Economische opbloei Raad Wieringerwaard. in Amerika. ALLE FACTOREN VOOR EEN HOOGCONJUNCTUUR AANWEZIG KANS OP INFLATIE? (Bijzondere correspondentie.)' Washington, 3 Augustus. ZWARTE Vrijdag in Wallstreet die het be gin der ernstigste economische crisis in de Vereenigde Staten inluidde, had de zenu wen der ondernemers zoo zeer geschokt, dat de on dernemingsgeest voor een goeden tijd volkomen dood was. In 1935 liet men het aan Roosevelt over met den opbouw te beginnen. Voordien had men reeds eenmaal gepoogd, de opbloei te stimuleeren, maar deze poging was op niets uitgeloopen. Even eens faalde een tweede poging, die men onmiddel lijk na de ambtsaanvaarding van Roosevelt waagde. EEN NIEUW OPTIMISME WERD LEVENDIG. Een nieuwe golf van optimisme Kon zich begin 1935 baanbreken, toen de twee jaar geleden nog zoo geprezen „New Deal" van Roosevelt door de beslissing van het Hoog ste Gerechtshof in strijd met de Grondwet verklaard werd. Vele Ameriltaansche onder nemers waren toen van meening, dat de eco nomische opbloei, nu zonder staatshulp, met volle kracht kon inzetten. Alle factoren voor dien opbloei waren aanwezig, behalve een zéér voorname: de ondernemingsgeest. De bevolking was reeds over de depressie heen. Zij had vertrouwen in de toekomst, kocht auto's en bouwde huizen. Maar de onderne mer, en nog sterker de geldschieter, bleven achter. Wéér moést de staat het initiatief nemen' en toonen, dat het mogelijk is, het geld aan het rollen te brengen. Een groep Amerikaansche ondernemers met Ford aan het hoofd, lieten zich den wenk uit Washing ton niet tweemaal geven en deden alle moei te, hun productie te stimuleeren. De groote imassa der ondernemers volgde het voorbeeld echter niet en liet de maatregelen tot werk verschaffing, waarmede Roosevelt het aan tal werkloozen wilde terugbrengen, eerst tot ontwikkeling komen. Pas tegen het ein de van het vorige jaar begon de Amerikaan sche particuliere industrie zich in grooteren omvang voor den economischen opbloei daadwerkelijk te interesseeren. Nadien is er van eenigen terugslag ook "geen sprake meer geweest. OP WEG NAAR DE HOOGCONJUNCTUUR. De economische barometer staat gedurig op „mooi weer'. Terwijl in normale jaren om dezen tijd een seizoeninzinking optreedt, werken in dit jaar de fabrieken op volle kracht door. Bovendien had men verwacht, dat de aanstaande presidents verkiezingen de seizoensinzinking nog sterker zou den doen beïnvloeden dan dat dit in „gewone" ja ren het geval zou zijn. Maar niets van dit alles. Het indexcijfer der industrieele productie is ruim 20 hooger dan om denzelfden tijd van het vorige jaar. De staalproductie is zelfs 60 hooger. De produc tiviteit van de staalindustrie, welke de bedrijvig- iheidsgraad van de overige industrieën verre te bo ven gaat is zonder twijfel een zeer goed teeken. Het bewijst, dat de machine-industrie belangrijke op drachten gegeven heeft; het bewijst verder, dat een van de belangrijkste industrieën, de automobiel industrie, zeer levendig is, terwijl deze gewoonlijk in dezen tijd van het jaar de nieuwe modellen voor het komende jaar voorbereidt. Ook de textielindustrie, die een van de grootste zorgenkinderen der Amerikaansche volkshuishou ding is, deelt in den opbloei. De opwekking van Jim FroMsher achte welgemoed. Hij begon zijn man nu te leeren kennen. Hij zou thans geen ■„aha's en oho's" uitlokken, door vruchteloos on dervragen. Hij boog zich over de tafel en greep naar zijn eigen memorandum, dat juist door Hanaud uit diens mappe genomen was. Hij legde het voor zich op tafel en voegde twee vragen bij' die. welke reeds door hem waren opgeschreven. 'Aldus: j (5.) Welke was de juiste boodschap die uit Parijs naar de Prefectuur werd getelefoneerd, en die door Hanaud werd opgeborgen in een enveloppe, later gemerkt „Adres?". (6.) Wanneer, waar en waarom, werd dat kleine tabletje opgeraapt, en wat heeft dit, in den naam van alle heiligen, met deze zaak te ma ken? Wederom lachend schoof Frobisher het me morandum naar Hanaud. Hanaud las het nieuw gaschrevene langzaam en in gedachten over. „Ik had gehoopt van avond al uw vragen te kun nen beantwoordden', zeide hij weinig getroost, s.doch zie! Op ieder punt loopen wij vast, en iedere vraag moet wachten". Hij legde het memorandum werktuigelijk in de mappe terug, toen een uitdrukking van de grootste verrassing over het gelaat van Frobis her gleed. Hij wees met zijn vinger naar de map pe „Dat telegram". Aan de drie anonieme brieven, die zich in de mappe bevonden, was een telegram vastgehecht Twee van die brieven had Hanaud te Parijs aan Frobisher laten zien, en de derde was hem dien morgen door Betty Harlowe ter hand ge eïectrischen stroom bereikte ïn 'deze dagen een re cord-stand. De productie van steenkolen en de win ning van petroleum stijgen voortdurend. Daarbij is 'het van buitengewoon belang dat er nauwelijks op vooraad gewerkt wordt, dat de hoeveelheid slechts weinig aangroeien, maar dat de verhoogde produc tie uitsluitend te danken is aan de groote vraag. Hiermede gaat een prijsstijging natuurlijk gepaard. Maar tot nog toe is deze gering geweest en is er dan ook geen reden om hierin een gevaar voor de toekomst te zien. MEN VREEST EEN INFLATIE. Ondanks den gunstigen economischen toestand is men in Wall Street toch niet gerust. In breede kringen is men beducht voor een inflatie. Is deze meening gewettigd? Het is juist, dat de uitgaven van den Staat aangroeien. Het deficiet van de schatkist bedraagt eenige milliarden dol lars, een nog niet gekend verschijnsel in de Ame rikaansche staatsfinanciën. De bonus aan 'de oud strijders, die van de uitkeering mooie kleeren en auto's koopen en zelfs reisjes naar Europa maken, is zonder twijfel een zuiver inflationistische hande ling. Deze verhoogt de hoeveelheid geld, die in om loop is, zonder tegelijkertijd een nieuwe productivi teit te scheppen. Deze uitkeering aan oud-strijders is niet de eenige hulpmaatregel van de regeering geweest. De ondersteuning van den landbouw en de we'rkloozenuitkeeringen brachten enorme staatsuit gaven met zich mede. De staat financiert dit alles en moet dus wel zijn toevlucht nemen tot een groo- tere uitgifte van bankbiljetten. Maar dit is niet met de inflatie in den gewonen zin van het Woord op één lijn te stellen. Want door de grootere inko mens van tallooze menschen, stijgen nu reeds de belastinginkomsten. Het woord inflatie is derhalve hier niet geheel op zijn plaats. Zuiver theoretisch beschouwd heeft men hier misschien wel met een inflatie te maken. Dit is een kwestie die door de economen zelf zal moeten worden uitgemaakt. Maandagavond 8 uur vergaderde de Raad onder leiding van Burgemeester Kaan. Secretaris de heer W. J. Los. Afwezig de heeren K. Rol en P. Visser Az., laatstgenoemde met bericht van verhindering. Bij de opening deelde Voorzitter mede, dat hoe wel de agenda niet zoo belangrijk is, het toch inge volge wettelijke bepaling noodig was bijeen te ko men in verband met het indienen der rekening. Naar aanleiding der uitgebreide notulen deelde Voorzitter medp, dat het ijshuis voor slooperij is verkocht aan P. Bakker. Van Ged. Staten werd nog geen bericht ontvan gen naar aanleiding van de nota van opmerkingen en ook niet wat betrof avondonderwijs. Zal nog eens informeeren. Ook is de nieuwe begrooting nog niet terug. Door de commissie van advies voor werkverschaf fing is een nieuwe werkwijze geformuleerd. Met 15 omliggende gemeenten wordt een kring gevormd met Schagen als kerngemeente. De mogelijkheid wordt dan geopend om eventueele werkzaamheden in een der gemeenten onderling te doen verrichten. Hoewel Voorzitter er voor het platteland niet veel heil in ziet kan het toch in geen geval kwaad. Verder deelde Voorzitter mede, dat de steunrege ling op advies van Sociale Zaken gereorganiseerd is. Als orgaan was 't Burg.« Armbestuur aangewezen. De administratie wordt voor een groot gedeelte op do secretarie gehouden en voor een gedeelte door den Secretaris-Boekhouder, den heer C. Rezelman. Geadviseerd werd om de geheele steunregeling op de secretarie te houden. Het B.- A. zou dan als or gaan worden uitgesloten en blijft dit dan aan B. en W. Ook zal dan niet des Zaterdags uitbetaald wor den, doch op Dinsdag. Het valt niet mee om altijd direct het juiste steunbedrag vast te stellen en dan is er iets meer ruimte van tijd om te controleeren. 1-Iet is geen wantrouwen in de menschen, doch de reglementen schrijven het voor. Verder is er nog een technische wijziging, nl. dat de stempeltijd ook moet rouleeren. Op een vraag van den heer Van der Kolk of dan het Burgerlijk Armbestuur wordt uitgeschakeld, antwoordde Voorzitter, dat dit hecleniaal niet de be doeling is. Ten slotte deelde Voorzitter nog als een verblijdend feit mede, dat, hoewel de laatste tijd nog al ge schipperd moest worden met het vereischte aantal leerlingen (131) te hebben om de 4e leerkracht te behouden, er momenteel 140 leerlingen zijn. „Dat heb je er nu van, je wilde immeriL niet met mij naar Zwitserland", steld En door 2 reepen gompapier kruisvor mig aangebracht werd het telegram bij elkander gehouden. „Dat is ons telegram, des Maandags door Miss Harlowe aan mijn firma verzonden ja, ver duiveld. laatstleden Maandag". Jim stond daar versteld van; zóó waren zijn dagen gevuld geweest met angsten en opluch tingen en twijfel ontdekkingen en teleurstelling dat hij zich nauwelijks rekenschap kon geven, dat het thans eerst Vrijdag was, dat niet lan ger geleden dan eergisteren. Woensdag, hij Betty Harlowe nog nooit had gezien of gespro ken „Het telegram ons te Londen mededeelende dat het onderzoek van het geval aan u was op gedragen". Hanaud knikte toestemmend. „Ja je hebt het immers aan mij gegeven?" „Ën je verscheurde het". „Volkomen waar Doch later nm ik het weer uit de papiermand en lijmde de stukken aan elkander", Hanaud legde dit bedaard uit, zon der zich te bekommeren om den aanval van nieuwsgierigheid van Jim. „Ik wilde de politie hier eens een schrobbeering toedienen, omdat zij dit had laten uitlekken. Het moest immers een geheim blijven. Ik ben er thans zeer blijde om, dat ik het weer bij elkander zocht. Gij zelf moet het groote belang er van hebben ingezien, den zelfden morgen, vóór ik zelf nog in Maasou Grenelle aankwam, op het oogenblik waarin door u aan mademoiselle Harlowe verteld werd, dat gij het mij hadt laten zien". Jim ging in gedachten eenigen tijd terug. Hij bezat een voorliefde voor juistheid en nauw De ideale reiswagen. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten een verslag der provindie, alsmede een schrijven van hetzelfde College, dat de desbe treffende verordoning van de voorschriften ter voor koming van brand bij raadsbesluit moest worden ingetrokken. Op andere wijze is daarin thans voor zien. Ten 3e van de vereeniging Het Witte IJruis een verzoek om op de begrooting 1937 een post uit te trekken als subsidie voor ontsmettingsinrichtingen. Aangehouden tot bij de behandeling der begrooting. Ten 4e de goedkeuring van Ged. Staten op de sup- pletoire begrooting 1935. Ten 5e. van de afd. Wieringerwaard van het Witte Kruis en van den Boerinnenbond een verzoek om tegen den herfst gedurende zes weken een of twee maal per week gebruik te mogen maken van een schoollokaal voor het houden van een huishoud- cursus. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Alten voor. Ten 6e werd door Ged. Staten bezwaar gemaakt tegen de verordening hondenbelasting. Het betreft echter in hoofdzaak éeh administratieve wijziging Het wordt nu voor een luxe hond f6, voor een be- drijfshond die los loopt f4 en voor een waakhond f2.—. Ten 7e, hebben Ged. Staten enkele af- en over schrijvingen (1935) goedgekeurd. ten 8e. proces-verbaal van de kasopname van den secretaris-penn. Burg. Armbestuur en van de kasve- rificatie van den gemeente-ontvanger. Alles was in uitstekende orde bevonden. Als punt 5 der agenda komt een voorstel van B. en W. tot verandering van de vervoergelegenheid van de brandspuit. Door Voorzitter werd toegelicht dat het tegenwoor dige vervoer niet voldoet. De bedoeling is om deze wielen er af te nemen en de spuit te plaatsen op een chassis van een oude auto. Tevens kan dan al het materieel meegenomen worden en kan ook de beman ning meerijden. In deze verandering wordt een groot voordeel gezien. Door den heer Cor Bakker is een begrooting ge maakt tot een bedrag van f 90. Op de begrooting staat een post van f 75 zoodat we even boven de begrooting uitgaan. Na eenige discussie werd met algemeene stemmen besloten de verandering te laten aanbrengen. Dan stellen B. en W. een wijziging voor in de le ges-verordening. Dit is tweeledig. In de le plaats 'n wettelijk voorschrift voor de verstrekking van in lichtingen, waarvoor 5 cent per inlichting moet wor den betaald. Bij blijvend abonnement van 100, 500 enz. wordën de bedragen verminderd. Als 2e aanvulling worden de kosten van huwelijk verhoogd. Tot dusver was het op Vrijdag kosteloos, wat zoo blijft. Op werkdagen bedroegen de kosten twee gulden en op Zondag vijf gulden. Deze bedragen worden nu bepaald op 5 en 10 gulden. Voor de uit gezetheid die hem in zijn beroep niet dan tof eer kon strekken. „Doch niet dan nadat gij gekomen waart, vernam ik dat Miss Harlowe het wist uit een anoniemen brief", merkte VU op ;,Maar dat doet er immers niets toe", viel Ha naud een weinig boos in. „Het punt van belang voor mij is, dat wanneer wij met bet geval heb ben afgehandeld, en ik wat tijd krijg mij met deze brieven bezig te houden, het telegram van waarde kan blijken" „Ja, dat begrijp ik" hernam Jim. „Dat begrijp ik", en bij zat onrustig óp zijn stoel te schui ven, opende den mond en sloot deze weer, en bleef zweven tusschen zwijgen en spreken, terwijl Hanaud zijn mappe doorliep, bier en daar iets las, zonder er troost uit te putten. „Zij maken mij niets wijzer!' riep hij driftig; en Jim Frobisher bad zijn besluit genomen. „Mijnheer Hanaud, u deelt uw inzichten niet aan mij mede", zeide hij eenigszins vormelijk, doocb ik wil u billijker behandelen; afgezien van deze misdaad in Maison Grenelle. beeft u bet raadsel van de anonieme brieven op te lossen. Daarmede kan ik u eenigszins helpen. Er is er weer een ontvangen". „Wanneer?" „Vanmiddag, terwijl wij aan bet diner za ten". „Door wie"? „Door Ann Upcott',,- „Wat!" Met een schreeuw was Hanaud als een veer uit zijn stoel opgesprongen in zijn volle gestalte uitgestrekt, zijn gezicht zoo wit als de muren gereikte 'trouwboekjes (tot dusver kosteloos) moei voortaan f 1.— geofferd worden. De raadsleden gaan eenparig accoord met het 'voorstel. Verder komt een voorstel van B. en W. tot aanvul ling politie-verordening tér beteugeling verkapte be delarij. Het Dag. Bestuur rneent de burgerij een dienst te bewijzen door meerdere beperking op te leggen. De bedoeling is dat voortaan een vergunning gehaald moet worden voor het venten ën dat men voor minstens f 20 bij zich moet hebben en dan niet meer dan éénmaal per maand. Zooals het thans gaat, loopt het wel een beetje de spuigaten uit. Ook met dit voorstel gaat dc Raad accoord. Verder werd besloten om aan H.M. de Koningin: ontheffing te vragen van de wettelijke bepalingen van het capitulantenreglement; het betreft voor de ze gemeente slechts enkele ambten. Als laatste punt: aanbieding gemeenterekening, dienstjaar 1935 en de rekening Burg. Armbestuur. Deze laatste sloot met een batig saldo van f 700.84. De'ontvangsten hadden bedragen f 9585.68 en de uit gaven. f 8884.84. De gemeenterekening gaf de volgende cijfers, Ge wone dienst ontvangsten f 66557.10, uitg. f 61900.04; saldo f 4657.06. .Dit saldo was in 1934 f 5884.94. Toch is de werkelijke toestand iets anders, omdat er f 3000 i.s overgebracht naar den kapitaaldienst. Deze dienst sloot met de volgende bedragen: ontv. f 6159.45, uitg. f 4278.65 saldo f 1880.80, in 1934 f 2680.80. Als commissieleden tot het nazien der rekening van het armbestuur werden aangewezen de heeren C. J. Blaauboer en K. Rol en voor de gemeentereke ning de heeren v. d. Kolk, Goosens en Visser. Rondvraag nihil, waarna sluiting. HET ONTSMETTEN VAN POOTAARDAPPELEN. Door het slechte weer is het. den laatsten tijd niet heel goed mogelijk geweest de normale werkzaam heden te verrichten. Men zoekt werk binnenshuis ert daaraan is het toe te schrijven, dat reeds verschil lende malen de vraag gedaan is, of er iets tegen is nu reeds de poters te ontsmetten tegen de bekende ziekte, de Rhizoctonia. Bezien wij deze vraag even, dan blijkt, dat zoowel tegen het te vroeg ontsmetten als tegen het te laat uitvoeren van de bewerking bezwaren zijn aan te voeren. Doet men het n.1. zoo vroeg, dat de knollen nog niet afgerijpt zijn, dan bestaat kans op een: knolbeschadiging en doet men het te laat, dan be staat in de eerste plaats dc kans, dat het gebruikte water te laag van temperatuur zal zijn, waardoor ook knolbeschadiging kan optreden, maar boven dien bestaat de kans, dat de knollen door het ge brek aan zon niet vlug "genoeg zullen drogen na; het ondergaan der bewerking. Ik zou echter op het oogenblik wel degelijk 'de poters durven ontsmetten en is men eventueel bang, flat ze nog niet rijp genoeg zijn, dan kan men een nakje bij wijze van proef ontsmetten en dan ziet men binnen eenige dagen,, of zich buitengewone dingen op de knollen vertoonen. Wat nu de ziekte zelf betreft en de uitvoering van de ontsmetting diene het volgende:' De ziekte wordt veroorzaakt door een zwam, die in den vorm van zwamknolletjes op de knollen kan. overblijven. Wascht men een paar knollen af, dan kan men die zwarte, platte zwamknolletjes (sclero- tia noemt men die) op de knollen goed zien. Maakt men deze dingen niet dood. dan gaan die dingen in het voorjaar, na het uitplaatsen, soms reeds in de bewaarplaats, uitgroeien en er verschijnen te velde stengels, die saamgeknepen blaadjes vertoonen en waarvan de basis soms voorzien is van een witte schimelmassa. De stengel sterft ten slotte af en van knolvorming komt niet veel terecht of er worden misvormde knollen gevormd. In de poterbewaar plaats uit de zwam zich soms doordat de toppen der spruiten zwart worden. De spruiten zijn dan aan den basis overtrokken met een grauwachtig zwamdradennet. Op sommige gronden kan de zwam zeer veel schade doen, op andere weer veel minder. Heeft men de knollen ontsmet, dan is de kans op het optreden der ziekte niet geheel uitgesloten doch' wel zeer sterk verminderd. Het ontsmetten nu kan geschieden door de poters gedurende 1 Vz uur onder te dompelen in een oplos sing die per liter water l gram (dat is 1 pastille) sublimaat bevat. Hierbij dient nog te worden opge merkt, dat vóór het ontsmetten van 70 Kg. poters pl.m. 50 liter vloeistof, noodig is en dat men de vloeistof 3 maal achtereen gebruiken kan. Sublimaatoplossingen mogen niet in metalen voor werpen worden gemaakt, wel in hout of steen. Dat het zeer giftig is weet men nu wel. Zorg er dus voor, dat de kinderen er niet bij kunnen komen. Ook kan men gebruik maken van het min of meer bekende middel „Aretan". Hiervan heeft men P/2 gram per liter water noodig, terwijl de onderdompe ling slechts 20 minuten behoeft te geschieden. Dezo oplossing kan 6 maal worden gebruikt, maar dan moet na iedere behandeling per 100 liter vloeistof weer 12 gram Aretan worden bijgevoegd. Zoowel bij het gebruik van Sublimaat als van Aretan moeten de aardappelen vrij van grond zijn. Vragen worden gaarne beantwoord. De Ambtenaar van den Plantenziekten- kundigen Dienst., VAN HERWIJNEN. St. Pancras. van het vertrek, zijn oogen brandende in die van Frobisher. Geen nieuws was ooit zoo on verwacht zoo verbijsterd uit de lucht kóm-en vallen. „Weet je dat zeker?" vroeg hij. „Volkomen. Hij kwam met de avondpost met andere Gaston bracht ze in de eetkamer. Er was er één van mijn firma te Londen, een paar voor Betty, en één voor Ann Upoott. Met gefronste wenkbrouwen maakte zij den. brief opeen als wist zij niet, van wie deze af komstig kon zijn. Ik lette op< terwijl zij hem ont vouwde. Hij was geschreven op dezelfde gewone postpapier op dezefde wijze getript zonder adres aan bet hoofd ervan. Daarop vouwde zij den brief langzaam op en stak hem weg. „Lachte zij?" hield Hanaud aan. „Ja. Zij was in haar schik. De kleur keerde op haar wangen terug. Al haar bezorgdheid was verdwenen" „Liet zii u dan dien brief niet zien? „Neen" „Ook niet aan mademoiselle Harlowe?" „Evenmin". „Doch zij was in baar schik, hé?" Het scheen, dat dit voor Hanaud bet eigenaardigste van de geheèle zaak was. „Zeide zij iets?" „Ja" antwoordde Jim. „Zij zeide: „Hij heeft immers altijd gelijk gehad, is het niet?' „Zeide zij dat! „Hii heeft immers altijd gelijk gehad, is het niet?" Hanaud had langzaam zijn plaats hernomen, en zat als ware hij in steen veranderd Na eenigen tijd zag hij op „Wat gebeurde daarna?" vroeg hij. .(Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1936 | | pagina 12