Plaatselijk Nieuws. Wat is Ischias? Ronde van Alkmaar Schagen - nieuws. I112 millioen Hongaarsche wespen de lucht in Onrust in Abessinië Noodweer boven Someren De z. g. sociale week Ie Rolduc. VIII! De Bilt seint Zwaar noodweer in Polen ALG. LEDENVERG. WEST-FRIESLAND. Onder voorzitterschap van den heer D. Klos Pzn. vergaderde bovengenoemde vereeniging ten lokale Jac. Prins alhier. Het is reeds even over achten als de voorzitter opent met een woord van welkom, ho pende dat de besprekingen in het belang der ver eeniging zullen zijn. Open course Metlomblik. De gelegenheid wordt gegeven aan deze course deel te nemen, welke in de Wieringermeer zal wor den gehouden op Zondag a.s. Verschillende ama teurs en nieuwelingen alsook de niet-licentiehouders lieten zich inschrijven voor deelname aan deze eerste open course in West-Friesland. Grasbaanwedstrijd 9 Aug. Deze zullen op het terrein der v.v. „Schagcn" wor den gehouden. Uitgenoodigd zullen worden eenige vcreenigingen en de koppels Bakker—Duineveld en Strijbis—Boon. In dezen koppelwedstrijd zullen de beste der amateurs starten. De ronde van Schagen. Den leden werd opgedragen hiervoor een route te zoeken, welke niet door de kom der gemeente Scha gen loopt. Contributieverhooging. Bestuursvoorstel de contributie te verhoogen van f0.50 per maand tot f0.75. Bij alle vereenigingen in Nederland is de contributie hooger dan bij de R.- en T.-vereen. WcstfriesIancL Gezien de hooge kosten wordt deze verhooging voorgesteld. Met 7 tegen 16 stemmen wordt dit voorstel verworpen. Rondvraag. Gevraagd wordt om oneer prijzen beschikbaar te stellen voor de wedstrijden. Kan niet wegens den finantieelcn toestand. De heer A. Lïgthart zal voor de vereeniging een bord voor mededeelingen maken, gelijk thans de v.v. „Schagen" heeft. Onder dankzegging aan vaard. De heer T. v. d. Laan bedankt wegens drukke bezigheden als bestuurslid. Niets meer aan de orde zijnde, sluit voorzitter de ze vergadering. GESLAAGD. Voor het te Den Haag gehouden examen voor de Hoog-Duitsche taal (lager onderwijs) slaagde de heer J. 't Hooft, alhier. Hedenavond speelt Sparta-veteranen tegen P.W.N.- elftal, 7.30 uur. S. K. de Jong J. de Vries J. deBoer H. Folkers R. Rus P. Weij. Jb. Blokker K. Weeland C. Winter G. Kip C. v. d. Capelle G. Koch D. Leeuwenkamp W. v. Geelen J. Watertor S. Breebaart A. Willemse Ir. Lienesch,-Ch. Tjalkonsy.J-b. Rus K. Wit. S, Pau- lusma. Res. J. Klant. PROGRAMMA VOOR ZONDAG a.s. Zondag a.s. speelt Schagen 1 op ons terrein een wedstrijd tegen 's Gravenzande, 3e klasser K.N.V.B. Aanvang 2 uur. Het elftal is als volgt: P. Veen A. Klop C. Oversloot A. v. d. Berg G. Vaas C. Beijer G. v. Zanten T. v. Geest Horians S. Smit G. v. Geest Schagen I: D. Arnoldus J. Broer A. de Wit J. Weeland A.'Slikker M. de Haas H. Veenstra S.S. D. Schoorl C. de Moor W. J. Biersteker Res.: Doel P. Schoorl; midden M. Slikker, P. Boon tjes; voor S. Grootes, P. de Vries. De adspiranten gaan met 2 elftallen naar Hoorn. Vertrek per bus wordt op het bord bekend gemaakt. Wij rekenen op jelui aller medewerking jongens, aangezien het een adspirantendag is: Schagcn a: J. J. Slikker A. Molenaar G. Schouten W. Geerts G. Zwaan J. Slikker C. de Jager J. Heemsbergcn R. v. Haren G. Koch A. v.'d. Pijl. Schagen b: A. Houtkooper P. Dekker K. Klaijer J. Oostwouder P. Slik J. Schram N. Prins P. Kuit S. Vries G. Anneveldt Lz. Jb. Molenaar. Reserves: W. Rezelman, T. Schoorl, R. Lem, S. Hoe- kema. Afberichten bij den heer J. Peetoom Jr. Voor Schagen I willen de reserves er wel aan denken gekleed op 't veld te zijn. e E.C. Zondag 10 Aug. gaat geheel Sparta naar Den Ilaag. Er spelen van ons 2 eltallen. Wij rekenen er echter op, dat al onze leden zooveel mogelijk meegaan. Het reisplan is als volgt: 's Morgens 7.30 vanaf café Roo- bol vertrekken wij, pauzeeren in Haarlem, daarna naar Den Haag. Na afloop der wedstrijden naar Schcveningen. Vertrek uit Scheveningen 's av. 10 uur. Het Bestuur heeft de reiskosten zoo laag mo gelijk gesteld, zoodat wij op jullie aller medewer king rekenen. De leden betalen ook voor hun dames l.per persoon. Supporters en Donateurs f 1.60 per persoon. De leden der E.C. betalen hetzelfde tarief als de leden Kinderen beneden 16 jaar mogen niet meegenomen worden. Men kan zich opgeven tot uiterlijk Zaterdagavond 8 Aug. bij C. Kcijzer, Lauriestraat 20, Schagen. Bij opgave moet het reisgeld meteen betaald wor den. Houdt dus allen dien dag vrij, om met Uw ver eeniging uit te gaan. Toont dat jullie wat met Spar ta op hebben. HET BESTUUR. BOKSEN BRADDOCK-SCHMELING OP 26 SEPTEMBER New York De definitieve datum, waarop de boksmatch om het wereldkampioenschap zwaargewicht te New York zal plaats vinden, is bepaald op 26 September. De wedstrijd zal reeds in de middaguren worden gebokst, hetgeen na de match Dempsey-Gibbon in 1923, niet meer het geval is geweest. TERAARDEBESTELLING DR. F. WIJDENES SPAANS 's-Gravenhage Gistermiddag is op nieuw Eik en Duinen het stoffelijk overschot van den heer dr. F. Wüdenes-Spaans, gewezen oudst- aanwezend stadsgeneesheer te Soerabaja, oud-lid en secretaris van den geneeskundigen raad van het departement van koloniën, en voorzitter van de geneeskundige commissie van het departe ment, ter ruste gelegd. Van hun belangstelling deden blijken: mr. G. Vissering, oud-president van de Nederlandsche bank, dr. G. Winkler. oud-voorziter van den ge neeskundigen raad van het departement van koloniën, dr. A. van der Zijl, lid van dien raad en van de geneeskundige commissie van het de partement van waterstaat, dr. R. Oostingh, gen. generaal-majoor N.I.L. oud-vorzitter van den geneeskundigen raad, mr. Telping, oud-presi dent Rotterdamsche Rechtbank, prof. dr. Koole- irians Beynen, en voorts vele personen uit» de ingenieurs- en medische kringen. In de rouwkapel heeft allereerst een zwager de heer P. D. Mens Fiers Smeding het woord gevoerd en vervolgens een broer en een schoon zoon. Een zoon bedankte aan de groeve voor de belangstelling. Op weg naar Canada. Ter verdelging van de Coloradokever aldaar. 's-Gravenhage: De K.L.M. schrijft: Anderhalf millioen Hongaarsche wespen zijn de lucht in gegaan. Toch zal Hongarije hierdoor geen bezoeking noch een bezoek van wespen-zwermen te dulden krijgen, slechts Canada zal van den wespen- plaag kunnen spreken. En alweer niet de menschen, maar de coloderadOkevers en dergelijke insecten, die de oogst in de noordelijke regionen van Amerika be dreigen. Het geval wil, dat de wespen, niet uit vrijen wil dit maal het luchtruim hebben gekozen. Doch zij ver dwenen keurig verpakt in zeven kisten in het vracht- ruim van de „Blauwe Donau Expres" der K.L.M. Linea recta zijn de diertjes met een der Fokker-Dou- glas vliegtuigen naar Londen vervoerd, waar zij door een Oceaanstoomer naar Canada zullen vertrekken. Deze „doorboekingen" van centraal Europa, via de luchtlijn van de K.L.M. naar Amerika zijn geen zeld zaamheden meer, maar het geval van de gevleugel de wereldreizigers is een feit, waarbij even stil ge staan dient te worden. De \y% millioen wespen zijn door 200 arbeiders bin nen een maand bijeen gezocht. De latijnsche naam van dit soort is Dirrion Sertifer, waarvan prof. dr. K. Morris de waardevolle eigenschappen van insecten verdelging na heeft gegaan, toen hij werd uitgezonden door het Imperial Instituut of Intimology, naar Hon garije. In Canada zal de Hongaarsche zending terstond worden vrijgelaten. Tijdens het vervoer bevinden de wespen zich nog in cocon. Italiaansche Garnizoenen aange- vallen Addis Abeba 29 Juli (A.N.P) Abessijnscbe plunderbenden hebben de Italiaansche garnizoe nen ten zuiden van Addis Abeba aangevallen. Zij werden echter teruggedreven en leden daar bij zware verliezen. MEJ. VALOVOVA.. RUSSISCH KAMPIOENE WIELRENNEN De Russische kampioene schaatsenrijden, mej. Valovova heeft twee titels behaald in de wed strijden om het kampioenschap wielrennen voor dames. Over de 1000 m. reed zij 1 min. 19.5 sec. terwijl zij ook den titel over 200 meter behaalde, door dezen afstand in den tijd van 13,7 sec. af te leggen. VERDERE DALING VAN HET WERKLOO- ZENCIJFER IN ENGELAND Londen Tijdens de debatten in het Lager huis over de werkloozenpolitiek der regeering heeft de minister van arbeid.Brown, medege deeld, dat uit de cijfers, die 4 Augustus zullen worden gepubliceerd, zal blijken, dat het aantal werkloozen opnieuw met ongeveer 50.000 is ver minderd. ENGELSGHE ARBEIDERSLEIDER GAAT NAAR SOVJET-RUSLAND De leider van de Britsche labour-partij, ma joor Atlee zal Dinsdag a.s. naar de Sovjet-Unie vertrekken om hier zijn vacantie door te brengen Vermoedelijk zal hij gedurende zijn verblijf in Rusland een onderhoud hebben met een of meer dere sovjet-leiders. Boerderij afgebrand. Gistermiddag omstreeks half vier woedde boven Someren een hevig onweer, gepaard gaande met ge weldige regen- en hagelbuien. De bliksem sloeg in de boerderij van en bewoond door de wed. Chr. Hurkmans, aan de oude Kerk straat. In een oogenblik stond de geheele boerderij in lichter laaie. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en be streed het vuur met twee stralen. Zij kon echter niet voorkomen, dat huis en stallen geheel afbrandden. De omliggende gebouwen konden worden behouden. De geheele inboedel en laiidbouwinventaris ging in de vlammen om. Het vee bevond zich in de weide. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering ge deeltelijk gedekt. Haar de luitenant wéét het nul Voor den oorlog speelde zich in een klein Duitsch garnizoensstadje eens het volgende af. Een eerste luitenant had een oppasser, dien hij volkomen vertrouwde en waarmede hij uiterst tevre den was. En dat kwam waarlijk niet al te dikwijls voor; vandaar ook, dat de luitenant, in zijn vreugde, zoo'n beste oppasser te hebben gevonden, in het officiers-casino iedereen ervan vertelde en duchtig opschepte over zijn factotum! En jaloersch luisterden zijn krijgsmakkers naar de lofhymnes, die hij aanhief... Des te grooter was de ontsteltenis van den luite nant, toen hij op zekeren dag moest constateeren, dat de oppasser voor den dorst een glaasje een flink glaasje gedronken had! En hoewel het feit zélf nu waarlijk niet zoo heel erg was, toch maakte de luitenant, die zich teleurgesteld voelde een hevige herrie erover! Eigenlijk meer uit vrees, dat het gedrag van zijn oppasser ruchtbaar zou worden en men hem zou uitlachen over zijn lofzangen hem voor een „opsnijder" zou houden. In ieder geval was hij vanaf dat oogenblik steeds erop gespitst te verhinderen, dat zooiets nóg eens zou voorkomen. De oppasser had sedert de woede-aanval van zijn meester geen droppel meer gedronken, maar de luitenant vertrouwde die vrede niet bijzonder! Langzamerhand groeide er gras over de geschiede nis Zoo vond op zekeren dag de oppasser den moed een vraag aan zijn meester te stellen, die niets met „dienst" te maken had. Deze luidde: Luitenantehehexcuseert U memaareh wat is eigenlijk „Ischias?" En de oppasser viel onmiddellijk uit de wolken, toen zijn meester opstoof: „Zie je... zie je... daar heb je 't al! Nu heb je Ischias., dat heb ik wel zien aan komen! Heb ik je niet steeds voorgehouden, dat je het drinken zoudt laten?!... Maar wie niet liooren wil, moet voélen Ischias is namelijk een vree- selijke ziekte, die alleen „zuiplappen" krijgen ga maar voort zoo dan kan je weldra niet eens meer kruipen!!" Inwendig grinnekend over het verbaasde en ont zette gezicht van zijn oppasser, begaf hij zich naar het casino, waar hij de eene cognac na de andere dronk. En het gelukkige bewustzijn, dat hij zijn oppasser het „zuipen" nu eens en voor altijd had afgeleerd, suste zijn geweten daar hij tenslotte uit een mug een olifant gemaakt had! Hoogst verbaasd was hij den week daarop, toen hij bij den overste geroepen werd en van dien hoo- gen heer het volgende te hooren en te slikken kreeg: „Luitenant X., ik wilde U dringend verzoeken in den vervolge wat voorzichtiger te zijn in Uw eh... eh... woordenkeus! Toevallig heeft namelijk mijn vrouw gehoord, wat voor een idioten onzin Uw oppasser mijn keukenmeid over „Ischias" heeft ver teld. Deze ziekte krijgen echter in geen geval „zuip lappen" dan zou heel het regiment wel Ischias moeten hebben dus ik herzeg: in geen geval „zuiplappen", zooals U zich beliefde uit te drukken, luitenant maar men krijgt die vaak op ouderen leeftijd, als men veel op vochtige bedden in slechte kwartieren en bivakken slaapt Ik, luitenant, ik heb mijn Ischias tenminste op die manier opge- loopen!! En als U evenveel manoeuvres meegeloopen hebt als ik en even veel dienstjaren achter den rug hebt als ik, zou het heel goéd mogelijk kunnen zijn, dat U over het onderwerp „Ischias" wat beter ge oriënteerd waart, dan nu. Ik dank U, luitenant. U kunt gaan!" Vragen van een N.S.B. Eerste Kamerlid. 's-Gravenhage, 29 Juli. Het Eerste Kamerlid de Marchant et d'Ansembourg heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het cou rantenbericht volgens hetwelk ook dit jaar, begin Augustus, wederom de z.g. „sociale week" te Rolduc (L.) wordt gehouden? Is het den minister bekend, dat deze vergaderingen plegen bezocht te worden door tal van leidende po litici en andere officieele personen, waaronder mi nisters en oud-ministers, alsook vertegenwoordigers van buitenlandsche mogendheden? Is het den minister bekend, dat de organisatoren van deze bijeenkomst, met name Mgr. Dr. Poels en de heer Jos. Maenen, bekend staan als krachtige be strijders van het heden in Duitschland heerschende regime, zoodat aanvallen daarop alleszins zijn te ver wachten, en dat genoemde heeren anderzijds de nauwste betrekkingen onderhouden met de grootste regeeringspartij? Is het den minister bekend, dat het voornemen beslaat, om dit jaar tijdens de „sociale week" o.a. ook de Duitsche Jezuietenpater Fr. Muckermann te la ten spreken, die eveneens bekend staat als hevig be strijder van zijn eigen regeering, zoo zelfs, dat het hem wegens zijn politieke agitatie is verboden in Duitschland op te treden? Handhaaft de minister zijn standpunt, o.a. om schreven door zijn uitlatingen in de Tweede Kamer op 21 November 1935 (handelingen blz. 530); „Er is geen reden hun (den Duitschers) het leven lastig te maken, tenzij zij zich aan politieke actie schuldig maken." Voorts (ter zelfder plaatse der Handelingen): „Nu heeft de heer Kortenhorst gezegd, dat de Duitschers zich hier ook bemoeien met interne Ne derlandsche aangelegenheden. Als algemeene stel ling lijkt mij dit te boud gesproken. Men trekke uit enkele op zich zelf staande concrete feiten niet te algemeene conclusies. Wanneer echter bepaalde Dui-schers of groepen van Duitschers zich met Ne derlandsche aangelegenheden bemoeien, in dien zin dat zij zich aan politieke activiteit te buiten gaan, ben ik steeds de eerste om daar dadelijk maatrege len tegen te nemen. Het spreekt vanzelf, dat ik gaar ne op de hoogte wordt gebracht van gevallen." Is de minister niet van meening, dat, waar Rolduc in de onmiddellijk nabijheid van de Duitsche grens is gelegen, aanvallen op ditl and of diens regime van deze plaats uit een speciaal provoceerende uit werking zouden moeten hehben? Acht de minister het onder deze omstandigheden niet in het belang van ons land en in het bijzon der van Limburg, dat aan pater Muckermann het spreken worde verboden, dat er speciaal voor worde gewaakt, dat in deze vergaderingen niets worde ge zegd, dat een nadeeligen invloed zou kunnen oefe nen op onze verstandhouding met het Duitsche rijk en dat, indien dit laatste niet volkomen vaststaat, de bijeenkomst worde verboden? FABRIEKEN IN FRANKRIJK ONTRUIMD Gister hebben bijna 2000 arbeiders 21 fabrie ken, die zij bezet hielden, ontruimd. Er zijn thans nog ongeveer 25.000 arbeiders die fabrie ken bezet houden. Verwachting: Zwakke tot matige meest noois delijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: geleidelijk wat warmer. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 770. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 15 gr. C. is 59 gr. F. TERLEP's LIKDOORNTINCTUUR, VERHOOGT UW LEVENSLUST BIJ 'T UUR! Prijs per flacon f0.35 Alleen iit: TERLEP's DROGISTERIJ. Apothekers-Assistenten, HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. Wielrennen, Een mooi initiatief. Groote belangstel- ling voor wegwedstrijden. De wegwedstrijden zijn nog slechts in opkomst, maar reeds leeren ons de dit jaar gehouden „Ron den", dat de belangstelling ervoor zeer groot is, zoo wel van de zijde der renners als van die van het publiek. Een 200 deelnemers aan zoo'n wedstrijd is al heel normaal, een publieke belangstelling van dui zenden is ook al geen uitzondering meer. Dat laatste is voor een stad, waarin een ronde ver reden wordt, zeker niet onbelangrijk en vele zaken lui begrepen, dat. Men denke maar eens aan het Criterium van Scheveningen, dat meer dan 100.000 bezoekers trok. Vrijdag 14 Augustus. Vrijdag 14 Augustus zal de „Ronde van Alkmaar" gehouden worden. Wij zitten dan midden in het hoog seizoen. Onze badplaatsen hebben dan duizenden gasten, vrijwel half Nederland heeft dan vacantie en daarom lijkt ons dien datum gelukkig gekozen. Want deze ronde is ook voor onze badplaatsen van belang en zal mocht ze voortaan geregeld ge houden worden van steeds grooter belang won* den. De badgast toch zoektverstrooiing,zoekt afwisse ling cn wel allereerst sportieve afwisseling. Zij zul len dien dag ongetwijfeld in groote getale naar de Omval trekken, om getuige te zijn van een groote internationale wielerwedstrijd. Zij zullen dien dag een bezoek aan- de kaasmarkt combineeren met een bezoek aan den wegwedstrijd en 's avonds tevreden naar huis gaan. Dien Vrijdag zal het druk worden in Alkmaar en aan den Omval. Want in de onmiddellijke nabijheid van de Kaasmarkt, n.1. in het Café Groot, zullen do deelnemers zich concentreeren. Daar worden des morgens n.1. de rugnummers uitgereikt aan de nieu welingen en amateurs en later op den middag aan de profs en onafhankelijken. En gezamenlijk zul len de renners dan naar de start rijden, die plaats heeft op de Noordervaart bij den Omval, om er even later een harde, sportieve kamp te beginnen! Medewerking van alle kanten. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de wielerclub Alcmaria medewerking van verschillende kanten heeft gekregen. Het begon met de directie der Alk- maarsche Courant, die financieel en redactioneel 't werk van Alcmaria ging steunen. Daarna kwamen andere Alkmaarsche firma's en organisaties, alsme de particuliere ondernemingen en vervolgens zaken en fabrieken buiten Alkmaar. En toen werd plotseling Alcmaria verrast met een koninklijke gift der Kavecwee, welke gift oorzaak werd van den ondertitel van de Ronde van Alkmaar: „Om den grooten Kaveewce-prijs". Groote schade aangericht Warschau In Pommeren heeft een zwaar noodweer gewoed, waardoor groote schade is veroorzaakt. Drie honderd huizen worden ver nield, 5 personen werden gedood, een honderd tal anderen werd gewond. De oogst heeft ern stig geleden. Men schat de schade op een mil lioen zloty. Ook hittegolf in Polen Nader uit Warschau Terwijl midden, noord en west Polen zijn geteisterd door wolkbreuken zijn in de zuidelijke provincies gister buitenge woon hooge temperaturen gemeten. Te Kielce wees de thermometer gistermiddag om twaalf uur 40 gr. C., 108 gr. Fahrenheit. Nog verder in liet Oosten ook hitte. Naar uit Archangel gemeld wordt, heerscht er in de noordelijke districten een ongekende hittegolf. Er is vrij algemeen een temperatuur geregistreerd van 33 graden in de schaduw.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2