Nationalisme ATLAS samenwerking de OTO-ATIAS sa Als Amsterdam begroot Donderdag 30 Juli 1936. SCHAGE..'* COURANT.Tweede blad. No. 10030 en internationale Een oordeel van Mr. Joekes KOMT NÜ TE PAS VAN NEDERLAND Arrestaties in verband met inbraak* Een vechtlustig echtpaar Jeugdige autodieven KIJKEn isKOOPEfkijCLOECK 't Is vacantietijd. Nu naar buiten. Nu fit zijn, Dus King-pepermunt mee. En de King-atlas. Die wijst U de weg. Die komt nü te pas. Vraagt maar, wat U wilt weten op toeristisch gebied, de King-atlas antwoordt prompt. en pp 1. Welke wegen moet ik volgen? li 2. Hoeveel kilometers zal mijn tocht lang zijn? pi 3. Welke wegen komen binnenkort gereed? 4. Waar ligt, nauwkeurig, deze jeugdherberg? ém 5. Hoe staat het met de moderne rivierovergangen? lp 6. Waar bevinden zich de grensovergangen naar |p Duitsland? En naar België? ||P 7. Is dit een plaats van betekenis? Zo ja, waardoor? gp |p 8. Waar staat dat kasteel eigenlijk? ij 9. Kom ik over zeeklei? Over zandgrond? enz. enz. Uw drogist of winkelier zal U, bij aankoop van een rol King-pepermunt 10 cents, de King- atlas gaarne verstrekken, tegen de geringe ver goeding van 25 cents. TONNEMA C,E SNEEK „IN DE EERSTE PLAATS ZAL ER VOOR GEZORGD MOETEN WOR DEN, DAT DE VOLKENBOND AL GEMEEN WORDT." Nunspeet* In het kamp op Sassenheim der [Vrijzinnig-Democratische Jongeren-Organisatie, heeft 'de hoofdkampleider Mr. A. M. Joekes, een inleiding Over Nationalisme en Internationale samenwerking gehouden. Het geval Abessinië, aldus mr. Joekes, heeft, vooral fri sterk nationalistisch georiënteerde kringen, de twijfel aan de mogelijkheid van internationale sa menwerking, welke de laatste jaren gerezen was, aan zienlijk versterkt. Deze twijfel is een reactie op een bepaalden vorm pan internationalisme, die kort na den oorlog sterk ,veld begon te winnen, en waarbij men kwam tot een algeheele miskenning van elk nationaal element. Dit standpunt is onjuist, het nationale volksbestaan is een wezenlijke factor in de samenleving. Maar wat is het criterium voor het nationale, voor de onderschei ding tussclien de afzonderlijke volkeren, die ieder pp zich zelf een duidelijke eenheid vormen? Eenheid van taal, noch van godsdienst, evenmin als van ras of afstamming, vormen op zich zelf een wezenlijk kenmerk voor een natie. De meer-taligheid van Zwitserland en België vormen hiervoor het be wijs, zoo ook de algemeen geworden rasvermenging en het feit, dat binnen een en betzelfde volk meer dere rassen en godsdiensten voorkomen. De grondslag van het nationale volksbestaan moet 'daarom gezocht worden in de saamhoorigheid en de lotsverbondenheid, die het resultaat zijn van ver scheidene factoren, waarbij de gemeenschappelijke geschiedenis en cultuur op den voorgrond staan. Democratie eischt sociale rechtvaardigheid en ver draagzaamheid binnen in het volk, maar evenzeer in het verkeer tusschen de volkeren onderling. Dit is een consequentie van het democratische uitgangs punt, n.1. de gedachte der gelijkwaardigheid van alle menschen, onafhankelijk van ras, stand of geslacht. Conflicten kunnen in het internationale verkeer evenmin worden vermeden als tusschen de leden van een volk. Maar zooals daar de politie, zoo dient op iptcrpationaal gebied een algemeene rechtsorga nisatie té voorkomen, dat deze conflicten met wapen geweld worden beslecht. Volslagen weerloosheid ligt evenwel niet in de lijn der meeste levenskx-achtige volkeren. Dit neemt niet weg, dat eigenmachtig oor logvoeren moet worden tegen gegaan. De internationale samenwerking dient niet slechts van staatkundigen aard, maar evenzeer van socialen en economischen aard te zijn. De staatkundige sa menwerking is onder de huidige omstandigheden van het meeste belang, en vindt sedert 1919 haar belicha ming in den Volkenbond. Verschillende oorzaken zijn verantwoorde lijk voor het falen van den Volkenbond in de recente geschillen. Zoo moet de mislukte actie tegen Italië eenerzijds worden toegeschreven aan het feit, dat de Vereenigde Staten niet als lid bij den Bond zijn aangesloten, hetgeen het doorvoeren van petroleum-sancties reeds bij voorbaat onmogelijk maakte. Anderzijds heeft de aarzelende houding van Laval in Frankrijk het teleurstellend beloop der zaken bevorderd. Ook de versterkte bewapening in de meeste landen, vooral de dictatuur staten vormen een rem voor de doelmatige werking van de internationale rechtsorganisatie. In de eerste plaats zal er voor moeten worden ge zorgd dat de Volkenbond algemeen wordt. Het ont breken van staten als Duitschland en de Vereenigde Staten vormen thans een ernstige belemmering. Vooz'ts moet de openbare meening ifi de landen, waar deze zich nog vrij kan uiten, worden opgevoed in den geest van internationale samenwerking. Abessinië is een afschrikwekkend, maar ook een leerzaam voorbeeld. Op deze met aandacht gevolgde lezing volgde nog een langdurige en zeer geanimeerde nabespreking. Waarbij voor vijf a zesduizend nul den aan manufacturen werd nesto- len. Amsterdam 29 Juli De politie van het bu reau Warmoestraat te Amsterdam heeft twee personen gearresteerd, die er van worden ver dacht betrokken te zijn hij een inbraak die on langs is gepleegd in een perceel aan de Recht- boomsloot. Uit de opslagplaats werd een groote hoeveelheid manufacturen gestolen tot een waar de van vijf a zesduizend gulden. Twee personen, die verdacht werden meer van de inbraak te we ten en die de polite terdege in het oog hield, gin gen gister een winkel in de binnenstad binnen. Zij droegen een zwaar pak en het was kennelijk de bedoeling den inhoud te koop aan te bieden. Zij werden gearresteerd en naar het bureau over gebracht. Het pak bleek inderdaad een deel van de gestolen manufacturen te bevatten. Bij een huiszoeking, verricht bij de gearresteerden, werd een groot deel van het gestolen goed gevonden. De twee arrestanten-recidivisten beweren de ma nufacturen van een onbekenden man te hebben gekocht. EEN REUZEN-THEEPOT Be arootste thee- vot in het Verre Oosten, die rond 2300 ka. weent en een omvana van meer dan acht nieter heeft, bevindt zich in een restaurant te Tokio. Hierbo ven ziet men dit reusachtia thee-„votje". In een café aan het Lijsterbesplein te Den Haag heeft gisteren een vechtpartij plaats ge had tusschen eenige bezoekers, waarbij een van hen snijwonden aan het hoofd bekwam, ver moedelijk met een bierflesch toegebracht. Hij is verbonden aan het Roode Kruis Zieken huis en aangezien hij in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde vandaar overgebracht ter ontnuchtering naar het politiebureau aan de Archimedesstraat. Zijn echtgenoote vernielde een 6-ta.l ruiten van het café, waardoor zij den slagader van den linkerpols doorsneed en een snijwond aan de rechter hand bekwam. Na eveneens verbonden te zijn aan het Roode Kruis Ziekenhuis, is zij naar het hoofdcommissari aat van politie overgebracht. Een Haagsche verkeersagent, die gisteren op post stond op de Vaillantlaan, zag een auto naderen, waarvan de bestuurder naar hem toe scheen den leeftijd van 18 jaar nog niet had bereikt. Hij hield de auto staande en bracht deze met den bestuurder en een inzittenden naar het politiebureau aan de Vennestraat. Daar was juist het bericht binnengekomen, dat de commissaris van politie te Enschede bij radio bericht opsporing en aanhouding van die auto, gemerkt E 15207. alsmede van de inzittenden had verzocht. De inzittenden, de 17-jarige G. E.S. en de 16-jarige M.B. wonende te Enschede zijn daarna overgebracht naar het hoofdcommis sariaat en zullen ter beschikking worden gesteld van den commissaris van politie te Enschede. DE GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1937 SLUITEND GEKREGEN. GROOTE MOEILIJKHEDEN OVER WONNEN. De begrooting van de gemeente Amsterdam voor 1937 is gereed. De wethouder voor de financiën, de heer Jac. Rustige, heeft, zooals dat jaarlijks gebrui kelijk is, ten stadhuize aan de pers er een uiteen zetting van gegeven. Zooals begrijpelijk is het samenstellen van deze begrooting niet gemakkelijk geweest.,De moeilijk heden om het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven te bewaren, nemen nog steeds toe. In zeer belangrijke mate demonstreert zich de in vloed van de crisis in de uitgaven voor steun. De steun was in normale jaren te stellen op 6 a 7 millioen, terwijl dit voor 1936 bedroeg f 30.850.000. Gemiddeld wordt per week dus f600.000 aan steun uitgekeerd. Wel is waar draagt de regeering bij, maar des ondanks vormen de uitgaven voor steun en ook voor werkverschaffing nog een enorme last op de be grooting. Naast deze belangrijke sommen staan andere be langrijke schadeposten. Mocht in 1931/32 uit het ge meentefonds een uitkecring verkregen worden van rond f 18.900.000, ondanks de stijging van het aantal inwoners mag thans op slechts f 14.000.000 gerekend worden of 5 millioen minder. Ook de opbrengst der belastingen is sterk vermin derd. De opbrengst van één opccnt op de gemeente fondsbelasting die voor 1931/32 bedroeg f125.220 is voor 1936/37 geraamd op f77.400. De opbrengst der opcenten op de dividend- en tantième-belasting daalde van ruim f3.000.000 tot f 1.400.000.Zeer aanzienlijk is ook de vermindering van de opbrengst der personeele belasting. Ook de financieele uitkomsten van de bedrijven vertoonen een achteruitgang. De totale schade, welke Amsterdam over de jaren 1931 tot en met 1936 ten gevolge van de crisis heeft geleden, kan zonder overdrijving gesteld worden op f 150.000.000.—. Er zijn dus wel zeer ingrijpende maatregelen noo- dig geweest. Op den gewonen dienst alleen is 31 millioen bezuinigd. De personeelsuitgaven dragen hieraan een belangrijk deel bij. Bedroegen de per soneelsuitgaven van 1931 nog f 52.328.000, over 1936 zal dit bedrag vermoedelijk zijn f 35.450.000. Het on derwijzend personeel is hierin niet begrepen. Wel moet hierbij in aanmerking worden genomen dat 3200 man ontslagen zijn. Wat de begrooting 1937 betreft, deelde de wethou der mede, dat het voorontwerp een te kort gaf van f 14.250.000. Om in dit tekort te voorzien zijn alle posten met de betrokken diensthoofden nagegaan. Er bleef toen nog een tekort van f 12.900.000, een bedrag, dat nog aanzienlijk grooter is dan het maxi mum bedrag van de extra en de belastingbijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds n.1. f 9.92S.000. Nadat dit bedrag op de begrooting was gebracht hebben .B. en W. om in het resteerende tekort te voor zien besloten een ongeveer gelijk bedrag als in 1936, niet jaarlijksch terugkeerende middelen, aan te wen den, n.1. vermindering der afschrijvingen bij de te lefoon f 1.280.000 te beschikken over reserves ad f 1.200.000 en schrapping van bijdragen aan den ka- pitaaldienst ad f 570.000 of in het geheel f 3.050.000. De geheele begrooting sluit dan aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 129.3S1.957. Auto met Nederlanders verongelukt Een der inzittenden om het le ven aekomen. Eindhoven, 29 Juli Dinsdagnamiddag is op de Luxemburgsch-Belgische grens een auto, waarin zes Nederlanders zaten, verongelukt. Hierbij is de 47-jarige heer F. van Agt. textiel fabrikant te Eindhoven, die den wagen bestuurde om het leven gekomen. Zijn schoonzuster, me juffrouw Ropke uit Amsterdam werd ernstig gewond, terwijl de drie kinderen van den heer van Agt en een inzittend nichtje, lichte verwon dingen opliepen. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. De heer van Agt was weduwnaar. De militaire reserve van Rusland Meer dan 40.000 leden van de Os- soavichim te Moskou. Het vrijwilligerscorps voor landsverdediging in de Sovjet Unie de Ossoaviachim telt te Mos kou reeds meer dan 400000 leden Hiervan zijn 230.000 Worosjilof-schutters d.w.z. dat zij heb ben voldaan aan bepaalde eischen voor scherp schutters, terwijl 222.000 gerechtigd zijn het on derschei dingsteeken „Pwcho" te dragen, d.w.z. dat zij zijn opgeleid voor den afweer in den che- mischen oorlog en van luchtaanvallen. Zooals men weet is de Ossoaviachim verdeeld in drie groepen en wel de opleiding tot scherp schutters, de opleiding tot afweer van den che- mischen oorlog en de luchtafweer en de oplei ding tot piloot en parachute-springer. In geheel Rusland telt deze organisatie enkele millioenen leden. MANGAAN IN POLEN ONTDEKT Warschau 29 Juli (A.N.P.) Kort geleden heeft een expeditie in het district Kosow man gaan ontdekt. Thans is de geologische dienst van den staat bezig deze vind plaats nader te on derzoeken en reeds zijn 8 boringen tot een diepte van 600 meter verricht. Voor zoover tot nu toe is geconstateerd levert het erts 36 procent man gaan. zoodat vermoedelijk een loonende ontgin ning mogelijk zal ziin. LEVENSLANG VOOR DEN MEDEPLICHTIGE IN DE „SLANGENMOORD" Los Angelos, 29 Juli (A.N.P.) Charles Hope die beschuldigd wordt van medeplichtigheid in den moord op de echtgenoote van Robert James door haar door ratelslangen te doen bijten, is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5