groot de schepen kunnen zijn Lager land- en tuinbouwonderwijs Voetbal en Ho ckey Een oproep van Sven Hedin Tarwe naar het buitenland Vechtpartij met een agent Naar algemeene staking in Griekenland? Na den aanslag op koning Eduard Poging tot inbraak in Katholieke Kerk in Groenlo Om de Engelsch-Japansche samenwerking Noodweer in verschillende gebieden van Rusland VIER! De Bilt seint nemen, daar hij te weinig gelegenheid had om te trainen. Verspringen. Een hoogst interessant nummer was het versprin gen, waarop weer do fameuze Amerikaansche ath- leet-Jesse Owens uitkwam. Reeds'dadelijk in een zijner eerste sprongen verbeterde Owens het Olym pisch record, dat met 7.73 M. reeds sinds do Spelen te Amsterdam op naam stond van E. B. Hamm, (V.S.) De Amerikaan bracht het record op 7.87 M. De strijd tusschen de Amerikaan en de Duitscher Long was grootsch, want Long werd door het publiek tot prachtige prestaties opgevoerd. Zoo verbeterde hij met een sprong van 7.84- M. het Europeesch record verspringen. Na feilen strijd tusschen alle deelne mers gingen tenslotte in de finale Owens (V.S.), Long (Duitschland), Tajima (Japan), Maffei (Italië) Clark V.S.) en Leichum (Duitschland.) Het was duidelijk, dat de strijd vooral ging tusschen Owens en Long, waarbij wij er niet aan twijfelden of de Amerikaan, die immers reeds eens 8.13 M. gesprongen heeft, den Olympischen prijs zou behalen Maar de Duitscher Long sprong eveneens schitterend en evenaarde zelfs den afstand van het zoo juist door Owens gevestigde nieuwe Olympische record, 7.87 M. en verbeterde daarmede wederom het. Euro peesch record. De volgende sprong van Owens bracht wederom een recordverbetering tot 7.94 M., de laatste sprong van Long mislukte en Owens bracht het ten slotte nog verder door 8.06 M. te springen en daar mede een nieuw Olympisch en wereldrecord te ves tigen. Derde werd de Japonner Tajima met een sprong van 7.74 M. De 5000 Meter. Aan het slot van dezen derdén wedstrijddag wer den nog drie series verloopen in het nummer 5000 M. Gister is ook het hockeytournooi aangevangen, waarbij Nederland en België gelijk speelden (2—2), terwijl Frankrijk van Zwitserland won met 10, en ook de wedstrijd AfghanistanDenemarken in een gelijk spel (6—6) eindigde. In het voetbaltournooi sloeg Japan Zweden met 3—2, terwijl Duitschland met niet minder dan 9—0 van Luxemburg won. Mag zich in een blijvende belanstelling verheugen, Getal bevoegde leerkrach ten moet worden uitgebreid. ft' 's-Gravenhage. Het ministerie van land bouw en visscherij deelt mede: Het lager land- en tuinbouwonderwijs, zoo als dit reed$ gedurende tal van jaren in den vorm van avondcursussen wordt gegeven, mag zich in de blijvende belangstelling van onze land- en luinbouwende bevolking ver- heugen. In den loop dier jaren is dan ook f reeds gebleken, dat de meerdere ontwikke ling en het ruimer inzjcjif van onze land- en tuinbouwers in de mogelijkheden tot verbete ring van hun bedrijf voor een belangrijk deel is te danken aan dit onderwijs. Een en ander wettigt dan ook een voortzetting van dit cur susonderwijs, zoo mogelijk op nog eenigszins uitgebreider schaal, dan tot dusverre ge schiedde. Daartoe is het echter noodig, dat het getal bevoeg de leerkrachten voor die cursussen niet aleen op peil wordt gehouden, doch dat tevens wordt getracht dit aantal nog geleidelijk uit te breiden. Ter bereiking v.an dit doel ligt het in het voornemen in het a.s. najaar op verschillende plaatsen weder met cursus sen ter opleiding voor de akten land- en (of) tuin bouwkunde lager onderwijs aan te vangen. Zij, die aan één dezer cursussen wenschen deel te nemen, moeten in het bezit zijn van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of als onderwij zer. Deze cursusen duren li/2 jaar en zijn kosteloos toegankelijk. De eventueele reiskosten worden van rijkswege vergoed voor zoover die kosten per reis heen en te rug meer bedragen dan f 1.25. Aanmeldingen voor deze cursussen kan o.m. geschieden bij den Rijks- landbouwconsulent te Schagen. Tot de jeugd der wereld, Berlijn. In aanwezigheid van Hitier heeft gister de bekende Zweedsche ontdekkingsreiziger Sven He din op het Rijkssportveld een oproep gericht tot de jeugd der wereld. Hij zeide o.m.: „Jeugd der wereld. Laat de wetten der Olympische spelen, die uithoudingsvermogen, onvermoeide ar beid en ridderlijkheid eischen, ook tot voorbeeld en principe worden in een nieuwen hond der volkeren, ten behoeve van een wereldomspannende aaneenslui ting, welker leden gelooven aan god en aan hun eigen kracht en strijden voor wederzijdsch vertrou wen, waarheid en vrede onder alle volkeren der aar de. Na volbrachte daad en met den zegepalm in handen keert gij terug naar uw huis. Nabij en ver, gaat weer uit in de wereld als herauten in dienst van het goéde". Hitier dankte Sven Hedin voor zijn woorden. LANDBOUWSCHUUR DOOR BLIKSEMIN SLAG VERWOEST I-Ieerenveen, 4 Aug. Tijdens een kort maar hevig onweer dat gister te tien uur boven Hee renveen en omgeving woedde, werd. de land- bouwsehuur van den heer Simon van der Laan door den bliksem getroffen. In een oogwenk stond het gebouw in lichter laaie. Het brandde tot den grond af. Zeventig voer hooi ging in vlammen op. De brandweer slaagde erin naastgelegen veestallen, die reeds vlam gevat hadiden te behouden. AANTAL WERKLOOZEN IN ENGELAND VERMINDERD Londen Het aantal werkloozen in Enge land bedroeg 20 Juli 1.652.072 Dit is 50.604 min der dan 22 Juni van dit jaar. Verlaging bepleit s-Gravenhage4 Augustus Naar wij vernemen heeft de Nderlandsche bond van protestantsch-christelijke werkgevers in de voedingsbedrijven zich gewend tot den mi nister van landbouw en visscherij met het verzoek een verlaging der monopolieheffin gen op uitheemsche tarwesoorten wel te wil len overwegen zulks in verband met de sterk oploopende tarweprijzen op de wereldmarkt Tengevolge van een en ander zijn de bloern- prijzen hier te lande niet onbelangrijk ge stegenhetgeen de kosten van levensonder houd weer nadeelig beïnvloedde. Naar het oordeel van genoemden bond kan niet worden volstaan met de reeds tot stand ge brachte verlaging der monopolieheffingen op tarwebloemsoorten van f 6.00 tot f 5.50 per 100 kg., doch dienen tevens andere maatregelen, waaronder een verlaging der heffingen op uit heemsche tarwe, te worden getroffen, teneinde deze stijging op de wereldmarkt op te vangen Twee woestelingen overmeesterd Amsterdam, 4 Aug. Gistermiddag te onge veer vijf uur riep een caféhouder in de Lange Niezel te Amsterdam de hulp in van een agent om twee mannen, bekende figuren uit donker Amsterdam', uit zijn zaak te verwijderen aange zien zij dreigden den boel kort en klein te slaan De agent, die bemerkte, dat beiden zwaar onder den invloed van sterken drank vrkeerden wilde hen ter ontnuchtering naar het bureau WaF- moestraat overbrengen, doch nauwelijks waren zij buiten het café of zij sprongen den politieman op den rug Er volgde een hevige worsteling, waarbij over en weer rake klappen werden uit gedeeld Ofschoon de agent het hard te verant woorden had en na de vechtpartij alle knoopen van zijn uniformjas bleken te zijn afgerukt, be hield hij de overhand tot er assistentie kwam opdagen en de twee woestelingen overmeesterd konden worden. Beiden zijn in het bureau War moestraat ingesloten Maatregelen met het oog op de vannacht beginnende staking. De ministeries door cavalerie-afdeelingen bewaakt. Athene, 4 Aug. De Grieksche regeering heeft buitengewone maatregelen getroffen voor de hand having der orde gedurende de vannacht ingaande staking. Alle ministeries worden door cavalerie-afdeelin gen bewaakt, teneinde een eventueelen aanval der stakers op 'deze gebouwen het hoofd te kunnen bieden. Zal de algemeene staking mislukken? Nader uit Athene: De bond van conservatieve arbeiders heeft zijn le den aangespoord niet aan de algemeene staking van 48 uur deel te nemen. Men verwacht dat de door de linksche vakbonden afgekondigde staking zal mis lukken. Mac Mdhon schrijft in de gevan genis te Brixton. Londen Ten einde aan middelen te ko men voor de bestrijding van de proceskosten geeft Mac Mahon, die den aanslag heeft gepleegd op koning Edward in de gevangenis te Brixton twee nummers uit van het tijdschrift, dat door hem wordt geredigeerd De exemplaren zullente-, gen een sh. per stuk worden verkocht. Prijsverschil tarwebloem Heffing op verwerking tarwe bloem tot f3.50 per 100 kg. ver laagd. 's-Gravenhage, 4 Aug. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat op 4 Augustus 1936 bet variabele gedeelte van bet prijsverschil bij den invoer van tarwebloem met f0.50 is verlaagd en het prijsverschil derhalve dan bedraagt f 5.50, de heffing op de verwerking tot tarwebloem Is verlaagd tot f 3.50 per 100 kg. Baders steken kerk in brand. Inbrekers hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag door het forceeren van een ruit van de catechismuskamer der Katholieke Kerk te Groenlo getracht, zich toegang te verschaffen tot de kerk, kennelijk met het doel diefstal te ple gen. Zij vonden de deur van de catechismuskamer gesloten en slaagden er niet in deze open te krij gen. Vermoedelijk om hun teleurstelling te wre kenhebben zij getracht brand te stichten waartoe zij gebruik maakten van een hoe veelheid petroleumwelke zij over beelden en verschillende voorwerpen goten en in brand staken. Het vuur heeft gelukkig geen kracht kunnen vinden en doofde uitnadat reeds een looper gedeeltelijk verbrand was. De daders heeft men nog niet kunnen vinden. De rijkspolitie stelt een nader onderzoek naar het gebeurde in. Tokio Wederom een pleidooi leverende voor Engelsch-Japansche samenwerking schrijft de Asalii Sjimboen in een hoofdartikel, dat niet out kend kan worden, dat een machtig gedeelte van de publieke opinie gunstig gestemd is ten aan zien van een Engelsch-Japansche toenadering, noch, dat betwijfeld kan worden, dat samenwer king dezer beide landen, welke meer geïnteres seerd zijn bij het vere Oosten, dan eenige andere mogendheden, niet alleen beiden ten goede komt maar tevens bedraagt tot den vrede in het verre Oosten. Het blad verwerpt echter de gedachte aan een Engelsch-Japansche toenadering als tegenwicht tgen andere invloeden en verzekert dat de Engelsch-Japanscb samenwerking alleeu van bcteekenis is als motief tot machtsheraan- passing en reorganisatie van de betrekkingen met andere in het verre Oosten geïnteresseerde landen. Het blad neemt nota van het argument tegen toenadering der beide landen, welke door sommigen wordt bestreden omdat zij z.g. Japan zou terugbrengen tot de positie van Britschen waakhond in het verre Oosten, maar verklaart, dat wanneer Japan niets wint door een Engelsch Japansche samenwerking, dit een toestand van onzekerheid in de buitenlandsche politiek van Japan beteek ent. Voortgaande legt de Asahi Sjimboen er den nadruk op. dat Japan's positie als stabiliseerende kracht in Oost-Azie verder versterkt zal worden door een toenadering tot Brittanje, terwijl een nuttelooze oneenigheid tus schen de bedde landen, welke in zoo nauw ver band tot elkaar staan, bzenut zal worden door andere invloeden. In dezen zin gelooft het blad, dat een benadering tot Engeland overweging verdient als een van de fundamenteele richtlij nen der Japansche buitenlandiscbe politiek. KOUDEGOLF EN ELDERS ZAND STORMEN. Moskou. In het Noorden van Siberië heerscht op het oogenblik een buitengewone koudegolf, gepaard gaande met hevige stor men. Tal van sohepen, o.a. de ijsbreker „Rus- sanof" zijn door het ijs ingesloten. Terzelfder tijd wordt uit Tiflis gemeld, dat in den Kaukasus zware zandstormen woeden, waardoor de zon verduisterd wordt, en talrij ke bewoners in hun huizen zijn opgesloten. Er zijn verschillende slachtoffers te betreu ren. TSJECHO SLOWAAKSCHE TOURISTEN ZOEK? Praag Sinds bet begin van de revolutie in Spanje heeft men niets meer vernomen van ze ven Tsjecho Slowaaksche touristen hoewel het ministerie van buitenlandsche zaken van Tsjecho Slowakije een nauwkeurig onderzoek heeft laten instellen. Verwachting: matige, aanv. tijdelijk nog krach tige n.w. tot w. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarsch. weinig of geen regen, zelfde temper. Verdere vooruitzichten: opklarend. Schagen. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 765. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 15 gr. C. is 59 gr. F. TERLEP's LIK DOORN TIN CTUUR, VERHOOGT UW LEVENSLUST BIJ T UUR! Prijs per flacon f035 - Alleen in: TERLEP's DROGISTERIJ. Apothekers-Assistenten, HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. Welke Schagen's haven mogen binnen varen Nu Gedeputeerde Staten van Noordholland vaar-voorschriften hebben vastgesteld voor de kanalen Stolpen—SchagenKolhorn, waarvan wij reeds in een vorig nummer melding maakten, blijkt de capaciteit van de nieuwe kanalen zeer mede te vallen. Het kanaal Stolpen—Schagen mag immers bevaren worden met vaartuigen en vlotten, waarvan de lengte niet meer dan 68 Meter, de breedte niet meer dan 8.50 Meter en de diepgang niet meer dan 2.50 Meter bedraagt. Als men rekent dat de salonboot „de Stierop" welke gebruikt werd bij de opening van de Haven, ruim 7 Meter breed was, begrijpt men dat zeer groote schepen onze haven zullen kunnen bereiken. Voor het kanaal SohagenKolhorn zijn, zoo als bekend, de maximum-maten vastgesteld op: lengte 40 Meter, breedte 5 M„ en diep gang 2 Meter, terwijl met het oog op het feit dat over dit kanaal vaste bruggen liggen, de bovenzijde, met inbegrip van lading en uit stekende gedeelten, niet hooger zal mogen liggen dan 2.40 Meter plus N.A.P. Ook hier kunnen dus nog zeer groote motorschepen door. Tenslotte zal de diepgang voor de schepen varende van en naar het Waardkanaal of den Wieringermeerpolder niet meer mogen bedragen dan 1.70 Meter. BALLON UIT ENGELAND GEVONDEN. Zal onze plaatsgenoot de winnaar zijn? Gistermorgen te half zes zag de heer Jan Bakker van de Dorpen alhier, terwijl hij zich naar zijn werk begaf, juist op de spoorwegovergang hij de Hoep een ballonnetje naar beneden dwarrelen, waaraan een papiertje was bevestigd. Van de fiets afspringen en de luchtreizigster pak ken was het werk van een oogenblik en toen bleelc uit de aanhangende label, dat ze was opgelaten door A. Leatham, te Birkenhead in Engeland. Blijkbaar is zij aan het spel van de wind prijsgegeven ter ge legenheid van een liefdadigheidsfeest in Birkenhead gehouden; op de label stonden enkele gegevens ver meld, welke in die richting wezen. Wij hebben ons, op verzoek van den heer Bakker gaarne bereid verklaard de label naar het aangege ven adres op te zenden en hopen nu maar dat zijn ballon de langste afstand heeft afgelegd, want daar aan is een prijs verbonden. Nu maar afwachten of de heer Bakker de gclult- kigc is. JONGETJE VERDRONKEN. Gisteren heeft zich in onze gemeente een droevige gebeurtenis afgespeeld, waarvan een l^-jarig jong* tje het slachtoffer is geworden. Toen de familie Sleutel aan den Trapweg zich tegen 1 uur aan de etenstafel zette, ont brak het lV^-jarig zoontje van den heer Sleu tel, waarmede men zoo juist nog had geloo- pcn. Daar de kleine maar niet kwam opda gen, sprak één der huisgenooten het vermoe den uit, dat het ventje wellicht in de sloot was gevallen. Helaas bleek deze gissing maar al te juist. Op onderzoek uitgaande, trof men inderdaad het knaapje in de sloot aan. Direct werd Dr. Nanninga ontboden, die alle pogingen in het werk stelde, de levensgeesten op te wekken, tevergeefs echter, het leven was uit het lichaam gevloden. Zooals te be grijpen is, is de verslagenheid algemeen. DE UITGAANSDAG VAN DE R.K. OUDEN VAN DAGEN. De R.K. Ouden van Dagen maakten gisteren, hun uitstapje. Tegen ééncn was het in de Molenstraat een drukte van belang: een 15-tal auto's namen voor het Gesticht hun kostbare lading in. Een groote schare belangstellenden waren getuige, toen de oudjes een 40 in getal netjes op hun plaats kwamen te zitten. Spoedig kon vertrokken worden en ving de reis aan, via Schagerbrug door de Wieringerwaard met zijn boomrijke en mooi gelegen boerderijen naar de Wieringermeer. Bij Nieuwesluis- zag mén links van zich het Joodsche Werkkamp en verderop kreeg men een denkbeeld van de enorme, uitgestrekte landbouwbedrijven. Ook de boerderijen werden met bewondering aanschouwd. Te Slootdorp was men in de gelegenheid het welbekende kerkje van pastoor Braak te zien. Dan gaat het weer verder de Meer door, Middenmeer, Wieringerwerf en zoo kwam men te Den Oever aan. Den afsluitdijk werd opgereden (wat een geweldige sluizen) tot het Monument. Hier werd halt gehouden en een verfrissching gebruikt Toen ging het weer terug over Wieringen, door An na Paulowna over de brug aan de Kooij, langs het vliegkamp en verder door Den Helder naar Huis duinen. Juist voor de donderbui die zich ging ont lasten, was men binnen en werd den inwendigen mensch versterkt. Men liet het zich goed smaken en welgemoed werd de reis vervolgd langs de duinenrij door den polder Koegras over de Groote Keeten en Callantsoog naar Schagen terug. In het Liefdegesticht waren de Ouden van Da gen, chauffeurs en commissie door de Eerw. Moeder Overste uitgenoodigd en bleef men in één der ka mers nog eenigen tijd gezellig bijeen: een uitstekend geslaagde tocht was ten einde. Éven later ging een. ieder uiterst voldaan huiswaarts.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6