Repringstroepen in liet offensief Warenhuis HEUSEVELDT ALKMAAR - Langestraat - Achterstraat - Houtti! - Telefoon 4170 Strijd nog steeds onbeslist Eden over den huidigen toestand SPANJE Alkmaar's grootst gesorteerd magazijn in luxe en kunstvoorwerpen, lederwaren, huishoudelijke artikelen, glas, porcelein en aardewerk Leest ons speciaal Vacantienummer Bezichtigt onze Magazijnen. Vrij Entrée. Dinsdag 28 Juli 1936. Postrekening No. 23330 SCHACER 79ste Jaargang. No. 10028 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.K. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. WREEDHEDEN AAN BEIDE ZIJ- DEN. De berichtgeving over de gebeurtenissen blijft even onbetrouwbaar als ze steeds is geweest. Er is in feite geen touw aan vast te knoopen. Na schifting der verschillende telegrammen blijkt thans echter wel, dat de regeering tot het offensief is overgegaan en dat sterke troepen uit Barcelona naar Saragossa zijn opgerukt en deze zetel der rebel len in gevaar brengen. Ook in de omstreken van Madrid schijnt het initi atief bij de regeering te berusten. Dit wil natuurlijk nog allerminst zeggen, dat thans ook de overwinning zal worden behaald. Niet vergeten dient te worden, dat het rebellenle ger onder leiding staat van ervaren militairen en bet is geen gewaagde veronderstelling, dat die aar zelen om op te rakken zoolang hun achterland niet is gepacificeerd en de aanvoer van munitie en pro viand is verzekerd. Dit zou de stilstand in de operaties der opstande lingen kannen verklarenen dan is het allerminst een bewijs van zwakte. Aan de andere zijde is het zeer wel mogelijk, dat de positie der fascisten en monarchisten sterk wordt ondermijnd door de vijandigheid der bevolking en een gebrek aan strijdmiddelen. Hoe het echter ook zij, het initiatief is thans onge twijfeld in handen der regeering en men zal dienen af te wachten welke resultaten dit offensief oplevert. Zestig leden van het Volksfront afge maakt. Spaansche fascisten en manschappen van het Vreemdelingenlegioen hebben, naar Reuter meldt, na een gevecht te San Roque de huizen doorzocht, waar zij een zestigtal leden van het Volksfront hebben aan getroffen. De volksfronters werden later in het open baar in groepen van tien terechtgesteld. Een legioensoldaat verklaarde tegenover een spe- cialen correspondent van Reuter het volgende: „Wij hadden strenge instructies gekregen geen gevangenen te maken en alle communisten te onthoofden." Monniken en nonnen met mitrailleurs ge dood. Aan boord van het Italiaansche schip „Principess a Naria" is o.a. ook de Zwitser Vogt uit Barcelona in Genua aangekomen. Bij zijn aankomst verklaarde hij aan een vertegenwoordiger van het officieele Ita liaansche Nieuwsbureau dat hij juist op den dag dat de revolutie uitbrak te Barcelona was aangekomen. In den avond werd hij tezamen met een aantal vrienden op straat aangehouden en onder bedreiging met een geweer werden zij uitgeschud en gedwon gen naar hun hotel terug te keeren. Toen zij hier aankwamen zagen zij dat het gebouw in vlammen stond, zij konden evenwel nog een kamer vinden in hotel „Majestic". Van hieruit zagen zij de schrik wekkendste beelden van de revolutie. Verscheidene monniken en nonnen werden gedwongen zelf hun kloosters in brand te steken, waarna zij met mitrail- leurschoten werden gedood. In een brandende kerk. Volgens uit liet grensplaatsje Elvas ontvangen berichten zouden te Badajoz alle als aanhangers der Rechtsche partijen bekende personen zijn gearres teerd en in een kerkgebouw zijn opgesloten, daar de gevangenis ter piaatse reeds overvol is. Het kerkgebouw zou door communisten in brand zijn gestoken. In hun angst zodden de gevangenen uit de ramen zijn gesprongen. Velen hunner werden daarbij gewond. Men zou de lieden hulpeloos hebben laten liggen. Strijd in het Zuiden. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de communisten krachtig weerstand bieden aan 1200 legioensoldaten uit Marokko, die Estepona omringen. 400 Commu nisten en ruim 120 opstandelingen zijn reeds gedood. In totaal zijn aan béide zijden tot dusvere 1200 ge wonden gevallen. De communisten trekken terug en steken daarbij de bosschen in brand om den op- marsch der opstandelingen te vertragen. Vanuit Gi braltar ziet men duidelijk de groote uitgestrektheden in vlammen staan. Honderden legioensoldaten wor den thans per vliegtuig uit Ceuta gebracht en te Al- jjeciras aan land gezet. Zuivering van Barcelona. Sinds Zondag heeft zich in Barcelona geen wijzi ging van belang in den toestand voorgedaan. De ravi- taillcerings- en transportdiensten functionneeren, maar de fabrieken en handelszaken zijn over het algemeen gesloten. De arrestaties van fascisten en verdachten gaan voort. De politie wordt gereorgani seerd ter voorkoming van plunderingen. De spoor lijn van Terasa en Manresa en die langs de kust naar Gerona functionneert vrij normaal. De banken hebben hun loketten voor zeer beperkte zaken ge opend, zulks in overleg met de Catalaansche regee ring. Het aantal in de laatste dagen gevallen dooden in Barcelona alleen bedraagt 400. De in beslagne ming van zekere gebouwen blijft voortduren. Toestand der rebellen in het Noorden. Uit San Sebastian verluidt dat de regeeringstroe- pen zullen trachten, de opstandige regimenten in de buiten de stad gelegen kazerne Loyola aan te vallen. Zij zouden volgens hun zeggen de taktiek willen toepassen, de naar de kazerne oprukkende troepen vooraf te doen gaan door vrouwen en kinderen, om op deze wijze den opstandelingen het schieten on mogelijk te maken. Nadere berichten melden dat Loyola zou zijn ge vallen. Bevestiging van dit bericht blijft echter uit. Over den toestand in het Noorden seint de speci ale correspondent van Havas: In het Noord-oosten van Guipuzcos is de dag van gisteren wederom een dag van afwachten geweest. De beweging onder de grensbewoners is toegenomen, lederen dag komen meer Spanjaarden naar Spanje terug om het volksfront te helpen. De zender van San Sebastian heeft weer een oproep van verdedi gers van het volksfront uitgezonden met het oog op een mogelijke actie. Tegen 4 uur gistermiddag kon men weer het gedonder der kanonnen hooren, dat ditmaal scheen te komen van het fort San Marco bij Renteria, dat dan de bergen zou bombardeeren, waar een colonne van Mola zich schijnt te bevinden. In deze bergen zouden de opstandelingen een dorp bezet hebben, waar de rcgeeringstroepen zich nog in de kerk weten te handhaven. Volgens zekere berichten bevond Mola zich gisteren nóg in Burgos. Om 7 uur gistermiddag hoorde men nog slechts enkele granaten met tusschenpoozen ontploffen. Om Madrid. Belangrijke strijdkrachten van de Guardia Civil, de Guardia de Asalto en de militie trekken de op standelingen tegemoet in de hoop, hen snel te kun nen overwinnen. Een correspondent van „El Socia- lista" voegt hieraan toe, dat berichten uit Huclva ontvangen zijn volgens welke de regeeringsgetrouwe troepen daar thans meester zouden zijn van een be langrijken sector in het centrum der stad. Hel oordeel van het Vatioaan. Het officieele orgaan van het vaticaan, de „Osser- vatore Romano" wijdt een beschouwing aan den burgeroorlog in Spanje, welken het een tragisch en barbaarsch voorwendsel noemt om priesters te doo den, kerken in brand te steken en kloosters te ver nielen. Verder schrijft het blad; Met staat hier niet tegenover een regeering te Ma drid of een dictatuur van de opstandelingen, maar tegenover iets, dat geen menschelijk gelaat of ziel heeft. Wij staan tegenover een Ku-Klux-Klan, die 'n politiek, sociologie, een methode, een doel is gewor den voor gangsters kortom, voor diegenen, die het communisme, welks vaan zij hijschen, belijden. In Catalonië staat Europa voor den tweesprong, waar men moet beslissen of men op marsch is met de menscheid of daarbuiten. Zonder dat zal Europa optrekken met een bom in den zak, zooals ook Span je opgetrokken is. Naar oplossing van 't koloniale vraagstuk STREVEN NAAR BEPERKING VAN BEWAPENING. EGYPTE, SPANJE, DANZIG; HERVOR MING VAN DEN VOLKENBOND; DE KWESTIE DER GRONDSTOFFEN. Londen: Minister Eden heeft gister het lagerhuis met betrekking tot de accoorden inzake wederkeerige hulpverleening in de Middellandsche Zee verklaard, dat de tegen woordige toestand en de bereidwilligheid, door Italië getoond, niet meer de handhaving rechtvaardigen van de waarborgen aan de Middellandsche Zee-mogendheden gegeven. De betrokken mogendheden: Turkije, Joego slavië en Griekenland zijn heden langs di- plomatieken weg van het intrekken der Brit- sche garanties, geldend voor het geval van een Italiaanschen aanval, in kennis gesteld. EDEN Ter inleiding van de buitenlandsche politiek heeft de minister van buitenlandsche zaken, Eden, giste ren in het Lagerhuis een groote redevoering uitge sproken. Ten aanzien van de besprekingen der Locarno- mogendheden zeide hij: „Uit het slotcommuniqué blijkt, dat men zich niet op het verleden blind staart, maar de oogen op de toekomst gericht houdt. Frank- rijk en België wenschen evenzeer als Engeland een Europeesche regeling en een nieuw Locarno. Wij ho pen een gunstig antwoord van Berlijn en Rome te ontvangen. Wat de toekomst betreft: het voorbereiden de stadium is achter den rug maar dit is niet meer geweest dan het voorbereidende stadium. Het voor woord is opgesteld, de hoofdstukken moeten nog ge schreven worden. Er zal nog veel werk langs diploma- tiekcn weg noodig zijn voor de conferentie van vijf bijeen zal komen. Wij zijn thans in een phase geko men, waarin, wanneer een werkelijke geest van sa menwerking bestaat bij alle belanghebbenden, do moeilijkheden zullen worden overwonnen. De resultaten van de conferentie van Montreux achtte Eden buitengewoon bevredigend, aangezien de conferentie heeft getoond, dat verdragsherziening door onderhandelingen en accoorden in overeenstemming met de normale procedure van internationale betrek kingen en gebruiken tot een gunstiger regeling kan leiden voor alle belanghebbenden dan de methodo van verdragsverwerping. Italië achtte het hoofdstuk der sancties definitief gesloten en zag met vertrouwen een nieuwe politiek van onderlinge samenwerking tusschen de naties te gemoet. Deze feiten rechtvaardigen ten volle de con clusie „dat de toestand die het wenschelijk maakt die toezeggingen te geven niet meer be staat en dat bijgevolg naar Britsche opvatting er geen noodzakelijkheid meer bestaat die toe zeggingen voort te zetten." Overgaande tot de Britsch-Egyptische onderhan delingen deelde Eden mede, dat de clausules van het verdrag, welke thans geparapheerd zijn, onder ling afhankelijk zijn, d.w.z. dat een volledige oveiv eenstemming ten aanzien van het algeheele verdrag noodzakelijk is. Wat Spanje betreft, de Britsche regeering betreurt den ongelukkigen toestand, die zich daar heeft ont wikkeld. Het is niet mogelijk thans te bepalen welke de uitslag zal zijn van den strijd. Op de vraag, of de persberichten juist zijn, volgens welke de Britsche regeering de Fransche zou hebben verzocht niet toe te staan, dat wapenen zouden wor den geleverd aan de Spaansche regeering,antwoordde Eden, dat niets van dien aard geschied was. Ongerustheid omtrent Dantzig. Ten aanzien van Dantzig, zeide Eden ver der, dat de toestand daar niet zonder onge rustheid kon worden gezien. De Volkenbonds- raad heeft verscheidene malen te verstaan gegeven, dat hij van meening is, dat Lester zijn moeilijke plichten op bewonderenswaar dige wijze ten uitvoer legt. Hij heeft het vol ledig vertrouwen van den Volkenbondsraad verworven en verdient het. Welke ook de politieke opvatting moge zijn ten opzichte

Schager Courant | 1936 | | pagina 1