Plaatselijk Nieuws. Nazi-staatsgreep in Dantzig Tegenstand van Kanton ineengestort Aanrijding met doode- lijk gevolg Meisje bij Monnikendam aangevallen Droevig ongeluk aan het Stille strand bij Scheveningen, Engeland tot Koloniale concessies bereid? La Argentina overleden Drukpersvrijheid blijft gehandhaafd Huisvrouwen maken zelf margarine Schaaktournooi te Zandvoort GRONDWET OPGEHEVEN. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat de regeering van Dantzig maatregelen heeft getroffen, die prac- tisch neerkomen op opheffing van de grondwet der vrije stad. De regeering van Dantzig heeft op grond van de machtigingswet van 18 Juli 1933 een aan tal maatregelen getrof fen tot handhaving van openbare orde en vei ligheid, welke mede in het staatsblad worden gepubliceerd. Van 30 Juni 1933 in zake maatregelen ter verhooging van de openbare orde en vei ligheid. Deze wijzigin gen waren noodig. De nieuwe maatrege len omvatten o.a. het volgende: Vereenigingen zullen ook dan ontbonden kunnen worden, wan neer de leden met me deweten van het bestuur berichten verspreiden, die de staatsbelangen schaden. Deze bepaling heeft niet slechts betrekking op de publicatie van dergelijke berichten, maar ook op het doorgeven hiervan aan politieke instanties. Maatregelen van de politie zijn voortaan niet meer ondergeschikt aan onderzoek door de justitie. Dit heeft betrekking op poliliebepalingen inzake het recht op vergaderen en vereenigen, het persrecht, het bezit van wapenen en de „Schutzhaft". De maximum duur van do „Schutzhaft" wordt ver lengd van drie weken tot drie maanden. Tevens wordt een vroegere bepaling weer inge voerd, volgens welke afgevaardigden geen verant- I woordelijke redacteuren mogen zijn; zijn zij dit wel, dan valt de betreffende courant onder het verbod. De regeering van Dantzig heeft tenslotte een ver bod uitgevaardigd op het Joodsclie ritueele slachten. Grooie beroering ie Genève. De berichten uit Dantzig volgens welke de grond wet feitelijk is opgeheven, hebben te Genève groote beroering gewekt. Zoodra een rapport van den hoogen commissaris van den Volkenbond zal zijn binnengekomen, zal de secretaris-generaal van den Volkenbond zich in verbinding stellen met den voorzitter van den Vol- kenbondsraadsleden, die omtrent de te nemen maat regelen overleg zal plegen met comm., bestaande uit de drie vertegenwoordigers resp. van Frankrijk, Engeland en Portugal, die in de jongste raadszit ting de taak is opgedragen de ontwikkeling van den toestand te volgen en eventueel den raad te doen bijeenroepen. Verontwaardiging in Frankrijk. De opwinding veroorzaakt door de afschaffing van het statuut van Dantzig is aanzienlijk en de veront waardiging der bladen tegen dezen „Nazi staats greep"' manifesteert zich op levendige wijze. De pers vraagt zich af, welke de houding zal zijn van Polen en van den Volkenhond. In het „Journal" schrijft Saint Brice, dat de Volkenhond het recht heeft te intervenieeren en zelfs de plicht, omdat de bond garant is voor de grondwet van de Vrije stad, welke verzekerd is door het pact van Versailles. De „Excelsior" schrijft, dat de methode welke de volks stemming in het Saargebied voorbereidde, een nieu we volksstemming schijnt voor te bereiden in Dant zig, ten gunste van het onvoorzichtige accöord dat hondskanselier Schuschnigg met von Papen gesloten heeft. In de„Echo de Paris" vraagt Pertinax: Wat zijn Dujtschland's bedoelingen? Tot welken buurstaat zal het zich, na Oostenrijk en Dantzig, thans richten? Ivomt nu Tsjecho-Slowakije weldra aan do beurt? In de „Oeuvre" schrijft Madame Tabouis, dat de staatsgreep van Dantzig niemand verbaast. Tijdens het verblijf van Beek, Polen's minister van buiten- la ndsche zaken, aan zee nabij Dantzig, hebben Grei- ser en von Papen hem bezocht en zijn zij met hem tot overeenstemming gekomen over den* tekst der wijzigingen, welke in de grondwet van Dantzig moes ten worden aangebracht om Hitier tevreden te stellen De „Populaire" vraagt zich af, of de Vol kenbondsraad niet telegrafisch moest worden bijeen geroepen, te Genève of te Londen. Autobestuurder rijdt door. Ve wagen later opgespoord. Uit Nijmegen meldt men: Zaterdagavond tussehen elf en t>vaalf uur heeft in de St. Annastraat. nabij het eindpunt van de tram een ernstige auto-aanrijding plaats gehad. Toen de ongeveer dertig-jarige ongehuw de Roording, wonende in de van Peltlaan, uit de tram stapte, werd hij op hetzelfde moment aangereden door een in snelle vaart passeerende auto en tegen den grond geworpen. De man bleef met bebloed gelaat op den-weg liggou. terwijl de auto doorreed. Oogenblikkelijk werden de po litie en de geneeskundige dienst gewaarschuwd De doktoren Feykema en Muskens constateerden hij het slachtoffer een hersenschudding c-n een zware verwonding aan het hoofd. R. werd naar het St. Canisius ziekenhuis overgebracht, waar hij des nachts is overleden. Gistermiddag is van wege de Justitie sectie op het lijk verricht. De politie is erin geslaagd de auto in een garage in debuurt. waar het ongeluk was gebeurd, op te sporen. Blijkens het onderzoek is de auto ver moedelijk bestuurd door den ongehuwden T. uit Nijmegen. Dader meldt zich bij de politie. Zaterdagavond te half tien is in de Purmer een 17-jarig meisje, dat met haar vriendin, van Purme- rend komende, huiswaarts fietste, bij Monnikendam aangevallen door een boerenarbeider, C. D., die het meisje met zijn fiets omver reed, haar daarna beet pakte en van den hoogen grasdijk in het water trachtte te duwen. Voor er echter erger kon. gebeuren, kwam er hulp opdagen en nam de dader de vlucht. Onder leiding van majoor Waagland, den rijks veldwachter, werd, in samenwerking met de ge meentepolitie van Monnikendam en Purmerend de omtrek afgezet. Later werd echter bekend, dat de dader zichzelf te Ilpendam liad aangemeld. Hij is vandaar naar Monnikendam overgebracht en in ar rest gesteld. Wat de motieven van den dader be treft, zou het hier een wraakneming gelden. Zondagavond ongeveer 9 uur, geraakte een 15-ja- rige jongen, A. W. de J., in zee aan het Stille Strand hjj Scheveningen bij den golfbreker tegenover de po- litictent in gevaar. De twee gebroeders A. en G. van der H., uit de Bocistraat, resp. 23 en 19 jaar, begaven zich daarop eveneens in zee om te trachten den drenkeling te redden. Ook zij kwamen echter in levensgevaar te verkecren, waarop de agent van politie van D. te wa ter sprong. Ilij werd evenwel vastgegrepen door de gebroeders van der IL, doch wist met groote inspan ning zich los te werken, en zag nog kans G. van der II. te redden. Inmiddels had zich nog een 17-jarige jongen J. M. te water begeven, om den broer te redden, doch zon der resultaat. Do 23-jarige A. van der I-I, verdronk, voordat hem de reddende hand kon worden verleend. Zijn lijk is nog niet aangespoeld. De aanlcidende oorzaak van alles, de 15-jarige A. W. do J„ slaagde er tenslotte in, op eigen kracht liet strand te bereiken. Lijk van verdronken jongeman aange spoeld. Nader wordt gemeld, dat het lijk van den 23-ja- rigen A. van der H., uit de Boeistraat, die Zaterdag avond bij een poging om een in zee bij het Stille Strand in levensgevaar verkeerenden jongen te red den, is verdronken, gisteren tussehen de haven en den vuurtoren aangespoeld is, Volgens inlichtingen uit parlementaire kringen te Londen zou de regeering niet ongenegen zijn zekere koloniale concessies aan Duitechland te doen, maar niet voordat dit land 'n nauwkeurige en definitieve Europeescho regeling heeft onderteekend. Over den aai d der concessies is niets bekend, maar men ver onderstelt dat het de koloniën aan de Golf van Guinea (Afrika) betreft. Hierover zal echter niets onthuld worden, alvorens ernstig uitzicht op e^n Europeesche regeling, Duitschland inbegrepen, bc- Plotselinge dood van beroemde Spaan- schc danseres. De beroemde Spaansche danseres, La Argentina, is Zaterdagavond aan een hartverlamming gestor ven. Met La Argentina verdwijnt een der beroemdste, zoo niet op het oogenblik de beroemdste danseres van onze eeuw. Zij was geboren te Buenos Aires uit een Castiliaansehen vader en een Australische moeder. Haar ware naam was Antonia Merce. Haar kunst, die als een door het ballet veredelde volks dans beschouwd kan worden en tooneelmatiger dan deze volksdans is, omvat zoowel de „danse nobles" als de zigeunerdansen. Zij was de lieveling van het publiek, en meermalen heeft zij ook het Nederland- sche publiek voor altijd uitverkochte schouwburgen in groote extase gebracht. Tsjen Tsji Tang in Hongkong aangeko men. De pers te Sjanghai meldt, dat de tegenstand van Kanton ineengestort is en dat generaal Tsjen-Tsji- Tang in den afgeloopen nacht naar Hongkong ge vlucht is. Volgens mededeelingen uit Nanking zou hij zich op een Engelsche kanonneerboot hebben in- Tsjen-Tsji-Tang. osclieept Tsj'en-Tsji-Tang, die Vrijdag een militaire conferentie had bijeengeroepen, zou hebben medege- lecld, dat hij onder den druk der openbare meening aftrad, nadat zijn onderaanvoerder verklaard had den, dat op het leger niet meer viel te rekenen. De broer van Tsjen-Tsji-Tang, Tsjen-Wei-Tsjau, die feitelijk de organisator der beweging zou zijn ge weest, is het slachtofer van den aanslag geworden. Nadere berichten melden dat generaal Tsjen Tsji Tang gistermorgen te Hongkong is aangekomen. Voor zijn vertrek heeft hij het militaire bevel van Kanton overgedragen aan de generaals Piau Bei Nan en Li Yang King en de leiding over de buitenlandsche za ken toevertrouwd aan de drie leden van het provin ciaal bestuur van Kwantoeng. Wanneer de Kwangsi- troepen niet snel terugtrekken bestaat de mogelijk heid, dat zij overhoop geloopen worden door de re- gecringstroepen van van Kwantoeng, die zich bij de centrale regecring hebben aangesloten. Aanslag op Kanton mislukt. Te Kanton is de rust weergekeerd. Een poging van de in de nabijheid staande Kwangsi-divisies, om de stad tc bezetten, is door de Kwantoeng-troepen ver ijdeld. Volgens een officieel bericht is de Nanking-re- geering voornemens, in Kwantoeng onverwijld finan- cieele hervormingen tot stand te brengen. I-Iet bank biljetten-stelsel der centrale bank van China zou dan ook voor Kanton gelden. Naar het Hsbl. uit meestal welingelichte bron verneemt is onze regeering: tot de conclusie ge komen, dat het de voorkeur verdient art, 7 de vrijheid van drukpers n i e t in de Grond wetsherziening te betrekken omdat tuschen de verschillende groepen, die in het kabinet verte genwoordigd zijn, dienaangaande geen overeen stemming bestaat. De regeering heeft van haar optreden af zooveel mogelijk vermeden, tegen stellingen toe te spitsen. Blijkbaar heeft zij thans de overtuiging gekregen dat ook met betrekking tot de vrijheid van drukpers deze gedragslijn moet worden gevolgd. Bovendien zal het niet aan haar aandacht ontsnapt zijn. dat reeds door het aanwezig zijn van een meerderheids- en min derheidsstandpunt in de staatscommissie ter voorbereiding van de partieele grondwetsherzie ning, het verschil van opinie betreffende dit on derwerp duidelijk gebleken is. Alles tezamen heeft men het beter geoordeeld, do drukpersvrijheid intact te laten. HET BEZOEK VAN MINISTER COLIJN AAN ENGELAND Geen politieke beteelcems, zuiver voor vacantie. Londen, 19 Juli (A.N.P.) Minister Colijn die vergezeld van zijn vrouw en zijn secretaris gisteren hier is aangekomen, verklaarde naar Engeland gekomen te zijn om een korte vacantie door te brengen. Zijn bezoek hooft geen politieke heteekenis, „ik geef er de voorkeur aan, aldus de minister thans niet over politiek te praten." Onze plannen staan nog niet geheel vast, maar voorloopig nemen wij intrek in een Londensch hotel. VISCHWINKELIERS PROTESTEEREN TE GEN VERHOOGDE HEFFING OP OLIE EN SPIJS VETTEN De afdeeiingen' 's-Gravenhage, de vereeniging „Maasstreek" de vereenigde vischwinkeliers te Amsterdam, en de afdeeling Nijmegen, alle aan gesloten bij den Nederlandschen bond van visch winkeliers. zonden aan den minister van Land bouw en Visscherij, protest telegrammen tegen de verhoogde heffing op olie en spijs vet ten. om dat bedoelde heffing wederom de bedrijfslasten verhoogt en den vischafzet belemmert. Daling van den omzet der iabrieksmar- garine. Hoe sterk het zelf maken van margarine door de huisvrouwen de omzet van de fabrieksmargarine be ïnvloedt, kan volgens het Hsbl. blijken uit het kwartaal-verslag van den Minister aan de Staten- Generaal, waaruit blijkt, dat deze clandestiene be reiding in het eerste kwartaal reeds een merkbare invloed op den verkoop van fabrieksmargarine heeft gehad. Van de 1050 ton margarine, welke per week mag worden verkocht, (er is een vrijwillige productie beperking) in het vierde kwartaal-1935, werd ver kocht gemiddeld 939 ton per week, tegen nog slechts 910 ton in het eerste kwartaal van 1936, een ver mindering dus van 77.090 kilo per week of bijna 8 De verstrekking van heffingsvrije volksmargarine steeg van 121 ton tot 131 ton, dus met 10.000 kilo, zoodat het totale margarine-verbruik daalde met 67.000 kilo, gemiddeld per week. Het nadeel voor het Landbouwcrisisfonds bedroeg circa f30.000 per weekl Het is waarschijnlijk, dat het euvel dezer verboden margarine-bereiding zich in het tweede kwartaal nog aanzienlijk zal blijken te hebben uitgebreid. Fransche onderzeeboot beschiet de Riviera-kust 500.000 francs schade. In de badplaats Saint Tropez heeft zich Zaterdag avond een ontstellende gebeurtenis afgespeeld. Een in de haven liggend jacht was in brand ge raakt en ook de omliggende zeilbooten werden een prooi der vlammen. Daar de politie niet over geschikt materieel be schikte, trachtte de onderzeeboot „Atalante" het brandende vaartuig de zee op te sleepen. Door don stroom en den wind raakte het jacht weer los en dreef naar den oever terug. Nu trachtten de kanoniers van de „Atalante" het vaartuig met granaten tot zinken te brengen. Onge veer vijftien schoten werden gelost, maar slechts drie bereikten hun doel. De overige schoten kwamen op den oever terecht. Er ontstond een paniek en de menschen vluchtten de kelders in. Een tweede schot vernielde de electrische gelei ding. Een derde sloeg in voor het terras van het Palace-hotel. Anderen vielen op den spoorweg, maar ontploften niet. Tenslotte werd het jacht geraakt en verdween in de diepte. Wonder boven wonder werd niemand gedeerd. De materieele schade wordt geraamd op 500.000 francs. SCHOOLFEEST VAN DE SCHOOL MET DEN BIJBEL. Vrijdag 17 Juli gingen de kinderen van de hoogste klasse onder geleide van het onderwijzend personeel én een paar bestuursleden hun jaarlijksche reisje maken. Het doel was Amsterdam. Daar gekomen werd een wandeling gemaakt naar de Nieuwe Kerk op den Dam en deze van. binnen bezichtigd, waarbij de kennis der vaderland- sche geschiedenis goed te pas kwam. Hierna werd een wandeling ondernomen naar het Rokin en per boot een aardige tocht gemaakt door de Amsterdamsche grachten. Langs de hoerenhuizen, waar eens de groote kooplieden woonden, maar thans alles in beslag genomen door kantoren. Verder werd ook echt „Oud Amsterdam" gezien, om daarna op het groote vaarwater te lcomcn langs de zeeschepen, welke op Indië, Afrika, Zuid- en Noord-Amerika, enz. varen. Zelfs werd een walvisch- vaarder bezichtigd, welk schip geheel ingericht was als fabriek met machinerieën, om het geheel te ver werken voor de afleveringen. Maar ook werden gezien zeven groote zeekasteelen, welke werkeloos waren volgens den kapitein van ons bootje. Vervolgens werd een wandeling onderno men naar Heck's Lunchroom op het Rembrandt- plein om zich te verfrisschen, om daarna verder te gaan door de volkswijken en over markten en Jo denbuurten om het verdere doel van den dag te bereiken, Artis. Eerst werd in den tuin hier de inwendige mensch versterkt en met smaak de ranja gedronken. Verder volop genoten bij leeuwen en tijgers, maar ook het bezichtigen van 't aquarium en diorama trok groot,© belangstelling bij de leerlingen. Al veel te vroeg naar der leerlingen zin begon het einde der dag te nade ren en gingen allen vanaf Artis per tram naar het Centraal Station, waar de terugreis werd aanvaard en de leerlingen dankbaar en voldaan weder te Schagen hun ouderlijk huis gingen opzoeken of per bus en auto verder naar hun woonplaatsen werden vervoerd. Vooraf brachten echter alle leerlingen een hulde aan hun hoofdonderwijzer, den heer M. F. de Nooy, welke de organisator was van dit reisje der groote leerlingen. Dat mede door het bijzonder mooie zomerweer goed geslaagd was. GESLAAGD. Van de 26 leerlingen der U.L.O.-school te Bergen, die aan de examens voor M.U.L.O. deelnamen, slaag den er 24, w.o. onze plaatsgenoot Kees Zijdewind. Motorrenner Hans Winkler doodelijk verongelukt Frankfurt a.d. Main, 19 Juli (ANP) Tijdens de heden te Vogelsberg gehouden motorraces „Rund urn Schotten" is de D.K.W.-renner Hans Winkler geval len, waarbij hij ernstige verwondingen opliep. Kort na bet ongeval is Winkler aan de gevolgen der ver wondingen overleden. Hans Winkler is een in geheel Europa zeer bekend motorrenner geweest. De laatste jaren nam hij regel matig deel aan de T.T.-raees te Assen, cn nog dit jaar slaagde hij er in, achter zijn merkgenoot Geiss in de 250 cc.klasse de tweede piaats te bezetten. POLITIEKE VECHTPARTIJ AAN HET ABCOUDER MEER. Langs den straatweg van Amsterdam naar Utrecht is in verband met een meeting, die te Maarssen door de N.S.B. wordt gehouden, overal een reclame voor den leider van dezen hond geplakt. Een groep leden van de S.D.A.P. is er op uitge trokken om die reclame te niet te doen door er een woord aan toe te voegen, waardoor het tegendeel werd gezegd, van hetgeen oorspronkelijk werd be doeld. Zaterdagnacht om een uur hebben groepen van beide partijen elkaar aan het Abcouder meer ontmoet en heeft een vechtpartij plaats gehad, waarbij enkele leden van de S.D.A.P. verwondingen opliepen. Een van hen werd zelfs in het water ge worpen. Behalve een nat pak had hij verwondingen aan het hoofd, en aan een zijner armen. Een juist passeerende auto nam den gewonde mee naar het Isr. Ziekenhuis te Amsterdam. Ook de vrachtauto waarmede de S.D.A.P.ers reden kwam in de sloot terecht. Door de marechaussee wordt naar deze vechtpar tij een onderzoek ingesteld. ERNSTIG ONGEVAL. Toen Zaterdagmiddag de 14-jarige zoon van den heer T. Lageveen uit Nieuwschoot bij Heerenveen per fiets naar huis reed en onderweg zijn schoolrapport bestudeerde, zag hij niet dat een melkwagen op den weg stond. De jongen botste tegen den wagen en kreeg den disselboom van het voertuig tegen het on derlijf, waarna hij bewusteloos op den grond viel. Twee doktoren waren spoedig ter plaatse cn ver leenden de eerste hulp. De jongen werd naar het zie kenhuis te Heerenveen vervoerd, waar onmiddellijk operatief moest worden ingegrepen. De toestand van den jongen is hoogst ernstig. Eerste remise van dr. Euwe tegen dr. Tartakower. In de eerste ronde van het tournooi te Zandvoort heeft de wereldkampioen dr. M. Euwe een moeilijke strijd gehad tegen dr. Tartakower. Het werd ten slotte remise. Fine en Keres wonnen hun partijen resp. tegen Maroczy en Becker, terwijl Grunfeld en Spiclmann remise maakten. De Nederlandsche kam pioen Landau klopte c. Doesburgh en Prins had geen kans tegen Bogoljubow. In de tweede ronde wint Euwe van Keres. De resultaten van de partijen gespeeld in de twee de ronde van het internationaal schaaktournooi te Zandvoort luidden: Becker remise met Prins. Van Doesburgh remise met Bogoljubov. Maroczy wint van Landau. Spielmann remise met Fine. Tartakower remise met Gruenfeld. Keres verliest van Euwe. De stand na de tweede ronde is: 1. 2 en 3 dr. Euwe. Fine en Bogoljubov, ieder VA nunt: 4, 5, 6, 7, 8 en 9 Spielmann, Tartakower, Lan dau, Keres, Gruenfeld en Maroczy ieder 1 punt. 10, 11 en 12: Prins, van Doesburgh en prof. Bec ker, ieder A. punt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2