Marokkaansche troepen naar liet schiereiland 60.000 Abessi naar Addis Abe nen zanden ia oprukken Voor veiligheid KIJKEn sKOOPEn ujCLOECK Proclamatie op de wegen van Metaxas SPANJE Hier en daar luchtbom bardementen Vrachtauto met steenen omgeslagen Gevaarlijke rijtaktiek Donderdag 6 Augustus 1936. Postrekening No. 23330 SCDAGEI 79ste Jaargang. No. 10035 COURANT. Int. Telef. No. 20 Pit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Go., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het belangrijkste nieuws van gisteren is, dat ge neraal Franco er in is geslaagd om 2000 man Marok kaansche troepen naar Spanje over te brengen. Uit Gibraltar meldt men over deze goedgeslaagde poging het volgende: Een tweetal stoomschepen, welke gewoonlijk ge bruikt worden voor het vervoer van passagiers tus- schen Algeciras, Tanger en Ceuta, zijn er Woensdag middag in geslaagd 2000 man troepen van generaal Franco, begeleid door zes vliegtuigen van Ceuta naar Algeciras over te brengen. Een Spaansche torpedo jager, die trachtte de overtocht te verhinderen, werd door de vliegtuigen der rebellen genoodzaakt zich te verwijderen. Nader bericht men nog: Een groote granaat, af komstig van den clestroyer der Spaansche regeering is neex-gekomen op de paardenrenbaan van Gibraltar tijdens een gevecht tusschen vliegtuigen en oorlogs schepen in de straat van Gibraltar, De granaat ont plofte op een afstand van 200 meter van een vluchte lingenkamp, waar 800 Britsche onderdanen waren ondergebracht en op 500 meter afstand van de kan- tonnementen van het bataillon Schotsche Hooglan ders. Niemand werd gewond. De destroyer der regeering was in allerijl uit Mala ga gearriveerd, teneinde twee passagiersschepen van den kanaaldienst aan te vallen, aan booi'd waarvan generaal Franco 2000 soldaten uit Ceuta naar Alge ciras liet overzetten. Vliegtuigen van goneraal Franco, die de schepen begeleidden, wierpen bommen naar den destroyei-, die zij dwongen naar Estepona, terug te keeren. De schepen zijn tenslotte in Algecii-as aangekomen en hebben daar de soldaten aan land gezet. VAN HET NOORDELIJK FRONT. Hier schijnt de strijd te herleven, nadat geduren de 48 uur de vijandelijkheden nabij de grens van Navarra wai'en onderbroken, waar de rebellen zich hadden teruggetrokken na de laatste gevechten. De artillei-ie heeft den geheelen dag gedonderd. Een vliegtuig van de opstandelingen heeft twee bom men geworpen op San Mai'cos en een derde in het zuiden van Irun, welke niet tot onplöffing kwam. Er werd met artillerie op het toestel geschoten, maar dit verdween in westelijke richting. Een zege der regeeringstroepen in Aragon. De correspondent van Havas aan het front van Aragon seint: aan het front van Sastago heeft, na een zwaren strijd, die den heelen morgen bij de stad Quinto heeft geduurd, een regeeringsgetrouwe colon ne onder kapitein Zamora een colonne van 9500 op standelingen „Het Zwarte Legioen" genaamd, versla gen en verscheidene auto's en paarden, benevens 300 geweren, mitrailleurs, granaten en ander oorlogsma teriaal buit gemaakt. Onder de dooden bevinden zich een kolonel, een kapitein, een onderofficier, 45 ser geants en soldaten, allen opstandelingen. Een groot aantal rebellen is naar de regeeringsgetrouwe troe pen overgeloopen. Deze laatsten bestonden uit drie gemengde compagnien soldaten en militieleden. De bedreiging van Saragossa. De leider der luchtvaart, Sandino, heeft medege deeld, dat de republikeinen 15 kilometer in de rich ting van Saragossa zijn opgerukt. De colonne van kolonel Villalba heeft meer dan 2000 uit Huelva afkomstige rebellen uiteengejaagd. Vele rebellen hebben zich overgegeven en aangeboden in de rijen der republikeinsche militie te strijden. Kolonel Viilal ba is zeer optimistisch en verklaart er zeker van te zijn den tegenstand van Huesca te overwinnen. De regeering te Madrid meldt nog dat van het goheele front de berichten zeer bevredigend zijn. Saragossa en Huesca worden steeds meer ingesloten en gebombardeerd door de Catalaansche luchtvloot. Het door de luchtvaart en de republikeinsche artil lerie gebombardeerde Cordova zal zich ook binnen kort moeten overgeven. In Asturie heeft de mijn werkers-militie de rebellen die hulp aan kolonel Aronda te Oviedo kwamen brengen, teruggeslagen. Er werden verscheidene gevangenen gemaakt, terwijl enkele rebellenleiders gewond werden. De toestand van Oviedo is onhoudbaar geworden. De strijd om Madrid. Een speciale correspondent van Havas deelt mede, dat de meeste Carlisten en Fascisten medailles van de H. maagd of van andere heiligen dragen, waarl uit het religieus karakter van den burgerooi'log blijkt. De opstandelingen zijn zeer optimistisch. Zij tellen hun macht in Noord-Spanje op 100.000 man, waarvan '30.000 in de provincie Navarra. Het bur gerlijk leven is zeer beperkt. Men ziet alleen vrou wen, kinderen en oude mannen, Alle mannen die in staat zijn de wapens te dragen bevinden zich aan het front. Twee kolonnes bedreigen thans Madi'id, één is de Somo Siërra overgetrokken en de ander bevindt zich bij Axieuza en Siguenza. Te Burgos wordt vernomen, dat de aanval op Madrid nog niet heeft plaats gehad omdat geen voldoende verbinding bestaat tusschen de troepen in het noorden en het zuiden. Mola en Franco willen hun aanval gelijk tijdig doen plaats hebben. De „Diario de Navarra" deelt mede, dat het kloos ter San Francisco Betauzos nabij la Corogna, dat uit de veertiende eeuw dateert, in brand is gestoken. Verder zijn vier bommen ontploft bij het beeld van o. 1. vrouw „Del Pilar" te Saragossa. Het beeld werd evenwel slechts licht beschadigd. Herstel der orde. Volgens betrouwbare berichten uit de door de op standelingen bezette gebieden heerscht daar vol maakte rust en functioneeren de openbare diensten weder normaal. Er wordt natuurlijk op telegram men censuur uitgeoefend door de militairen, waar door nog wel eenige vertraging ontstaat, maar ove rigens herstelt zich de toestand meer en meer. Uitgeweken buitenlanders leggen vooral de na druk op het feit, dat de opstand voor een deel een religiefls karakter heeft, doch voor een ander deel is geboren uit de groote ontevredenheid welke de communistische terreur heeft gekweekt. De meest ergerlijke staaltjes doen hierover de ron de en als maar een klein gedeelte waar is, dan pleit dit allerminst voor de wijze waarop de centrale re geering te Madrid het bewind in den laatsten tijd heeft gevoerd. Goede kenners van den toestand op het schier eiland achten het hoogst waarschijnlijk, dat een zege der officieele regeei'ing het begin zou beteekenen van een dictatuur der communisten, daar men do leidei*s der socialisten niet in staat acht voldoende gezag te doen gelden. Britsch vrachtschip in gevaarlijke zone. Uit Tanger wordt gemeld, dat het Britsche vracht schip Medon, dat 5900 ton meet, bij het passeeren van de Straat van Gibraltar door een Spaansch re- geeringsvliegtuig in gevaar is gebracht. Vier door dit vliegtuig geworpen bommen kwamen vlak bij het Britsche schip terecht. Zij waren bestemd voor een duikboot der opstan delingen, welke evenwel kon ontkomen. Man onder de lading bekneld ge raakt en ernstig gewond. Gisteravond omstreeks lialf zeven had onder Latum een ernstig ongeluk plaats. Een met stee nen beladen vrachtauto van J. Roelofsen te An- gerloo had aan de linkerzijde van den weg ge tankt en de bestuurder wilde juist wegrijden toen rechts van hem op den weg de personenauto van den heer H. uit Apeldoorn voorbijreed. De bestuurder van de vTaohtauto keek achterom naar de voorbijkomende auto, waardoor hij on zuiver stuurde en de wagen met de ldn- kerwielen in het talud zakte. Even later sloeg de wagen om van de twee op de vracht zattenden personen kwam er een met den schrik vrij. doch de andere, zekere J. Baaring uit Angerloo ge raakte beklemd onder de lading steenen. Toen men hem had bevrijd bleek hij een zware bek ken-fractuur te hebben bekomen. Dr. Rensen uit Doesburg verleende de eerste geneeskundige hulp waarna het slachtoffer in bewusteloozen toe stand naar het diaconessenhuis te Arnhem werd overgebracht. Zijn toestand is ernstig. De be stuurder en de man, die naast hem zat bleven ongedeerd. VERKEERSONGEVALLEN OP DOOR WAARSCHUWINGSBORDEN AAN GEDUIDE PLAATSEN. Ondanks het feit dat op onze wegen voor dooi'gaand verkeer de bijzonder gevaarlijke punten het zijn er ruim 400 door den A.N.W.B. met de bekende dxiehoekige, van een rooden rand voorziene waarschuwings- borden zijn aangeduid, en niettegenstaande dus de weggebruikers duidelijk op een scher pe bocht, een glad weggedeelte of een an dere vei'keersgevaarlijke hindernis opmerk zaam worden gemaakt, gebeuren toch op die plaatsen nog altijd ongelukken. In overeenstemming met de intei'nationale con ventie van Genève worden de waarschuwingsborden op ruimen afstand in het algemeen 150 M. voor het gevaarlijke punt geplaatst. Maar dit ge beurt niet om den automobilist de gelegenheid te geven eerst nog eens flink door te rijden en dan op het laatste oogenblik bruusk te remmen, zooals nog vele blijken te doen. Dit is een gevaarlijke rijtak tiek, die tot ongevallen moet leiden. De afstand is juist zoo groot genomen om de ge legenheid te geven tijdig vaart te verminderen, zoo dat bij het gevaarlijke punt zelf de snelheid zoo ge ring is, dat op ieder moment zonder risico geheel kan worden afgeremd. Men vergete niet en dit is een punt dat dikwijls over het hoofd wordt ge zien dat onder bepaalde omstandigheden de be sturing van een auto bij bruusk remmen sterk kan inboeten. Zoo weet ieder automobilist dat hij in de bochten niet moet remmen om de kans van „er uit te slippen" niet te vergrooten, doch bijna even ge vaarlijk is het tot vlak bij een onoverzichtelijke bocht snel door te rijden en op het laatste moment door zeer krachig op het rempedaal te drukken vaart te minderen. Dit kan tot allerlei gevaarlijke situaties aanleiding geven. Daax; de A.N.W.B. het systeem volgt alleen waar schuwingsborden te plaatsen op die punten waar ook voor den voorzichtigen rijder gevaar dreigt dit in tegenstelling met het buitenland, waar men dikwijls ook volkomen ongevaarlijke punten van deze borden voorziet en daardoor het systeem ver zwakt is het zeker gebiedend de beteekenis ervan niet in den wind te slaan. ONBEPERKTE VOLMACHTEN VOOR DE GRIEKSCHE REGEE RING TOT AFWENDING VAN HET COMMUNISTISCHE GEVAAR Reuter seint nit Athene: In een proclamatie aan het volk rechtvaar digt de regeering de afkondiging van den staat van beleg in het geheele land en de ontbinding van het parlement, waarbij zij wijst op de duidelijk onmacht van het hui dige parlement om de belangen des lands op behoorlijke wijze te behartigen en op het gevaar van de communistische propagan da, die tegen het sociaal bewind is gericht. De proclamatie, die door deii minister-president Metaxas is onderteekend, besluit met de mededee- ling, dat na de consolidatie van het sociaal regime onder het oppei'toczicht van den koning, gearbeid zal wordeix aan den bloei der Helleensche gemeen schap en met name aan het welzijn der behoeftige klassen. Geen nieuws omtrent den toestand. Belgrado, 5 Augustus (A.N.P.) Aangezien de grens tusschen Griekenland en Bulgarije is gesloten en de telefonische verbindingen zijn verbroken, heeft men hier geen nieuws omtrent den toestand in Griekenland. Men schrijft het afkondigen van den staat van beleg en de ontbinding toe aan Me taxas die door zijn tegenstanders werd beschuldigd een dictatuur te willen instellen. Zijn beslissing schijnt te zijn verhaast door de stakingsbeweging van Dinsdag en de pogingen van de oppositie om met behulp van de vakvex-eenigingen een volksfront te vormen. Naar de ,Pravda" bericht werd Athene in den nacht militair bezet en werden alle voorbijgangers aange houden. Het schijnt evenwel, dat deze staatsgreep zonder bloedvergieten is afgeloopen. Reizigers uit Saloniki berichten, dat de algemeene staking overal is doorgevoerd. Rapport van Metaxas aan den Koning. Athene. De bladen publiceeren een rapport van Metaxas aan den koning, waarin deze goedkeuring vraagt voor de afkondiging van den staat van beleg en de ontbinding der Kamer. In het rapport wordt in het bijzonder gewezen op het communistische gevaar en de vrees, dat de voor heden afgekondigde alge meene staking aanleiding zou kunnen zijn tot onge regeldheden, welker onderdrukking tot bloedvergie ten had kunnen leiden. Verder wijst het rapport op de klaarblijkelijke onmogelijkheid voor de tegen woordige Kamer haar taak te vervullen. Metaxas heeft Woensdagmiddag de diplomatieke vertegen woordigers op het ministerie van buitenlandsche Za ken ontboden en hen op de hoogte gebracht van de wijziging in den binnenlandschen toestand. De aan voerders der legercorpsen in de provincie hebben den minister van ooi-log telegrammen gezonden, waarin zij de door de regeering genomen maatregelen vol komen goedkeuren en opnieuw bevestigen, dat het leger aan de zijde van regeering en koning staat. Berichten van het Neue Wiener Tage- blatt. Weenen. De correspondent van het Neue Wie ner Tageblatt te Athene schrijft, dat de vijandige stemming, welke de maatregelen van Metaxas tot 't in evenwicht brengen der begrooting hebben gewekt den communisten zoo gunstig voorkwamen, dat de leider der Grieksche communisten, Chinos, op in structie van Moskou contact heeft gezocht met de Venizolisten en de partijen der linkerzijde tot het vormen van een volksfront naar het voorbeeld der Fransche partijen, der linkerzijde, Primaire beteekenis van het waarschuwingsbord: Vaart minderen. De rijder met verantwoordelijk- "neidsgevoel zal dan ook, wanneer hij een waarschu wingsbord met eenige snelheid passeert direct gas minderen, eventueel afhankelijk van die snel heid geheel afsluiten en bij remmen, om niet al les op het laatste moment te doen aankomen. Bij waarschuwingsborden niet inhalen. Een waai-schuwingsbord wil ook zeggen: Niet in halen, totdat de gevaarlijke zone is gepasseerd. Het spi-eekt vanzelf: op plaatsen waar eenig gevaar dreigten dus onverwachte manoeuvres kunnen wor den verwacht, moet men niet met zijn tweeen naast elkaar rijden. De waarschuwingsborden, aldus de A.N.W.B. vor- men een integreerend onderdeel van de verkeers- beveiliging. Men ondex-schatte hun beteekenis niet, hale op het beti*effende weggedeelte niet in en vermindere lie ver iets te vroeg zijn vaart dan te laat. ABESSINIE. Port Said, 5 Augustus (A.N.P.) Uit bevoegde bron wordt vernomen, dat ras Im- roe, de oud-bevelhebber aan het Noord-Wes telijk front in Abessinië, een leger-van 60.000 man heeft gevormd. Aan het hoofd van 40.000 krijgers zou de ras in Oostelijke richting naar Dessie en Addis Abeba oprukken. Reeds zou hij verscheidene Italiaansche voorposten aangevallen en vernietigd hebben. De Abessijnsche strijdkrachten, met Gore als basis, hebben zich tijdens de aanvallen op Addis Abeba, die onder leiding stonden van Dedjasmatsj Aberra, een zoon van den momenteel te Worthing (Engeland) vertoe- venden ras Kassa aanzienlijke hoeveelhe- d en munitie en mitrailleurs buitge maakt. Italiaansche troepenschip passeert met 470 gewonden Port Said. Volgens een bericht van United Press is gis ter het Italiaansche troepenschip „Sannio" Port Said gepasseerd. Aan hoord bevonden zioh 4-70 gewonde solda ten, die op weg waren naar hun vaderland. Volgens hier ontvangen berichten zijn deze soldaten gewond in gevechten, welke in verschil lende deelen van Abessinië hebben paats gehad. Volgens andere berichten zijn de transporten van Italiaansche soldaten uit Oost-Afrika naar Italië stopgezet, daar de toenemende aanvallen der Ethiopische soldaten de aanwezigheid der troepen in het bezette land noodzakelijk maken. Een Italiaansche tegenspraak. Rome, 5 Augustus (A.N.P.) In welinge lichte kringen wijst men er op, dat in het buiten land nog voortdurend valsche geruchten worden verspreid aangaande den toestand in Abessinië. Zoo zouden de geruchten over het oprukken van 60.000 man naar Addis Abeba volgens ge noemde kringen absoluut van iederen grond ont bloot zijn. Eveneens is het gerucht inzake een beweerden Abessijnschen aanval op Addis Abeba waarbij een aanzienlijke buit in handen der Abessifnen zou zijn gevallen, volstrekt onjuist. Niettemin zouden, indien zich werkelijk aan vallen zouden voordoen, deze niet worden onder nomen door een geregeld leger, doch slechts door ongeregelde benden, die zich aan struikrooverij hebben overgegeven. Het betreft acties, waarom trent Italië zich geenszins bezorgd maakt en wel ke na afloop van het regenseizoen voor altijd on mogelijk zullen worden gemaakt. ONGELUK IN DE BERGEN Engelsche bergbeklimmer en gids omlaag gestort. Zermat (Zwitserland) - Bij de afdaling van de Cervin zijn een Engelsche bergbeklimmer en zijn uit Zermat afkomstige gids duizend meter om laag gestort. Zij kwamen op een sneeuwveld te recht, vanwaar men hen heden hoopt weg te ha len. SPLITSING IN AMERIKAANSCP DERSBEWEGING? ^ET- Het bestuur der Amerikaansche arbeiders fe deratie heeft besloten tot schorsing van tien aan gesloten vakvereenigingen. met ongeveer een mil- li oen leden, die zich bij het John Lewiss comité hebben aangesloten hetwelk industrie-gewijze or- ganisatie beoogt. De betrokken vakvereenigingen krijgen een j maand tijd om zich van het Lewis comité los te maken.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1