Inbraak in een Het voornaamste onderdeel der klassieke Olympiade De Olympische geest weer eens zoek» hulpposkantoor Uitstervende volken De oude brandkast geopend „De Spaansche Tango HOE OWENS DE 100 METER WON Hier naast ziet men hoe de Amerikaansche negerstu- dentJesse Owens de 100 meter in 10.2 seconde liep een tijdwaarnaar de arootste sprinters op de wereld reeds jaren ge streefd hebben. Men heeft kunnen lezen, dat het scheidsgerecht dit wereld record niet erkend heeft daarna nauwkeurige me tingen gebleken is, dat de loopers een sterke wind in de rug hadden. Hiernaast ziet men ge heel rechts Owens de eind streep passeeren. Italiaansehe incidenten tijdens de voet balmatch Italië-Vereenigde Staten. ,Geef ze maar aan den Negus". Berlijn, 4 Aug. (Bijz. dienst A.N.P.) „De zin der Olympische spelen ligt niet in het overwinnen, maar in het deelnemen, niet te veroveren, maar ridderlijk te strijden is het wezenlijke in het leven". Deze uitspraak van den stichter der moderne Olympische spelen, baron de Coubertin, die tijdens de openingsplechtigheid met groote letters op het scoringsbord prijkte, heeft blijkbaar op sommige deelnemers haar uitwerking gemist en helaas moest reeds op den tweeden dag blijken, dat bepaalde ploe gen meer door nationale eerbied dan door den Olym- pischen geest bezield zijn. De eerste incidenten, die het gevolg van deze gees tesgesteldheid zijn, hebben zich Maandag voorge daan tijdens de voetbalmatch tusschen Italië en de Vereenigde Staten. Het Italiaansehe voetbal neemt in Europa een voorname plaats in en terecht mee- nen ook de Italianen zelf, dat zij tot de landen be- hooren, die in 't voetbaltoumooi een redelijke kans maken. Daarentegen is het algemeen bekend, dat het Amerikaansche voetbal, dat in het sportleven ivan de Vereenigde Staten een veel minder voorname plaats inneemt dan in Europa'en Zuid-Amerika, op niet al te hoog peil staat, zoodat d9 Italianen op een gemakkelijke overwinning rekenden. Dat dit niet is meegevallen ziet men o.a. uit het resultaat dat de Italianen zich slechts met een 10 overwin ning tevreden moesten stellen. De teleurstelling over den niet verwaohten krachtigen tegenstand der Yankees kwam tot uiting in steeds ruwer spel en steeds minder sportief optreden der Italianen, die herhaalde lijk door den Duitschen scheidsrechter Wein- gartner gewaarschuwd moesten worden. Het moet voor kroonprins Umberto, die met 7000 landgenooten de match bijwoonde, niet aangenaam zijn geeweest, toen plotseling de Amerikaan Fiedler, bij het spelen van den bal door een half dozijn Italianen besprongen werd, die hem bijna letterlijk te lijf gin gen. Daarbij trachtte Piccini hem op zoo danige wijze met de vuist te bewerken, dat de scheidsrechter hem met de hand naar de zijlijnen verwees. Een gejoel ging op en eeni- ge Italiaansehe spelers liepen op den scheids rechter toe en duwden zijn hand omlaag, terwijl anderen hem op een afstand met de vuist dreigden. Een ontoelaatbare zwakheid was het van scheidsrechter Weingartner, dat hij blijkbaar voor de bedreigingen zwichtte en Piccini liet doorspelen. Ook in het verdere verloop van den wedstrijd kwam liet nog tot eenige onaangenaamheden als natrappen jn dreigen met de vuist, zoodat het Duitsclie publiek, dat in het algemeen zeer sympathiek Itegenover do Italianen staat, herhaaldelijk van zijn afkeuring blijk gaf en aan het slot de Amerikanen hartelijk toejuichte en hun toeriep: „Geef ze maar aan den Negus". HET MATERIAAL VAN DE NEDERLAND- SCHE AMBULANCE TERECHT 's-Gravenhaffe Door bemiddeling van de Ilaliaansche legatie is giser aan liet hoofdbe stuur van liet Nederlandsche Roode Kruis be zorgd een 35-tal collies, bevattende sanitair ma teriaal van de Nederlandsche ambulance in Abessynië, dat indertijd in Dessie achter was gelaten en in Italiaansehe handen was gevallen Op bevel van de Italiaansehe legerleiding is dit materiaal naar den Haag gezonden. Het bericht bevestigd Naar aanleiding van het bericht, waarin me degedeeld werd, dat het materiaal van de Neder landsche ambulance terecht was, vernemen wij nader van de zijde van het Roode Kruis, dat men daar inderdaad bericht heeft ontvangen, dat 35 collies in den Haag waren aangekomen. Deze collies zijn nog niet door de douane inge klaard en zoo lang deze formaliteiten niet ver vuld zijn, konden geen mededeelingen worden ge daan omtrent den staat, waarin het materiaal verkeert. WELK een belangrijke plaats het hard- 1 oopen op de oude Olympiade innam, blijkt wel uit het feit, dat van de eerste tot de dertiende Olympische in de oud heid de loop van het eene einde van het sta dion naar het andere een afstand van ruim 190 metr het eenige nummer was. En ook later, toen de verschillende andere nummers ingevoerd wei-den, zooals discucwerpen en wor stelen, bleef het hardloopen het voornaamste nummer van de Olympiade vormen. Van Heracles die het eerste stadion bouwde, wordt verteld, dat hij sneller dan een hert was en dat hij de wilde paarden van Diomedes ving. Nu moge dit een beetje fantastisch lijken, maar van den winnaar der 94ste Olympiade 404 v. Chr. Lasthenes genaamd wordt verteld, dat hij over een afstand van 30 kilometer nog sneller liep dan een paard En deze tijd behoort toch niet meer tot die der Grieksche sagen. De knaap Polymnestor uit Milet, die in 632 v. Chr. de overwinning behaalde, liep zelfs vugger dan een haas. Het valt moeilijk uit te maken of de oude Grieksch eloopers sneller waren dan onze tegen woordige sprinters zijn. Zeker is het dat wij de prestaties der Grieksche jongelieden niet mogen onderschatten. Men beperkte zich spoedig niet meer tot een wedstrijd over de lengte van het stadion, maar begon ook twee keer en zelfs vier keer de baan. te loopen Men moet wel in het oog houden, dat de baan in het oude Olympische stadion niet op een bepaalde manier aangelegd werd om topprestaties te verkrijgen. Het loopen op tijd was ongekend. Wel had men een indee ling in series en difs ook een finale. Een indruk der snelheid krijgt men het best. wanneer men hoort dat Heracles het stadion in een ademtocht doorliep. Dit is in het geheel niet zoo fantastisch en wijst op de enorme ademha lingstechniek der Grieksche athleten. In de vijfde eeuw voor Christus genoten vooral de loopers uit Kroton, zooals Milon en Phayllos vermaardheid om hun groote snelheid Er wa ren zelfs athleten, die meer dan een overwin ning behaaden, die zoowel de enkele als de dub- bel-stadionloop en bovendien de langeafstands loop wonnen. Dit waren de driekampers. Degeen die drie kransen veroverde genoot de hoogste roem. Volgens de overlevering was Phannas uit Pellene de eerste, die deze prestatie leverde en wel bij de 67e Olympiade (512 v. Chr.) Een ander was uit Kroton afkomstig en heette Asty- los. Hij veroverde op de 75e Olymipiade de drie kransen, terwijl hij op de 73 reeds twee gewon nen had. Maar tijdens de 76 Olympiade herhaalt hij wederom de prestatie om drie eerste plaat sen te veroveren. Men kan zich wel voorstellen, dat Astylos met zijn acht kransen in 12 jaar tüds de gevierdste looper der oudheid was. Men zou hem eigenlijk de Oud-Grieksche Nurmi kunnen noemen. IN DE BESTELLERSKAMER WAS ALLES OVERHOOP GEHAALD. 250 GULDEN BUITGEMAAKT. Toen gisterochtend de hulpbesteller Eenink te Warnsveld om zes uur als eerste op het hulppost kantoor kwam bemerkte hij, dat het raam van de bestellerskamer open geschoven stond, terwijl in de kamer de grootste wanorde heerschte. De laadjes van de bestellers bleken opengebroken te zijn, de kwitanties, postzegels en briefkaarten lagen over al over den grond verspreid. De deur van de op het kantoor staande brandkast bleek tevens geopend. De brievenbesteller wekte onmiddel lijk den brievengaarder, wiens slaapver trek aan de andere zijde van het hnlp- postkantoor gelegen is. Deze stelde di rect den gemeenteveldwachter van een en ander in kennis. Bij het ingestelde onderzoek bleek de oude brandkast op handige wijze geopend te zijn. De kast was niet geforceerd. Een bedrag van f 250.de opbrengst tot dusver van de rijwielbelasting, wordt uit de kast ver mist. Een bedrag van f100, dat er vlak naast lag, hebben de dieven of de dief onaangeroerd gelaten, evenals een hoe veelheid nieuwe rijwielplaatjes. Vingerafdrukken zijn niet gevonden. Onmiddel* lijk heeft men met de hulp van den politiehond van den rijksveldwachter uit Brummen een onderzoek ingesteld. Een spoor leidde tot een in de nabijheid gelegen oud schoolgebouw. Onder een afdak bleef de hond staan, zoodat het vermoeden bestaat dat de inbreker met de fiets is gekomen, welke hij tijdens zijn operaties in het hulppostkantoor blijkbaar on der het afdak heeft geplaatst. Met deze aanwijzing en een goed geslaagden voetafdruk tracht de poli tie thans den dader op te sporen. Verdwenen volken van Amerika en Afrika. Ook de Eskimo's gaan hun ondergang tegemoet De Eskimo van zui ver ras niet meer in tei. Het uitsterven van gansche vol ken is een bekend cultuurhisto risch verschijnsel. Opeens in de verwarring van een nieuwe, gecom pliceerde, voor hen totaal onbegrij pelijke wereld geraakt, slagen deze arme kinderen der natuur er niet in, zich aan de geheel gewijzigde levensvormen van hun nieuwe om geving aan te passen. Ze beschik ken niet over voldoende lichame lijke en geestelijke kracht om zich tegen den stormloop van den nieu wen tijd, die zich baanbrcekt, schrap te zetten. Vele belangrijke, ja bloeiende volksstammen, dragers van oude en roemrijke beschavin gen, zijn op deze wijze te gronde gegaan. Men denke slechts aan de Inca's, die eeuwen geleden in Zuid- Amerika een waarlijk hoogen trap van beschaving hadden bereikt, aan de Maja's, wier bewonderens waardige architectuur aan de bouwwerken van de oude Egyp te- naren doet denken en die thans nog door haar ruines op het schier eiland Yucatan de archeologen in verbazing brengt. Deze volken, evenals de eens zoo machtige Az teken die het tegenwoordige Mexi co bevolkten, zijn door het contact met de Europeesche veroveraars geheel van den aardbodem wegge vaagd. De Tasmaniërs. Ook in onze dagen kan men in verschillende afgelegen deelen van de wereld het verschijnsel van het uitsterven van de laatste epigonen van eertijds krachtige volksstam men waarnemen. Zoo verdwenen bijvoorbeeld nog niet lang geleden de laatste vertegenwoordigers van de inheemsclie bevolking van Tas- manië. De kolonisatie van Tasma- nië begon in den eigenlijken zin van het woord eerst in het begin van de 19e eeuw, toen de Engel- schen daar hun eerste strafkolonie stichtten. Daar de Tasmaniërs te genover dergelijke vertegenwoordi gers van de Europeesche bescha ving terecht weinig vertrouwen aan den dag legden, begon tus schen de Britsche kolonisten en de inheemsche bevolking een verbit terde strijd. Een deel van de Tas maniërs viel door de kogels van de Engelsche karabijnen, een deel viel aan den alcohol ten offer. De bevol king van Tasmanië, die in 181f vele duizenden telde, daalde in enkele tientallen jaren tijds tot 216 zielen en dit restant werd door het Britsche koloniale bestuur naar het kleine eiland Flinder overge bracht. In 1847 telden de Tasma niërs nog slechts 45 zielen. Zij wer den een anthropologische beziens waardigheid. De laatste Tasmaniër Op soortgelijke wijze werd de Maoristam op Nieuw-Zeeland, zoo al niet totaal vernietigd, dan toch gedecimeerd. In het jaar 1769 schatte Kapitein Cook het aantal Nieuw-Zeelandsche inboorlingen nog op minstens 250.000. In 1886 was de bevolking dank zij de „wel daden van de Europeesche bescha ving" reeds tot op 42000 geslonken. Indianen en Boschjes- mannen. Hetzelfde lot trof de Amerikaan sche Indianen. Ten tijde van de ontdekking van Amerika door Co- lumbus werd het Amerikaansche continent door eenige millioenen Roodhuiden bevolkt. Thans telt 't Een cariturist van de New York Post", 'die den Spaansche burgeroorlog als boven afgebeeld ziet) Indianenvolk in de Vereenigde stierf in 1876. Staten niet meer dan circa 100.000 zielen, waarvan buitendien slechts ongeveer een vierde volbloed India nen zijn. De rest verreweg de meerderheid dus is het product van een meer of minder duidelijk zichtbare rassenvermenging. Zeer interessant zijn uit cultuur historisch oogpunt nog de Wedden, de vroegere bewoners van 't eiland Ceylon. Dit jungle-volk telt tegen woordig in totaal vrouwen en kinderen inbegrepen niet meer dan 150 zielen. Van de Afrikaansche stammen zijn de Boschjesmannen ten doode opgeschreven. Dit kleine volk, dat tot de oudste bewoners van Afrika behoort, kenmerkt zich door zijn uiterst primitieve levensvormen en kan zich niet aanpassen aan de nieuwe wereld, die thans in Afrika in wording is. Van dezen vroeger zeer talrijken stam zijn slechts 5000 a 6000 zielen overgebleven. Ook de Poolvolken ten ondergang gedoemd. Ook de volksstammen, die de arctische zones van onze planeet bewonen, vertoonen de duidelijke kenteekenen dat zij langzaam aan het uitsterven zijn. Het totale aan tal Eskimo's in Noord Amerika be draagt ter nauwernood 40.000. In de Westelijke deelen van Groenland kwamen in de 150 jaren van sa menleving met de Europeesche ko lonisten vele huwelijken tusschen Europeanen en Eskimo's tot stand, zoodat men tegenwoordig haast geen volbloed-Eskimo meer in deze streken aantreft. De halfbloeden worden daar als vertegenwoordi gers van een edeler en hoogere soort beschouwd en vooral de Eski movrouwen, in wier aderen Euro- peesch bloed vloeit, hebben de bes te huwelijkskansen. De dag schijnt niet ver meer te zijn, dat een ras zuivere Eskimo tot de uitzonderin gen behoort De levensgeschiedenis van alle uitgestorven en ten doode opge schreven volksstammen bewijst, dat vermenging met andere rassen al tijd tot gevaarlijke verzwakking van het eigen ras leidt een zoo gevaarlijke verzwakking doorgaans dat zij bijna altijd den algeheclen ondergang van het volk na zich sleept

Schager Courant | 1936 | | pagina 7