Plaatselijk Nieuws. Onze handelsbetrekkingen met Polen De opheffing van de huurtoeslag De Scheveningsche kust- visscherij ligt stil Op handhaving aan gedrongen Voor het slechte weer Door het ongunstige weer is de Schevening sche markt reeds drie dagen verstoken van aan voer vao versche visch uit zee. De schokkers kun nen met deze weersgesteldheid de visscherii niet uitoefenen, terwijl tocb des zomers de vischhan- delaren op den aanvoer door schokkers hoofdza kelijk zijn aangewezen. De kus (.visscherij ligt dus thans geheel stil. Hierdoor is een groot gebrek ontstaan aan schok kerschol waarnaar steeds veel vraag is. Wel wordt van IJmuiden dagelijks visch door gezonden. doch deze is voornamelijk rondvisch, o.a. schel visch en kabeljouw. De prijzen der fijnere visch-soorten, zooals tong en tarbot blijven zeer hoog. Nieuw hoogterecord in Rusland Ruim 13000 meter hoogte bereikt met transportvliegtuig. Moskou De luchtvaart commissie in Sov jet-Rusland heeft de documenten bestudeerd, welke betrekking hebben op den vliesboot van den aviateur Kokkonaki, die met het transport vliegtuig G. K. B. 26, een tweemotorig toestel, waarmede 'n gewicht v. 500 kg werd vervoerd 'n hoogte heeft bereikt van 13.110^m. welke er kend wordt als een nieuw Sovjet-Russisch record. Kokkinaki heeft zijn eigen op 17 Juli j.1. ge vestigd record met deze prestatie verbeterd. De commissie heeft besloten het materiaal over deze vlucht over te leggen aan het bureau der fe deratie voor internationale luchtvaart, eten einde dit record te doen inschrijven als internationaal record voor de G.-klasse. EEN ONFORTUINLIJK BEGIN Los Angeles De leider der luchtvaartschool te Los Angeles Arthur Nelson. die getrouwd is met een instructrice dezer school, is zijn huwe lijksreis begonnen per vliegtuig. Bij New Found- land is hun toestel slecht terechtgekomen, waar bij het jonge paar lichte wonden opliep. Op het verder deel der huwelijksreis zullen zij van den trein gebruik maken STORTREGENS IN IRAN RICHTEN GROOTE SCHADE AAN. Tal van personen om het leven, gekomen. Teheran In verschillende gebieden van Iran hebben aanhoudende stortregens groote schade aangericht, daar de rivieren buiten haar oevers zijn getreden. Tal van personen zijn om het le ven gekomen en het aantal slachtoffers neemt voortdurend toe. Uit Tabriz wordt gemeld, dat een aardschok „zonder weerga" heeft plaats ge had, doch dat geen ernstige schade wordt be richt. BELANGRIJKE ARCHEOLOGISCHE ONTDEKKING Kop van een standbeeld van keizer Augustus gevonden. Bij bestratingswerkzaamheden te Fondi bij Napels is men, geen twee meter onder den grond op een marmeren hoofd gestooten, waarvan men heeft kunnen vaststellen, dat het keizer Augus tus voorstelt en men vraagt zich af, of dit niet deel uitmaakt van een groot standbeeld. De af metingen zijn tweemaal levensgroot en tot nu toe was nog niet zulk een groot beeld van den keizer gevonden. Het interessante stuk is voor- loopig naar het stadhuis van Fondi overgebracht BLERIOT TEN GR AVE GEDRAGEN Parijs, 5 Augustus (Reuter A.N.P.) Gister heeft de uitvaart plaats gehad van den Fran- schen vliegenier Louis Bleriot. De godsdienst plechtigheid had plaats in de kapel van Saint Louis des Invalides. Onder de aanwezigen wer den opgemerkt de luchtvaart minister Pierre Cot, en minister Flandin. Een detachement van de luehtvaarttroepen bewees de militaire eer. - OVERSTROOMINGEN IN OOST- MANDSJOERIJE. 43 menschen om het leven ge komen. Tokio In Oost-Mandsjoerije is in het gebied nabij de grens van Korea door ontzaggelijke overstroomingen groote schade aangericht. Ook menschenlevens zijn verloren gegaan. In de ri vier Hoeng Ho zijn ten Zuiden van Toenghoea 43 personen verdronken. Tal van rivierbooten worden nog vermist. BIJNA 100.000 ARBEIDERS IN ABESSINIE Rome Het. aantal arbeiders, dat tusschen Januari 1935 en 24 Juli 1936 naar Oost-Afrika is vervoerd bedraagt 131.000. Een aantal hier van is na afloop van hun contract teruggekeert, zoodat thans nog 96.945 werklieden in Oost-Afri ka zijn. BOKSEN. BRADDOCKSCHMELING Schmeling vertrokken Berlijn De Duitsche kampioen zwaargewicht Max Schmeling is gistermiddag van het vlieg veld Tempelhof met het luchtschip „Hinden burg" uit Berlijn naar New York vertrokken. Schmeling zal op 24 September a.s. tegen den wereldkampioen zwjaargewicht James J. Brad- dock te New York om den wereldtitel boksen Schmeling zal reeds dadelijk na zijn aankomst in Amerika met zijn training beginnen. Brad- dock heeft inmiddes zijn training aangevangen O.m. heeft hij zich tot taak gesteld, iederen dag op een stuk beboscht terrein een boom om te hakken. Op het ontboschte stuk zullen golf links worden aangelegd, die, naar het heet zijn naam zullen ontvangen. IN VERBAND MET DE WIJZIGING VAN DE STEUN- EN WERKVER- SCHAFFINGSREGELING. Amsterdam. Het bestuur van de Nederlandsche Vakcentrale heeft aan den voorzitter van den Raad van Ministers een telegram gezonden met betrekking tot het persbericht inzake de wijziging van de steun en werkverschaffingsregcling. Het bestuur doet uitkomen dat het ver schillende maatregelen* welke verbeteringen HET AVRO-KINDERMATINéE. Voor het kindermatinée van de A.V.R.O. bestond groote belangstelling. Wat een wonder! Niemand minder dan Jacob Hamel, de bekende A.V.R.O.-me- dewerker, die in de kinderharten zoo'n groote plaats inneemt, zou ook in Schagen met z'n liedjes komen en kinderen uit deze omgeving als „debutantjes" doen optreden. En zoo kon het niet anders, of The ater Royal was uitverkocht, toen het doek opging en Mej. van Goudswaard het eerste programma- nummer aankondigde. Met de poppenkast zou ver toond worden „Slimme Hans". De aloude poppen kast laat zich toch maar nimmer verdringen en is speciaal voor de kinderen een groote attractie. Met volle aandacht werden de evoluties in de kast ge volgd. Welk een medeleven bij de kinderen, wat een gevoel voor rechtvaardigheid! Hoe voelen ze mee met de oprechte personen en hoe jouwen ze den bedrieger uit. Van de poppenkast gaat dit kan althans zoo zijn opvoedende kracht uit en als zoodanig draagt zij naast haar strekking als ver schafster van amusement een moreele factor in zich De clou van den middag was natuurlijk *Jacob Hamel. Onder zijn leiding en terwijl hij begeleidde aan de piano, zong de zaal eenige bekende echte Harnel-liedjes. En toentoen traden de solisten op, om te beginnen 4 meisjes en 1 jongetje. Wat aarzelend ging het soms, hier en daar even hape rend, maar met een verbluffende tact hielp de heer Hamel, die z'n debutantjes, al heeft hij ze nog nooit, gezien, zoo uitstekend kent, allen over hun moeilijkheden heen en zoodoende bracht ieder het tot een goed einde. Een fraai cadeau was hun be looning. Nadat nog in „community-singing" het be kende „IJs met Slagroom" was gezongen, kwam Mej. van Goudswaard weer voor het voetlicht met goocheltoeren. Ze bracht de kinderen in extase door haar weergalooze handigheid. De jongens stonden er met hun eigen oogen bij maar ze snapten er niets van. Nee, jongens voordat jullie het zoo kunnen, moet er nog heel wat gebeuren. Maar bedenk wel dat die juffrouw het ook niet in één keer onder de knie had. Y Jacob Hamel wat een sympathieke figuur eischte onze aandacht weer op en er werden weder om gemeenschappelijk eenige liedjes gezongen. Voor al de kleppermarsch liep vlot van stapel. Wat hoorde die mijnheer Hamel het anders vlug als het niet goed ging, hè? Ja en even vlug had hij het verbeterd en een volgende keer ging het dan goed. Daarom verwondert het ons nu ook niet meer, dat die jongens en meisjes in Hilversum hun liedjes zoo snel kennen. Bij mijnheer Hamel kun je het nu eenmaal voor de tweede keer niet weer verkeerd zingen. Een 2e en laatste viertal zangeresjes en eén zan ger was dra op hun gemak gesteld en zonder eeni ge nervositeit zongen ze de zaal hun frissche ac vroolijke liedjes toe. Het succes met dit programma onderdeel was dan ook overweldigend. Maar voor een niet gering deel we zeiden het reeds is liet succes te danken aan den heer Hamel, die door z n tactische optreden de vocalisten volkomen „bühne^ fahig" had gemaakt. Het geweldige applaus, dat hy verwierf, was geheel en al verdiend. .Tot ziens, zei Jacob Hamel tot afscheid. We kun nen slechts hopen dat het weerzien niet te lang op zich zal laten wachten. Mej. van Goudswaard besloot het matinee met een demonstratie buikspreken. Haar talenten ontplooide ze door met een pop een dialoog te ontwikkelen, een dialoog dat van kostbare humoristische trouvailles was doorspekt, waarvan de kinderen echter maar weinig zullen hebben begrepen. Voor volledig begrip was een hoogere graad van ontwikkeling noodig dan die, waartoe de kinderen van onze laagste klassen het hebben gebracht. De ouderen evenwel zullen zich. kostelijk geamuseerd hebben, want om een slagzin van de pop te gebruiken: „hij was goed". Mej. van Goudswaard's optreden beteekende tevens liet laatste gedeelte van het programma: toen het gordijn zich na een hartelijk applaus sloot, was het einde daar van een middag, die in alle opzichten geslaagd mag lieetcn, een echten A.V.R.O.-middag. SCHAGEN-NIEUWS. De elftallen welke 1G Aug. a.s. in Den llaag spe len zijn als volgt opgesteld: Schagen I: D. Arnoldus. H. Middelbeek, J. Peetoom. M. de Haas, V. Vlottes, A. Slikker. D. Schoorl, I-I. Veenstra, C. do Moor, S. S., Jb. Dekker Schagen, II: T. Bijpost. P. Boon, A. de Wit. P. Boontjes, M. Slikker, J. Weeland. P. Kistemaker, F. Moransart, P. de Vries, E. Rus, Jb. Molenaar. Res.: J. Everts, G. Koch, P. Schoorl, J. Broer, S. Breebaart, L. Schoorl. Willen de heeren er om denken eventueel© afbe- richten tot Zaterdag bij J. Broer en Zaterdagavond moet het reisgeld, zijnde fl per persoon, betaald worden bij C. Keijzer, Lauriestraat 20, Schagen. inhouden, noodzakelijk acht, doch consta teert met ontsteltenis de opheffing van den huurtoeslag, waardoor duizenden gezinnen in de onmogelijkheid zullen verkeeren, huur te betalen. Voorts vestigt het er de aandacht op dat juist de goede vakarbeiders en de hoofdarbeiders door dezen maatregel het zwaarst worden getroffen, terwijl het vast stelt dat de steunregeling in haar geheel zeer weinig rekening houdt met de maat schappelijke positie van de hoofdarbeiders. Het bestuur van de Ned. Vakcentrale dringt derhalve met de meeste klem aan op het handhaven van den huurtoeslag en verzoekt dringend om verbetering van de steunrege ling ten aanzien van de maatschappelijke po sitie der hoofdarbeiders. Bijeenkomst wethouders groote gemeenten. Naar wij vernemen, zal a.s. Maandag te Amster dam een bijeenkomst plaats hebben van de wethou ders van sociale zaken der vier groote gemeenten, ter bespreking van de aangekondigde maatregelen met betrekking tot de wijziging in de steunregeling voor werkloozen. R.K. Werkliedenverbond en de wijzigin gen in de steunuitkeering. Het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond pro testeert eveneens en heeft aan den minister van sociale zaken het volgende telegram gezonden: In verband met de voorgenomen wijziging in de steunverleening deelen wij u mede, dat ons ver- bondsbestuur, gegeven de omstandigheden elke ver laging van den steun noodlottig acht en derhalve afwijst. Mocht uwe excellentie (de regeering) on danks ons standpunt de verantwoordelijkheid dur ven dragen op eenigerlei wijze tot verdere verla ging van steun aan groepen werkloozen over te gaan, waartoe afschaffing van den huurtoeslag on getwijfeld leiden zal, dan verzoeken wij allerdrin gendst: 1. zoodanigen maatregel te willen nemen, dat de afschaffing van den huurtoeslag niet ten laste van de werkloozen komt; 2. de steunpercentages, ook voor gezinnen met twee en drie kinderen, te verhoogen, 3e. allen werkloozen goedkoope margarine te verstrekken. 4e. den b- steun belangrijk te verhoogen, e. voor alle werkverschaffingen, met rijkssubsi die, kindertoeslag in te voeren op basis van 50 cent per week en per kind. KONING EDWARD'S VACANTIEREIS. Londen. Koning Edward zal Zaterdag met vacantie van Londen vertrekken, en zich in een Joego Slavische, haven aan boord van het jacht „Nahlin" begeven. Bij goed weer zal de koning een gedeelte van de reis per vliegtuig afleggen. ONMENSCHELIJKE STRIJDMIDDELEN VAN HET ZWARTE LEGIOEN. Typhusbacillen tegen Joodsche families. D e t r o i t. De scheikundige Mac Chertcheon, chef van den stedelijken gezondheidsdienst, beves tigde aan do autoriteiten dat hij door het Zwarte Legioen belast was met het kweeken van typhus bacillen welke in melk zouden moeten worden ver spreid, teneinde do Joodsche families uit te roeien. Mac Chertcheon heeft dit geweigerd. Hij is echter van zijn post ontheven omdat hij de autoriteiten pas gister van dit misdadige complot in kennis heeft gesteld. WERKLOOZEN BEZETTEN PARLEMENTS GEBOUW New York De werkloozen in den Ameri- kaanschen staat Illinois, in navolging van hun kameraden in New Jersey hebben zich gevestigd in het paleis van de wetgevende vergadering van den staat Springfield en z'n voornemens daar te blijven, zoolang het parlement niet zijn goedkeu ring heeft gehecht aan het verstrekken van nieu wen financieelen steun. WEDERZIJDSCHE UITBREIDING VAN ECONOMISCHE BETREK KINGEN. WAARDEERENDE WOORDEN VAN MINISTER RO MAN. -T Van officieele zijde wordt ons thans de volledige tekst verstrekt van het inter view, dat de Poolsche minister van Nij verheid, Z. Exc. A. Roman, na zijn te rugkeer uit Nederland te Warschau aan Poolsche journalisten heeft gegeven. Ik ben zoo ving minister Roman zijn mededeelin- gen aan, met den vice-minister naar Holland ge gaan om een tegenbezoek te brengen aan de mi nisters van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij, Zooals bekend, zijn minister Gelissen en minister Deckers in Januari jl. bij ons in Polen geweest. Het doel van mijn reis was een beleefdheidsbezoek en heeft deze voorna melijk het karakter van een studiereis gehad. Ik heb buitengewoon veel interessante observaties ge maakt en heb mij lang onderhouden met de verte genwoordigers van de Nederlandsche regeering en met die van den handel en de industrie, hetgeen in mij de overtuiging bevestigde, dat tusschen Polen en Holland en het Nederlandsche .koloniale imperium nog een uitgebreid veld bestaat voor wederzijdsche uitbreiding van economische betrekkingen. De ontvangst en gastvrijheid, die wij van onze gastheeren ondervonden, hebben al mijn verwach tingen overtroffen. Tijdens mijn kort verblijf kon ik mij overtuigen van de uitstekende eigenschappen van het Nederlandsche volk. Een lange en voort durende strijd met de zee heeft bij het Nederlandsche volk degelijke karaktereigenschappen gevormden een groote ondernemingsgeest, en de vlijt van de Nederlanders heeft er toe bijgedragen, dat Neder land heden een van de rijkste landen is van Europa. Innemend is hun eenvoudige en openhartige om gang, hun groot scheppend optimisme en hun sterk ontwikkeld familieleven. Hoe vindt U, Exc., de tegenwoordige ontwikkeling van de Poolsch-Nederlandsche betrekkingen? Thans bedraagt de handelsbalans tusschen beide landen 50 mil. zlotys per jaar, en zij vertoont na de in dit jaar afgesloten handelsovereenkomst een voortdurend stijgende lijn. Hierbij hebben wij ook eenige concessies verkregen ten aanzien van Ned. Indië, waarheen onze export zich meer en meel* ont wikkelt. Iïolland is een vaste afnemer van ons hout, tryplex, confectie-artikclen, landbouwproducten enz. In den laatsten tijd heeft zich dank zij de com pensatieovereenkomsten de Poolsche export van rogge naar Holland verdubbeld. Holland levert ons voornamelijk vetten, koloniale waren en eleclro- technische artikelen. De beteekonis van Holland als afzetgebied en zijn rol als bemiddelaar in de overzeesche handel ver heffen dit land tot een voor ons zeer belangrijken contractant, en het is te hopen, dat in de toekomst de samenwerking nog meer zal toenemen en uitge breid zal worden op verscheidene economische ge- bicden. Minister Roman ontving van minister Gelissen het volgend telegram: „Ik haast mij u mijn hartelijken dank uit te spreken voor de vriendelijke woorden, die u aan mijn land heeft gericht bij het verlaten van den Nederlandschen bodem. Ik zal de aange naamste herinneringen aan uw bezoek, waardoor de groote vriendschap, die wij reeds voor het Poolsche volk voelden, nog wordt versterkt, bewaren. LANGENDIJK ZUIDSCHARWOUDE. In de vergadering van de kolfclub Op Maat werd de beschrijvingsbrief behandeld voor de Alg. Ver gadering van den Ned. Kolfbond, die dit jaar te Koog aan de Zaan gehouden wordt op 14 Sept., ter wijl daar ook de Nationale wedstrijden worden ge houden. Uit dien beschrijvingsbrief bleek o.m. dat de heeren Dr. van Balen Blanken en J. Halff als Hoofdbestuursleden hadden bedankt. Over het be danken van den eerste, die bij zijn schriftelijke ont slagname geen enkele reden had opgegeven, worden nog eenige inlichtingen gevraagd. Er zijn wel vermoe dens omtrent de reden, die tot die ontslagaanyrage hebben geleid, doch de ware aanleiding is officieel niet bekend. Verwondering werd er over uitgespro ken, dat Dr. van B'alen, die steeds de stuwende kracht in den Ned. Kolfbond is geweest en het kolf spel roemde en propageerde, om den geest van vriendschap, kameraadschap en ridderlijkheid, welke van hem uitgingen," op deze wijze de banden heeft verbroken. Voor de deelname aan de Nationale wedstrijden gaven zich slechts zeer weinigen op. De wijze, waar op Koog aan de Zaan tegenover Op Maat is opge treden inzake haar verlangen de Nationale Kolf- wedstrijden te mogen vervangen bij gelegenheid van haar 50-jarig bestaan heeft kwaad bloed gezet. Een korps zal er heen gaan, eenvoudig om acte de pre- sence te geven en daarmee uit. Goedgevonden werd, dat dit korps zal gevormd worden door leden als verleden jaar, dal zijn de heeren A. Berkhout, P. Goet en P. Molenaar. Als plaatsvervangers zullen fungeeren de heeren C. Berkhout, J. J. Reijne en P. van der Welle. De voorzitter deed daarna tal van mededeelingen met betrekking tot de Nationale Kolfvvedstrijden, welke hier deze week aanvangen. 'In totaal zijn 190 kolvers ingeschreven, verschillende vereenigingen zijn uitgenoo'digd tot de officieele ontvangst op Zon dag 9 Augustus, bovendien het college van Burge meester en Wethouders en het Hoofdbestuur van den Ned. Kolfbond. Tal van prijzen, in den vorm van medailles, kunstvoorwerpen en contanten zijn beschikbaar gesteld, zoodat, wat dit betreft, het sla gen verzekerd is. - Ten slotte worden nog eenige besprekingen ge- houdeno ver de regeling tengevolge waarvan vast gesteld werd, dat reeds Vrijdagmorgen met het kol ven zal worden begonnen, om op tijd gereed te kun nen komen. Kolven. Uit goede bron vernemen we, dat in een Alge- meene Vergadering van den Ned. Kolfbond, waarbij alle clubs waren vertegenwoordigd, is besloten tot een ingrijpende wijziging van de statuten ten aan zien van de samenstelling van het Hoofdbestuur. Als de koninklijke goedkeuring op die statuten is verkregen, dan zal het Hoofdbestuur zooveel leden tellen, als er aangesloten clubs zijn, om op die wij ze te bereiken, dat iedere club meer van nabij be kend is met het wel en wee, het doen en laten va» den Bond. OUDKARSPEL. Verkiezing De heer O. Bakker werd bij de gehouden verkie zing herkozen tot lid van het Bannebestuur. BARS1NGERHORN Op de 4e Aug. hield de Middenstandsvereeniging haar 2e ledenvergadering in het lokaal van den heer Noorman. Ondanks dreigend onweer was de vergar dering best bezocht. Om half negen opende de voorz. de heer G. Zwaan de vergadering. Spr. heette allen hartelijk welkom, memoreerde dat het ledental sedert de oprichting was verdubbeld en sprak den wensch uit dat de besprekingen van dezen avond vruchtdragend zouden mogen zijn, waarna eerst de notulen door den secr. werden voorgelezen, welke onveranderd werden goed gekeurd. Als eerste punt van behandeling hadden we hot evenement voor deze gemeente: de Mica. Wat is de Mica? Wat beoogt de Mica? Deze vragen werden door den heer K. Keuris op de hem eigene wijze uit voerig en duidelijk omlijnd uiteengezet, waarvoor spr. een hartelijk applaus ontving. Daarna moest eerst gekozen worden een commissie van bijstand om met de Mica een helpende hand te kunnen bieden. Met als resultaat dat gekozen werden de heeren C. Geel, W. Biesbocr, G. v. d. Wulp, Jb. Kooiman en N. Keesman-, welke allen hun benoeming aannamen. Verder werd besloten een week voor de Mica een etalagewedstrijd te organiseeren. Meerdere attrac ties zullen nader worden bepaald en bekend gemaakt Het bestuur meent in deze niet te veel vooruit te kunnen loopen. Staande de vergadering werden reeds zooveel Mi ca's besteld, dat aangenomen mag worden dat de te houden Mica in alle opzichten zal slagen. Daarna het volgde het punt der agenda: de Put- glasverzekering, ofschoon hiervoor wel eenige gege vens waren vérstrekt, meende de voorz. deze te moe ten verschuiven naar een volgende vergadering. Daarna sloot de voorz. de vergadering, een icdef i opwekkend, het ledental nogmaals te verdubbelen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2