Spaansche regeering meldt successen! Oorlogsschepen door de rebellen tot zinken gebracht Betoogingen in Polen Rede van Von Papen. Treden MacDonald en Sir John Simon af? Groote stakingen in Mexico Donderdag 23 Juli 1936. 79ste Jaargang. No. 10025 Postrekening No. 23330 SCHAGER^. COURANT. Int. Telef. No. 20 pit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot ♦s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN-. TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ook de opstandelingen gewagen van overwinningen Hoewel geen peil is te trekken op de, in groote ge tale binnekomende en elkaar steeds weer tegenspre kende berichten uit Spanje, kan toch wel worden geconcludeerd tot een langzaam, maar zeker terug dringen der opstandelingen. Ook volgens onbevooroordeelde opmerkers schijnt San Sebastiaan weer door regeeringstrouwe troepen te zijn bezet, terwijl ook Toledo, Guadalagara en Al- meria weder vast in handen van de roode troepen schijnen te zijn. Dat de opstandelingen met tegenslag te kampen hebben blijkt wel uit de mededeeling via de zender te Sevilla, dat de opmarsch van generaal Quipo de Leano slechts langzaam vooruit gaat, aangezien de troepen uit Marokko met vertraging zijn aangekomen Is de regeering afgetreden? De radiozender Sevilla, die zich in handen van de opstandelingen bevindt, deelde gistermiddag 4 uur mede, dat de regeering van Madrid zooeven was af getreden. Op haar plaats had zich een revolutionair comité gevormd onder leiding van staatspresident Azana. In Minorca de opstand onderdrukt. De regeering ontving bericht van haar vertegen woordiger te Mahon op Minorca, dat de opstandige officieren zich hebben overgegeven. De troepen on der aanvoering van onderofficieren hebben zich ver zoend met de Guardia Civil, de Guardia de Asalto en de luchtmacht, die alle de regeering trouw waren gebleven. Hoe Almeria werd bezet. Volgens een bericht uit Rabat is Almeria, dat door de rebellen was bezet, in handen van de regeerings- troepen gevallen na een beschieting door den kruiser „Lepanto". Het schip was uit Tanger vertrokken en trachtte te Gibraltar brandstof in te nemen. De Brit- sche autoriteiten stonden dit evenwel niet toe en het schip stoomde naar Almeria, dat door de rebellen was bezet. De aankomst van den kruiser gaf den re- geeringsgetrouwen, die nog in de stad waren her nieuwde moed en met hulp van de artillerie van de „Lepanto" werden de opstandelingen tot overgave ge dwongen. De leiding van den opstand heeft nieuwe troepen naar Almeria gezonden om te trachten de stad te hernemen. Oorlogsschepen tot zinken gebracht? Reuter seint uit Lissabon: Het radiostation Sevilla deelt mede, dat gis termiddag drie oorlogsschepen van de regee ring Cadiz hebben beschoten. De opstande lingen zonden eenige vliegtuigen om het vuur te beantwoorden en deze toestellen slaagden erin de drie oorlogsbodems tot zin ken te brengen. Maatregelen te Tanger. Te Tanger vreesde men naar Reuter verneemt voor een aanval van de opstandelingen, aangezien het gevecht tusschen den kruiser „Jaime Primero" en twee vliegtuigen zonder resultaat was geleven. Men besloot daarom een consulaatwacht van de Brit- sche, Fransche en Italiaansche schepen te debar- keeren, teneinde het internationale karakter van de zone duidelijk te laten uitkomen. De nacht van Dinsdag op Woensdag verliep evenwel zonder inci denten en des ochtends zijn de voornaamste Spaan sche detachementen uit de stad vertrokken. Aan de grens van de internationale zone liggen afdeelingen van de opstandelingen gekampeerd. Toch nog onrust in Madrid. Gistermiddag hebben, naar het D.N.B. meldt, op verscheidene plaatsen in Madrid nog heftige vuur gevechten plaatsgehad tusschen opstandelingen en regeringsgetrouwen. Madrid heeft weer kennis gemaakt met de „Pa- cos", welke het reeds in October 1934 heeft leeren kennen. „Pacos" zijn tirailleurs, ditmaal fascisten, die van tijd tot tijd revolverschoten lossen vanaf terrassen of uit huizen. Deze schoten lokken weer schoten uit van leden der volksmilitie, die de wacht op straat houden en schijnen vooral ten doel te heb ben, de regecringstroepen nutteloos munitie te doen verschieten. Het woord „Paco" is een militaire term, die tijdens de verovering van Marokko is ontstaan. Het ministerie van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat gewapende groepen, die zich laten door gaan voor militie en huiszoekingen verrichten, als opstandelingen zullen worden beschouwd en als zoodanig behandeld zullen worden. Kooplieden en industricelen, die van den toestand profiteeren om hun prijzen op te driiven, zullen ter hncchiirVing van de' regeering worden gesteld en worden gestraft. De handhaving van de orde in de straten van Madrid wordt voor een deel verzorgd door met pi stolen gewapende vrouwen, die de auto's aanhouden en nazien, ook die van de militie, om na te gaan of het hier niet gaat om wagens van fascisten, waaruit op de regeeringsgetrouwe troepen wordt geschoten en die op deze wijze reeds verliezen ver oorzaakt hebben. Hoe er te Barcelona gevochten is. De Reuter-correspondent te Barcelona meldt thans bijzonderheden over de gevechten, die daar hebben plaats gehad. Volgens zijn mededeelingen, culmineerde de wan orde in een reeks zeer bloedige straatgevechten, waarin de loyale troepen, bijgestaan door gewapende burgers, gevechten van man tegen man leverden met de opstandelingen, die herhaaldelijk aanvielen. Voor al in het district Espana was de slachting verschrik kelijk. Op een gegeven oogenblik lagen de lijken op gestapeld op de trappen van het station der onder- grondsche spoorlijn. De ergste dag was Zondag, toen er bij het vallen van de duisternis minstens 300 dooden waren. Het vuren duurde den geheelen dag onafgebroken voort. Er werd van machinegeweren en artillerie gebruik gemaakt. Bij een poging om de rebellen er uit te verdrijven, werd een hotel met granaten bestookt. Het geronk der vliegtuigen werd aanhoudend ge hoord en de ziekenhuizen werden met gewonden over stroomd. Na de overwinning der communistische strijdkrachten trokken troepen anarchisten en com munisten door de stad, die elke kerk, elk klooster of kerkelijk gebouw plunderden en in brand staken. Niet minder dan twintig kerken en kloosters werden met den grond gelijk gemaakt of ernstig beschadigd. Slechts de beroemde kathedraal bleef intact. In een seminarie werden verscheidene priesters ter dood ge bracht. Later trok een menigte in overwinningsroes door de straten der stad, gekleed in de gewaden der kerkelijke autoriteiten. Na de gevechten van Zondag en Maandag lagen de straten bezaaid met lijken en gedoode paarden. Generaal Goded gaf zich eerst over, nadat de op standelingen aanzienlijke verliezen hadden geleden. Daarna duurden de straatgevechten echter nog voort. De politie wist echter langzamerhand den toestand meester te worden. Oorlogsschepen vuren op vliegtuigen bo ven Gibraltar. Spaansche oorlogsschepen hebben gistermiddag het vuur geopend op opstandelingenvliegtuigen die boven de rots van Gibraltar vlogen teneinde zich voor de granaten te dekken. Men kon van hier dui- lijk zien hoe de granaten in de lucht tot ontplof fing kwamen boven de bioscoop der Marine en bo ven het hoofdkwartier der Britsche luchtmacht. Shrapnels vielen vlak bij het hotel Rock en in het dorp Catalanbay. Voor zoover bekend is werd nie mand gewond. Torpedojager in de straat van Gibraltar tot zinken gebracht? Volgens een radio-bericht afkomstig van de zijde der opstandelingen, zou de beweging van generaal Franco Badajoz gemakkelijk hebben ingenomen. Uit de hier ontvangen berichten blijkt, dat in bijna ge heel Spanje weerstand tegen den opmarsch der op standelingen wordt georganiseerd. Volgens onbevestigde berichten zou een tropedojager der regeering door een vaartuig der opstandelingen in de straat van Gibraltar zijn achtervolgd en tot zinken gebracht. Nadat de voorzitter van de controlecommissie van Tanger, de Italiaansche consul-generaal, de aandacht van generaal Franco had gevestigd op de ernstige gevolgen van iedere poging tot schending van de internationale zone, heeft de controle-com missie besloten de regeering te Madrid te verzoeken de haven van Tanger niet als basis voor ravitail leering der oorlogsschepen te gebruiken. Saragossa gebombardeerd. De leider van de luchtstrijdkrachten te Barcelona, luitenant-kolonel Sandrino, heeft per radio den pre sident der generaliteit meegedeeld, dat hij Saragos sa liet bombardeeren. Er werden 70 bommen op ka zernes geworpen, die ernstige schade aanrichtten. Ofschoon er vele schoten met geweren, mitrail leurs en kanonnen op het eskader bombardements vliegtuigen werden gelost, heeft dit ongedeerd zijn basis weer bereikt. Indien de opstandelingen zich niet overgeven, zal het bombardement Donderdag morgen worden hervat. Ook de stad La Linea is gistermiddag hevig door watervliegtuigen der regeering gebombardeerd. Het vuur werd beantwoord door toestellen der opstan delingen. Geen der vliegtuigen werd getroffen. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft gisteravond 7 uur per radio laten mededeelen, dat de regeering bevredigende berichten blijft ontvangen. De minister heeft bevestigd, dat de regeeringstroe- pen, die uit Alicanta waren vertrokken, zich van Almarza, waarheen de rebellen uit de streek ge vlucht waren, hebben meester gemaakt. Een regeeringscomité benoemd. De macht in enkele handen. Uit Madrid komt het officieele bericht, dat bij regeeringsdecreet de macht voor de pro vincies Valencia, Alicante, Castellon, Guenea, Albacete en Murcit, is gelegd in handen van een gedelegeerd comité der regeering, teneinde op die wijze meer sneller maatregelen te kun nen nemen tegen de opstandige beweging. EX-KONING ALFONSO IN TSJECHO SLOWAKIJE. Volgens berichten in de bladen wordt het slot Koe- ningswart in Bohemeiv waar de ex-koning van Spanje vertoeft, bewaakt, door de politie, opdat geen vreemdelingen het kasteel kunnen binnenkomen. Het plaatselijk telegraafbureau werkt met meer perso neel, daar telegrammen voor Alfonso binnenkomen uit alle deelen van de wereld. Naar verluidt zou de ex-koning vertrouwelijke raporten over de gebeurte nissen in Spanje krijgen. DANTZIG IS NIET VOORNE MENS DE POOLSCHE BELANGEN TE BENADEELEN. Gisteren zijn in verscheidene Poolsche steden we derom betoogingen gehouden ten gunste van bescher ming der Poolsche rechten in Dantzig. De regeerings- pers wijdt slechts weinig aandacht aan deze demon straties. Onderhoud tusschen Papee en Greiser. De Poolsche commissaris, Papee heeft een onder houd gehad met Greiser. Daarbij zou Greiser een zeer levendige verwondering aan den dag hebben gelegd ten aanzien van de recente betoogingen in Polen te gen Dantzig. Greiser gaf Papee de verzekering dat Dantzig niet voornemens is de Poolsche belangen te benadeelen. Lester wendt zich tot den Senaat. De Volkenbondscommissaris Lester heeft zich tot den Dantzigschen Senaat gewend en inlichtingen ge vraagd over de laatst genomen maatregelen en hun overeenstemming met de grondwet van Dantzig. Roomsche protesten tegen Dantziger senaat. Dantzig, 22 Juli. De bisschop der Roomsch- Katholieke kerk te Dantzig keert zich in een her derlijk schrijven in felle bewoordingen tegen den senaat, dien hij ervan beschuldigt, de Roomsche jeugd met represailles te dreigen, wanneer zij lid blijft van katholieke organisaties. Lester als jood voorgesteld. Voorts wordt gemeld, dat het bekende anti-se- mietische orgaan „der Stuermer" Lester in een prent de trekken van.een jood geeft, terwijl het ver der schrijft: „Het verwondert niet, dat Dantzig van Greiser houdt en Lester verafschuwt". Nieuwe aanvallen op de belijdeniskerk Huiszoeking in de kantoren te Berlijn. Politie-Officieren hebben gisteren een inval gedaan in de bureaux der Protestansche belij deniskerk te Berlijn. Schrijfmachines en cyclo- stiles werden in beslag genomen. Het ministerie van kerkelijke zaken heeft den ambtenaren me degedeeld. dat zij niet in verbinding mogen staan met predikanten of organisaties der oppositio- poolp "Evangelische kerk-. Verhoogde Japansche activiteit in Noord China Het succes der centrale regeering in het zuiden, heeft een verhoogde militaire en politieke activiteit der Japanners in Noord-China tot gevolg gehad. Vol gens mededeelingen uit betrouwbare bron zullen de Japanners niets onbeproefd laten om de toeneming van het prestige der Nanking-regeering bij de be volking zoo gering mogelijk te doen zijn. De Japan sche troepen in Noord-China worden reeds gereorgani seerd. Eenige generaals en andere hooge officieren zijn naar Tokio teruggeroepen en vervangen door of ficieren uit Japan zelf, welke reeds aangekomen zijn. In politieke kringen gelooft men dat dit alles de inleidng moet zijn voor een definitieve onafhan kelijkheidsverklaring van de vijf Noord-Chineesche provinciën. De onderwerping van Kwangsi. Volgens berichten uit Chineesche bron hebben de Kwangsi-leiders Li-Tsjoeng-jen en Pei-Tsoen-hsi zich onder voorwaarden bereid verklaard tot onder werping aan de besluiten van de plenaire zitting der Kwomingtang. Als voorwaarde worden ge noemd het in tact blijven der Kwangsi-troepen en de concessie dat geen regeeringstroepen in Kwangsi binnenrukken. De gouverneur van Kwangsi, Wang-Hsoe-tsjoe, zou over deze voorwaarden met Tsjang-Kai-sjek in de badplaats Koeling onderhandelen. Vrjjdag de Commissie van drie bijeen Ter bes-preking der Dantziger kwestie. Men verwacht, dat de Locarno-besprekingen reeds hedenavond beëindigd zullen worden. Op deze wijze zou de Vrijdag vrijkomen voor een zitting van de Engelsch-Fransch-Portugeesche commissie, die zich met de Dantzigsche aangelegenheid bezighoudt, mits vandaag te Londen het rapport van Lester zal zijn ontvangen, 't Ligt voor de hand, dat de Dantzigsche kwestie niet kan worden opgehelderd voordat het rapport van Lester is ontvangen en de houding van Polen bekend is. Men meent hier te weten, dat een regeling tus schen Duitschland en Polen van 't incident met den kruiser „Leipzig" elk oogenblik verwacht kan wor den. „Alle vrienden van den vrede zijn ver heugd." De „Anglo-American Press Association" heeft ter aanleiding van het Duitsch-Oostenrijksch accoord een dejeuner aangeboden, ter eere van von Papen. Deze heeft daarbij een redevoering uitgesproken, waarin hij onder meer zeide: „In enkele landen was men eraan gewend, in de spanning tusschen Duitschland en Oostenrijk een onmisbaar element te zien, van het Europeesche VON PAPEN. evenwicht. Van dezen kant zag men in iedere po ging, die ik ter vermindering van deze spanning deed, een aanslag gericht op de belangen van der den. Denzelfden geestestoestand kunt gij nog waar nemen, wanneer gij de critieken, die men in de we reld uitoefent op het Duitsch-Oostenrijksche accoord, bekijkt. De werkelijke en ware vrienden van den vrede zijn verheugd, dat twee staten den weg tot elkander gevonden hebben, welke nooit hadden moeten worden gescheiden. De anderen vinden, dat het sluiten van den vrede een dreigend teeken vormt van het Duitsche impe rialisme in Midden-Europa. Zij gelooven, dat van hieruit een nieuwe veroveringsveldtocht moet be ginnen. Dezen critici moet ik zeggen, dat ik mij er oprecht over verheug, dat wij hen teleurgesteld heb ben. Volgens hen had Duitschland door een coalitie van de machtiging tot overeenkomsten moeten wor den gedwongen ten aanzien van de onafhankelijk heid van Oostenrijk. Ilch eb ed echter nooit den min sten twijfel over laten bestaan, dat de Duitsche rijkskanselier een zoodanige gebeurtenis zou be schouwen als in strijd met den zin van de Duitsche historie en dat het alleen in overeenstemming met de duizendjarige verbondenheid dezer beide landen zou zijn, wanneer wij uit eigen kracht en op eigen besluit weer den weg naar elkander zouden vinden, Duitsch-Oostenrijksche vriendelijkheden. Berlijn, 22 Juli. De Duitsche regeering heetf de verspreiding van een, voorloopig, beperkt aantal Oostenrijksche bladen in Duitschland weer toege staan. De Oostenrijksche regeering heeft ten aanzien van- Duitsche bladen dergelijke maatregelen getrof fen. EINDE VAN KABINET—BALDWIN? Volgens den diplomatieken correspondent van de „Star", zouden Ramsay MacDonald en sir John Si mon binnenkort uit de regeering treden. MacDonald zou om gezondheidsredenen tot dezen stap overgaan. Sir John Simon zou in den herfst een hooge functie in de magistratuur krijgen. Het aftreden van deze beide kabinetsleden, aldus de „Star", zou het einde der regeering aankondigen, aangezien dit onvermij delijk de demissie van het kabinet—Baldwin met zich mee zou sleepen. Mijnwerkers verklaren zich solidair Mexico 22 Juli (A.N.P.) De onderhande lingen inzake de hervatting van het werk in het electriciteitsbedrijf zijn op niets uitgeloopen. Hierna hebben 62.000 mijnwerkers zich solidair verklaard met de stakende electriciens. Ook de werklieden in de electriciteitsbedrijven waar nog niet werd gestaakt, zullen uit sympathie met hun collega's gaan staken, indien voor 31 Juli geen overeenstemming is bereikt. De werkge vers hebben besloten de werklieden, die noodge dwongen niet kunnen werken, geen loon uit te keeren zich hierbij beroepend op „force majeure" Men verwacht dat nieuwe ongeregeldheden hiervan het gevolg zullen zijn. 0VERSTROOMTNGEN IN BRIT3CR INDIE. Ongeveer 50 dorpen staan onder water nabij Khalilabad in de vereenisrde provinciën, tenge volge van het wassen van het water. Bij de overstroomingeii zijn verscheidene personen ver dronken.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1