Herziening van de grondwet D.EjndepijpA De stilte voo[ de storm Groote overstromingen in Perzin Thans felle strijd bij het Tana-meer De Conferentie van Vijf GENIET VAN UW VACANTIE MET -Jfc* DOUWE EG B ERTS Spoorwegongeluk te Bulgarije KIJKEtl is KOOPEtlty CLOECK Geen strategische veranderingen Woensdag 5 Augustus 1936. 79ste Jaargang. No. 10034 Postrekening No. 23330 SCHAGER COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Maatregelen tegen revolutionnaire ver tegen woor di gers V r ij h e i d van drukpers gehandhaafd De regeering heeft bij de Staten-Gene- raal ingediend een aantal wetsontwer pen tot het in overweging nemen van verschillende voorstellen tot wijziging der grondwet. In de memorie van toelichting zegt de regeering zich in het algemeen met de positieve voorstellen, waartoe de grond wetcommissie is gekomen, te kunnen vereenigen. Slechts het voorstel inzake de vrijheid van drukpers heeft de regering niet overgenomen. Ook is de regeering afgeweken van de voorstellen der Staatscommissie ten aan zien van het orgaan, dat geroepen zal worden tot het vervallen verklaren van het lidmaatschap van een vertegenwoor digend lichaam van personen, die revolu tionaire strevingen tot uitdrukking bren gen en voorts ten aanzien van het maxi mum pensioen dat een oud-lid der Tweede Kamer zal kunnen genieten. Wij laten hieronder thans volgen de voornaam ste voorstellen en de desbetreffende mededeelingen uit de memorie van toelichting. De vrijheid van drukpers. Na ampele overweging heeft de regeering gemeend geen beperking van de vrijheid van drukpers te moe ten voorstellen. Dit vraagstuk heeft een sterk poli- tieken -inslag, waarover in breede kringen verschil lend wordt gedacht. Zij acht het niet wenschelijk in de huidige tijdsomstandigheden nu slechts door- samenwerking van alle nationale krachten de moei lijkheden kunnen worden overwonnen, een politiek vraagstuk van dezen aard op te werpen, Inkomen der Kroon. Het inkomen der Kroon wordt verlaagd van f 1.200.000 tot f1.000.000 terwijl de Gemaal van een regeerende Koningin in het vervolg f200.000 jaar- lijksch inkomen zal genieten welk inkomen hij be houdt na het overlijden van zijin gemalin, zoolang hij weduwnaar is en den staat van Nederlander be- houdt. Een Koningin zal, na het overlijden van den Ko ning, een jaarlijlcsch. inkomen genieten van f200.000, terwijl de Dochter des Konings, die de vermoedelijke ei'fgenaam is van de Kroon, hetzelfde inkomen uit 's Rijks kas geniet vanaf den tijd, dat zij den ouder dom van achttien jaar heeft bereikt. Gaat zij een huwelijk aan, dan geniet haar gemaal eveneens een inkomen van f2Ó0.000. Teneinde voor eventuecle wijzigingen van deze inkomens, welke noodig kunnen blijken wegens ver andering der koopkracht van het geld, niet steeds te moeten overgaan tot grondwetswijziging, stelt de regeering voor dat de thans voorgestelde bedragen kunnen worden gewijzigd bij eene wet. Schadeloosstelling en pensioen Tweede Kamerleden. yoorgesteld wordt de jaarlijksche vergoeding aan Tweede Kamerleden te verminderen van f5000 op 1*4000. Het pensioen wordt bepaald op f 120 's jaars voor elk jaar, gedurende hetwelk zij lid der Kamer waren tot een maximum van f2800. Ook hier wordt een eventueele verandering der Ontploffing in Italiaansche dynamiet-fabriek 5 dooden en verscheidene ge wonden. In een dynamiet-fabriek te Ortébello in Italië heeft een ontyloffing vlaats gehad, waardoor 5 yersonen werden gedood en ve len gewond, waarvan verscheidenen zwaar Het bergingswerk wordt met koortsachtige haast voortgezet, aangezien men vreest, dat nog slachtoffers onder de yuinhooyeh bedol ven liggen. HET SCHANDAAL DER ITALIAANSCHE JOURNALISTEN Bern, De Zwitsersche bendis raad heeft be sloten geen enkele hinderpaal meer in den weg te leggen aan de acht Italiaansche journalisten wïen op 10 Juli j.1. de toegang tot Zwitserland •werd ontzegd in verband met het door hen ver oorzaakte schandaal tijdens de zitting der Vol- kenbondsvergaderiïig. vergoedingen mogelijk gemaakt door het voorstel ze bii een wet te kunnen wijzigen. Dit ontwerp zal dan echter zoowel door de Tweede als door de Eerste Kamer dienen te worden aangenomen met de stem men van twee derden van het aantal leden, waaruit de Kamer bestaat. Maatregelen tegen revolutionnaire verte genwoordigers. Leden van de Tweede en Eerste Kamer, alsmede leden van de Staten kunnen van hun lidmaatschap vervallen worden verklaard, indien zij een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde, met toepassing of bevorde ring van onwettige middelen. Een voorstel tot vervallenverklaring kan niet worden aangenomen dan met de stemmen van twee derden van het aantal leden, waaruit het vertegen woordigend lichaam bestaat. Dezelfde overwegingen gelden voor Raadsleden. Hier staat beroep op Gedeputeerde Staten open, ter wijl het recht van de Kroon om de uitspraken van dat College te schorsen of te vernietigen, ook in dit geval onverminderd blijft bestaan. Ministers zonder portefeuille. De voorgestelde wijziging maakt het mogelijk mi nisters te benoemen zonder portefeuille. Kamers voor het bedrijfsleven. Voor bepaalde beroepen of bedrijven alsmede voor het beroeps- en bedrijfsleven kan de wet volgens de nieuwe voorstellen, lichamen instellen met regelende bevoegdheid. Aan deze lichamen kan ook verordenen de bevoegdheid worden gegeven. In feite wordt het doof deze grondwetswijziging mogelijk aan de beide Kamers der Staten-Generaal een derde Kamer toe te voegen. Wijziging in het kiesrecht. Ten einde tegemoet te komen aan de bezwaren der verplichting om bij de uitwerking van het even redig kiesrecht de wiskundige evenredigheid zoo dicht mogelijk te benaderen wordt voorgesteld de woorden „evenredige vertegenwoordiging" in do Art. 82, 83. 128 en 143 der Grondwet te vervangen door: evenredige vertegenwoordiging binnen door de wet te stellen grenzen. Hierdoor krijgt de wetgev.er iets meer armslag bij de uitwerking van het evenredig kiesrecht. WAARSCHIJNLIJK NIET VOOR OCTO- BER BIJEEN. Londen. Ofschoon voor de Conferentie van Vijf nog geen datum is vastgesteld, acht men het zoo goed als zeker, dat deze, met het oog op de langdurige voorbereidingen langs diplomatieken weg, die noodig zijn, niet voor October zal plaatsvinden. ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAl en BAAI-TABAK VREES VOOR EEN GROOT AAN TAL SLACHTOFFERS Teheran (Perzië) Men vreest, dat een groot aantal yersonen om het leven is geko men tengevolge van de overstroomingen, die veroorzaakt zijn door wolkbreukachtige re gens. In Koerdistan in de stad Mehabad zijn 500 huizen en bazaars vernield. Talrijke lij ken zijn reeds geborgen. Veroorzaakt door een hittegolf 15 gewonden. Sopliia In Bulgaarsch-Macedonie is gister middag bij het station Soeti, dat in de provincie Vratza is gelegen een personentrein ontspoord, daar de rails tengevolge van de hitte op abnor male wijze waren uitgezet. De trein reed juist over een uitgedroogd rivierbed geslagen brug. Vier wagons zijn in de vier meter diepe bedding terecht gekomen, terwijl de overige wagens ble ven hangen. Vijftien personen werden gewond, van wie acht ernstig. ABESSINIE. SPOORLIJN ADDIS-ABEBA-DJI- BOET1 OPNIEUW VERNIELD? Port Said, 4 Aug. A.N.PVolgens te Port Said ontvangen berichten zou zich een hevig gevecht hebben afgesyeeld tusschen Abessijnsche strijdkrachten en Italiaansche colonnes in de nabijheid van het Tana-meer. Vooral rond om Gondar zouden de gevech ten een moorddadig verloog hebben gehad. De Abessijnsche strijdkrachten stonden on der bevel van Dedjaz Wand Bawassan, den tweeden zoon van Ras Kassa. Voorts wordt gemeld, dat Tekle Hawariate zich aan het hoofd van een colonne zou bevinden, die ver schanst is nabij den syoorweg naar Addis Abeba. Volgens geruchten zou het deze colonne gelukt zijn de verbinding tusschen Adis Abe ba en Djibouti oynieuw te verbreken en de rails van de syoorlijn te vernielen. Ras Makonnen en Ras Getachoe zouden naar Gore oyrukken. Beiden zijn, naar ge meld wordt, door den Soedan naar Abessi- nië gereisd en zijn voornemens het verzet tegen Italië in de omgeving van Gore te organiseeren SPANJE Engelsche vliegtuigen aan de regeering geleverd De opstandelingen nemen blijkbaar een afwachtende houding aan. Zijn de binnenkomende berichten juist, dan is dit de stilte voor den storm en berei den zij een groot offensief voor. Van deze rust maken de regeerings- troepen intusschen gebruik om zich in hun stellingen vast te zetten en zelfs om hier en daar kleine voordeelen te be halen. De bedreiging van San Sebastian schijnt bezworen en het leven in de stad herneemt zijn gewone gang. Dc gevechten in het Noorden schijnen wel te wor den voortgezet, maar vormen blijkbaar geen bedrei ging meer voor de regeeringstroepen. De strijd in het Zuiden. De steden La Linea en Algecïras worden op het oogenblik bezet gehouden door afdeelingen vrijwil ligers, leden van monarchistische organisaties, die de Marokkaansche troepen zijn komen aflossen, wel ke thans te San Roque zijn samengetrokken. Te Al- geciras bevinden zich op het oogenblik 3000 man, terwijl in den loop van de week nog 2000 worden verwacht uit Marokko. Uit Cadiz en San Fernando komen veldkanonnen en vrachtauto's met munitie aan Strategische punten aan de kust nabij Algeciras worden door gevangenen versterkt. Anti-luchtvaart kanonnen zijn te Getares en Punta Camera opgesteld, waar de opstandelingen een heftig bombardement verwachten van regeerings-kruisers en -vliegtuigen. Met het aanbreken van den dag zullen eep viertal postbeambten, die telegrafisch inlichtingen aan de regeeringstroepen hebben verstrekt, en die te San Roque werden gearresteerd, worden terecht gesteld. Va n het postpersoneel te Algeciras werd het groot ste gedeelte gearresteerd. Duitsche sympathie voor de opstandelingen. De Duitsche kruiser „Deutschland" is, zooals wij reeds gisteren meldden, in de haven van Ceuta aan gekomen. De commandant bracht een bezoek aan den com mandant van de opstandelingen, generaal Franco. Het bezoek duurde ongeveer een uur. Later op den dag zag men op de drukste punten van de stad Duitsche officieren in gezelschap van opstandige Spaansche collega's, welke er blijkbaar een eer in stelden de Duitschers te begeleiden. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen en schepen te Ceuta. Gistermorgen uit Tanger en Gibraltar aangekomen Engelschen verklaren, dat negen Italiaansche vlieg tuigen, drie Duitsche watervliegtuigen, de kruiser „Deutschland" en de tox*pedojager „Luchs" zich op het pogenblik te Ceuta bevinden. Genoemde reizi gers konden echter niet bevestigen, dat deze vlieg tuigen en schepen in dienst wai'en van generaal Franco. De Duitsche oorlogsschepen in de Spaan sche wateren. Van de tot bescherming der Duitsche belangen en Duitsche onderdanen in de Spaansche wateren vex'- toevende Duitsche oorlogsschepen zijn gistermiddag het pantsex-schip Deutschland en de torpedoboot Luchd naar Malaga vertrokken welke stad zich nog in handen bevindt der Spaansche oorlogsschepen, welke de regeering trouw gebleven zijn. De torpedoboot Leopard is Maandag voor eenige uren de haven van Mallila (Spaansch Mai'okko) bin- nengeloopen, teneinde de bij de laatste beschieting door de regeex'ingssohepen verooi'zaakte schade aan Duitsche eigendommen vast te stellen. Het pantserschip Admix-al Scheer is van Amerika via Tai'agona naar Barcelona verti'okken. Engeland levert vliegtuigen Spaansche regeering. dc De „Star" bericht, dat een aanzienlijk aantal Brit- sche vliegtuigen in Spanje is aangekomen. Het blad bericht, dat deze toestellen door particulieren zijn verkocht, zoodat de regeering zich hiei-mede niet kon bemoeien. Mnnitieaankoopen in België. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In opdracht van de x*egeering te Madrid bevindt zich op het oogenblik te Brussel de linksch ï'adicale afgevaardigde Bolanos, teneinde voor dc Spaansche regeering wapenen en munitie aan te koopen. De on derhandelingen zijn beëindigd ten aanzien van den aankoop van handgranaten, machinegeweren en groo te hoeveelheden munitie. Bovendien is een aanvang gemaakt met ondexTiandelingexr met particulieren, beschikkend over dertien, naar het schijnt, vroegere Belgische militaire en verkeersvliegtuigen. De onlusten in Spanje zijn reeds lana in nere pelde veldslagen uitgegroeid Hierboven ziet men liet oorlogsterrein rond Samosierra. rvaarbii talr iilte stukken geschut van de regeeringspartiien in positie zijn gebackt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1