verjaardag ook" roept Piet Stam uit en zij schaterlachten". Beide onze kampioenen zijn op denzelfden dag ""W™. CN.R.Crt.) De ingang van de Haven van Hamburg.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9