Het naderende seizoen. De Amerikaansche wonder- athleten houden hun intocht Maandag 27 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10027 Laatste training der Voetbal De fakkelloop naar Berlijn EEN DAG OP HET RIJKSSPORT- VELD. STEEDS NIEUWE RE- CORDS IN TRAINING. DE IN- DISCHE HOCKEY-SPELERS IN ACTIE. - (Bijzondere correspondentie.) Berlijn, Juli 1936. Vrijdag Avas het een bijzondere dag voor Olym- pisch-Berlijn. De zoowel qualitatief als quantitatief geweldige strijdmacht van de Vereenigde Staten heeft zijn intocht gehouden. Dat is een ontvangst geworden. Half Berlijn is uitgeloopen, om de neger sprinters en -springers, over wier prestaties men de meest wonderbaarlijke dingen weet te vertellen, te zien. En wanneer men weet, waartoe deze zwar te boys in staat zijn, is deze belangstelling ook wel te begrijpen. Elf kleurlingen, negers, mulatten en indianen zijn in de Amerikaan sche athle'tenploeg opgenomen. Daar is in de eerste plaats het loop- en sprihgwonder Jesse Owens, een van de taaiste en snelste athleten, die ooit op een sintel'baan versche nen is. Bij de Amerikaansche kampioen schappen beheerschte hij zoowel de beide korte afstanden alsook het verspringen. Metcalfe, tweede op de 100 meter in 1932 te Los Angelos, een schitterend gebouwde ath- leet, staat hem op de 100 meter ter zijde. De Berlijnefs kennen hem al, zij hebben hem in 1933 tijdens een tournee in hun stad zien loo- pen. Op de 400 m. vertegenwoordigen weder om twee leden van het zwarte ras de ster renbanier: de wereldrecordhouder Williams en Lu-Volle. Beiden zijn hard en snel genoeg om hun afstand binnen de 24 uur twee of zelfs drie maal onder de 47 seconden af te leggen. Op de 800 meter komt eveneens een neger, Woodruff, voor Amerika uit. Deze jonge man legt zijn afstand geregeld in tij den van om en nabij'de 1 minuut 50 seconden af. In het hoogspringen komen ook al twee magers uit: Johnson en Albritton. Zij zijn bei den voor sprongen van meer dan tvveê me- ter goed. In de 4 x 100 meter estafette komt Robinson, eveneens een neger, uit,, terwijl tenslotte door de aderen van den marathon- looper Brown, op wien de Amerikanen hui zen bouwen, Indiaansch bloed stroomt. Is het wondei', dat heel de Berlijnsche jeugd zijn oogen uitkeek naar deze wereld wonderen en Uw correspondent zich afvroeg hoe onze Osendarp zich in den strijd tegen een Owens en een Metcalfe zal houden? Op het rijkssportveld. De leek krijgt in deze voor-Olympische dagen van een bezoek aan het rijkssportveld den indruk, dat er niets bijzonders te doen is, een gewone dag, zooals iedere andere. Maar de sportjournalist weet, dat hij het mis heeft! Zeker, een gewone trainingsdag. Maar iedere dag brengt toch weer iets nieuws mee. In het reusachtige ovaal van het Olympisch Stadion is het betrekkelijk stil. Maar daar ko men de Japansche marathonloopers onder lei ding van hun trainer de baan op. Zij stellen zich op, de trainer neemt zijn chronometer in de hand en daar gaan zij. De drie loopers loo- pen een rondje en dan verdwijnen zij door den Marathonpoort. En Spoedig hoort men het: de Japanners loopen het gefteele par cours. Snel ziet men op zijn eigen horloge precies 15 uur 35 zijn zij gestart. Men neemt zich voor, op hun terugkomst te letten, maar later vergeet men het toch, omdat er in het zwemstadion weer een en al activiteit heerscht. METCALFE JESSE. OWENS Waar men records uit de mouw schudt. Daar ontmoet men een groot aantal dragers van be roemde namen. De concurrenten van Rie Masten broek en Willy den Ouden, de Australische record zwemsters De Lacy, Mac Leane en Norton trainen ijverig. De rijkssportleider, Von Tschammer und Osten, is aanwezig en groet links en rechts. Maar de grootste belangstelling gaat toch uit naar de Japan ners, die onvermoeid hun baantje zwemmen. En hoe. Tijdens de training moeten zij nieuwe records als het ware uit hun mouw geschud hebben. Ook nu weer worden er groote dingen verricht. Daar jagen Arai en Tageesji de baan heen en weer, dus 100 meter. De trainer neemt tijd op, laat het aan een paai" omstanders, zien, die in luid gejuich uit barsten. Zoo terloops hoort men dan: Arai heeft de 100 M. in 56.8 sec. afgelegd en zijn kameraad deed er slechts 0,2 seconde langer over en dat is trai ning! Maar Ook op de andere terreinen is allerlei te doen. .„Hier .trainen de Peruanen,, .daar op-een ander .veld de japansche dames-at bleten. Men staat verwonderd over den krachtigen bouw van hun discusworpsters. En dan is er nog een bijzondere verrassing: de In dische hockeyspelers slaan er met hun sticks duch tig op los: zij spelen een oefenpartijtje tegen Berlijn sche eerste klassers. En dan gaat, de man van de courant weer hoogelijk bevredigd naar zijn hotel terug. Het hoofd vol nieuwe indrukken en het notitiebloc vol aanteekeningen wat wil men meer! Het geval Eleanor Holm Eva Mottridge zal haar plaats innemen. Berlijn De Amerikaansche zwemster Elea nor Holm. die zooveel van zich heeft doen spre ken in verband met net gebeurde aan boord van de Manhattan, is thans in de Dnitsclie hoofdstad aangekomen. Hoewel zij berouw heeft betoond over hetgeen is geschied en beterschap voor de toekomst heeft beloofd, is zij definitief van de deelnemerslijst geschrapt. Haar plaats op de 100 meter rug slag zal nu worden ingenomen door Eva Mottridge. Mevrouw Holm. die maar van verdere pogingen tot rehabilitatie heeft afgezien trekt nu op haar beurt van leer tegen verschei dene leden van het Amerikaansche Olympische comité, die zich tijdens de overtocht naar Duitschland, gedurende een uitvoering ten bate van de Olympische deelnemers, zouden hebben misdragen. Eenige leden van de Amerikaansche Olympi sche ploeg worden door hun ega's vergezeld o.a. de turner Frank Haubold. de schoonsprin- ger „Dick" Degener de hardlooper Glenn Oun- ningham en de discuskampioen ..Slinger" Dunn, hetgeen in de gegeven omstandigheden misschien niet zoo verstandig is..daarentegen ziin er eenige dames, die hun echtgenooten hebben thuis gelalen, nl. de Olympische kampioene toren- springen Dorothy Poynton, de athlete Vrana o'Brien enElenor Holm-Jarret. TRAINING IN HET OLYMPISCHE DORP Berlijn Gister heerschte er een drukte van belang op de athletiekbaan in het Olympische dorp. Vooral de Amerikanen weerden zich. Trai ner Robertson oefende met ziin athleten in bet starten en gaf daarbij de coraando's in de Duit- sche taal. Het loopen van Jesse Owens viel on- middelijk op. Van de Italiaansóhe athleten zag men Bec- cali en Lanzi aan-het werk Des middags brach ten de Amerikanen een bezoek aan de athletiek baan in het Olympische stadion. In het zwem stadion waren de Amerikaansche sprintsters en springers druk aan het oefenen. Nederlandsche athleten In het Olympisch stadion te Amsterdam vond gistermorgen voor het laatst een bijeenkomst plaats van de dames en heeren athleten, die Nederland op de Olympisch Spelen te Berlijn zullen vertegenw?oordigen. Klasema, Toscaniii, Brasser en van de Poll -en .an net oefenen alsof hun leven er van af hing en daar naast liepen de 100-meter athleten onder het wakend oog van de heeren Burger en Moerman resp. voorzitter en scretaris der N.T.G. en volgens aanwijzingen van den heer P. Korver. den trai ner Speciaal werd aandacht besteed aan de 4X100 meter estafette, op welk nummer alles in het werk wordt gesteld, om tijd te winnen bij het wisselen. Op andere plaatsen van het gras- j veld waren de dames aan het oefenen en tot slot werd door de 4- meisjes de estafette nog eens terdege onder handen genomen. Na afloop van de oefeningen kwamen alle athleten bijeen. Zij werden door den heer A. J. G. Strengholt, voorzitter der KNAY toegespro ken Deze verzocht den athleten om alles te geven en alle Hollandsche lauw-heid van zich af te schudden. Men moest zich niet door een vol Sta dion van den' wijs laten brengen, maar alleen aan de wedstrijden Voor ieder had de voor zitter een hartelijk woord en ziin vlotte toespraak werd met een welgemeend applaus beantwoord. piet stam zwemt. de 100 meter vrij in i Minuut precies Den Haag 26 Juli Bij de gistermiddag ge houden wedstrijden op het zwetiikampioenscha p van den kring Den Haag van der: KNZB heeft de Nederlandsche Olympische afgevaardigde P. Stam de 100 meter vrije slag afgelegd in den lijd van 1 minuut precies, hetgeen oen nieuw Nodprlandsch record zou beteekenen. Dit record kan echter niet erkend worden aangezien te vo ren geen aanvrage voor recorctverbelering was ingediend. WAAR ZULLEN DE OLYMPLSCIIE SPELEN 1940 GEHOUDEN WORDEN Parijs Oud-minister Petri. voorzitter van de Fransche sectie van het internationaal Olym pisch comité is, na overleg gepleegd te hebben met den minister van buitenlandsche zakeD, Delbos, naar Berlijn vertrokken om besprekin- kingen te voeren over de kwrestie waar de Olym pische Spelen zullen worden gehouden Bij de Enyelsche zwem-verteaenrvoordiqers voor de Olympische Spelen bevinden zich drie deelnemers, die non neen 16 jaar oud zijn. Hicr- bv(ven ziet 'men ze de onderste drie op kfo ladder. Overschrijvingen. Per 1 Augustus zijn tal van overschrijvingen naar andere vereenigingen verleend. De Spr.kr. somt ze op: J. H. Witte van Alkm. Boys naar Alkmaar; H. Kui ter van Oudeschild naar Texel; J. Pover van Mevo naar Alkmaar; S. de Geus van Graftdijk naar Alk maar; H. P. Jacobsz van Ileld. Boys naar Helder; P. M. Rookcr van Strandvogels naar West-Frisia; J. P. Blaauw van Sporters naar Hollandia; H. en W. Zinn van Oudeschild naar Texel; C. de Jong van Mevo naar Alkmaar; Jb. Mol van K.F.C. naar D.W.S.; A. Rampen van Bergen naar Alcmaria; M. de Haas van Alcmaria naar Schagen; R. Koster van Alcmaria naar Alkmaar; J. Dekker van Hoogkarspel naar West-Frisia; F. D. F. Brouwer van H.B.S. naar Alcmaria; H. Bielsma van West-Frisia naar Strand vogels; P. Nierop Groot van Alkmaar naar Succes; L. Marée van Archipel (Den Haag) naar H.R.C.; P. J. Bromlewe van H.R.C. naar K.H.C. (Kampen); H. Boslooper van Excelsior naar Helder; H. Marinus van Volewijkers naar Helder; L. Bruinsma van Feijen- oord naar H.R.C.; J. Ott van Hollandia naar Succes; J. Vlaming van Alcmaria naar H.R.C.; D. Rood van Het Olympische vuur te Kranujematz Belgrado 26 Juli (A.N.P.) Het Olympische vuur is Zondagavond te 21.35 in KragujewaL. de hoofdplaats van het Servische kernland, Schumadija, aangekomen. De geheele bevolking van het in feesttooi ge stoken stadje was op de been om den fakkel drager te ontvangen. É^LONiKE 'HfciCfJ S. 4 Bij het gedenkteeken van koning Aiexander den Eersten van Joego-Slavië werd het Olym pische vuur door den commandant van de Schumadija-divisie op een altaar aangestoken. Militaire muziek speelde de Olympische hymne De fakkel werd daarop naar het gedenkteeken voor gevallen strijders op de Schumadija ge dragen, waar hij door den burgemeester der stad in ontvangst werd genomen die daarbij een rede uitsprak. Om 22.20 uur ging de fakkelloop van Kragu- jewatz door de Schumadija naar Oplenatz ver der. H.R.C. naar Helder; C. G. Burger van Alkmaar naar Alcmaria Victrix; J. de Jong van Z.M.C. naar West- Frisia. Ingekomen zijn overschrijvings verzoeken van: M. L. Smiers van Alcmaria naar Alkmaar; C. Blok ker van Vrone naar D.T.S. Ingetrokken is het verzoek van J. Dissel van H.R.C. naar Toxel; eveneens dat van W. Roomeijer van H.R.C. naar Atlas. Scheidsrechters. Benoemd zijn tot K.N.V.B. scheidsrechter: H. van Dam te Den Helder en J. Hakhof te Ursem, beiden tot dusverre scheidsrechters van den N.H.V.B. Vergaderingen, Algemeene Vergadering N.H.V.B., Zondag 9 Augus tus in gebouw De Unie te Alkmaar. Algemeene vergadering K.N.V.B. op Zondag 30 Augustus te Scheveningen. Olympische Spelen. De loting voor de eerste'ronde die van 3 tot 6 Au gustus gehouden wordt is als volgt: ItaliëVer. Sta ten; DuitschlandLuxemburg; ZwedenJapan; Po lenHongarije; EgypteOostenrijk; Engeland—Chi na; PeruFinland. K.N.V.B.-Jaarverslag. Verschenen is het uitvoerig jaarverslag van den K.N.V.B. We zullen enkele gegevens uit den overvloed lichten. Aan de competities namen deel: 877 elftallen (vo rig jaar 845). Het totaalresultaat van de wedstrijden van het Ned. Elftal luidt: 5 gespeeld, 4 gewonnen, 1 gelijk; doel punten 235. Voorwaar een prachtig seizoen! De cijfers omtrent den omvang van het georgani seerde voetbal toonen aan, dat we nog steeds voor uitgaan. In den K.N.V.B. en zijn z.g.n. 20 Erkende Bonden (waaronder de N.H.V.B.) waren vereenigd in ongev.: 1920 193-1 1935 1936 30000 111041 122281 125322 Het totaal aantal vereenigingen bedroeg: 1920 1934 1935 1936 428 1591 1746 1796 De K.N.V.B. heeft van de 5 interlandwedstrijden, na aftrek van de kosten voor de bezoeken aan Ier land, Frankrijk en België ruim 60.000 gulden overge houden. Competitieindeeling. Reeds heeft de Sportkroniek de indeeling bekend gemaakt van de eerste klasse competities in het Westen. Als van ouds werd met spanning verbeid hoe de 20 ploegen in 2 groepen van 10 verdeeld zou den worden. Afd. I wordt: Ajax, Blauw Wit, R.C.H., Stormvo gels, A.D.O., Xerxes, C.V.V., Excelsior, D.H.C. en D.F.C. Afd. II wordt: K.F.C., Z.F.C., D.W.S., V.S.V., Haar lem, H.B.S., V.U.C., Feijenoord, Hermes D.V.S. en Sparta. Het nieuwe ligt hierin dat zoowel K.F.C. en Z.F.C. als Ajax en Blauw Wit hij elkaar zijn ingedeeld. De vcrdeeling der tweede klassers en derde klassers laat nog wel even op zich wachten. D.T.S.—SCHAGEN 2. 4—4. Door .dezen uitslag heeft Schagen zich van een prijs verzekerd in de door D.T.S. georganiseerde ne derlaagwedstrijden. Het is een aardige wedstrijd geworden. Reeds spoedig neemt D.T.S. de leiding, welke zij geleidelijk tot 3—0 opvoert. Maar dan weet Schagen tegen te scoren en de stand op 3—1 te bren gen. Lang hebben ze daar geen plezier van, want reeds spoedig is het weer 41. Voor de rust weet Schagen nog tweemaal te doel punten. Na de rust is Schagen voortdurend in den aanval, maar tot scoren brengen zij het nog direct niet. Het duurt nog tot vlak voor het einde voor zij den gelijkmaker scoren. Er wordt niet meer gescoord en als de scheidsrechter voor het laatst fluit, heb ben beide partijen de punten broederlijk gedeeld.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5