Groot offensief D.E. IN DE PIJP Het schaaktournooi te der regeeringstroepen Zandvoort. De moord te Grootegast KIJKEI1 is K00PEn>ij CLOECK 12 PAGINA'S. SPANJE De strijd om Saragossa GENIET VAN UW VACANTIE MET DOUWE EGBERTS Hevige storm in Amerika Duitsche activiteit in Dantzig Aanslag op trein met vluchtelingen Woensdag 29 Juli 1936. Postrekening No. 23330 SCIACEl 79ste Jaargang. No. 10029 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co.,-Schagen Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Via de radiozender in Madrid, heeft de regeering gisteren aangekondigd, dat haar troepen thans een offensief van grooten omvang hebben ingezet, ten einde geheel met de opstandelingen af te rekenen. Deze stoot is gericht op de stad Saragossa, het be langrijkste steunpunt van de rebellen, waar niet minder dan tien van de beste regimenten der op standelingen zijn ingekwartierd. Deze rebellentroepen bezetten daar een strategisch zeer gunstige stelling en zijn bovendien uitstekend gewapend. Saragossa is ook het eenige garnizoen in Spanje, dat met tanks is uitgerust. Reeds sedert de tweede helft van de vorige week hebben zich afdee- lingen regeeringstroepen uit Barcelona naar dit punt begeven en de laatste dagen zijn ook troepen uit Madrid derwaarts vertrokken. Het ziet er dan ook naar uit alsof de strijd om Saragossa een beslissende zal zijn voor de toekomst van Spanje. De regeering baas in de lucht. Het verloop van de operaties wijst er op dat de Vliegeniers in het algemeen de regeering getrouw zijn gebleven. Althans meer en meer blijkt, dat de opstandelingen bij hun militaire operaties zeer veel hinder ondervinden van de tientallen regeeringsvlieg- tuigen, welke steeds boven hun linies cirkelen en door mitrailleur vuur en bommen nog wat schade schijnen aan te richten. Ook voor verlcenningsdoeleinden bewijzen de vlieg tuigen de regeering onschatbare diensten. Munitiedepot der rebellen opgeblazen. Zoo meldt men uit Madrid, dat een compagnie Guax'dia de Asalto, onder aanvoering van kapitein Puig er in geslaagd is gisteren een munitiedepot der rebellen aan het front van Guadarrama in de lucht te doen vliegen. De luchtstrijdkrachten der regeering hadden het depot opgespoord, waarop Puig zijn compagnie in vier patrouilles indeelde, die den berg, waarop het lag, beklommen en er in slaagden het in de lucht te laten vliegen, ondanks het voortdurende vuren der rebellen. Twee leden der compagnie werden gedood, elf gewond. De bedreiging van San Sebastiaan weg genomen. Het ministerie van binnenlandsche zaken publi ceert bijzonderheden omtrent de overgave der rebel len in de kazernes van Loyola te San Sebastian. Om tien minuten voor half twee, nadat de kazerne van Loyola, die een haard van opstand in Qui- puzcoa vormde, was omsingeld, gaven de rebellen zich over. De leiders en officieren werden naar een provinciale deputatie gebracht. De soldaten sloten zich aan bij de leden der regeeringsgetrouwe militie. Er werd veel oorlogsmateriaal gevonden. De bevol king van San Sebastian is geestdriftig. Madrid bedreigd? Telegrammen uit Burgos, het hoofdkwartier van generaal Mola maken melding van eenige overwin ningen op de regeeringstroepen bevochten. Ook al weer volgens berichten uit hetzelfde kamp, is het dichtst bij de hoofdstad gelegen steunpdbt der nati onalisten het plaatsje San Rafael aan den straatweg van Segovia naar Madrid, en generaal Mola zelf heeft gisteren verklaard, dat de inneming van Ma drid nog slechts een kwestie van tijd was. Rust te Madrid. Overigens schijnt in Madrid de rust weer te kee- ren. In de binnenstad heerscht een druk verkeer. De trams en de ondergrondsche spoorweg zijn op nor male wijze in bedrijf. De koffiehuizen worden druk bezocht en ook de bioscooptheaters zijn open. Het autoverkeer voor particulieren is gestaakt, daar de auto's voor patrouille en transportdiensten gerequireerd zijn. Zee druk is het op straat door de ziekenauto's, die van den ochtend tot den avond van het gevechtstex'rein naar de ziekenhuizen en hos pitalen van Madrid rijden. In het bureau, dat het diplomatieke corps te Madrid heeft ingericht, wor den maatregelen genomen om zoo veel mogelijk bui tenlanders met een extra-trein, welke waarschijnlijk pas Vrijdag zal kunnen vertrekken, naar veiliger oor den over te brengen. Het rebellenoffensief in het zuiden dood- geloopen. Het met veel kracht door Generaal Franco in het Zuiden ingezette offensief is blijkbaar doodgeloopen. De generaal schijnt^ftxoeite te ondex-vinden met de aanvoer van troepen uit Marokko, daar de Spaan- sche vloot, die regeeringsgetrouw is gebleven, zeer waakzaam is en de Straat van Gibraltar streng be waakt. Gisterochtend werden te Gibraltar schoten gehoord uit de richting van La Linea. Een kapitein van de opstandelingen vertelde, dat zestig communisten door Marokkaansche troepen werden gefusileerd. Zij wa: ren na een hevig gevecht, dat Maandag bij San Ro- que plaats vond, gevlucht en door de opstandelingexi gevangen genomen. In Marokko. Een Fransch advocaat-, 'die 'te Tanger woont, Is gisteren uit Algeciras aangekomen. Hij verklaarde dat daar vele dooden en gewonden in de straten lig gen; de autoriteiten kunnen geen chauffeurs vinden voor het besturen van de ambulance-auto's. Het Britsche schip Gibel Dersa deelde mede, dat gisterochtend na vertrek uit Tanger bommen in de nabijheid van het schip ontploften. Op dexi tocht door de Straat van Gibraltar passeerde het schip twee duikboolen van de regeering. 13 dooden bij het bombardement van Melilla. Naar vernomen wordt, zijn Zondag bij het bombar- dement van Melilla 60 granaten op de stad neerge komen, waarbij 13 personen gedood en vele gewond werden. De vertegenwoordiger van Frankrijk te Me lilla heeft verzocht eexi oox-logsschip te zenden voor het repati'ieei'en der vreemdelingen. Ook Logrono, Ceuta en Melilla gebom bardeerd. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat Logrono door de regeei'ingsvlieg- tuigen werd gebombardeerd, terwijl Ceuta en Melilla door oox'logsschepen onder vuur werden genomen. Gebrek aan vliegtuigen bij de rebellen. Volgens oogenschijnlijlc betrouwbare bei'ichten uit Lissabon wordt in de kringen der rebellenleidex's het gebrek aan vliegtuigen zeer sterk gevoeld. De luchtmacht is het oog van de generale staf van een modern leger en in dien zin is het opstan- delingenleger stekeblind.' Men brengt de wensch tot het bezitten van vlieg tuigen door de opstandelingen in verband met het vasthouden te Bordeaux van vier Fokker vliegtuigen welke op het vliegveld aldaar zijn geland en uit Engeland op weg waren naar Lissabon. Een vertegenwoordiger der ,British Airways" heeft het gerucht echter tegengesproken, als zouden de vier vliegtuigen dezer maatschappij bestemd zijn voor de Spaansche rebellen. Hij gaf toe dat de machines te koop waren, doch hun definitieve be stemming zou waarschijnlijk Lissabon zijn, waar zij voor het vervoer van dagbladen zouden worden gebruikt. Het Fransche vakverbond zal het Spaan sche Volksfront steunen. In een oproep van het machtige Fransche vakver bond, de C.G.T., wordt opgewekt om de Spaansche arbeidersklasse in haar strijd voor beschaving te steunen. Uittocht der vreemdelingen houdt aan. Van officieele Engelsche zijde werd gisteren me degedeeld, dat onder dè 319 mannen en 166 vrou wen en kinderen, die in den loop van de laatste dagen in Bai*celona en andere Catalaansche havens aan boord van de Britsche "schepen zijn genomen, 18 nationaliteiten vertègenwoordigd zijn. De Fransche torpedobootjager Albatros heeft nog 60 Franschen aan boord genomen uit Valencia, ter wijl de Amerikaansche kanonneexboot Cayuga op de reede van Saint Jean Luz is aangekomen met den Amerikaanschen gezant uit San Sebastian aan boord met zijn echtgenoote. Vandaag zullen nog dx-ie vliegtuigen uit Parijs naar Madrid vertrekken om vandaar vrouwen en kinderen naar Frankrijk terug te brengen. ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI en BAAI-TABAK De staten JPennsulvanie en West- Viginia geteisterd. New York 28 Juli A.N.PEen hevige storm heeft groote schade aangericht in het Zuid-Westelijk deel van Pennstilvanie en in het Noorden van West Yirginia. Tal van ge houwen werden vernield. De telefoonverbin dingen zijn verbroken. Bij het noodweer zijn twee versonen om het leven gekomen en meer dan zestig ge wond. En een nieuwe hittetgolf In een deel van Ohio heeft een nieuwe hittegolf tal van menschenlevens geeischt. Duizenden menschen zijn bezig met het blus- schen van een boschbrand in de buurt van Montana. Drie versonen zijn in de vlammen om het leven gekomen. LETLANDSCH DORP DOOR BRAND VERWOEST Riga. Een hevige brand heeft het dorp Borovaja verwoest. Acht brandweerlieden wer den ernstig gewond. Honderden families zijn dakloos geraakt. De aangerichte schade is aan zienlijk. HITTEGOLF IN OOST SIBERIE •Moskou Een nieuwe hittegolf teistert de streken van Oost-Siberië. De scheepvaart op de Wolga ligt ten gevolge van den lagen waterstand zoo goed als stil. Door de droogte is hier en daar groote schade aangericht. SCHAKEN. EUWE WINT VAN PRINS. FINE NOG STEEDS AAN DEN KOP. HIJ STAAT 1% PUNT BOVEN EUWE Zandvoort, 28 Juli. De uitslagen van de he den in de 8ste ronde van het internationale schaak- tournooi te Zandvoort gespeelde partijen luidden: Euwe wint van Prins; Fine wint van Lan- dau; Keres wint van Doesburgh; Grnenfeld wint van Bogoljubov; Tartakawer remise met Maroczy; BeckerSpielmann afgebro ken. De stand is thans: Fine 6% p.; Keres 5Y2 P- Euwe 5 p.; Bogoljubov, Maroczy en Tartako- wer ieder 4Vfe p.; Gruenfeld 4 p.; Spielmann 3V2 P- en 1 afgebr. partij; Van Doesburgh 3 p. Becker V/2 p. en 1 afgebr. partij; Landau 2lA p.; Prins 1 p. De achtste ronde bracht Gruenfeld en Bogoljubov tegenover elkaar. Na zijn gelukkige overwinning op Euwe had men verwacht, dat hij er alles op zou zetten, om op Fine uit te loopen, om dan in de volgende ronde, waarin hij tegen Fine uitkomt, door een verdere zege dezen voorbij te streven. Inderdaad zag het er aanvankelijk naar uit, dat hij den securen Gruenfeld zou slaan, doch in tijd nood deed hij een paar zwakke zetten, en stond Gruenfeld bij het afbreken der partij op winst. 's Avonds werd de partij voortgezet, waarbij Gruenfeld door uitstekend eindspel Bogoljubov tot opgave wist te dwingen. Het eerst was de partij KeresVan Doesburg be slist. De Hollander verloor, doordat hij zich ditmaal nietd en taaien tegenstander d. vorige ronden toonde De leider Fine han ".haafde zich op de eerste plaats door een uitstekende overwinning op Landau. Becker en Spielmann vochten om een beter klassement. Spielmann kwam tenslotte met een pion meer in een dame-eindspel, waaxïn hij de beste kansen had. Euwe, die zijn ongelukkige nederlaag van Maan dag kalm opnam, maakte korte metten met den hek kensluiter Prins. Hij offerde in een vroegtijdig sta dium twee pionnen voor een aanval. Prins vermocht in een moeilijke stelling de juiste verdediging niet te vinden en verloor snel. De twee veteranen Tartakower en Maroczy be- kampten elkaar in een Hollandsche opening. Aanvan kelijk had de Poolsche meester het betere spel. Hij kwam echter door subliem spel in het vex'dere ver loop der partij minder goed te staan. Na den 30sten zet werd tot remise besloten. Beide verdachten leggen een volle dige bekentenis af. Gisternacht werden in totaal zes personen ge arresteerd, verdacht van den moord op den heer Zetsma te Grootegast, o.a. 5 gebroeders Wiersma Twee der gebroeders Wiersma zijn als daders van den moord herkend door middel van vin gerafdrukken. Beiden zijn geen onbekenden voor de politie. Zij zijn afkomstig uit Drachtster Com pagnie en wonen momenteel in de Hortensialaan te Groningen. Zij bekennen. Nader uit Groningen Bij het gisteravond afgenomen verhoor inzake den moord op de 72- jarige heer F. Zetsma te Grootegast. hebben beide verdachten, de 26-jarige R. Wiertsma en zijn broer de 24-jarige D. Wiertsma een volledige be kentenis afgelegd. Weermacht onder Duitsche leiding Een correspondent van de N.R.Crt. meldt: Het verschijnen van steeds meer officieren van de Rijks weer in Dantzig heeft den geruch ten, dat binnenkort met het binnenrukken van Rijksweerafdeelingen uit Oost-Pruisen rekening moet worden gehouden, nieuw voedsel gegeven. Deze officieren gisteren alleen zijn er hon derd aangekomen hebben voor een deel als raadgevers deelgenomen aan de manoeuvres van de S. A. van Dantzig, welke dezer dagen in alle stilte aan de Oost-Pruisische grens zi.in gehouden. De resultaten zoowel van mobilisatie, als van manoeuvre gaven aanleiding tot een scherpe kritiek van den kant der officieren, zoodat besloten werd de S. A. te reorganiseeren en haar tot een zuiver militaire organisatie te maken naar het model van de rijks weer. Offi cieren. die van Oost-Pruizen naar Dantzig worden gedetacheerd, zijn met dit reorganisatie- werk belast. Het zou in de bedoeling liggen aanvankelijk twee regimenten infanterie, drie bataljons veld artillerie en twee luchteskaders van lichte ver kenners te vormen. Ht commando over deze formaties zal bij het garnizoen van Malnborg in Oost-Fruizen berusten. Twee belangrijke arrestaties in Dantzig. De corr. van de N.R. Crt. te Warschau tele foneerde gisteravond nog: De Senaat van Dantzig beeft twee arrestaties laten verrichten, die algemeen opzien hebben gewekt. De gewezen afgevaardigde van den Volksdag en leider van de Duitsch-nationale partij, Gamm, die reeds eerder in hechtenis werd ge nomen doch weer in vrijheid werd gesteld, is thans opnieuw aangehouden Verder de gewezen commissaris van politie Schall, eveneens lid van de Duitsch-nationale partij. Terwijl deze met een snelheid van 110 kilometer vasseerde. Toulouse Bij het passeeren van den sneltrein van Port Bou aan de Spaansche grens naar Pa rijs heeft een aanslag op cle spoorlijn plaats ge had. Met deze trein werd een groot aantal vluch telingen uit Spanje vervoerd. Op het moment dat de trein met een snelheid van 110 kilometer ter hoogte van het dorpje Lalande passeerde, werd een groot lawaai gehoord en werden vonken op gemerkt. De trein ver volgde echter zijn tocht zonder ongelukken. Op den spoordijk werden stukken ijzer gevonden. De justitie heeft een on derzoek gelast naar de daders en de beweegre denen voor dezen misdaad. NAAR HET EINDE DER ZEELIEDENSTAKING IN BELGIE? Beëindiging door middel van loonsverhoo- ging. Brussel, 28 Juli (A.N.P.)Op uitnoodiging van het ministerie voor transportwezen is tusschen ver tegenwoordigers van den Bond van Reedcrs en die der Vakvereenigingen der Zeelieden een overeen komst tot stand gekomen, teneinde te geraken tot een beëindiging der staking door middel van loonsverhoo- ging. De vexdegenwoordigei's der vakvereenigingen zullen de voorstellen aan hun leden voorleggen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1