Het Olympisch dorp ontwaakt Maandag 20 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10022 Leven en bedrijf in een internationale gemeenschap. Wielernieuws Automobielrennen Deauville. Voor athleet en toeschouwer is gezorgd. Berlijn Juli 1936 DE laatste dagen heb ik zoo het leven en bedrijf in het Olympisch Dorp eens be studeerd en de daar opgedane ervarin gen zijn zoo aardig dat ik meen onze lezers en relaas hiervan niet te mogen onthouden. Daar is in de eerste plaats de ontvangstcere monie: Iedere aankomende ploeg wordt persoon lijk ontvangen door den commandant van het dorp, die volgens oud gebruik met den leider van de buitenlandsche delegatie brood en zout als teeken van gastvrijheid en vriendschap deelt Onder de klanken van het in aanmerking komen re volkslied wordt dan aan de 53 vlaggemasten de vlag geheschen van het land. waartoe de des betreffende ploeg behoort. Naar de musici van de dorpskapel mij vertelden, was het niet gemak kelijk, die 53 verschillende volksliederen in te studeeren. Die dorpskapel is overigens de trots en de vreugde van alle dorpelingen en wanneer zij's morgens, 's middags of 's avonds vroolijke mar- schen en wijsjes ten gehoore brengt, kunnen de heeren musici steeds rekenen op de belangstel ling van alle athleten. ALTIJD IS ER WAT TE DOEN! Er is eigenlijk altijd wat te doen in het dorp. Om 7 uur in den morgen kan men de Japan ners die in een mooi hoekje van het dorp wonen reeds ijverig zien trainen. De andere ploegen vatten zoo vroeg in den morgen hun training wat gemakkelijker op en beperken, zich tot het loopen van een paar rondjes, die hun de noodige appetijt voor het ontbijt verschaffen. De Argen tijnen zijn het vrooïijkst zijn zij op weg naar het trainingsveld, dan hoort men steeds hun liedjes. Wat zij zingen weet ik niet, het heeft zoowel van tango als rumba iets weg. Een mooi schouwspel is het, de schermers aan het werk te zien. Elegante „witte gestalten op een schitte rend groen grasveld. DE POST KOMT! Naast de koks, die voor het lichamelijk wel zijn van de athleten zorgen, is de postbode de meest geliefde persoonlijkheid in het dorp Voor de meeste athleten van overzee is deze reis de eerste naar Europa en daarom verheugen zij zich des te meer, iets uit hun vaderland te hoo- ren.De jongens van den ceredienst krijgen na tuurlijk als kleine dank voor hun hulp de post zegels en hebben zich in dezen korten tijd reeds van een mooie verzameling kunnen voorzien. HARTSAANGELEGENHEDEN Maar blijven wij bij ons verslag over bot ver loop van den dag. Na het middageten, dat in de ruime eetzalen wordt gebruikt, komt er rust in het dorp. De athleten nemen een zonnebad op het groote grasveld of slapen in de gemakkelijke ligstoelen op de terrassen van hun woningen Maar misschien en dat verklapt me een ste ward doen zij in dien tijd ook hun hartsaan gelegenheden af, want nergens wordt de vrouw zoo gemist, als in het "Dorp zonder Vrouwen". De athleten betreuren het, dat de Duitsche meis jes niet allen Spaansch of Engelsch spreken, want nu moeten de stewards als tusschenpersoon fungeeren en met raad en daad ter zijde staan. HET DORP DES VREDES Het leven in het Olympische Dorp is altijd vroo- lijk en veelzijdig Het samenleven van zoovele na ties op een betrekkelijk klein gebied is werkelijk een buitengewone belevenis. De leden van de verschillende buitenlandsche ploegen sluiten zooals dat onder sportmensehen gebruikelijk is direct vriendschap met elkaar. En zoodoende is het Olympische Dorp geworden tot een waar lijk „Dorp des Vredes", waar ook de Nederland- sche ploeg, die naar ik meen hier den 29sten Juli zal arriveeren, zich best thuis zal voelen. OOK VOOR DE BEZOEKERS WORDT GEZORGD Uit het bovenstaande ziet men dat er alles gedaan is om den athleten het verblijf in Berlijn zoo aangenaam mogeliik te maken. Doch ook voor de Buitenlandsche bezoekers zorgt men op een wijze, die wel haast eenig in de geschiedenis van de Spelen is, en nagenoeg elke instantie in het Derde Rijk draagt daartoe haar steentje bij. Een voorbeeld? De Rijksbond van Duitsche Ambtenaren ver keert in de waarschijnlijk niet verkeerde veron derstelling, dat vele buitenlandsche collega's een kijkje op de Spelen zullen komen nemen. Velen van deze buitenlandsche ambtenaren zullen in de Duitsche hoofdstad wel eens behoefte gevoelen aan eenige voorlichting. Geen nood de Duit sche collega's zijn tot hulp bereid: men behoeft zich slechts te wenden tot het clubgebouw van den bond. Graf Spreestrasse 17 te Berlijn. Overi gens heeft men het buitenland daarvan al op de hoogte gesteld door een keurig verzorgde bij zondere uitgave v.an het vereenigingsorgaan dat aan vele ambtenaren in Frankrijk. Zwitserland Nederland, enz. al reeds is verzonden. En dit is nog slechts een voorbeeld uit velen Er blijkt wel uit, dat onze Oosterburen alles doen om den vreemdeling het verblijf in de rijkshoofd stad gedurende de Olympische Spelen zoo aan genaam mogelijk te maken. Olympische Spelen te Berlijn. Op 6, 7, 8, en 10 Augustus a.s. zullen de wielerwed strijden te Berlijn plaats vinden. De navolgende wed strijden worden op genoemde datums gehouden. 1000 M. sprint (series en *4 finales). •4000 M. Poursuite (series'). 1000 M. sprint finale op 7 Augustus. 2000 M. tandemwedstrijd (series en 14 finales). 2000 M. tandemwedstrijd finale 8 Augustus. 1000 M. staande start tegen het horloge, en dan op 10 Augustus Indiv. en Landenwedstrijd over 100 K.M. op den weg. De kansen- van Nederland te Berlijn zijn niet slecht. A. G. van Vliet geven we een goede kans in de sprint, indien hij oplet, ook om het wereldkam pioenschap op 29 Augustus d.a.v. op de Velodrome a bcrlikon t.c Zurich. De N.W.U. heeft voorts aangewezen de navolgen de renners om Nederland op de Olympische Spelen te vertegenwoordigen. Voor de baan zijn het: A. van Vliet, J. J. v. d. Vijver, H. Ooms, L. Verbek, C. Krop man, A. Zwartpoorte, B. J. v. d. Voort, G. J. van Wees, B. Leene, N. Buchly, J. J. Duijn, A. Hellenons en J. H. Meijer. Voor den weg: P. Gommans, G. B. Schulte, Ph. Vethaak, L. Strobbe, A. Leenknegt, W. Reuter, P. J. Roes, N. v. Gageldonk, G. van Duyvenbode, J. Saar- loos, D. Groenerwcgen en P. Schipper. Algemeen leider is B. Swaab de Beer. Plaatskaarten aan te vragen bij het N.W.U. Secre tariaat Anna Paulownaplein 3 te 's-Gravenhage. Prijzen der plaatsen: Zitplaats f 3.60, staanplaatsen f 1.80. Op de giro of postwisselstrook vermelden „Berlijn". Komende wedstrijden. 27 Juli de ronde van de Beèmster, uitgeschreven door Excelsior te Amsterdam. Reeds hebben 175 ren ners ingeschreven, o.m. eenige buitenlanders. Deze wedstrijd wordt een van de grootste courses op den weg van dit jaar. De ronde van Alkmaar. Met medewerking der diverse autoriteiten houdt de R.V. Alcmaraia te Alkmaar op Vrijdag 14 Aug. a.s. een groote internationale wegwedstrijd voor Profs, Onafh., Amateurs en Nieuwelingen. De Profs en Onafh. zullen 115 K.M. moeten rijden. De Ama teurs 100 K.M. en de Nieuwelingen 52 K.M. De N.W.B. Dit is de nieuwe bond welke is opgericht. Was voorheen Jhr. G. D. H. Bosch van Drakesteijn een van de voorvechters der N.W.U., thans is deze eere-voorzittcr van den N.W.B. Reeds telt deze bond 3000 leden. Vraagt de N.W.U. voor een Nieuweling licentie f 3, de N.W.B. slechts f 1 met. dezelfde rij bevoegdheid. Een en ander wil ér wel in bij de pas beginnende renners. Gr asbaan wedstrijden. SChagen: Op 9 Augustus houdt de R. en T.-ver. Westfriesland weer een grasbaan wedstrijd. Ce wedstrijden van Zondag. Er werd door D.O.K., Alcmaria, weer aardig ge traind op den weg voor de open wedstrijden te Me- demblik (2 Aug.) en Alkmaar (14 Aug.j De renners uit Schagen waren bijna allen naar de grasbaanc.ourses te Modem blik, waar weer menige prijs in de wacht werd gesleept. In het algemeen klassement bezette Schagen de tweede plaats ach ter Medemblik, doch voor Hoorn en Enikhuizen. Voorwaar weer een kranig stukje werk. Het koppel ManneveldBeuving werd weer tweede. De ronde van Schagen? Naar wij vernemen, worden er pogingen in het werk gesteld om een ronde van Schagen te organi- seeren voor Onafh., Amateurs en Nieuwelingen. GRASBAANWEDSTRÏJDEN TE MEDEMBLIK. Zondagmiddag is onder gunstige weersgesteldheid een grasbaan wedstrijd verreden, die wat verloop aangaat voor onze Schager verecniging een goede uitslag tot resultaat boekte. Het was weer eens een echte Westfriesche topprestatie, want niet minder dan 7 prijzen werden door onze jongens in d.e wacht gesleept. Hoewel er 70 renners in 't veld waren, heb ben zij elkander dan ook niets gegeven, doch 1 slechts kan de eerste zijn. Jongens van West-Fries land, hou je goed. De uitslag der wedstrijden was als volgt: Afvalwedstrijd voor niet-leccntiehouders (categ. B): le prijs J. H. Enzink; 2. A. Katuin; 3. R. Wuister. Afvalwedstrijd voor Licentiehouders (Dir. beslis sing): le prijs F. Nijboco; 2. J. Manneveld; 3. Beu- vink. Jachtrace vo'or niet-Licentiehouders (25 ronden): le prijs- Pijnenburg#. A. Katuin; 3. J. Haas. Jachtrace voor Licentiehouders (25 ronden): le prijs E>. Veld; 2. Bcuvink; 3. Jac. van Rijn. Sprint voor niet-Licentiehouders: 1. Hofland; 2. Strub.el; 3. B. Enzink. Sprint v6orv Licentiehouders: le prijs JF. Nijhoer; 2. The. Nijhoer; 3. D. v. d. Wijk; allen renners van de zusterver. Flevo. Na de pauze werd overgegaan tot de 2 laatste wedstrijden, die wat sport aangaat, door het publiek zoo zeer gewaardeerd worden, nl. Koppelwedstrijd niet-Licentiehouders (40 ronden): le prijs koppel Tibin-Katuin, 25 p.; 2e prijs koppel IIoogland-Fran- zen 17 p.; 3e prijs koppel Pijnenburg-Bouman, 4 p.; Koppelwedstrijd voor Licentiehouders (60 ronden): le prijs koppel Vcld-Nijboer, 30 p.; 2e prijs koppel Manneveld-Beuvink, 22 p.; 3e prijs koppel Schekker- man-Nijboer, 5 p. Deze wedstrijd kan voor het Bestuur van Flevo als goed geslaagd heeten. Do jury was gevormd dooi de heeren Ero, Klos en Rob. De prijzen werden on der een toepasselijke speech door den voorzitter, den heer Veilig uitgereikt, en met een tot weerziens (2 Aug. de Ronden van Medemblik), gesloten. NOORDSCHARWOUDE. Onderling Genoegen, Noordscharwoude, tegen D.T.S. van Zaandam. Peleton- wedstrijd. Zondagmorgen zou langs het Noord-Holl. Kanaal te Koedijk een peleton-wedstrijd worden verreden tussdhen de ren- en tourvereeniging Onderling Ge noegen te Noordscharwoude en D.T.S. te Zaandam. Werd verwacht, dat dit een mooie wedstrijd zou worden, de deelname van de O.G.-leden was bij zonder treurig. Van D.T.S. waren niet minder dan 25 renners aanwezig, doch van O.G. kwamen er niet meer dan vijf renners aan de start, terwijl er vier bestuursleden waren. De jongens van O.G. maakten alzoo een allesbehalve kranig figuur, vergeleken bij die van D.T.S., die toch heel van Zaandam hadden moeten komen. En ze waren niet gesmolten van het beetje regen, datw as gevallen. Doordat niet meer dan vijf renners waren opgeko men, kon alleen worden gestart voor den beker voor het A-peleton. Het O.G. pcleton was onvolledig en bestond uit de renners P. Kort, J. Boon, Joop Renaud J. van Zijl en J. Langedijk. Eerst ging O.G. weg, D.T.S. startte vijf minuten later. MISS GREEN Voor de horden lóóp maakt de Engelsche ath- letemiss Green, een goede kans. Zij liep de 80 meter horden in 11.8 sec. MEJ. CSAK De Hongaarsche mej. Csak bereikte bij de trai ning voor hoogspringen 1.61, wat 4 cm. onder het bestaande wereldrecord is. Ook zij zal dus een goede kans maken. Op den heenweg moest Langendijk lossen, terwijl J. van Zijl op den terugweg niet meer mee kon. Joop Renaud kreeg een ernstige inzinking, en wist hier niet meer over heen te komen. P. Kort en J. Boon, die werkelijk bewonderenswaardig hebben gereden, hebben hem échter voortreffelijk gesteund, waardoor Joop toch den wedstrijd kon uitrijden. D.T.S. heeft echter een flinke overwinning behaald, met niet minder dan tien minuten verschil. De tijd van D.T.S. was over de 60 KM. 1 uur en 43 minuten; O.G. had er 1 uur en 53 min. over gedaan. Draverijen op Duindigt. Gisteren zijn op Duindigt harddraverijen gehouden, waarvan de uitslagen luidden: Prijzendraverij vierde klasse om den Gondolaprijs, afstand 2040 M.: 1. Anselor, 2040 m., eigenaar Stal Valkeveen, tijd over 1 km. 1 min. 35 sec.; 2. Silver Queen, 2020 m., eigenaar P. van der Goot. Ren op de vlakke baan voor paarden van drie jaar en ouder, gereden door dames, om de Graciosaprijs, afstand 1S00 m.: 1. Franc Luron, eigenaar luit. M. P. van Son; 2. op één lengte Elsa, eigeanaar The Bal- four Farm. Prijzendraverij eerste klasse om den zevenden heer- rijdersprijs, afstand 2060 m.: 1. Weidlooper, 2040 m., eigenaar J. de Vlieger, tijd over 1 K.M. 1 min. 32 sec.; 2. Dreamer's Stal, 2060 m., eigenaar G. J. van Elshout. Prijzendraverij tweede en derde klasse om den Gi- tanoprijs, afstand 2560 m.; 1. Xaisine Scott, 2640 m., eigenaar Stal R., tijd over 1 K.M. 1 min. 34 sec.; 2. Willy Quetteville, 2540 m., eigenaar L. J. van Har- lingen. Ren op de vlakke baan voor paarden van drie jaar en ouder, gereden door heerrijders en jockey's, om den Griseldaprijs, afstand 1800 m.: 1. Mephistopheles, eigenaar The Balfour Farm; 2. op twee lengten, Ga- lahardia, eigenaar W. Jochems. Heat-prijzendraverij eerste klasse om den Golden- Hope-prijs, afstand 1700 m.: 1. Senator Bedell, 1720 m., eigenaar C. F. Ockhorst, tijd over 1 K.M. 1 min. 31 sec.;2. Epinard 3, 1760 m., eigenaar Stal B. De Franschman Vimille winnaar. Lehoux doodelijk verongelukt. Farine zwaar gewond. In de Fransche balplaats Deauville is gisteren voor de eerste maal een internationale automobielwedstrijd gehouden om den grooten prijs van Deauville. De race ging over honderd ronden met een totalen afstand van 374 K.M. Het parcours was rechthoekig, leverde zeer veel moeilijkheden op en was buitengewoon ge vaarlijk Een doodelijk ongeluk is dan ook niet uit gebleven. In de 61ste ronde kwam de Fransche cou reur Lehoux met zijn Era-wagen in botsing met den Alfa Romeo van den Italiaan Farine. Beide automo bielen sloegen verscheidene malen over den kop. De wagen van Lehoux vloog in brand en ging geheel in vlammen op. Lehoux werd geheel verkoold uit de resten te voorschijn gehaald. Farina bleek zeer ernstig te zijn gewond, doch er was geen reden tol onmiddellijke ongerustheid over zijn toestand. Wat de race zelf betreft, slaagden van de twaalf gestarte wagens er slechts drie in de eindstreep te be reiken. Winnaar werd de Franschman Vimille met Bugatti in den tijd van 2 uur 57 min. 44,6 sec., voor den Engelschman Martin met Alfa Romeo in den tijd van 2 'uur 59 min., 11,6 sec. en den op twee ronden achterstand liggenden Spanjaard de Villapadierna met Alfa Romeo. DE WIELERBAAN VAN HET OLYMPISCH STADION TE BERLIJN

Schager Courant | 1936 | | pagina 5