ZICHTEN Zijper Loten Staat van beleg ia Griekenland Vroolijke intocht P. DEKKER solide Lotendebitant. Laatste Telex berichten bit Bergen. Advertentiën. A. Breed, ARIS, HARM Pieter Jan. Fa. K.van Loenen Zn SCHAGER ROOSJES Engeland in principe voor niet-inmenging Gruwelen te Barcelona Goed afgeloopen Het ledental der N.S.B. langs de Via Triumphalis De Kamer ontbonden SPANJE Aan den anderen kant van den Afsluitdijk AutO'Ongeval Naar hoogere graanprijzen Eenige kennisgeving. Heden overleed tengevolge van een droevig ongeval, onze beste Man en Vader, de Heer in den ouderdom van 46 jaar. Zijn diepbedroefde Echtgenoote en Kinderen. Kolhorn, Waardpolder, 3 Augustus 1936. Ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Vrijdag 7 Augustus, des n.m. 3 uur n.t. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, kennis te geven van het plotseling overlijden van onze eenigste Lieveling in den aanvalligen leeftijd van 16 maanden. C. SLEUTEL—Keppel. D. SLEUTEL. Trapweg, Schagen, 4 Augustus 1936. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag des nam. 2 uur. IN PLAATS VAN KAARTEN. Heden verblijdde ons de Heere met de geboorte van een welgeschapen Zoon, genaamd M. BOEZEROOY. M. BOEZEROOY-Boertien Wieringerwaard, 4 Aug. 1936. ]AN VEL en ANN1E VEL—Smit geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Zoon Wieringerwaard A 19, 4 Augustus 1936. 5 pond mager Spek f 1.50 5 pond vet Spek 1 1.25 C. Berkhouwer 1 ZICHTKOLVEN ZICHTLATTEN WETSTEENEN, enz., enz. Voordeelig bij: IJZERHANDEL. SCHAGEN. Telefoon 110. LAAN. i I zijn vanaf heden verkrijgbaar bij elke Tevens loten in depót verkrijgbaar bij het Hoofddepót Schagerbrug. Heeren Dorschers! Opgaven gevraagd, voor half Aug., voor het Dorschen van 20 H.A. zaad. Verdere inlichtingen bij het Bestuur. Voornoemd, P. ZOMERDIJK, Eenigenburg. Diegene, die Zondag een verkeerde JAS heeft meegenomen, van de WieringerKermis, bij Veerdig, kan deze inruilen bij P. v. TEULINGEN, Nieuweweg 37, Anna Paulowna. Te koop: alle soorten Zakken, beste Zaadzakken, geprepar. Gonje- kleeden en Dekkleeden. Reparatie-Inrichting. J. I. Buschman, Dijkstr. 20, Den Helder TE KOOP: 9 beste Biggen en een gelde Koe, bij I. P. Schermerhorn Dz., Grasweg No. 28, Anna Paulowna (N.H.) IK STOP Ik ga morgen even kijken. Partij Fuiken en Netten, voor weinig geld. JANUS WINDT, Schagen. Pracht herdershond te koop, 14 maanden oud. N. TUINMAN. Laagzijde Schagen. Te koop: W, L. Hennen. D. ZEEMAN Wz., C 47a, Sint Maar tensbrug. Te koop: Landbouwtrekkertje voor zelfbinder. enz. GARAGE 1ANSEN Schagen tel. 105. Te Koop of te Huur: groot Woonschip. A. v. d. HEIDE, Woonschip, N.H. Kanaal, Koedijk Noord. 10 BIGGEN te koop, bij L W. M E T Z E L A A R, Oudesluis. Tel. no. 8. Klein model Ark te huur gevraagd. - Brieven letter H, Hulppostkantoor Wieringerwaard. Nog 4 Zeugjes te koop, voor f 12.— per stuk, bij CORN. SPAANS, Barsingerhorn. Te koop gevraagd: een Kinderledikantje, door J. van Dompselaar, Waardpolder, Kolhorn. FlinKe Knecht gevraagd, goed kunnende melken, bij P. VRIES, Schagerbrug. Gevraagd: Schildersknecht en een Halfwas bij I. KONING, Corn. Bockstraat C 115, Schagen. Gevraagd: Zichters en Binders, door I. P. SCHUIRINGA, Wester- middenmeerweg. Middenmeer. Gevraagd: voor tijdelijk, een bekwaam Smidsknecht, P. WISSEKERKE, Anna Paulowna. Voorzichtig antwoord op het Fransche voorstel. In officieele Britsche kringen wordt vernomen, dat het Britsche antwoord op de Fransche voorstellen een overeenkomst van non-interventie inzake de Spaansche kwestie te sluiten op de Fransche am bassade te Londen werd overhandigd. De Britsche regeering verklaart hierin dat zij met voldoening het Fransche initiatief ontvangt en in principe hiermede instemt. Bijzondere aandacht moet hier worden geschonken aan het slechts in principe aanvaarden van het voorstel. In Fransche diplomatieke kringen, wordt dit gezien als een gevolg van de moeilijkheid om een direct antwoord te geven op een vraag, welke ook afhangt van het al ;of niet aanvaarden door andere Europeesche mogendheden. Engeland verlangt alles te voorkomen, zoo als op de jongste bijeenkomst van de Locar- no-mogendheden bleek, wat Europa in twee kampen zou kunnen verdeelen en zoo de kansen voor de voorgenomen bijeenkomst van Vijf te schaden. Daarom is te wenschcn dat ook Duitschland, Sov jet-Rusland en Italië zich verbinden bij een overeen komst tot niet-inmenging in de Spaansche kwestie. Nop steeds executies. Aan oen particuliere brief uit Barcelona d.d. 29 Juli j.1. ontleent de N.R.Grt. de volgende pas sages: „Zondag was ik in Barcelona en de schade, die er is aangebracht, is onbeschrijfelijk Geen kerk staat meer, geen klooster, dat niet ont ruimd is en zoo mogelijk totaal verbrand. Alle kunstschatten zijn op hoopen gegooid en ver brand. Zelfs hebben ze de beestachtigheid gehad om een particuliere begraafplaats bij een kloos ter te schenden door de kisten uit te graven en de beenderen te verbranden en hen. die eenige dagen geleden begraven waren, in bet publiek uit te kleeden en dan in het vuur te gooien. Tot op heden is de toestand, naar mijn idee. echter niet slechter geworden, zelfs veel verbeterd. Het verkeer te Barcelona is weer normaal. Vandaag zijn voor het eerst de groote cafe's en restaurants geopend en binnen enkele dagen zullen de fa brieken ook weer beginnen te werken"De communisten van buiten af komen hier en balen de slachtoffers die in den tijd der reebtsebe re geering de linkschen dwars gezeten hebben, af enexecuteeren hen een eind buiten de stad aan den kant van den weg. waar ze dan 'smorgens gevonden worden. Geen menscb weet dan, wie het gedaan beeft. In één dorp hebben ze zoo twintig fabrikanten door de arbeiders gehaat, naar de andere wereld geholnen. Van een autoeen meisje, en een ritje achteruit te Roterdam Gisteravond om half zes heeft zich te Rotter dam een wel zeer eigenaardig ongeval voorge daan, welk ongeval gezien de moeilijke situatie, wonder boven wonder nog goed is afgeloopen. Op het hier genoemde uur stond aan de Ael- brechtskade ter hoogte van de Grosshansstraat een personenauto, waarin gezeten was de 19-ja- rige mej. J. -C. de Jong, wonende Rosemarijn- straat. Deze dame zat te wachten op haar bege leider, den 31-jarigen vertegenwoordiger G. de liaan uit Strijen, die in de buurt eenige bood schappen was gaan doen. Hoogstwaarschijnlijk duurde bet uitblijven van den heer de H. wat lang en zat het medsje zich ietwat te vervelen, met het gevolg, dat zij de instrumenten aan een onderzoek heeft -onder worpen. Dit werd haar echter noodlottig, want plotseling zette de auto zich in beweging en reed achteruit in de richting van de Scbie. En de auto zou zeker in het water zijn gereden ware het niet. dat de wagen stootte op het gangboord van het in de Schie gemeerd liggende stoomschip „Carolina" De voorwielen stonden nog op den wal. maar de achterwielen stonden op het schip. In haar overspannen zenuwen rukte het meis je het portier van den wagen open, om zich zoo spoedig mogelijk uit haar benarde positie te be vrijden, doch dit werd haar noodlottig want in- plaats van aan wal te stappen, viel zij in het wa ter tusschen het schip en den kant. Een heer, die het ongeval had zien gebeuren stak haar terstond een hengelstok toe en zoo gelukte het aan het meisje weer aan wal te komen. Ofschoon de juffrouw oogenschijnlijk geen let sel had bekomen, werd zij toch. temeer daar zij zeer overspannen was, door den G.G. D. rfaar. het ziekenhuis aan den Goolsingel gebracht, alwaar zij ter observatie is opgenomen. De schipper van de ..Carolina" heeft later met behulp van eenige burgers de auto weer aan den wal getrokken. (Msb) Ilct Volksblad geeft het volgende overzicht van het ledental van de N.S.B., welke cijfers, ontleend aan een maandrapport, gedateerd 1 Febr. 1936, wij ove rigens geheel voor rekening van genoemd blad laten. Gewest I (Noord-Holland) 7781 Gewest II Noord (Zuid-Holland Noord) 6528 Gewest II Zuid (Zuid-Holland Zuid) 6422 Gewest III (Brabant en Limburg) 3212 Gewest IV (Utrecht) 3092 Gewest V (Gelderland) 3200 Gewest VI (Overijsel) 1641 Gewest VII (Drente) 546 Gewest VIII (Groningen) 1775 Gewest IX (Zeeland) 479 Gewest X (Z.-Holland Noord cn het Gooi) 5455 Gewest Kil (Friesland) 479 De N.S.B.1 concentreert haar kracht op Noord- en Zuid-Holland met 26.186 leden. Dan volgen Utrecht niet. 3092, Brabant en Limburg met 3212 cn Gelder land met 3'200 leden. Van het Olympisch front AANKOMST DER NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS, POLOSPELERS EN ROEIERS IN BERLIJN. B e r 1 ij n, 4 Aug. (Bijz. dienst A.N.P.) Met den gebruikelljken trein van 18.26 uur is Dinsdagmiddag aan het station Friedrich- strasse weer een groote groep Nederlandsche deelnemers aan de Olympische Spelen te Berlijn aangekomen. Deze groep bestond ge heel uit beoefenaars van de verschillende wa tersporten, want verwacht werden de zwem sters, de nog ontbrekende zwemmers, de po lospelers en de roeiers. Onder luid gejuich reed de trein het station bin nen. Onze jongens en meisjes, reeds op eenigen af stand kenbaar aan de blauwe jasjes, hingen wui vend en roepend uit de coupéraampjes en opnieuw was het een drukte van belang toen allen uitstap ten, door elkaar riepen en handen drukten. De zwemsters hadden gereisd onder leiding van mevr. Van Wuijkhuizen en mevr. De Dood, terwijl met de zwemmers Mooi, Scheffer en Metman en met de polospelers waren meegekomen de chef d'equipe Jan de Vries cn de verzorger Frans Kuiper. De roeiers waren vergezeld door de beide coaches, do heeren dr. Marres en Jongejan. De belangstelling van het publiek voor het station concentreerde zich voornamelijk op de meisjes, w.ant haar faam gaat „die Hollaendische schwimmerin- nen" reeds vooraf. Uit het publiek wezen velen el kaar Willy den Ouden aan of lieten zich haar aan wijzen. en voordat zij in de autobus stapte had Willy dan ook reeds verscheidene malen haar handteeke- ning moeten zetten. In de autobus ging het vroolijk toe en terwijl voor het station gewacht werd op de bagage klonk het cene lied na het andere en „wij zijn niet bang" werd afgewisseld door de „yell" van onze Hollanders: „II 0 1 1 a n d" Holland spreekt een woordje mee. Je Maintiendrai, Je Maintiendrai, Je Maintiendrai". Staande op de banken met de hoofden boven het geopende dak uit en een half dozijn polospelcrs en Athene, 5 Aug. (A.N.P.). Het Atheensch telegraaf agentschap meldt: „De regeering heeft met toestemming van den Koning den staat van beleg afgekondigd, daar zij zich geplaatst zag tegenover een ernstige onstan. dige beweging, welke door de communisten was georganiseerd en tot bloedige gevolgen aanleiding dreigde te geven. Dit bericht is door de openbare meening met opluchting ontvangen. Overal in het land heerscht vol maakte orde. De Kamer is ontbonden, doch de datum voor de nieuwe verkiezingen is nog niet vastgesteld. REGEERINGSTROEPEN BOEKEN EEN OVERWINNING. 10 MILLIOEN OOR LOGSBUIT. BADAJOZ, 5 Aug. In de provincie Badajoz heerscht volmaakte rust. Te Santo Olalla, in de pro vincie Huelva, heeft een uit Badajoz vertrokken co lonne een verwoeden strijd geleverd met de rebellen, die, nadat de regeeringstroepen versterking hadden gekregen, op de vlucht werden gedreven. 150 Civiele Garden hebben zich aan de regeerings troepen overgegeven. Bij een huiszoeking in het bis schoppelijk paleis werd voor tien millioen peseta's pan verschillende waardepapieren gevonden. Onhoudbare toestand van de traverse Harlingen. 's-Gravenhage. De straten, welke den doorgang vormen door de kom van de gemeente Harlingen, en welke het verkeer moeten verwerken tusschen den Afsluitdijk en Leeuwarden en een groot deel van de provincies Friesland en Groningen, verkeeren over het algemeen in onbevredigenden, gedeeltelijk zelfs zéér slechten toestand, zoodat een zeer spoedige voorziening noodzakelijk moet worden geacht. Nu de gemeente zich blijkbaar op het standpunt stelt, dat wegens het buitengewoon toegenomen ver keer als gevolg van de openstelling van den Afsluit dijk, het rijk een gedeelte van de kosten van de voor zieningen aan den doorgang door Harlingen op zijn rekening zou moeten nemen (overigens een zeer plausibel en redelijk standpunt) heeft de K.N.A.C. aan den Minister van Waterstaat verzocht, in het be lang van de veiligheid en de vrijheid van het weg- zwemmers boven op de kap, ging Eet langs de Frie- drichstrasse Unter den Linden en onder de Bran denburger Tor door langs de breede „Via Triumpha lis", zooals de in eikaars verlengde liggende ver keersstraten genoemd worden, die rechtstreeks uit de binnenstad naar het Olympisch Stadion leiden. Over al herkende men de Hollandsche zwemsters. Overal werd gewuifd en begroet en het werd een vroolijke intocht in de stad, waar vandaan zeker onze zwem sters toch wel één of meer gouden medailles hopen' mee terug te brengen. Voor het hek van het Frauenheim stapten allen uit, maar alleen de meisjes moehten het hek pas- sceren, waar alle mannen streng buiten gehouden worden. Onmiddellijk liep men tegen eenige Amerikaan- sche zwemsters op, die belangstellend en bijna eer biedig vroegen „Are you the Dutch swimmers?" Da jongens verdrongen zich ten afscheid aan den bui-» tenkant voor het hek en hieven een weemoedig ge loei aan, dat een luid gelach bij alle omstanders uit lokte cn in het bijzonder bij de Hollandsche meisjes, die zeiden: „Kijk eens, net apen achter de tralies". Zonder hierdoor beleedigd te zijn stapten de jon gens weer in de bus, die hen naar het Olympische dorp bracht, terwijl de meisjes in het Frauenheim verdwenen. i In het Frauenheim, I Zoomin als een vrouw in het Olympische dorp kan doordringen, wordt een man tot het Frauenheim toe-< gelaten. Terwijl in het Olympische dorp echter geen uitzondering op den regel mogelijk is, wordt in het Frauenheim bij uitzondering en met zeer speciale vergunning nog wel eens een man toegelaten, die zich dan natuurlijk, wetende welk voorrecht hem ten deel is gevallen, toch nog altijd half een indringer voelt en zich beschroomd laat rondleiden door de vriendelijke dames die met de leiding van het huis houden zijn belast in het groote, nieuwe gebouw ach ter de sportvelden, dat bestemd is om na de spelen een school voor sportleeraren met internaat te worj den. In den rechtervleugel zitten alle Duitsche deel-t neemsters bijeen, in den linkervleugel is de groot© eetzaal, waar elk land zijn eigen tafel heeft. De Ne derlandsche tafel, die in een der hoeken staat, biedt' echter, nu alle zwemsters eveneens gearriveerd zijn* geen plaats meer voor allen tegelijk, zoodat onze meisjes nu voortaan in twee ploegen de maaltijd moeten gebruiken. In de ruime hal is een informatiebureau ingericht en hierbij bevindt zich een ontvangzaal, waar de meisjes bezoek, eventueel ook van manlijke relaties, mogen ontvangen. Breede trappen leiden naar de lange gangen, waar naast elkaar de frissche, ruime kamers zijn gelegen, die plaats bieden aan twee personen, in elke gang is slechts een wasch- en douchelokaal, die echter 36 waschbakken en 12 douches bevatten. De Nederlandsche meisjes, zwemsters, athletcn en' ook onze schermster, zitten allen bij elkaar in het achterste gedeelte van de eerste etage. verkeer te willen bevorderen, dat de doorgang door Harlingen spoedig zoodanig worde verbeterd, dat deze aan de redelijke verkeersbehoeften zal blijven voldoen, totdat een andere oplossing ,met name een omlegging om de bebouwde kom, zal zijn tot stand gebracht. Hedennacht te ongeveer 3 uur is dc visch- handelaar G. uit Egmond aan Zee met z'n auto in den Hertenkamp alhier gebotst tegen het hek van de villa van den heer Barretta. De auto vloog over den kop, terwijl de visch in den tuin der villa terechtkwam. De bestuurder kwam er met den schrik af. Drankmisbruik schijnt aan het ongeluk niet vreemd te zijn. Droogte in Amerika en aanhondende re gens in Europa vernielden de graanoogst De graanoogst in Amerika schijnt door de geweldi ge droogte en hitte voor een groot deel te zijn mis lukt en daar ook in Europa de oogst gevaar loopt, niet door droogte, maar door vocht te mislukken, verwacht men in handelskringen een belangrijke slijging van de graanprijzen. Op de beurs te Liverpool, welke algemeen als de beste waardemeter voor granen geldt, steeg de prijs gisteren tot 7 sh. 8% d.. welke prijs nog geen maand geleden stond op 6 sh. Het schijnt wel vast te staan, dat verschillende landen, welke in den regel granen uitvoeren, dit jaar zullen moeten importeeren, zoodat een verdere stijging der prijzen zeker wordt geacht. Vooral als de regenval in Europa zich gedurendë deze maand voortzet moet op een zeer vaste graan markt worden gerekend. LEIDER VAN RECHTSKUNDIG ADVTESBU-. REAU AANGEHOUDEN De centrale recherche heeft te Amsterdam een: 36-jarigen leider van een rechtskundig advies-* bureau aangehouden, wiens opsporing en voor-* geleiding was verzocht door de politie te Assen* waar de man zich aan valschheid in geschrifte heeft schuldig gemaakt. Hü is naar Assen op' transport gesteld. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Augustus -936. Schotsche muizen 1.80—2.20, grooten 1.50—1.90. R« Duken 2.60, eigenheimers 2.S0. bl. dito 2.10—2.70, drie- lingen 1.60—1.70, uien 5.10, drielingen 3.60—4.20, gele nep 4.50—4.90, zilveruien 1.90, drielingen 4.20—4.40, zilvernep 4.90—5.30. 600 Kg. peen f 1.90—2.10, 1550 Kg. spercieboonen f 7.40 —9.10, 130 Kg. snijboonen f 5.90—7, 1000 Kg. kroten f 1.70—2.10, 50000 Kg. roodc kool f 1—2.50, 10.000 K& witte kool f 1.30—1.70, 40.000 Kg. gele kool f 1.10—2.10, NOORDSCHARWOUDE, 5 Augustus 1936. 12300 Kg. aardappelen Schotsche muizen f 1.50. groo ten f 1.40—1.60, eigenh. f 2.10—2.20, bl. dito f 2—2.50, driel. f 1.60—1.90, 4000 Kg. uien f 3.50. driel f 3.90— 4.30, gele nep f 4.40—5.20, 9S00 Kg. zilveruien f 0.90—1, driel. f 3.10—3.80, zilvernep f 3.00--4.80. Spercieboonen f C.S0—S.60. tuinboonen f 2.70—2.80, kroten f 1.10—1.50, roode kool f 1.20, witte kool f 1 3(S 1 <0 ^nln 1.-nnl f P.l\ O CA

Schager Courant | 1936 | | pagina 3