Raad Anna Paulowna Velschillende wetsontwerpen Akkertjes CACHETS) De bouw van het zusterschip van de „Queen Mary" Canadeezen te Londen JVoët&xy. moxweCOC— EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 29 Juli. De vergadering wordt te 11 uur geopend. De voor zitter, Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwij k, stelt aan de orde het wetsontwerp tot herziening der voor schriften nopens de toelating om kosteloos te proce- deeren. Bij de debatten merken Mr. Mendels (s.d.) zoowel als v. d. Hoeven (c.h.) op dat het procedeeren voor de armen niet moeilijker moet worden gemaakt. Er is, zegt de heer v. d. Hoeven, geen ongelukkiger categorie van menschen dan zij, die meenen, geen recht te kunnen verkrijgen. Men behandele daarom de armen coulant, omdat zij, wanneer zij slechts als minvermogende kunnen procedeeren, zullen afschrik ken van de kosten. De minister van Jusitie, de heer v. Schalk, zegt, dat er niets zal worden veranderd ten opzichte van de mogelijkheid voor de armen, om, als het noodig is, te procedeeren. Het bestaan van schromelijke misbruiken is niet de beweegreden van dit ontwerp. Doch een meer cri- tische beschouwing van de aanvragen acht de minis ter gewenscht. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde zijn ontwerpen tot naturalisatie, welke zonder hoofdelijke stemming worden goedgekeurd, met aanteekening, dat de heer de Gijselaar tegen is. Aan de orde zijn dan de ontwerpen giro wet en de wijziging van de beperking van den schuldenaftrek ivoor de belasting van de doode hand. Zij worden zonder debat en zonder hoofdelijke st. goedgekeurd. Het wetsontwerp tot regeling van den invoer van draadnagels, draadkrammen, spijkers, getrokken ijzerdraad en van prikkel- en puntdraad, wordt na eenig debat goedgekeurd. Bij het wetsontwerp tot regeling van den invoer van steenkolen, merkt de heer de Marchant et d'An- sembourg (n.s.b.) op, dat het in de mijnstreek be vreemding wekt, dat het rapport-Verschuur nog steeds niet is gepubliceerd, hoewel het reeds 9 maan den geleden is uitgebracht. De distributiekosten zullen niet verhoogd mogen worden. Verbetering van de arbeidsvoorwaarden der mijnwerkers ware gewenscht. De Minister van Handel, Nijverheid en scheep vaart, de heer Gelissen, zegt, dat het rapport-Ver schuur de opbrengst van de kolenproductie wil ver beteren. Een verhoogde opbrengst zal ook aan de arbeidsvoorwaarden ten goede kunnen komen. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de ontwerpen crediet voor werkverruiming en industriefinanciering, zegt de Minister van Sociale Zaken, de heer Slingenbcrg, dat zijn betoog in de Tweede Kamer bij sommigen den onjuisten indruk heeft gewekt, dat de provincie Zuid-Holland niets voor werkverruiming zou doen. Maar wanneer gel den voor het. provinciaal wegenplan aan Zuid-Hol land worden verstrekt, dan zullen andere provinciën met dergelijke aanvragen niet achterblijven. De provincies dienen de werkverruiming zelf ter hand te nemen en te financieren. De provincie Zuid- Holland heeft inderdaad veel voor werkverruiming gedaan. Dé ontWërpcrt worden z.h.st. goedgekfe'h'rd. De Kamer zal in de tweede week van September weder worden bijeengeroepen. Zal 18 maanden in beslag nemen. Nog 2000 ton grooter. Londen. Men verwacht, dat de bouw van het zusterschip van de „Queen Mary" te Huil 18 maanden zal duren, zoodat het schip in het voorjaar van 1938 van stapel zal loopen en in den zomer van het daaraanvolgend jaar zijn maidentrip maken zal. Naar de bladen melden zal het nieuwe schip 2000 ton meer meten dan de „Queen Mary", welke een tonnage heeft van 80.773 ton. De kosten zullen vermoedelijk 5.500.000 pond sterling bedragen, een half millioen pond meer dan de „Queen Mary". Het schip zal een grooter snelheid hebben en zuiniger zijn in het gebruik van stookolie. Reeds zijn een aantal proeven genomen met mo dellen in de modeltank van de werf aan de Clyde. De bouw van dit nieuwe schip is een schitterende werkverschaffing. Aan de werf zullen reeds 7000 man werk vinden, terwijl in de verschillende andere bedrijven 250.000 man voor het nieuwe schip zullen werken, zoodat ongeveer 1% millioen pond zullen worden uitbetaald aan loonen op dê werf. Londen. 8000 Canadeezen, die tegenwoordig waren bij de onthulling van het monument te Vimy hebben een bezoek gebracht aan Londen. Zij legden een krans neer bij den Cenotaaf en werden later door den hertog en de hertogin van Gloucester na mens den koning op Buckingham Palace ontvangen Minister Baldwin hield vanaf de trappen van Westminster Hall een toespraak waarbij hij zeide, dat de Britten nooit zullen vergeten, dat de Cana deezen in de eerste dagen van het gevaar gereed stonden te helpen. Hii herinnerde aan den strijd om Ieperen. waar de Canadeezen de eerste gasaanval weerstonden. Verder zeide hij, dat indien de doo- den van den oorlog terug zouden keeren, er nooit meer oorlog zou zijn. De wereld verdiende vernietigd te worden, als men nu, nu na 20 jaar nog steeds de dooden worden gevonden en begraven, geen anderen weg weet te vinden om de geschillen op te lossen dan een oorlog. TREINONGELUKKEN IN AMERIKA Zes dooden bij ontsporing. Baltimore Op de lijn Baltimore-Ohio is een trein ontspoord. Zes personen werden gedood en talrijke gewond. Noa een onaeluk waarbij zeven dooden vielen. New York Nabij Clay City (Illinois- is een goederentrein ontspoord. Zeven personen waar onder vijf zwervers die zicb in de wagens had den verstopt kwamen om het leven. LANDBOUW AARDAPPELZIEKTEBERICHT In het etmaal van 27 Juli tot 'savonds 28 Juli is te Hoorn de weersomstandigheid critiek ge weest voor het optreden van aardappelziekte, op de Zuid-Hollandsche eilanden critiek. behoudens iets te geringe bewolking. "AKKERTJES" dragen het AKKER-raerk in ruitvorm. Dan weet Ge wat Ge inneemt, want een geneesmiddel is een zaak van vertrouwen. Let cp! Op den Inhoud komt het aan. Deze waarborgt U een snelle hulp bü: hoofdpijn, onbehaaglijkheid, griep, enz. Weiger daarom nabootsingen, die er misschien uiterlijk op lijken, maar waar van de inhoud niet te vergelijken is met het zéér bijzondere poeder, dat is sa mengesteld door Apotheker Dumont, waarmede "AKKERTJES" gevuld zijn. Nederlandsch Product - Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. De conferentie van vijf Deehiemina van Italië vrijwel zeker Antwoord van Duitschland noa niet ontvangen. Parijs 29 Juli (A.N.P.) Inlichtingen uit goede bron bevestigen, dat graaf Ciano den Franschen ambassadeur te Rome, de Ghambrun, officieus heeft medegedeeld, dat de fascistische regeering aan de conferentie van vijf zal deelne men. Daarentegen is. buiten de eerste, vrij gunstige aanduidingen die Dieckhoff. de politieke direc teur van den Wilhelmstrasse. heeft gegeven, toen de vertegenwoordigers van Engeland. Frankrijk, en België hun demarche ondernamen, naar het schijnt nog geen enkele welomlijnde mededeeling ontvangen omtrent het antwoord der Duitsche regeering op de uitnoodiging tot deelneming aan de conferentie. Men heeft echter goede hoop. dat Duitschland de uitnoodiging zal aanvaarden Doodeljjk ongeval aan boord van een schip Timmerman in het ruim ge vallen. Amsterdam 29 Juli Gistermorgen is aan boord van de „Simaloer" der stoomvaart mij. „Nederland" een ongeluk met doodelijken af loop gebeurd. Een 43-jarige timmerman, wonende aan den overkant van het Y, moest werkzaamheden ver richten in het tankruim van het schip, dat lig plaats heeft aan de Fransche boeien tegenover de Sumatrakade. Toep de man via den ladder in het ruim zou afdalen, struikelde hij, met het noodlottig gevolg, dat hij in het tien meter diepe ruim viel. Onmiddellijk werd dr. Utermöhlen van de maatschappij gewaarschuwd, die in het ruim afdaalde. Hem bleek toen dat hier geen hulp meer kon baten. Het slachtoffer moet vrijwel onmiddellijk dood zijn geweest Met een ambu lance-boot van den geneeskundigen dienst is het stoffelijk overschot naar het Binnen-gasthuis vervoerd. NOODWEER IN POLEN EISCHT TAL VAN SLACHTOFFERS Warschau In de huurt van Thorn, nabij Culm. heeft een orkaanachtige storm gewoed, waardoor in verschillende plaatsjes 300 huizen zijn verwoest. Het noodweer woedde ongeveer 15 minuten. Drie menschen werden gedood en ongeveer 20 zwaar gewond. Roemenië bestraft Italië koopt geen Roemeensche pe troleum meer. De Italiaansche bladen deelen mede. dat Italië geen petroleum meer koopt in Roemenië, ten gevolge van de woorden welke Titulescoe te Ge- nève heeft gesproken tegen de Italiaansche jour nalisten bii de demonstratie tegen den Negus. Titulescoe heeft toen gezegd: „Jaagt die wil den weg" CHILI DREIGT DEN VOLKENBOND TE VERLATEN. Santiago de Chili. Naar medegedeeld wordt zal Chili op de in September te houden Volkenbonds vergadering voorstellen een internationale confe rentie te houden, met deelneming zoowel van de onderteekenaars als van de niet-onderteekenaar3 van het Volkenbondspact, met het doel een hervor ming van den Volkenbond voor te stellen, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat alle landen te Ge- nève vertegenwoordigd zijn. Indien dit doel niet be reikt mocht kunnen worden, zou Chili den Volken bond willen verlaten. Vergadering van den Raad op Woensdag 29 Juli 1936, 's middags om 2 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester, secre taris de heer C. Keijzer. Allen aanwezig. Na opening der vergadering, waarbij de Voorzitter den heer Kloosterman geluk wenscht met zijn geheel herstel, worden de notulen goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Mededeeling wordt o.a gedaan van de goedkeuring van verschillende raadsbesluiten. Van de Commissie van Beheer van den School- artsendienst werd ontvangen de begrooting 1937, de rekening 1935 en een verslag over het jaar 1935. Processenverbaal van kasverificatie. De gemeentebegrooting 1935 werd goedgekeurd. Vooi'ts waren ingekomen eenige verslagen en een brief van den minister van Soc. Zaken, waarin wordt medegedeeld, dat het plan tot het aanleggen van een plantsoen door jeugdige werkloozen niet goedge keurd is. Voorzitter deelt mee, dat dit in hoofdzaak het ge volg is van de steeds terugkeerende onderhoudskosten, die een bedrag van f50.— beloopen telken jare aan het polderbestuur te betalen. De inspecteur der werk verschaffing, de vertegenwoordiger van het Rijk, vond het een zeer mooi plan en oordeelde dat hier kans van slagen was als de onderhoudskosten ver dwenen. B. en W. wilden zich nu tot het polderbestuur wenden met de vraag in deze te helpen en de f50.— onderhoud kwijt te schelden. Er konden met dit werk 40 jonge werkloozen 60 weken werk vinden. Het bedrag der loonen bedroeg f7250, andere kosten f 4000. Er was een post van f 1000 aan materiaal. Dus als werkverschaffingsobject ideaal. Algemeen wordt het toegejuicht, dat B. en W. deze poging zullen doen. Om een landarbeidersplaafsje te koopen. B. en W. stellen voor een voorschot van f3100 te verleenen aan A. Menheere om hem in staat te stel len het landarbeidersplaatsje van C. J. Molenkamp aan te koopen."Molenkamp is naar Amerika vertrok ken. Het voorschot is na onderhandeling met den betrokken minister, die nog andere voorwaarden had eerst, inmiddels teruggeloopen tot f3050. Allen voor. Aan de orde is het voorstel tot oninbaarverklaring van enkele aanslagen in het schoolgeld en de hon denbelasting. Allen voor. De nood in het koffiehuisbedrijf. Voorzitter leest het bekende adres van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, waarin een pleidooi wordt gehouden, de huurwaarde der gebouwen, ge bruikt voor café, etc. te verlagen óf anders de belas ting op de biljarts te verlagen. B. en W. wijzen er op dat voor elk biljart in Anna Paulowna f 60 moet worden betaald. Dit is veel te hoog. Zij stellen voor het bedrag der belasting, dat zonder opcenten f 20 bedraagt, te brengen op f 10. Er zijn 200 opcenten. De heer Kuiken juicht dit voorstel toe. De belas ting op de biljarts is te hoog. De caféhouders kun nen de biljarts niet missen. Een caféhouder zonder biljart is als een huiskamer zonder stoelen. Allen zijn voor het voorstel van B. en W. Vastgesteld worden de pensioengrondslagen van de bezoldigde ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Vergoedingen ingevolge de 1. o.-wet 1920. Vastgesteld worden de vergoedingen art. 101 der lager onderwijswet 1920 aan de bijzondere scholen over 1934, voor de R.K. school te Anna Paulowna op f 1799.70; R.K. school te Breezand f 1344*74; Christ. school te Breezand f 1061.63. De vergoeding art. 102 der I. o.-wet aan de R.K. school I (vervolgonderwijs) wordt vastgesteld op f 251.10. Tot leden van de Commissie tot wering van school verzuim worden benoemd de heeren F. Koster, J. S. Spigt en C. Mol, allen met algemeene stemmen. Ziekenfonds en werkloozen. De heer J. Dekker had het volgende voorstel inge zonden: „Aan de werkloozen, welke lid zijn van een zie kenfonds, wordt een bijdrage in de contributie van gemeentewege verleend, als bedoeld in de circulaire van den Minister van Sociale Zaken. Door B. en W. is op dit voorstel het volgende prae-advies uitgebracht: Zooals bekend is, heeft een actie, uitgaande van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het voormalig kanton Schagen, om eene algemene verlaging van de premie voor de ziekenfondsen te verkrijgen, zeer tot ons leedwezen niet het beoogde re sultaat bereikt. Inderdaad acht ons College, zooals door Zijne Excel lentie den Minister van Sociale Zaken wordt ver ondersteld, het van belang dat werkloozen lid blij ven van een ziekenfonds. Om dit mogelijk te maken, achten wij eenige tege moetkoming in de premiebetaling wel noodzakelijk. Wanneer die tegemootkoming evenwel zou worden toegekend aan alle werkloozen zonder onderscheid, meenen wij dat daarmede een onbillijkheid wordt be gaan tegenover vele andere ingezetenen, die, alhoe wel niet tot de werkloozen behoorende, toch geen hoo- ger inkomen hebben dan zij, die bij de werkverschaf fing zijn geplaatst. De groepen, die wij hier op het oog hebben en waartoe kleine neringdoenden, exploi tanten van kleine bedrijven, zoowel als arbeiders, die tijdelijk in het vrije bedrijf werken, kunnen behooren, HET BESTE ER MEE! Als een buikspreker verkouden is. zouden, Indien de gemeente althans niet meer tot noodlijdenden behoorde, mee moeten dragen de ver? hooging van lasten, welke het gevolg van het verlee* nen van een bijdrage in de premiebetaling der werk loozen zou zijn. Dit achten wij niet billijk. Wij zouden er daarom de voorkeur aan geven het verleenen eener bijdrage te beperken tot die werkloo zen, die ingevolge de steunregeling worden gesteund, waarmede dan gelijk gesteld zullen worden de werk loozen, die trekken uit de werkloozenkas. Wij meenen, dat het geven van eene bijdrage de consequentie meebrengt, dat verlangd mag worden, dat de contributie door betrokkenen wordt betaald, zoodat dit als voorwaarde voor de bijdrage moet wor den gesteld. De vraag is gerezen of het niet noodig is verdere maatregelen te nemen, die er toe kunen leiden, dat alle werkloozen lid zijn van een ziekenfonds, omdat door het nemen voor gcmeentcrekening van een deel der bijdrage wordt erkend, dat het gemeentebelang is betrokken bij het verzekerd zijn der werkloozen. Evenzoo goed als de steunuitkeering voor een werklooze, die niet is aangesloten bij een werkloozen kas minder bedraagt dan voor een wel verzekerde arbeider, meenen wij, dat ook de uitkeering aan een werklooze, die geen lid is van een ziekenfonds, zooveel minder moet zijn als hij die wel lid is, zelf zal moeten betalen. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W, voor te besluiten: 1. aan werkloozen, die uitkeering genieten inge volge de steunregeling of uit hun werkloozenkas, een tegemoetkoming te verleenen in de premie, verschul digd voor het lidmaatschap van een ziekenfonds over het tijdvak, waarover de uitkeering geschiedt. 2. de tegemoetkoming onder 1, te bepalen op 30 pet. der verschuldigde premie, onder voorwaarde, dat het betrokken ziekenfonds eene bijdrage verleent van ten minste 20 pet. 3. dc tegemoetkoming slechts dan uit Ie betalen, in dien de werklooze het deel der verschuldigde premie, hetwelk voor zijn rekening blijft, heeft voldaan. 4. de wijze, waarop de betaling plaats heeft over te laten aan B. en W.; 5. de uitkeering ingevolge de steunregeling aan werkloozen, die geen lid zijn van een ziekenfonds te verminderen met zoodanig bedrag als verschul digd zou zijn, indien zij lid waren van het zieken fonds, hetwelk de laagste weekpremie heft. 6. deze regeling in werking te doen treden, zoodra van Ged. Staten het bericht is ontvangen, dat bij Z.E. den Minister van Binnenlandsche Zaken tegen de uitgaven, welke uit het besluit voortvloeien, geen bezwaar bestaat. De heer Dekker wijst er op hoe indertijd deze kwestie is blijven rusten, omdat door de vereeniging van B. en S. in het kanton Schagen een actie is in gesteld tot algemeene verlaging der bijdragen voor de ziekenkassen. Dat heeft geen resultaat gebracht en daarom stelde spr. deze kwestie thans weer aan de orde. Daarenboven is thans het rouleersysteem ingevoerd en de toestand voor de werkeloozen nog slechter ge worden. Met het voorstel van B. en W. gaat spr., hoewel hij dankbaar is, niet accoord, het gaat spr. en zijn fractic- genooten niet ver genoeg en omdat een groep der menscheii n.1. die in do werkverschaffing werken en niet bij de steunregeling zijn ondergebracht, worden uitgesloten. Ook acht spr. deze regeling, zooals B. en W. willen, onbillijk voor de menschen die in het vrije bedrijf werken en wier positie niet beter is dan van menige werkclooze. Spr. wil deze allen in deze rege ling betrekken. Spr. weet niet of de regeering dit alles zal goedkeuren, maar wil het probeeren. Spr. stelt daarom voor aan werkloozen, die uit keering genieten ingevolge de steunregeling of uit hun werkloozenkas, of bij de werkverschaffing zijn te werk gesteld, een tegemoetkoming te verleenen in de premie verschuldigd voor het lidmaatschap van een ziekenfonds over het tijdvak, hetwelk de betrok kene bij de werkverschaffing is geplaatst of de uit keering is geschied. En verder eenzelfde tegemoetko ming te verleenen aan hen, die volgens liet oordeel van B. en W. met de andere hierboven omschreven groep gelijkgesteld kunnen worden. De heer v. d. Ploeg is het met den heer Dekker eens en spr. wijst nog daarnaast op de arbeiders met groote gezinnen, die door hun grootcre gezinnen reeds hooger moeten bijdragen. Spr. maakte bezwaar om de arbeiders, die hun pre mie niet hebben kunnen betalen, ale hulp in deze te onthouden.Was de heffing d. premie progressief, dan was dit nog te billijken, maar de druk is op sommige gezinnen zoo groot, dat men niet betalen kan. Spr. wil wel een stimulans om lid van een ziekenfonds te zijn of te blijven, maar geen dwang uitoefenen. De heer Hooimeijer is dankbaar voor hetgeen B. en W. brengen, maar spr. heeft dezelfde bezwaren en wil eveneens steun voor hen die in de werkverschaf fing werken en daarmede gelijk te stellen menschen. De heer Hooimeijer wil een toeslag op de premie ook voor hen wier inkomen uit het bedrijf niet hoo ger geacht wordt dan van een steuntrekkende. Voorziter wijst op het oordeel van den betrokken minister; deze oordeelt dat zulke personen bij het armbestuur moeten aankloppen. Spr. is nu bevreesd dat als men dat alles in deze conceptverordening opneemt ze niet wordt goedgekeurd. Verschillende leden willen het probeeren, ofschoon ze deze regeling niet in gevaar wcnschen gebracht te zien. De heer Keuris, die straks al reeds het woord had willen voeren, maar door den Voorzitter geinterum- peerd werd met de opmerking of hij namens B. en W. sprak en 't niet noodig was over ziekenfondsen en hun concurrentie te spreken, protesteert, daar tegen. Spr. meent, al heeft hij meegewerkt om dit voorstel aan den Raad te doen, alle recht heeft hier het woord te voeren. Spr. wijst er daarna op, dat de groote gezinnen, hoewel geen progressie genieten, maar wel een degressie tegenover hen in acht wordt genomen. Zij betalen voor man en vrouw en 3 kinde ren beneden 16 jaar, niet meer. Om voor menschen. die geen lid zijn van 'n ziekenfonds bijdrage te ver minderen, acht spr. zeer juist gezien^nenmoet als ge meente dat lid-worden aanmoedigen. Spr. wijst ver der op 't feit, dat er in de gemeente Anna Paulowna een fonds is, dat een gedeelte van het jaar dubbele premie int om die menschen in de slechte jaarperiode vrij te stellen. Daarvoor acht spr. een aparte rege ling gewenscht, daar zij anders buiten de regeling zouden vallen. Voorzitter zegt, dat spr. meende dat de heer Keuris uit beleefdheid tegenover den Raad, eerst de leden hun meening moest laten hooren. Spr. wijst er ver der nogmaals op, dat wil men bij de regeering kans van slagen hebben, de voorstellen van B. en W. die nen te worden aangenomen. Wij weten dat dit wordt goedgekeurd, het meer uitgebreide zeer zeker niet. Wij willen het probeeren, maar ik moet de heeren wijzen op 't gevaar. De heer Rezelman zegt tegen het voorstel-Dekker— Hooimeijer (want deze laatste had een ongeveer ge lijke toevoeging voorgesteld) te zullen stemmen, om de voorgestelde regeling niet in gevaar te brengen. De heer Kuiken achtte het 't eenvoudigst om al- den over één kam te scheren, ze hebben het allen even hard noodig. Er wordt nog een heele poos gepraat, waarbij de heer Hooimeijer mede namens den heer Lubbe voor stelt, dat B. en W. hun voorstel terug nemen. Zij kennen nu de meening van den Raad en zij kun nen dan eens onderzoeken in hoeverre het idéé van den Raad kans van slagen heeft bij de regeering. Dan een nieuwe raadsvergadering beieggen en aanne men wat men denkt te kunnen bereiken. De heer Dekker is hang voor het schuiven op de lange baan en ontraadt het terugnemen door B, en W. Voorzitter wil 'dan 'dit voorstel van B. en W. aan*

Schager Courant | 1936 | | pagina 7