Het schaiktouriooi te Van het Olympisch terrein. Incidenten te Weenen Zandvoort De krachten schijnen in evenwicht De openingsdag nadert Nazi's demonstreeren voor Hitier Donderdag 30 Juli 1930. Postrekening No. 23330 SGHAGER 79ste Jaargang. No. 10030 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. PRIESTERS AAN DE ZIJDE DER REBELLEN. De fronten loopen vast! Ziedaar in enkele woorden de toestand geschetst zooals zich die in Spanje schijnt te ontwikkelen. Juist als een week geleden hebben de rebellen on geveer twee derde deel van het Schiereiland in han den, terwijl de regeering de macht uitoefent in het resteerende stuk, waarin echter de belangrijke ste den Madrid, Barcelona en San Sebastian zijn gele gen. Feitelijk wordt overal in Spanje gevochten. Het is een gigantische burgeroorlog, waarin de socialisti sche en uiterst linksche elementen kampen tegen de militairen en de kerk. De katholieke kerk heeft groote belangen bij een overwinning van de opstandelingen en de priesters trekken dan ook het land door, teneinde de wapenen der rebellen te zegenen, hen moed in te spreken en de bevolking tot hulp aan de rechtschen op te wek ken. Zelfs kon hier en daar worden geconstateerd, dat geestelijken de fascistischen groet brachten. De bewering der opstandelingen, dat Madrid ge heel zou zijn ingesloten, blijkt onjuist. Wel wordt van alle zijden groote druk op de stad uitgeoefend, maar contact met de buitenwereld is over Valencia nog mogelijk en dit is voor de regeering natuurlijk van groot belang, omdat hierdoor de proviandéering, zij het gebrekkig, nog mogelijk blijft. Overigens is in de positie der strijdenden weinig verandering gekomen. De door beide partijen ontke tende offensieven schijnen te zijn vastgeloopen op de verbitterde tegenstand der tegenpartij en het ziet er niet naar uit, dat spoedig een zoo éclatant succes door een der tegenstanders zal worden behaald, dat een einde aan de gruwelijken strijd komt. Verontrustend is dat deze nationale strijd een in ternationaal karakter dreigt aan te nemen. Alom gaan de linker en rechter groepen in andere landen hulpacties inzetten en hoewel dit in staten, waar het gezag stevig is gegrondvest, nog niet direct tot ge varen behoeft te leiden, bestaat er toch in verschil lende landen reeds zooveel verbittering tusschen de extremistische groepen, dat er weinig voor noodig is om ook daar onlusten te veroorzaken. Het belangrijkste nieuws is wel dat generaal Fran co Marokko heeft verlaten en te Sevilla is aangeko men, om daar definitief zijn hoofdkwartier te ves tigen. Voor zijn vertrek uit Tanger had de generaal zich nog jegens een correspondent vali Reuter optimis tisch uitgelaten. Hij beschikte over genoeg financiën, doch het ge vaar, dat hem bedreigde was gelegen in de hulp, die de Spaansche regeering uit Moskou en Parijs ont ving. Vliegtuig in strijd met duikbooten. De zender te Sevilla wist ook te berichten, dat een vliegtuig der opstandelingen ernstige schade had Engeland gaat weer twee slagschepen bouwen Londen De eerste lord van de Admiraliteit heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat besloten is opdracht te geven voor den bouw van twee nieuwe slagschepen. De bouw dezer schepen, welke in overeenstem ming is met het program voor 1936, is gegund aan Vickers Armstrong te Walker on Tyne en aan Cammel Laird te Birkenhead. Sir Samuel Hoare deelde mede, dat het in de bedoeling ligt deze schepen op stapel te zetten, zoodra het vlootverdrag van Washington zulks zal veroorloven, n.1. begin Januari 1937 Ook Amerika houwt twee nieuwe kruisers. Washinton Admiraal Standley de minis ter van marine ad interim, heeft tegenover de pers verklaard dat niet de geringste twijfel aan bestaat, dat de Vereenigde Staten het volgend jaar een begin zullen maken met den bouw van twee kruisers. Waarschijnlijk zullen de contrac ten voor den bouw dezer schepen in den herfst geplaatst worden. toegebracht aan een duikboot der regeering Dit komt overeen met berichten uit Gibraltar. Honderden ba ders waren daar getuige van een spannend gevecht tusschen een watervlegtuig en twee duikbooten. Het vliegtuig wierp bommen, die voor en achter de boo ten terechtkwamen, die op haar beurt antwoordden met luchtafweergeschut. Een van de duikbooten scheen ernstig beschadigd te zijn, de andere kon zich snel in de richting van Estepona begeven. Er zijn ook telegrammen, die willen weten dat de duikboot gezonken is. Een nader bericht uit Gibraltar meldt, dat de on derzeeër C 3, waarvan gemeld was, dat hij door een rebellenvliegtuig gebombardeerd en vernield was, weer boven water is gekomen. De duikboot heeft visschersschepen aangehouden en levensmiddelen gerequireerd. Opnieuw ongeregeldheden in Barcelona verwacht. De Fransche consul te Barcelona, die tweemaal daags via den radiozender van Barcelona tot de in Spanje verblijf houdende Franschen het woord richt, heeft zijn landgenooten thans de dringende op dracht gegeven Catalonië te verlaten. Hij heeft hun bevolen zich voor vertrek gereed te maken. Zij die aan zijn dringend verzoek geen gevolg geven, doen zulks op eigen risico. Dezen maatregel acht men een aanwijzing, dat in Catalonië nieuwe ongeregeldhe den worden verwacht. Madrid tooh omsingeld? Volgens de laatste berichten uit het hoofdkwartier van generaal Mola zou Madrid thans omsingeld zijn. Alle verbindingen van de hoofdstad met de plaatsen welke in handend er regeering zijn, zouden zijn ver broken. Bevestiging hieromtrent is nog niet verkre gen. 400 vagebonden vragen voor de regeering te strijden. Uit Madrid seint men, dat 400 landloopers en va gebonden die in de gevangenis van Madrid opge sloten zijn, de regeering hebben verzocht in vrijheid te worden gesteld om in de eerste rijen voor de de mocratische republiek te strijden. Naar vernomen wordt, loopen zelfs kinderen van 10 tot 12 jaar van hun ouders weg om deel te ne men aan de gevechten in het Guadarama-gebergte. Goed spel der Nederlandei's Fan tastische prestatie van Fine in tijd nood. *-r Onder goede belangstelling werd gister de 9 de ronde gespeeld De Nederlanders waren bij zonder goed op dreef. Landau speelde een sterke partij tegen Becker. Na eenig laveeren wist de Nederlandsche kampioen Becker in een ondek- bare matstelling te krijgen. Ook Prins toonde zich gister van zijn beste zijde in een Golle-ope- ning wist hij een sterke aanvalsstelling te ver krijgen. Door fraai combinatie spel dwong hij winst van de kwaliteit af. Helaas verzuimde bij de juiste afwikkeling en bij bet afbreken was de winst problematiek Ook van Doesburgh weerde zich goed tegen Euwe en had zelfs geruimen tijd een behoorlijke spel. Euwe moest zich zeer inspannen om iets te bereiken. Tenslotte won hij kort voor het af breken een pion. Daarna ontstond een toren eindspel dat Euwe wel zal winnen. De interessantste en belangrijkste partij van den dag was die tusschen Fine en Bogoljubow, die zeer gevaarlijk speler is. - Alle hoop is gevestigd om Fine zijn eerste verlies- punt te bezorgen, waardoor de spanning zijn hoogte punt zou bereiken. Het zag er inderdaad dreigend voor Fine uit, vooral toen deze in hevigen tijdnood (12 zetten in 5 minuten) geraakte. Fine toonde zich hier een groote virtuoos. Niet al leen, dat hij zijn zetten in een razend tempo uitvoer- AANKOMST DER NEDERLAND SCHE ATHLETEN. HARTELIJ KE ONTVANGST TE BERLIJN. BERLIJN, 29 Juli (bijz. dienst A.N.P.): Nog enkele dagen slechts en de openingsplechtig heid zal een aanvang nemen. Dagelijks komen athleten van alle oorden der wereld naar Berlijn en op de stations van de rijkshoofdstad is het een ko men en gaan van officials, ordediensten, actieven en belangstellenden. Letterlijk elk uur van den dag ko men er weer nieuwe groepen bij en de bevolkingsaan was in het Olympische Dorp en in het Frauenheim is onrustbarend. De stad Berlijn zelf krijgt, naar mate 1 Augustus nadert, een steeds meer feestelijk gewaad. Zoo reden wij vandaag van het Olympisch Stadion over de via Trimphalis naar Unter den Linden, het hart van de stad en deze kilometer lange boulevard was volkomen in vlag en tooi gebracht, terwijl alle zijstraten ver sierd waren met vaandels, vlaggen, bloemen en planten. Geheel Berlijn leeft mee met deze spelen en overal waar men komt bemerkt men dat alles en alles er op ingesteld is, dat deze elfde Olympische Spelen op groot sche wijze zullen moeten slagen. Is de training op de verschillende terreinen van het Olympisch Dorp, op het wielerstadion, in het zwemstadion, kortom op alle sportvelden reeds in vollen gang, in het reusachtige Olympische Stadion komen de actieven niet. Daar ligt de roode athletiek- baan verlaten, het voetbalveld met de prachtige gras zoden onbeheerd. Maar niettemin wordt er rusteloos gewerkt. Elk uur van den dag, ja zelfs tot zeer laat in den avond, wordt hier gerepeteerd, om daar straks bij opening en bij de eigenlijke wedstrijden alles zoo vlot mogelijk te doen vcrloopen. Des avonds bran den de schijnwerpers, de muziek speelt, de repetities zijn dan weer in vollen gang voor het feestspel. Hier en daar wordt nog gehamerd om de laatste hand te leggen aan de technische voorbereidingen, doch men kan, twee dagen voor de openingsplechtigheid zeg gen, dat alles practisch volmaakt in orde is. En wan neer dan zoo tegen middernacht de laatste organisa toren, werklieden, deelnemers aan het feestspel, het stadion verlaten hebben, ligt het rusachtige forum in alle stilte te wachten op de komende gebeurte nissen. De aankomst der Nederlandsche athleten te Berlijn. Berlijn, 29 Juli (Bijz. dienst ANP). Gistermiddag zijn de Nederlandsche athleten, die ons land bij de Olympische Spelen zullen vertegenwoordigen, te Ber lijn gearriveerd. Van Nederlandsche zijde bestond begrijpelijkerwij ze groote belangstelling voor deze aankomst. Toen te ruim half vijf de trein binnenkwam ging er een luid hoera op van de Nederlandsche athleten, die uit de coupé-ramen de aanwezige Hollanders her kenden en vol blijdschap hun intocht in de Olympia- stad deden. Op het door manschappen van de Bahn- schutz vrijgehouden gedeelte van het perron werd het een hartelijke begroeting. De meisjes van den ordedienst verwelkomden in het bijzonder de Neder landsche dames athleten, dien zij allen de hand drukten en aan wie zij zich voorstelden. In totaal arriveerden 21 actieve deelnemers onder leiding van den heer A J. G. Strengholt, voorzitter der HET REUSACHTIGE FORUM LIGT IN ALLE STILTE TE WACHTEN OP DE KOMENDE GEBEURTENISSEN. - Rudolf Ismayr is door den Rijks-sportleider aange wezen om straks, bij de opening der spelen, de Olympische eed nit te spreken. K.N.A.U. en chef de mission der Ned. athleten. Ook voor het station toonde het publiek groote be langstelling en voorafgegaan en gevolgd door een motorpatrouille van de rijksweer en twee motoren met zijspan van de schupo ging het Unter den Lin den voorbij, onder den Brandenburger Tor in de rich ting van den Kaiserdamm en vervolgens verder, op eenigen afstand voorbij het Olympische stadion, waar de eerste autobus in welke de dames athleten hadden plaats genomen, rechtsaf sloeg naar het Frauenheim, terwijl de manlijke athleten doorgingen naar het Olympische dorp. Aan de keurige blauwe jasjes met de opgestikte gouden leeuw en tevens aan de formatie, waarin de stoet reed, herkenden de Berlijners al heel gemak kelijk in de voorbijrij denden een nieuwe groep deel nemende gasten aan de Olympische Spelen en bijna langs den geheelen weg werden de Hollanders dan ook gegroet. De manlijke athleten arriveerden te ruim half zes bij het Olympisch Dorp, waar zij onder leiding van den heer Lotsy naar hun kwartieren werden ge bracht. Een der vriendelijke huisjes aan den bosch- rand is hun toegewezen, naar de stad die het ge bouw schonk Kaiserlautern genaamd. Onze jongens waren opgetogen over de prettige, frissche kamers, de comfortabele inrichting en de prachtige omgeving van hun tijdelijk verblijf, waar de, ook zijn stelling wist hij nog te verbeteren en be kroonde zijn werk door op den 36sten zet (tijdcon- trole) zijn pion terug te winnen. De spanning steeg opnieuw, toen in de avondzitting Bogoljubov in een pionneneindspel eenige kansen kreeg. Alleen Fine was overtuigd van remise. Weer in tijdnood zijnde, bleek het dat hij alles berekend had. Hij speelde a tempo een aantal zetten en Bogoljubov moest de partij remise geven. Een schitterende prestatie. Maroczy deed goed werk door Keres te verslaan en zoo van de tweede plaats te verdrijven. De uitslagen. De uitslagen van de 9de ronde luiden: Landau wint van Becker; Spielmann remise met Tartakower; Bogoljubov remise met Fine; Maroczy wint van Keres; Van Doesburgh—Euwe afgebroken in een voor Euwe gunstige stelling; PrinsGruen- feld afgebroken. De stand van het tournooi is thans: 1. Fine 7 punten; 2. Keres en Maroczy, ieder 5V£ punt; Euwe 5 punten plus 1 afgebroken partij; Bo goljubov en Tartakower ieder 5 punten; Gruenfeld en Spielmann ieder 4 punten plus een afgebroken partij; Landau V/o punt; Van Doesburgh 3 punten plus 1 afgebroken partij; Becker 2% punt plus 1 af gebroken partij; Prins 1 punt plus 1 afgebroken partij DE OLYMPISCHE FAKKELFEES TEN IN DE OOSTENRIJKSCHE HOOFDSTAD VERSTOORD. De Olympische fakkel, symbool van verbroedering onder de volkeren, is gisteren in Weenen aangeko men en ter eere daarvan waren feesten georganiseerd op de Heldenplatz, een groote ruimte tusschen de oude en nieuwe Hofbrug. De hoofdschotel vormden demonstraties der ver schillende sportbonden, welke voor de officieele per sonen en eeregasten defileerden. Reeds bij de aanvang der festiviteiten bleek, dat alles niet zoo rustig zou verloopen als men na de totstand gekomen overeenkomst met Duitschland zou mogen verwachten. Uit tal van groepen klonk eerst aarzelend, maar steeds sterker het Sieg! Heil! en hoe later het werd hoe scherper de demonstraties voor Hitier en de Anschluss. Steeds weer trachtten compacte men- schengroepen het „Deutschlandlied" in te zetten, ter wijl spreekkoren ononderbroken „Ein Volk, ein Rcich" en „Heil Hitier" deden hooren. In het eerst scheen het alsof de muziekcorpsen wel in staat zouden blijken het tumult te overstemmen, en de actie zou doodloopen, maar tenslotte werd de demonstratie vóór Hitier zoo geweldig, dat de politie zich genoodzaakt zag de menigte uiteen te slaan. Verschrikt stoof de massa uit elkaar om gedeelte lijk via de uitgangen, maar voor de rest op het ter rein der eeregasten een goed heenkomen te zoeken. Het is begrijpelijk dat hierdoor de geheele orga nisatie der plechtige ontvangst van de fakkellooper in de war dreigde te loopen en slechts met de aller grootste moeite wist de politie ten slotte de grootst© groepen van demonstranten te verspreiden. Toen de fakkellooper, iets over tijd, arriveerde, kon de ceremonie van de eedaflegging en de toespraken zonder hinder plaatsvinden, maar het spreekt van zelf dat nog groote verwarring heerschte en daardoor de sfeer voor de woorden van vrede en verbroede ring totaal ontbrak. Zoodra de incidenten een dreigend karakter aan namen, trokken de regeeringslieden zich terug, ter wijl de radio-uitzending van het feest werd ondei> broken. De ministers kwamen in het gebouw der kanselarij bijeen voor een bespreking met den prefect van po litie Skubl en verschillende andere hooge autoritei ten. Zij stelden zich bovendien in verbinding met bondskanselier Schuschnigg, die zich op zijn verblijf in de nabijheid van Salzburg bevindt. In welingelichte kringen verzekert men, dat de re- geerjng vastbesloten is met de meest mogelijke ge strengheid op te treden tegen de nationaal socialis ten, die onlusten trachten te veroorzaken, al zou daardoor dan ook de toekomst van het Duitsch-Oos- tenrijksch accoord in gevaar komen. Naar verzekerd wordt is men in regeeringskringen woedend over de houding der Nazi's en acht men de verhouding tot Duitschland zeer verslecht. zij zich in een oogwenk geinstalleerd hadden. Wel dra vertoonden zich de in het naastbijgelegen huis wonende wielrenners, voor zoover zij niet wegens training afwezig waren, om met de land- en buurt genooten kennis te maken, en zoo was het weldra 7 uur, het tijdstip, waarom men ging genieten van den eersten maaltijd, die in het Olympisch Dorp speciaal voor de Nederlanders was bereid. In het Frauenheim vonden de meisjes eveneens alles ge reed en al is de naaste omgeving niet zoo prachtig als de aanleg van het Olympisch Dorp, toch waren ook de dames athleten opgetogen over de verblijven. Teneinde de vermoeidheid van de lange treinreis zoo radicaal mogelijk te boven te komen werd kort na aankomst de avondmaaltijd gebruikt, waarna de Nederlandsche deelneemsters vroeg ter kooi kropen om fit en frisch te zijn als zij aanstonds hun beste I krachten zullen moeten geven om onze vlag te ver- dedioron

Schager Courant | 1936 | | pagina 1