Eerste Nederlanders te Berlijn vfUEiiitura Bloedige toooeelen te Barcelona Dinsdag 28 Juli 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10028 Industrie in de Wieringermeer* Olympische Spelen. Hollandsche vlag waait in het Olympisch dorp Het internationaal schaak- tournooi te Zandvoort. KIJKER is KOOPEfl bijCLOECK Geheime afspraak bij aanbe steding van baconslachting Meisje te Medemblik gedood. De Bilt seint Hierboven een transport van vier landbouwwa- gens op weg van Middenmeer naar de nienwe Bies- bosch. Het machinale timmerbedrijf van den heer C. van Oeveren te Middenmeer bouwt thans reeds één per dag van deze handige, ijzersterke wagens en de vraag overtreft op dit oogenblik nog sterk de produc tiecapaciteit. Zoowel de voor- als de achteras der wagens zijn Ford-cardans, waardoor alles standaarduitvoering is en de wielen dus onderling verwisselbaar. Alle teekenen wijzen er op dat reeds spoedig tot belangrijke vergrooting van de productie zal moeten worden overgegaan, daar het door den heer van Oeveren gebouwde model zeer in den smaak valt. TREFFENDE ONTVANGST OP T STATION FRIEDRICHSTRAS- SB EN HET RAADHUIS. KRANS- LEGGING BIJ HET EHRENDENK- MAL, B eFllj h', 27 Juli (Bijz. dienst ANP)*. —- 'Nog en kele dagen en de Olympische Spelen zullen een aan vang nemen. Uit alle deelen der wereld stroomen de deelnemers naar Berlijn. Reeds zijn honderden aangekomen en vandaag is dit aantal weder met enkele tientallen vermeerderd: een gedeelte van de Hollandsche ploeg, vanmorgen uit Nederland vertrok ken, is te Berlijn gearriveerd. Groot was de belangstelling op het station Frie- drichstrasse, waar de trein met onze landgenootcn om 16.26 uur arriveerde. De politie had voor een goede afzetting gezorgd en duizenden verdrongen zich aan den uitgang, in de hal en op de perrons om maar een glimpje te zien van de officieele ontvangst, die zoo direct den Ne derlanders stond te wachten. Op het perron waren o.m. ter verwelkoming aanwezig de chef de mission, Karei Lotsy, die reeds eenigen tijd in de Duitsche hoofdstad vertoeft, en de gezant Mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, die vergezeld was van enkele leden der legatie. De trein kwam enkele minuten te laat binnen en toen de leden der Nederlandsche ploeg uit de wagens stapten, ging er een luid gejuich op, terwijl een mu ziekcorps een vroolijke marsch speelde. Daar stonden zij dan, de wielrenners en de vijf kampers, die het eerst de reis naar Berlijn maakten en wien de eer te beurt viel officieel te worden ont vangen. Zij hadden een vlotte reis achter den rug. In hun keurige officieele kleeding, lichtgrijze broek, blauw colbertjasje, grijze pet, wit shirt en grijze das, maakten allen een kranigen indruk. Toen sprak Dr. Ewald, voorzitter van het organisa tiecomité, die de sympathieke geste had gehad, per soonlijk, ondanks zijn overdrukke werkzaamheden, dit gedeelte van de Nederlandsche ploeg te verwelko men, naar voren. Hij heette de Hollandsche gasten hartelijk welkom en hoopte, dat zij overwinningen tijdens de spelen zouden behalen.Hij verhuegde zich er over, dat de oude vriendschap tusschen de Holland sche en Duitsche jeugd, die altijd bestaan had, her nieuwd zou worden. Aan het slot van zijn toespraak bracht excellentie Ewald een „hoch" uit op H.M. de Koningin en het Nederlandsche volk. En spontaan ging ende handen omhoog, driemaal klonk het Nederlandsche „hoera" over de perrons. Het muziekcorps zette het Wilhelmus in en ont roerd luisterden allen toe, getroffen door de ont vangst. De heer Lotsy dankte vervolgens het Duitsche or ganisatie-comité voor de hartelijke begroeting. „Wij zijn hier niet gekomen, aldus de Nederlandsche chef de mission, „om overwinningen te behalen, dat is bij zaak. Wij willen toonen, dat wij goede sportlui zijn, hetzij dat wij winnen of verliezen. Als wij daarin slagen, is onze taak volbracht. Hiermede was de ontvangst op het station beëin digd. Tusschen de in witte ldeedij opgestelde leden van den ordedienst, tusschen de rijendik wachtende toeschouwers, ging het naar den uitgang, waar auto bussen klaar stonden om het gezelschap naar het raadhuis te brengen. In stroomenden regen. In stroomenden regen stonden ook buiten duizen den en duizenden achter de afzettingen om een glimpje van de Nederlandsche athleten te ontdek ken. Alles was prachtig geregeld en in een straf tempo ging het naar het raadhuis. De plaatsvervanger van dr. Lippert, staatscommis- saris van Berlijn, heette in de grootc hal van het raadhuis, welke evenals het station Friedrichstrasse volop met vlaggen en vanen is versierd, de leden van de Nederlandsche ploeg welkom. Hij hoopte, dat onze landgenooten, nog langen tijd aan hun verblijf te Berlijn zouden denken en ter herinnering hieraan werd aan eiken deelnemer een boek overhandigd. Aan den chef de mission, Lotsy, overhandigde hij de Olympische plaquette van de stad Berlijn. „Wij zijn hier slechts met 27 man", aldus Lotsy in zijn dankwoord, „en het is slechts een klein" deel van de uit 150 athleten bestaande ploeg, waarbij nog 50 officials komen. Het is het grootste aantal, dat ooit door Nederland naar de Olympische Spelen is gezonden. Lotsy betreurde het, dat door de regle menten van het I. O. C., de Hollandsche voet ballers, die met Duitschland de sterkste amateurs ter wereld zijn, niet konden komen. „Wij hebben daarvoor een offer gebracht, aldus Lotsy, het wegblijven onzer voetballers hebben wij trachten te vergoeden door de ploeg zoo groot mo gelijk te maken. Nogmaals wees hij er op, dat de Nederlandsche ploeg niet in de eerste plaats voor een overwinning naar de Spelen was gekomen. Maar wij komen hier om alles te doen en alles te geven, opdat zij er later met voldoening op kunnen terug zien. Van het raadhuis reed-men naar Unter den Lin den, waar on2e landgenooten voor het Ehrendenk- mal uitstapten. Ook hier was voor een strenge af zetting zorg gedragen. En wederom verdrongen zich duizenden en duizenden om de kleine plechtigheid, die hier zou plaats vinden, te aanschouwen. De heer Lotsy droeg een krans van witte lelies, waaraan een rood-wit-blauw lint was bevestigd. Ver gezeld van de beide leiders der wielrenners en vijf kampers, resp. de heeren Swaab de Beer en Majoor van Scherpenhuizen, en gevolgd door de overige le den van het gezelschap, schreed de heer Lotsy door de zuilengalerij naar het monument, aan den voet waarvan de krans werd neergelegd. Enkele minuten bleven allen in eerbiedige stilte staan. De Hollandsche vlag waait in het Olym pische dorp. Berlijn, 27 Juli (Bijz. dienst A.N.P.) Na de verschil lende plechtigheden in de stad reden de autobussen met de Hollandsche athleten direct langs de Via Triumphalis en de Heerstrasse naar het Olympisch Dorp. Bij aankomst aldaar werden de athleten ont vangen door den leider, Freiher von Gilsa. Men stelde zich bij de vlaggestok van Nederland geza menlijk op. Daar heette Freilierr von Gilsa de Hollandsche athleten welkom en hij hoopte dat zij zich in het Olympische dorp zouden thuis gevoelen. De heer Lotsy dankte voor de ontvangst, waarna het team gezamenlijk met muziek voorop het dorp introk. Bij de vijf huisjes van Nederland werd halt gehouden en daar overhandigde Hauptmann Fuerstner den heer Lotsy den rood-wit-blauwen vlag, die door on zen chef de mission zelf geheschen werd. Na 't hijschen van den rood-wit-blauwen driekleur werd het Wilhelmus gespeeld en daarmede was de officieele plechtigheid, de verwelkoming van de Ne derlandsche athleten in het Olympisch dorp, ten einde. Onmiddellijk werden de Nederlandsche huisjes in bezit genomen. Na den gezamenlijken maaltijd begaf de ploeg zich naar het Hindenburg I-Iaus in het Olympisch dorp, waar eiken avond de athleten zich vermaken bij films, cabaret e.d. Men ging vroeg naar bed, om mor genochtend reeds met de training, zoowel voor de wielrenners als voor de vijf kampers te kunnen aan vangen. Alle athleten hebben reeds hun deelnemers insigne ontvangen alsmede een speciale plaquette, welke door het Duitsche organisatiecomité aan alle actieven wordt verstrekt. De Olympische fakkel te Belgrado. De looper met den Olympischen fakkel is gister ochtend te negen uur te Belgrado aangekomen. Hem viel een enthousiaste ontvangst ten deel. In de hoofdstraten hadden zich duizenden opgesteld om de fakkel te zien binnenkomen. Op het reusachtige Te- raija-plein was een groot Olympisch altaar opgericht. Daar nam de eerste burgemeester Llitsch den fakkel in ontvangst, om daarmee onder grooten bijval het Olympische vuur op het altaar te ontsteken. De bur gemeester hield daarop een toespraak, waarin hij zeide, dat de Olympische gedachte indentiek was met de idee der internationale verbroedering. Hij wensch- te de Olympische Spelen te Berlijn in naam van de stad Belgrado een volledig succes toe. 250.000 PESETA'S VOOR DE SPAANSCHE ZIEKENHUIZEN HET BEROEMDE KLOOSTER VAN MONTSERRAT GECONFISKEERD. HOE IN DE ST. ANNAKERK WERD HUISGEHOUDEN. Benedenstad ligt vol lijken. Madrid De bank van Spanje heeft 250.000 peseta's gegeven ten behoeve van de ziekenhui zen. Het D.N.B. seint uit Londen: Een bijzondere correspondent van Reuter, die zoo juist uit Barcelona naar de Fransche grens is teruggekeerd, deelt mede, dat in de benedenstad een groote reeks winkels is ge plunderd en in brand gestoken. De lijken van vrouwen, mannen, paarden en muilezels liggen in de straten en het afval hoopt zich steeds meer op, hetgeen een wal gelijken stank verspreidt. De drogisten en apothekers hebben steeds hun winkels opengehouden, doch hun voorra den verband raken nu uitgeput. Bijna alle kloosters en kerken van de stad zijn in asch gelegd. Men heeft gezien, hoe anarchisten, die de Sint Anna-kerk in brand staken, op 't altaar dan sen uitvoerden, en het kruisbeeld verbrijzelden. Een groep opstandige officieren, die in een klooster hun toevlucht had gezocht, werd, na heftigen tegen stand te hebben geboden, tenslotte tot overgave ge dwongen. Alle officieren werden ter plaatse ver moord. Eén van hen werden zelfs de armen en bee- nen afgesneden. Hot klooster staken de bandieten hierop in brand. De stroommasten van de tram zijn tijdens de schiet partijen afgebroken, zoodat de geleidingen overal de straten versperren. Den correspondent waren op straat verder auto's opgevallen, die door de autoriteiten geconfiskeerd wa ren en waarin met revolvers gewapende meisjes pa trouilleerden. De Catalaansche regeering heeft bezit genomen van het wereldberoemde klooster van Montserrat, teneinde het te veranderen in een sanatorium voor tuberculozen. Parijs: De „Liberté" publiceert een mededeeling van het te Barcelona verschijnende blad „Solidariad Obrera", volgens welke reeds vijftig uit Frankrijk af komstige vliegtuigen te Barcelona zijn aangekomen en twintig andere in Madrid. Een persagentschap meent te weten, dat het hier de eerste levering betreft van een aankoop van in totaal driehonderd vliegmachines. Hetzelfde blad publiceert uit Lissabon afkomstige berichten, volgens welke in Badajoz beschonken ke rels in de woningen van groot-grondbezitters zijn binnengedrongen en daar vrouwen en meisjes mishan deld hebben. Uit Lugo verluidt, dat het gepeupel daar een ware jacht op priesters maakt. Aan den ingang van een ka zerne is door communisten het hoofd van een ouden priester opgehangen. In Tury, waar de regeeringstroepen Zondag tot den terugtocht gedwongen werden, heeft de roode militie kinderen in haar voorste gelederen geplaatst, om aldus den opmarsch van de nationalisten te ver hinderen. Reeds in totaal 19000 slachtoffers. Madrid, 27 Juli (Un. Press)Generaal Villegas is heden alhier gearresteerd. Van regeeringszijde wordt beweerd, dat hij de eigenlijke aanstoker is ge weest van den opstand in Madrid. Hij was evenwel tot het laatste oogenblik er in geslaagd, zijn plannen geheim te houden. Een groot aantal buitenlanders verliet vandaag per trein de hoofdstad in de richting van Valencia. Dit bewijst wel, dat het gevaar voor een aanval op Ma drid nog geenszins is geweken. Volgens betrouwbare schattingen heeft de burger oorlog tot dusver reeds negentien-duizend slachtoffers geëischt, waarvan alleen reeds drie-duizend in Bar celona en duizend in Madrid. DR. EUYVE HEEFT OPGEGEVEN TEGEN BOGOLJUBOV. Zandvoort, 27 Juli. Na den afgebroken stand van gisteravond zijn in de partij Bogol- jubovEuwe nog vijf zetten gedaan. Daarna gaf onze landgenoot op. De afgebroken partij Landau—Gruenfeld werd zonder verder te spelen remise gegeven. De stand van het tour nooi is dus: 1. Fine 5V2 p.; 2 en 3 Keres en Bogoljubov, ieder iVz p.; 4, 5 en 6 Euwe, Tartakower en Maroczy, ieder 4 p.; 7. Spielmann 3V2 punt, 8 en 9 van Doesburgb en Gruenfeld, ieder 3 p.; 10 en 11 Landau en Becker, ieder 2V2 p., 12 Prins 1 p. De baconfabrikanten blijken te hebben afgesproken, f 0.60 per 100 kg, dat is 20 25 pCt., op den prijs te leggen als scha devergoeding. Naar het Algem. Hdbld. verneemt, hebben de par ticuliere baconfabrikanten met elkander afgespro ken, bij inschrijving voor het bereiden van bacon voor rekening van de Veehouderijcentr&le, een be drag van zestig centen per 100 kg geslacht gewicht op den prijs te leggen en de opbrengst daarvan te ver- deelen over de collega's, die bij de aanbesteding we gens te hoogen inschrijvingsprijs niets toegewezen krijgen. Zonder deze afspraak zou de inschrijvings prijs dus zestig centen lager kunnen zijn. De Veehouderij centrale laat circa 11.000 varkens per week tot bacon verwerken, waarvan naar schat ting ongeveer 8000 bij de particuliere en 3000 bij de coöperatieve fabrieken. Een bedrag van 60 centen per 100 kilo geslacht gewicht komt overeen met circa 40 centen per varken, zoodat de Veehouderij centrale als gevolg van deze afspraak indien zij niet door de regeering krachteloos zou worden gemaakt ruim f3000 per week of ruim anderhalve ton per jaar te véél zou moeten betalen. We herinneren er aan, dat eenige kleine fabrieken, o.a. de dochteronderneming te Uithoorn van het Van Zwanenberg-concern, reeds vorige week al haar per soneel ontslag heeft aangezegd, óók de arbeiders, die andere werkzaamheden verrichten (verreweg het meerendeel), dan het bereiden van bacon. Tevens meenen wij te weten, dat deze hernieuwde poging, om aan de gevolgen der opheffing van het lucratieve bacon-contract en van de drie maanden geduurd hebbende collectieve, dus schijn-aanbesteding te ontkomen, is gedaan zonder medeweten van minister Deckers. DOOR EEN NEERSTORTENDE MAST OP DEN ZEEDIJK GETROF FEN. Gisteravond om half negen heeft te Medem blik een ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. Het 13-jarige meisje M. van Doorn speelde nabij de op den Zeedijk staan de mast, waaraan indertijd tijdens de Zuider zeewerken de stormbal werd bevestigd. Plot seling brak de mast af, die aan den voet ge heel vermolmd bleek te zijn, en trof het meisje op het hoofd. Een ijlings ontboden ge neesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijkje is naar de ouderlijke woning ver voerd. Nederlandsche vluchtelingen uit Spanje. De K.N.S.M. zendt schepen in overlea met de reaeerina Amsterdam Naar wij vernemen heeft de regeering maatregelen genomen tot bescherming respec. vervoer van vluchtelingen uit Spanje. Zij heeft n.1. in overleg met de Koninklijke Ned. Stoomboot Maats, de „Agamomnon" naar Barcelona gezonden, waar consul Daubanton aan het ministerie van buitenlandsche zaken om hulp heeft gevraagd. De ..Agamemnon" zal zich, wanneer zij te Barcelona vluchtelingen aan boord heeft genomen, naar Marseille begeven Voorts heeft de Nederlandsche connsul te Mala ga de regeering om hulp gevraagd als gevolg waarvan de „Tiberius" van de K.N.S.M. aan gewezen is een aantal personen van Malaga naar Lissabon te vervoeren. De „Perseus". welke in de Noord-Spaansche havens moest lossen en waaromtrent de reederij geen berichten had ontvangen, is volgens van den gezagvoerder ontvangen bericht in verband met de moeilijkheden in verschillende havens* zonder gelost te hebben te Oporto aangekomen. Verwachting: zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of be trokken, aanvankelijk weinig of geen, later toe nemende kans op regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: geleidelijk wat warmer weer. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 765. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 17 gr. C. is 62 gr. F. TERLEP's LIKDOORNTINCTUUR, VERHOOGT UW LEVENSLUST BIJ T UUR! Prijs per flacon f0.35 Alleen in: TERLEP's DROGISTERIJ. Apothekers-Assistenten, HOOGZIJDE 103 - SCHAGEN*

Schager Courant | 1936 | | pagina 5