Van het Olympisch front Jesse Owens Opnieuw het RoocUWit-Blauw in den mast Donderdag 6 Augustus 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 10035 Osendarp derde op de 200 meter Het polstokhoogspringen Schermen voor dames Meadows springt 4.35 meter. Discuswerpen. Osendarp's tweede bronzen medaille Thans de snelste blanke op den korten afstand SUCCESSEN VOOR NEDERLAND. MEJ. TER BRAAKE IN DE FI NALE 80 M. HORDEN. TOSCA- NI VERRICHTTE EEN FRAAIE PRESTATIE OP 50 K.M. SNEL WANDELEN. OWENS DRIE VOUDIG OLYMPISCH WINNAAR. B e r 1 ij n 5 Aug. (Bijz. dienst A.N.P.) Het is een zeer succesvolle dag voor Neder land geworden. Osendarp heeft zijn fraaie prestatie van het nummer 100 meter hardloo- pen herhaald: hij is derde geworden op de 200 meter achter den weergaloozen athleet Owens en diens landgenoot Robinson. Een tweede bronzen medaille v. Osendarp, voor Nederland. En wederom in een nummer, dat met uitzondering van de 100 meter als een der meest omstredene mag worden genoemd. Liep Osendarp op de 100 m. tegen Amerika, vandaag was dat wederom het geval. Osen darp heeft voorts overduidelijk aangetoond, dat hij op de korte afstanden Europa's beste looper is, zelfs is hij thans de snelste blanke ter wereld op korten afstand. Menigeen heeft misschien op een tweede plaats op de 200 m. gehoopt. Maar onbetwistbaar heeft hij in Owens en Robinson zijn meerderen moeten er kennen. Ongelooflijk snel is het gegaan, deze finale, waarin Owens een tijd van 20.7 sec. noteerde, hetgeen een nieuw Olympisch re cord beteekende en slechts 0.1 sec. boven het wereldrecord van Locke lag. Overigens, Osen darp is een athleet van extra klasse, een die in korten tijd hard, heel hard gewerkt, ge traind heeft om het zoover te brengen. Owens, met zijn drievoudig Olympisch kam pioenschap echter staat daar nog boven, is een wonder-athleet, heeft een physiek, dat in de eerste plaats door de groote gaven der natuur tot phenomenale prestaties in staat is. Onmiddellijk na Osendarp moeten wij den sympa thieken wil van Van Beveren noemen. Hij is niet van die klasse als Osendarp, maar om het tot de finale te brengen in een dergelijk sterk internationaal ge zelschap wijst toch wel op groote capaciteiten. Hij heeft het tot de zesde plaats gebracht, Zijn groote verdienste is geweest, dat twee Nederlanders onder de laatste zes kwamen, dat het overwicht van Ame rika niet te groot werd. Een groote teleurstelling vormde het loopen van mej. Doorgeest in het nummer 80 meter horden voor dames. Wij zullen het maar wijten aan de weinige internationale routine, die zij heeft, want anders kunnen wij haar mislukten loop op de 80 meter horden niet verklaren. Haar start vooral was zeer slecht. Zij werd niet eens voor de halve beslissin gen geplaatst. Beter deed mej. ter Braake het. Niet alleen be reikte zij den halven eindstrijd, doch daarin wist zij imet een andere concurrente de eerste plaats te be zetten, waardoor zij zich voor de finale klasseerde. Haar tijd bedroeg 11,8 sec., een prachtige prestatie. En tenslotte Toscani. Onze snelwandelaar is tien de geworden uit een veld van extra-klasse. Om streeks een kwartier na den winnaar kwam hij bin nen. liet tallooze buitenlanders achter zich. Een pres tatie, die men niet direct van onzen landgenoot DE CEREMONIE PROTOCOLAIR Osendarp vóóraanmet de beide Amerikanen op het klei ne podium na de overwinning op de 200 meter OSENDARP verwacht had en waaruit duidelijk bleek, dat zijn uitzending absoluut gewettigd was. Wat de andere wedstrijden betreft, weer werden enkele Olympische records gebroken en het wereld record op de 80 meter horden geëgaliseerd. Overigens domineerden de 'Vereenigde Staten wel op dezen vierden athletiekdag. Zij hebben thans de leiding in het klassement der Olympische medailles. De finale 200 meter.- Zooals bekend kwamen twee Amerikanen, twee Nederlanders, een Zwitser en een Canadees uit den halven eindstrijd in de finale. De startvolgorde was: 1. Osendarp, 2. van Beveren, 3. Owens, 4. Robinson, 5. Hacnni, 6. Orr. De start was onmiddellijk snel. Osendarp was zeer snel weg, liep prachtig door den bocht en lag bij het ingaan van de laatste 100 me ter direct achter Robinson en Owens. Van Beve ren was toen reeds laatste. Osendarp voerde een hef- tigen strijd, krampachtig zich inspannend om de tweede plaats aan Robinson t.e ontfutselen. Dit gelukte hem echter niet, maar niettemin lag hij toch nog een flink stuk voor op Haenni, die zelf weer in duel gewikkeld was met Orr. In den nieu wen Olympischen recordtijd van 20.7 sec. ging Owens De grootste kamp in dit nummer welke ooit werd gehouden. Het polstokhoogspringen nam vele uren in be slag. Het liep al naar achten toen de beslissende sprongen moesten worden gedaan. De Amerikanen, die over een groot aantal polstokspringers beschik ken, die over de 4 meter komen, hadden na lang durige selectie Graber, Meadows en Sefton uitge zonden. De Europeanen komen op dit nummer bij lange na niet mee, hoewel er in het oude werelddeel verschillende athleten zijn, die over de 4 meter ko men. Het langst bleven de Zweed Ljunberg en de Pool Sznajder aan, die echter niet meer over 4.15 meter konden komen. Al naarmate de lat hooger gelegd werd, steeg de spanning en toen kwam het oogenblik, waarop voor Meadows de lat op 4.45 werd gebracht. Indien hij er in zou slagen over die hoogte te springen, zou hij een nieuw wereldrecord vestigen, dat met 4.37 meter op naam staat van Graber. Graber kwam fraai over de lat, maar ongelukkigerwijs raakte hij met de handen aan. De tweede sprong van Graber was veel minder goed. Ook zijn derde poging, om het wereldrecord te verbeteren faalde. Er werd daarna verder gestreden om de tweede en derde plaats. Eerst werd de lat weer op 4.35 me ter gelegd. Maar geen der deelnemers kwam er over. Vervolgens werd de hoogte op 4.25 meter terugge bracht. Oe kwam schitterend over de lat, maar de jonge genoeg terug, waardoor hij even de lat beroerde, Japanner had pech Hij trok zijn hand niet snel waarop deze neerviel. Toen was Nishida, die weer luide werd toegejuicht, aan de beurt. Maar de twee de prijswinnaar van Los Angeles faalde. Een dramatische kamp. Daarna werd de hoogte op 4.15 meter gebracht. Het was inmiddels bij negenen. Sefton had hetzelf de ongeluk als Oe, even daarvoor, waardoor de Ja panners een pracht-kans kregen om de tweede en derde plaats te veroveren. Het publiek, dat erg veel bewondering had voor de Japanners, moedigde de zonen uit het land van de Rijzende Zone met rhyth- misch handgeklap aan. Groote stilte heerschte toen Oe sprong. Zoowaar gelukte het den Japanner over 4.15 meter te komen. Met een zeer fraaien sprong slaagde Nishida er daarna in eveneens over 4.15 meter te komen, waar door Sefton was uitgeschakeld en de beide Japan ners overbleven voor den strijd om de tweede en derde plaats. De eer gedeeld. De speaker kondigde daarop aan, dat de Japanners voor de tweede en derde plaats zouden verder door de finish en behaalde daarmede zijn derden Olympischen titel. De tijd van Robinson was 21.1 sec., die van Osendarp 21.3 sec., 4. Haenni, 5. Orr, 6. Van Beveren. Direct na de finish liep Van Beveren op Osendarp toe en wenschte hem geluk met zijn derde plaats. De Hagenaar ging weer naar Owens toe, beiden schud den elkaar hartelijk de hand, Owens klopte onze landgenoot op de schouders, wat zoo ongeveer moest beteekenen als: Uitstekend gedaan, kerel. Niet lang daarna werd de ceremonie protocolaire gehouden. Weer stond Osendarp op het kleine po dium met twee Amerikanen naast zich Weer ging aan den middelsten mast de vlag met de Stars en Stripes omhoog, rechts daarvan het Rood-Wit- Blauw. En toen de speaker het officieele resultaat verkondigde, ging er wederom een daverend ge juich op bij het vernemen van den derden prijs voor Nederland. Hel ene Manervan wie verwacht werd dat zij in het personeele floretschrmen voor dames vrijwel zeker op de eerste plaats zou eindigen heeft niet aan de haar nestelde hoone verwach tingen voldaan. Zij heeft deze eereplaats n.l. moeten afstaan aan mej. SchachererElek (Hongarije) en heeft zich zelf met de tweede plaats tevreden moeten stellen. springen, waarbij de lat op 4.25 meter zou worden gebracht. Nishida en Oe deelden echter mede, dat zij om deze plaatsen niet verder zouden strijden. Zij zullen daarom onderling overleggen hoe de ver deeling zal zijn. Om vijf minuten over negen was de grootste kamp in het polsstokhoogspringen, welke ooit is gehou den, ten einde. De einduitslag luidt; 1. en Olympisch kampioen: Meadows (V. S.) 4.35 meter (nieuw Olympisch record, het oude record stond sinds 1932 op naam van den Amerikaan Mil- ler met 4.31.5 meter; 2. en 3. Nishida en Oe (beiden Japan) 4.25 meter (bij het overspringen 4.15 meter). 4. Sefton (Ver. Staten) 4.25 meter (bij het oversprin gen gefaald). Het discuswerpen werd een groote teleurstelling voor de Duitschers, die tot nu toe in de werpnum- mers bijzonder op den voorgrond waren getreden. Men verwachtte, dat de Duitscher Schröder, die het vorig jaar met een worp van 53.10 meter het wereld record op zijn naam vestigde, voor zijn land de gou den medaille zou veroveren. Schröder bleek echter niet in den supervorrn, welke noodig is om een eer- thans 3-maal Olympisch kampioen! Voor den negersprinter Jesse Owens is dus thans reeds driemaal de Amerikaansche vlag in de mast gegaan Hij wijdde zich in 1933 serieus aan de athletdektraining. Reeds in het eerste jaar won hij drie universiteitstitels. In 1935 vestigde hij zijn beroemd wereldrecord van 8.13 meter bij het verspringen. Hij liep meermalen de 100 meter in 10,3 sec. en bereikte het vorige jaar een tijd van 20.3 sec. op de 200 meter, een tijd, welke nog niet als wereldrecord is gehomolo geerd. Dit jaar won hij het Amerikaansch kam pioenschap 100 meter met 10.4 sec. en het ver springen met 8.06 meter. Hij is momenteel de snelste sprinter der wereid Jesse-Owens- is - U7 meter lang, 22 jaar oud en student aan de universiteit, te Ohio. „Ik kan het nog niet geloovetï', zegt hij. Met een regenjas over de schouders geworpen vlucht Osendarp uit den stroomenden regen, waarin hij op het podium tegenover de eeretri bune de protocolaire huldiging heeft ondergaan onder de Marathonpoort om zich naar zijn kleed kamer te begeven. Dan blijft hij evenwel stilstaan om de bronzen medaille in zijn hand en de lau werkrans te bekijken. „Dat is de tweede', zegt hij laconiek, maar dan breekt de vreugde over zijn prachtige overwin ning op de 200 meter baan; Ik vind het geweldig zegt hij „en kan het nog niet gelooven" Ik heb van tevoren geen moment aan de mo gelijkheid gedacht, dat we het zoover zouden brengen. Maar het was al reusachtig, dat we met twee Hollanders in de finale kwamen. Van Beveren heeft ook schitterend geloopen en had het eigenlijk nog harder dan ik omdat hij niet zoo sterk is. En ook ik voelde me niet heelemaal los omdat ik het te koud had. Ik ben tamelijk zwaar en heb warmte nooidig om goed las te komen". In de kleedkamer van de Nederlandsche athle ten heerschte vreugde De hier reeds wachtende athleten en ook de verzorgers vielen Osendarp om de hals, sloegen hem op de schouders en fe liciteerden zoowel hem als van Beveren. die zich uiterst gelukkig voelt, dat hij het tot de finale heeft gebracht. Dan komen Lotsy en Strengholt binnen en de coach Korver, die allen opgetogen zijn. „Laat nog eens kijken die dingetjes', vragen ze en de medaille gaat van hand tot hand. Osendarp ver telt dat hij het fijn vond, dat hij de binnenste baan kreeg, want nu kon hij de ande ren in de gaten houden. Moe was hij niet, maar toch verheugde hij zich op de twee dagen rust. die hij nu voor de boeg had „Het is prachtig", verklaarde de heer Lotsy. „Een tweede bronzen medaille, juffrouw ter Braake geplaatst in de finale en Toscani als 10- de binnengekomen bij de 50. km. snelwandelen. Het is vandaag een fijne dag voor Holland geweest". ste plaats in de Olympische Spelen te bezetten. De sensatie kwam, toen de Amerikaan Carpenter zijn laatsten worp deed. Soepel en uiterst krachtig wierp hij den discus, welke voor de eerste maal in de geschiedenis der Olympische spelen over de 50 meter kwam. Met een worp van 50.48 meter vestigde hij een nieuw Olympisch record. Het oude record stond op naam van den Amerikaan Anderson, die te Los Angeles 49.50 meter wierp. Ook de tweede plaats was voor een Amerikaan, n.l. voor Dunn, die 49.36 meter wierp, terwijl de Italiaan Oberweger, die één gelukkigen worp deed de an deren waren heel wat minder ver de bronzen me daille veroverde met 49.23 meter.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5