Wetenschappelijke konijnenteelt Experimenten met 15000 konijntjes Bij het konijnenfokken is stilstand achteruitgang Wist U, dat ook konijnen zenuw ziek kunnen zijn 1 Komt er een nieuwe kleur te voorschijn, die bewust gefokt wordt, dan vraagt men onwillekeurig, hoe ze ontstaan is. Wij wil len den oorsprong van de tegenwoordige Dahlemer zandkleurige verraden. Deze is door Vele kruisingen tot stand gekomen, en wel door het Marburger-eekhoornkonijn, 't Thüringer konijn, dat geelachtig van kleur is en de Havana, die zijn naam zeer terecht aan de mooie bruine kleur te danken heeft, welke wij van de Havana-sigaren kennen. De zandkleur is wat de nakomelingen betreft, volkomen houdbaar gebleken. De kleur is zelfs zóó gelijkmatig en houdt zich zóó voortreffelijk, dat de huid van het Dahlemer zandkleurige konijn evengoed ongeverfd verwerkt kan worden, als de hierboven reeds eerder genoemde rassen. Voor den bonthandel zijn de Chinchil la's nog het meest gewild, maar ook hier van gaat de vraag regelmatig achteruit. De mode is een groote, maar zeer onbe rekenbare factor voor het bont. DE TOOVENARIJ IN ZUID - AFRIKA. Ondanks de ook in Zuid- en West-Afrika voortschrijdende beschaving blijft de too- venarij in Afrika toch nog een zeer belang rijk onderdeel van de Afrikaansche zeden. Dr. Kirkland, die na jarenlang verblijf in Afrika, naar Engeland is teruggekeerd, heeft in heel Engeland lezingen gehouden over Afrika en zijn cultuur. Vooral van de toovenarij en de practijken der „medicijn mannen" heeft deze arts een grondige stu die gemaakt. De toovenaars van Afrika oefenen een ongelooflijk groote macht over de inboorlingen uit. De inboorlingen roe pen, wanneer een hunner familieleden of vrienden stervende is, eerst de hulp van een medicijnman in en daarna pas de hulp van een Europeesch geneesheer. Sterft de patiënt, nadat de toovenaar zijn tooverfor mule over hem heeft uitgesproken, dan heet het, dat de goden het niet langer kon den aanzien, dat de man (de vrouw) in le ven bleef. Wordt de patiënt weer gezond, langrijkste raskenmerk en de erfelijkheid der hoofdrassen zijn in het bovenstaande instituut grondig wetenschappelijk onder zocht. Derhalve komen de ervaringen, door de wetenschappelijke proeven opgedaan, aan de konijnenfokkerij ten goede. Als de belangrijkste huisrassen gelden momenteel: de Duitsche Reuzen, de groote en kleine Chinchilla's, het Fransche Zil verkonijn, de witte en blauwe Weeners, zoowel als het Angora-konijn. Al deze dieren zijn goede vleesch- en bontleveranciers. De Angorakonijnen kan men tegenwoordig ook tot de huisrassen rekenen, daar deze langharige dieren een goede wol leveren. Vroeger kon deze wol alleen in Engeland verwerkt worden, doch de textielindustriën in andere landen heb ben nu ook verscheidene machines voor de bewerking van Angora-wol en zoo draagt dit konijneriras het zijne tot de werkver schaffing bij. Uit het arbeidsprogramma van onze huis teelt kan men de konijnen nu eenmaal niet schrappen, want 60 van alle verwerkte bontsoorten zijn.... konijnenvellen. Deze worden verwerkt tot: eekhoorn-, zeehond, bever, marter, ja zelfs tot tijger vellen. De veranderingsmogelijkheden van de vellen onzer brave konijntjes zijn wer kelijk ontelbaar. De meeste vellen worden geverfd, hoewel men een groot aantal in de natuurlijke kleuren gebruiken kan. Daaronder nemen de hermelijn, het zil verkonijn, de Angora, de Chincilla, de eek hoorn, de Havana en de bonte reus een groote plaats in, de laatste voornamelijk voor kinderbont. Daarom wil men de bonte reus met een donkere teekening aan den bek fokken, die men „vlinder" noemt en een mooie teekening op het lichaam, „de keten" ge- heeten. Het Angorakonijn wordt over het alge meen geheel wit gefokt. In Dahlem neemt men echter ook proeven met kleurfokkerij en zoo ziet men daar zoowel bonte angora's als eekhoorn-exemplaren, die de kleur van den grijzen, Russischen eekhoorn het meest nabijkomen. Bovendien heeft men een porceleinkleu- rig konijn gefokt, dat aan Kopenhaagsch porcelein doet denken. Veelbelovend onder de nieuwe kleuren is het Dahlemer zandkleurige konijn, eer tijds was iedereen verrukt, die het mooie dier zag. En 'wie weet, misschien is het kant dus alles om de erfelijkheidsbestudee- ring van dienst te zijn; toch heeft de fok kerij van het kortharige konijn niet aan de verwachtingen beantwoord. Ook worden de verschillende erfelijk- heidsziekten bestudeerd. Er zijn konijnen met een stijven poot. Een dergelijke ziekte, die terug te voe ren is tot een ruggemergsaandoening, komt ook bij menschen voor. Bij de konijnen is het overerfelijk, dat staat onomstootelijk vast. Een ziekte, die eveneens bij de men schen optreedt, is de zenuwziekte. In Dahlem heeft men twee kerngezonde rammen, die beide deze ziekte overdragen, dat wil zeggen, slechts dan, als het moe- derdier aanleg voor deze ziekte heeft. Daarbij hoeft bij de moeder deze aanleg niet zichtbaar te zijn. Bijgevolg zijn twee volkomen gezonde dieren de oorzaak, dat de helft der nako melingen aan deze ongeneeslijke ziekte lijdt en het is dus van groot belang dat dergelijke exemplaren niet voor de fokke rij worden gebruikt. Ook huidziekten kunnen overerfelijk zijn. De daarmee geboren dieren zijn bijna kaal, daar de huidschilfers den haargroei belemmeren. Niet alle dieren uit één nest hebben echter deze ziekte, en zoo krijgt men soms zeer ongelijke nestkinderen, hoofdzakelijk als het om langharige An gora's gaat. Dat in een gegeven geval blindheid over erfelijk is, mag algemeen bekend worden geacht. BIJ DE ILLUSTRATIES: Boven links: Het oor van het konijn wordt van een her- kenningsteeken voorzien. Boven rechts: Een lange rij stallen. Daaronder: Een angora-konijntje met een huidziekte. Hieronder: Twee typische vertegenwoordigers van overbekende rassen, nl. de Hermelijn en de Duitsche Reus. Hiernaast links: Het wegen der dieren. Men onderscheidt bij de konijnen drie soorten: de normaalharige, de langharige en de kortharige. Uit de correspondentie van het Dahle mer Instituut kan men lezen, dat eigenlijk over de heele wereld belangstelling voor de konij nenfokkerij is. In Australië is het zich snel vermenig vuldigende konijn reeds een plaag voor 't land geworden. In de bosschën verdringt het wilde ko nijn dé haas. Prof. Dr. Nachtheim werkt tezamen met den Amerikaanschen Prof. Dr. Satsle in Boston vraagstukken betreffende de ko nijnenfokkerij Uit. De Duitsche geleerde is reeds tweemaal als „konijnenbegeleider" den oceaan over gestoken. Op Dia, een eiland voor Kreta, worden de konijnen voor het Dahlem Instituut ge vangen en momenteel is er een konijnen- schedelverzameling voor het Instituut on derweg. IVOOR VAN 20.000 JAREN. Aan de oevers der stroomen in Noord- Siberië heeft men ivoor gevonden, dat meer dan 20.000 jaar oud moet zijn. Des kundigen zijn van meening, dat dit ivoor afkomstig is van de reeds uitgestorven Mammuth, het grootste olifantenras, dat ooit heeft geleefd. De slagtanden van dit olifantenras waren vaak vier meter lang en hadden een gewicht van 150 Kg. In Noord-Siberie is altijd zeer veel elpen been gevonden. Voor den wereldoorlog groef men hier bijna 32.000 kilo fossiel el penbeen op. dan overlaadt men den too venaar met ge schenken en geld. Voor de Europeesche dokters, aldus Dr. Kirkman, is de strijd tegen de Afrikaansche toovenaars een zeer moeilijke taak. VERVALSCHING VAN EEN GETYPT DOCUMENT. Te New York vond onlangs een proces plaats, waarvan een getypt document de oorzaak was. Een bankier had een docu ment weten te bemachtigen, dat in het jaar 1880 heette te zijn getypt en waarop een schuldbekentenis stond geschreven. Daar de rechtbank een getypt document uit 1880 nogal vreemd voorkwam, daar zelfs in Amerika in dien tijd de schrijfmachines nog maar- zelden werden gebruikt, stelde men een onderzoek in, waarbij bleek, dat de brief was getypt op een machine, welke voor het eerst in1883 te New York werd gedemonstreerd. DE FIJNSTE OLIE VAN DE WERELD. De fijnste olie van de wereld, die wordt gebruikt voor klokken en horloges is af komstig van een tot de walvisschen be- hoorend zoogdier, dat in de noordelijkste punten van den Noord-Atlantischen Oce aan leeft. De oorzaak van de duurte der olie, welke deze visch geeft, is gelegen in het feit, dat de vangst van de visschen met groote moeilijkheden gepaard gaat, doch ook in de prepareering der olie, welke maandenlang duurt. over eenigen tijd wel de modekleur gewor den. Stilstand bij de konijnenfokkerij is ach teruitgang. De fokker wil steeds iets nieuws brengen, hij grijpt echter soms terug naar het oude. Zoo ziet men in Dahlem nu weer de Hu- sumer Blauwoogige, dat is een konijn, dat voor den oorlog alom bekend was, daarna bijna uitstierf en nu weer gefokt wordt. Enkele jaren geleden koesterde men groote verwachtingen van het Castor-Rex- konijri, omdat zijn huid, zooals die was, veel op een beverhuid geleek. De fokkers betaalden soms voor een Cas- ter-Rex-ram wel 500 Mark. Ook in het In stituut in Dahlem werden met dit ras proe ven genomen. Een ram had 200 directe nakomelingen en 100 kleinkinderen, hij deed van zijn DOODSTRAF VOOR OPIUMSCHUIVERS. De Chineesche' Regeering past tegenwoor dig de doodstraf toe op de overtreders van het algemeen opiumverbod, dat enkele maanden geleden is ingesteld. Vóór kort werden er drie personen terecht gesteld, die dit verbod hadden overtreden. Het wa ren drie personen, die op last van de regee ring naar een verbeteringsoord waren ge bracht, waar zij tevens op regeeringskosten werden verpleegd. Enkele dagen nadat zij uit het gesticht waren ontslagen, vond de politie hen opnieuw in een geheim opium huis. Zij werden gearresteerd en terstond dood geschoten. Tot een dergelijke drastische maatregel op opiumovertreders moest de Chineesche politie overgaan in verband met het feit, dat er in de laatste jaren zelfs vele jeug dige personen aan de opium verslaafd ge raakten en tevens met het oog op den opi um-smokkelhandel, welke in China zeer omvangrijk is geworden IN de instituten, waar gedurende de laatste jaren meer aandacht wordt be steed aan het fokken en verëdelen dér konijnen, vallen de lange rijen stallen op, waarvan het dak zóó is geconstru eerd, dat deze voor een regelmatige lucht- verversching zorgt. Er zijn wetenschappelijke instellingen, zooals bijv. het wereldberoemde Instituut voor Veredelingspröefnemingen in Berlijn- Dahlem, waar van 1300 tot 1500 konijnen onder voortdurende controle leven. Met verwondering zal men vernemen, dat hier reeds meer dan 15.000 dieren gefokt zijn. Van al deze dieren is door den natuur- vorscher, prof. Dr. Nachtheim heel nauw keurig boek gehouden. Daarbij werd echter en daarop wordt vooral groote nadruk gelegd geen enkel dier gekweld. In tegendeel, men doet al het mogelijke voor het welzijn der dieren, omdat zij als fokdieren worden gebruikt. Niet alleen in de stallen, maar ook in de vrije natuur worden te Dahlem konijneri gehouden. Er zijn daar echte hazen, wilde konij nen, kruisingen tusschen wilde en tamme konijnen, zoowel als tamme konijnen, die sterke gravers zijn en hier hun overgeërfde graaflust kunnen botvieren. Eigenaardig is het, dat de hazen, zelfs bij de meest liefderijke verzorging in ge vangenschap heel schuw blijven. Bij krui singen tusschen wilde en tamme konijnen treden de eigenschappen van het wilde ko nijn goed merkbaar op den voorgrond. In Europa hebben wij op het oogenblik veertig bekende konijnenrassen. Het be-

Schager Courant | 1936 | | pagina 8