Geringe vooruitgang derregeeringstroepen Ziekenverzorging Verwoede strijd om Addis Abeba De dreiging in Zuid-Chiria KIJKEn sKOOPEn .iClOECK Successen van het luchtwapen Geen Nobelprijs voor Pierre de Coubertin test&yfcuo^Soi'g. Stad verkeert in staat van oorlog Dinsdag 4 Augustus 1936. Postrekening No. 23330 SCIAGE1 79ste Jaargang. No. 10033 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het ëerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.ti. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. SPANJE De strijdenden houden elkaar vrij goed in even wicht. Men krijgt den indruk dat de opstandelingen een sterker eenheid vormen en dat de leiding er in meer bekwame handen ligt, doch dat zij zeer veel hinder ondervinden van de rood georiënteerde bevol king, die in de bezette streken wel niet daadwerke lijk, maar toch lijdelijk verzet pleegt. Daar komt bij, dat alles er op wijst, dat generaal Mola, die Madrid bedreigt, moeite ondervindt met de proviandeering van zijn troepen. Hij schijnt daar door genoodzaakt te zijn om zijn greep op de hoofd stad te verzwakken en zich een weg naar zee te ba nen. Daartoe heeft hij zijn krachten geconcentreerd op de verovering van San Sebastian, dat een uit muntende aanvoerhaven voor munitie en levensmid delen zou zijn. Hoewel reeds hardnekkige pogingen zijn gedaan om deze stad te veroveren, zijn de rebellen hierin nog niet geslaagd en het schijnt zelfs alsof de re- geeringstroepen, vooral dank zij hun luchtwapen, er in zullen slagen de bedreiging van dit belangrijke punt op te heffen. Berichten uit betrouwbare bron melden althans dat de regeeringstroepen de rebellen hebben terug geslagen. Ook de regeering heeft echter met moeilijkheden te kampen. Hoewel alle linksche groepen één zijn in hun haat tegen de fascistische en monarchistische partijen, zijn zij toch onderling sterk verdeeld. De regeeringsvorming in Catalonië waar de uiterst linksche elementen thans de toon aangeven, is daar van een duidelijk voorbeeld en hoewel natuurlijk dat wat onderling verdeelt, angstvallig voor de buiten wereld verborgen wordt gehouden, lekt zoo nu en dan toch iets uit, waaruit blijkt dat in het regee- ringskamp de eenheid ver is te zoeken. Slechts haat tegen de rebellen; vormt hier de eenheid, maar deze band dreigt al losser en losser te worden, naar mate de bedreiging zou afnemen. Daarvan is echter op dit oogenblik nog geen spra ke, want hoewel in de laatste vier en twintig uur de regeering enkele kleine succesjes heeft kunnen boe ken, zijn de opstandelingen nog verre van verslagen. Nog steeds bezetten zij het grootste deel van het land en zij beschikken blijkbaar over zulke groote reserves zoowel van soldaten als materiaal, dat nog onmogelijk is te zeggen, welke van de beide strijden de.. partijen de zege ten slotte zal bevechten. De strijd om Saragossa. De leider der Catalaansche luchtvaart Sandino, heeft naar uit Barcelona wordt gemeld, medegedeeld, dat zijn eskaders Saragossa hebben gebombardeerd alsmede alle stellingen der rebellen aan het front van Arago». Daar de opstandelingen zich in tal van openbare gebouwen hadden genesteld, moest de Ca talaansche luchtvaart deze bombardeeren, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. De republi- keinsche troepen versterken hun stellingen rondom Saragossa. Groepen opstandige, cavalerie, afkom stig uit Saragossa, die een insluitende beweging trachtten uit te voeren, werden door de regeerings- strijdkrachten teruggeslagen en door de luchtvaart uiteengejaagd. Verder werd in dezelfde mededee- ling nog verklaard, dat een groot aantal opstande lingen zich hebben overgegeven, die allen in zeer slechten physieken toestand verkeerden. Ceuta en Tarifa gebombardeerd. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de rebellen met de batterijen van Ceuta en Tarifa het vuur van de „Jaimeprimero en „Libertad", welke schepen Ta rifa bombardeerden, beantwoordden. De oorlogsbo dems werden evenwel niet getroffen, hoewel de gra naten vlak bij de schepen ontploften. De strijd in het Noorden. Uit Hendaye meldt men dat de gevechten, welke gisteren in de omgeving van Guipuzosoa werden gevoerd, in den nacht beëindigd schijnen te zijn. De artillerie van de forten Guadelupo en San Marco zweeg hedenochtend. Het weer is regenachtig en de bergen zijn in een dichten mist gehuld. Gisteren avond verschenen verscheidene vliegtuigen, die in de richting van San Sebastian koersten. Het sedert eenige dagen te San Sebastian ver schijnende blad Frente Popular meldt, dat een aan val der insurgenten op San Sebastian en voorsteden door de regeeringstroepen is afgeslagen. Oyarzun en de hoogten der Tres Coronas, om welke verwoed werd gestreden, zijn weer in handen van het volks front. Uit verdere berichten van het Noordelijk front blijkt, dat de regeeringstroepen de laatste dagen een sterker gebruik maken van het luchtwapen. Het aantal bommen, dat geworpen wordt is aanzienlijk grooter dan in de eerste dagen van den opstand. Twee xegeeringsvliegtnigen in Frankrijk gedaald. Twee militaire toestellen van de Spaansche regee- ringsluchtvloot zijn .komende uit Madrid, op het vliegveld van Bayonne in Frankrijk, geland. Het wa ren bombardementstoestellen, die met mitrailleurs gewapend waren en voorzien waren van veel munitie en vlugschriften, bestemd voor San Sebastian. De pi loten verklaarden, dat zij uit de koers geraakt wa ren. Nadat zij ondervraagd waren, werden zij vast gehouden tot de autoriteiten een beslissing zullen hebben genomen. De vliegtuigen zijn verzegeld. Roode militie bij Cepillo verslagen. Een afdeeling opstandelingen uit Valencia aan de Portugeesche grens heeft nabij Capillo tegenover de Portugeesche grensstad Montavao een afdeeling re geeringstroepen verslagen. 12 Officieren en 25 cara- bineros zijn op Portugeesch gebied gevlucht. jOslo - Het blad „Tidenstegm" :r1 deelt mede. dat baron Pierre de fGoubertan, de voorzitter van bet internatio- snaal Olympisch Comité niet in aanmerking II komt voor den nobel prijs voor iden vrede van fdit jaar, aange- jzien de oandida sten voor 31 Jan Imoeten zijn ge- jsteld en boven- Idien omdat het IOC niet wordt genoemd in de lijst van organisaties, waaruit de oandidaten voor den nohelprijs voor den vrede worden gekozen BEVOLKING TEN NOORDEN VAN WOETSJAU NEEMT DE VLUCHT. ONDERHANDELINGEN IN HONGKONG? Uit Woetsjau aan de grens tusschen de provincies Kwangsi en Kwantoeng komen te Kanton alarmee- rende berichten binnen over de dreigende vijande lijkheden tusschen de troepen van Nanking en Kwangsi aldus een bericht van United Press. Ten Noorden en Noordwesten van Woetsjau heeft de helft van de bevolking reeds de vlucht genomen hoewel het tot nog toe nergens tot een ernstige uit barsting is gekomen. Niettemin is de stemming uierst gespannen en verontrustend. De Kwangsi-troepen zouden met den grootsten spoed voorbereidingen treffen, om den strijd te be ginnen en slechts op een gunstige gelegenheid wach ten, om tegen de Nanking-troepen op te treden. Een Amerikaansche kanonneerboot, welke in de haven van Woetsjau voor anker is gegaan, heeft talrijke Apierikaansche vluchtelingen aan boord genomen. De Nanking-regeering heeft intusschen medege deeld dat de beide Kwangsi-generaals, Li Tsoeng Jen en Pai Tsjoeng Hsi, het voorstel inzake een vreedzame bijlegging van het geschil, hebben aange nomen. Zij hebben evenwel in plaats van Kanton, Honkong voorgesteld als plaats, waar de conferen tie zal worden gehouden. Wettelijke regeling in hooge mate gewenseht VERSCHILLENDE VERANDERINGEN IN HET BETREFFENDE WETSONT WERP AANGEBRACHT. DE VRIJE ARTSENKEUZE ALS EISCH GESTELD. In een nota aan de Tweede Kamer deelt de minis ter van Sociale Zaken mede, dat hij er prijs op stelt het wetsontwerp tot regeling der ziekenfondsen zoo dra mogelijk verder te behandelen en het wet te doen worden. Bij vierde nota van wijzigingen zijn in het wets ontwerp verschillende veranderingen aangebracht. De minister heeft zich aldus de toelichting tot de ze nota gesteld gezien voor de vraag, of het ont- werp-ziekenfondswet moest blijven liggen of worden ingetrokken of verdere behandeling van dit ontwerp met het doel, dat een wettelijke regeling tot stand komt, noodig is. Hij is tot de slotsom gekomen, dat een wettelijke regeling om meer dan een reden in hooge mate ge wenseht is. Allereerst, omdat er kleine fondsen be staan, die niet dan gebrekkig in de noodige hulp kunnen voorzien. Fondsen met grooteren omvang zijn voor een geneeskundige verzorging der arbeiders noodig. Bovendien is het nuttig, dat eenheid van verzorging en van behandeling van zaken onder de fondsen bestaat. Daarbij is eenig toezicht van hooger gezag zeer wenschelijk. Er bestaat ook strijd'tusschen fondsen en geneeskundigen. Er is 'n zekere neiging, de z.g. vrije artsenkeuze af te schaffen en de genees kundigen te maken tot ambtenaren van de fondsen. Dit is niet in het belang van den geneeskundigen stand en van de patiënten, die alleen bij zeer groote fondsen in beperkte mate wellicht eenige keuze kun nen hebben tusschen enkele aan dat fonds verbonden geneeskundigen. De vrije artsenkeuze wordt van de zijde der geneeskundigen voor de groote meerder heid terecht als eisch gesteld. Anderzijds moet worden gewaarborgd, dat het fonds, en de leden van het fonds, tegenover eventu ele misbruiken van de zijde der medici en harmaceuten niet machteloos staan. De regeering heeft, ook in verband met art. 50 van de ziektewet, de roeping, te waken en maatregelen te nemen in het belang van de goede verzorging van zieke arbeiders. De minister stelt er daarom prijs op, dit wetsontwerp zoodra mogelijk verder te behande len en het wet te doen worden. De wijzigingen. De minister heeft overwogen, dat er thans vele arbeiders zijn, die door lage loonen of gemis van loon de premies voor de zieken fondsen niet kunnen betalen. Trad art. 50 van de ziektewet in werking als dit ontwerp wet zou zijn geworden, dan zou tegenover een groot deel van de arbeiders een onbillijkheid gepleegd worden. Daarom is in dit wetsont werp opgenomen art. 26, dat aan de Kroon de bevoegdheid zal geven, den dwang tot lid worden van ziekenfondsen tijdelijk buiten werking te stellen, totdat de loonstoestanden voor een groot deel der arbeiders verbeterd zijn. Ondanks deze beperking van de wet zal er toch een goede invloed van uitgaan, omdat de regeling veel strijd en misbruik uitsluit en het fondswezen daardoor versterkt zal wor den. De wijzigingen, die in de nota van wijziging zijn vervat, worden hierna toegelicht. In den considerans wordt voor: „der volksgezond heid" gelezen: van de geneeskundige verzorging van zieke arbeiders en wordt voor „waaraan een goed ziekenfonds behoort te voldoen" gelezen: waaraan een goede ziekenverzorging behoort te voldoen. Deze wijziging stemt overeen met het doel van het wetsontwerp, dat beoogt te bevorderen de genees kundige behandeling van zieke arbeiders en zieke leden van hun gezinnen. Het woord „volksgezond heid" omvat meer en is daardoor te ruim. Er zijn eenige vercenigingen ontstaan en tot ont wikkeling gekomen, die verzekeringen sluiten ter dekking van de niet-geringe kosten van ziekenhuis- verpleging, die daardoor bevorderd wordt. Het komt ook voor, dat fondsen zelf zulk een verzekering in stellen. Deze verzekeringen zijn in 't belang van de geneeskundige verzorging, die daardoor gemakke lijker te bekostigen is. De wettelijke regeling moet daarmede rekening houden. In het nieuwe hoofd stuk 2 worden enkele bepalingen ten aanzien van dit ontwerp voorgesteld. Artsen, apothekers en vroedvrouwen in het fondsbestuur. Verder wordt als regel gesteld 'de samenstelling van de besturen der toegelaten fondsen in dien zin, dat ook artsen, apothekers en vroedvrouwen lid van het bestuur moeten zijn. Er bestaat op dit punt strijd De maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft voor hare fondsen het pariteitsbeginsel aan vaard. Er zijn eenige fondsen, zich noemende: onder ling beheerde fondsen, die tegen de pariteit zijn en zelfs aan deelnemers van de fondsen geen plaats in het bestuur willen toestaan of hen in de volstrekte kleine minderheid houden. Deze strijd is niet in het belang der fondsen. De deelnemers (artsen, tandart sen, vroedvrouwen en apothekers) zijn de krachten van de fondsen en dat zijn vooral de artsen, wier medewerking in het bestuur het belang van de fondsen dient. Het is een eisch van billijkheid, mede in het belang van de fondsen, dat zij op voet van gelijkheid samenwerken met de leden van de fond sen, die in het bestuur zitten; daarom is hier hun deelneming aan het bestuur als regel gesteld. Het nieuwe artikel 6 voorziet in een behoefte. De rechtspositie der deelnemers moet in hoofdzaak bij contract geregeld worden. Voor de Kroon is de be voegdheid voorbehouden, ten aanzien van de contrac tanten en de geldelijke vergoedingen nadere voor schriften te geven om al te hooge kosten te vermij den. Het derde lid van art. 9 is aangevuld met een nieuwe bepaling, die ten doel heeft in een leemte te voorzien. In katholieke en in protcstantsche streken wonen ook protestanten en katholieken, maar voor dit kleine deel der bevolking is een afzonderlijk goed ziekenfonds niet steeds noodig, dikwijls zelfs niet mogelijk, daarom moet er voor dergelijke minderhe den gelegenheid zijn lid te worden van een fonds, dat voor de meerderheid bestemd is. Wegens sterk verschil van geestelijk leven kunnen uit die minder heid in 't bestuur niet een of meer plaatsen bezet wor den, dat zou tot veel meeningsverschil en strijd ten nadeele van het fonds aanleiding kunnen geven. Centrale Raad. De benaming „centrale commissie" is veranderd in centrale raad, omdat die naam meer overeenstemt met het adviseerende en het beslissende karakter van dit college. Het is van belang, dat tot de werk zaamheden van dezen raad ook medewerken genees kundigen, tandartsen en apothekers, die over het al gemeen op het gebied van het ziekenfondswezen over ruime ervaring beschikken. De kosten van den raad moeten evenals die van de commissies van art. 14 gedragen worden door de ziekenfondsen, omdat de werkzaamheden alle zijn in het belang van de fondsen. Bij de regeling voor die twee colleges zal naar den grootst mogelijken een voud worden gestreefd om de kosten zoo laag moge lijk te houden. Het kan van nut zijn, dat een beslis sing van den centralen raad vernietigd kan worden, wanneer zij zou zijn in strijd met het belang van de geneeskundige verzorging. Dergelijk geval zal zich wel hoogst zelden voordoen, maar voorziening in de mogelijkheid daarvan is toch in het belang van de ziekenfondsen. Op uitstapjes moet men op alles bedacht zijn. Neem daarom altijd 'n koxertje of zakdoosje met de snel werkende "AKKERTJES" mee, dal is de beste waarborg tegen hoofdpijn, over-vermoeidheia, koorts, griep. AANVAL VAN DUIZENDEN KRIJ GERS OP DE ABESSIJNSCHE HOOFDSTAD AFGESLAGEN. Port Said, 3 Aug. (ANP. Volgens gelooi- waardige berichten zijn de laatste dagen wa re veldslagen geleverd nabij Addis Abeba, dat langen tijd omsingeld is geweest. Men weet op het oogenblik niet of de omgeving van de Abessijnsche hoofdstad weer volko men vrijgemaakt is. De Italiaansche antori- teiten verklaren echter den toestand mees ter te zijn. In de omstreken van den weg Dessie-Addis Abeba nabij de hoofdstad, heb ben sterke afdeelingen niet-onderworpenen onder bevel van Dedjaz Aberra Italiaansche afdeelingen aangevallen. Zij zijn teruggeslagen en hebben volgens Italiaansche kringen een duizendtal dooden op het terrein achtergelaten. Aan den ande ren kant verluidt, dat in de afgeloopen week 60 vrachtwagens door de Abessijnen zijn ver nield, terwijl 200 Doebats werden gedood. De troepen van Modjo hebben een aanval van 2000 niet onderworpenen tegengehouden, die op de spoorlijn aftrokken. Het spoorwegverkeer is normaal gebleven. Uit Addis Abeba wordt vernomen, dat het hevige offen sief voorafgegaan werd door een langzaam binnen dringen van niet-onderworpenen in zekere voorste den en ontketend werd ter gelegenheid van den feestdag van St. George, den schutsheilige der Abes sijnsche krijgslieden. De Abessijnsche bisschip Petros, die beschuldigd werd van medeplichtigheid met de aanvallers is midden op straat doodgeschoten na een sommair proces. Deze gebeurtenis heeft naar het schijnt de opwinding buitengewoon vergroot. Op bevel van de Italiaansche autoriteiten moet de bevolking in huis blijven, teneinde mogelijke botsingen met de rebellen tc voorkomen. De winkels zijn gesloten. De hoofdstad verkeert in staat van oorlog en Italiaansche patrou illes doorkruisen voortdurend de straten. Addis Abe ba werd opd rie punten aangevallen door duizenden niet-onderworpenen. De slag duurde ruim 36 uur en had plaats op 28 en 29 Juli. Het geweer- en kanon vuur duurde zelfs nog voort, nadat de niet-onder worpenen reeds waren afgeslagen. De stad bleef om singeld. Het geheele garnizoen had zijn gevechtspos- ten ingenomen. Bombardementsvliegtuigen uit Dire- daoua kwamen de actie der te Addis Abeba gesta- tionneerde verkenningstoestellen versterken. Een dezer driemotorige bombardementstoestellen werd door de opstandelingen neergehaald. Het offen sief der niet-onderworpenen werd afgeslagen, maarte Port Said vreest men, dat de toestand te Addis Abeba netelig blijft. Italiaansche tegenspraak, Rome. De in het buitenland gepubliceerde be richten, volgens welke de Abessyniërs onder leiding van Ras Seyoem en den zoon van Ras Kassa Des- sie hebben bezet, worden hier, zooals reeds gemeld, gedementeerd. Eveneens spreekt men de be richten over de bezetting van een deel van Addis Abeba tegen. Men verklaart hier, dat de berichten over zooge- naamden Ethiopische aanvallen op Dessie en Addis Abeba slechts bestaan in de fantasie van agenten, die werkzaam zijn voor organen welke zich provo catie ten doel hebben gesteld. De ware berichten omtrent de positie der Italia nen zijn zeer goed. Met den dag neemt het aantal stamhoofden, dat zich onderwerpt, toe. De militaire, politieke en administratieve organisatie in het be zette gebied wordt steeds volmaakter en Italianen hebben reeds van tal van gebieden bezit genomen om ze te civiliseeren.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1